Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak zdobyć granty dla szkoły?

System edukacji w Polsce od lat zmaga się z problemami na wielu płaszczyznach, jak między innymi brak kadry pedagogicznej, niewystarczające zasoby finansowe czy przepełnione klasy. Wprowadzane reformy szkolnictwa często, zamiast pomagać, dostarczają jeszcze większych problemów organizacyjnych. Choć wszyscy powinni mieć zagwarantowany równy dostęp do zdobywania wykształcenia, nadal można dostrzec dysproporcje pomiędzy jakością edukacji w dużych miastach i małych przygranicznych wsiach.

W odpowiedzi na potrzeby polskiego szkolnictwa powstają organizacje pozarządowe, których celem jest poprawa stanu edukacji i jej dostępności w całym kraju. Jedną z takich organizacji jest Fundacja EFC, która już od wielu lat działa w obszarze wyrównywania szans edukacyjnych, a także umożliwia zdobycie niezbędnych środków finansowych na dalszy rozwój nauki.

Programy stypendialne dla uczniów i granty dla nauczycieli

Fundacja EFC tworzy specjalne programy, które skierowane są do uczniów oraz nauczycieli. Dzięki nim możliwe jest wyrównanie szans na podnoszenie poziomu edukacji w całej Polsce. Jej patronem jest prof. Roman Czernecki, pedagog, który założył pierwszą szkołę średnią po II wojnie światowej w Szczekocinach. Jego imię nosi również jedna z nagród przyznawanych przez Fundację EFC za najlepszy artykuł naukowy na temat teorii lub praktyk edukacyjnych.

Jednym z głównych programów jest Program Stypendialny Horyzonty, dedykowany uczniom z małych miejscowości. Granty dla edukacji z tego programu obejmują między innymi zakwaterowanie i wyżywienie w bursie lub internacie w mieście, w którym uczeń zdecydował się kontynuować naukę. Co więcej, mogą pokryć również dodatkowe lekcje języka obcego i koszty podróży komunikacją miejską.

W przypadku grantów dla nauczycieli mogą oni starać się o dofinansowanie autorskich projektów edukacyjnych w ramach programu Edukacja Inspiracja. Pedagodzy mogą rozwijać swoje kompetencje zawodowe oraz tworzyć nowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w klasach 4-8. Co roku nauczyciele mają również możliwość otrzymać nagrodę imienia Ireny Sendlerowej, za promowanie tolerancji na płaszczyźnie etnicznej, kulturowej i religijnej.

Fundacja EFC stworzyła również program Szkoła Partnerska EFC, który skierowany jest nie do pojedynczych nauczycieli, a do całych szkół w małych miejscowościach. W ramach tego programu można zmodernizować przestrzeń szkoły, a także realizować inicjatywy społeczne we współpracy z lokalną społecznością.

W jaki sposób uzyskać granty dla edukacji?

Chcąc zdobyć jeden z grantów dla edukacji od Fundacji EFC, najlepiej jest skontaktować się z koordynatorem regionalnym lub z biurem fundacji. Na stronie internetowej można zapoznać się z bieżącymi informacjami, a także z terminami aktualnych rekrutacji do poszczególnych programów. Pierwszy etap rekrutacji polega zazwyczaj na wypełnieniu przez kandydata prostego formularza internetowego. Kolejne kroki różnią się od siebie w zależności od konkretnego grantu, wszystkie mają też odrębne kryteria i wymagania, które należy spełnić.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę