środa, 26 czerwca 2019 napisz DONOS@

Najgorętsza książka lata w jesiennej Łomży

Foto: Najgorętsza książka lata w jesiennej Łomży
cz pt, 16 listopada 2018 08:15

Wojciech Kudyba powrócił do Łomży ze swą najnowszą książką. Powieść „Imigranci wracają do domu” ukazała się w prestiżowej serii „Polska proza współczesna” Państwowego Instytutu Wydawniczego. Niedawno, dzięki głosom czytelników, została „Najgorętszą książką lata 2018” w plebiscycie TVP Kultura, pokonując najnowsze dzieła Doroty Masłowskiej, Olgi Tokarczuk czy Marcina Świetlickiego. – Bardzo cieszę się z tego sukcesu i jest to dla mnie wielka niespodzianka! – mówi Wojciech Kudyba. – Chciałem rozwinąć się jako prozaik, nie być tylko poetą. Cieszę się, że to się w jakiejś mierze udało, chociaż wciąż daleka droga przede mną, a tę książkę traktuję jako jeden z jej ważnych etapów!

Wszystko... jest liczbą w Muzeum i nie tylko

Foto: Wszystko... jest liczbą w Muzeum i nie tylko
cz cz, 15 listopada 2018 16:41

Nietypową wystawę można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. „Wszystko... jest liczbą” to interaktywna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która eksperymentalnie i z aktywnym udziałem zwiedzających udowadnia, że matematyka to prawdziwa królowa nauk, obecna w wielu dziedzinach naszego życia. – „Wszystko... jest liczbą”, bo wszystko w otaczającym nas świecie można sprowadzić do matematyki – podkreślał kurator wystawy dr Maciej Kluza, dodając, że jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 lat do 105, bo żeby z niej coś wynieść trzeba, niezależnie od tego ile ma się lat, obudzić w sobie dziecięcą ciekawość.

Inne zdjęcia Marcina Kwiatkowskiego

Foto: Inne zdjęcia Marcina Kwiatkowskiego
cz cz, 15 listopada 2018 09:13

Marcin Kwiatkowski z Tykocina, nauczyciel, animator kultury, pasjonat filmu i teatru, zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej retrospektywną wystawę swych zdjęć. Te starsze są efektownymi, wystudiowanymi i perfekcyjnie skomponowanymi kadrami, niczym z filmów lat 50. czy 60. Najnowsze porażają zamierzoną prostotą i surowością, ukazując ludzi i praktycznie niewiele więcej. – Nie interesuję się już techniczną stroną czy fotografią samą w sobie i okazało się, że w tym momencie zacząłem robić zupełnie inne zdjęcia – podkreśla Marcin Kwiatkowski. – W pewnym momencie zacząłem więc zastanawiać się, po co to w ogóle robię, czego oczekuję od fotografii. Wiadomo, że jakiegoś spełnienia, robienia coraz lepszych zdjęć, ale do czego mnie to doprowadzi?

Miłość platoniczna poetki Kazi do Marszałka Polski

Foto: Miłość platoniczna poetki Kazi do Marszałka Polski
cz wt, 13 listopada 2018 16:05

- Kochałam go, platonicznie... - pisze z uwielbieniem i szacunkiem o Marszałku Józefie Piłsudskim Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka i sekretarz osobisty w latach 1926 – 1935, aż do ostatnich chwil życia współtwórcy polskiej Niepodległości. - Będziesz tylko mnie podległa..., dam dużo pieniędzy, dam mieszkanie - zachęca Marszałek, planując obowiązki utalentowanej sekretarz, odpowiadającej w Jego imieniu na tysiące listów rocznie. W rolę obojga znakomicie wcieliła się Beata Antoniuk w spektaklu czytanym pt. „Ścieżka obok drogi”, wystawianym w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

„Tacy sami w kulturze” na 100-lecie niepodległości Polski

Foto: „Tacy sami w kulturze” na 100-lecie niepodległo...
cz wt, 13 listopada 2018 10:25

Taneczno-wokalną opowieść patriotyczną na 100-lecie niepodległości Polski przygotowali uczestnicy realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zadania „Tacy sami w kulturze”. Dwuczęściowe widowisko składające się z utworów podtrzymujących polskość w czasach zaborów i rewii okresu dwudziestolecia międzywojennego zaprezentowano w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.

Młodzi muzycy zagrali dla Niepodległej

Foto: Młodzi muzycy zagrali dla Niepodległej
cz wt, 13 listopada 2018 08:25

Uczniowie łomżyńskiej szkoły muzycznej włączyli się w jubileuszowe obchody odzyskania niepodległości. Z tej okazji, wraz ze swymi nauczycielami, przygotowali koncert muzyki polskiej, sięgając po utwory rzadko wykonywane, bądź zagrane na nietypowych instrumentach. Była też niespodzianka, bo młoda pianistka... tym razem zaśpiewała, a na fortepianie akompaniował jej tata. Wszystko to miało miejsce w pięknie wyremontowanym budynku, pamiętającym jeszcze czasy carskiego zaboru. – Zależało nam na tym, żeby to był koncert dla Niepodległej, żeby to była muzyka polska, niosąca jakieś treści – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Bacha czy Mozarta uczniowie grają na co dzień, a na dziś przygotowaliśmy coś polskiego i coś specjalnego!

Muzyczne Święto Niepodległości w Katedrze

Foto: Muzyczne Święto Niepodległości w Katedrze
cz pon, 12 listopada 2018 08:27

Owacyjnie przyjęty koncert muzyki polskiej w wykonaniu Filharmonii Kameralnej zakończył łomżyńskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Pieśni wojskowe i legionowe śpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz i tenor Tomasz Piluchowski, a wtórowała im publiczność wypełniająca katedrę. – To dla nas wielka radość, kiedy jest to takie wspólne przeżywanie takiego wyjątkowego święta! – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. Nie zabrakło też instrumentalnych arcydzieł wybitnych polskich kompozytorów, jak Wojciech Kilar, Henryk Wieniawski czy Grażyna Bacewicz, a koncert zakończyły aż trzy bisy.

Kabaretowe piosenki na urodziny Pani Hani

Foto: Kabaretowe piosenki na urodziny Pani Hani
mm so, 10 listopada 2018 12:39

Joanna Trzepiecińska zaśpiewała podczas dorocznej imprezy z cyklu „Przyjaciele Pani Hani”. Znana aktorka, z towarzyszeniem wybitnego pianisty Bogdana Hołowni, wykonała same przeboje, w tym liczne utwory niezrównanego duetu Wasowski-Przybora. – Zdecydowałam się na zadanie dosyć karkołomne, mianowicie stworzyłam recital z samych zabawnych piosenek – wyjaśniała Joanna Trzepiecińska. – To jest wbrew wszelkim regułom, bo w przedwojennych kabaretach wiedziano, że jak występuje Zula Pogorzelska, to za chwilę musi wyjść Hanka Ordonówna i zaśpiewać coś lirycznego, a tutaj cały czas jest na wesoło!

Warsztaty Tańca Regionalnego

Foto: Warsztaty Tańca Regionalnego
cz cz, 08 listopada 2018 14:07

Listopadowy wieczór na parkiecie GOK Piątnica dla tych, którzy zdecydowali się na spotkanie z Projektem Artystycznym Meandry i Kapelą Miód na Serce z pewnością pozostanie w pamięci. - Było intensywnie, szybko, momentami ciężko ale też zabawnie – relacjonują uczestnicy.

Urodziny Pani Hani z Joanną Trzepiecińską

Foto: Urodziny Pani Hani z Joanną Trzepiecińską
cz cz, 08 listopada 2018 08:30

Popularna aktorka Joanna Trzepiecińska będzie gwiazdą piątkowego koncertu z cyklu „Przyjaciele Pani Hani”. W hołdzie dla najsłynniejszej łomżynianki Hanki Bielickiej zaśpiewa najsłynniejsze kabaretowe przeboje, w tym piosenki z Kabaretu Starszych Panów duetu Wasowski-Przybora. W pierwszej części koncertu zaprezentują się młodzi wokaliści, najlepsi uczestnicy dwudniowych warsztatów z artystką i jej pianistą Bogdanem Hołownią. – Joanna Trzepiecińska dawno nie śpiewała w Łomży, a tym bardziej warto jej posłuchać, bo zaprezentuje nowy program! – zapowiada Bernard Karwowski z organizującego koncert MDK-DŚT.

Łomża z międzywojnia w poetyckich wspomnieniach

Foto: Łomża z międzywojnia w poetyckich wspomnieniach
cz śr, 07 listopada 2018 08:19

Poeta Marian Jachimowicz mieszkał w Łomży przed II wojną światową. Po latach poświęcił temu okresowi wiersze opatrzone zbiorczym tytułem „Nad doliną”. Taki też tytuł miało spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas którego aktorzy Eliza Mieleszkiewicz i Michał Pieczatowski czytali łomżyńskie wiersze Jachimowicza, a dr Maria Tocka opatrywała je komentarzem, co ilustrowały archiwalne zdjęcia przygotowane przez historyków Martę Gosk i Adama Sokołowskiego. – W sumie Marian Jachimowicz wydał 15 tomików, ale dla nas ważny jest ten, który ukazał się w 1980 roku, „Równoleżnik gołębia”, bo są w nim akcenty łomżyńskie: zakątki, ulice i ludzie! – podkreślała Maria Tocka.

Rzeźba Józefa Mojżesza Gabowicza trafiła do Łomży

Foto: Rzeźba Józefa Mojżesza Gabowicza trafiła do Łomży
cz śr, 07 listopada 2018 08:17

„Zrozpaczona” to mała rzeźba kobiety z brązu, leżącej z rozpuszczonymi włosami, autorstwa Józefa Mojżesza Gabowicza (1862 - 1939), którą od kolekcjonera nabyło Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Polski rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia urodził się w Kolnie, mieszkał w dzieciństwie w Łomży, uczył się w Tykocinie, a studiował w Warszawie, Petersburgu i Paryżu u najsłynniejszego rzeźbiarza Francji - Augusta Rodin. - Najnowszy nabytek pochodzi z najlepszego okresu twórczości Gabowicza – mówi mgr Katarzyna Mocek, asystent Działu Sztuki i Rzemiosła. - Powstała po1901 r. w warszawskim atelier, małym salonie artystycznym i popularnym miejscu spotkań towarzyskich.

Zaduszkowe spotkanie z Monodią Adama Struga

Foto: Zaduszkowe spotkanie z Monodią Adama Struga
cz pon, 05 listopada 2018 08:13

Słynny śpiewak i popularyzator tradycyjnych pieśni ludowych z Łomżyńskiego Adam Strug ponownie gościł w Łomży. W MDK-DŚT poprowadził warsztaty śpiewacze, a w niedzielny wieczór miał pierwszy regularny koncert w mieście, w którym spędził kilkanaście lat. Jednak tuż przed występem zrezygnował ze śpiewania w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, przenosząc go do holu. Tam, w atmosferze luźnego, nieformalnego spotkania, rozbrzmiewały dawne pieśni żałobne i religijne, niektóre liczące nawet kilkaset lat. – Trudno śpiewać takie rzeczy ze sceny, dlatego pozwoliłem sobie zaprosić państwa tutaj! – podkreślał Adam Strug.

Człowiek w walce z żywiołami na zdjęciach Maliszewskiego

Foto: Człowiek w walce z żywiołami na zdjęciach Malis...
mm pt, 02 listopada 2018 16:34

Zazwyczaj nie widzimy tych ludzi w kaskach, kombinezonach, tylko wielkie, czerwone samochody, jak na sygnałach z wyciem syren pędzą do pożarów ludzkich domostw, lasów czy pól... Tymczasem w albumie zdjęć autorstwa Marka Maliszewskiego pt. „Strażacy Ochotnicy” roi się od ludzi w akcji i od żywiołów: ognia, wody i wichury. Na każdej stronie oglądamy, jak zmierzwione płomienie palą bezlitośnie domy, stodoły i stogi, jak rwące strumienie wody zalewają drogi i gospodarstwa, jak noc i dzień straż ochotnicza zmaga się z wypadkami, katastrofami, zawiejami śnieżnymi i nawałnicami.

Off Road teatru, filmu i muzyki

Foto: Off Road teatru, filmu i muzyki
cz pon, 29 października 2018 08:11

Plenerowy spektakl „Szekspir – made in Poland“ Walnego Teatru oraz koncert tradycyjnych pieśni kurpiowskich w jazzowym wykonaniu Alicji Serowik z zespołem zakończyły tegoroczną odsłonę Off Road. Przez trzy dni były też inne spektakle, seanse filmowe i koncerty z wydarzeniem sobotnim na czele, pokazem słynnego niemego filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta” i muzyką graną na żywo przez zespół Agressiva 69. – Kultura popularna jest wszędzie, a ta offowa się wycofała, ale to nie znaczy, że nie jest interesująca i wartościowa! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapowiadając nie tylko kolejną edycję OFF Road w przyszłym roku, ale też inne wydarzenia kulturalne dla poszukujących odbiorców.

Muzyczny spektakl Believe

Foto: Muzyczny spektakl Believe
mm so, 27 października 2018 13:20

Fenomenalny koncert progresywnego zespołu Believe zakończył pierwszy dzień spotkań z kulturą niepopularną Off Road. Trzon zespołu to muzycy legendarnego zespołu Collage, który ostatni raz koncertował w Łomży w roku 1996. – Nie da się wszędzie ciągle grać – mówi gitarzysta Mirek Gil. – Potem były różne perypetie, ale jednak stara przyjaźń nie rdzewieje i cieszę się bardzo, że dzięki Bernardowi Karwowskiemu mogłem znowu tu zagrać! Grupa nie tylko zadebiutowała w Łomży, ale na kolejny bis wykonała najnowszy utwór i była to jego koncertowa premiera.

27 metrów twórczej wolności

Foto: 27 metrów twórczej wolności
mm so, 27 października 2018 11:10

Wystawa malarstwa Edyty Kowalewskiej „Dwadzieścia siedem metrów kwadratowych” rozpoczęła tegoroczną edycję spotkań z kulturą niepopularną Off Road. Absolwentka łomżyńskiego liceum plastycznego zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami obrazy ukazujące złożoność procesu twórczego, jak sama mówi: lekkość poprzedzoną godzinami trudów. – Bardzo mnie to cieszy, że tacy artyści stąd się wywodzą! – podkreśla kierownik galerii Przemysław Karwowski, dodając, że jest to bardzo dojrzałe i świadome malarstwo, a autorka zaskakuje śmiałością poszukiwań.

„Wyraźni”, bo żyjący pełnią życia

Foto: „Wyraźni”, bo żyjący pełnią życia
cz wt, 23 października 2018 15:50

Rajd autem po torze wyścigowym? Dawid Makarewicz nie widzi w tym problemu, choć nie ma nóg. Rafał Suszyński bez nogi z powodzeniem wykona każdą pracę budowlaną. Takich jak oni jest znacznie więcej. Mimo niepełnosprawności mają w sobie olbrzymią wolę do życia i działania. O tym jest najnowszy teledysk „Wyraźni” zespołu Roki i Michała Gieniusza. Muzycy po raz kolejny udowadniają, że dobry kawałek może mieć ważne przesłanie. Teledysk do piosenki wspiera Fundację Aktywnej Rehabilitacji, która organizuje niepełnosprawnym dzieciom wyjazdy na obozy.

Koncert rockowej sensacji w Łomży

Foto: Koncert rockowej sensacji w Łomży
mm nie, 21 października 2018 09:01

Internal Quiet, wielka nadzieja rodzimej sceny hard 'n' heavy, ponownie zagrała w Łomży. Grupa gitarowego wirtuoza Sławomira Papisa i świetnego wokalisty Macieja Wróblewskiego promowała w klubie PopArt MDK-DŚT winylową wersję swego debiutanckiego, bardzo udanego albumu. – Nie robimy tego dla pieniędzy, chcemy sprawdzić jaki nasza muzyka ma odbiór i traktujemy tę trasę promocyjnie – trzydzieści koncertów w niecałe trzy miesiące – mówi Sławomir Papis. Gwiazdę wieczoru poprzedziły dwa młode zespoły: koszaliński Othis i Rock Paper Sister z Wielkiej Brytanii.

Wieczór muzycznych odkryć w Drozdowie

Foto: Wieczór muzycznych odkryć w Drozdowie
cz cz, 18 października 2018 08:11

Kwartet smyczkowy im. Aleksandra Tansmana zainaugurował kolejny cykl kameralnych koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Ma on przybliżać publiczności muzyczne arcydzieła na niewielkie składy instrumentalne, w tym kompozycje nieznane,bądź zapomniane. Dlatego obok słynnego kwintetu „Pstrąg” Franciszka Schuberta w salonie dawnego dworku Lutosławskich zabrzmiały wirtuozowskie utwory kompozytora i skrzypka Konstantego Gorskiego, które lider kwartetu Rafał Dudzik wykonuje obecnie jako jedyny w Polsce.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę