niedziela, 21 stycznia 2018 napisz DONOS@

Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach

Foto: Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach
cz pon, 24 kwietnia 2017 08:25

Prace 36. najwybitniejszych polskich ilustratorów składają się na wystawę czasową „Pieśń ujdzie cało” otwartą w Muzeum Północno-Mazowieckim. Janusz Stanny, Józef Wilkoń i ich równie utytułowani koledzy zilustrowali najsłynniejsze polskie pieśni patriotyczne, od „Bogurodzicy” do utworów z okresu solidarnościowego zrywu lat 80. – łącznie ponad 70 pieśni i piosenek. Są wśród nich również utwory zaskakujące i nietypowe, wszystkie jednak są dowodem na wielowiekowe tradycje narodu polskiego i jego niezłomne dążenie do odzyskania niepodległości.

Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wideryńskiego

Foto: Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wider...
mm so, 22 kwietnia 2017 09:50

Mariusz Wideryński, absolwent słynnej łódzkiej „Filmówki”, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek Związku Polskich Artystów Fotografików, po raz pierwszy zaprezentował w Łomży swe fotografie. W Galerii Pod Arkadami pokazał cykl „Podróż do niepamięci”, ukazujący zestawienie zdjęć skrajnie odmiennych, symbolizujących przemijanie. – Ta wystawa to moja gra z oglądającymi – podkreśla Mariusz Wideryński. – Uważam, że każdy sam powinien się zmierzyć z tą fotografią, która według mnie nie wymaga komentarza.

Wyśpiewali nagrodę na jubileusz

Foto: Wyśpiewali nagrodę na jubileusz
cz wt, 18 kwietnia 2017 09:40

Trzecią nagrodę – Brązowe Pasmo - zdobył chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży, pod dyrekcją organisty Michała Rajewskiego, na IV Wielkopostnym Festiwalu Chóralnym w Nowem nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda jest tym cenniejsza, że została zdobyta w pierwszą rocznicę powstania chóru.

Nagroda dla młodej plastyczki

Foto: Nagroda dla młodej plastyczki
cz śr, 12 kwietnia 2017 15:52

Pola Grzech (14 lat) z Pracowni Plastycznej MDK – DŚT w Łomży zdobyła I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje Wielkanocne”.  Organizatorem konkursu, na który wpłynęło około 2000 prac z całej Polski, był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. - Jestem bardzo dumna, że komisja konkursowa tak wysoko oceniła pracę Poli – mówi Anna Bureś instruktorka Pracowni Plastycznej MDK-DST pod której kierunkiem powstał nagrodzona praca.

Z ministerstwa kultury na zabytki w regionie

Foto: Z ministerstwa kultury na zabytki w regionie
cz wt, 11 kwietnia 2017 10:44

Parafia św. Jana Chrzciciela z Wizny ma otrzymać aż 450 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zabytkowego kościoła i jego ogrodzenia. Pieniądze pochodzą z środków programu na ochronę zabytków. Trafią także do Andrzejewa, Czyżewa, Grabowa, Łomży, Stawisk i Szczuczyna.

Popisy łomżyńskich tancerzy w RYTM ULICY

Foto: Popisy łomżyńskich tancerzy w RYTM ULICY
cz pon, 10 kwietnia 2017 08:15

Świetnie zaprezentowali się łomżyńscy tancerze Studia BKStep podczas rozgrywanej w Pile 16. edycji największego turnieju street dance w Polsce RYTM ULICY. Tancerze rywalizowali indywidualnie oraz grupowo m.in. w kategoriach house dance, poppin, street dance i hip hop dance. Na parkiecie gościła najlepsza czołówka polskiej sceny tanecznej, a wśród nich tancerze Studia BKStep. W jury zasiadali topowi tancerze z Polski i zza granicy m.in. Martha Nabiwre (Szwecja), Zolsky (Polska), Franky Dee (Niemcy).

Filmowe przeboje młodych wokalistów

Foto: Filmowe przeboje młodych wokalistów
cz pon, 10 kwietnia 2017 08:00

Najpopularniejsze utwory z filmów przypomnieli wykonawcy ze Studia Wokalnego ROK podczas piątkowego koncertu w restauracji „Retro”. Wśród ponad 20 wykonanych piosenek były zarówno najnowsze przeboje, jak i liczące sobie po 30-40 lat niezapomniane evergreeny, z którymi równie dobrze radzili sobie doświadczeni wokaliści, jak i ci najmłodsi ze Studia ROK Junior. Zabrzmiały też piosenki w aranżacjach przygotowanych specjalnie na ten koncert, a nawet z tekstami tłumaczonymi przez młodych wokalistów – chociaż z nieocenioną pomocą rodziców.

Trzy stany skupienia ludzkiej kondycji

Foto: Trzy stany skupienia ludzkiej kondycji
mm nie, 09 kwietnia 2017 13:38

Natalia Kulka, Beata Sosnowska i Elwira Sztetner zaprezentowały w Galerii Sztuki Współczesnej swe najnowsze prace. Wystawa „Imaginaria, czyli trzy stany skupienia” przedstawia trzy bardzo odmienne instalacje, ukazujące różne wymiary skupienia: od momentu narodzin, poprzez okres dzieciństwa, aż do duchowo-kulturalnego. Inicjatorką tego projektu jest pochodząca z Łomży ilustratorka i graficzka Natalia Kulka, absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

„Big Bit” po raz dziesiąty

Foto: „Big Bit” po raz dziesiąty
cz pt, 07 kwietnia 2017 10:43

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do X Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. To jeden z nielicznych tematycznych festiwali w kraju dla utalentowanych dzieci i młodzieży. - Wracamy do korzeni! – mówi inicjator i organizator imprezy Bernard Karwowski z MDK-DŚT. – Jubileuszową, dziesiątą edycję naszego festiwalu, podobnie jak pierwszą, poświęcamy sympatycznym, pełnym rock and rollowej energii i swingu piosenkom z epoki Big Bitu. Gwiazdą koncertu finałowego będzie Łukasz Lipski. Pochodzący z Łomży utalentowany wokalista jazzowy wykona z zespołem program złożony z piosenek niezapomnianego Andrzeja Zauchy.

Barokowe arie na czas Wielkiego Postu

Foto: Barokowe arie na czas Wielkiego Postu
cz pt, 07 kwietnia 2017 08:17

Jacek Szymański ponownie zaśpiewał w Łomży z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym punktem programu był, bardzo rzadko wykonywany, koncert „Pariendo non gravaris” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, kompozytora z przełomu XVII i XVIII wieku. Dopełniły go inne barokowe arie i motety oraz koncerty Antonio Vivaldiego. Zabrzmiały też nieco późniejsze utwory, w tym zaproponowana przez białoruskiego dyrygenta Władimira Bormotowa „Melodia” słynnego ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, zwanego tamtejszym Wojciechem Kilarem, a całość zwieńczył zaskakujący bis.

56 000 zł na działania kulturalne rok przed 600-leciem Łomży

cz cz, 06 kwietnia 2017 12:28

Ze 100 tysięcy złotych, jakie w 2017 roku mogą dostać organizacje pozarządowe z budżetu miasta Łomża, rozdysponowano ok. 44 tys. zł w pierwszym konkursie na realizację 9 zadań publicznych w dziedzinie kultury. Dzięki temu, łomżyńskie stowarzyszenia i fundacje będą miały pieniądze, m.in., na wydanie periodyku, organizację koncertów i festynu oraz warsztaty taneczne. Do 14. kwietnia NGO albo mieszkańcy za ich pośrednictwem mogą składać oferty, ażeby dostać dofinansowanie do prowadzonych lub planowanych działań, w związku z przyszłorocznym 600-leciem miasta. Do pozyskania jest ok. 56 tys. zł.

Nietypowe akty śpiewającego fotografa

Foto: Nietypowe akty śpiewającego fotografa
cz śr, 05 kwietnia 2017 08:22

Najnowsza wystawa fotografii Zbigniewa Brzezińskiego z Łomży ukazuje piękno ludzkiego ciała. – W dużych zbliżeniach, jego poszczególne części można przedstawić jako niesamowite, piękne, niekiedy zachwycające i tajemnicze obrazy, a światło daje tu dużo delikatności i przestrzeni – podkreśla autor. Wernisaż wystawy „Ciało, światło, zmysły” w Galerii N był też dla Zbigniewa Brzezińskiego okazją do zaprezentowania talentu wokalnego i efektów współpracy z pianistą i kompozytorem Zbigniewem Rymarzem.

Koncerty muzyki pasyjnej i hołd dla Jana Pawła II

Foto: Koncerty muzyki pasyjnej i hołd dla Jana Pawła II
cz pon, 03 kwietnia 2017 07:52

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego przygotował cykl koncertów pasyjnych. Chórzystom pod kierunkiem Michała Rajewskiego akompaniowała pianistka z Armenii Zhanna Kocharyan. Ostatni koncert odbył się w niedzielę w kościele pw św. Brunona z Kwerfurtu, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Zakończyła go „Barka”, ulubiona pieśń Papieża Polaka. – To była jego ulubiona pieśń, więc nie mogliśmy w taką rocznicę jej nie wykonać – mówi Michał Rajewski. – My Polacy mamy do niej wielki sentyment, a dzisiaj zabrzmiał podwójny chór: Carmen Fidei i słuchaczy, tak więc były ciarki!

Jarmark na wiosnę i na święta

Foto: Jarmark na wiosnę i na święta
cz nie, 02 kwietnia 2017 18:49

Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury jak co roku przyciągnęły miłośników artystycznego rękodzieła i oryginalnych, świątecznych ozdób. Wystawiało je 36. twórców z całego województwa podlaskiego, w tym artyści amatorzy, a o oprawę artystyczną imprezy zadbali: Kapela Kurpiowska oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. – Ładniejszych palm jak tutaj to nigdzie nie dostanę! – mówi pani Ewa. – Piękne są też te zabawki, nie tylko ekologiczne, ale i artystyczne – nie ma porównania z plastikowymi.

Portugalski jazz w nowojorskim wydaniu

Foto: Portugalski jazz w nowojorskim wydaniu
cz nie, 02 kwietnia 2017 18:10

Duet Sara Serpa i André Matos zaprezentował łomżyńskiej publiczności jazz z elementami muzyki świata, przede wszystkim portugalskiego folkloru. Była to dopiero druga wizyta w Polsce, a pierwsza w Łomży, wokalistki i gitarzysty mieszkających w USA i pracujących z największymi gigantami jazzu, jak Greg Osby czy John Zorn. – Koncert był dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem – mówi Sara Serpa. – Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, ludzie słuchali w skupieniu – spędziliśmy tu świetny czas!

Płyty, kompakty i kasety opanowały MDK

Foto: Płyty, kompakty i kasety opanowały MDK
cz nie, 02 kwietnia 2017 18:03

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia giełda fonograficzna w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Na kilkunastu stoiskach można było kupić, sprzedać czy wymienić różne nośniki dźwięku, przede wszystkim wracające do łask słuchaczy płyty winylowe. – To wspaniała okazja do zdobycia czegoś ciekawego do kolekcji! – ocenia jeden z kupujących, których przez cztery godziny było aż kilkudziesięciu. Organizatorzy już zapowiadają kontynuację giełdy, która z czasem stanie się wydarzeniem cyklicznym. Gościem kolejnej w czerwcu będzie Rosław Szaybo, jeden z najwybitniejszych autorów okładek płytowych na świecie.

Nietypowa baba i wspaniała aktorka w Łomży

Foto: Nietypowa baba i wspaniała aktorka w Łomży
cz pt, 31 marca 2017 08:32

Magda Karwowska z „Czterdziestolatka”, Handzia z „Konopielki”, Magda Domaradzka z „Czarnych chmur” czy tytułowa Dulska w spektaklu Teatru Telewizji to tylko niektóre z wielu ról Anny Seniuk. Wybitna aktorka była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie promowała książkę „Nietypowa baba jestem”. Opowiada w niej o swych życiowych zmaganiach, spełnianiu marzeń i przełomowych rolach, również tej powstałej w okolicach Łomży. – Bardzo się cieszę, że znowu jestem w Łomży! – mówi Anna Seniuk. – Szereg nocy spędziłam w tutejszym hotelu, bo nieopodal mieliśmy zdjęcia do „Konopielki”.

Huntera triumfalny powrót do Łomży

Foto: Huntera triumfalny powrót do Łomży
cz pon, 27 marca 2017 08:18

Nie grali w Łomży od 2008 roku, ale fani wciąż na nich czekali. Od tego czasu przybyło też nowych, dlatego w niedzielny wieczór sala w MDK-DŚT wypełniła się starszymi i młodymi zwolennikami Huntera. Zespół nie zawiódł ich oczekiwań, wykonując przekrojowy zestaw swych najlepszych utworów i potwierdzając przynależność do ścisłej czołówki polskiego metalu. Jak podkreślali zachwyceni fani „wreszcie to oni przyjechali do nas, a nie my do Szczytna, Białegostoku czy Warszawy”, a muzycy już zapowiedzieli, że kolejnej tak długiej przerwy na pewno nie będzie i wrócą do Łomży znacznie szybciej – najchętniej przy okazji kolejnej płyty.

Jabłoń miłości i akceptacji Gestów

Foto: Jabłoń miłości i akceptacji Gestów
cz pon, 27 marca 2017 08:16

Grupa teatralna Gesty z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona” przygotowała kolejne przedstawienie. „Poszukaj swojej jabłoni” to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu miłości i akceptacji przez niepoprawnych romantyków, marzących o czymś innym niż kariera czy zdobycie majątku. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu jest Anna Starachowska, a jego premiera odbyła się w niedzielę na scenie Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Muzyczny i kulinarny maestro

Foto: Muzyczny i kulinarny maestro
cz pon, 27 marca 2017 08:13

Wybitny dyrygent Szymon Kawalla świętował w Łomży 60-lecie działalności artystycznej oraz 50-lecie pracy pedagogicznej. Przygotował na tę okazję z Filharmonią Kameralną wyjątkowy koncert, na który złożyły się klasyczne arcydzieła oraz utwory jego autorstwa, w tym wykonany po raz pierwszy „Fale Dunaju i Tamizy” na skrzypce solo, sopran solo i orkiestrę kameralną. Maestro Kawalla nie tylko dyrygował i prowadził koncert, ale również... gotował na scenie; nie obyło się też bez innych niespodzianek dla melomanów.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0