Wędrowny gitarzysta i kompozytor filmowy w Łomży

Mariusz Goli pochodzi z Poznania, mieszka w Katowicach, a po drodze z koncertu w Sokółce na koncert w Warszawie zatrzymał się w ciepłe popołudnie, aby pograć na gitarze na Starym Rynku w Łomży. 33-latek byłby jednym z kilku wędrownych gitarzystów w roku, jacy z rzadka odwiedzają róg Farnej i Długiej, gdyby nie to, że właśnie w kinach wyświetlany jest film „Odnajdę cię” (2018), do którego stworzył tajemniczą muzykę gitarową z elementami symfonicznymi. Reżyserka Beata Dzianowicz poznała artystę na ulicy w Katowicach i zaproponowała mu współpracę przy jej filmie.
Sąd rozstrzygnie czy to błędy czy nieudolność?

Mija pięć lat od rozpoczęcia remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Prace miały zostać zakończone do ostatniego piątku, i „po oszczędnościach” zamknąć się kwotą rzędu 13 milionów złotych. Niestety budynek jest nadal rozbabrany, nikt nie wie kiedy remont mógłby się zakończyć i ile milionów trzeba będzie jeszcze dołożyć. Władze miasta twierdzą, że opóźnienia związane są z „niewłaściwie opracowaną dokumentacją projektową, w której stwierdzono wiele błędów i debiutanckich rozwiązań”. Zleciły projektantowi jej zmianę, ale za wykonane prace nie chcą zapłacić i zlecają następną dokumentację. Bez sądu już się chyba nie obejdzie...
Wystartował festiwal Sacrum et Musica

Uroczysty koncert w łomżyńskiej katedrze rozpoczął XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Bacha, Czajkowskiego, Mendelssohna i Chopina zagrała Grodzieńska Capella pod batutą Władimira Bormotowa, a religijne pieśni i operowe arie zaśpiewali sopranistka Marina Gorowaja i baryton Władimir Gorowoj. Artyści z Białorusi przygotowali też dla łomżyńskiej publiczności repertuarowe niespodzianki. Cały festiwal potrwa aż do połowy października, obejmując jeszcze 15 koncertów w kilkunastu miejscowościach.
Funkasanki Camp młodych wokalistów i perkusistów

Finałowy koncert tradycyjnie zakończył kolejną edycję warsztatów wokalnych i perkusyjnych w MDK-DŚT. Uczestniczyło w nim 26 perkusistów oraz 12 wokalistów. Prowadzone przez Annę Kaptór i Przemka Starachowskiego z Korzennego Kolektywu zajęcia są ewenementem w skali kraju, bowiem uczestniczą w nich nie tylko potrafiący już śpiewać czy grać, ale też początkujący miłośnicy muzyki. – Nie ma lepszego sposobu na zarażenie młodych ludzi muzyką! – podkreśla Przemek Starachowski, zapowiadając już kolejny cykl zajęć podczas ferii zimowych.
Łomżyńskie smaki ze Szpakiem, rockiem i burzą

Deszcz nie zdołał przerwać plenerowej imprezy „Zasmakuj w Łomży”, a potężna burza przeszła bokiem. Na koncertowej muszli zagrali Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 Rano, happysad oraz Michał Szpak, dla którego był to powrót do Łomży już w charakterze gwiazdy wieczoru. Jego występ na Muszlę przy ul. Zjazd przyciągnął tysiące słuchaczy.
Gościniec Łomżyński powraca

Michał Szpak będzie główną gwiazdą koncertu jaki w piątkowy wieczór odbędzie się na Muszli Koncertowej przy ul. Zjazd. Po roku przerwy powraca organizowany od początku wieku „Gościniec Łomżyński”, tym razem z dopiskiem „Zasmakuj w Łomży”. - Do amfiteatru przy ul. Zjazd zapraszamy na godz. 18.00 – podaje Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych.
Pierwsza wystawa łomżyńskiego talentu

Jako 7-latek zaczął edukację plastyczną u Anny Bureś w MDK-DŚT, a już po roku zaczął zdobywać pierwsze nagrody w lokalnych, a później też ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Sukcesy osiągał również podczas nauki w łomżyńskim Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka, a jako student wydziału rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych doczekał się pierwszej wystawy indywidualnej w Galerii Bonar. – To nie przypadek, że wybrałem to miejsce na swoją pierwszą wystawę, bo przez 10 lat pani Bureś pomagała mi się rozwinąć i nie mogłem zorganizować jej gdzie indziej! – mówi Maciej Prosiński, pokazujący prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby: od czasów dzieciństwa do obecnych.
Łomżyńscy Filharmonicy z wizytą na Litwie

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży właśnie wróciła ze swojego kolejnego zagranicznego tournee. W maju bieżącego roku Łomżyńscy Filharmonicy zagrali w Grodnie oraz w Lidzie na Białorusi, a w ubiegłą niedzielę 19 sierpnia 2018 roku koncertowali na Litwie. Łomżyńska orkiestra wystąpiła na koncercie wieńczącym festiwal „Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach”, który odbył się z okazji 100-lecia niepodległości Litwy i Polski.
Preludium festiwalowe Sacrum et Musica 2018

Duet Belarte skrzypaczki Marty Magdaleny Lelek i pianisty Mauricio Silvy zainaugurował tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W kościele sióstr benedyktynek zabrzmiały utwory Schuberta, Rachmaninowa i Chopina, artyści zagrali też liczne kompozycje filmowe Wojciecha Kilara. – Grałam tu już koncert muzyki filmowej, kiedy dyrygował Rafał Delekta, była premiera piosenek Lutosławskiego w aranżacji na skrzypce pod batutą Gabriele Pezone, a teraz znowu coś nowego dla łomżyńskiej publiczności, bo występuję w duecie – mówi Marta Magdalena Lelek, koncertująca w Łomży już po raz czwarty. Dla Maurizio Silvy, syna znanego i bardzo tutaj lubianego dyrygenta Rubena Silvy, był to łomżyński debiut, a oboje artyści grali po raz pierwszy w świątyni jako duet.
Niedziela św. Rocha w 100-lecie niepodległości

Niedziela św. Rocha jak co roku przyciągnęła do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie na tradycyjny jarmark tłumy zwiedzających i kupujących. O artystyczną część siedmiogodzinnej imprezy zadbały Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, Kapela Miód na Serce i Trupa Teatralna Warszawiaki. – Chcieliśmy naszą imprezą uczcić też 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zaprosiliśmy trupę Warszawiaki, która poza miejskim folklorem śpiewa też repertuar patriotyczny – mówi kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. Odbyły się też warsztaty śpiewacze z grupą Bandysionki, zwieńczone ich wspólnym występem z Kapelą Miód na Serce i warsztatowiczami.
Roztańczone Café Kultura

Koncert „Muzyka bez granic” żywiołowej formacji Bum Bum OrkeStar zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Formacja saksofonisty/klarnecisty Oliwiera Andruszczenko swą jedyną w swoim rodzaju mieszanką muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej oczarowała i porwała do zabawy nawet tych najbardziej nieśmiałych. Równie gorąco było przed Galerią Pod Arkadami w sobotni wieczór, podczas potańcówki z ludową Kapelą Hałasy, a organizujący imprezę MDK-DŚT już zapowiada jej kontynuację w przyszłym roku, w jeszcze ciekawszej formule.
Café Kultura na jazzowo i nie tylko

Porywający koncert jazzowego kwartetu Tomka Nowaka z raperem Eskaubei zakończył drugi dzień kolejnego tygodnia plenerowej imprezy Café Kultura. – Pierwszy raz graliśmy w Łomży i mamy po tym koncercie świetne wrażenia – ocenia Tomek Nowak. – To bardzo fajna inicjatywa i myślę, że tutaj na rynku jest odpowiednie miejsce na takie działania, propagowanie idei grania na żywo muzyki jazzowej i innej! Dzień wcześniej przed Galerią Pod Arkadami zagrali zaś łomżyńscy muzycy, z powodzeniem towarzyszący wokalistce Magdzie Sinoff w jazzowych, soulowych, poetyckich i funkujących piosenkach.
Filharmonia nagrywa z Jackiem Szymańskim

Filharmonia Kameralna kontynuuje sesję nagraniową kolejnej płyty. W czerwcu zarejestrowano utwory z udziałem solistów-instrumentalistów, a teraz swe partie nagrywa tenor Jacek Szymański. Będzie to już druga płyta pochodzącego z Łomży śpiewaka nagrana z łomżyńską orkiestrą, a głównym punktem programu CD „Łomżyńscy kameraliści” będzie utwór „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, twórców związanych z ziemią łomżyńską. – W pierwszej części sesji udało się zarejestrować wszystko co zaplanowaliśmy – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Teraz koncentrujemy się na nagraniach z Jackiem Szymańskim, będą też dograne drobne uzupełnienia do instrumentalnych utworów nagrywanych w czerwcu.
Rock i hip-hop na patriotyczną nutę

Koncert patriotyczny tradycyjnie zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Na Starym Rynku wystąpili seniorzy z zespołu Tabor, Damian Śliwiński i raper Sova, a gwiazdą wieczoru był zespół Złe Psy gitarzysty Andrzeja Nowaka, założyciela i lidera legendarnej formacji TSA. Liczniejsza niż rok temu, zróżnicowana wiekowo publiczność równie dobrze bawiła się przy legionowych i wojskowych pieśniach, patriotycznym rapie Sovy, jak i i rockowych utworach Złych Psów, w tym przebojach „Urodziłem się w Polsce” i „Dumny z pochodzenia”.
Café Kultura z Zawłocką i Wierzcholskim

Fenomenalny, chociaż przerwany burzą, koncert łomżynianki Joanny Zawłockiej. Poetycki występ Przemka Paśko, który miał coś do udowodnienia łomżyńskiej publiczności. Rewelacyjny show legendarnej Nocnej Zmiany Bluesa i jej lidera, wirtuoza harmonijki Sławomira Wierzcholskiego. Przez trzy pierwsze dni koncertowego cyklu Café Kultura na Starym Rynku działo się naprawdę wiele, a kolejny plenerowy weekend z kulturą zapowiada się równie ciekawie, szczególnie dla fanów hip-hopu/jazzu, folku i world music w porywającym wydaniu.
Człowiek i duch łomżyńskiego rzeźbiarza

Adrian Lipiński zaprezentował w Galerii Pod Arkadami swe najnowsze rzeźby. Utalentowany 23-latek z Łomży w pracach składających się na cykl „Niebie-ski” ukazał złożoność ludzkiej natury, odwołując się zarówno do tych najbardziej wzniosłych, jak i przyziemnych aspektów życia, składających się na całość człowieczej egzystencji. – Zależało mi na tym, żeby znaleźć pewną relację między samymi pracami a reakcjami odbiorcy, dlatego wybrałem kolor niebieski, świetnie odzwierciedlający duchowość, poszukiwanie metafizyki w tej całej relacji – mówi Adrian Lipiński, dodając, że przed nim ostatni rok studiów, realizacja kolejnych artystycznych pomysłów i doktorat.
Café Kultura z koncertami i gwiazdami

Słynna Nocna Zmiana Bluesa wirtuoza harmonijki Sławomira Wierzcholskiego oraz grająca world music Bum Bum OrkeStar będą głównymi gwiazdami rozpoczynającego się w najbliższy piątek koncertowego cyklu Café Kultura. Przez siedem dni dwóch kolejnych weekendów na Starym Rynku przed Galerią Pod Arkadami wystąpią też inni artyści, w tym folkowa Kapela Hałasy, wybitny wokalista Janusz Szrom, jazzowy kwartet Tomka Nowaka z raperem Eskaubei oraz łomżynianki, Joanna Zawłocka i Magda Sinoff. Będą też warsztaty wokalne dla młodzieży, tańca tradycyjnego i śpiewacze oraz folkowa potańcówka, a wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej

Grażyna i Maciej Kędzielawscy ponownie zaprezentowali swoje najnowsze prace na wspólnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej. Profesorka łódzkiej Filmówki, reżyserka i ceniona dokumentalistka pokazała akwarele, zaś jej również związany z PWSFTviT syn, fotografie – w tym portrety rodziców – oraz kolejną odsłonę autorskiego cyklu „Lightbox”, przestrzenne kompozycje fotograficzne nawiązujące do technologii 3D. – Wolę takie konfrontacje twórcze niż rodzinne obiady! – mówi Grażyna Kędzielawska, dodając, że dla niej jest to swego rodzaju wystawa jubileuszowa, zaś poprzednia łomżyńska wystawa syna była częścią jego doktoratu, a obecnie pokazywane prace będą częścią pracy habilitacyjnej.
Wieczór kabaretowy z rekordową frekwencją

Kabarety K2 oraz Smile przyciągnęły w niedzielny wieczór na Stary Rynek tłumy spragnionych rozrywki mieszkańców Łomży. – Nigdzie tak się nie gra jak w Łomży! – mówi Bartosz Klauziński z K2. – Byłem tu już kiedyś, ale teraz wydaje mi się, że było lepiej, bo przyszło więcej ludzi. K2 nie unikali w swoich skeczach aluzji politycznych oraz nawiązań lokalnych, Smile zaś konsekwentnie pomijali tematy polityczne, stawiając na już znane i nowe skecze, pokazując, że codzienne życie też potrafi być niezłym kabaretem, niezależnie od tego, czy jest się zwykłym śmiertelnikiem, czy gwiazdą rocka. – Mamy ten przywilej, że możemy się bawić w pracy tym co robimy i robimy wszystko, żeby nuda się nie wkradła! – mówi Andrzej Mierzejewski.
Łomżyński kabaret ze Smile

Kabarety wystąpią w najbliższą niedzielę na łomżyńskim Starym Rynku. Wieczór kabaretowy zorganizowały władze miasta. Wykonawcy - K2 oraz Smile - za trwający łącznie 2,5 godziny występ zainkasują ponad 36 tysięcy złotych, z czego aż 28 tysięcy otrzyma kabaret Smile. W repertuarze ma skecze z Łomżą, bardziej egzotyczną niż Malediwy i ze skorumpowanym lekarzem erotomanem-pedofilem.