niedziela, 16 czerwca 2019 napisz DONOS@

Koszty coraz większe, a końca nie widać

Foto: Koszty coraz większe, a końca nie widać
cz pon, 21 stycznia 2019 12:50

Od pięciu lat trwa przebudowa dawnej sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego na siedzibę Filharmonii Kameralnej. Prace miały skończyć się latem 2018 roku, ale się okazało się, że projekt według którego budynek miał być przebudowany miał mieć „wiele błędów i debiutanckich rozwiązań”. Na modernizację budynku wydaliśmy już grubo ponad 4 miliony złotych, ale okazuje się, że trzeba będzie wydać jeszcze trzy – cztery razy więcej.

360° polskiego jazzu w Łomży

Foto: 360° polskiego jazzu w Łomży
cz pon, 21 stycznia 2019 10:03

– Będziemy dzielić się z wami naszą energią muzyczną, a nawet jeśli nie lubicie jazzu, to nasz jazz polubicie! – zapowiadają muzycy formacji Skicki-Skiuk. Power Rangers młodego, polskiego jazzu, wplatający weń również bluesa i rocka, znani nie tylko z jazzowych imprez, ale i z udziału w festiwalu Woodstock, zagrają w MDK-DŚT w najbliższą środę 23. stycznia. Będzie to inauguracja koncertowego cyklu „Polski Jazz 360°”. W jego ramach do końca roku odbędzie się w Łomży aż sześć koncertów z udziałem nie tylko młodych nadziei rodzimego jazzu jak Tomasz Chyła czy Kuba Więcek, ale też jego największych gwiazd, z legendarnym Wojciechem Karolakiem na czele.

Studniówkowa wystawa uczniów „Plastyka”

Foto: Studniówkowa wystawa uczniów „Plastyka”
mm so, 19 stycznia 2019 10:50

Maturzyści z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka wkroczyli w dorosłość nie tylko jako uczniowie, ale również jako artyści, przygotowując specjalną wystawę studniówkową. Jak sami podkreślają jest to podsumowanie ich dotychczasowej pracy i dowód, że nie zmarnowali tych czterech lat. – To wzruszający moment, bo doszliśmy do końca pewnego etapu, a teraz bardzo się cieszę, że będę mogła patrzeć na ich dalsze poczynania: co będą robić i jak nadal będą się rozwijać! – mówi wychowawczyni Ewa Skłodowska. Na wystawie w galerii Bonar MDK-DŚT można oglądać obrazy i rysunki, wykonane pod kierunkiem Teresy Adamowskiej i Anny Karwowskiej.

Włoski koncert łomżyńskiej orkiestry

Foto: Włoski koncert łomżyńskiej orkiestry
cz pt, 18 stycznia 2019 08:13

Altowiolista Adrian Stanciu oczarował publiczność czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej, grając w duecie z greckim wiolonczelistą Christosem Grimpasem koncert Antonio Vivaldiego. Rumuński wirtuoz jest na co dzień koncertmistrzem altówek łomżyńskiej orkiestry, ale równie chętnie gra jako solista czy w mniejszych składach. – Jestem bardzo zadowolony, że po raz kolejny miałem możliwość zaprezentować się jako solista, bo to zawsze jest dla mnie bardzo ciekawe! – mówi Adrian Stanciu. Program koncertu dopełniły inne dzieła włoskich kompozytorów, dyrygował bowiem Andrea Vitello z Italii, a refleksyjny „Lament Dydony” poświęcono pamięci zamordowanego w niedzielę prezydenta Gdańska.

Koncert dla „Promyczków”

Foto: Koncert dla „Promyczków”
cz cz, 17 stycznia 2019 08:30

Ponad tysiąc złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” w kościele ojców kapucynów. Już od 19 lat Studio Wokalne eMDeK i MDK-DŚT organizują specjalne koncerty na rzecz dzieci z prowadzonej przez zakonników świetlicy „Promyczki” i jest to, obok Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, najdłuższa tego typu inicjatywa w Łomży. – To koncert, który stał się już tradycją w naszym mieście i cieszę się bardzo, że tyle osób wsparło dzieciaki! – mówi Magda Sinoff, która zaśpiewała jako solistka z towarzyszeniem wyśmienitego kwartetu pod kierownictwem Grzegorza Sekmistrza oraz z licznym chórem, złożonym z dzieci i dorosłych.

Legenda polskiego rocka zagra w Łomży

Foto: Legenda polskiego rocka zagra w Łomży
cz śr, 16 stycznia 2019 13:39

W przyszły piątek, 25. stycznia w klubie PopArt MDK-DŚT wystąpi legendarna formacja Non Iron. Poznańska grupa reaktywowała się niedawno w najsłynniejszym składzie z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej basisty Henryka Tomczaka, czego efektem jest trasa „Innym niepotrzebni – XXX lat reunion tour”. W jej ramach zespół zagra tylko 20 koncertów, w tym również w Łomży i będą to pierwsze występy grupy w tym składzie od 1988 roku. – Będzie to jedyna i sensacyjna trasa Non Iron – zapowiada gitarzysta Wojciech Hoffmann. – Każdy z nas prowadzi swoją działalność artystyczną i nie będzie czasu na intensywne koncertowanie. Jak dla mnie byłby to mój piąty projekt i chyba nie dałbym rady. Jest to więc jedyna okazja, żeby zdobyć autografy nas wszystkich na starych i nowych analogach oraz na CD!

Gumowe i cyfrowe fotografie Szymona Dederko

Foto: Gumowe i cyfrowe fotografie Szymona Dederko
cz śr, 16 stycznia 2019 08:34

Takiej wystawy w Galerii N jeszcze nie było. Szymon Dederko, pochodzący z rodziny o bardzo długich tradycjach fotograficznych, wnuk i syn wybitnych fotografów Mariana i Witolda, zaprezentował tam retrospektywną wystawę. – Wszystkie zdjęcia, poza dwoma autorstwa ojca, są moje, a wykonano je w trzech technikach – mówi Szymon Dederko. – Pierwsza to technika gumy, opracowana w 1843 roku. Jest też kilka zdjęć techniką czarno-białej fotografii srebrowej, nazywanej analogową, ale ja określam ją chemikaliarną oraz w cyfrowej, już z lat dwutysięcznych.

Kolędy z różnych stron świata

Foto: Kolędy z różnych stron świata
cz pon, 14 stycznia 2019 08:49

Najpiękniejsze kolędy i utwory bożonarodzeniowe złożyły się na program koncertu orkiestry Filharmonii Kameralnej w łomżyńskiej katedrze. Zaśpiewali je sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, baryton Andrzej Bator oraz utalentowani podopieczni Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt MDK-DŚT. Kolędy z Wenezueli czy Portoryko wykonano w Łomży po raz pierwszy, a aż 13 utworów zabrzmiało w nowych, niezwykle efektownych aranżacjach Bogdana Szczepańskiego, które zachwyciły nie tylko przyjezdnych solistów, ale też licznych słuchaczy.

Kolędowanie z orkiestrą wojskową

Foto: Kolędowanie z orkiestrą wojskową
cz pon, 14 stycznia 2019 08:35

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zagrała w kościele Krzyża Świętego. Artyści w mundurach najpierw zapewnili muzyczną i wokalną oprawę liturgii, po czym wykonali najpiękniejsze polskie i światowe kolędy, wzbudzając zachwyt kilkuset słuchaczy. – Zawsze przyjeżdżamy tutaj z ogromną radością, wiedząc, że znajdziemy w Łomży życzliwą, bardzo ciepło przyjmującą nas publiczność i dlatego przybędziemy na każde zaproszenie! – podkreślał dyrygent Grzegorz Mielimąka. Wśród czworga solistów była też sopranistka Anna Grabowska-Nadwodna, pochodząca z diecezji łomżyńskiej.

Noworoczny koncert młodych muzyków

Foto: Noworoczny koncert młodych muzyków
cz pon, 14 stycznia 2019 08:30

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym powitali nowy rok specjalnym koncertem. Wykonali nie tylko kolędy, piosenki bożonarodzeniowe i muzykę klasyczną oraz rozrywkową, ale też utwory ludowe, bowiem od niedawna istnieje zespół grający kurpiowskie melodie oraz inne tematy, bazujące na rodzimym folklorze. – Próbujemy wspólnymi siłami z Łomżyńskim Towarzystwem Muzycznym stworzyć dziecięcą kapelę przy Zespole Pieśni i Tańca „Łomża” – mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Te dzieci spotykają się u nas na próbach już trzeci miesiąc, pracują na co dzień pod kierunkiem wyśmienitego muzyka i pedagoga Jana Zugaja, a dzisiaj wystąpiły po raz pierwszy!

Zima z piosenką nie jest taka zła

Foto: Zima z piosenką nie jest taka zła
cz pt, 11 stycznia 2019 08:44

Kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świąteczno-zimowej złożyły się na koncert „Nasza zima zła” Studia Wokalnego eMDeK i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im gen. Władysława Andersa. – Rok temu robiłam wspólny koncert ze szkołą podstawową nr 7, a ponieważ w Czwórce prowadzę zastępstwo z muzyki, to jak idę gdzieś, to zawsze maszerują ze mną dzieciaki i cały śpiewnik piosenek – mówi Magda Sinoff. – „Nasza zima zła”, bo zima w tym roku jest bardzo śnieżna, ale życzę dzieciom, żeby na ferie się utrzymała, żeby mogły sobie jeździć i na sankach, i na łyżwach, i nawet tą śnieżką w plecy zimy dać!

Startuje konkurs „Radość spod kapelusza”

Foto: Startuje konkurs „Radość spod kapelusza”
cz śr, 09 stycznia 2019 08:55

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 13. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Organizowany przez parafię Krzyża Świętego w Łomży konkurs jest hołdem dla najsłynniejszej łomżynianki, ale też jedynym przeglądem tego typu w kraju. – W dwóch etapach konkursu, eliminacjach oraz finale, każdego roku bierze udział około stu osób z całej Polski – mówi inicjator i dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski. – Liczę, że i tym razem zgłoszeń nie zabraknie, a konkurs będzie jeszcze ciekawszy, niż w latach ubiegłych, bo przecież utalentowanej młodzieży nam nie brakuje!

Łomżyńska płyta Filharmonii Kameralnej

Foto: Łomżyńska płyta Filharmonii Kameralnej
cz pon, 07 stycznia 2019 08:36

Ukazała się kolejna płyta orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. – „Łomża Chamber Players” to płyta dla nas wyjątkowa, nagrana z okazji jubileuszu 40-lecia orkiestry oraz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej. – Dlatego po raz pierwszy w takiej ilości zaistnieli tu jako soliści znakomici muzycy orkiestry, a ponadto zaprosiliśmy słynnych w świecie łomżyniaków, Jacka Szymańskiego i Kornela Wolaka. Poza bardzo różnorodnymi utworami z kręgu muzyki poważnej i filmowej swą płytową premierę ma tu „Życie nasze”, napisane przez pochodzącą z Łomży kompozytorkę Marię Pokrzywińską oraz poetę z Drozdowa Henryka Gałę, zaśpiewane przez Jacka Szymańskiego.

Rodzinne kolędowanie z Rafałem Songanem

Foto: Rodzinne kolędowanie z Rafałem Songanem
cz pon, 07 stycznia 2019 08:14

Koncert Rafała i Macieja Songanów w kościele Krzyża Świętego zakończył obchody tegorocznego święta Trzech Króli w Łomży. Uwielbiany przez łomżyńską publiczność baryton, gwiazda niedawnego koncertu sylwestrowego Filharmonii Kameralnej oraz jego utalentowany syn nie byli jedynymi wykonawcami kolędowego koncertu. Na bis dołączyła do nich Beata Songan, wcześniej zaś wystąpili: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, prowadzony przez Katarzynę Szmitko parafialny chór Spes Unica oraz sam proboszcz Andrzej Godlewski, który zaśpiewał w duecie z Rafałem Songanem.

Fotograficzne wspomnienie Wojtka Surawskiego

Foto: Fotograficzne wspomnienie Wojtka Surawskiego
mm so, 05 stycznia 2019 12:19

Unikalne zdjęcia z lat 70. i 80., autorstwa zmarłego w roku ubiegłym Wojtka Surawskiego, złożyły się na wystawę „Wspomnienie. Wojtek Surawski – fotograf 1958-2018” w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. To jedyny w swoim rodzaju dokument, pokazujący Łomżę i jej okolicę sprzed lat, niuanse ówczesnego życia, szarą, kolejkową rzeczywistość, ale i chwile radości. – To co udało się tu pokazać daje wyobrażenie o ogromnym potencjale Wojtka, bo był znakomitym fotoreporterem i utrwalił ówczesną rzeczywistość! – podkreśla kierownik galerii Przemysław Karwowski.

