czwartek, 19 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Na dokończenie remontu Filharmonii potrzeba prawie 10 milionów

Foto: Na dokończenie remontu Filharmonii potrzeba pra...
cz cz, 29 czerwca 2017 13:21

Ponad dwukrotnie – do blisko 9,2 mln zł - władze miasta zwiększyły środki jakie chcą wydać na dokończenie rozpoczętej jeszcze w 2013 roku modernizacji budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Niestety najtańsza z ofert złożonych w drugim przetargu jest wyższa o ok. pół miliona złotych.

Festiwal Drozdowo-Łomża pełen gwiazd i koncertów

Foto: Festiwal Drozdowo-Łomża pełen gwiazd i koncertów
cz pon, 26 czerwca 2017 14:46

– Nie udało mi się sprowadzić w tym roku z Argentyny kardynała Bergoglio, bo przejął go Watykan, natomiast mamy szansę posłuchać Gabrieli Any Navarro Landaverria, pierwszej organistki katedry w Buenos Aires! – żartował Jacek Szymański, dyrektor i twórca rozpoczynającego się w najbliższy piątek XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wybitna organistka wystąpi w Polsce tylko raz, właśnie podczas tego festiwalu! Będzie też wiele muzycznych wydarzeń poza recitalami organowymi. Najciekawiej z nich zapowiadają się wystawienie opery komicznej „Służąca panią” w auli PWSIiP, plenerowy występ aktorów Teatru Żydowskiego w Czartorii oraz tradycyjna finałowa gala operowa i operetkowa w parku przy dworze w Drozdowie.

Chóralny jubileusz w kościele Krzyża Świętego

Foto: Chóralny jubileusz w kościele Krzyża Świętego
cz pon, 26 czerwca 2017 08:06

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną mszę z okazji 20-lecia parafii Krzyża Świętego. Po uroczystym nabożeństwie artyści w mundurach wykonali też regularny koncert, zachwycając licznych słuchaczy patriotycznymi i wojskowymi piosenkami: od „Hej strzelcy wraz” do bisowanej „Pierwszej kadrowej”. – Tych przeżyć nie da się opowiedzieć! – podkreślał ks. biskup Tadeusz Bronakowski dziękując artystom. – Tu jest prawdziwa Polska panowie i za to wam z całego serca dziękuję! Dziękuję też, że nie tylko w Łomży, ale wszędzie gdzie występujecie, uczycie ogromnej miłości i do Pana Boga, i do naszej umiłowanej Ojczyzny.

Sobótka z wiankami na Festynie na Jana nad Narwią

Foto: Sobótka z wiankami na Festynie na Jana nad Narwią
mm nie, 25 czerwca 2017 10:51

- W noc letniego przesilenia słonecznego, zwaną nocą kupały, dziewczęta wiły wianki i puszczały je na wodę, zaś chłopcy łapali z brzegu, z łódek lub skacząc do rzeki – opowiada wesoło i rzeczowo Julia Zaręba, 18-letnia łomżynianka z wiankiem z rumianków na głowie, własnoręcznie uplecionym podczas 5. Festynu na Jana, jaki przygotowała Fundacja Czas Lokalny pod wodzą Marii i Kamila Krupa na bulwarze nad Narwią. Od popołudnia do wieczora, gdy wianki szczęśliwie spłynęły rzeką, około 300 osób odwiedziło stoiska z wiankami, pszczołami, jadłem Danuty Archackiej z Siemienia. Maria i Jan Makowscy uczyli wicia, a Magda Sinoff i jej eMDeK oraz Funkasanki grały na scenie.

Popołudnie poetów i tańce świata

Foto: Popołudnie poetów i tańce świata
mm so, 24 czerwca 2017 21:51

Joanna Pucis z Warszawy zdobyła główną nagrodę Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 18 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Dwa kolejne miejsca zajęli Jadwiga Siwińska-Pacak z Warszawy i Adam Ladziński z Pułtuska, a wyróżniono 20-letnią Wiktorię Magdziak z Piątnicy. Nagrodę publiczności zdobyła Grażyna Kulesza-Szypulska z Łomży, która powtórzyła w ten sposób swe osiągnięcie sprzed ośmiu lat. Był też lokalny akcent muzyczny, świetny występ kwartetu BiOacoustic.

Łomżyńscy artyści na Farnej

Foto: Łomżyńscy artyści na Farnej
cz cz, 22 czerwca 2017 08:57

Prace 24. łomżyńskich malarzy, fotografów i plastyków, od nestorów Mieczysława Mazura i Henryka Osickiego do utalentowanej młodzieży przyozdobiły ściany Restauracji Na Farnej. To pierwsza z cyklu zaplanowanych wystaw, mających na celu integrację łomżyńskich twórców i promowanie ich dokonań poza hermetycznym środowiskiem galerii sztuki. – To było moje niespełnione marzenie, żeby coś takiego zorganizować – mówi inicjatorka wystawy Ivayla Żivkova. – W mojej galerii byli różni artyści, ale takiego licznego grona jak dzisiaj, nigdy! – Kapitalna inicjatywa! – chwali witrażysta i malarz Mieczysław Mazur.

Wesoła pszczoła

Foto: Wesoła pszczoła
cz pon, 19 czerwca 2017 14:31

Ponad setka dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięła udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Jego celem była edukacja najmłodszych i uzmysłowienie im ogromnej roli pszczół w ekosystemie i w naszym życiu. – Lubię malować i rysować – mówi Maja Gronostajska, uczennica klasy III B SP 9 w Łomży. – Dlatego chętnie wzięłam udział w tym konkursie, bo wiem, że pszczoły trzeba chronić! – Rysowałam z wyobraźni, bo lubię przyrodę – dodaje jej koleżanka z klasy Natalia Trochimowicz. – Najpierw wymyśliłam, że pszczoła jest czerwona ze złości, stąd tytuł wiersza „Czerwona pszczoła”, a później już poszło!

Kurpiowskie pieśni i tańce w Nowogrodzie

Foto: Kurpiowskie pieśni i tańce w Nowogrodzie
cz so, 17 czerwca 2017 13:02

Barwny korowód artystów i twórców ludowych rozpoczął XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w nowogrodzkim skansenie. W konkursie wystąpi ponad 60. solistów i zespołów z całego regionu, odbędą się też tradycyjne pokazy ginących zawodów i jarmark artystycznego rękodzieła. Na scenie zaprezentują się też Skiela Kapela i Kapela Kurpiowska ROK, łącząc też po raz pierwszy swe siły w tradycyjnym, kurpiowskim repertuarze. – Dbamy o autentyczny folklor, o naszą tożsamość i naszą kulturę ludową! – podkreśla Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Nagrody za „Portret Artysty”

Foto: Nagrody za „Portret Artysty”
cz cz, 15 czerwca 2017 12:48

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia zdobyli podopieczni Anny Bureś z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w konkursie plastycznym „Portret Artysty” zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Bohaterem dziecięcych prac jest profesor Andrzej Strumiłło, którego rok oficjalnie obchodzony jest województwie podlaskim.

Łomżyńska „Gwiazdeczka wśród miast”

Foto: Łomżyńska „Gwiazdeczka wśród miast”
cz śr, 14 czerwca 2017 08:06

– (…) Łomża jest perłą wśród miast, najpiękniejszą gwiazdeczką wśród gwiazd! – śpiewała niezapomniana Hanka Bielicka. Fragment jej największego przeboju „My z Łomży” stał się też mottem dotyczącego Łomży konkursu plastycznego „Gwiazdeczka wśród miast”. Wzięło w nim udział ponad 250. dzieci z przedszkoli i szkół Łomży oraz Podgórza, z czego nagrodzono 19. i wyróżniono 27. uczestników w pięciu kategoriach: od czteroletnich przedszkolaków do gimnazjalistów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w holu Urzędu Miejskiego.

