Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 stycznia 2022 napisz DONOS@

Barwny świat ziół z plastycznego konkursu

mm pt, 18 czerwca 2021 08:17

19 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie z Łomży w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Makulatura to nie śmieć – zioła”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 220 prac z całego kraju. Podsumowała go pokonkursowa wystawa w Galerii Bonar MDK-DŚT. – To już jedenasty konkurs i jestem bardzo zadowolona, ponieważ mamy piękną wystawę, która pachnie latem, ziołami i łąką – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, dodając, że to wystawa działająca na zmysły i warto ją zobaczyć.

Wesoła pszczoła w wierszu i w rysunku

mm cz, 17 czerwca 2021 17:06

Ponad 130. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Poziom prac był tak wysoki, że wszystkie zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Hali Kultury. Jury przyznało sześć nagród i 18 wyróżnień. Zwyciężył 10-letni Andrzej Stefanyk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. – Na początku myślałem, że nic mi się nie uda, ale chciałem to zrobić, zresztą mama mi trochę pomagała i siostra! – mówi Andrzej Stefanyk, dodając, że to jego pierwszy taki sukces, bo dotąd jeszcze nigdy nie zdobył nagrody w żadnym konkursie.

Teatr zasila region kulturą

mm cz, 17 czerwca 2021 16:56

Już w najbliższą niedzielę w ramach projektu Podlaskie Zasilane Kulturą Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystawi w Nowogrodzie spektakl pt. „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Od kilku już lat teatr wystawia spektakle w różnych miejscach, wpisując się w życie kulturalne regionu północno-wschodniego.

Piknik na Dni Łomży

mm śr, 16 czerwca 2021 09:14

Żywiołowy koncert zespołu Kraków Street Band zakończył rodzinny piknik w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma. Imprezę zorganizowano w ramach Dni Łomży, w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich. Trwała ponad sześć godzin i uczestniczyły w niej tysiące osób w różnym wieku. Najmłodszych interesowało najbardziej miasteczko cyrkowe. Starsi chętnie spacerowali i słuchali muzyki, podkreślając, że taka familijna impreza na wolnym powietrzu z ciekawym programem to bardzo dobry pomysł.

Nagrody prezydenta dla twórców i otwarcie Hali Kultury

mm wt, 15 czerwca 2021 16:55

Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Henryk Pestka i Marcin Winceniak otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2020. Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Domalewski, wcześniej laureat prezydenckiej nagrody sprzed czterech lat. Gala wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich i w oddanej już oficjalnie do użytku Hali Kultury.

Grand Prix Walizki dla Hiszpanii

mm pon, 14 czerwca 2021 08:45

Grand Prix 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka zdobyło przedstawienie „2062” Karli Kracht i Andrésa Beladieza z Hiszpanii. Jury pod przewodnictwem Joanny Gerigk przyznało jeszcze osiem kolejnych nagród, w tym cztery aktorskie, zespołowe i indywidualne. – Cieszę się, że w tak trudnych warunkach ten festiwal oferował tyle znakomitych spektakli – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapowiadając przyszłoroczną edycję Walizki i wyrażając nadzieję, że odbędzie się ona już z pełnym udziałem zagranicznych gości.

Deszczowa podróż Guliwera

mm nie, 13 czerwca 2021 11:12

Plenerowe widowisko „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek zakończyło trzeci dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Artyści z Wolimierza zaprezentowali na muszli pełen rozmachu spektakl z ciekawym przesłaniem, którego głównym bohaterem był, robiący ogromne wrażenie, Guliwer. Było ono tak duże, że nawet deszcz przestał padać, dzięki czemu wszystko odbyło się bez większych przeszkód. – Guliwer to zawsze jakieś podróże – mówi Wiktor Krzysztof Wiktorczyk, dyrektor teatru i reżyser przedstawienia. – Od XVIII wieku on różnie podróżuje, różnie jest interpretowany, a tutaj akurat trafił w kosmos.

Opowiedz nam o Starym Rynku

mm so, 12 czerwca 2021 17:39

Opowieści i zdjęcia pokazujące Stary Rynek sprzed lat, także kiedy był jeszcze Placem Żeglickiego, zbierają społecznicy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Bonar. Zapraszają na warsztaty wspomnieniowe połączone z tworzeniem grafik.

Łomżynianka objawieniem tegorocznej Walizki

mm so, 12 czerwca 2021 17:23

Nawet jeśli ktoś nie interesuje się filmem, to w ostatnich latach nie mógł nie dostrzec niebywałego rozkwitu kariery Piotra Domalewskiego, reżysera, scenarzysty i aktora pochodzącego z Łomży. Nie jest to jedyna, tak utalentowana, pociecha cenionych nauczycieli Wiesławy i Krzysztofa Domalewskich, bowiem ich córki również wybrały artystyczną ścieżkę kariery. Anna Domalewska ma już na swym koncie pierwsze sukcesy, włącznie z nagrodą Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza roku. W piątek zagrała główną rolę w konkursowym spektaklu „Planeta Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” podczas 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka.

Komunikat Festiwalu WALIZKA

mm so, 12 czerwca 2021 15:04

Ze względu na trudne i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, spektakl Teatru na Walizkach pt. „Beczka Śmiechu” zaplanowany na godzinę 17:00 został przeniesiony z ul. Długiej do Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl odbędzie się w kawiarence teatralnej. Godzina pozostaje bez zmian. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa najmłodszych, jak i tych trochę starszych! Przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Bądźcie z nami!

Wyjątkowa atrakcja dla młodszych i starszych w Muzeum Diecezjalnym

mm so, 12 czerwca 2021 15:00

Wiele osób wciąż pamięta prezentację w Muzeum Diecezjalnym podczas Nocy Muzeów 2017 miniaturowych pociągów i makiet ze zbiorów ks. Janusza Grygiera. Obecnie miłośnicy modelarstwa kolejowego oraz lokalnej historii mogą obejrzeć w muzeum kolejną, bardzo ciekawą, ekspozycję tego typu. – To realistyczne odtworzenie stacji kolejowej w Śniadowie z odnogą, która prowadzi w kierunku Łomży – mówi ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Jest to makieta modelarska, będąca własnością prywatną. Ma 13 metrów rozpiętości, funkcjonuje w pełni, pociągi jeżdżą i cieszą oczy nie tylko małych, ale i dużych chłopców!

Einstein i Impresario na Walizce

mm so, 12 czerwca 2021 14:57

Drugi dzień 34 odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka obfitował w ciekawe spektakle. Wydarzeniami były konkursowe przedstawienie „Planeta Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z grającą główną rolę łomżynianką Anną Domalewską oraz wieczorny spektakl plenerowy „Impresario” Teatru Nikoli z Krakowa. – Zawsze śledzę w internecie kolejne spektakle prezentowane przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży, jestem też pod ogromnym wrażeniem tego festiwalu – mówi Mikołaj Wiepriew, spiritus movens Teatru Nikoli. – W innych krajach często spotykaliśmy się z innymi teatrami lalkowymi, które mówiły: państwo z Polski? Oczywiście, znamy wielki festiwal w Łomży, byliśmy tam! – od razu jest takie skojarzenie, że jak Polska, to Łomża i Walizka.

Pierwszy dzień Walizki

mm pt, 11 czerwca 2021 08:04

Plenerowy spektakl „Fin Amor” poznańskiego Teatru Ewolucji Cienia zakończył pierwszy dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej w plenerze wystąpił Teatr Nikoli z Krakowa, a cztery teatry zaprezentowały się w konkursie. Dzisiaj będzie jeszcze więcej spektakli, pięć konkursowych oraz dwa plenerowe: Teatru Pantomimy Mimo na ulicy Długiej oraz kolejne przedstawienie Teatru Nikoli, tym razem na placu katedralnym.

Otwarcie Walizki i pierwszy spektakl

mm cz, 10 czerwca 2021 12:23

Konkursowe przedstawienie „Beton” Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska rozpoczęło 34 edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Na otwarcie festiwalu Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tradycyjnie przygotował efektowną, teatralną etiudę, a oficjele i zaproszeni goście zgodnie podkreślali rolę i znaczenie Walizki na teatralnej mapie regionu, kraju i Europy. - Przed nami wielkie święto, wielka uczta – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zapraszając mieszkańców miasta do udziału w festiwalowych wydarzeniach.

Hybrydowa Walizka czasów pandemii

mm śr, 09 czerwca 2021 11:19

W czwartek rozpocznie się 34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. To największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, doskonale też znana w środowisku teatrów lalkowych poza granicami kraju. Festiwal potrwa cztery dni, obejmując aż 17 spektakli konkursowych oraz osiem towarzyszących, w większości plenerowych. Teatry krajowe zaprezentują się w konkursie na żywo, a zagraniczne online w Hali Kultury. Główną rolę w „Planecie Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zagra łomżynianka Anna Domalewska. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal w Galerii Pod Arkadami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale są limity miejsc podczas spektakli konkursowych.

Łomżyński laureat „(NIE)widzialni za granicą”

mm wt, 08 czerwca 2021 10:20

Karolina Rogowska z III LO w Łomży, za „oczy porwanej” wygrała miejski etap konkursu plastycznego „(NIE)widzialni za granicą” i będzie reprezentować Łomżę w etapie wojewódzkim w Białymstoku.

Miasto szuka kandydata na dyrektora

mm pon, 07 czerwca 2021 17:41

Ratusz poinformował o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży.

Taneczne sukcesy B.K.STEP

mm pon, 07 czerwca 2021 10:34

Szymon Dmoch „Littleman” został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w Międzynarodowym Turnieju Breakdance „Breakstok”. Natomiast cztery łomżyńskie formacje stanęły na podium Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Hip Hop „Koszalińskie YO”.

Nowy wybór poezji Jana Kulki

mm nie, 06 czerwca 2021 11:54

Ukazała się kolejna książka wybitnego poety Jana Kulki. „Powraca wiatr...” to wybór wierszy z lat 1957-2000, obejmujący nie tylko utwory znane już z licznych tomików, ale też młodzieńczy, opublikowany tylko w gazecie oraz ostatni, napisany krótko przed śmiercią poety. – Starałam się wybrać te naprawdę najlepsze teksty Jana – mówi Barbara Kulka. – Wielokrotnie na spotkaniach autorskich zwracano się do niego z pytaniem dlaczego tak smutno pisze, chciałam więc pokazać, że tworzył też piękne, liryczne wiersze.

Papieska wystawa w Muzeum Diecezjalnym

mm nie, 06 czerwca 2021 11:38

Wystawę czasową „Jan Paweł II - Łomża, 4-5 czerwca 1991” otwarto w Muzeum Diecezjalnym. Przygotowana z okazji 30. rocznicy duszpasterskiej wizyty Papieża Polaka ekspozycja przybliża to wyjątkowe dla Łomży i mieszkańców regionu wydarzenie, przypominając również, wciąż aktualne, słowa z papieskiej homilii. Wzbogacają ją pamiątki po Janie Pawle II: relikwie, książki, przedmioty osobiste oraz unikalne w skali światowej tableau z czerwca 1939 roku. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą ze zbiorów muzeum oraz osób prywatnych.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę