Nagrodzeni w II edycji Konkursu „Solidarność – droga do wolności”
Uczennica 1LO Urszula Filipkowska wygrała II Konkurs „Solidarność – droga do wolności”. Konkurs ma na celu motywowanie młodych ludzi do poznawania najnowszej historii Polski, przypominanie o roli „Solidarności” w procesie budowania wolnej Ojczyzny, a także kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży – czytamy w komunikacie Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży, organizatora konkursu.
Finał konkursu odbył się 13 grudnia 2021 roku w CEN w Łomży, w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wcześniej w szkołach młodzież pisała test, który wyłonił grono finalistów. Uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom odbyło się 13 stycznia 2022 roku.
- Wiedzę, którą z literatury pozyskali uczniowie pod opieką nauczycieli, uzupełnili o relację bliskich z rodzin – chwalił uczestników konkursu Tadeusz Kowalewski, juror w konkursie podkreślając jednocześnie wysoki poziom wiedzy łomżyńskiej młodzieży.
Pierwsze miejsce zdobyła Urszula Filipkowska z I LO. Drugie przypadło Damianowi Patalan z ZSMiO Nr 5, a trzecie Kacprowi Zaczek także z I LO. Komisja Konkursowa postanowiła dodatkowo nagrodzić miejsce czwarte, które przypadło równorzędnie Krystianowi Zawalich z ZSEiO Nr 6 i Bruno Przybylskiemu z I LO. Ponadto wyróżniono Gabrielę Tkacz z ZSWiO Nr 7, Natalię Tokarzewską z ZSTiO Nr 4 i Julię Zagroba z ZSTiO Nr 4.
Nagrodami w Konkursie były: tablety, głośniki mobilne, karty podarunkowe, albumy tematyczne, sprzęt sportowy i inne gadżety ufundowane przez: IPN Oddział Białystok, Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Prezydenta Miasta Łomży.
Profesor Krzysztof Sychowicz, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku przypomina, że na początku lat 80-tych okoliczności sprzyjały upominaniu się o prawa obywateli. Chodzi o wybór Polaka Karola Wojtyły na papieża czy pogarszającą się sytuację ekonomiczną pod rządami komunistów. Kluczowe okazały się protesty, które zapoczątkowano w lubelskim, a dopiero później rozlały się na Pomorze, Śląsk i przybrały ogólnopolski charakter. Ruch Społeczny, który od czerwca-lipca 1980 roku formułował się otrzymał społeczne wsparcie. Po raz pierwszy od II wojny światowej ludzie masowo zaangażowali się w tworzenie ruchu NSZZ Solidarność, niekontrolowanego przez komunistów. Ludzie uwierzyli, że się da zreformować kraj, tzw. komunizm z ludzką twarzą. W swoim rozkwicie ruch liczył 10 mln ludzi. Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny przekreślił nadzieje i pokazał, że komuniści nie zamierzali oddać władzy. Zniszczyło to chęć angażowania się w działalność społeczną, jako nie mającą sensu. Dużo ludzi wycofało się, niewielka część została w konspiracji. Ta Solidarność mocno poobijana dotrwała do przemian lat dziewięćdziesiątych. Nie ma w nich wiele osób, którzy kładli podwaliny pod jej funkcjonowanie w 1980 roku.
- Zachowanie pamięci o tych ludziach jest naszym obowiązkiem. Ze względu na dokonania, ze względu na Ruch, w którym zaangażowała się 1/4 całego społeczeństwa, choć w tym czasie nie mogli liczyć na profity. Jesteśmy winni pamięć Tym, którzy kładli podwaliny pod niepodległą Polskę – podsumował prof. Krzysztof Sychowicz.
Na uroczystość przybyli laureaci i finaliści wraz z opiekunami. Wśród zaproszonych gości byli Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Lech Marek Szabłowski – Starosta Powiatu Łomżyńskiego, Maria Dziekońska – Wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego, Krzysztof Sychowicz – Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, Andrzej Piegutkowski – Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, Henryk Piekarski – Przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” w Łomży, Sylwia Chojnowska – Prorektor PWSIiP w Łomży, Bernard Zbigniew Kossakowski – Dyrektor CEN w Łomży. Krzysztof Sychowicz w imieniu IPN uhonorował laureatkę I miejsca, organizatorów konkursu i jego patronów honorowych Pamiątkowym Medalem 40-lecia Wprowadzenia Stanu Wojennego.
Pomysłodawcami i organizatorami Konkursu były Jolanta Chojnowska, Jolanta Katarzyna Kowalewska, Tadeusz Kowalewski oraz Sławomir Dębek z Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży.