wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Kultura łomżyńska pędzlem malowana

Foto: Kultura łomżyńska pędzlem malowana
cz pon, 30 września 2019 08:39

Wystawę poplenerową „Kultura łomżyńska pędzlem malowana V edycja – Sulin 2019“ otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Zaprezentowano na niej efekty pracy 14. malarzy z całego kraju podczas letniego pleneru malarskiego w Sulinie koło Wizny. Twórcy jak co roku ulegli czarowi nadnarwiańskiego krajobrazu, chociaż niektórzy pokusili się też o eksperymenty. – Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym ,,Carski Trakt’’ w Sulinie niedaleko Wizny – opowiada komisarz pleneru Justyna Kryszpin-Żmuda. – Mieliśmy tam przepiękne widoki i krajobrazy, które stały się inspiracją dla wielu uczestników pleneru.

Festiwalowe zwycięstwo Franka Przybylskiego

Foto: Festiwalowe zwycięstwo Franka Przybylskiego
cz pon, 30 września 2019 08:08

Franek Przybylski zwyciężył w starszej kategorii XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej Soundtrack-Łomża 2019. Sukces utalentowanemu wychowankowi Studia Piosenki PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych zapewniło popisowe wykonanie piosenek wybranych z najnowszej części przygód Jamesa Bonda oraz z klasycznego musicalu „Upiór w operze“. Jury pod przewodnictwem wybitnej wokalistki jazzowej Lory Szafran przyznało mu też nagrodę za muzykalność, a Jakub Wocial dodatkową, familijny bilet do teatru Rampa. – To był mój pierwszy start w tym konkursie, a poziom był wysoki, dlatego nie spodziewałem się czegoś takiego! – mówi Franek Przybylski, dodając, że wybrał zróżnicowane utwory w których dobrze się czuje.

Młodzi artyści z ROK-u wystąpili przed zespołem Śląsk

Foto: Młodzi artyści z ROK-u wystąpili przed zespołem...
cz nie, 29 września 2019 12:33

Tancerze i wokaliści z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wystąpili przed Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. W Operze i Filharmonii Podlaskiej-Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zaprezentowali świetnie przyjęty program „My z Łomży”, zwieńczony tytułową piosenką, wielkim przebojem z repertuaru Hanki Bielickiej. – Jestem bardzo dumny ze swoich pracowników i podopiecznych – mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Mieliśmy w ostatnich latach sporo dużych występów, ale taki przed tak znanym zespołem jak Śląsk nie zdarza się często i na pewno jest to dla nas wydarzenie!

Życiowe obserwacje Jakuba Ostałowskiego

Foto: Życiowe obserwacje Jakuba Ostałowskiego
mm so, 28 września 2019 12:15

Retrospektywną wystawę „Ale jak to?!” jednego z najwybitniejszych polskich fotoreporterów Jakuba Ostałowskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. – Przez lata fotografowałem królów, królowe, prezydentów, papieży czy ważne wydarzenia, ale to robię dla chleba – najwięcej frajdy mam z fotografowania zwykłych ludzi i zwykłego życia! – mówi Jakub Ostałowski. Stąd na jego zdjęciach tyle codzienności oraz różnych sytuacji z życia, ale w bardzo ciekawym ujęciu, z pogłębionym spojrzeniem na polskie przemiany ostatniego 30-lecia. – Ludzie są tu kluczowi i najważniejsi – wyjaśnia fotograf. – Nawet jak robiłem zdjęcia z wyjazdu wojsk radzieckich z Polski, to nie interesowali mnie generałowie, tylko ci szarzy ludzie, zwykli szeregowcy.

Muzyczne wydarzenie w kościele Krzyża Świętego

Foto: Muzyczne wydarzenie w kościele Krzyża Świętego
cz nie, 22 września 2019 12:25

Koncert słynnej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa okazał się wydarzeniem XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Złożona z najzdolniejszych młodych muzyków z kraju i ze świata orkiestra pod batutą utytułowanego już dyrygenta Marka Wroniszewskiego zagrała w kościele Krzyża Świętego same arcydzieła, w tym monumentalną IX Symfonię e-moll op. 95 „Z nowego świata” Antonína Dvořáka. Zabrzmiał też Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego, dedykowany przez kompozytora soliście, wybitnemu klarneciście Romanowi Widaszkowi. – Współpraca z tą orkiestrą to dla mnie ogromna przyjemność – mówi Roman Widaszek. – To rzeczywiście wyjątkowa orkiestra, złożona z młodych ludzi, pełnych zapału i chęci, co przekłada się na efekty końcowe, a do tego już świetnych instrumentalistów!

Życiowa podróż królika Edwarda

Foto: Życiowa podróż królika Edwarda
cz nie, 22 września 2019 12:22

Edward Tulan wiódł szczęśliwe życie, będąc ulubioną zabawką Alicji. Niczego mu nie brakowało, ale był zakochanym w sobie egoistą. Jednak gdy wypadł za burtę statku musiał całkowicie przewartościować swoje życiowe postawy i przeżył mnóstwo przygód, spotykając najróżniejszych ludzi. O losach zagubionego w okrutnym świecie bohatera opowiada najnowszy spektakl „Królik Edward“ Teatru Lalki i Aktora, powstały z udziałem słowackich twórców. Jego tekst, na podstawie bestsellerowej książki „Cudowna podróż Edwarda“ Tulana Kate DiCamillo, pracujący po raz pierwszy w Polsce reżyser Peter Palik napisał specjalnie dla łomżyńskiego teatru. Efekt to adresowana nie tylko dla dzieci, wzruszająca opowieść z morałem.

Stulecie myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej

Foto: Stulecie myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej
cz pt, 20 września 2019 18:40

- Myślistwo jest hobby, jest gospodarką łowiecką, myślistwo jest kulturą, tradycją, strzelectwem sportowym, kynologią czyli hodowlą psów. To jest pasja, która jak się zacznie, to wciąga na całe życie - mówi Rafał Chodorowski Łowczy Okręgowy w Łomży. W piątek w Muzeum Przyrody w Drozdowie otwarto wystawę prezentującą łomżyńskie tradycje prawidłowego myślistwa. - To 100-lecie łowiectwa na Ziemi Łomżyńskiej, a właściwie 100-lecie koła, które dzisiaj nosi nazwę pierwotną „Towarzystwo Prawidłowego Myśliwstwa w Ziemi Łomżyńskiej” – zaznacza Łowczy Okręgowy.

Czas wojny i okupacji w Łomży

Foto: Czas wojny i okupacji w Łomży
cz śr, 18 września 2019 08:23

Wystawę czasową ukazującą historię Łomży oraz pobliskich miejscowości w latach II wojny światowej otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Czas wojny. Czas okupacji. Łomża i region w latach 1939-1945“ to liczne eksponaty, dokumenty i fotografie, pochodzące nie tylko ze zbiorów muzeum, ale też innych instytucji oraz prywatnych kolekcjonerów. Są wśród nich obiekty niepokazywane dotąd publicznie, choćby słynna kronika benedyktynek. – Inspiracją do stworzenia tej wystawy była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, ale nie dotyczy ona wyłącznie kampanii wrześniowej, bo pokazuje generalnie Łomżę i region podczas wojny, nie tylko na jej początku – mówi historyk Adam Sokołowski, wraz z Martą Gosk autor koncepcji wystawy.

Barwny świat batiku Anny Tomkielskiej

Foto: Barwny świat batiku Anny Tomkielskiej
cz śr, 18 września 2019 08:09

Wystawa Anny Tomkielskiej zainaugurowała we wtorek nowy sezon wystawienniczy w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. Utalentowana absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zaprezentowała efektowne batiki, inspirowane przede wszystkim naturą. – To bardzo trudna technika, rzadko u nas goszcząca, ale wykonane w niej prace są przepiękne! – mówi kierownik klubu Ryszard Matuszewski, zapraszając na comiesięczne wystawy w Galerii N oraz towarzyszące im koncerty muzyków Filharmonii Narodowej.

EtnoLekcja w Pniewie

Foto: EtnoLekcja w Pniewie
cz wt, 17 września 2019 10:30

Był chodzony, stara baba, ojra i łysy. Ponad 70 osób przyszło na pierwszą #EtnoLekcję w ramach #FolkowejEdukacji zorganizowaną przez Projekt Artystyczny Meandry.

Koncert przed konkursowym występem

Foto: Koncert przed konkursowym występem
cz wt, 17 września 2019 08:24

Trio fortepianowe Lontano zakwalifikowało się do finału Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Kilka dni przed wyjazdem do Rzeszowa zespół zagrał koncert w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży i nie było w tym nic z przypadku, bowiem pianistką tria jest jej nauczycielka Anna Kamińska, a na wiolonczeli gra Grzegorz Vytlacil, którego żona też uczy w łomżyńskiej PSM. – Ten koncert to nasz ostateczny sprawdzian przed konkursem w Rzeszowie – mówi skrzypek Paweł Polak. – Kontakt z publicznością jest bardzo ważny, możemy też sprawdzić różne elementy, coś jeszcze zmienić, jest to więc dla nas bardzo cenna nauka.

Wystawa twórczych seniorów w bibliotece

Foto: Wystawa twórczych seniorów w bibliotece
cz wt, 17 września 2019 08:03

Artystyczne rękodzieło, w tym biżuterię z filcu i koralikową, haftowane obrazy, ozdobne poduszki, filcowe torby i wiele innych efektownych wyrobów, zaprezentowali na wystawie uczestnicy Akademii Aktywnego Seniora w Centrum Katolickim przy Parafii Krzyża Świętego. – Najważniejsze, żeby aktywnie spędzać czas – podkreśla ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Czy to mały, czy to duży człowiek powinien spotykać się z ludźmi, rozmawiać z nimi, a to, że warto być twórczym pokazuje ta piękna wystawa! Można ją oglądać w Bibliotece Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży do końca września.

Mistrzowski duet w katedrze

Foto: Mistrzowski duet w katedrze
cz pon, 16 września 2019 08:17

Organista Roman Perucki i flecista Łukasz Długosz zachwycili publiczność niedzielnego koncertu w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Wybitni muzycy zagrali w łomżyńskiej katedrze owacyjnie przyjęty i zakończony dwoma bisami recital, wypełniony organowymi arcydziełami oraz utworami wykonanymi w duecie, z których większość zabrzmiała w Łomży po raz pierwszy. – Gramy właściwie w całej Europie i tych koncertów jest już nie kilkanaście, nie kilkadziesiąt, ale wchodzimy już w tę liczbę większą z dwoma zerami – mówi Roman Perucki. – To wielka przyjemność mieć za partnera tak dobrego muzyka i jak się wie co on zrobi w danym momencie, bo wszystko jest doskonałe i można wtedy zająć się już tylko muzyką.

Polski Dzień Bluesa w Łomży

Foto: Polski Dzień Bluesa w Łomży
mm so, 14 września 2019 11:50

Gwałtowna ulewa i późniejszy deszcz nie zakłóciły przebiegu kolejnej edycji Polskiego Dnia Bluesa. Na Starym Rynku zgodnie z planem zagrały więc bluesa i rocka łomżyńskie grupy Holy Water oraz The BL Blues Band, białostocki Gęsia Skórka Blues Band oraz The Woods ze Spychowa, z pochodzącym z Łomży gitarzystą w składzie. – Przez chwilę myślałem nawet, że maksymalnie wystąpią dwa zespoły, bo w pewnym momencie pogoda była przerażająca. – mówi jeden z organizatorów imprezy Bartek Leszczyński z The BL Blues Band. – Przestało jednak padać i zagrali wszyscy, a przyszli tu chyba świadomi odbiorcy, bo publiczność pojawiła się z parasolami, ciepło ubrana – zakłada więc różne scenariusze, ale chce słuchać bluesa!

Inauguracja z wirtuozem skrzypiec

Foto: Inauguracja z wirtuozem skrzypiec
cz pt, 13 września 2019 08:05

Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, koncertował praktycznie na całym świecie. Jak dotąd przez blisko 30 lat profesjonalnej kariery omijał jednak Łomżę, ale do czasu, zagrał bowiem z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego na inaugurację nowego sezonu 2019/2020. – Była to właściwie jedna z niewielu orkiestr w Polsce, z którą jeszcze nigdy nie grałem – mówi Piotr Pławner. – Cieszę się więc, że tu jestem i po raz pierwszy udało się taki koncert zorganizować! Słuchacze owacyjnie przyjęli popisy solisty w Koncercie skrzypcowym nr 4 D-dur Mozarta, brylowali też sami filharmonicy w Suicie orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha oraz Symfonii nr 17 G-dur wielkiego Wolfganga Amadeusza.

Nowy sezon łomżyńskiego teatru

Foto: Nowy sezon łomżyńskiego teatru
cz pt, 13 września 2019 08:03

– To będzie absolutna premiera, bo napisałem ten tekst specjalnie dla łomżyńskiego teatru – mówi słowacki reżyser Peter Palik. „Królik Edward“ objawi się Łomży już 21. września. W sezonie artystycznym 2019/2020 Teatr Lalki i Aktora przygotuje też dwie kolejne premiery w międzynarodowej kooperacji: w październiku „Brzydkiego kaczątka“, w marcu „Lwa i Ptaka“. Zaplanowano też wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, a finałem rozpoczynającego się niebawem sezonu będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w pierwszych dniach czerwca przyszłego roku.

Koncert patriotyczny w kościele Krzyża Świętego

Foto: Koncert patriotyczny w kościele Krzyża Świętego
cz cz, 12 września 2019 09:06

80. rocznicę walk w regionie Łomży we wrześniu 1939 roku i 336. rocznicę wiktorii wiedeńskiej 1683 roku uczczono mszą świętą i koncertem „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył“ w kościele Krzyża Świętego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali, nierzadko z udziałem publiczności, sopranistka Magdalena Tunkiewicz-Zakrzewska i baryton Wojciech Bardowski. – Wrzesień jest pełen rocznic – mówi ppłk Tomasz Żyłka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień i inicjator koncertu. – Pierwsza to rocznica odsieczy wiedeńskiej, wielkiego triumfu polskiego oręża. Dlatego 12. września jest jest świętem wojsk lądowych, a ponieważ sam jestem czołgistą, to jest to również moje święto. Natomiast druga, 80. rocznica walk pod Łomżą, ma inny charakter, bo kampania wrześniowa zakończyła się klęską, ale należy o tych żołnierzach i ich bohaterstwie pamiętać.

Miód na Serce doceniona w Szczecinie

Foto: Miód na Serce doceniona w Szczecinie
cz pon, 09 września 2019 16:05

Łomżyńska Kapela Miód na Serce otrzymała Nagrodę główną V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Zmagania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej odbywały się w miniony weekend w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 50 wykonawców reprezentujących 12 województw prezentowało różnorodność i bogactwo muzyki i tańca tradycyjnego. Na szczecińskiej  scenie prezentowali się wokaliści, soliści  instrumentaliści, grupy śpiewacze, kapele oraz pary taneczne z całego kraju.

Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak

Foto: Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak
cz nie, 08 września 2019 12:53

Jedyne w swoim rodzaju tkaniny artystyczne oraz prace graficzne prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, nagradzane na całym świecie, w tym w USA i w Japonii, zaprezentowano na retrospektywnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Tkanina jest w nich dla autorki, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jedynie punktem wyjścia do licznych eksperymentów, w których wykorzystuje różnorodne materiały i autorskie techniki, osiągając zadziwiające efekty.

Zaczytana Łomża

Foto: Zaczytana Łomża
mm so, 07 września 2019 17:55

Sobota upłynęła w Łomży na czytaniu i promowaniu czytelnictwa. Najpierw na Starym Rynku zainaugurowano łomżyńską odsłonę akcji „Zaczytane ławeczki”, w ramach której 10 oryginalnych ławek-otwartych książek stanie w różnych punktach miasta. Później odbyła się 8. edycja „Narodowego Czytania“. Łomża bierze w nim udział od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej klasyczne polskie nowele czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele oraz miłośnicy literatury w różnym wieku, w tym liczna grupa dzieci i młodzieży.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę