Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Konkurs dla małych poetów i rysowników

mm wt, 16 kwietnia 2024 09:39

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła- malowane wiersze”. Jest on adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Ich zadaniem jest napisanie wiersza o tematyce związanej z pszczołami oraz wykonanie pracy plastycznej będącej jego ilustracją. - Jako organizatorzy mamy nadzieję, że poza wymiarem artystycznym, konkurs stał się cenną edukacyjną i ekologiczną lekcją dla najmłodszych, motywacją do zgłębienia tematu ochrony i znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego - podkreśla inicjatorka konkursu Agnieszka Zielewicz.

Ogólnopolski konkurs w Łomży

mm nie, 14 kwietnia 2024 10:41

Kacper Kocaba z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy zwyciężył w VI Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki im. Franciszka Wesołowskiego. Pokonał 29 rywali z całego kraju, otrzymując I nagrodę w wysokości 2400 złotych, a jury pod przewodnictwem dr hab. Marii Pokrzywińskiej przyznało jeszcze 13 innych nagród i wyróżnień. To jedyny tego typu konkurs w kraju, a odbywa się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży, ponieważ jego pomysłodawczynią jest jej nauczycielka Małgorzata Wiśniewska.

Koreańska orkiestra i muzyczne niespodzianki

mm so, 13 kwietnia 2024 08:40

Gwanak Mandolin Orchestra z Korei Południowej zagrała w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Grający również na fortepianie dyrygent Kim Hyunseob był też, obok flecistki Yae-Eun Hwang i sopranistki Soyung Yu, jednym z solistów. Świętująca 30-lecie istnienia orkiestra wykonała bardzo różnorodny repertuar, w tym polski, zaaranżowany na mandoliny, a jej skład wzmocnili muzycy Filharmonii Kameralnej Bogdan Szczepański i Mateusz Goc.

Weekend z nauką, literaturą i muzyką

mm pt, 12 kwietnia 2024 08:37

Osoby twierdzące, że „w Łomży nic się nie dzieje” w ten weekend nie będą miały powodów do narzekań. Akademia Łomżyńska zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Prawo kosmiczne: realność czy utopia?”. Marta Strzelecka będzie promować książkę „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”. W sali Filharmonii Kameralnej utwory ludowe i klasyczne zagra Gwanak Mandolin Orchestra z Korei Południowej, a poza koreańskimi solistami wystąpią też łomżyńscy artyści. Odbędzie się też wiele innych imprez i wydarzeń; część z nich już w przyszłym tygodniu.

Baśniowe światy Andersena i wybitnych ilustratorów

mm pt, 12 kwietnia 2024 08:30

W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można już oglądać wystawę ilustracji do baśni Hansa Christiana Andersena. Ich autorami są wybitni ilustratorzy Janusz Stanny, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Krystyna Michałowska i Bogusław Orliński. - „Pana Andersena Za górami, za lasami...” to znakomite uzupełnienie naszej „Akademii bajkowej”, poświęconej baśniom Andersena - mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska, zachęcając do obejrzenia wystawy nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy kiedyś zaczytywali się tymi bajkami i teraz mogą do nich powrócić.

Dla ciekawych spotkania z ciekawymi ludźmi

mm cz, 11 kwietnia 2024 09:29

Dziś, w czwartek 11.04 Akademia Łomżyńska zaprasza na projekcję filmu „Chopin. The Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza, połączoną ze spotkaniem z reżyserem. Jutro, w piątek 12.04 w Hali Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów organizuje spotkanie z Martą Strzelecką autorką książki "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”. Za tydzień w czwartek 18.04 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Robert Radzik mówił będzie m.in. o rodzinie Żebrowskich z łomżyńskiego.

Cudowny malarski świat Elżbiety Laskowskiej

mm śr, 10 kwietnia 2024 09:13

Wystawę malarstwa Elżbiety Laskowskiej otwarto w Galerii N. Zauroczona pięknem natury autorka zaprezentowała pejzaże i martwe natury z kwiatami w roli głównej. - Przyroda mnie fascynuje - nie kryje Elżbieta Laskowska. - Mam związane z nią piękne wspomnienia z młodzieńczych lat, a nasza ziemia łomżyńska i tereny nad Biebrzą są cudowne, tak więc inspiracji do malowania na pewno mi nie zabraknie, oby tylko starczyło sił i czasu.

Rockowy przegląd „ŁOMOT!” w Hali Kultury

mm śr, 10 kwietnia 2024 07:09

Wciąż można nadsyłać zgłoszenia na miejski Przegląd Muzyczny Zespołów rockowych „ŁOMOT!”. Konkurs jest adresowany do zespołów z Łomży i z powiatu. Nie ma ograniczeń co do stylistyki, a zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe. - „ŁOMOT!” to próba wskrzeszenia środowiska amatorskich zespołów rockowych w Łomży. Postanowiliśmy przygotować przegląd, jakiego w Łomży baaaaardzo dawno nie było! – mówi kierownik Hali Kultury Rafał Krasucki.

Ciekawe, choć groźne „pupile” w Drozdowie

mm wt, 09 kwietnia 2024 17:53

Wystawę o intrygującym tytule „Koszmarne pupile w domu” można oglądać w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Otwarciu wystawy w minioną niedzielę towarzyszyły warsztaty, podczas których uczestnicy mogli zobaczyć z bliska i dotknąć niektóre z prezentowanych zwierząt oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat ich hodowli. Jakie to zwierzęta? Są to węże, jaszczurki, pająki oraz egzotyczne ślimaki.

Weekend warsztatów i imprez dla dzieci

mm pt, 05 kwietnia 2024 10:55

Wydarzeniem tego weekendu są dwudniowe, bezpłatne warsztaty filmowe dla młodzieży w Hali Kultury. Zajęcia poprowadzą aktor Adam Woronowicz i reżyser Maciej Marczewski. Obowiązują zapisy, wolne miejsca są już tylko na sobotę. Odbędą się też zajęcia dla dzieci w MDK-DŚT i Galerii Sztuki Współczesnej, a ŁKS Łomża będzie walczyć z Legionovią Legionowo o umocnienie się na bezpiecznej pozycji poza strefą spadkową.

Pieniądze na sieć elektryczną w skansenie

mm cz, 04 kwietnia 2024 08:02

Dodatkowe 350 tys. zł trafi do Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie na przebudowę sieci energetycznej w placówce. W środę 3 kwietnia w siedzibie placówki wicemarszałek Marek Olbryś i dyrektor Juliusz Jakimowicz podpisali dokumenty dotyczące dotacji celowej z budżetu województwa.

Cyfrowe zbiory łomżyńskiego muzeum

mm śr, 03 kwietnia 2024 14:57

Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło udostępnianie swych zbiorów również w wersji cyfrowej. To kolejne po wprowadzeniu audioprzewodników działanie łomżyńskiej instytucji, mające na celu zapewnienie szerszego dostępu do jej zbiorów, również osobom mieszkającym za granicą. - Nasz zbiór cyfrowy to wirtualna przestrzeń, w której setki eksponatów ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży stają się dostępne zaledwie kilkoma kliknięciami - mówi dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że strona jest na bieżąco uzupełniana w treści i zdjęcia, przygotowywane przez pracowników merytorycznych muzeum.

Chrystus łomżyński na kartach wielkanocnych TPZŁ

mm cz, 28 marca 2024 20:59

Przez ponad 20 lat malarka Teresa Adamowska stworzyła 20 obrazów olejnych i akwarel, które rok w rok towarzyszą Wielkanocy na kartach świątecznych. Kolekcję zgromadziło Towarzystwo Ziemi Łomżyńskiej, dzięki czemu reprodukcje są wydrukowane i przez łomżyniaków rozsyłane po Polsce, Europie, świecie. Karty mają pionowy układ, na wysokość zeszytu, a ich bohaterem jest wyjątkowy mężczyzna z wąsami, brodą, długimi włosami. Człowiek ma ślady po dziurach w dłoniach i stopach i stoi lub unosi się na tle pejzażu Doliny Narwi, czasami z panoramą Łomży za plecami. Chrystus...

Inauguracja Galerii Młodych i różne oblicza Jakuba Wysmułka

mm śr, 27 marca 2024 12:23

Wystawę „Siedem form” Jakuba Wysmułka otwarto w Hali Kultury. Była to nie tylko prezentacja fotografii i poezji młodego artysty, ale też jego twórczości muzycznej, ponieważ gra na gitarze i śpiewa w zespole The Small Pull. Dlatego wernisaż zwieńczył energetyczny koncert, a sama wystawa była inauguracją Galerii Młodych, nowej inicjatywy Hali Kultury, nastawionej na promowanie różnych form sztuki lokalnych artystów.

Pianista wirtuoz i fortepian Fazioli w Łomży

mm śr, 27 marca 2024 08:12

Mateusz Dubiel zaprezentował mistrzowski recital w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Jeden z najbardziej obiecujących, nie tylko w skali kraju, pianistów młodego pokolenia zagrał na fortepianie marki Fazioli, rozsławionym zwycięstwem Bruce'a Liu podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego. – Przyjechaliśmy tu ze wspaniałym, fenomenalnym wręcz fortepianem marki Fazioli – mówi Mateusz Dubiel, który wcześniej poprowadził warsztaty z uczniami łomżyńskiej szkoły i w tej roli również sprawdził się znakomicie.

„Słowa miasta” na wystawie

mm pon, 25 marca 2024 09:29

Nietypową wystawę otwarto w piątek w Galerii Pod Arkadami. Cały wcześniejszy dzień studentki i studenci Pracowni Sztuki w Przestrzeni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych krążyli po mieście, fotografując pojedyncze słowa z ulicznych szyldów i napisów. Ułożone z nich zdania złożyły się na wystawę „Słowa miasta”. To eksperymentalne działanie zorganizowane po raz pierwszy i w Łomży również bez precedensu. Zaskakujące okazało się również to, że jeden z autorów wystawy tuż przed jej otwarciem zaprotestował przeciwko temu, co sam współtworzył.

Kora, Niemen i młode talenty na jubileuszowym Big Bicie

mm pon, 25 marca 2024 09:28

Gabriela Rosen, Zuzanna Darda i Szymon Petelczyc to zwycięzcy XV Regionalnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit. W zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych imprezie wzięło udział 31 solistów i dwa zespoły. Młodzi wokaliści śpiewali ponadczasowe przeboje Kory i Maanamu oraz Czesława Niemena tak, że jury pod przewodnictwem Damiana Ukeje przyznało łącznie aż 20 nagród i wyróżnień.

Bartnicze opowieści Urszuli Kuczyńskiej

mm nie, 24 marca 2024 10:18

Dr Urszula Kuczyńska przybliżyła wielowiekowe tradycje kurpiowskiego bartnictwa uczestnikom cyklicznych spotkań w Muzeum Północno-Mazowieckim. Wieloletnia kierowniczka Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie i wielka znawczyni tego tematu mówiła choćby o unikalnych na skalę krajową zbiorach prawa bartnego ze starostw przasnyskiego i łomżyńskiego, rozkwicie i upadku kurpiowskiego bartnictwa oraz szansach jego odtworzenia.

Nietypowa wystawa, mecz i inne weekendowe wydarzenia

mm pt, 22 marca 2024 08:38

Wystawa „Słowa miasta” w Galerii Pod Arkadami, na którą złożą się zdjęcia, wykonane wczoraj w Łomży. Recital Damiana Ukeje, wykonującego w programie „Moje Boskie Buenos” ponadczasowe przeboje Kory i Maanamu. Mecz ŁKS-u z Wartą Sieradz, którego stawką jest opuszczenie przez łomżyńską drużynę strefy spadkowej. W weekend odbędzie się też wiele innych imprez i wydarzeń, w tym prelekcja dr Urszuli Kuczyńskiej o bartnictwie i jarmark wielkanocny na Starym Rynku.

Nagrody prezydenta za szczególne dokonania w dziedzinie kultury

mm cz, 21 marca 2024 09:17

Doroczne nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury otrzymali jej twórcy i propagatorzy. Indywidualnie doceniono Danutę Kazimierę Waśko, Annę Kłosińską–Rybakiewicz i Iwo Świątkowskiego. Nagrody zespołowe otrzymali grupa My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Chór Kameralny Amici MDK-DŚT oraz sześcioosobowa grupa pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaś honorową Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę