Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Sylwestrowa gala w podwójnym wydaniu i z trojgiem solistów

mm pon, 01 stycznia 2024 10:18

Filharmonia Kameralna zakończyła rok 2023 aż dwoma koncertami sylwestrowymi, tak duże było zainteresowanie publiczności. Gwiazdami koncertu byli Marita Paparizou, Fanke Lyu i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie zabrakło repertuarowych niespodzianek i zaskakujących wykonań zbiorowych, drugi z koncertów zakończyły aż trzy bisy, a noworoczne życzenia zabrzmiały w języku greckim, chińskim i polskim.

Koncert światowej gwiazdy i inne wydarzenia A.D. 2023

mm nie, 31 grudnia 2023 12:37

Występ słynnego gitarzysty Mike'a Sterna podczas XVI Novum Jazz Festival był największym łomżyńskim wydarzeniem kulturalnym mijającego roku. Łomżę odwiedziło również wielu innych zagranicznych i krajowych artystów, ale równie dobrze na ich tle wypadali nasi reprezentanci. Magdalena Głębocka zdobyła Grand Prix konkursu „Radość spod kapelusza”, a Zdzisław Folga nakręcił kolejny film i współtworzył 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy. Nie zabrakło również wystaw oraz jubileuszy, w tym 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Rozwija się też twórczość grup amatorskich, ale prezentujących bardzo wysoki poziom, jak Teatr na Piątnicy i Projekt Artystyczny Meandry.

Wysokie loty Navaho

mm so, 30 grudnia 2023 15:14

Świetny koncert grupy Navaho zakończył rockowy rok 2023 w pubie „Pod ratuszem”. Był to, po niemal 25 latach, powrót do Łomży zespołu z niej pochodzącego, którego muzycy mieszkają teraz w różnych miastach, ale wciąż grają razem, koncertując i przygotowując debiutancką płytę. Navaho wrócili do Łomży w kameralnej odsłonie unplugged, grając zarówno dawne utwory, wykonywane jeszcze pod nazwą The Paper, najnowsze oraz kilka coverów, z utworami Dżemu na czele. Na przyszły rok zespół zapowiada kolejny, już elektryczny i znacznie większy koncert.

Wrażliwy buntownik Marcin Niemczura (1963 – 1983)

mm pt, 29 grudnia 2023 10:43

40 lat minęło od tragicznej śmierci 11. grudnia absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Łomży... 20-latek miał dwie wielkie pasje: fotografię i poezję, które uchroniła przed zniszczeniem kochająca matka Aniela. Incydentalnie pisywał wiersze do „Głosu Ucznia”, miesięcznika Szkoły. Może lepiej sytuacje sprzed 4-ech dekad obrazuje stwierdzenie, że Marcin czasem przekazywał fragment swojej twórczości do opublikowania w periodyku, przepisywanym na maszynie i drukowanym na offsecie. Po 40 latach młodzież Czarnego Teatru Maskarnia wystawiła etiudy plastyczne do poezji Marcina.

Agnieszka śpiewa łomżyńską kolędę A.D. 2023

mm pon, 25 grudnia 2023 13:41

Pierwsza kolęda cyklu powstała w 2011 roku z inicjatywy Mirosława Roberta Derewońko. Tancerz breakdance Krzysztof Kowalewski napisał tekst i rapował, zaś Ola Domalewska zaśpiewała refren „Życie jest jak kolęda”, gdyż codzienność splata się ze świętami. Muzykę wymyślił poeta i geodeta z Łomży Mariusz Brzostowski, który z dziennikarzem 4lomza.pl stworzył tandem kolędowy. Tym razem do współpracy zaprosili Agnieszkę Żemek - Pawczyńską ze Studia Wokalnego ROK Łomża.

Betlejem Łomżyńskie na drodze Dzieciątka

mm so, 23 grudnia 2023 20:22

Maryja z Dzieciątkiem i Józefem wędrują niezmordowanie przez cały świat od ponad 2 tysięcy lat. Na trasie wędrówki przez starożytne mity (jak pustynie), religie (jak studnie) i wierzenia (nadzieje na zbawienie) od 23 lat znajduje się Łomża. - Z Betlejem Łomżyńskiego, z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ślemy najlepsze życzenia łomżyniakom w Polsce i na świecie i ludziom dobrej woli - mówi Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członkowie TPZŁ i sympatycy już 65-letniego stowarzyszenia spotkali się na opłatku i wernisażu Teresy Adamowskiej.

Kolędowy koncert łomżyńskich filharmoników

mm pt, 22 grudnia 2023 09:14

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, dopełnione słynną „Cichą nocą”, złożyły się na program świątecznego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je sopranistka Mariana Poltorak i tenor Mateusz Oleksiak, ale dyrygujący całością Jan Miłosz Zarzycki miał do dyspozycji znacznie więcej wokalistów, bowiem publiczności nie trzeba było zbytnio zachęcać do wspólnego śpiewania. - Kolędy są nierozerwalnie związane z polską tradycją! - podkreślał prowadzący koncert Mateusz Goc, przybliżając historię kolejnych muzycznych perełek, nierzadko liczących nawet setki lat.

Jakub i Magdalena z II LO najlepsi w tańcach w Augustowie

mm pon, 18 grudnia 2023 20:36

- Ogromny sukces po pół roku intensywnych przygotowań i treningów osiągnęła para 17-latków: Magdalena Kuczewska i Jakub Poleszuk z Łomży, zdobywając 1. miejsce w tańcach standardowych oraz latynoamerykańskich na XXVI Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego w Augustowie – mówi trenerka Magdalena Pardo - Baczewska z Klubu Tańca Towarzyskiego Akat. - Kuba i Magda wystąpili w klasie tanecznej B. Mamy także sukces w najwyższej klasie tanecznej A, krajowej: Gabrieli Filipkowskiej i Kacpra Tunkiewicza, którzy zdobyli 2 srebrne medale na turnieju Latino Cafe Cup 2023 w Kowalach koło Gdańska. Łomżyniacy triumfowali w standardzie i latinie.

Świąteczne wydarzenia nadchodzącego weekendu

mm pt, 15 grudnia 2023 09:30

Już dzisiaj Łomżę odwiedzi święty Mikołaj i spędzi na Starym Rynku oraz w Hali Kultury aż cztery godziny. W kolejne dni nie zabraknie też innych świątecznych wydarzeń: w sobotę odbędą się „Muzyczne mikołajki” w Galerii Veneda, a w niedzielę całodniowy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Rynku, zwieńczony „Łomżyńską Wieczerzą Wigilijną”. Zaplanowano też szereg innych wydarzeń, od charytatywnego turnieju bilardowego do rockowego koncertu.

Mickiewiczowskie sonety i dwa spojrzenia na Krym

mm pon, 11 grudnia 2023 09:31

Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę „Trzy sonety”. To dwa różne spojrzenia na Krym: klasyczne, czarno-białe ujęcia i barwne, bardziej poetyckie, dzięki zastosowaniu camera obscura, dopełnione również innymi pracami. Obaj artyści wybrali się w podróż śladami Adama Mickiewicza, zainspirowani ponadczasowymi „Sonetami krymskimi”. - Był czas, żeby spokojnie te sonety poczytać, wejść w klimat danego miejsca, zgłębić temat i bardzo ubolewam, że nie udało się nam kontynuować tego projektu, ale mam nadzieję, że jeszcze do tego dojdzie - podkreślał Ryszard Karczmarski. Ryszard Karczmarski, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, znany jest z wieloletniej i bardzo wszechstronnej działalności fotograficznej. Łomżyńscy miłośnicy fotografii mieli okazję oglądać jego prace podczas ubiegłorocznej wystawy poplenerowej „Polaryzacje”.

Bożonarodzeniowa szopka - nasza tradycja i współczesność

mm pt, 08 grudnia 2023 18:34

Ola Polakowska do dziś pamięta, jak z Tatą Jarosławem wykonała w domu szopkę z drewna i siana. Siostry Katarzyna i Agnieszka Pawłowskie wspominają, że na lekcjach w szkole szopki można było zrobić z kartonu i ulepić z plasteliny figurki Świętej Rodziny, pasterzy i królów. Dziewczęta stoją w jasnym holu Hali Kultury, dokąd przyszły na wernisaż szopek bożonarodzeniowych. Mają teraz po 16 i 17 lat, ale po raz pierwszy wspólnie stworzyły z pomocą wychowawczyń w Bursie Szkolnej nr 3 w Łomży okazałą szopkę na konkurs wojewódzki Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku.

MDK-DŚT, ROK i Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają starszych i młodszych

mm pt, 08 grudnia 2023 08:55

Wernisaż wystawy fotograficznej Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego „Trzy sonety”. Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Prelekcja i zwiedzanie wystawy bursztynu oraz kontynuacja akcji „Oddaj dziecko do Muzeum!” - jest w czym wybierać w trwającej już, przedświątecznej gorączce. Można też wybrać się na rockowy koncert do pubu „Pod ratuszem” i wziąć udział w powstającym w jego trakcie teledysku.

Mikołajki z legendarnym aktorem

mm pt, 08 grudnia 2023 08:33

Wiktor Zborowski ponownie wystąpił w Łomży. Wybitny aktor był narratorem mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Bajka „Podróż królewny Melodii“ zaciekawiła nie tylko dzieci, z racji dopracowanej i bardzo różnorodnej warstwy muzycznej oraz świetnej gry orkiestry pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego. Muzyce towarzyszyły barwne slajdy, a finałem koncertu było pojawienie się Świętego Mikołaja.

Zespół z Łomży zagrał w V Maratonie Bluesowym

mm pon, 04 grudnia 2023 13:14

Ponad 20 zespołów z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA występowało na 2 scenach Pubu Sześcian w Białymstoku. W 5. edycji imprezy pobito nieoficjalny rekord Polski nieprzerwanego grania muzyki bluesowej na żywo: 32 godziny i 48 sekund. Maraton zaczął się w sobotę o godzinie 15. i zakończył w niedzielę o godz. 23. Od ósmej rano półtoragodzinny koncert grała łomżyńska formacja The BL Blues Band, która zaprezentowała kilkunastu miłośnikom bluesa aż 18 utworów z 2 autorskich płyt.

Konkurs na plakat festiwalu Walizka

mm pt, 01 grudnia 2023 14:55

3 tysiące złotych czekają na zwycięzcę konkursu, którego celem jest zaprojektowanie plakatu 37 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Do połowy stycznia przyszłego roku artyści profesjonalni i amatorzy mają czas na przesłanie swojej wyjątkowej propozycji.

Jakub Warchoł zdobył 2. miejsce w grze na perkusji w Opolu

mm śr, 29 listopada 2023 20:16

Sobota i niedziela były nadzwyczaj emocjonujące w rodzinie Państwa Warchołów. - Siedzieliśmy z mężem cały czas przed komputerem podczas transmisji z Opola, gdzie nasz wnuczek występował w XVII Międzynarodowym Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym Young Drum Hero – opowiada z dumą babcia Wiesława Warchoł. Wnuczek nie zawiódł dziadków ani rodziców, przynosząc chlubę swojej rodzinie i miastu: 16-letni Jakub Warchoł z PSM I i II stopnia w Łomży zajął drugie miejsce.

Wieczorna ofensywa poetycka młodzieży w I LO

mm śr, 29 listopada 2023 17:27

Ponad 40 młodych wykonawców: poetów, recytatorów, muzyków, wokalistów solistów i zespołów przez 3 godziny w auli I LO w Łomży przedstawiało utwory poetyckie rówieśnikom, absolwentom i nauczycielom. VII Wieczorek Poetycki zgromadził - w ramach Tygodnia Kultury Uczniowskiej – pełną salę miłośników poezji. Czarny Teatr Maskarnia Magdaleny Szyszko wystawił 3 plastyczne etiudy do wierszy śp. Marcina Niemczury (1963 – 1983), tragicznie zmarłego Absolwenta Szkoły.

Łomżyńskie spotkanie z Mariuszem Nowikiem

mm śr, 29 listopada 2023 08:20

Pochodzący z Łomży dziennikarz, pisarz i historyk Mariusz Nowik promował w Hali Kultury swą najnowszą książkę „Krwawe dożynki 1943”. – To historia na niesamowity film – mówił Mariusz Nowik, przybliżając uczestnikom spotkania niewiarygodne losy Estery Rubinsztejn i Ludwiki Fiszer, które przeżyły własną śmierć. 42 tysiące więźniów niemieckich obozów nie miało tyle szczęścia, zostali zamordowani w zaledwie dwa dni. Była to jedna z największych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej, a jej szczegóły znamy również z relacji innych ocalałych, w tym mieszkańców Łomży i Łomżycy.

Pięknie tańczą mistrzowie Podlaskiego z Klubu Akat w Łomży

mm pon, 27 listopada 2023 16:06

Ponad 400 par tancerek i tancerzy przyjechało do Piątnicy rywalizować o medale i puchary Grand Prix Polski i Mistrzostwo Województwa Podlaskiego. Na parkiecie hali sportowej, która wyglądała bardziej teatralnie, zawirowały piękne suknie dziewcząt jak wielobarwne rajskie ptaki i eleganckie fraki chłopców. Na najwyższym podium 2-krotnie stawała para 17-latków z KTT Akat w Łomży: Gabriela Filipkowska i Kacper Tunkiewicz, klasa taneczna A. Zdobyli 2 mistrzostwa Podlaskiego młodzieży: w tańcach standardowych i latynoskich, zaś 3. miejsce Grand Prix Polski w standardzie i 4. w latinie. Akatowe pary zdobyły nominacje na Mistrzostwa Polski, w tym Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała za mistrzostwo w latinie, zaś 9 par uzyskało awanse do wyższej klasy tanecznej.

Wokalne objawienie i gigant jazzu w Łomży

mm pon, 27 listopada 2023 12:14

Wokalistka Daria Kobierecka zwyciężyła w konkursie Nowa Nadzieja Jazzu 2023, odbywającym się w ramach XVI Novum Jazz Festival. Gwiazdą dwudniowej imprezy był legendarny gitarzysta Mike Stern, który zagrał z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką oraz doskonałymi polskimi muzykami. Nie brakowało też innych, niezwykle udanych koncertów, w tym zwyciężczyń konkursu ubiegłorocznego festiwalu, wokalistki Irki Zapolskiej i basistki Katarzyny Schmidt-Przeździeckiej.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę