poniedziałek, 20 sierpnia 2018 napisz DONOS@

Koncert na 600-lecie w katedrze

Foto: Koncert na 600-lecie w katedrze
mm pt, 15 czerwca 2018 22:31

600-lecie lokacji Łomży Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła uroczystym koncertem muzyki polskiej. Wśród wykonanych utworów były też napisane przez łomżyńskich twórców: kompozytorów i autorów tekstów, a część z nich stworzono specjalnie na jubileusz, w tym hymn „600 lat w koronie Polski” autorstwa organisty parafii Krzyża Świętego Andrzeja Żery, zaśpiewany przez pochodzącego z Łomży tenora Jacka Szymańskiego z ponad 200 chórzystami. Łomżyńskie chóry wykonały nową wersję pieśni „Piękna nasza Polska cała” z tekstem o Łomży napisanym przez Józefa Babiela, a kolejnym łomżyńskim akcentem okolicznościowego koncertu był klarnecista Kornel Wolak z Kanady.

TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego

Foto: TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podla...
cz cz, 14 czerwca 2018 08:54

Zarządu Województwa Podlaskiego przyznał Teatrowi Lalki i Aktora w Łomży Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Odznaka przyznawana jest osobom i instytucjom, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego.

Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2018!

Foto: Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal...
cz śr, 13 czerwca 2018 08:59

Masz zespół, chcesz zagrać na profesjonalnie przygotowanej scenie, zaprezentować się szerszej publiczności i wygrać cenne nagrody? Nie czekaj i już dziś prześlij zgłoszenie na Łomża Blues Rock Festiwal 2018! W tym roku przesłuchania konkursowe obędą się 15 września. Na uczestników oprócz muzycznej atmosfery czekają nagrody rzeczowe i finansowe - w puli nagród 3 500 zł.

Rozśpiewany kolor serca w katedrze

Foto: Rozśpiewany kolor serca w katedrze
cz śr, 13 czerwca 2018 08:49

Od 18 lat Studio Wokalne eMDeK koncertuje w łomżyńskiej katedrze. Wczoraj młodzi wokaliści pod kierunkiem Magdy Sinoff ponownie zaśpiewali pieśni religijne, gospel oraz o uduchowionej i poetyckiej treści w koncercie pt. „Kolor serca” . – Ten program taki miał właśnie być – mówi Magda Sinoff. – Urozmaicony, z różnymi utworami, gdzie w każdej piosence pokazywało się serduszko: albo całego zespołu, albo solistów. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjmowali piosenki w wykonaniu najmłodszych 7-latków oraz tegorocznych maturzystów: Aleksandry Raszczyk i Eryka Mroczko, który zaśpiewał gościnnie w duecie z Magdą Sinoff.

Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie

Foto: Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie
cz wt, 12 czerwca 2018 08:42

Przez całą niedzielę Kurpie bawili się w Nowogrodzie. Przy skansenie, który na skarpie po przeciwnej stronie ujścia Pisy do Narwi przed ponad 90-laty założył Adam Chętnik, odbywał się Ogólnopolski Konkursu Zespołów Kurpiowskich organizowany w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Przed publicznością i jury umiejętnościami śpiewu, gadki, tańca czy gry na tradycyjnych instrumentach popisywali się artyści z Kurpi Zielonych i Białych oraz zafascynowani tą kulturą mieszkańcy terenów ościennych.

RzeczpospoCzyta w bibliotece

Foto: RzeczpospoCzyta w bibliotece
cz nie, 10 czerwca 2018 14:54

Sobotnie spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zakończyło łomżyńską odsłonę ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Odbyła się ona w trzech bibliotekach i promowała czytelnictwo w atrakcyjnej formie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz miała zwrócić uwagę na lokalnych twórców i animatorów kultury. Dlatego poza spotkaniem ze znanym scenarzystą i pisarzem Cezarym Harasimowiczem odbyła się też promocja książek łomżyńskiego pisarza Andrzeja Rytelewskiego, fotograf Zbigniew Ciborowski pokazał Łomżę mniej znaną, historyk Michał Kaczyński dawną, a muzyk Jan Zugaj zaprezentował najmłodszych uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, grających też utwory jego autorstwa.

Walizka nagród i objawień

Foto: Walizka nagród i objawień
mm so, 09 czerwca 2018 22:42

Latvia Puppet Theatre z Łotwy zdobył Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Jury doceniło poetyckie przedstawienie walki pomiędzy dobrem i złem, ukazanej w formie szachowej rozgrywki. Nie brakowało też innych nagród, w tym specjalnej dla amerykańskiego Bread & Puppet Theatre, który oczarował publiczność podczas piątkowego spektaklu plenerowego. – Chciałam podziękować za wszystkie chwile wspaniałych wzruszeń, emocji i zachwytów, a także zamyśleń i refleksji! – mówiła przewodnicząca jury Aleksandra Rembowska, podkreślając, że festiwalowe przedstawienia ukazywały i komentowały przemiany współczesnego świata.

Śpiewane opowieści, folk i elektronika na Walizce

Foto: Śpiewane opowieści, folk i elektronika na Walizce
mm so, 09 czerwca 2018 10:08

Dwa plenerowe wydarzenia zakończyły trzeci dzień 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Najpierw na katedralnym dziedzińcu amerykański, znany na całym świecie Bread & Puppet Theatre zaprezentował konkursowy spektakl „Basic Byebye”, składający się z sześciu śpiewanych opowieści-cantastorii. Zaraz po nim w festiwalowym klubie/restauracji Na Farnej duet Funkasanki zagrał porywający koncert, na który złożyły się utwory z debiutanckiej płyty, nowego programu „Folkotronica” oraz drugiego, szykowanego na jesień albumu. – Uwielbiamy grać na Walizce i cieszymy się, że znowu mogliśmy tu wystąpić – mówi Anna Kaptór. – Wspaniale jest w czymś takim uczestniczyć, bo to wydarzenie na skalę światową, a do tego mieliśmy fajne przyjęcie!

Miejsce na wiersz w sercach młodzieży

Foto: Miejsce na wiersz w sercach młodzieży
cz pt, 08 czerwca 2018 16:14

Damian Śliwiński z Łomży zwyciężył w XV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. Dalsze miejsca zajęły uczennice polskich szkół na Białorusi i Litwie, Milena Kuźma i Kamila Anna Herman, jurorzy przyznali też pięć wyróżnień. Organizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty „Logos”, Klub Wojskowy oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży konkurs popularyzuje rodzimą poezję w kraju i wśród Polonii, szczególnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

Życiowe peregrynacje Teatru KTO

Foto: Życiowe peregrynacje Teatru KTO
cz pt, 08 czerwca 2018 08:09

Plenerowe widowisko „Peregrinus” krakowskiego Teatru KTO na Starym Rynku zakończyło drugi dzień 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Dzień powszedni i kilkaset osób, wygląda więc na to, że potrzebujemy żywego kontaktu, a ekran nam się nudzi, ten przekaz screenowy odchodzi do lamusa! – mówi reżyser Jerzy Zoń, prowadzący od 40 lat ten, jeden z najsłynniejszych polskich teatrów, grający dotąd w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach. Zaprezentowany w Łomży spektakl obnaża miałkość współczesnego człowieka cyfrowej rzeczywistości, zagubionego w bezsensie codziennej drogi do pracy w korporacji.

Człowiek faustyczny i doświadczony wojną na Walizce

Foto: Człowiek faustyczny i doświadczony wojną na Wal...
cz cz, 07 czerwca 2018 08:09

Wystawa prac wybitnego scenografa Rajmunda Strzeleckiego oraz plenerowy spektakl „Silence. Cisza w Troi” poznańskiego Teatru Biuro Podróży były głównymi wydarzeniami pierwszego dnia 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Mieliśmy nadzieję, że po „Carmen Funebre” nie będziemy już musieli do tego tematu wracać – mówi reżyser Paweł Szkotak. – Okazało się jednak inaczej i znowu postanowiliśmy opowiedzieć o ludziach, którzy muszą uciekać przed bombami... Dziś mieszkańcy Łomży mogą obejrzeć pięć kolejnych spektakli, w tym plenerowy „Peregrinus” krakowskiego Teatr KTO na Starym Rynku.

Wystartowała Walizka 2018

Foto: Wystartowała Walizka 2018
cz śr, 06 czerwca 2018 12:01

Tomasz Bogdan Rynkowski aktorską miniaturą, z gościnnym udziałem ochotniczki z publiczności Sandry, rozpoczął 31. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, po czym aktorzy wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentowali przedstawienie „Kajtuś Czarodziej”. Jeszcze dziś mieszkańcy Łomży mogą obejrzeć kolejne spektakle, w tym plenerowy „Silence. Cisza w Troi” Teatru Biuro Podróży, a przez trzy najbliższe dni będzie podobnie: od rana spektakle konkursowe, zaś wieczorem spektakularne widowisko w plenerze. – Program festiwalu jest bardzo bogaty i myślę, że w ciągu tych czterech dni każdy z widzów znajdzie coś dla siebie! – mówi Jarosław Antoniuk, zapraszając na spektakle i inne wydarzenia.

Teatralna Walizka otworzy się już jutro

Foto: Teatralna Walizka otworzy się już jutro
cz wt, 05 czerwca 2018 09:23

Od środy do soboty włącznie Łomżę czeka moc teatralnych i kulturalnych atrakcji. Zapewni je 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, organizowany przez łomżyński Teatr Lalki i Aktora. W konkursie weźmie udział 14 teatrów z różnych stron świata, w tym słynny awangardowy Bread & Puppet Theatre z USA, który wystąpi przed katedrą. W plenerze zagrają też poznański Teatr Biuro Podróży, krakowski Teatr KTO oraz Mandragora Circo z Argentyny. W ramach festiwalu odbędzie się również wystawa jednego z najwybitniejszych polskich scenografów Rajmunda Strzeleckiego (1940-1995) oraz koncert łomżyńskiego duetu Funkasanki, który zagra utwory ze swego najnowszego projektu „Folkotronica” oraz z planowanej na jesień drugiej płyty.

Walizka atrakcji dla młodszych i starszych

Foto: Walizka atrakcji dla młodszych i starszych
cz wt, 29 maja 2018 08:14

Trwają ostatnie przygotowania do 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. W konkursie z łączną pulą nagród 12 tysięcy złotych rywalizować będzie 14 teatrów, w tym z Islandii i USA. Spektakle plenerowe dla dorosłych zagrają słynne teatry: krakowski Teatr KTO oraz poznański Teatr Biuro Podróży, a dla dzieci Mandragora Circo z Argentyny. – Myślę, że przez cztery dni Łomża będzie teatralną stolicą Polski! – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapraszając nie tylko na spektakle, ale też inne atrakcje.

Łomżyńska Filharmonia zagrała dla Polaków na Białorusi

Foto: Łomżyńska Filharmonia zagrała dla Polaków na Bi...
cz pon, 28 maja 2018 10:18

Orkiestra Filharmonii Kameralnej zagrała w miniony weekend dwa koncerty na Białorusi. Pierwszy odbył się w Grodnie na zaproszenie tamtejszego Konsulatu Generalnego RP, a kolejny w Lidzie, mieście partnerskim Łomży. – Filharmonia Kameralna imienia Witolda Lutosławskiego jest pierwszą instytucją kultury z Łomży, która odwiedziła Lidę w ramach współpracy obu miast! – podkreślał mer Lidy Michaił Karpowicz, dziękując orkiestrze za wspaniały koncert muzyki polskiej. Oba występy zgromadziły wyjątkowo liczną publiczność, w tym wielu Polaków, z ogromnym wzruszeniem słuchających pieśni Chopina czy arii z oper Stanisława Moniuszki.

Utalentowani łomżyniacy laureatami w Białymstoku

Foto: Utalentowani łomżyniacy laureatami w Białymstoku
cz pon, 28 maja 2018 08:20

Dwa finały konkursów artystycznych które w dwa kolejne piątki odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku okazały się bardzo pomyślne dla uczestników z Łomży. W obu z nich startowała ponad setka dzieci z województwa podlaskiego, a pięcioro z Łomży zostało uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami.

Hołd dla kapłana i poety

Foto: Hołd dla kapłana i poety
cz pon, 28 maja 2018 08:10

Poetycką twórczość zmarłego w kwietniu księdza prałata Ferdynanda Gryszko przypomnieli młodzi recytatorzy z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos”. Program „Z potrzeby serca” wykonali w kościele parafii pw. Bożego Ciała, którego ks. Gryszko był budowniczym i proboszczem tejże parafii przez 23 lata, aż do przejścia na emeryturę w 2012 roku. – Był zawsze życzliwy, otwarty i pogodny, pełen życzliwości i szacunku dla innych – dlatego chcieliśmy ofiarować mu ten poetycki bukiet, na dowód, że nigdy o nim nie zapomnimy! – mówi Witold Długozima, opiekun recytatorów.

Janusz Laskowski zaśpiewał nie tylko dla mam

Foto: Janusz Laskowski zaśpiewał nie tylko dla mam
cz pon, 28 maja 2018 08:06

Jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, Janusz Laskowski, ponownie zaśpiewał w Łomży. Tym razem był to koncert z okazji Dnia Matki, dlatego artysta wykonał też, napisaną dla swej mamy (która kupiła mu pierwszą gitarę) piosenkę „Śnił mi się rodzinny dom”. Nie zabrakło jednak jego wszystkich ponadczasowych przebojów, a „Kolorowe jarmarki” i „Beatę z Albatrosa” śpiewała cała sala, od nastolatków do rówieśników Laskowskiego. – Poczytuję to sobie za wielki zaszczyt, że ludzie od lat tak lubią te piosenki, a moja publiczność jest tak zróżnicowana: od młodzieży do osób w wieku balzakowskim! – mówi Janusz Laskowski, zapowiadając rychły powrót do Łomży.

Wrocławski punk w Łomży

Foto: Wrocławski punk w Łomży
mm nie, 27 maja 2018 19:13

Legendarny Sedes, jeden z najstarszych polskich zespołów punkowych, zagrał w klubie PopArt MDK-DŚT. – Nie chcę być inwigilowany, nie chcę żyć w klatce – mówi wokalista i basista Jan „Młody” Siepiela. – Dlatego buntuję się, dlatego Sedes jeszcze gra, bo wciąż pewne sprawy nas nurtują i chcemy to zmieniać! Autorom kultowego utworu „Wszyscy pokutujemy” towarzyszyła istniejąca od blisko ćwierć wieku grupa Prawda, promująca najnowszy album „Chaos In Poland”, a oba zespoły zagrały też zaskakujące covery.

Bluesowe urodziny poety w bibliotece

Foto: Bluesowe urodziny poety w bibliotece
cz pt, 25 maja 2018 08:17

Wieczór z poezją i bluesem zakończył majowy jubileusz 80-lecia poety Henryka Gały. W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej starsze wiersze jubilata czytała młodzież z I LO, a najnowsze sam Henryk Gała. Tak lubianego przez niego bluesa zagrali zaś Robert Wieczorek i Jan „Yaniu” Górski, sięgając głównie po nieśmiertelne utwory Tadeusza Nalepy z tekstami równie słynnego Bogdana Loebla, poety i przyjaciela Henryka Gały jeszcze z wrocławskich czasów. Powstała nawet poetycka oda na cześć jubilata, napisana i wygłoszona przez jednego z uczestników spotkania.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę