Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Muzealny znaczek pocztowy

mm pon, 28 sierpnia 2023 06:59

Logo Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży pojawiło się na znaczku pocztowym oraz na towarzyszącej mu okolicznościowej karcie pocztowej. To pierwszy taki przypadek w 75-letniej historii łomżyńskiego muzeum, efekt jego współpracy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniającym cyklem okolicznościowych folderów najważniejsze bitwy i potyczki powstania styczniowego na terenie województwa podlaskiego. Kolekcja widokówek i kart pocztowych, wydanych przez łomżyńskie muzeum na przestrzeni lat, jest już całkiem obszerna, obejmując zarówno pojedyncze pocztówki, jak też ich tematyczne zestawy. Ostatnie, cykl czterech widoków dawnej Łomży w sepii, ukazały się w ubiegłym roku i cieszą się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów i zwiedzających.

Festiwalowa inauguracja z koncertową prapremierą

mm nie, 27 sierpnia 2023 10:29

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego rozpoczęła XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Utwory sakralne oraz operowe arie śpiewali sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Szymon Raczkowski. Trzecim solistą był altowiolista Adrian Stanciu, grający z orkiestrą „Baladę” rumuńskiego kompozytora Cipriana Porumbescu. Było to pierwsze polskie wykonanie tej kompozycji w opracowaniu na altówkę, a aranżacja została przygotowana specjalnie dla Filharmonii Kameralnej przez Luciana Moraru.

Inauguracja muzycznego festiwalu i inne weekendowe atrakcje

mm pt, 25 sierpnia 2023 08:01

W sobotę Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagra pierwszy koncert w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestra z trojgiem solistów wykona bardzo urozmaicony program, w tym kompozycję wybitnego rumuńskiego kompozytora polskiego pochodzenia. W weekend będzie też można wybrać się do plenerowego kina, na potańcówkę z kapelą Siemieniacy czy na jarmark odbywający się na Starym Rynku, albo pojechać do Jedwabnego na dożynki.

Upalna i gwarna niedziela świętego Rocha

mm pon, 21 sierpnia 2023 08:35

Doroczny jarmark na świętego Rocha przyciągnął do Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie liczne grono uczestników. – Jest gorąco, bo jest lato! – było słychać wśród gości imprezy, chętnie kupujących artystyczne rękodzieło czy lokalne przysmaki oraz uczestniczących w koncertach zespołów folklorystycznych i kurpiowskich, a także pokazach ginących zawodów.

Tradycja, etos i spuścizna ziemiaństwa

JJS pt, 18 sierpnia 2023 14:06

Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie rozpoczyna realizację nowego projektu. „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” dotyczy uniwersalnych wartości polskiego ziemiaństwa, dzięki którym miało ono wielki wpływ na losy kraju oraz rodzimą kulturę. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się prelekcja dr. Tomasza Pruszaka „Ziemiański savoir-vivre przy stole”. Kolejne wydarzenia w ramach projektu to sesja naukowa „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”, spotkania i wykłady. Zaplanowano również wznowienie wciąż poszukiwanej książki o Lutosławskich oraz reprint unikalnego wydawnictwa o Romanie Dmowskim.

Niedziela świętego Rocha i inne weekendowe atrakcje

mm pt, 18 sierpnia 2023 08:56

Najbliższy weekend zapowiada się nie tylko upalnie, ale też ciekawie. Aż dwa razy będzie można wybrać się do kina plenerowego oraz przyjemnie spędzić czas na imprezie integracyjnej „Poznaj swojego sąsiada”. Drozdowskie muzeum prelekcją „Ziemiański savoir-vivre przy stole” zaczyna nowy projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, a wydarzeniem niedzieli będzie doroczna „Niedziela świętego Rocha” w nowogrodzkim skansenie. O emocje sportowe zadba drużyna ŁKS-u 1926 Łomża, podejmująca na własnym stadionie Lechię Tomaszów Mazowiecki.

Patriotyczny koncert na Święto Wojska Polskiego

Gz śr, 16 sierpnia 2023 08:07

Cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem koncert zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Na Starym Rynku dla kilkuset osób zaśpiewali Magda Sinoff oraz owacyjnie przyjęty zespół My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, tworzony przez żołnierzy i cywilnych pracowników jednostki. – Cieszę się niezmiernie z tego, że mam u siebie w pułku tak wspaniałych ludzi! – podkreślał płk Paweł Gałązka, skutecznie zachęcając jednego z wokalistów Tomasza Wiśniewskiego do zaśpiewania zaskakującego bisu.

Muzealne „Kadry Wolności”

JJS pon, 14 sierpnia 2023 09:52

Nowy szlak tematyczny wzbogacił przestrzeń miejską Łomży. „Kadry Wolności. Szlakiem Powstania Styczniowego” to projekt realizowany przez Muzeum Północno-Mazowieckie dzięki dofinansowaniu Biura „Niepodległa”, mający dzięki specjalnym tablicom oraz ramom upamiętnić i przypomnieć ludzi, miejsca i wydarzenia związane z powstaniem. – Tablice mają zaintrygować, zmusić do zatrzymania, skupić uwagę na ważnych dla lokalnej historii miejscach oraz zachęcić do poszukiwań pozostałych – podkreśla dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że dzięki tej inicjatywie historia została przeniesiona w plener – tam, gdzie rzeczywiście się wydarzyła.

Klasyczno-rockowy finał Cafe Kultura

JJS pon, 14 sierpnia 2023 08:24

Koncert Violincelli Quartet zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Młodzi muzycy połączyli światy muzyki klasycznej i rockowej, proponując najpierw arcydzieła słynnych kompozytorów, a w drugiej części koncertu rockowe evergreeny w smyczkowych aranżacjach. Publiczność, niezależnie od wieku, nie kryła zadowolenia, a organizujący imprezę MDK-DŚT nie tylko zapowiada jej kontynuację, ale też kolejne działania w nowym sezonie.

Premierowy koncert sióstr Melosik na Café Kultura

JJS pon, 14 sierpnia 2023 08:15

Dagmara i Martyna Melosik zachwyciły publiczność sobotniego koncertu w ramach Café Kultura. Zaprezentowały materiał ze swego debiutanckiego albumu „Znam na pamięć dalszy ciąg”, wzbogacony zaskakującymi coverami. Był to koncert nietypowy, pierwszy w karierze sióstr występ akustyczny, a łomżyńska publiczność mogła też posłuchać przedpremierowo utworu „Afirmacje” z przygotowywanej drugiej płyty. W dodatku dla Martyny był to powrót do Łomży, bowiem śpiewała już przed laty na Starym Rynku podczas innej imprezy, również zorganizowanej przez MDK-DŚT.

Środowiska artystyczne pożegnały Poetkę Janinę Osewską

mm so, 12 sierpnia 2023 23:39

- Garnęłaś się do ludzi. Lubiłaś z nimi przebywać, rozmawiać, snuć opowieści. Nie tylko o literaturze – wspominał Janinę Osewską (1955-2023) poeta ks. Jerzy Sikora podczas homilii, wygłoszonej na mszy żałobnej w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, gdzie w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe. - Kiedy zdiagnozowano nowotwór trzustki, jeden z najbardziej niebezpiecznych, trzymałaś się dzielnie przez długi czas – czas próby, czas walki – nie byle jakiej, bo o życie. Nie poddawałaś się. Dopiero jakieś dwa tygodnie temu w rozmowie telefonicznej powiedziałaś: „Wiesz, ja już nie mam siły walczyć. Ja już chciałabym odejść...”.

Jazzowe wydarzenie na Café Kultura

mm so, 12 sierpnia 2023 10:11

Złożony z gwiazd polskiego jazzu sextet Dariusza Petery zachwycił publiczność podczas inauguracji drugiego weekendu Café Kultura. Sześciu muzyków z gościnnym udziałem wybitnego skrzypka Mateusza Smoczyńskiego, grającego wraz z wiolonczelistą Krzysztofem Lenczowskim w w znanym na całym świecie Atom String Quartet, zaprezentowało jazz w awangardowej odsłonie. Dla odmiany dziś i jutro na Café Kultura będzie można posłuchać zupełnie innej, ale równie interesującej muzyki.

Zmarła Serdeczna Poetka Janina Osewska (1955 - 2023)

mm cz, 10 sierpnia 2023 20:13

Janinę Osewską poznali w Łomży miłośnicy poezji, uczestnicy konkursów literackich, nauczyciele języka polskiego i bibliotekarze. Ze swoimi osobistymi i uniwersalnymi poezjami wielokrotnie od 2000 r. gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Długiej 13 jako uczestniczka i laureatka Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Po latach została również jurorką tegoż konkursu. W Jej obszernym dorobku twórczym – 7 tomików, album fotografii i ponad 20 wystaw fotograficznych – jest znany wiersz „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki”, przetłumaczony na 15 języków.

Dwa muzyczne dni na Café Kultura

mm pon, 07 sierpnia 2023 09:56

Sobota i niedziela stały na Café Kultura pod znakiem muzyki lat 60. Najpierw kwartet Beat Back porywająco zagrał ponadczasowe przeboje The Beatles, zachwycając poziomem wykonania i sceniczną energią nie tylko tych, którzy pamiętali te utwory z czasów swej młodości. W niedzielę, wbrew zapowiedziom, było znacznie bardziej nostalgicznie, za sprawą Tamary Behler.

Podwójna inauguracja Café Kultura

mm so, 05 sierpnia 2023 10:58

Wystawa Martyny Sacharko i koncert tria Stachura/Fedorov/Borowski rozpoczęły tegoroczną odsłonę Café Kultura. Studentka Politechniki Białostockiej zaprezentowała bardzo różnorodne prace, w tym grafikę, w której się specjalizuje, a jej wystawa była kolejną odsłoną cyklu „Debiuty” Galerii Pod Arkadami. Wieńczący pierwszy dzień imprezy koncert był z kolei powrotem do czasów świetności polskiej piosenki i swingu, a świetnie przyjęci muzycy musieli zagrać aż dwa bisy. Kolejne koncerty na Starym Rynku odbędą się dziś i jutro, a w niedzielę MDK-DŚT zaprasza również na spektakl dla dzieci.

Café Kultura, flamenco, mecz, triathlon i średniowieczny festyn na weekend

mm pt, 04 sierpnia 2023 08:41

W najbliższy weekend w Łomży i w jej okolicy nie zabraknie licznych imprez i wydarzeń kulturalnych. Najciekawsze to trzy koncertowo-teatralne dni na Starym Rynku pod hasłem Café Kultura oraz koncert muzyki hiszpańskiej w drozdowskim muzeum. Nie obędzie się również bez emocji sportowych, dzięki inauguracyjnemu spotkaniu ŁKS-u w III lidze oraz VIII Łomżyńskiemu Triathlonowi MOSiR Łomża, a wydarzeniem niedzieli będzie familijny „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży.

„Dyskretna triada myśli” Czesława Dźwigaja

mm pt, 04 sierpnia 2023 08:38

Kameralną wystawę „Dyskretna triada myśli” profesora Czesława Dźwigaja otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To zupełnie inne oblicze twórczości doskonale w Łomży znanego krakowskiego artysty, prezentującego powstałe w różnych latach linoryty, akwarelogwasze i małe formy rzeźbiarskie, połączone w całość wierszem autorstwa bohatera wieczoru. – Stajemy dzisiaj przed nieoczywistą wystawą jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy – podkreślała jej kurator Anna Miga, dodając, że 70 prezentowanych w Łomży linorytów jest pokazywanych publicznie po raz pierwszy, co jest wielkim wydarzeniem.

Łomżynianka maluje Warszawę

mm pon, 31 lipca 2023 17:31

- Moja sztuka od dzieciństwa łączy się naturalnie z życiem – opowiada artystka dr Marzena Turek Gas, której przestrzenne dzieła zwabiały kolorami na plac przed Zachętą, Narodową Galerią Sztuki w Warszawie. Kurator wystawy Bartłomiej Struzik stwierdził, że każdej organicznej rzeźby „można będzie dotknąć, pogłaskać, przytulić rzeźbiarskie detale, a nawet wygodnie położyć się na nich”, co demonstrowały uczestniczki wernisażu. Wystawa w Zachęcie to marzenie wielu artystów w Polsce.

Gruzińska odsłona Podlaskiej Oktawy Kultur w Łomży

mm so, 29 lipca 2023 08:49

Gruziński chór Mdzlevari zachwycił łomżyńską publiczność perfekcyjnym wykonaniem nader zróżnicowanego programu. 42 chórzystów pod dyrekcją Tariela Onashvilego nie ograniczyło się do gruzińskich pieśni i utworów ludowych, sięgając też do utworów anglojęzycznych oraz przygotowując specjalnie dla polskiej publiczności dwie pieśni religijne, w tym hymn „Gaude Mater Polonia”. Koncert w Hali Kultury odbył się w ramach 15 festiwalu Podlaska Oktawa Kultur, a gruziński zespół występował już przed laty w Łomży, podczas piątej odsłony tej imprezy.

Koncertowo-kinowy koniec lipca

mm pt, 28 lipca 2023 08:06

Wydarzeniem ostatniego weekendu lipca będzie koncert znakomitego gruzińskiego chóru Mdzlevari, który wystąpi w Łomży w ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. Nie zabraknie też innych weekendowych wydarzeń, w tym kina plenerowego i jarmarku na Starym Rynku. Z kolei w nadchodzącym tygodniu odbędzie się kolejna odsłona filmowych poranków dla dzieci w Hali Kultury, a w Galerii Sztuki Współczesnej zostanie otwarta wystawa „Dyskretna triada myśli” profesora Czesława Dźwigaja, autora ołtarza w katedrze.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę