Uczniowie I LO w Łomży otrzymali stypendia marszałka
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 150 dzieciom stypendia po 250 zł miesięcznie na rok 2022 za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami. - Na stypendium marszałka pracuje się po dwa, trzy lata, tu nie wystarczy mieć tylko kilka dyplomów - mówi Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, gdzie prowadzi Koło Miłośników Książki.
Czwórka stypendystów marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego należy do Koła, w którym działa ok. 20-orga uczniów I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Biorą udział w konkursach czytelniczych, krasomówczych, recytatorskich, wokalnych i literackich. W Potyczkach Wierszowanych na Zamku w Golubiu Dobrzyniu Paulina Krupa zdobyła 3. miejsce za wiersz o cudach. Amelia Andrychowska triumfowała w Suwałkach na wojewódzkim festiwalu piosenki i poezji patriotycznej; kolega z Koła i I LO Szymon Głodkowski zajął miejsce 3. Stypendysta marszałka Eryk Wojtkowski zwyciężył w Konkursie Krasomówczym imienia Hanki Bielickiej w Łomży w 2021 r. Zdolnymi recytatorami są: stypendystka Weronika Łada i Kacper Łempicki, występujący w Teatrze Aktywnym Joanny Klamy, MDK DŚT. Jedni znani z akademii szkolnych i nagród w sztuce deklamacji, inni - jak stypendystka Wiktoria Rutkowska - zasłynęli w środowisku młodo artystycznym ładnym głosem, interpretacją i techniką wykonawczą na Giełdach Piosenki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
"Doceniamy zaangażowanie uczestników"
- Stypendia od marszałka to również moja nagroda dla tych nastolatków za chęci do współpracy w działaniach artystycznych na terenie naszego liceum i miasta, województwa i kraju - komentuje osiągnięcia Dorota Przestrzelska, która w I LO pracuje od 2014 r. - Zgłaszając wyróżniające się osoby do komisji stypendialnej, doceniamy zaangażowanie uczestników i ich udział w wydarzeniach i konkursach, ponieważ to jest związane z poświęceniem czasu prywatnego na przygotowania i próby, wyjścia i wyjazdy poza Łomżę, które dzięki przychylności dyrektora I LO Jerzego Łuby mamy dofinansowywane. Czasami stypendyści szczycą się osiągnięciami z kilku lat przed rokiem przyznania stypendium, jak u nas Kacper, który był recytatorem również w PG nr 6. Bierzemy pod uwagę inne formy i miejsca działalności dzieci: domy kultury jak MDK, schole w parafiach, biblioteki jak MBP i udział w Narodowym Czytaniu. Ważne są dla nas opinie jurorów, opiekunów zespołów i przedstawicieli placówek kulturalnych.
Pamiętajmy, że w I LO w Łomży młodzież ma bardzo dużo nauki własnej, lecz mimo to, potrafimy co roku w Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach zdobywać nagrody, jak w I edycji zwycięstwo Jakuba Szoka i 2. miejsce Dominiki Krawczyk oraz w III Olimpiadzie zwycięstwo Urszuli Filipkowskiej. Na liście 150 stypendystów marszałka są również, m.in. utalentowana skrzypaczka PSM w Łomży Inga Wawrzynkowska, maturzystka z I LO; młode malarki MDK: Dominika Żelechowska i Dominika Zuzga, 13-letni tancerz B.K.Step Szymon Dmoch z SP 5 w Łomży.
Stypendystkami są roztańczone siostry z KTT Akat: Julia i Anna Krynica, tak jak ich kolega Wiktor Jezusek z I LO. Trójka z "Pierwszego" ma w ROK-u rozśpiewanego rówieśnika gitarzystę i stypendystę Kacpra Żmudę. - Stypendystami zostali nasi najlepsi tancerze w 2021 r. - cieszy się instruktor tańca Jacek Baczewski, bo lista "Akatowców" jest większa: Izabela Czerwińska z I LO w Łomży i Julia Stańczyk z I LO w Zambrowie oraz z II LO w Łomży: Gabriela Filipkowska, Magdalena Kuczewska, Kacper Tunkiewicz, Jakub Poleszuk, a ponadto Dawid Gutowski i Grzegorz Laskowski z "Mechaniaka". Wśród wychowanków są mistrzowie i wicemistrzowie województwa podlaskiego.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146