Dobre duszki

Foto: Dobre duszki
cz wt, 13 czerwca 2017 08:06

Praca 13-letniej Martyny Jankowskiej została wyróżniona na II Międzynarodowym Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą”. Tematem tegorocznej edycji były „Elfy, skrzaty i wróżki, czyli dobre duszki”, a na biennale wpłynęło 1393 prace z różnych stron świata: z Chin, Indii, Tajlandii, Rosji, Kazachstanu, Izraela, USA oraz Polski.

PopArt w bigbitowym wydaniu znowu zachwyca

Foto: PopArt w bigbitowym wydaniu znowu zachwyca
cz pon, 12 czerwca 2017 07:58

Premierowy koncert „To właśnie my!” Studia Piosenki PopArt zakończył weekendową imprezę „Z kulturą proszę!!!” w MDK-DŚT. 13. młodych wokalistów porywająco zaśpiewało największe przeboje polskiej muzyki lat 60., sięgając też do światowej skarbnicy rock 'n' rolla. – To długo oczekiwana premiera – mówi prowadzący zespół Bernard Karwowski. – Dopiero obserwując ich podczas koncertu uzmysłowiłem sobie, że oni mają zaledwie 8-9 lat, tak więc zrobienie z tak młodymi ludźmi pełnowymiarowego koncertu to było naprawdę wyzwanie!

MDK-DŚT z kulturą i talentami

Foto: MDK-DŚT z kulturą i talentami
mm so, 10 czerwca 2017 10:01

Wokaliści, aktorzy, plastycy i uczestnicy innych zajęć w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych podsumowują w ten weekend swe dokonania z minionego sezonu. – Wpadliśmy na pomysł, żeby ten sezon artystyczny zakończyć taką kodą – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Chcieliśmy też, żeby ten okres trzech dni był troszeczkę inny, żebyśmy byli nastawieni na młodych ludzi i żeby mieli oni trochę więcej do powiedzenia! W cyklu imprez pod hasłem „Z kulturą proszę!” zaplanowano od piątku do niedzieli dwa spektakle Teatru Aktywnego, w tym premierowy „Jak zwykle wszystko winą jest Amora”, wystawę, pokaz animacji filmowych oraz cztery koncerty, w tym premierowy program Studia Piosenki PopArt.

Miejsce na wiersz w kraju i za granicą

Foto: Miejsce na wiersz w kraju i za granicą
cz pt, 09 czerwca 2017 15:57

Ósmoklasistka Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. – Nie ma nic wspanialszego jak przyjechać do Polski i zarecytować wiersz który kochasz! – mówi, debiutująca w Łomży, Beata Możejko. Dalsze miejsca w konkursie popularyzującym polską poezję w kraju i wśród Polonii, zajęli: Kamila Anna Herman z Rudomina koło Wilna, Urszula Jagielska z Andrzejewa i Justyna Sakałauskaite z Rudomina. Wyróżniono też pięcioro innych recytatorów, w tym najmłodszego uczestnika konkursu, 10-letniego Jarosława Pokidowa z Lidy na Białorusi.

Funkasanki z płyty i na koncertach

Foto: Funkasanki z płyty i na koncertach
cz śr, 07 czerwca 2017 08:33

Duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego wydał debiutancką płytę i promuje ją na koncertach. Dwukrotnie w ciągu tygodnia pojawił się też w rodzinnej Łomży, gdzie najpierw zagrał koncert klubowy, a w ostatni czwartek plener w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, zachwycając festiwalowych gości z kraju i zza granicy. Na jesień artyści zapowiadają ogólnopolską trasę koncertową, ale wcześniej jeszcze dwukrotnie wystąpią w swym mieście: podczas Dni Łomży i festynu na Jana. Na każdy z tych koncertów przygotowują zupełnie inny zestaw utworów, bo mają do wyboru kilkadziesiąt piosenek.

Zagraniczne sukcesy Carmen Fidei

Foto: Zagraniczne sukcesy Carmen Fidei
cz wt, 06 czerwca 2017 07:58

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego zdobył dwie nagrody na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w czeskim Ołomuńcu. Pełny skład chóru wyśpiewał brązowe pasmo, czyli trzecią nagrodę, a chór męski srebrne. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych rywalizowały 33 chóry z całego świata, a łomżyński był wśród nich jedynym reprezentantem Polski, a zarazem jednym z nielicznych składów amatorskich. – To nasz pierwszy tak duży sukces za granicą! – mówi prowadzący chór Michał Rajewski. – Był to w dodatku nasz zagraniczny debiut, tym bardziej jesteśmy więc zaskoczeni i szczęśliwi!

„Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w papieską rocznicę

Foto: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w papieską ...
cz wt, 06 czerwca 2017 07:51

26. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Łomży Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff uczciło uroczystym koncertem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w Łomżyńskiej Katedrze. – Nie byłoby tego występu, gdyby nie pani Magda! – podkreślał ks. Marian Mieczkowski, dziękując instruktorce eMDeKu za wiele lat koncertów, duchowych przeżyć i artystycznych wzruszeń. Młode wokalistki w czasie koncertu wsparł Robert Cichowicz, dla którego był to pierwszy taki koncert w karierze, w katedrze wystąpili też Eryk Mroczko i Cezary Borusiewicz.

Chóralna pieśń dla Papieża Polaka

Foto: Chóralna pieśń dla Papieża Polaka
cz pon, 05 czerwca 2017 08:40

26. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Łomży oraz dokonanej przez niego wówczas koronacji wizerunku Matki Bożej Łomżyńskiej Pięknej Miłości w katedrze uczczono specjalnym koncertem „Cantate Deo”. Wzięło w nim udział pięć chórów z Łomży i Ostrołęki oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej, dla której było to jednocześnie zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017. – Pokusiłem się, żeby specjalnie na ten koncert przygotować nowe melodie do tekstów świętego Jana Pawła II i dzisiaj było ich pierwsze wykonanie! – mówi Henryk Gadomski, dyrygent ostrołęckiego chóru „Cantilena”, który w 1991 roku śpiewał w Łomży przed papieżem, a teraz obchodzi 35-lecie.

Miasta nie stać na dokończenie remontu budynku filharmonii?

Foto: Miasta nie stać na dokończenie remontu budynku ...
cz pon, 05 czerwca 2017 08:13

Na ponad 9 milionów i blisko 11 milionów złotych wyceniły dwie białostockie firmy wartość robót związanych z dokończeniem remontu i wyposażeniem siedziby Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. To grubo ponad dwa razy drożej niż chciały przeznaczyć na to władze miasta. Siedzibą ŁFK jest, zbudowana na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, dawna sala widowiskowa Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. Jej remont został sprowokowany kompromitującym zdjęciem „Toaleta dla aktorów w Filharmonii w mieście Ł...(...)” wykonanym w 2013 roku przez aktora Tomasza Karolaka.

Jubileuszowa „Walizka” pojechała do Rosji

Foto: Jubileuszowa „Walizka” pojechała do Rosji
mm pt, 02 czerwca 2017 21:51

Theatre Karlsson Haus zdobył Grand Prix 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury doceniło „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy”, opartą na tradycyjnych rosyjskich baśniach. Jedyny aktor biorący udział w tym przedstawieniu otrzymał też jedną z trzech równorzędnych nagród aktorskich. – Jestem bardzo zaskoczony! – mówi Mikhail Shelomentsev. – To bardzo przyjemne dostać aż dwie nagrody na takim festiwalu! Dwie nagrody, za reżyserię oraz scenografię, otrzymała też Zahra Sabri z irańskiego teatru Yase Tamam, a jubileuszowa edycja festiwalu była, w zgodnej opinii organizatorów, jurorów, artystów i widzów, niezwykle udana.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0