Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Noc bibliotek

Foto: Noc bibliotek
mm pt, 09 października 2020 15:50

Czy mieliście okazję odwiedzić bibliotekę, gdy oficjalnie drzwi były już zamknięte? Jak wyglądają miejsca, do których dostęp mają jedynie nieliczni pracownicy biblioteki? Możecie poznać świat książek z nowej, nieoczywistej strony już 10 października w trakcie Nocy Bibliotek 2020 – zachęca Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, która dołączyła do ogólnopolskiej 6. edycji akcji, która w tym roku przebiega pod hasłem „Klimat na czytanie”.

W MDK-DŚT znowu rozbrzmiewa jazz

Foto: W MDK-DŚT znowu rozbrzmiewa jazz
mm wt, 06 października 2020 17:39

Kwartet Przemysława Chmiela porywająco zagrał podczas reaktywacji cyklicznych koncertów jazzowych w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Młodzi muzycy promowali swą debiutancką, wydaną sześć dni wcześniej płytę „Witchcraft”, pokazując, że jazz to przede wszystkim nieskrępowana niczym improwizacja – czasem nawet czterech instrumentów jednocześnie, chociaż był to pierwszy koncert formacji z tym programem. Dla lidera i pianisty Mateusza Gramburga była to kolejna wizyta w Łomży, po udziale w Novum Jazz Festival. – Cieszymy się bardzo, że możemy do Łomży wrócić już w innym charakterze – mówi Przemysław Chmiel. – Był czas na konkursy, chętnie braliśmy w nich udział, ale w końcu nasze marzenie się ziściło, płyta w końcu jest i zaczęliśmy promować ją na żywo!

Tajemnice Łomży w filmowym wydaniu

Foto: Tajemnice Łomży w filmowym wydaniu
mm pt, 02 października 2020 17:45

Cztery filmy-wirtualne spacery, popularyzujące historię i zabytki Łomży, przygotowali pracownicy Muzeum Północno-Mazowieckiego. Zostały one zrealizowane w zaawansowanej technologii VR, z wykorzystaniem zdjęć z drona oraz kamery sferycznej 360°, dzięki programowi „Kultura w sieci”, sfinansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Chcemy zainteresować historią najmłodsze pokolenie, stworzyć okazję poznania miejsc, które być może mija się na co dzień, ale nie zna się ich historii, albo pozna się ją na nowo, dzięki nowoczesnej formie tych materiałów – mówi historyk Marta Gosk.

Nowa aktorka łomżyńskiego teatru

Foto: Nowa aktorka łomżyńskiego teatru
mm pt, 02 października 2020 15:25

Julia Sacharczuk ukończyła Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Grała w warszawskim Teatrze Lalka. Zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę w krótkometrażowym filmie „Na krawędzi“ podczas Festiwalu 48 Hour Film Project. W kolejnej takiej produkcji, „Marzyć“, nie tylko zagrała główną rolę, ale była też współreżyserką i współautorką scenariusza. W jednej ze scen tego filmu wcieliła się w syrenę, a tydzień temu efektownie zadebiutowała w Teatrze Lalki i Aktora główną rolą w spektaklu „Mała Syrenka”, zachwycając widzów nie tylko umiejętnościami aktorskimi, ale też śpiewem. Nam opowiada o swej drodze do bycia aktorką oraz nadziejach związanych z podjęciem pracy w łomżyńskim teatrze.

Światowe prawykonanie w Łomży

Foto: Światowe prawykonanie w Łomży
mm pt, 02 października 2020 09:31

Napisane specjalnie dla Filharmonii Kameralnej przez cenioną kompozytorkę Alicję Gronau Kaskady na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową zostały wykonane po raz pierwszy na żywo. Solistą był wybitny wiolonczelista Tomasz Strahl, a dzień wcześniej dokonano też rejestracji Kaskad, z myślą o kolejnej płycie łomżyńskiej orkiestry. – Cieszę się, że mogliśmy dziś tak pięknie uczcić Międzynarodowy Dzień Muzyki – mówi Tomasz Strahl, grający już na nagrodzonej Fryderykiem albumie „Polish Contemporary Concertos”. – To wspaniała orkiestra, co potwierdza Fryderyk i wiele innych nagród – Filharmonia Kameralna niesamowicie się rozwija, medialnie rośnie w Polsce i to już jest marka!

Zrzutka pozwoli Meandrom stworzyć nowy układ taneczny

Foto: Zrzutka pozwoli Meandrom stworzyć nowy układ ta...
mm pt, 02 października 2020 09:26

Na początku 2020 roku Projekt Artystyczny Meandry zorganizował zbiórkę pieniędzy, a dziś tancerze wyjeżdżają na warsztaty, by pracować nad nowym układem tanecznym.

Komunikat Teatru

Foto: Komunikat Teatru
mm cz, 01 października 2020 15:19

Drodzy Widzowie! Informujemy, że spektakl "Mała Syrenka" zaplanowany na 3 października 2020 roku o godz. 17:00 z przyczyn niezależnych od Teatru Lalki i Aktora w Łomży został przeniesiony na 4 października 2020 o godz. 17:00.

Z Festiwalu w San Sebastian do Kina Millenium

Foto: Z Festiwalu w San Sebastian do Kina Millenium
mm śr, 30 września 2020 12:41

Najnowszy film „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego z Łomży nie pokonał rywali na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian (Hiszpania). - Film Piotra „I never cry” dobrze przyjęto w San Sebastian, dostał pięciominutową owację, ale bez nagród - mówi Mama aktora, scenarzysty i reżysera Wiesława Domalewska. Najświeższe dzieło laureata Złotych Lwów (za „Cichą noc” 3 lata temu na festiwalu filmowym w Gdyni) można obejrzeć w Kinie Millenium.

Debiut Funkasanki w net-labelu Kayaxu

Foto: Debiut Funkasanki w net-labelu Kayaxu
mm śr, 30 września 2020 10:53

Łomżyński duet Funkasanki wydał drugą płytę. Album „Last Call” ukazał się nakładem My Name Is New, sublabelu założonej przez Kayah wytwórni Kayax, promującego młodych, najzdolniejszych artystów. – Mamy w nim 100 % wolności, pozwalają nam iść swoją ścieżką, niczego nie narzucają! – mówi Przemysław Starachowski, zapowiadając też wersję winylową „Last Call”, dopracowanego tekstowo i muzycznie konceptu, oscylującego w klimatach ambitnej, przebojowej elektroniki.

Bibliotekarze czytają online w MPK

Foto: Bibliotekarze czytają online w MPK
mm wt, 29 września 2020 13:29

Na Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowali literacką niespodziankę. W autobusie MPK numer 198, kursującym na linii nr 10, można słuchać i oglądać nagranie fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”, przygotowane przez pracowników biblioteki. – Bardzo fajny pomysł! – ocenia jedna z pasażerek. – Jadę praktycznie do samego końca, więc chętnie popatrzę i posłucham – może ktoś dzięki temu zachęci się też do przeczytania całości, bo do arcydzieł literatury zawsze warto wracać.

Zielnik Kurpiowski

Foto: Zielnik Kurpiowski
mm pon, 28 września 2020 08:39

To 12 obrazów z tekstami pieśni zaczerpniętych z zeszytów ks. Władysława Skierkowskiego „Puszcza Kurpiowska w Pieśni”, spisanych przez autora w latach 1913-1939, przeplatanych barwną gwarą, naturalnymi roślinami, wycinanką, koronką, grafiką i rysunkiem. Prace oprawione w stare, oblepione żywicą i woskiem pszczele ramki nadają obrazom rustykalny styl.

Soundtrack czasu pandemii

Foto: Soundtrack czasu pandemii
mm pon, 28 września 2020 08:37

Katarzyna Boguska ze Studia Wokalnego eMDeK zdobyła dwie nagrody podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej Soundtrack: drugą oraz językową za najlepszą interpretację piosenki angielskiej. Jury doceniło też innych reprezentantów Łomży: Kacpra Żmudę (wyróżnienie oraz nagroda za muzykalność) oraz Julię Borkowską (wyróżnienie językowe). – Absolutnie niczego się nie spodziewałam, żadnej nagrody! – mówi 13-letnia Katarzyna Boguska, najmłodsza i robiąca coraz większe postępy uczestniczka konkursu, wyróżniona w jego ubiegłorocznej edycji.

Festiwalowa nagroda dla „Czterech pór roku” Zdzisława Folgi

Foto: Festiwalowa nagroda dla „Czterech pór roku” Zdz...
mm nie, 27 września 2020 13:35

Film „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi – Cztery pory roku” Zdzisława Folgi zdobył nagrodę specjalną jury podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. – Biorąc pod uwagę czas realizacji i budżet nie myślałem, że będzie to produkcja warta pokazywania na festiwalach – mówi Zdzisław Folga. – Po zmontowaniu całości okazało się jednak, że warto spróbować i cieszę się, że został doceniony. – Jeden dzień zdjęciowy holenderskiego filmu, który dostał Grand Prix, to był budżet całego naszego filmu, co uzmysławia jak trudne mieliśmy zadanie – dodaje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Film powstał w roku 25-lecia tej instytucji.

Wieczorem wystąpi Grażyna Łobaszewska

Foto: Wieczorem wystąpi Grażyna Łobaszewska
mm nie, 27 września 2020 11:50

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży informuje, że z przyczyn losowych nie odbędzie się występ artysty Jakuba Wociala w ramach Festiwalu Soundtrack. W niedzielny wieczór, podczas Koncertu Galowego Laureatów Festiwalu SOUNDTRACK o godz. 18.00 wystąpi Grażyna Łobaszewska.

„Mała Syrenka” walczy o miłość i ekologię

Foto: „Mała Syrenka” walczy o miłość i ekologię
mm nie, 27 września 2020 11:01

Teatr Lalki i Aktora rozpoczął nowy sezon premierowym spektaklem „Mała Syrenka”. To opowieść o miłości Syrenki do człowieka i związanych z tym uczuciem problemach. Baśń Hansa Christiana Andersena została jednak przeniesiona do czasów współczesnych oraz zyskała wyeksponowany wątek ekologiczny. W tytułowej roli udanie zadebiutowała Julia Sacharczuk, rozpoczynająca właśnie pracę w łomżyńskim teatrze, a autorką adaptacji, wraz z Piotrem Plutą oraz reżyserką przedstawienia jest Anna Wolszczak, spora nadzieja rodzimego teatru lalkowego.

Wiślane powidoki Jacka Marczewskiego

Foto: Wiślane powidoki Jacka Marczewskiego
mm so, 26 września 2020 11:58

– Woda zawsze była w moim życiu i jakoś mnie do niej ciągnęło – mówi wybitny fotograf Jacek Marczewski. – Zaczynałem żeglować po morzach, bo Mazury były dla mnie za małe i za ciasne, a na morzu była ta wolność i przestrzeń. I nagle, siedem lat temu, też troszeczkę z racji zawodu, bo słyszałem, że jest jakaś pielgrzymka łodziami, odkryłem Wisłę. Kiedy już wsiadłem na łódkę, to utonąłem, bo okazało się, że jest to tak piękne i tak niesamowite! Efekt to robiąca wrażenie wystawa „Powidoki wiślane” ukazująca Wisłę od nieoczywistej strony i w całej jej krasie, którą można już oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku.

Glogerowskie nagrody dla naukowców i ludzi kultury

Foto: Glogerowskie nagrody dla naukowców i ludzi kultury
mm pt, 25 września 2020 17:52

Siedem nagród i wyróżnień przyznała kapituła XXXI Konkursu im. Zygmunta Glogera, organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka w Łomży. Doceniono muzealników, naukowców, wydawców, organizatorów życia kulturalnego, ale też policjanta-naukowca, dzięki któremu odzyskano wiele zaginionych zabytków. – W tym roku nagrody otrzymali ludzie bardzo zasłużeni dla nauki i kultury na terenie całego kraju, często pracujący samotnie, gdzieś w terenie, ogromni pasjonaci, właśnie tacy jak Zygmunt Gloger – mówi prof. Ludwik Malinowski, prezes Stopki, podkreślając, że łomżyńskie stowarzyszenie działa aktywnie na terenie całej Polski oraz na arenie międzynarodowej. Były też odznaczenia, wręczane między innymi przez wiceminister kultury Magdalenę Gawin oraz sesja naukowa „Oblicza solidarności”.

Nowy start Holy Water

Foto: Nowy start Holy Water
mm pt, 25 września 2020 09:39

Zespół Holy Water rozpoczął nowy etap działalności po odejściu wokalistki Jolanty Baranowskiej. – Jola śpiewała z nami 10 lat – mówi lider grupy Bernard Krasuski. – Wszyscy się do tego przyzwyczaili, my również, sporo też razem osiągnęliśmy. Czasem są jednak takie sytuacje, że nic się nie da zrobić, życie jest ważniejsze – przecież wcześniej odszedł Sławek, który grał z nami od początku, a zespół przetrwał, więc teraz też nie odpuścimy! Potwierdził to czwartkowy koncert grupy w Warce, pierwszy w nowym składzie, bo z wokalistą Marcinem Pawelczykiem. Już z nim grupa zapowiada kolejne występy oraz nagranie trzeciego albumu.

Nowy sezon Teatru Lalki i Aktora

Foto: Nowy sezon Teatru Lalki  i Aktora
mm cz, 24 września 2020 18:35

Już w najbliższą sobotę Teatr Lalki i Aktora, premierą spektaklu „Mała Syrenka”, rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021. Z racji pandemii będzie to sezon nieprzewidywalny, bowiem sytuacja może zmienić się w każdej chwili, tak jak marcu tego roku. – Plany mamy dość bogate, ale nie wiemy jak się to wszystko potoczy – mówi dyrektor Jarosław Antoniuk, zapowiadając jednak aż trzy premiery. Najnowsza to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena autorstwa Piotra Pluty i Anny Wolszczak, która jest też reżyserką spektaklu. Główną rolę gra, debiutująca w łomżyńskim teatrze, Julia Sacharczuk.

Wiedza o folklorze w filmowym wydaniu

Foto: Wiedza o folklorze w filmowym wydaniu
mm cz, 24 września 2020 08:47

Bogactwo i różnorodność tradycyjnych strojów ludowych z regionu kurpiowskiego oraz krakowskiego przybliżają filmy zrealizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury. Powstały w ramach internetowego programu „Kultura w sieci”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i mają zainteresować odbiorców szeroko pojętą tradycją i rodzimym folklorem. – Od razu miałyśmy pomysł na te filmy, bo mamy bogatą kostiumerię, a nasza instruktorka Agnieszka Brzóska-Wieczorek posiada ogromną wiedzę! – mówi Justyna Wawrzyniak, zapowiadając dwa kolejne odcinki cyklu „Wiedza o folklorze” i nie wykluczając powstania następnych.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę