Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 14 lipca 2020 napisz DONOS@

Folkowa Edukacja w Pniewie, Nowogrodzie i Piątnicy

Foto: Folkowa Edukacja w Pniewie, Nowogrodzie i Piątnicy
cz śr, 04 września 2019 09:46

Projekt Artystyczny Meandry zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na bezpłatne warsztaty plastyczne i warsztaty taneczne. Warsztaty odbędą się we wrześniu w Gminie Łomża, Gminie Nowogród oraz w Gminie Piątnica w siedzibach Gminnych Ośrodków Kultury.

Festiwalowy koncert w wyjątkowym dniu

Foto: Festiwalowy koncert w wyjątkowym dniu
cz pon, 02 września 2019 07:27

Słynna Capella Bydgostiensis, jedna z najstarszych i najlepszych orkiestr kameralnych w naszym kraju, ponownie zagrała w Łomży. Bydgoscy muzycy uświetnili swym koncertem w katedrze jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, grając pod batutą jednego z najwybitniejszych norweskich dyrygentów. – Znamy się bardzo krótko, bo wcześniej mieliśmy tylko jedną próbę w Bydgoszczy i był to nasz pierwszy wspólny koncert! – mówi Jon Fylling. Solistą w dwóch częściach „Czterech pór roku“ Vivaldiego był wyśmienity koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a artyści nie zapomnieli też o uczczeniu przypadającej tego dnia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Hala Kultury nam drożeje

Foto: Hala Kultury nam drożeje
cz pt, 30 sierpnia 2019 14:05

Dziś, zgodnie z umową z kwietnia ubiegłego roku, powinna kończyć się przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku na nowoczesną „Halę Kultury”. Koszt inwestycji miał wynieść 12,85 mln zł, ale prace remontowe trwają nadal, a koszty wzrosły o ponad ćwierć miliona złotych. Tymczasem w ratuszu zebrano oferty od firm na wyposażenie przebudowywanej hali. Najtańsze sięgają 3 mln zł.

„Wkręcamy w kulturę”

Foto: „Wkręcamy w kulturę”
cz pt, 30 sierpnia 2019 07:46

Obcowanie z kulturą wcale nie musi być nudne. O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy zadania „Wkręcamy w kulturę”, dzieci, młodzież oraz osoby niepełnosprawne.

Ogromny sukces utalentowanej łomżynianki

Foto: Ogromny sukces utalentowanej łomżynianki
cz pon, 26 sierpnia 2019 08:18

Barbara Tarczewska znalazła się w obsadzie musicalu „Hairspray“. Jego polską prapremierę przygotowuje Teatr Muzyczny w Gdyni, a utalentowana absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego oraz Studia Wokalnego eMDeK MDK-DŚT zagra główną rolę, na zmianę ze znacznie bardziej doświadczonymi wokalistkami/aktorkami Amal Anani i Agatą Walczak. – Jestem w szoku, a jak dostałam telefon, że zagram Tracy, to się popłakałam! – mówi Barbara Tarczewska, dla której będzie to podwójny debiut: w głównej roli i na dużej scenie w tak ogromnej, musicalowej produkcji. Premiera „Hairspray“ odbędzie się już 7. września, a o tym która z trzech Tracy Turnblad wystąpi jako pierwsza będzie wiadomo tuż przed pierwszym spektaklem.

Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et Musica

Foto: Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et ...
cz pon, 26 sierpnia 2019 08:13

Aż czworo śpiewaków, w tym ulubienica łomżyńskiej publiczności Anna Jeremus-Lewandowska oraz wschodząca gwiazda tenor Krzysztof Zimny, wzięło udział w uroczystej inauguracji XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a na program owacyjnie przyjętego koncertu w katedrze złożyły się utwory sakralne, klasyczne i rozrywkowe, znane i mniej popularne, ale równie piękne. Festiwal potrwa do początku października i odbędzie się jeszcze wiele innych koncertów.

Jarmark na Rocha w Nowogrodzie

Foto: Jarmark na Rocha w Nowogrodzie
cz pon, 19 sierpnia 2019 07:57

Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie jak co roku przyciągnęła prawdziwe tłumy. – Jest ładnie, to wybraliśmy się z dziećmi! – mówili rodzice, zachęcając pociechy do udziału w konkursach, zabawach i grach zręcznościowych. Oblegano też stoiska z artystycznym rękodziełem i lokalnymi przysmakami, a o część artystyczną trwającej aż osiem godzin imprezy zadbały Zespół Pieśni i Tańca Polski Łan, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża oraz kapela Miód na Serce, która poprowadziła warsztaty śpiewacze tradycyjnych pieśni kurpiowskich z udziałem Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego z Nowogrodu.

Koncert patriotyczny na Starym Rynku

Foto: Koncert patriotyczny na Starym Rynku
cz pt, 16 sierpnia 2019 08:13

Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończyły się tradycyjnym koncertem. Na Starym Rynku wystąpili seniorzy z zespołu Tabor, dzieci ze Studia Wokalnego eMDeK, zespół The Brzuch Brothers oraz Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk. Podlaski Pavarotti specjalnie na tę okazję przygotował koncertowy program złożony z pieśni patriotycznych i wojskowych. – Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad przygotowaniem takiego koncertu, ale nie było okazji – mówi Maciej Dziemiańczuk. – Ale kiedy miasto Łomża wystąpiło do mnie z propozycją występu przygotowaliśmy taki program i bardzo cieszymy się, że udało się go dzisiaj premierowo zagrać!

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sz

Foto: Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Oper...
cz śr, 14 sierpnia 2019 13:44

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to największa i najważniejsza placówka kultury należąca do samorządu województwa podlaskiego. Łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, ale jej nowoczesny budynek przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku jest także miejscem wystaw, konferencji i pokazów. Od 1 września Operą i Filharmonią Podlaską będzie kierowała prof. Ewa Iżykowska-Lipińska. We wtorek (13 sierpnia br.) Zarząd Województwa Podlaskiego, akceptując wyniki przeprowadzonego wcześniej konkursu, powołał ją na stanowisko Dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Potańcówka z Brodami i Tymon z Beatlesami

Foto: Potańcówka z Brodami i Tymon z Beatlesami
cz pon, 12 sierpnia 2019 08:10

Świetny koncert Tymona Tymańskiego zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Przed legendą sceny alternatywnej, yassowej i jazzowej zagrał duet Michał Sołtan i Artur Jargiło, a przez osiem dni przed galerią Pod Arkadami wystąpiło łącznie 10 zespołów. Odbyły się też dwa spektakle teatralne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. W sobotę królowały z kolei rytmy folkowe, za sprawą słynnej Kapeli Brodów oraz potańcówki z udziałem tancerzy liczących od trzech do sześćdziesięciu lat. Organizatorzy już zapowiadają kontynuację tej bardzo ciekawej i wartościowej imprezy.

Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum

Foto: Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum
cz pon, 12 sierpnia 2019 07:54

Obrazy Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych wybitnych malarzy można już oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim. To wystawa czasowa „Dzieje wędrującej kolekcji“ ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Do kompletu z tego okresu brakuje tylko Matejki i Wyspiańskiego! – komentowali zwiedzający. Wśród prezentowanych prac jest też obraz urodzonego w Śniadowie Ryszarda Oknińskiego, którego większość dorobku przepadła podczas powstania warszawskiego.

Stanisław Kędzielawski nie przestaje zaskakiwać

Foto: Stanisław Kędzielawski nie przestaje zaskakiwać
cz pt, 09 sierpnia 2019 08:03

– Jestem emerytem, ale nie ma możliwości, żebym siedział przed telewizorem 24 godziny na dobę – muszę rysować! – mówi Stanisław Kędzielawski. Dlatego niespełna cztery lata po jubileuszowej wystawie z okazji 70-lecia urodzin i 40-lecia pracy twórczej łomżyński artysta zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej najnowsze rysunki. Wciąż zgłębia w nich wielowymiarowość ludzkiej natury, a do tego stworzył cykl zainspirowany twórczością i tragiczną śmiercią wybitnego włoskiego artysty Pier Paolo Pasoliniego, którego dokonania miały na niego znaczny wpływ.

Café Kultura w rytmach reggae

Foto: Café Kultura w rytmach reggae
cz cz, 08 sierpnia 2019 08:23

Popularny zespół Cała Góra Barwinków rozruszał uczestników środowego koncertu w ramach Café Kultura. Na Starym Rynku przed Galerią Pod Arkadami reggae i ska tańczyli starsi i młodsi, mimo powszedniego dnia, wczesnej godziny i niepewnej pogody. – To było fantastyczne! – mówi wokalista i basista Kuba Kaczmarek. – Są przecież wakacje, ludzie się porozjeżdżali, środa, a do tego jesteśmy przecież zespołem undergroundowym, gramy niszową muzykę. A tu nagle w Łomży przychodzi masa ludzi i świetnie się bawi! Okazji do dobrej zabawy nie zabraknie też w kolejne dni, bowiem Café Kultura potrwa aż do końca tego tygodnia.

Ogólnopolska sesja TUL rozpoczęła się w Łomży

Foto: Ogólnopolska sesja TUL rozpoczęła się w Łomży
cz nie, 04 sierpnia 2019 20:57

– Lubimy śpiewać! – mówią uczestnicy spotkań łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Dlatego w programie ogólnopolskiej sesji TUL, która potrwa w Łomży aż osiem dni, nie mogło zabraknąć warsztatów wokalnych pod kierunkiem Stanisławy Chyl. Dla gości z całego kraju zaplanowano też liczne wycieczki, warsztaty, spotkania i wykłady, bowiem łomżyński Oddział Regionalny TUL działa bardzo aktywnie. – Uważam, że to jeden z dwóch najlepszych oddziałów TUL w Polsce, a może i nawet najlepszy, bo tyle się tu dzieje! – podkreśla Elżbieta Gniazdowska, prezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Dotyk ciszy i jazzowe objawienie

Foto: Dotyk ciszy i jazzowe objawienie
mm so, 03 sierpnia 2019 10:55

Od wystawy i koncertu rozpoczęła się tegoroczna odsłona Café Kultura na Starym Rynku. Zbigniew Walczuk zaprezentował w Galerii Pod Arkadami swe najnowsze zdjęcia, składające się na poetycki cykl „Dotyk ciszy II“. Fanów jazzu oraz przypadkowych słuchaczy oczarowali młodzi wirtuozi z kwatetu Skicki-Skiuk, łączący synkopowane dźwięki z innymi, również mniej oczywistymi, wpływami. – Przeważnie zdarza się, że występujemy w salach czy w klubach jazzowych – mówi saksofonista Dariusz Rubinowski. – Plenery gramy rzadziej, ale jak pogoda dopisuje, tak jak dzisiaj, to z przyjemnością korzystamy z takiej możliwości!

Café Kultura startuje w ten weekend

Foto: Café Kultura startuje w ten weekend
cz cz, 01 sierpnia 2019 16:31

Koncerty gwiazd, takich jak twórca jassu i niepokorny rocker Tymon Tymański, folkowa Kapela Brodów czy mistrzowie reggae Cała Góra Barwinków. Występy innych grup, grających country, soul, jazz, funky czy poetycką piosenkę francuską. W piątek rusza Café Kultura i potrwa do 11. sierpnia. – To będzie ponad tydzień grania na Starym Rynku! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapraszając dzieci i dorosłych również na inne imprezy, jak wystawa zdjęć Zbigniewa Walczuka, spektakle i warsztaty teatralne czy „Kulturalny piknik“ pomiędzy obiema odsłonami Café Kultura. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, zaplanowano też bezpłatne kursy autobusu kulturalnego.

Edukacja orkiestrowa

Foto: Edukacja orkiestrowa
mm śr, 31 lipca 2019 14:26

Muzyka ma magiczną moc wywoływania najszlachetniejszych emocji. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu w sposób szczególny pragnie wspomóc amatorską orkiestrę dętą w Podgórzu, tak bardzo wpisaną w kulturalny krajobraz regionu.

Kabaretowy wieczór z Jurkami

Foto: Kabaretowy wieczór z Jurkami
cz pon, 29 lipca 2019 08:28

Kabaret Jurki był gwiazdą kolejnej odsłony wieczoru kabaretowego na Starym Rynku, przyciągając liczną publiczność. – Było świetnie! – ocenia Agnieszka Litwin. – Była wspaniała atmosfera, ludzie się świetnie bawili, a do tego przyszli! Nawoływaliśmy, żeby otworzyli zamknięte okna, a oni krzyczeli: ale my tu jesteśmy, a nie w mieszkaniach! Wcześniej wystąpił równie popularny Kabaret Zachodni, który również rozbawił widzów do łez. – Liczyliśmy, że tu będzie fajnie i się nie pomyliliśmy!– mówi Jarosław Marek Sobański. – Rok temu grali tutaj nasi przyjaciele Łowcy.B i opowiadali, że tak się tu fajnie gra, że publiczność w Łomży jest żywiołowa, słucha każdego słowa i wyszukuje te żarty. I tak było!

Oktawa Kultur w Piątnicy

Foto: Oktawa Kultur w Piątnicy
mm so, 27 lipca 2019 11:52

Trzy zespoły wystąpiły podczas piątnickiej odsłony festiwalu „Podlaska Oktawa Kultur“. Gospodarzy reprezentował występujący gościnnie Projekt Artystyczny Meandry z pobliskiej Łomży. Z Warszawy dotarli, entuzjastycznie przyjęci przez publiczność, tancerze z grupy Woda na Młyn, zaś zza granicy rumuński zespół folklorystyczny Junii Braşovului, prezentujący ludowe pieśni i tańce. Był to pierwszy festiwalowy występ w Piątnicy w ramach trwającej już od 12 lat imprezy, ale jak zapowiadają organizatorzy na pewno nie ostatni.

Pan Twardowski potrafi tchnąć czar

Foto: Pan Twardowski potrafi tchnąć czar
mm pt, 26 lipca 2019 14:08

Wszyscy kojarzą postać Pana Twardowskiego, bohatera słynnej ballady Adama Mickiewicza i wielu innych podań czy baśni. Miłośnikom poezji znana jest z kolei twórczość ks. Jana Twardowskiego, ale mieszkańcom Łomży owo nazwisko kojarzy się jeszcze z kimś innym. To Adam Twardowski, twórca zajmujący się ceramiką użytkową i artystyczną, prowadzący różne zajęcia i warsztaty, biorący udział w licznych imprezach plenerowych czy foklorystycznych. Teraz otworzył własną pracownię, a jej nazwa brzmi oczywiście „Pracownia Pana Twardowskiego“.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę