Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w czasie pandemii

Foto: Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w czasie...
cz wt, 07 lipca 2020 07:56

– Koronawirus pokrzyżował nasze plany – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – W maju nie odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, ale nie zrezygnowaliśmy z organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w formie online, dostosowanej do obecnych obostrzeń. Do konkursu można zgłaszać się, przesyłając do 20. sierpnia, nagrania wideo w pięciu kategoriach. Na październik zapanowano finałową galę, łączącą internetową transmisję z występami na żywo, a dla najlepszych uczestników we wszystkich kategoriach przewidziano nagrody finansowe.

Muzyczna podróż z łomżyńskimi filharmonikami

Foto: Muzyczna podróż z łomżyńskimi filharmonikami
cz pt, 03 lipca 2020 08:29

Koncertem w kościele Miłosierdzia Bożego Orkiestra Filharmonii Kameralnej zakończyła sezon artystyczny. Był to sezon nietypowy, naznaczony pandemią, z blisko 50 koncertami i nagraniami: płytowymi oraz występów online. Program „Muzyczna wycieczka” zapewnił publiczności wyprawę w różne rejony świata, a przewodnikami byli w niej dyrygent Jan Miłosz Zarzycki i tenor Tomasz Piluchowski, już od lat współpracujący z łomżyńską orkiestrą.

Festiwal Drozdowo-Łomża – później, okrojony, ale ma być

Foto: Festiwal Drozdowo-Łomża – później, okrojony, al...
cz wt, 30 czerwca 2020 14:23

Początek wakacji od lat w Łomży wiązał się z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W miniony czwartek 25. czerwca miał rozpocząć się on po raz 27. Miał potrwać aż 11 dni... Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jego organizację w planowanym kształcie, ale Jacek Szymański i Jarosław Cholewicki nie zrezygnowali z festiwalu, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. – Przygotowaliśmy osiem koncertów, z czego dwa online – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Najłatwiej byłoby zrezygnować, ale nie ma o tym mowy – cały świat został „uszczęśliwiony” pandemią, nikt nie wie ile to potrwa, dlatego nasz festiwal odbędzie się, chociaż w skromniejszym wymiarze i z pewnymi ograniczeniami.

Magiczny świat spektaklu bez słów

Foto: Magiczny świat spektaklu bez słów
cz nie, 28 czerwca 2020 21:37

Teatr Lalki i Aktora zaprezentował na żywo i z udziałem widzów najnowszą premierę. „Lew i Ptak” na motywach książki Marianne Dubuc i w reżyserii Katy Csató z Węgier miał zostać pokazany w marcu. Koronawirus pokrzyżował te plany, dlatego spektakl zakończył sezon artystyczny 2019/2020. Uniwersalną opowieść bez słów o sile zaufania i wartości prawdziwej przyjaźni, z interesującą scenografią Julii Skuratowej z Litwy oraz piękną muzyką Bogdana Szczepańskiego będzie można oglądać w kolejnym sezonie łomżyńskiego teatru. Przygotowania do niego oraz przeniesionego na wrzesień festiwalu „Walizka” w zmienionej formule rozpoczną się już 17. lipca.

Fotograficzny kajecik Eugeniusza Helberta

Foto: Fotograficzny kajecik Eugeniusza Helberta
cz so, 27 czerwca 2020 10:10

W Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku można oglądać zdjęcia wybitnego fotografika. Eugeniusz Helbert, fotograf prasowy i reportażysta o ogromnym dorobku, pokazał wystawę „21 kartek… z kajeciku…”, własną, bardzo poetycką wizję świata w czerni i w bieli. – Trzeba się tu skupić na czymś poszczególnym, bo każde z moich zdjęć jest inne – mówi Eugeniusz Helbert. – To nie jest cykl, nie są połączone żadną fabułą – to moje spojrzenia na temat, ale bardziej przemyślenia niż to, co widzi moje oko. To dopiero czwarta prezentacja tych zdjęć, po Warszawie, Chorzowie i Szczecinie. Otwarcie odbyło się online, bezpośrednio po nim miało miejsce spotkanie z autorem, a wystawa będzie czynna do 5. sierpnia.

Filharmonia Kameralna znowu zagrała na żywo

Foto: Filharmonia Kameralna znowu zagrała na żywo
cz pt, 26 czerwca 2020 07:55

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zagrała pierwszy koncert po ponad trzymiesięcznej przerwie. W kościele Krzyża Świętego łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zaprezentowali program „Violini a due” ze skrzypcami w roli głównej, grając w maseczkach i z zachowaniem dystansu. Solistami w koncercie Antonio Vivaldiego byli wyśmienici skrzypkowie orkiestry Cezary Gójski i Piotr Sawicki, a gośćmi specjalnymi Polish Violin Duo, czyli Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – studenci muzycznych akademii w Poznaniu oraz w Łodzi, mający już na koncie ponad 180 nagród na krajowych i zagranicznych konkursach. Ich występ w Łomży to również efekt nagrody, przyznanej przez Filharmonię Kameralną zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Młodzi wirtuozi zagrali tak, że oklaskiwała ich nie tylko publiczność, ale też orkiestra.

Lew i Ptak na scenie w Teatrze Lalki i Aktora

Foto: Lew i Ptak na scenie w Teatrze Lalki i Aktora
cz wt, 23 czerwca 2020 14:37

Ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Teatr Lalki i Aktora w Łomży znów otworzy się dla widowni. W najbliższą sobotę 27 czerwca o godzinie 17.00 w Teatrze odbędzie się premiera spektaklu „Lew i Ptak”. Ten spektakl będzie pierwszym po tak długiej przerwie, ale jednocześnie ostatnim – zamykającym sezon artystyczny 2019/2020.

Ekologiczny happening w papieskim parku

Foto: Ekologiczny happening w papieskim parku
mm so, 20 czerwca 2020 09:16

Pandemia koronawirusa opóźniła, ale nie uniemożliwiła podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Makulatura to nie śmieć – powietrze”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 271 prac z całego kraju. W kwietniu te najciekawsze pokazano na wystawie w Galerii Bonar, a teraz na plenerowej prezentacji w Parku Jana Pawła II. Sporą atrakcją dla zwycięzców konkursu i uczestników imprezy było też wykonanie ekologicznych flag, które zawisły w parku, przypominając o tym, że bez czystego powietrza nie da się żyć. – Dbajmy o przyrodę, dbajmy o środowisko, nauczmy się je szanować i żyć w zgodzie z naturą! – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, zapowiadając już jego przyszłoroczną edycję.

Filharmonia wkrótce zagra na żywo...

Foto: Filharmonia wkrótce zagra na żywo...
cz pt, 05 czerwca 2020 10:08

– Bardzo liczymy na to, że jeszcze w czerwcu uda nam się zagrać przynajmniej raz na żywo i czekamy na ten moment z utęsknieniem! – mówi dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. Ostatni regularny koncert łomżyńskich filharmoników odbył się trzy miesiące temu. Od tej pory z powodu pandemii mogą grać tylko online, przygotowując dotąd cztery programy z premierowym i archiwalnym materiałem. Najnowszy internetowy koncert nagrywany jest w ramach obchodzonego Roku Beethovenowskiego.

Teatr startuje z „Rekwizytornią Online”

Foto: Teatr startuje z „Rekwizytornią Online”
cz cz, 04 czerwca 2020 11:11

Teatr Lalki i Aktora w Łomży publikuje pierwsze nagranie zrealizowane w ramach projektu „Rekwizytornia Online”, w ramach którego scenę i widownię przekształcono w studio teatralno-telewizyjne. - Nie mogąc zaprosić Was do naszego teatru, mamy nadzieję, że zaprosicie nas do swoich domów – podaje Łukasz Boratyński. - Jako pierwsze udostępniamy czytanie performatywne w wykonaniu Elizy Mieleszkiewicz pt. „Calineczka” na podstawie baśni H. Ch. Andersena.

Szlagier Dua Lipa o rozterkach miłosnych w pandemii

Foto: Szlagier Dua Lipa o rozterkach miłosnych w pand...
cz cz, 04 czerwca 2020 07:31

Piosenka 25-letniej piosenkarki Dua Lipa trafiła na warsztat rozśpiewanych młodych łomżynianek i łomżyniaków. I choć wokalistka zatytułowała utwór „Don't start now”, śpiewający postąpili akurat odwrotnie i wystartowali z coverem – czyli piosenką wziętą z repertuaru innego wykonawcy. - Za nami ponad dwa miesiące ekstra pracy i przy okazji naprawdę dobrej zabawy na zajęciach online, co na pewno odczujecie w naszym kolażu – twierdzą Anna Kaptór i Przemysław Starachowski, twórcy Muzykolektywu, czyli autorskiej szkoły muzycznej dla wokalistów i perkusistów w Łomży.

Czas Jagiellonów na monetach

Foto: Czas Jagiellonów na monetach
cz śr, 03 czerwca 2020 14:09

Unikalne polskie monety z XV-XVI wieku można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim na wystawie „Czas Jagiellonów” . – Wystawa obejmuje czasy panowania Jagiellonów, od Władysława Jagiełły do Zygmunta Augusta, a przedstawione na niej monety pochodzą z ostatniego wieku średniowiecza i pierwszego wieku Odrodzenia – mówi Mirosław Szczepański, autor koncepcji wystawy. Poza monetami nie brakuje też informacji, opracowanych przez Jolantę Deptułę. Siła nabywcza dawnego pieniądza była nieporównywalna z obecną: królewski obiad w roku 1389 kosztował 153 grosze, gdzie za 50 kur zapłacono raptem jeden grosz.

Miejski Dom Kultury wznawia działalność

Foto: Miejski Dom Kultury wznawia działalność
cz wt, 02 czerwca 2020 16:26

Po ponad dwóch miesiącach wymuszonej okolicznościami aktywności wyłącznie w sieci Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych znowu otwiera swe podwoje. Wracają zajęcia wokalne, teatralne i plastyczne, będzie też streching i pilates oraz od 8. czerwca warsztaty kreatywności. – Oczywiście wciąż obowiązuje nas reżim sanitarny, będą to więc głównie zajęcia indywidualne w grupach do 10 osób – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Stopniowo chcemy wrócić do pełnej aktywności, a na razie sprawdzamy jakie będzie zainteresowanie. Planujemy też koncerty i inne wydarzenia, na przykład dwa weekendy Café Kultura w sierpniu.

Muzyczne podziękowanie dla pracowników służby zdrowia

Foto: Muzyczne podziękowanie dla pracowników służb...
cz pon, 25 maja 2020 14:39

Młodzi muzycy z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Piastowa włączyli się do międzynarodowej akcji #musicdoesentstop. W hołdzie dla pracowników służby zdrowia nagrali utwór „Song For Health”. To zespołowa praca 60. instrumentalistów i chórzystów pod kierunkiem dyrygenta i trębacza Dawida Dąbrowskiego, absolwenta łomżyńskiej PSM i studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prowadzącego Orkiestrę Młodych MDK w Ostrowi Mazowieckiej. – Dowiedziałem się o tej akcji, rzuciłem w orkiestrze hasło, że może byśmy się przyłączyli i odzew był błyskawiczny – mówi Dawid Dąbrowski. – Pracownicy służby zdrowia zasługują na wsparcie i podziękowania, bo w czasie pandemii pracują bardzo ciężko, poświęcając się dla nas wszystkich.

Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów

Foto: Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów
cz pon, 25 maja 2020 07:25

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów świętuje 45-lecie. Powstało we wrześniu 1974 roku na fali niebywałego rozkwitu w Łomży różnych towarzystw naukowych, a formalną działalność rozpoczęło 25. maja 1975 roku. – ŁTN mogło powstać dzięki temu, że wcześniej istniały w Łomży regionalne oddziały towarzystw ogólnopolskich, które tworzyła pani Helena Czernek – wspomina prof. dr hab. Henryka Sędziak. – Rok 1975 okazał się przełomowy, bo kiedy pojawił się pomysł stworzenia ŁTN im. Wagów poparły go liczne autorytety naukowe, znani naukowcy, którzy chętnie podpisywali deklaracje współuczestniczenia w jego powstaniu – dodaje Stanisław Grodzki. – Udało się i Towarzystwo bardzo prężnie funkcjonuje do dziś!

Fotograficzny życiorys Henryka Gały

Foto: Fotograficzny życiorys Henryka Gały
mm so, 23 maja 2020 12:02

Zmarły 17. lutego Henryk Gała obchodziłby 23. maja 82 urodziny. To było długie i pracowite życie, z którego ponad połowę spędził w Łomży i w Drozdowie, które na początku lat 80. stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Nie tylko tworzył tu poezję, prozę i dramaty, ale też krzewił na Ziemi Łomżyńskiej sztukę i kulturę najwyższych lotów, współuczestnicząc w powstaniu, bądź inicując działalność Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego, Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, obecnie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, Teatru Lalki i Aktora oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.

Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta

Foto: Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta
cz śr, 20 maja 2020 12:17

Pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, nagrywający pod pseudonimem Vincent, przygotowuje na lato debiutancki minialbum z pięcioma utworami. Zapowiadają go sukcesywnie publikowane w sieci single, z których najnowszy to „Mój dom”, zaśpiewany w duecie z Jagodą Kudlińską z folkowego zespołu Lor. 26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej zapowiada też na wiosnę przyszłego roku pierwszy album. – Mam już w zanadrzu pierwsze utwory, są też zarysy i szkice kolejnych, bo komponuję cały czas – mówi Marcin Wincenciak, zachęcając do głosowania na piosenkę „Mój dom”, jedną z propozycji na listę przebojów Polskiego Radia Białystok.

Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod Arkadami

Foto: Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod A...
mm nie, 17 maja 2020 09:12

Po ponad dwóch miesiącach przymusowej przerwy Galeria Pod Arkadami MDK-DŚT ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających. W piątek odbył się w niej wernisaż wystawy malarstwa Filipa Popławskiego, młodego artysty od roku mieszkającego w Łomży, prezentującego wybrane obrazy z cykli przedstawiających ludzi, zwierzęta, rośliny oraz katedry. – Otwarcie było online, ale już od wtorku zapraszamy zwiedzających do naszej galerii! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Cieszę się, że znowu prezentujemy młodą sztukę, w dodatku ciekawego twórcy mieszkającego w Łomży i liczymy, że już niedługo będziemy mogli organizować wernisaże z udziałem publiczności.

Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”

Foto: Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”
cz pt, 15 maja 2020 16:21

Nie będzie jak w latach poprzednich „groszowych spektakli” na żywo, ale Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tak jak i ponad 100 teatrów z całej Polski, przypomina o Dniu Teatru Publicznego. - Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu – Chcemy, abyście zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY – na Was i na to, że będzie lepiej – zapowiada Łukasz Boratyński z TLiA.

Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść

Foto: Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść
cz wt, 12 maja 2020 08:15

Po bibliotekach do aktywności wracają inne instytucje kultury. Od wtorku 12. maja znowu są czynne Muzeum Północno-Mazowieckie, Galeria Sztuki Współczesnej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Będą działać w ograniczonym zakresie, nie będzie wernisaży, zajęć warsztatowych i imprez, ale będzie można zwiedzać je indywidualnie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w maseczkach. – Brakowało nam kontaktu z publicznością i cieszymy się bardzo, że nasze instytucje znowu będą otwarte – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, zastępująca czasowo dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Liczymy, że to taka pierwsza jaskółka tego, że w końcu wrócimy do pełnej normalności, do prezentowania sztuki i różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych mieszkańcom miasta i naszego regionu.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę