Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Bilety do Teatru przez internet

Foto: Bilety do Teatru przez internet
mm cz, 11 lutego 2021 14:35

W najbliższy weekend można wybrać się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. Królik Edward. Tym razem zamiast stać w kolejce po bilet, można go kupić przez internet – informuje TLiA w Łomży.

Teatr wraca do gry!

Foto: Teatr wraca do gry!
mm wt, 09 lutego 2021 12:55

Po poluzowaniu ograniczeń i umożliwieniu muzeom, teatrom, kinom działania, już w najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zobaczymy spektakl „Królik Edward”.

Sowa w łomżyńskiej bibliotece

Foto: Sowa w łomżyńskiej bibliotece
mm wt, 02 lutego 2021 13:22

Nowoczesny system biblioteczny SowaSQL od 1. lutego funkcjonuje już we wszystkich agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jego wdrożenie nie tylko zniweluje wieloletnie zapóźnienie pod tym względem, ale też da czytelnikom i bibliotekarzom wiele nowych możliwości. Każdy czytelnik otrzyma elektroniczną kartę, umożliwiającą wypożyczanie książek we wszystkich placówkach MBP po zapisaniu się w którejkowiek z nich; nowy system usprawni też pracę pracowników biblioteki. – Młodsi czytelnicy cieszą się z kodu QR, starsi doceniają inne zalety nowego systemu i są zadowoleni, że został on wreszcie wprowadzony – mówią bibliotekarze.

„Co–lęda” Magdy Sinoff i Gabrysi Dziedzic

Foto: „Co–lęda” Magdy Sinoff i Gabrysi Dziedzic
mm cz, 28 stycznia 2021 13:10

Pandemia uniemożliwiła realizację dorocznego koncertu „Gwiazdka z nieba” Studia Wokalnego eMDeK MDK-DŚT w kościele kapucynów. Inicjatorka tej charytatywnej imprezy Magda Sinoff planowała na jej 21 odsłonę koncert najmłodszych wokalistów, ale skończyło się na specjalnej piosence „Co–lęda”, nagranej przez instruktorkę eMDeKu w duecie z 9-letnią, utalentowaną Gabrysią Dziedzic. – Nic nie wyszło z naszych koncertowych planów, bo „mamy inne dziś” i „w tym roku jest inaczej”, ale powstał specjalny teledysk! – mówi Magda Sinoff, cytując fragmenty tekstu i wyrażając nadzieję, że „Gwiazdka z nieba” w przyszłym roku odbędzie się już bez przeszkód.

Paszport Polityki dla Piotra Domalewskiego

Foto: Paszport Polityki dla Piotra Domalewskiego
mm śr, 27 stycznia 2021 09:44

Piotr Domalewski zdobył Paszport „Polityki” w kategorii film. Jury doceniło jego drugi pełnometrażowy obraz „Jak najdalej stąd”, podkreślając „konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Również obsypany nagrodami debiut „Cicha noc”, pochodzącego z Łomży reżysera, aktora i scenarzysty, był nominowany do Paszportów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury w naszym kraju. – Czuję się bardzo wyróżniony i doceniony tą nagrodą, tym bardziej, że byłem w niezwykłym gronie nominowanych – mówił Piotr Domalewski podczas gali wręczania nagród. – Chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu!

Derwid na nowo łomżyńskich muzyków

Foto: Derwid na nowo łomżyńskich muzyków
mm wt, 26 stycznia 2021 12:16

Zespół ROK Band wydał pierwszą płytę. „Derwid na nowo. Koncert live” to zapis występu kwartetu podczas 27. Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na jego program złożyły się wyłącznie popularne piosenki Derwida, to jest pisane pod pseudonimem przez wybitnego kompozytora muzyki współczesnej i poważnej Witolda Lutosławskiego. – Ta płyta wyróżnia się spośród naszych innych wydawnictw – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury. – Grzegorz Sekmistrz i Agnieszka Żemek-Pawczyńska nadali piosenkom Lutosławskiego autorski charakter, bo wszystkie aranżacje są nowe i oryginalne – liczę, że ten materiał, poszerzony o kilka utworów, zostanie też zarejestrowany w wersji studyjnej.

Łomżyńscy filharmonicy dostrzeżeni i docenieni

Foto: Łomżyńscy filharmonicy dostrzeżeni i docenieni
mm pon, 25 stycznia 2021 15:05

„Ruch Muzyczny”, prestiżowe czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w najnowszym numerze poświęcił sporo miejsca funkcjonowaniu polskich filharmonii w pandemicznej rzeczywistości. Karolina Dąbek i Dominika Micał w artykule „Sens sezonu” przedstawiają kulisy działania większych i mniejszych orkiestr w tym trudnym czasie, o którym dyrygent Jacek Rogala, doskonale znany łomżyńskim melomanom dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, mówi, że to „obłęd i improwizacja, przypadkowość, nieustanne zmiany, niepewność…”. Autorki dostrzegły również pracę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, docenionej za szybki powrót do koncertowania na żywo w minionym i utrzymanie regularnych występów z zagranicznymi gościmi w nowym sezonie oraz organizację festiwalu Sacrum et Musica.

Kolędowanie po kurpiowsku

Foto: Kolędowanie po kurpiowsku
mm nie, 24 stycznia 2021 13:41

Konkurs „Kolędowanie po kurpiowsku” to kolejna inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Pandemia uniemożliwia organizację konkursów i przeglądów folklorystycznych w dotychczasowej formie, stąd pomysł regionalnego konkursu online. Dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać nagrania kolęd w kategoriach solistów, grajków i grup kolędniczych. Przewidziane są po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej z tych kategorii, tym bardziej warto spróbować swych sił.

Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się

Foto: Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się
mm so, 23 stycznia 2021 09:23

– Konkurs odbędzie się w innej formie, bo online, ale nawet przez chwilę nie dopuszczaliśmy myśli, że zrezygnujemy z organizacji jego jubileuszowej edycji, nie damy się pandemii!– mówi ks. Andrzej Godlewski, dyrektor konkursu i proboszcz organizującej go parafii Krzyża Świętego w Łomży. Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się 6. marca. Zgłoszenia – nagrania występów można nadsyłać do 1. marca, a na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Debiutancka płyta Vincenta

Foto: Debiutancka płyta Vincenta
mm pon, 18 stycznia 2021 16:29

Vincent, czyli pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, może już pochwalić się pierwszą płytą. Minialbum „Vincent” to pięć autorskich kompozycji wychowanka Bernarda Karwowskiego i Studia Piosenki Pop Art oraz absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, utrzymanych w stylistyce ambitnego, alternatywnego popu. Debiut Vincenta zyskuje coraz szersze zainteresowanie: znalazł się wśród najciekawszych płyt tygodnia portalu Onet Kultura, został płytą tygodnia portalu JazzSoul.pl, a sam wokalista został uznany za jedno z odkryć polskiej sceny niezależnej ubiegłego roku.

Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników

Foto: Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników
mm pon, 18 stycznia 2021 15:35

Najpiękniejsze polskie kolędy, dopełnione słynną „Cichą nocą”, zabrzmiały podczas kolędowego koncertu online Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Jacek Szymański, oboje doskonale znani łomżyńskiej publiczności. Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki włączył również do programu koncertu współczesną kolędę autorstwa cenionego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego, prywatnie teścia śpiewaczki.

Big Bit w sieci i z Maanamem

Foto: Big Bit w sieci i z Maanamem
mm so, 16 stycznia 2021 18:25

Maja Stańczak wśród najmłodszych i Kacper Żmuda wśród najstarszych uczestników to zwycięzcy XIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Najbardziej wyrównana walka odbyła się w kategorii 11-13 lat, gdzie jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego przyznało aż trzy równorzędne, drugie nagrody, doceniając Mayę Zyskowską, Dawida Baranowskiego i Patrycję Chyl. – Bardzo zaskoczył mnie wysoki poziom uczestników tego festiwalu, pomysłowość niektórych interpretacji – podsumowywał Krzysztof Jaryczewski, podkreślając, że młodzi wokaliści wnieśli do piosenek legendarnego Maanamu i Kory coś od siebie.

Zbiórka Holy Water

Foto: Zbiórka Holy Water
mm pt, 15 stycznia 2021 12:22

Łomżyński zespół Holy Water zbiera środki na nagranie trzeciej płyty. Koszty nagrania i produkcji wcześniejszych wydawnictw muzycy pokrywali z koncertowych honorariów, ale od wiosny ubiegłego roku o graniu na żywo nie ma mowy. Stąd apel do fanów bluesa i rocka o wsparcie ich inicjatywy. – Z powodu pandemii nie jesteśmy w stanie uzbierać z koncertów odpowiedniej kwoty na zarejestrowanie autorskiego materiału, nad którym pracowaliśmy kilkanaście miesięcy – mówi perkusista Paweł Czerwonko. – Aby nie zmarnować czasu chcielibyśmy poświęcić ten okres na rejestrację siedmiu utworów, które znajdą się na naszej kolejnej płycie, stąd pomysł zbiórki.

O kolędach, których nie zaśpiewaliśmy w kościele

Foto: O kolędach, których nie zaśpiewaliśmy w kościele
mm nie, 10 stycznia 2021 09:56

Przyjęło się w polskiej tradycji śpiewać kolędy o Narodzeniu Jezusa do niedzieli po Święcie Trzech Króli, którzy przywędrowali doń z darami. Ale pandemia w tradycyjnych zgromadzeniach wiernych strasznie namieszała i trudno tu z mocą stwierdzić, jak w grudniu i styczniu wyglądało to śpiewanie w świątyniach, a czy w większości domów w ogóle się odbywało...? Tytuł powyższy zaczerpnąłem z pogadanki, jaką dr Krystyna Cukrowska z Łomży przygotowała dla swoich studentów z Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce. Wprawdzie były to w Święta 2000 r., ale czas jest wieczny.

Ferie z Teatrem - Online!

Foto: Ferie z Teatrem - Online!
mm cz, 07 stycznia 2021 10:14

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w akcji FERIE Z TEATREM ONLINE w ramach, której widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami oraz aranżacjami teatralnymi.

SowaSQL zamknie bibliotekę w Łomży

Foto: SowaSQL zamknie bibliotekę w Łomży
mm wt, 05 stycznia 2021 17:04

W dniach 7-8 stycznia, ze względu na wdrożenie SowySQL, nie będzie można wypożyczać w placówkach MBP przy ul. Długiej 13 i ul. 3 Maja 6A - informuje Biblioteka Publiczna w przesłanym komunikacie. W nowy 75. już rok swojej działalności, książnica łomżyńska wkracza user friendly.

Ferie w sieci z MDK-DŚT

Foto: Ferie w sieci z MDK-DŚT
JJS wt, 05 stycznia 2021 14:28

Bezpłatne warsztaty i zajęcia w ramach e-ferii proponuje dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Część z nich, publikowanych na Facebooku MDK, na przykład „Piosenka na dziś” czy „ABC baletu”, będzie dostępna dla wszystkich. Na warsztaty kaligraficzne z Anną Bureś i plastyczne z Edytą Kasperkiewicz na Google Meet obowiązują zapisy. Jeśli więc ktoś chce spędzić drugi tydzień ferii w przyjemny i zarazem pożyteczny sposób, nie powinien zwlekać ze zgłoszeniem się, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Dwadzieścia lat bez Jana Kulki

Foto: Dwadzieścia lat bez Jana Kulki
mm nie, 03 stycznia 2021 11:50

30. grudnia 2000 roku zmarł Jan Kulka, wybitny poeta, prozaik i eseista, autor blisko 30 książek. W roku 1977 zamieszkał w Łomży, rewolucjonizując życie kulturalne małego miasta licznymi inicjatywami, choćby Łomżyńskimi Wiosnami Poetyckimi. To dzięki niemu w roku 1981 Łomżę odwiedził zdobywca literackiego Nobla Czesław Miłosz, co było wydarzeniem epokowym i pamiętanym do dziś. Dwa tygodnie przed śmiercią obchodził 40-lecie pracy artystycznej i był to ostatni wieczór autorski poety. Jego twórczość propaguje doroczny Konkurs Poetycki im. Jana Kulki; wciąż też ukazują się kolejne książki, jak pisana pod koniec życia autobiograficzna powieść „Pod dobrą gwiazdą” czy poetycki tomik „Kropla prawdy”.

Zdjęcia 2020 roku

Foto: Zdjęcia 2020 roku
mm so, 02 stycznia 2021 16:35

Miniony 2020 rok mocno odcisnął się nam wszystkim. Pandemia właściwie wywróciła i przedefiniowała nasze codzienne nawyki. Próbowałem obrazami, które możecie Państwo obejrzeć, uchwycić choć kilka ważnych momentów.

Łomżyńska kultura czasu pandemii

Foto: Łomżyńska kultura czasu pandemii
mm cz, 31 grudnia 2020 10:13

Mijający rok okazał się jednym z najtrudniejszych w dziejach ludzkości. Ogólnoświatowy lockdown odcisnął się również na życiu kulturalnym, które najpierw zamarło, po czym szybko i sprawnie przeniosło się do sieci. Podobnie było w Łomży, która wcale nie stała się kulturalną pustynią. Zadbała o to przede wszystkim Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, ale też inne łomżyńskie instytucje kultury, a w momentach zelżenia obostrzeń nie brakowało również wydarzeń w tak zwanym realu, z koncertami i spektaklami teatralnymi na czele.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę