niedziela, 17 lutego 2019 napisz DONOS@

Wielopokoleniowy chór śpiewa gospel

Foto: Wielopokoleniowy chór śpiewa gospel
cz pon, 17 grudnia 2018 08:15

Specjalny koncert zakończył ostatnią odsłonę cyklu warsztatów „Scena z Mistrzem”. W MDK-DŚT zaśpiewało blisko 30. wokalistów, od kilkuletnich dzieci do osób dorosłych. Były kolędy, piosenki świąteczne, filmowe i chóralne pieśni gospel, bo to one były podstawą dwudniowych zajęć z Agnieszką Gorączkowską, wokalistką znaną z chóru Trzecia Godzina Dnia i zespołu Mietka Szcześniaka. – Warsztaty były intensywne, ale bardzo przyjemne – mówi Agnieszka Gorączkowska. – Była świetna atmosfera, więc pracowaliśmy, śpiewaliśmy i śmialiśmy się. Te dwa dni pracy uwieńczyliśmy wspólnym koncertem i jestem zachwycona tym co usłyszałam!

Rockowa Stacja Wolność w Łomży

Foto: Rockowa Stacja Wolność w Łomży
cz so, 15 grudnia 2018 13:19

Legenda polskiego punk rocka Farben Lehre ponownie zagrała w Łomży. Tym razem płocka grupa promowała swój najnowszy, bardzo udany album „Stacja Wolność”, dlatego zagrała go praktycznie w całości. – Historia zatoczyła koło i ponownie zaczyna się jasno rysować perspektywa upominania się o podstawowe wartości, takie jak wolność, prawda, szacunek czy tolerancja – mówi wokalista Wojciech Wojda. – Bez dwóch zdań, ten tytuł absolutnie nie jest dziełem przypadku. Energetyczny koncert gwiazdy poprzedził krótki występ zespołu Londyn '70 z Hajnówki, również znanego już łomżyńskiej publiczności.

Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”

Foto: Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”
cz so, 15 grudnia 2018 13:07

Przez blisko 140 lat spoczywała w rękopisie w parafialnym archiwum, by odnalazła ją tam dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. – Czytając opracowania na temat rodu Kuleszów trafiłam na wzmiankę, że w archiwum parafialnym parafii w Kuleszach znajduje się księga napisana w XIX wieku przez księdza Stanisława Jamiołkowskiego. Udało mi się dotrzeć do tej kroniki i została ona przez nas opublikowana, bo to znakomity dokument! - mówi Małgorzata Frąckiewicz. O dziele ks. Jamiołkowskiego, kapłana, ale też erudyty, naukowca i patrioty, mówiła w ramach wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Pomysłowe i efektowne szopki i stroiki na Boże Narodzenie

Foto: Pomysłowe i efektowne szopki i stroiki na Boże ...
mm so, 15 grudnia 2018 11:13

W tej historii bezdomna dziewczyna z dworca może zostać fryzjerką, król – piekarzem, a niewinny pasterz w kamizeli z puszystej wełny, białej jak skrzydła anioła – mechanikiem. Nie wiedzą jeszcze o tym na poddaszu „Staszicówki” widzowie jasełek: uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestników V Konkursu Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych. - Chrystus przychodzi na świat każdego dnia – mówi cicho Maryja, gdy w przestronnej sali po drugiej stronie korytarza ponad 120 Chrystusków leży na sianku w skromnych albo strojnych szopkach, nad którymi błyszczy Gwiazda Betlejemska. Pięć długich stołów zastawiono gęsto pięknymi ozdobami świątecznymi, jakie będzie można kupić.

Warsztaty i koncert muzyki gospel

Foto: Warsztaty i koncert muzyki gospel
cz cz, 13 grudnia 2018 13:07

– Podczas wcześniejszych edycji „Sceny z Mistrzem” mieliśmy praktycznie wszystkie rodzaje muzyki, od piosenki aktorskiej do musicalu, ale nie wyobrażałam sobie sytuacji, że może zabraknąć wśród nich gospel! – mówi Magda Sinoff, instruktor wokalny MDK-DŚT. W piątek i w sobotę zajęcia w MDK poprowadzi Agnieszka Gorączkowska, wokalistka znana z zespołu gospel Trzecia Godzina Dnia i współpracy z Mietkiem Szcześniakiem, a wszystko zakończy wspólny koncert artystki oraz uczestników warsztatów, w tym 30-osobowego chóru. – Mam nadzieję, że będzie to wspaniały czas i swoiste przedbożonarodzeniowe preludium! – mówi Agnieszka Gorączkowska, zapowiadając ciekawe zajęcia warsztatowe i finałowy koncert.

Poważna wystawa małych artystów

Foto: Poważna wystawa małych artystów
cz cz, 13 grudnia 2018 09:00

Jedyną w swoim rodzaju wystawę prac świątecznych „Choinkę ubrać czas” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Składają się na nią twórcze dokonania dzieci, uczestników prowadzonego w galerii przez artystkę Ivaylę Żivkową autorskiego kursu estetyki i kreatywności. – Nie są to zwykłe zajęcia plastyczne – podkreśla Ivayla Żivkowa. – Naszym celem jest zaszczepienie u dzieci miłości do sztuki, potrzeby tworzenia piękna wokół siebie, żeby później również była obecna w ich życiu! Można już zapisywać dzieci w wieku 5-12 lat na zajęcia kursu zaplanowane od stycznia. W galerii odbywają się również, prowadzone przez Natalię Tułowiecką, autorskie warsztaty dla starszych dzieci i młodzieży „SZTUKAmy”, poświęcone sztuce współczesnej.

Wiersze na 100-lecie niepodległości

Foto: Wiersze na 100-lecie niepodległości
cz wt, 11 grudnia 2018 08:29

– Cały ten rok związany jest ze stuleciem odzyskania niepodległości. Ludzie spontanicznie włączają się w uczczenie tej rocznicy i uznałam, że ja też mogę coś tej naszej kochanej Ojczyźnie z tej okazji ofiarować – swoje wiersze, bo piszę je od dawna – mówi Władysława Ślesicka. Efekt to książka „100 wierszy na 100-lecie niepodległości”, która ukaże się w przyszłym tygodniu. Wybrane z niej oraz najnowsze wiersze autorka przedstawiła uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u

Foto: Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u
cz pon, 10 grudnia 2018 08:12

Bożonarodzeniowa impreza familijna odbyła się w niedzielę w Regionalnym Ośrodku Kultury. Blisko 70. młodych wokalistów, od przedszkolaków do licealistów, brało udział w VIII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, a jednocześnie trwały Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Można było kupić na nich w ogromnym wyborze od 30. wystawców nie tylko świąteczne ozdoby, ale też idealne na prezent artystyczne rękodzieło, od biżuterii do zabawek – wszystko hand made, oryginalne i niepowtarzalne, co doceniali liczni nabywcy.

Konfrontacje twórczych i aktywnych

Foto: Konfrontacje twórczych i aktywnych
mm nie, 09 grudnia 2018 08:21

Teatr Kaprys M z Łap zwyciężył w XXIII Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych. Dalsze miejsca w organizowanej przez MDK-DŚT imprezie zajęły Teatr Mikrus z Suwałk oraz białostocka Grupa Teatralna Na skraju, jury przyznało też siedem indywidualnych nagród aktorskich. Były to pierwsze Konfrontacje w odnowionej formule, z finałowym akcentem w postaci koncertu aktorki Magdaleny Daniel, śpiewającej klasyczne i nowe wiersze z towarzyszeniem DJ-a. Są też plany, że kolejna edycja przeglądu będzie miała już charakter ogólnopolski.

Mikołajkowe przeciąganie struny

Foto: Mikołajkowe przeciąganie struny
cz pt, 07 grudnia 2018 07:49

Muzyczny prezent, dla słuchaczy w każdym wieku, przygotowała orkiestra Filharmonii Kameralnej. Na mikołajkowy koncert familijny złożyły się utwory z różnych epok i utrzymane w odmiennych stylach. Dzieci zachwycały się piosenkami z bajek Disneya w wykonaniu sopranistki Marty Książek, starsi podziwiali kunszt orkiestry i wiolonczelistki Joanny Śliwy w koncercie Vivaldiego, a wszystkich zaskoczyły utwory rzadko grane przez orkiestry, np. słynne „Purple Haze” gitarowego wirtuoza Hendrixa. – Jest to urozmaicenie repertuaru i wydaje mi się, że jest to bardzo dobre, zarówno dla publiczności, jak i wykonawców – mówi dyrygent Mariusz Smolij, dodając, że najlepszą okazją do przedstawienia piękna muzyki jest taki właśnie koncert.

Kino Galeria

Foto: Kino Galeria
cz cz, 06 grudnia 2018 07:54

Fabularny film „Maudie”, opowiadający o trudnym życiu i kolorowych obrazach kanadyjskiej malarki Maud Lewis, zaprezentowano w Kinie Galeria. To nowa propozycja MDK-DŚT, dzięki której Galeria pod Arkadami raz w miesiącu będzie przekształcać się w kino studyjne. – Widzowie dzięki takim inicjatywom mają możliwość dotarcia do innego repertuaru niż ten komercyjno-rozrywkowy pokazywany w multipleksach – mówi prowadzący spotkanie filmoznawca Adam Radziszewski. Kino Galeria ma być ofertą dla szukających ambitnego kina. Być może na jego bazie z czasem zostanie też reaktywowany Dyskusyjny Klub Filmowy, działający w Bonarze w latach 80. ubiegłego wieku.

Nowe oblicze Janusza Radka

Foto: Nowe oblicze Janusza Radka
mm nie, 02 grudnia 2018 11:59

Janusz Radek ponownie zaśpiewał w Łomży. Nie dość, że popularny wokalista zapełnił salę Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, co wcześniej nawet w połowie nie udało się Katarzynie Groniec czy Joannie Trzepiecińskiej, to zaprezentował też świeże spojrzenie na swą twórczość. Często korzystał więc z loopera, a nowe aranżacje znanych utworów bazowały na nowoczesnej elektronice czy tanecznych rytmach. Przed gwiazdą wieczoru wystąpiło też czworo uczestników warsztatów „Scena z Mistrzem”, w tym Franek Przybylski w arcytrudnej, musicalowej piosence. – Ci ludzie wykazali się niesamowitym talentem i niebywałą wrażliwością! – podkreślał Janusz Radek dodając, że trzeba to docenić i pielęgnować.

Rockowe andrzejki „Pod ratuszem”

Foto: Rockowe andrzejki „Pod ratuszem”
mm nie, 02 grudnia 2018 10:38

Olsztyński Defying i warszawski Traces To Nowhere zagrały w Łomży w ramach trasy „The Solarsoid Tour”. Oba zespoły to ogromne nadzieje polskiego progresywnego post-metalu, a w pubie „Pod ratuszem” poprzedzał je Infernal Bizarre z Łowicza. – Wybieramy miejsca, które wydają nam się ciekawe i żebyśmy mogli pozyskać nową publiczność – mówi Karolina Mazurska, wokalistka Traces To Nowhere. – Nigdy tu nie byliśmy i chcieliśmy zobaczyć jak jest! – Zdarzało się, że grały u nas kapele mające przed sobą support, ale trzy zespoły występują tu po raz pierwszy! – mówi Jacek Kamionowski dodając, że najróżniejszych koncertów w pubie nie zabraknie też w najbliższych miesiącach.

Złota Strofa dla Eryka Karola Wojtkowskiego

Foto: Złota Strofa dla Eryka Karola Wojtkowskiego
mm nie, 02 grudnia 2018 10:28

Eryk Karol Wojtkowski ze szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I zdobył „Złotą Strofę” XXXIV Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. – W pierwszym wierszu nie poszło mi najlepiej, dlatego w następnym postanowiłem zrobić to mocniej, oddać jego nastrój – mówi Eryk Karol Wojtkowski. – I moim zadaniem było już zdecydowanie lepiej; cieszę się też, że podobało się to jury! Jury, podkreślając wysoki poziom konkursu, przyznało jeszcze sześć innych nagród i wyróżnień, a organizator konkursu Witold Długozima zapowiada już jego jubileuszową, 35 edycję.

Małżeńska wystawa pod Arkadami

Foto: Małżeńska wystawa pod Arkadami
mm so, 01 grudnia 2018 14:12

Wiesława i Zenon Kruszewscy zaprezentowali swoje obrazy w Galerii Pod Arkadami. To pierwsza wspólna wystawa artystycznego małżeństwa i powrót łomżanina Zenona Kruszewskiego do galerii, którą niegdyś współtworzył. – Prezentowaliśmy już wcześniej razem swoje prace na wystawach zbiorowych, ale jest to nasza pierwsza taka wspólna, indywidualna wystawa – mówi Wiesława Tomasik-Kruszewska. – I co ważne ta wystawa jest w Łomży, w Galerii Pod Arkadami, a doskonale pamiętam jej zakładanie przez śp. Wieśka Sielskiego, a przez pewien czas, razem z Jurkiem Swoińskim, prowadziliśmy ją w stanie wojennym! – dodaje Zenon Zbigniew Kruszewski.

Docenione młode plastyczki

Foto: Docenione młode plastyczki
cz wt, 27 listopada 2018 16:28

Dominika Zuzga za prace ilustrującą wiersz Aleksandra Fredry „Małpa w kąpieli” otrzymała Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słowem Malowane”. W tym samym konkursie wyróżnienie zdobyła Aleksandra Jakacka, która zilustrowała „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Marii Konopnickiej.

Płytowe i koncertowe sukcesy łomżyńskich wokalistów

Foto: Płytowe i koncertowe sukcesy łomżyńskich wokali...
cz wt, 27 listopada 2018 13:04

Ula Sulkowska i Łukasz Lipski wzięli udział w koncercie piosenek Katarzyny Gaertner w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej, kończącym 11. Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mit Ton. Jako zwycięzcy poprzednich edycji festiwalu uczestniczyli też wcześniej w nagraniu płyty z przebojami autorstwa Katarzyny Gaertner, perfekcyjnie wykonując utwory z repertuaru 2+1,Jolanty Borusiewicz i Maryli Rodowicz. – Rzadko się zdarza, żeby w takich projektach jeden ośrodek reprezentowała dwójka przedstawicieli! – podkreśla Bernard Karwowski z MDK-DŚT, wychowawca obojga wokalistów. – Cieszę się też bardzo, że pani Gaertner tak ciepło wypowiadała się o Uli i Łukaszu, zresztą cały piątkowy koncert był fenomenalny!

Zespół Holy Water z Łomży entuzjastycznie przyjęty na Łotwie

Foto: Zespół Holy Water z Łomży entuzjastycznie przyj...
cz pon, 26 listopada 2018 16:02

Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa Holy Water powróciła szczęśliwie z 4-dniowego tournée na Łotwę, gdzie występowała z koncertami w trzech miastach: Daugavpils, Rezekne i Preili. Czwórka muzyków grała melodyjne utwory profesjonalnie i ze scenicznym pazurem, wzbudzając w każdym z kameralnych klubów wielkie zainteresowanie i wyrażane głośno uznanie Łotyszy od lat 18 do lat 60. Słuchacze przyjęli wyjątkowo serdecznie utalentowanych artystów i entuzjastycznie reagowali na dynamiczne, gitarowe brzmienia i charyzmatyczny, mocny, bluesowy głos Jolanty Baranowskiej.

Międzynarodowy sukces Pauliny Porowskiej

Foto: Międzynarodowy sukces Pauliny Porowskiej
mm nie, 25 listopada 2018 13:59

Łomżynianka Paulina Porowska zdobyła wyróżnienie w finale V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German. Utalentowaną wychowankę Studia Wokalnego ROK międzynarodowe jury doceniło za szczególną wrażliwość wokalną wykonania arcytrudnej piosenki „Tańczące Eurydyki”. – Jak posłuchałam na próbach innych uczestników to poczułam, że może nie do końca uda mi się tam zaistnieć, bo przeważały wykonania operowe – mówi Paulina Porowska. – Dyrygent doradził mi jednak, żebym włożyła w swoje wykonanie więcej emocji, bo scena je lubi; byłam więc sobą, zaśpiewałam i udało się!

Wokalne talenty z Łomży

Foto: Wokalne talenty z Łomży
mm nie, 25 listopada 2018 11:34

Emilia Sobocińska zwyciężyła w dwóch kategoriach XXVI Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Utalentowana 15-letnia podopieczna Anny Kaptór okazała się najlepsza w kategorii klas VII/VIII i gimnazjalnych, najlepiej śpiewała też po angielsku. – Myślałam, że nie uda mi się jeszcze odnieść sukcesu w tej edycji, ale jednak się udało, a w dodatku są to aż dwie nagrody! – mówi Emilia Sobocińska. Zaśpiewała też, obok Wiktorii Perzanowskiej, zwyciężczyni kategorii szkół średnich, przed recitalem przewodniczącej jury Katarzyny Garłukiewicz, a nagrody i wyróżnienia zdobyło łącznie aż 27. młodych wokalistów – od pierwszaków do maturzystów.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę