niedziela, 17 lutego 2019 napisz DONOS@

Wędrowny gitarzysta i kompozytor filmowy w Łomży

Foto: Wędrowny gitarzysta i kompozytor filmowy w Łomży
mm wt, 04 września 2018 19:53

Mariusz Goli pochodzi z Poznania, mieszka w Katowicach, a po drodze z koncertu w Sokółce na koncert w Warszawie zatrzymał się w ciepłe popołudnie, aby pograć na gitarze na Starym Rynku w Łomży. 33-latek byłby jednym z kilku wędrownych gitarzystów w roku, jacy z rzadka odwiedzają róg Farnej i Długiej, gdyby nie to, że właśnie w kinach wyświetlany jest film „Odnajdę cię” (2018), do którego stworzył tajemniczą muzykę gitarową z elementami symfonicznymi. Reżyserka Beata Dzianowicz poznała artystę na ulicy w Katowicach i zaproponowała mu współpracę przy jej filmie.

Sąd rozstrzygnie czy to błędy czy nieudolność?

Foto: Sąd rozstrzygnie czy to błędy czy nieudolność?
cz wt, 04 września 2018 08:09

Mija pięć lat od rozpoczęcia remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Prace miały zostać zakończone do ostatniego piątku, i „po oszczędnościach” zamknąć się kwotą rzędu 13 milionów złotych. Niestety budynek jest nadal rozbabrany, nikt nie wie kiedy remont mógłby się zakończyć i ile milionów trzeba będzie jeszcze dołożyć. Władze miasta twierdzą, że opóźnienia związane są z „niewłaściwie opracowaną dokumentacją projektową, w której stwierdzono wiele błędów i debiutanckich rozwiązań”. Zleciły projektantowi jej zmianę, ale za wykonane prace nie chcą zapłacić i zlecają następną dokumentację. Bez sądu już się chyba nie obejdzie...

Wystartował festiwal Sacrum et Musica

Foto: Wystartował festiwal Sacrum et Musica
cz pon, 03 września 2018 07:39

Uroczysty koncert w łomżyńskiej katedrze rozpoczął XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Bacha, Czajkowskiego, Mendelssohna i Chopina zagrała Grodzieńska Capella pod batutą Władimira Bormotowa, a religijne pieśni i operowe arie zaśpiewali sopranistka Marina Gorowaja i baryton Władimir Gorowoj. Artyści z Białorusi przygotowali też dla łomżyńskiej publiczności repertuarowe niespodzianki. Cały festiwal potrwa aż do połowy października, obejmując jeszcze 15 koncertów w kilkunastu miejscowościach.

Funkasanki Camp młodych wokalistów i perkusistów

Foto: Funkasanki Camp młodych wokalistów i perkusistów
mm so, 01 września 2018 18:31

Finałowy koncert tradycyjnie zakończył kolejną edycję warsztatów wokalnych i perkusyjnych w MDK-DŚT. Uczestniczyło w nim 26 perkusistów oraz 12 wokalistów. Prowadzone przez Annę Kaptór i Przemka Starachowskiego z Korzennego Kolektywu zajęcia są ewenementem w skali kraju, bowiem uczestniczą w nich nie tylko potrafiący już śpiewać czy grać, ale też początkujący miłośnicy muzyki. – Nie ma lepszego sposobu na zarażenie młodych ludzi muzyką! – podkreśla Przemek Starachowski, zapowiadając już kolejny cykl zajęć podczas ferii zimowych.

Łomżyńskie smaki ze Szpakiem, rockiem i burzą

Foto: Łomżyńskie smaki ze Szpakiem, rockiem i burzą
cz so, 25 sierpnia 2018 09:29

Deszcz nie zdołał przerwać plenerowej imprezy „Zasmakuj w Łomży”, a potężna burza przeszła bokiem. Na koncertowej muszli zagrali Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 Rano, happysad oraz Michał Szpak, dla którego był to powrót do Łomży już w charakterze gwiazdy wieczoru. Jego występ na Muszlę przy ul. Zjazd przyciągnął tysiące słuchaczy.

Gościniec Łomżyński powraca

Foto: Gościniec Łomżyński powraca
cz pt, 24 sierpnia 2018 14:48

Michał Szpak będzie główną gwiazdą koncertu jaki w piątkowy wieczór odbędzie się na Muszli Koncertowej przy ul. Zjazd. Po roku przerwy powraca organizowany od początku wieku „Gościniec Łomżyński”, tym razem z dopiskiem „Zasmakuj w Łomży”. - Do amfiteatru przy ul. Zjazd zapraszamy na godz. 18.00 – podaje Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych.

Pierwsza wystawa łomżyńskiego talentu

Foto: Pierwsza wystawa łomżyńskiego talentu
cz cz, 23 sierpnia 2018 07:55

Jako 7-latek zaczął edukację plastyczną u Anny Bureś w MDK-DŚT, a już po roku zaczął zdobywać pierwsze nagrody w lokalnych, a później też ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Sukcesy osiągał również podczas nauki w łomżyńskim Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka, a jako student wydziału rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych doczekał się pierwszej wystawy indywidualnej w Galerii Bonar. – To nie przypadek, że wybrałem to miejsce na swoją pierwszą wystawę, bo przez 10 lat pani Bureś pomagała mi się rozwinąć i nie mogłem zorganizować jej gdzie indziej! – mówi Maciej Prosiński, pokazujący prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby: od czasów dzieciństwa do obecnych.

Łomżyńscy Filharmonicy z wizytą na Litwie

Foto: Łomżyńscy Filharmonicy z wizytą na Litwie
mm wt, 21 sierpnia 2018 08:19

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży właśnie wróciła ze swojego kolejnego zagranicznego tournee. W maju bieżącego roku Łomżyńscy Filharmonicy zagrali w Grodnie oraz w Lidzie na Białorusi, a w ubiegłą niedzielę 19 sierpnia 2018 roku koncertowali na Litwie. Łomżyńska orkiestra wystąpiła na koncercie wieńczącym festiwal „Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach”, który odbył się z okazji 100-lecia niepodległości Litwy i Polski.

Preludium festiwalowe Sacrum et Musica 2018

Foto: Preludium festiwalowe Sacrum et Musica 2018
mm pon, 20 sierpnia 2018 08:55

Duet Belarte skrzypaczki Marty Magdaleny Lelek i pianisty Mauricio Silvy zainaugurował tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W kościele sióstr benedyktynek zabrzmiały utwory Schuberta, Rachmaninowa i Chopina, artyści zagrali też liczne kompozycje filmowe Wojciecha Kilara. – Grałam tu już koncert muzyki filmowej, kiedy dyrygował Rafał Delekta, była premiera piosenek Lutosławskiego w aranżacji na skrzypce pod batutą Gabriele Pezone, a teraz znowu coś nowego dla łomżyńskiej publiczności, bo występuję w duecie – mówi Marta Magdalena Lelek, koncertująca w Łomży już po raz czwarty. Dla Maurizio Silvy, syna znanego i bardzo tutaj lubianego dyrygenta Rubena Silvy, był to łomżyński debiut, a oboje artyści grali po raz pierwszy w świątyni jako duet.

Niedziela św. Rocha w 100-lecie niepodległości

Foto: Niedziela św. Rocha w 100-lecie niepodległości
mm pon, 20 sierpnia 2018 08:46

Niedziela św. Rocha jak co roku przyciągnęła do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie na tradycyjny jarmark tłumy zwiedzających i kupujących. O artystyczną część siedmiogodzinnej imprezy zadbały Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, Kapela Miód na Serce i Trupa Teatralna Warszawiaki. – Chcieliśmy naszą imprezą uczcić też 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zaprosiliśmy trupę Warszawiaki, która poza miejskim folklorem śpiewa też repertuar patriotyczny – mówi kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. Odbyły się też warsztaty śpiewacze z grupą Bandysionki, zwieńczone ich wspólnym występem z Kapelą Miód na Serce i warsztatowiczami.

Roztańczone Café Kultura

Foto: Roztańczone Café Kultura
mm pon, 20 sierpnia 2018 08:32

Koncert „Muzyka bez granic” żywiołowej formacji Bum Bum OrkeStar zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Formacja saksofonisty/klarnecisty Oliwiera Andruszczenko swą jedyną w swoim rodzaju mieszanką muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej oczarowała i porwała do zabawy nawet tych najbardziej nieśmiałych. Równie gorąco było przed Galerią Pod Arkadami w sobotni wieczór, podczas potańcówki z ludową Kapelą Hałasy, a organizujący imprezę MDK-DŚT już zapowiada jej kontynuację w przyszłym roku, w jeszcze ciekawszej formule.

Café Kultura na jazzowo i nie tylko

Foto: Café Kultura na jazzowo i nie tylko
mm so, 18 sierpnia 2018 11:22

Porywający koncert jazzowego kwartetu Tomka Nowaka z raperem Eskaubei zakończył drugi dzień kolejnego tygodnia plenerowej imprezy Café Kultura. – Pierwszy raz graliśmy w Łomży i mamy po tym koncercie świetne wrażenia – ocenia Tomek Nowak. – To bardzo fajna inicjatywa i myślę, że tutaj na rynku jest odpowiednie miejsce na takie działania, propagowanie idei grania na żywo muzyki jazzowej i innej! Dzień wcześniej przed Galerią Pod Arkadami zagrali zaś łomżyńscy muzycy, z powodzeniem towarzyszący wokalistce Magdzie Sinoff w jazzowych, soulowych, poetyckich i funkujących piosenkach.

Filharmonia nagrywa z Jackiem Szymańskim

Foto: Filharmonia nagrywa z Jackiem Szymańskim
mm pt, 17 sierpnia 2018 08:22

Filharmonia Kameralna kontynuuje sesję nagraniową kolejnej płyty. W czerwcu zarejestrowano utwory z udziałem solistów-instrumentalistów, a teraz swe partie nagrywa tenor Jacek Szymański. Będzie to już druga płyta pochodzącego z Łomży śpiewaka nagrana z łomżyńską orkiestrą, a głównym punktem programu CD „Łomżyńscy kameraliści” będzie utwór „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, twórców związanych z ziemią łomżyńską. – W pierwszej części sesji udało się zarejestrować wszystko co zaplanowaliśmy – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Teraz koncentrujemy się na nagraniach z Jackiem Szymańskim, będą też dograne drobne uzupełnienia do instrumentalnych utworów nagrywanych w czerwcu.

Rock i hip-hop na patriotyczną nutę

Foto: Rock i hip-hop na patriotyczną nutę
mm cz, 16 sierpnia 2018 09:07

Koncert patriotyczny tradycyjnie zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Na Starym Rynku wystąpili seniorzy z zespołu Tabor, Damian Śliwiński i raper Sova, a gwiazdą wieczoru był zespół Złe Psy gitarzysty Andrzeja Nowaka, założyciela i lidera legendarnej formacji TSA. Liczniejsza niż rok temu, zróżnicowana wiekowo publiczność równie dobrze bawiła się przy legionowych i wojskowych pieśniach, patriotycznym rapie Sovy, jak i i rockowych utworach Złych Psów, w tym przebojach „Urodziłem się w Polsce” i „Dumny z pochodzenia”.

Café Kultura z Zawłocką i Wierzcholskim

Foto: Café Kultura z Zawłocką i Wierzcholskim
cz pon, 13 sierpnia 2018 07:32

Fenomenalny, chociaż przerwany burzą, koncert łomżynianki Joanny Zawłockiej. Poetycki występ Przemka Paśko, który miał coś do udowodnienia łomżyńskiej publiczności. Rewelacyjny show legendarnej Nocnej Zmiany Bluesa i jej lidera, wirtuoza harmonijki Sławomira Wierzcholskiego. Przez trzy pierwsze dni koncertowego cyklu Café Kultura na Starym Rynku działo się naprawdę wiele, a kolejny plenerowy weekend z kulturą zapowiada się równie ciekawie, szczególnie dla fanów hip-hopu/jazzu, folku i world music w porywającym wydaniu.

Człowiek i duch łomżyńskiego rzeźbiarza

Foto: Człowiek i duch łomżyńskiego rzeźbiarza
cz so, 11 sierpnia 2018 11:45

Adrian Lipiński zaprezentował w Galerii Pod Arkadami swe najnowsze rzeźby. Utalentowany 23-latek z Łomży w pracach składających się na cykl „Niebie-ski” ukazał złożoność ludzkiej natury, odwołując się zarówno do tych najbardziej wzniosłych, jak i przyziemnych aspektów życia, składających się na całość człowieczej egzystencji. – Zależało mi na tym, żeby znaleźć pewną relację między samymi pracami a reakcjami odbiorcy, dlatego wybrałem kolor niebieski, świetnie odzwierciedlający duchowość, poszukiwanie metafizyki w tej całej relacji – mówi Adrian Lipiński, dodając, że przed nim ostatni rok studiów, realizacja kolejnych artystycznych pomysłów i doktorat.

Café Kultura z koncertami i gwiazdami

Foto: Café Kultura z koncertami i gwiazdami
cz cz, 09 sierpnia 2018 11:23

Słynna Nocna Zmiana Bluesa wirtuoza harmonijki Sławomira Wierzcholskiego oraz grająca world music Bum Bum OrkeStar będą głównymi gwiazdami rozpoczynającego się w najbliższy piątek koncertowego cyklu Café Kultura. Przez siedem dni dwóch kolejnych weekendów na Starym Rynku przed Galerią Pod Arkadami wystąpią też inni artyści, w tym folkowa Kapela Hałasy, wybitny wokalista Janusz Szrom, jazzowy kwartet Tomka Nowaka z raperem Eskaubei oraz łomżynianki, Joanna Zawłocka i Magda Sinoff. Będą też warsztaty wokalne dla młodzieży, tańca tradycyjnego i śpiewacze oraz folkowa potańcówka, a wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej

Foto: Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej
cz śr, 08 sierpnia 2018 08:04

Grażyna i Maciej Kędzielawscy ponownie zaprezentowali swoje najnowsze prace na wspólnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej. Profesorka łódzkiej Filmówki, reżyserka i ceniona dokumentalistka pokazała akwarele, zaś jej również związany z PWSFTviT syn, fotografie – w tym portrety rodziców – oraz kolejną odsłonę autorskiego cyklu „Lightbox”, przestrzenne kompozycje fotograficzne nawiązujące do technologii 3D. – Wolę takie konfrontacje twórcze niż rodzinne obiady! – mówi Grażyna Kędzielawska, dodając, że dla niej jest to swego rodzaju wystawa jubileuszowa, zaś poprzednia łomżyńska wystawa syna była częścią jego doktoratu, a obecnie pokazywane prace będą częścią pracy habilitacyjnej.

Wieczór kabaretowy z rekordową frekwencją

Foto: Wieczór kabaretowy z rekordową frekwencją
cz pon, 06 sierpnia 2018 07:57

Kabarety K2 oraz Smile przyciągnęły w niedzielny wieczór na Stary Rynek tłumy spragnionych rozrywki mieszkańców Łomży. – Nigdzie tak się nie gra jak w Łomży! – mówi Bartosz Klauziński z K2. – Byłem tu już kiedyś, ale teraz wydaje mi się, że było lepiej, bo przyszło więcej ludzi. K2 nie unikali w swoich skeczach aluzji politycznych oraz nawiązań lokalnych, Smile zaś konsekwentnie pomijali tematy polityczne, stawiając na już znane i nowe skecze, pokazując, że codzienne życie też potrafi być niezłym kabaretem, niezależnie od tego, czy jest się zwykłym śmiertelnikiem, czy gwiazdą rocka. – Mamy ten przywilej, że możemy się bawić w pracy tym co robimy i robimy wszystko, żeby nuda się nie wkradła! – mówi Andrzej Mierzejewski.

Łomżyński kabaret ze Smile

Foto: Łomżyński kabaret ze Smile
cz pt, 03 sierpnia 2018 08:02

Kabarety wystąpią w najbliższą niedzielę na łomżyńskim Starym Rynku. Wieczór kabaretowy zorganizowały władze miasta. Wykonawcy - K2 oraz Smile - za trwający łącznie 2,5 godziny występ zainkasują ponad 36 tysięcy złotych, z czego aż 28 tysięcy otrzyma kabaret Smile. W repertuarze ma skecze z Łomżą, bardziej egzotyczną niż Malediwy i ze skorumpowanym lekarzem erotomanem-pedofilem.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę