niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Rozśpiewana „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków

Foto: Rozśpiewana „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków
mm pon, 16 stycznia 2017 07:41

Ponad tysiąc złotych zebrano podczas sobotniego koncertu charytatywnego „Gwiazdka z nieba” na działalność świetlicy Promyczki przy klasztorze kapucynów. Inicjatorką odbywającej się tam już od 16 lat cyklicznej imprezy jest Magda Sinoff z Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Jak co roku kolędy i pastorałki zaśpiewali jej wychowankowie ze Studia Wokalnego eMDeK, a gwiazdą wieczoru był Tomasz Kamiński – wokalista i skrzypek znany z Nocnej Zmiany Bluesa, obecnie tworzący muzykę autorską z chrześcijańskim przesłaniem.

Twórcze „Interferencje” małopolskich artystów

Foto: Twórcze „Interferencje” małopolskich artystów
mm pon, 16 stycznia 2017 07:37

Prace 52. artystów, absolwentów słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, złożyły się na najnowszą wystawę otwartą w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną pracę z zakresu swej specjalności: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, fotografii, a nawet sztuk filmowych, dzięki czemu powstała bardzo różnorodna ekspozycja ukazująca talenty i umiejętności uczniów nowowiśnickiej szkoły. – Ta szkoła ma ogromny wpływ na młodych ludzi, ma szczególne znaczenie dla ich rozwoju i edukacji – to jedyna taka, wyjątkowa szkoła w Polsce! – podkreśla malarz Waldemar Mitrowski.

Fotografie pamięci Grzegorza Jarmocewicza

Foto: Fotografie pamięci Grzegorza Jarmocewicza
cz so, 14 stycznia 2017 10:02

Wystawę „Każda miniona chwila /fotografia jako pamięć” Grzegorza Jarmocewicza otwarto w Galerii Pod Arkadami. Pochodzącego z Suwałk artystę zainspirował tamtejszy cmentarz, będący miejscem spoczynku ludzi aż siedmiu wyznań. Zestawił więc siedem zdjęć dzieci z przełomu XIX i XX wieku ze współczesnymi fotografiami ich rówieśników zrobionymi w tych samych miejscach, a proces obróbki zdjęć i odbitki wykonał, nawiązując do dawnej techniki dagerotypu. – Fotografia którą tu pokazuję jest przypomnieniem o ludziach, którzy kiedyś byli – mówi Grzegorz Jarmocewicz. – I nie jest do końca istotne, jakiego byli wyznania, ale byli, dlatego są i dlatego będą – zawsze będą na fotografii i zawsze będą w pamięci!

Ojcu Bońkowskiemu Białoruś ciągle bliska

Foto: Ojcu Bońkowskiemu Białoruś ciągle bliska
cz so, 14 stycznia 2017 09:57

Kapucyn Jan Bońkowski ponad 20 lat spędził na Białorusi. Był proboszczem parafii Międzyrzecz, sprawował posługę kapłańską w wielu innych miejscowościach oraz brał udział w odradzaniu się, tępionego przez Sowietów, zakonu kapucynów. Zaangażował się też w działalność polskiego harcerstwa na Białorusi, co spotkało się ze szczególną wrogością tamtejszych władz i przyczyniło się w roku 2009 do braku zgody na jego dalszy pobyt i działalność w tym kraju. Swą długą i trudną pracę na Białorusi o. Jan opisał w książce „Białoruś, Białoruś...”, a jej zawartość przedstawił na piątkowym spotkaniu autorskim „A serce na Kresach ostało” w Klubie Wojskowym.

Trzydniowy karnawał akordeonowy w łomżyńskim Rubiconie

Foto: Trzydniowy karnawał akordeonowy w łomżyńskim Ru...
cz so, 14 stycznia 2017 09:55

- Zaczynałem naukę gry na akordeonie jako 8-letni chłopiec za komuny i z przerwami gram do dziś, bo konkurencję zrobiło pianino – opowiada Zbigniew Ciborowski, uczeń Zbigniewa Michalskiego, 68-letni polonista i fotograf z Łomży, który uczestniczy w spotkaniu Grupy i Stowarzyszenia Świat Akordeonu. Ich członkowie na trzy dni zjechali z całej Polski i z Podlaskiego, żeby słuchać swoich recitali, douczyć się w trakcie warsztatów muzycznych, integrować i popularyzować akordeon jako instrument artystyczny, nie biesiadny. Atrakcją był recital debiutującego przed publicznością duetu My z Łomży, stworzonego przez wirtuozów: Arkadiusza Korytkowskiego i Michała Sawickiego. A kto lubi piękną i melodyjną muzykę, może w sobotę i niedzielę posłuchać mistrzów akordeonistów.

Rozrywkowa klasyka w filharmonii

Foto: Rozrywkowa klasyka w filharmonii
cz pt, 13 stycznia 2017 08:47

Najpopularniejsze przeboje musicalowe, filmowe i rozrywkowe w orkiestrowych opracowaniach, zabrzmiały na koncercie „Legendy muzyki pop” Filharmonii Kameralnej. Łomżyńską orkiestrę w poszerzonym składzie poprowadził dyrygent i aranżer Bohdan Jarmołowicz, a 19 hitów zaśpiewali Patrycja i Jacek Kotlarscy. Na bis wykonali „Odrobinę szczęścia w miłości”, wielki przedwojenny filmowy szlagier Toli Mankiewiczówny, ale w zaskakującej, bo rozpisanej na duet, wersji ze swingowym akompaniamentem orkiestry.

„Radość spod kapelusza” czas zaczynać

Foto: „Radość spod kapelusza” czas zaczynać
cz cz, 12 stycznia 2017 08:16

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Do finału zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników z powiatu łomżyńskiego oraz z całej Polski, walczących o Grand Prix, a także nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach. – Zapraszamy młodych ludzi, chcących sprawdzić się w wierszu, piosence, monologu czy występie kabaretowym – mówi dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej, w którego Centrum Katolickim znajduje się salonik Hanki Bielickiej. – Hanka Bielicka była bardzo utalentowanym ambasadorem Łomży i pragniemy, żeby zdolna młodzież również szła w jej ślady!

Koncert kolęd i artystyczne plany Carmen Fidei

Foto: Koncert kolęd i artystyczne plany Carmen Fidei
cz pon, 09 stycznia 2017 08:23

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował specjalny koncert kolędowy. Na jego program złożyły się łacińskie i polskie kolędy znane od setek lat oraz współczesne, a także pastorałki, jak przejmująca „Lulej że mi, lulej” Ewy Bem z kultowego „Misia”. – Nie mieliśmy jeszcze kolęd w repertuarze, a jesteśmy chórem na dorobku i lubiącym wyzwania – mówi prowadzący zespół Michał Rajewski, zapowiadając, że najbliższe miesiące jego podopieczni poświęcą na przygotowania do międzynarodowego debiutu oraz nagrania pierwszej płyty.

Spotkanie środowisk twórczych na Trzech Króli

Foto: Spotkanie środowisk twórczych na Trzech Króli
mm so, 07 stycznia 2017 13:42

Msza święta w intencji twórców kultury i sztuki oraz noworoczne spotkanie artystów były jednym z punktów obchodów święta Objawienia Pańskiego w Łomży. Inicjatorem spotkań jest duszpasterz diecezjalny środowisk twórczych i proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski. – To doroczne spotkanie staje się już taką naszą tradycją – mówi Teresa Adamowska. – Jestem tu już kolejny raz i jestem bardzo wdzięczna ks. Marianowi Mieczkowskiemu, że stworzył taką tradycję, a błogosławieństwo na cały rok myślę, że każdemu z nas się przyda!

Nowatorskie płyty łomżyńskiej orkiestry

Foto: Nowatorskie płyty łomżyńskiej orkiestry
cz cz, 05 stycznia 2017 08:25

Filharmonia Kameralna powiększyła swój fonograficzny dorobek o kolejne albumy. Oba zawierają utwory napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry oraz w większości nigdy wcześniej nie nagrywane. Monograficzna płyta „Stanisław Moryto” została przygotowana na jubileusz 70-lecia kompozytora, zaś „Accodiofonica” powstała z udziałem akordeonisty-wirtuoza Klaudiusza Barana. – Jeśli chcemy być zauważeni w muzycznym świecie musimy zaprezentować coś nowego, odkrywczego i interesującego dla słuchaczy! – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki, zapowiadając już nagranie kolejnych płyt.

Sylwestrowy wieczór w cygańskich rytmach

Foto: Sylwestrowy wieczór w cygańskich rytmach
cz pon, 02 stycznia 2017 08:23

Nadejście Nowego Roku świętował z łomżyńskimi filharmonikami w Centrum Kultury na Sadowej komplet publiczności. Gwiazdą koncertu była wirtuozka cymbałów węgierskich Sara Czureja-Łakatosz, popularne przeboje i arie zaśpiewali Karolina Kuklińska i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie brakowało też pełnych humoru wokalnych i aktorskich niespodzianek, szczególnie w ognistych wykonaniach „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu” i „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Artyści i słuchacze liczą, że kolejnego sylwestra będą już obchodzić w wyremontowanej do końca sali Filharmonii Kameralnej.

Łomżyńska kultura A.D. 2016

Foto: Łomżyńska kultura A.D. 2016
cz so, 31 grudnia 2016 12:14

Wbrew narzekaniom wiecznych malkontentów w Łomży nie brakuje imprez kulturalnych. Wydarzeniami spośród nich były te o wymiarze ogólnopolskim, jak: koncert kolęd w łomżyńskiej katedrze, pokazany w wigilijny wieczór przez TV Trwam czy 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W 2016 roku łomżyńska Filharmonia Kameralna wydała aż trzy płyty, a tancerze studia B.K. Step po raz kolejny zdobyli tytuły mistrzów świata i Europy. W rok 2017 łomżyńska kultura wkracza z nadziejami m.in., że uda się zrealizować kolejny etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na potrzeby łomżyńskich filharmoników, a nowy dyrektor MDK-DŚT jeszcze bardziej rozwinie tę placówkę.

25 lat plastycznych sukcesów i pracy Anny Bureś

Foto: 25 lat plastycznych sukcesów i pracy Anny Bureś
cz śr, 28 grudnia 2016 08:35

Pracownia Plastyczna Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych świętuje 25-lecie. – To wyjątkowy jubileusz i mam ogromną satysfakcję! – mówi instruktorka i założycielka pracowni Anna Bureś. – Jestem dumna ze swoich wychowanków, bo tych 25 lat to nie tylko suche fakty i daty, ale przede wszystkim ludzie – to oni są największą wartością tej pracowni! Ćwierć wieku działalności i licznych sukcesów młodych artystów przybliżają dwie wystawy otwarte we wtorkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami oraz w Galerii Bonar MDK-DŚT.

Przepiękny koncert kolęd w katedrze zobaczymy w TV Trwam

Foto: Przepiękny koncert kolęd w katedrze zobaczymy w...
cz pt, 23 grudnia 2016 09:42

Marika, Edyta Krzemień, Damian Aleksander i Jarosław Chojnacki zaśpiewali w łomżyńskiej katedrze najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Solistom towarzyszyły orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą Pawła Kotli, a koncert prowadzili: aktor Jerzy Zelnik i dziennikarka RMF Classic Magdalena Miśka-Jackowska. Całość programu „Bóg się rodzi” została zarejestrowana i w Wigilię będzie on pokazany w TV Trwam. – Myślę, że melomani w katedrze mieli powody do zadowolenia, a ci, którzy zasiądą przed telewizorami podczas wieczoru wigilijnego i obejrzą nasz koncert też nie będą żałować! – ocenia dyrygent Paweł Kotla.

Nowy dyrektor MDK marzy o nowych pracowniach i hali kultury

Foto: Nowy dyrektor MDK marzy o nowych pracowniach i ...
cz cz, 22 grudnia 2016 14:37

Nie bał się konkurujących o posadę dyrektorską ośmiorga kandydatów, bo ich nie znał. W środę był na próbie w Teatrze Lalki i Aktora oraz na wigilii teatralnej, zaś w czwartek rano dowiedział, że to on został wybrany dyrektorem Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Jakaś pani z ratusza zadzwoniła z informacją, że muszę zrobić badania – śmieje się reżyser i aktor Krzysztof Zemło (lat 42), pochodzący z Supraśla i przejmujący po dyrektorze Romanie Borawskim prowadzenie MDK – DŚT. 6-osobowa komisja konkursowa pań oceniła, że przedstawił najlepszą koncepcję funkcjonowania „emdeku” oraz dalszą perspektywą jego rozwoju, zatem poprosiliśmy nowego dyrektora o uchylenie dla 4lomza.pl rąbka tajemnicy, „jaka koncepcja i jakie perspektywy”.

Zemło będzie dyrektorem MDK-DŚT

Foto: Zemło będzie dyrektorem MDK-DŚT
cz cz, 22 grudnia 2016 08:52

Krzysztof Zemło aktor i reżyser teatralny znany m.in. ze spektakli Teatru Lalki i Aktora w Łomży będzie nowym dyrektorem Miejskiego Domu Kultury – Dom środowisk Twórczych w Łomży. Był jednym z 9. kandydatów, którzy zgłosili się na konkurs po tym, gdy z funkcji zrezygnował dotychczasowy dyrektor Roman Borawski. Zemło uzyskał najwyższą ocenę komisji konkursowej, został zarekomendowany prezydentowi Łomży, który zatwierdził ten wybór – przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza.

Barwy muzyki... i plastyki

Foto: Barwy muzyki... i plastyki
cz pt, 16 grudnia 2016 08:55

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wydała swą ósmą płytę. „Flute Reflections” została nagrana w Łomży z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Na jej program składają się utwory Antonio Vivaldiego, Hectora Berlioza oraz, nagrany po raz pierwszy, Koncert na 2 flety i orkiestrę Janusza Bieleckiego. Płyta ukazała się nakładem prestiżowej firmy Dux i będzie dostępna w sprzedaży na całym świecie, a ilustrują ją prace uczniów łomżyńskich szkół, zwycięzców II edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”.

Filharmonia już pod nowym dachem

Foto: Filharmonia już pod nowym dachem
cz cz, 15 grudnia 2016 08:31

Dobiega końca drugi etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Obecnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, które mają zakończyć się do 23 grudnia. Gotowy jest już dach nad salą widowiskową i foyer oraz stan surowy obu pomieszczeń oraz łącznika z dawnym urzędem wojewódzkim. Kosztowało to blisko 2 mln 200 tys. zł, a łączny koszt inwestycji to około 8 mln zł. Jej ostateczne zakończenie planowane jest na rok 2018, kiedy Filharmonia Kameralna będzie świętować 40-lecie, a Łomża 600-lecie uzyskania praw miejskich.

Ceramiczne cztery pory roku

Foto: Ceramiczne cztery pory roku
cz śr, 14 grudnia 2016 08:21

Od czterech lat wychowankowie i kadra Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży mają wielką, wspólną pasję. Wykonują ozdobne drobiazgi i większe prace ceramiczne, które są nie tylko piękne, ale też spieniężane na charytatywnych aukcjach i podczas kampanii społecznej „Pola Nadziei”, pomagają chorym dzieciom. 17. uczniów i nauczycieli zaprezentowało swe najnowsze prace na wystawie „Ceramiczne cztery pory roku” w Galerii N Klubu Wojskowego. Ofert kupna nie brakowało, ale potencjalni nabywcy ceramicznych cudeniek musieli uzbroić się w cierpliwość.

Bożonarodzeniowy jarmark w Retro

Foto: Bożonarodzeniowy jarmark w Retro
cz nie, 11 grudnia 2016 18:35

Familijną imprezę świąteczną zorganizowano w niedzielę w restauracji Retro. Była ona dedykowana dzieciom, które śpiewały kolędy, brały udział w zajęciach plastycznych oraz własnoręcznie przygotowywały świąteczne pierniki podczas warsztatów kulinarnych. Chętnie włączali się w to również rodzice i dziadkowie, a świątecznym zabawom towarzyszył kiermasz rękodzieła i wyrobów artystów amatorów. – Święta Bożego Narodzenia są przepełnione ciepłem, miłością, ale też dobrą zabawą, dlatego już po raz dziewiąty zorganizowaliśmy nasz familijny jarmark! – mówi Anna Rogińska z Retro.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0