Meksykański sylwester z Filharmonią Kameralną

Foto: Meksykański sylwester z Filharmonią Kameralną
mm wt, 01 stycznia 2019 19:16

Nadkomplet publiczności spędził sylwestrowy wieczór z łomżyńskimi filharmonikami i piękną muzyką. Do świata klasyki, opery, operetki i musicalu zabrali słuchaczy nie tylko wyśmienici instrumentaliści pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, ale też zaproszeni goście: uwielbiany w Łomży baryton Rafał Songan oraz sopranistka z Meksyku Alejandrina Vázquez Ramirez. Stąd w programie koncertu wiele utworów meksykańskich, ze słynnym „Bésame mucho” na czele, a do tego niespodzianek, bo tylko na tym jedynym w roku koncercie sekcja dęta może nieoczekiwanie zaśpiewać, dyrygent zostać porwany do tańca, a solista wyjawić swe największe marzenie.

Łomżyńska kultura w roku jubileuszu

Foto: Łomżyńska kultura w roku jubileuszu
cz pon, 31 grudnia 2018 13:07

Obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich miały ogromny wpływ na ilość i jakość wydarzeń kulturalnych w mijającym roku. Nie brakowało wśród nich zarówno spektakularnych występów plenerowych w tym Perfectu, Juli czy Pięknych i Młodych, jak też bardziej kameralnych, jak koncert muzyki polskiej orkiestry Filharmonii Kameralnej. Również Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało na jubileusz dwie arcyciekawe wystawy dotyczące Łomży; wpisały się weń także międzynarodowe festiwale: teatralny Walizka oraz muzyczne, Novum Jazz Festival oraz Sacrum et Musica. Dzięki sukcesom młodych tancerzy, wokalistów i instrumentalistów Łomża mogła zaistnieć w Polsce, Europie i Świecie.

Paweł Śliż potrzebuje naszej pomocy

Foto: Paweł Śliż potrzebuje naszej pomocy
cz pon, 31 grudnia 2018 08:40

Uczestnicy dużych koncertów plenerowych w Łomży i fani lokalnego rocka doskonale kojarzą młodego gitarzystę i basistę. Paweł Śliż gra zawsze na siedząco – nie dla wygody czy z lenistwa, ale z konieczności, bo zmusza go do tego niedowład nóg. Choroba niestety postępuje i jedyną szansą dla utalentowanego muzyka jest operacja w poznańskiej klinice. Potrzebne jest na to 30 tysięcy złotych - kwota zawrotna dla niepełnosprawnej osoby. – Po badaniach okazało się, że nikt nie da mi gwarancji, że za pięć lat w ogóle będę chodził, nawet tak pochylony jak teraz, więc ta operacja jest moją jedyną szansą! – mówi Paweł Śliż.

Koncert kolęd w kościółku na Sienkiewicza

Foto: Koncert kolęd w kościółku na Sienkiewicza
cz pon, 31 grudnia 2018 08:32

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki złożyły się na program kolędowy „Moje łomżyńskie Betlejem” w wykonaniu Zbigniewa Brzezińskiego. Kolędy dopełniły wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, a te najbardziej znane utwory publiczność śpiewała z solistą. – Słyszałem jak ludzie włączali się do śpiewania – mówi Zbigniew Brzeziński. – To było bardzo wzruszające i miłe, bo chodziło mi właśnie o coś takiego, żeby tak wspólnie kolędować! Ten sam program wokalista zaprezentuje niebawem podczas koncertów w kraju i za granicą, przygotowuje też swą pierwszą płytę.

Fotograficzne „Załomżenie”

Foto: Fotograficzne „Załomżenie”
mm so, 29 grudnia 2018 11:29

Gabor Lörinczy zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym „Załomżenie”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jury najwyżej oceniło zdjęcie „Cmentarz we mgle” cenionego fotografa, wyróżniło też w kategorii „Łomża dawniej” wykonaną w roku 1967 fotografię jego ojca, znanego i związanego z Łomżą malarza Gyarfasa Jeno Lörinczego. Była ona dotąd niepublikowana, po raz pierwszy została też zaprezentowana publicznie na pokonkursowej wystawie w galerii „Sienkiewicza 8” w siedzibie TPZŁ.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę