Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Uczniowie I LO w Łomży otrzymali stypendia marszałka

Główne zdjęcie
Stypendyści marszałka: Wiktoria Rutkowska i Weronika Łada oraz nagrodzeni na Giełdzie Piosenki: Magdalena Głębocka i Igor Paduch. Kacper Łempicki, Natalia Bieniek (ubiegłoroczna stypendystka), Eryk Wojtkowski

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 150 dzieciom stypendia po 250 zł miesięcznie na rok 2022 za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami. - Na stypendium marszałka pracuje się po dwa, trzy lata, tu nie wystarczy mieć tylko kilka dyplomów - mówi Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, gdzie prowadzi Koło Miłośników Książki.

Czwórka stypendystów marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego należy do Koła, w którym działa ok. 20-orga uczniów I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Biorą udział w konkursach czytelniczych, krasomówczych, recytatorskich, wokalnych i literackich. W Potyczkach Wierszowanych na Zamku w Golubiu Dobrzyniu Paulina Krupa zdobyła 3. miejsce za wiersz o cudach. Amelia Andrychowska triumfowała w Suwałkach na wojewódzkim festiwalu piosenki i poezji patriotycznej; kolega z Koła i I LO Szymon Głodkowski zajął miejsce 3. Stypendysta marszałka Eryk Wojtkowski zwyciężył w Konkursie Krasomówczym imienia Hanki Bielickiej w Łomży w 2021 r. Zdolnymi recytatorami są: stypendystka Weronika Łada i Kacper Łempicki, występujący w Teatrze Aktywnym Joanny Klamy, MDK DŚT. Jedni znani z akademii szkolnych i nagród w sztuce deklamacji, inni - jak stypendystka Wiktoria Rutkowska - zasłynęli w środowisku młodo artystycznym ładnym głosem, interpretacją i techniką wykonawczą na Giełdach Piosenki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. 

"Doceniamy zaangażowanie uczestników"
- Stypendia od marszałka to również moja nagroda dla tych nastolatków za chęci do współpracy w działaniach artystycznych na terenie naszego liceum i miasta, województwa i kraju - komentuje osiągnięcia Dorota Przestrzelska, która w I LO pracuje od 2014 r. - Zgłaszając wyróżniające się osoby do komisji stypendialnej, doceniamy zaangażowanie uczestników i ich udział w wydarzeniach i konkursach, ponieważ to jest związane z poświęceniem czasu prywatnego na przygotowania i próby, wyjścia i wyjazdy poza Łomżę, które dzięki przychylności dyrektora I LO Jerzego Łuby mamy dofinansowywane. Czasami stypendyści szczycą się osiągnięciami z kilku lat przed rokiem przyznania stypendium, jak u nas Kacper, który był recytatorem również w PG nr 6. Bierzemy pod uwagę inne formy i miejsca działalności dzieci: domy kultury jak MDK, schole w parafiach, biblioteki jak MBP i udział w Narodowym Czytaniu. Ważne są dla nas opinie jurorów, opiekunów zespołów i przedstawicieli placówek kulturalnych.

Pamiętajmy, że w I LO w Łomży młodzież ma bardzo dużo nauki własnej, lecz mimo to, potrafimy co roku w Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach zdobywać nagrody, jak w I edycji zwycięstwo Jakuba Szoka i 2. miejsce Dominiki Krawczyk oraz w III Olimpiadzie zwycięstwo Urszuli Filipkowskiej. Na liście 150 stypendystów marszałka są również, m.in. utalentowana skrzypaczka PSM w Łomży Inga Wawrzynkowska, maturzystka z I LO; młode malarki MDK: Dominika Żelechowska i Dominika Zuzga, 13-letni tancerz B.K.Step Szymon Dmoch z SP 5 w Łomży.

Stypendystkami są roztańczone siostry z KTT Akat: Julia i Anna Krynica, tak jak ich kolega Wiktor Jezusek z I LO. Trójka z "Pierwszego" ma w ROK-u rozśpiewanego rówieśnika gitarzystę i stypendystę Kacpra Żmudę. - Stypendystami zostali nasi najlepsi tancerze w 2021 r. - cieszy się instruktor tańca Jacek Baczewski, bo lista "Akatowców" jest większa: Izabela Czerwińska z I LO w Łomży i Julia Stańczyk z I LO w Zambrowie oraz z II LO w Łomży: Gabriela Filipkowska, Magdalena Kuczewska, Kacper Tunkiewicz, Jakub Poleszuk, a ponadto Dawid Gutowski i Grzegorz Laskowski z "Mechaniaka". Wśród wychowanków są mistrzowie i wicemistrzowie województwa podlaskiego.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę