Zabawa z nauką przyszłych studentów w ANS
- Uczelnia to szkoła, gdzie ludzie dużo się uczą. A w uczelni stawia się stopnie? - wspólnymi siłami starają się stworzyć definicję 3-klasiści z SP w Konarzycach: Filip Nieradko i Franek Szymański, którzy bawili się na XVIII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Chcą studiować w Uczelni, która "jest jak szkoła, tylko dużo większa i dużo trudniejsza".
Emilia Malska jest mistrzynią Polski we fryzjerstwie
Emilka Malska pierwszy konkurs fryzjerski poza Szkołą wygrała 25. kwietnia w Wasilkowie i jako reprezentantka województwa podlaskiego na 3 dni wyjechała do Gołdapi. 17-latka ze "Staszicówki" zdobyła tam mistrzostwo Polski w konkursie szkół branżowych "Sprawny w zawodzie fryzjer". W środę wieczorem na gali finałowej usłyszała swoje nazwisko. - Byłam z siebie dumna i zaskoczona, że potrafiłam wszystkim reprezentantkom województw stawić czoła - opowiada szczęśliwa Emilka.
Festiwal Nauki i Sztuki w Łomży
Zabawa nauką i z nauką dla wszystkich grup wiekowych w piątek 13. maja w Łomży w Akademii Nauk Stosowanych. XVIII Podlaski Festiwalu Nauki i Sztuki zaprasza do Łomży. Warto tam być, warto doświadczyć nauki w zabawowej formie.
Anna, Patryk i Paweł na maturze checked their English
Majowe słońce towarzyszyło piszącym egzaminy z polskiego i matematyki, ale w piątek zaświeciło dopiero po maturze z języka angielskiego. Patryk Gutowski i Paweł Piaścik wyszli z promiennym uśmiechem z III LO po około godzinie. Friends są w znakomitych humorach & know reasons. Ania Kopczewska z "Katolika" sprawdzała answers do ostatniej ze 120 minut i also left School in good mood. Słuchali nagrań, czytali teksty, pisali bloga: all po angielsku, tylko polecenia były po polsku.
Łatwa matematyka na maturze chłopców z II LO
Mieli na egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym po 170 minut, ale wystarczyło im 90 minut na rozwiązanie 35 zadań. Do tego zdążyli po dwa lub trzy razy sprawdzić poprawność odpowiedzi. Gdzie są tak szybcy, uzdolnieni i przygotowani matematycznie chłopcy? Przed prawie 122-letnim gmachem II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży w słoneczne czwartkowe południe.
Jakub z "Mechaniaka" po maturze z polskiego zadowolony
Ponad 10 i pół tysiąca abiturientów ze 155 szkół średnich w województwie podlaskim pragnie zdać egzamin maturalny, w tym prawie 9 tysięcy po raz pierwszy. W Łomży abiturientów w technikach i liceach jest prawie półtora tysiąca, z których trzy czwarte: 1 150 dziewcząt i chłopców to tegoroczni 20- oraz 19-latkowie. Maraton egzaminacyjny zaczął się słonecznie 4. maja od godziny 9. maturą z języka polskiego i potrwa do 23. maja. - Test był łatwiejszy niż w poprzednich latach - ocenia Jakub Kopacz z Technikum Geodezyjnego w ZSMiO nr 5 w Łomży. Po 3 godzinach wyszedł zadowolony.
Emilia z Łomży wygrała konkurs fryzjerski w Podlaskiem
- Jestem zadowolona, że wygrałyśmy w Wasilkowie, bo to mój pierwszy konkurs poza Szkołą i od razu zwycięski - mówi z delikatnym uśmiechem Emilia Malska. 17-latka ze "Staszicówki" wygrała konkurs szkół branżowych województwa podlaskiego z fryzjerstwa: stworzyła w półtorej godziny ulotną, romantyczną fryzurę ponad 30 loków, jakie zakręciła z długich włosów na głowie koleżanki Julii Wiśniewskiej. Oczarowała jurorów i będzie naszą reprezentantką w konkursie ogólnopolskim.
Pogodne świadectwa dla abiturientów liceów i techników
- Zaszczytny tytuł Osobowość "Wety" to uhonorowanie naszej wiedzy, wysiłków i działań na rzecz Szkoły przez cztery lata nauki - mówi Aleksandra Rafałowska, maturzystka i wychowanka Wioletty Chludzińskiej. Z kolegą Rafałem Jastrzębskim dostanie nagrodę, miły przekaz z fundacji Krystyny Michalczyk - Kondratowicz, córki pierwszego dyrektora Technikum Weterynaryjnego. 109 uczniów "Wety" dostało karminowe róże i rzuciło biretami w górę, jadło tort i wzruszało się przed maturami.
Nie wykryto sprawców "bombowych maili"
Nie wiadomo kto rozsyłał maile o podłożonych bombach podczas ubiegłorocznych matur. Prokuratura Okręgowa w Łomży poinformowała o umorzeniu postępowania.
Intel przeszkoli uczniów i nauczycieli z Marianowa
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie staną przed szansą wzmocnienia swoich kompetencji cyfrowych. W wyniku podpisanego porozumienia między Intelem a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, firma Intel ma zorganizować programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie.
Przystanek Historia w Hali Kultury
– Bohaterska obrona Łomży w roku 1920 aż o pięć dni opóźniła działania zaczepne licznych wojsk sowieckich – podkreśla Waldemar Tyszuk, dodając, że gdyby nie ona, to bolszewicy wyszliby na tyły armii polskiej broniącej Warszawy i prawdopodobnie nie byłoby Cudu nad Wisłą. Historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku opowiedział o walkach o Łomżę podczas wojny polsko-radzieckiej; nie tylko o jej obronie, ale też o odzyskaniu. Było to spotkanie w ramach historycznego cyklu Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek historia” – po pandemicznej przerwie będą one znowu regularnie odbywały się w Łomży.
Mistrzowie "Wety" z tytułami na VI Gali Ludwika Bojanusa
"Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry pod prąd" - słowa św. Jana Pawła II przyświecały w sali gimnastycznej "Wety" w Łomży podczas gali rozdania tytułów i statuetek Konkursu Uczniowie Mistrza Bojanusa. 12-oro szczęśliwców cieszy się uznaniem Społeczności Szkoły jako mistrzowie, np. w dziedzinie weterynarii, agrobiznesu, polszczyzny czy koleżeństwa. - Zostałem wybrany jako jeden z 623 uczniów w naszej Szkole, który zawsze wyciąga pomocną dłoń - cieszy się maturzysta, technik weterynarz Szymon Murach. - Jest to przemiły akcent na zakończenie mojej 4-letniej nauki.
Drużyna z Marianowa we wrześniu leci do Brukseli
Drużyna z Zespołu Szkół w Marianowie w składzie: Mateusz Gosk, Damian Cedrowski i Adrian Zyśk wraz z opiekunką Beatą Pietrzak wygrała w olimpiadę „Polska Wieś w Europie”.
XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 7-13 maja 2022
Już po raz osiemnasty podlaskie uczelnie zapraszają wszystkich mieszkańców naszego regionu do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. To największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę w sposób bardzo przystępny. Skierowana nie tylko do uczniów i studentów, ale też do przedszkolaków i osób starszych. Nie liczy się ani wiek, ani płeć, ani wykształcenie uczestnika. Liczy się CIEKAWOŚĆ!
Zaszczytne imię „Ofiar Katynia”
- Czasy się zmieniają i my jako szkoła patriotyczna mamy taką misję ożywiania ducha patriotyzmu, starań by tożsamość narodową w naszych uczniach, w tym najbardziej tradycyjnym wydaniu podtrzymywać i umacniać – mówi Beata Sejnowska-Runo, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku w dniu nadania szkole nowego Patrona - Ofiar Katynia.
„Miód na serce” ministra
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie znaleźli się w gronie laureatów konkursu „Ojczyzna codziennie”. To konkurs adresowany do szkół rolniczych.
Nagrodzone przez NBP lekcje o pieniądzach w Piątnicy
Po co są pieniądze i jaka jest ich wartość? Skąd rodzice biorą pieniądze i jak się one tam znalazły? Na co wydać, a może samemu zrobić? Między innymi takimi łamigłówkami zajmowały się dzieci podczas lekcji nagrodzonych w konkursie Narodowego Banku Polskiego.
Dzieci z Ukrainy chodzą do szkół w Łomży
- Liczba dzieci uchodźców z Ukrainy, uczęszczająca do łomżyńskich szkół, wynosi w poniedziałek 46-oro – informuje Łukasz Czech z Ratusza, przytaczając najnowsze dane Wydziału Edukacji UM na dzień 14. marca 2022. Ukrainki i Ukraińcy są w różnym wieku w klasach od zerówki do 8. szkół podstawowych oraz w klasie I szkół średnich: I LO i ZSTiO nr 4. Co nowego dla nich ma Łomża?
Opowiadali podlaskie
Zakończyła się III edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego „Podlaskie w moim sercu”, który zorganizował Internat ZSCKR w Marianowie. Nadesłano 76 prac fotograficznych z całego województwa, a w części recytatorskiej wystartowało 28 uczestników.
Zmarł instruktor ślusarstwa w ZSZ Antoni Włodkowski (+ 78)
- Kolega Antoni Włodkowski był instruktorem Zasadniczej Szkoły Zawodowej na obróbce ręcznej, gdzie uczył podstawowych czynności ślusarskich, piłowania pilnikiem czy cięcia piłką do metalu - wspomina Zmarłego 5. marca wieloletniego Nauczyciela, Instruktora ZSZ, Zbigniew Mieczkowski, dawny kierownik warsztatów przy Krzywym Kole. - Był sumienny i nauczał pokolenia młodzieży.