Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Łąki nadrzeczne, starorzecza i lasy łęgowe zależą od Narwi

Główne zdjęcie
Starorzecze

Polska Amazonka znowu doczekała się pięknych filmów o sobie, jakie zrealizował utalentowany, wytrwały i skrupulatny fotografik przyrody Zdzisław Folga. - Jedynie naturalne, dzikie rzeki mają takie dobrze zachowane siedliska - mówi Pan Folga, autor zdjęć, które opatrzył komentarzem. - Ale łąki, lasy łęgowe i olsy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania rozlewisk Narwi, roztopów i powodzi, a tych obserwujemy od kilku lat coraz mniej. To skutek globalnego ocieplenia klimatu.

Głównym tematem 3 filmów, zrealizowanych na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, jest płynąca, przekształcająca się w czasie 4 pór roku, stojąca i wsiąkająca woda. Rozległa okoliczna roślinność potrzebuje jej do bujnego i zdrowego wzrostu, co z kolei wiąże się z życiem ryb, owadów, ptaków i ssaków. Woda to życie, użyźniająca i ożywiająca Dolinę - oto myśl główna tryptyku filmowego o łąkach, starorzeczach, lasach łęgowych i olsach. Autor skorzystał z archiwum zdjęć zrobionych w ciągu ostatnich 5 lat, w czym pomógł swoimi fotografiami Robert Bałdyga. Komentarz do około 8 - 10-minutowych filmów edukacyjnych czyta Piotr Barbachowski.

- Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału YouTube, na którym pojawił się nowy cykl filmów edukacyjnych o przyrodzie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi - zachęca Ewa Kudela, starszy specjalista ds. edukacji. - Seria pod tytułem "WODA - PODSTAWA BIORÓŻNORODNOŚCI" to trzy filmy przedstawiające cenne przyrodniczo ekosystemy, charakterystyczne dla doliny Narwi oraz problemy i zagrożenia dla przyrody tych ekosystemów.

 

 

"WODA-PODSTAWA BIORÓŻNORODNOŚCI"  odc.1 Łąki zależne od wody

 

"WODA-PODSTAWA BIORÓŻNORODNOŚCI"  odc.2 Starorzecza

 

"WODA-PODSTAWA BIORÓŻNORODNOŚCI"  odc.3 Lasy zależne od wody

 

 

Mirosław R. Derewońko

 

Foto: Starorzecze
Foto: Las ŁPKDN
Foto: Las
Foto: Łąki ŁPKDN
Foto: Łąki i rozlewiska
Foto: Łąki ŁPKDN
Foto: Starorzecze
Foto: Starorzecze
Foto: Starorzecze

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę