Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września
Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Przekazaliśmy dyrektorom wytyczne, a także pakiety edukacyjne dotyczące organizacji szczepień – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Za lekko ponad tydzień dzieci wrócą do szkoły.
AndJoy - miś Teddy Eddie i radość po angielsku
Radosna, kolorowa witryna z wielkim sympatycznym misiem Teddy Eddie na drzwiach, obok biegające blisko zaciekawione dzieci od czasu do czasu powtarzają słowa z napisu "Do you speak English?" - aż chce się wejść do tego miejsca przy ulicy Małachowskiego 6/53, bo to - jak woła do nas z szyldu zaproszenie - szkoła dla każdego. Jednak szczególnie jest to wyjątkowe miejsce dla dzieci!
Z Warszawy do Łomży
Magdalena Sepczyńska zamierza studiować administrację II stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zdobyła wcześniej licencjat z zarządzania. Pracuje w Klubie Uczelnianym AZS PWSIiP. - Zarządzanie pomogło mi odnaleźć się w roli menedżera, jaką pełnię w klubie - opowiada ambitna studentka. - Negocjacje z zawodnikami, umowy, pozyskiwanie sponsorów, organizacja czasu pracy i wyjazdów na turnieje – to moja codzienna aktywność.
PWSIiP uzupełnia
Studia dla humanistów, umysłów ścisłych, zainteresowanych zdrowiem oraz sportowców: od prawa, przez automatykę i dietetykę po wychowanie fizyczne. PWSIiP rozpoczyna rekrutację uzupełniającą.
I LO w Łomży pożegnało starą szatnię, ale...
Wielkie zadziwienie przeżyją uczniowie tegoroczni i absolwenci I LO imienia Tadeusza Kościuszki (1746-1817) w Łomży. Zapewne zdumieni będą rodzice i nauczyciele renomowanej Szkoły o 407-letniej historii. Oto bowiem bez zbędnego rozgłosu zniknęła szatnia z wysokich boksów na ubrania, porozdzielanych ramami z siatki ogrodzeniowej, po lewej stronie ponad 100-letniego budynku przy ul. Feliksa Bernatowicza. Każdy, kto dotąd wchodził wejściem z lewej strony, może szukać innego.
Szczęśliwi na liście przyjętych do szkoły średniej
Dwie przyjaciółki od czasu podstawówki spotkały się przed I LO w Łomży, aby sprawdzić, czy ich nazwiska też znajdą się na liście przyjętych do 407-letniej Szkoły przy ulicy Feliksa Bernatowicza (1786-1836). Wchodzą po wysokich schodach wejściem głównym od strony sekretariatu przyszłe Panie doktor: Maja Jarząbek i Oliwia Bartosiewicz. W Łomży podobnie niepowtarzalne wzruszenia może odczuwać około 1 400 dzieci, z rodzinami i przyjaciółmi, widząc siebie na liście kandydatów, przyjętych do szkoły średniej, wybranej w pierwszej, drugiej czy nawet dopiero trzeciej kolejności.
Sprzęt za pieniądze Unii Europejskiej
Ponad 1,5 mln zł z funduszy europejskich otrzymało Technikum Informatyczne przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. - Cieszymy się, że uda nam się stworzyć bardzo dobre warunki do tego, aby Technikum Informatyczne było wiodącym technikum informatycznym w Polsce – mówił Prof. Roman Engler, rektor WSA.
Zajęcia z mistrzem w Staszicówce
Mateusz Dobraczyński, fryzjer, stylista, edukator i ambasador marki DRIZA Polska, poprowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne z młodymi adeptami sztuki fryzjerskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. Stanisława Staszica w Łomży. – Fryzjer nie jest już zwykłym rzemieślnikiem, ale stylistą, kreującym wygląd klienta, a każdy z nich jest przecież indywidualnością – mówi Mateusz Dobraczyński. – Dlatego pracujemy coraz bardziej świadomie, rozwijamy się, nawet produkty, którymi teraz dysponujemy, są bio i vege – nie ma tak jak kiedyś, że amoniak, trwała i tylko to było robione; jesteśmy w stanie wykreować wizerunek każdego klienta zupełnie inaczej.
Zakwalifikowani do szkół średnich albo nie
Szkoły średnie ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych na nowy rok szkolny. Liczba miejsc w szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2021 / 2022, dla których organem prowadzącym jest Miasto Łomża, wynosi łącznie 1 243. Absolwenci szkół podstawowych złożyli w postępowaniu rekrutacyjnym 1 230 wniosków. Kandydaci zakwalifikowani to 1 078 osób, ponieważ nie wszędzie uczniowie chcą lub mogą kontynuować naukę. Jak co roku, żadnego problemu z naborem nie mają I LO oraz II LO w Łomży. Renesans zainteresowania przeżywają "Mechaniak" i "Ekonomik".
Studiuj prawo w Łomży
Prawo to prestiż, dobre perspektywy i duże możliwości. Prawo na PWSIiP w Łomży to komfort studiów, praktyczne przygotowanie i wysoki poziom w jednym.
Zadowoleni absolwenci PWSIiP w Łomży
443 absolwentów obroniło już swoje prace magisterskie, licencjackie i inżynierskie na PWSIiP. W tym roku obrony udało się zorganizować tradycyjnie - chwali się łomżyńska uczelnia.
Joanna Darmetko z "Wety" zdobyła indeks SGGW
Tegoroczna maturzystka została zwyciężczynią XVIII Konkursu imienia Senatora dr. Jana Stypuły na najlepszą pracę konkursową dla uczniów klasy weterynaryjnej w ZSWiO Nr 7 w Łomży. Joanna Darmetko zakwalifikowała się do finałowego etapu rywalizacji, dzięki pracy konkursowej na temat „Inseminacja klaczy”. Przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem mgr. inż. Marcina Sielawy.
Co czwarty absolwent w Łomży nie zdał matury
Słabo wypadli w tym roku łomżyńscy maturzyści, w porównaniu z rówieśnikami z województwa podlaskiego pod względem zdawalności. Najlepiej opanowało wiadomości i umiejętności do matur 3 393 absolwentów liceów i techników z Białegostoku, gdzie zdawalność wyniosła 87% (na 3 907 przystępujących). W Łomży zdawalność wyniosła zaledwie 75%, dlatego świadectwa dojrzałości otrzymało tylko 877 spośród 1 164 absolwentów, którzy przystąpili do 3 egzaminów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym: język polski, matematyka i język obcy. O wiele lepsi okazali się maturzyści z powiatów: zambrowskiego - aż 82% i wysokomazowieckiego - 81%. Do chlubnych wyjątków należy II LO w Łomży, gdzie zdawalność wyniosła 100% na 152 zdających.
Maturę w Podlaskiem zdało 7100 osób spośród 8713
Po dwóch miesiącach od matur pisemnych absolwenci liceów i techników, dyrektorzy, nauczyciele i rodzice mogą poznać wyniki egzaminów maturalnych. Z województwa podlaskiego w egzaminach z przedmiotów obowiązkowych wzięło udział 8 713 absolwentek i absolwentów szkół średnich, w tym 5 558 z liceów i 3 155 z techników. W tym roku nie było jednego przedmiotu obowiązkowego do wyboru, ze względu na naukę online w okresie nasilania fal pandemii koronawirusa. Licealiści w Podlaskiem dużo lepiej poradzili sobie na początku maja: 86% zdało matury pisemne - 4781 osób, gdy z techników tylko 73,5% - 2319 absolwentów. Co dziesiątego z maturzystów czeka poprawka.
Kosmiczne loty rakietą własnej roboty
"Zabawy w kosmiczne sprawy" zaproponowała Renata Igielska z zespołem Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. W przestronnych i kolorowych wnętrzach budynku przy ulicy 3 Maja bawiło się z namysłem i uczyło na wesoło około 30-orga uczestników: od przedszkola i młodszych klas podstawówek po mamę i tatę. Dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek o Kosmosie i lotach dookoła Ziemi, dzięki nauczycielowi fizyki i matematyki z pasją Piotrowi Chmielewskiemu.
Początek wakacji na koniec roku szkolnego
Pandemia spowodowała, że uroczystości wręczania świadectw na zakończenie roku szkolnego w łomżyńskich szkołach były symboliczne, krótkie i w mniejszym gronie osób, albo ograniczone do spotkania z wychowawcami w klasach. W I LO dyrektor Jerzy Łuba z auli przemówił do uczennic i uczniów w sali oraz przez Internet do słuchających w pracowniach. W SP nr 10 imienia Jana Pawła II dyrektor Jadwiga Kirejczyk spotkała się z 8-klasistami, spośród których wyróżniały się laureatki konkursów wiedzy, z najwyższą średnią ocen w "Dziesiątce": Oliwia Tombak i Natalia Pijanowska.
Żegnaj, Szkoło online! Witajcie wakacje w realu!
- Szkoły i placówki oświatowe, dla których Miasto Łomża jest organem prowadzącym, dzięki swoim działaniom umożliwiły kontynuowanie kształcenia w czasie epidemii koronawirusa - mówi inspektor Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza. - Podstawy programowe we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych zostały zrealizowane. Ogółem szkół i placówek oświatowych, dla których Miasto Łomża jest organem prowadzącym, jest 28. Ogółem kończy rok szkolny aż 10 962 uczniów.
Łomżyńska "Państwówka" trzecia w kraju wśród uczelni zawodowych
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości zajęła trzecie miejsce w kraju wśród publicznych uczelni zawodowych w rankingu pisma „Perspektywy”. To wzrost o cztery pozycje w stosunku do ubiegłego roku.
Sławomir Dębek nowym dyrektorem ZSCKR w Marianowie
Sławomir Dębek wygrał konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. Dotychczasowy dyrektor – Sławomir Łomotowski, swoją funkcję pełnił od 2016 roku.
Czy warto zapisać dziecko na kurs językowy?
Wakacje blisko, wobec czego nasze pociechy mają więcej wolnego czasu, co pozwala na efektywne zagospodarowanie go. Wielu rodziców decyduje się na wysłanie dziecka na kurs językowy w czasie wakacji, aby zadbać o jego edukację językową. Kursy dla dzieci języka angielskiego są doskonałą okazją nie tylko do tego, aby nauczyć dzieci języka, ale także, aby utrwalić umiejętności nabyte w szkole.