czwartek, 26 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Sukcesy MadBee w finale Rockowań

Foto: Sukcesy MadBee w finale Rockowań
cz wt, 17 października 2017 08:52

Zespół MadBee zajął drugie miejsce w finale II Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2017”, zdobywając 2500 złotych. Łomżyńsko-ostrołęcka grupa dostała też nagrodę dla najlepszego perkusisty konkursu, to jest Bartosza Dobkowskiego oraz nagrodę specjalną, koncert w Polskim Radio Białystok, który będzie rejestrowany z myślą o płycie. – To nasz pierwszy, tak duży sukces – mówi gitarzysta Czarek Borusiewicz. – Jechaliśmy nie spodziewając się czegoś wielkiego: chcieliśmy dobrze zagrać i dobrze się bawić, a tu takie efekty!

Soundtrack objawień i powrotów

Foto: Soundtrack objawień i powrotów
cz pon, 16 października 2017 08:11

Dominika Krassowska z Ełku i Karolina Błasik z Lublina zwyciężyły ex aequo w X Ogólnopolskim Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack 2017. Karolina Błasik otrzymała też nagrodę za poprawność językową i był to jej pierwszy konkursowy występ po wielu latach przerwy. Jury doceniło też nagrodą British Academy jedynego reprezentanta Łomży Eryka Mroczko, a Ewelina Targońska z Kolna otrzymała wyróżnienie i nagrodę za poprawność językową. Gwiazdą wieczoru był duet Funkasanki, który w świetnym stylu zastąpił chorego Mieczysława Szcześniaka. Dla Anny Kaptór był to również powrót na festiwal, na którym 10 lat temu zdobyła Grand Prix.

Filmowe przeboje - Soundtrack 2017

Foto: Filmowe przeboje - Soundtrack 2017
cz pt, 13 października 2017 09:31

Utalentowani młodzi wokaliści z całego kraju zjechali do Łomży na rozpoczynający się dzisiaj X Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack 2017. Będzie wśród nich Eryk Mroczko, jedyny reprezentant Łomży i podopieczny Magdy Sinoff z MDK-DŚT. – Będziemy trzymać kciuki, żeby mu dobrze poszło, żeby poszedł w ślady odnoszących sukcesy na festiwalu Michała Mężeńskiego czy Łukasza Lipskiego! – mówi Magda Sinoff. Podczas trzydniowej imprezy odbędą się koncerty, pokazy filmowe i warsztaty artystyczne. Finałowa gala z udziałem Formacji FUNKASANKI

Bułat Okudżawa wciąż lubiany i pamiętany

Foto: Bułat Okudżawa wciąż lubiany i pamiętany
cz pt, 13 października 2017 08:17

Ponadczasowe pieśni i ballady Bułata Okudżawy przypomnieli w Regionalnym Ośrodku Kultury muzycy trójmiejskiego zespołu Piramidy. Emocjonalne wykonania słynnych utworów, z kultową „Modlitwą” na czele, oczarowały słuchaczy, śpiewających z artystami większość piosenek. – Chcemy, żeby pamięć o Okudżawie przetrwała, także wśród młodego pokolenia – mówi Piotr Kajetan Matczuk. – Dlatego wybraliśmy te najbardziej znane i legendarne utwory, będące wyznacznikiem jego największych i najbardziej charakterystycznych twórczych lat.

Chiński wynalazek w łomżyńskim muzeum

Foto: Chiński wynalazek w łomżyńskim muzeum
cz pon, 09 października 2017 08:20

Historię papieru i sposoby jego wytwarzania pokazuje najnowsza wystawa czasowa „Dzieje papieru i papiernictwa” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Ekspozycję dopełniają stanowiska, na których można wyprodukować papier czerpany tak jak przed wiekami oraz sprawdzić, jak pisało się na maszynie do pisania, jeszcze niedawno stałym elemencie wyposażenia wszystkich biur i firm. – Chcieliśmy pokazać bardzo długą, bo sięgającą prawie dwóch tysięcy lat, historię papieru – mówi Jan Bałchan z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. – Z Chin rozprzestrzenił się on na cały świat, za pośrednictwem Arabów dotarł do Europy i dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia.

„Requiem” na finał festiwalu

Foto: „Requiem” na finał festiwalu
cz pon, 09 października 2017 08:14

„Requiem” Johna Ruttera w wykonaniu słynnego Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego pod dyrekcją Krzysztofa Kusiel –Moroza i Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyło XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Artyści wykonali w łomżyńskiej katedrze również inne utwory, kończąc występ owacyjnie przyjmowanym i bisowanym „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla.

Uliczny punk znowu w Łomży

Foto: Uliczny punk znowu w Łomży
mm so, 07 października 2017 19:33

The Analogs, jeden z najważniejszych zespołów polskiego punk rocka, ponownie zagrał w Łomży. W klubie PopArt MDK-DŚT grupa ze Szczecina zaprezentowała pełny przegląd swego bogatego dorobku: od najpopularniejszych do najnowszych utworów z płyty, która ukaże się pod koniec roku. Jako support wystąpiła warszawska grupa Radioaktywny Świat wokalistki Gośki Andrzejewskiej i Pawła Cabana, perkusisty innej polskiej legendy Strajku, na szerszą skalę znana z udziału w półfinale ósmej edycji programu „Must Be The Music”.

Odszedł muzyk i pedagog

Foto: Odszedł muzyk i pedagog
cz wt, 03 października 2017 16:03

Nie żyje Mirosław Żelazny. Wieloletni nauczyciel Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży oraz wychowawca kilku pokoleń młodych muzyków zmarł w miniony weekend, przeżywszy 61 lat. W piątek był jeszcze na pogrzebie Jerzego Zielińskiego, a gdy zaniepokojeni jego przedłużającym się milczeniem przyjaciele w poniedziałek wezwali do jego mieszkania policję i straż, już nie żył. – To ogromna strata – mówi Jan Zugaj. – Dzieci bardzo to przeżyją, rodzice będą załamani – na pewno będziemy kontynuować działalność naszego Ogniska, ale Mirka trudno będzie zastąpić...

Chóralne laury dla Warszawy i Białegostoku

Foto: Chóralne laury dla Warszawy i Białegostoku
cz nie, 01 października 2017 13:47

Chór męski Cantores Minores z Warszawy oraz dziewczęcy chór Schola Cantorum Bialostociensis z Białegostoku triumfowały w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Oba chóry zdobyły, poza równorzędnymi pierwszymi, jeszcze osiem innych nagród, monopolizując czwartą edycję konkursu. Udany debiut w przeglądzie o takiej randze odnotował też Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie pod kierunkiem Dariusza Stepnowskiego, zdobywając Brązowe Pasmo w kategorii chórów parafialnych.

Rockowania dla MadBee

Foto: Rockowania dla MadBee
cz nie, 01 października 2017 13:40

Łomżyńsko-ostrołęcki zespół MadBee zakwalifikował się do finału II Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2017”. Stawkę finalistów łomżyńskiego półfinału dopełniły Bifrost i Mów z Suwałk. Za dwa tygodnie MadBee będzie walczyć w finale o nagrody finansowe, w tym główną w wysokości 5000 zł oraz nagrodę specjalną, koncert w Polskim Radio Białystok. – Jest fantastycznie! – mówi Krzysztof Jodłowski z MadBee. – Nutka niepewności zawsze jest, tym bardziej, że mieliśmy też podmiankę gitarzysty, ale wyszło OK i udało się zakwalifikować! Gwiazdą wieczoru był zespół Proletaryat, który zagrał w Łomży po 23-letniej przerwie.

Chórzyści śpiewają w Łomży

Foto: Chórzyści śpiewają w Łomży
mm so, 30 września 2017 10:17

Występy chórów KOE z Sokołowa Podlaskiego oraz Parafii Narodzenia NMP w Nowogrodzie rozpoczęły IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. W drugim dniu konkursu zaprezentuje się kolejnych dziewięć chórów i zespołów wokalnych, walczących o Grand Prix w wysokości 3.000 zł oraz inne, liczne nagrody. Na finał pierwszego dnia wystąpili również poza konkursem gospodarze, łomżyński chór Carmen Fidei pod kierunkiem Michała Rajewskiego, dyrektora artystycznego i pomysłodawcy tego prestiżowego przeglądu.

SPA czyli Salon Ponętnych Alternatyw

Foto: SPA czyli Salon Ponętnych Alternatyw
mm pt, 29 września 2017 18:28

Nie każdy kierownik hotelu ma okazję gościć tajemniczego PREZESA, czyli Szefa wszystkich Szefów, od którego zależy być albo nie być hotelu, którym kieruje. Taka szansa trafia się Hubertowi, kierownikowi hotelu w Zakopanem, który od miesięcy przygotowuje się na tę jakże ważną wizytę.

Pożegnanie muzyka

Foto: Pożegnanie muzyka
cz pt, 29 września 2017 08:43

Rodzina, przyjaciele i muzycy pożegnają dziś Jerzego Zielińskiego. Był pracownikiem szkół muzycznych w Łomży, w Zambrowie, w Kolnie, gdzie naprawiał wszystkie instrumenty. Razem z ojcem i z bratem produkował akordeony na całą Polskę. - Nazwisko „Zieliński” i „Łomża” było na wielu instrumentach, które są też obecnie poza granicami kraju u kolekcjonerów i muzyków – wspomina tragicznie zmarłego Arkadiusz Korytkowski.

Wyjątkowy koncert łomżyńskiej orkiestry

Foto: Wyjątkowy koncert łomżyńskiej orkiestry
cz pt, 29 września 2017 08:27

Światowe prawykonanie Koncertu na dwie grupy młodzieży i orkiestrę kameralną koreańskiego kompozytora Eunho Changa było główną, ale nie jedyną, atrakcją czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. W napisanym dla łomżyńskiej orkiestry koncercie wzięli udział uczniowie Szkół Katolickich i został on zarejestrowany w obecności autora. Trwa też sesja nagraniowa kolejnej płyty łomżyńskich filharmoników z udziałem wirtuozów: skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy wykonali nagrywany Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego. Będzie to płytowa premiera tego dzieła, dlatego świętujący jubileusz 50-lecia pracy twórczej jego kompozytor był również obecny na koncercie.

Wybrani do programu „Niepodległa”

Foto: Wybrani do programu „Niepodległa”
cz śr, 27 września 2017 14:30

W przyszłym roku Polska obchodzić będzie setną rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości ma być wiele w całym kraju, także w Łomży i regionie. Część z nich już jest planowana, a pierwsze instytucje zdobyły na jubileuszowe wydarzenia zewnętrzne środki. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży i Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu otrzymają dotacje z ogólnopolskiego programu „Niepodległa”.

Portrety Katarzyny Kostrzeby

Foto: Portrety Katarzyny Kostrzeby
cz śr, 27 września 2017 08:18

– Tak jak maluję prawie 20 lat marzyłam, żeby zrobić taką wystawę tematyczną i w końcu mi się udało – cieszy się Katarzyna Kostrzeba, prezentując w Galerii N wystawę „Portrety”. To głównie obrazy bliskich i znajomych malarki, ukazujące ich charaktery i usposobienie. Są też osoby imponujące pani Katarzynie, jak paraolimpijka Karolina Karwowska z Jedwabnego oraz kobiety – wielkie gwiazdy, które ceni szczególnie.

„Jest taki teatr”

Foto: „Jest taki teatr”
cz pon, 25 września 2017 08:30

Recital Tamary Kalinowskiej uświetnił jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora. Artystka słynnej „Piwnicy pod Baranami” zaśpiewała poetyckie ballady swego autorstwa, sięgnęła też po twórczość Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej, jednak słuchacze najżywiej przyjęli premierę piosenki „Jest taki teatr”, opowiadającej o łomżyńskim teatrze i napisanej na jego jubileusz. – Tak zachwycił mnie pomysł, żeby w takim mieście był teatr lalkowy, że po zaproszeniu na jego jubileusz postanowiłam napisać o nim piosenkę – mówi Tamara Kalinowska. – Takich teatrów jest niewiele, a jest to zupełnie inny rodzaj teatru!

Szczęśliwa para Tadeusz i Barbara w „Mam talent!”

Foto: Szczęśliwa para Tadeusz i Barbara w „Mam talent!”
cz nie, 24 września 2017 21:23

Barbara i Tadeusz Walewaczowie z Łomży oczarowali jurorów i publiczność trzeciego odcinka 10. edycji „Mam talent!”. „Człowiek-orkiestra”, który przeszedł trzy udary i wyzdrowiał zakochany we własnej żonie w programie talent-show zagrał i zaśpiewał dla niej. – Myślę, że każda żona chciałby usłyszeć od swojego męża takie słowa – oceniała wzruszona Agnieszka Chylińska. Równie wzruszeni byli pozostali jurorzy - Małgorzata Foremniak i Agustin Egurrola, oraz publiczność, która występ 66-letniego Tadeusza Walewacza nagrodziła gromkimi brawami na stojąco.

Jubileuszowy „Proces” łomżyńskiego teatru

Foto: Jubileuszowy „Proces” łomżyńskiego teatru
mm nie, 24 września 2017 09:07

Premiera „Procesu” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka uświetniła jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora. Medalami, odznakami i dyplomami uznania uhonorowano z tej okazji 14. pracowników, w tym dyrektora Jarosława Antoniuka oraz pracujących w teatrze od samego początku Dorotę Prusaczyk, Grzegorza Korzenieckiego i Przemysława Karwowskiego. Jubileuszową nagrodę od ministra kultury łomżyński teatr otrzymał też jako instytucja. – Jesteśmy jeszcze młodym, jednym z najmłodszych teatrów lalkowych w Polsce, ale już mamy dorobek, którym możemy się szczycić! – podkreślał Jarosław Antoniuk.

Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni

Foto: Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni
mm nie, 24 września 2017 07:25

Debiutancki film fabularny „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, 34-letniego reżysera i scenarzysty rodem z Łomży, zdobył Złote Lwy, nagrodę główną 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opowieść o pełnej napięć wigilijnej nocy za najlepszy film uznało jury z przewodniczącym Jerzym Antczakiem („Noce i dnie”). Największy i najbardziej prestiżowy przegląd polskiego kina przyniósł absolwentowi SP nr 10 oraz I LO w Łomży sześć nagród, w tym Nagrodę Dziennikarzy i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Odtwórca głównej roli w „Cichej nocy” 31-letni Dawid Ogrodnik (m.in., Tomasz Beksiński w „Ostatniej rodzinie”, najlepszym filmie w Gdyni rok temu) otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Takiego historycznego sukcesu, jak skromny i ambitny Piotr Domalewski, nie odniósł dotąd na ogólnopolskim festiwalu filmowym nikt z Łomży. - Dziękuję moim aktorom, mojej rodzinie, rodzicom i rodzeństwu – mówił szczęśliwy zwycięzca.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0