Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 26 września 2020 napisz DONOS@

Stulecie Cudu nad Narwią na wystawie

Foto: Stulecie Cudu nad Narwią na wystawie
mm so, 25 lipca 2020 16:26

Setną rocznicę obrony Łomży w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej upamiętniono w Muzeum Północno-Mazowieckim okolicznościową wystawą „Łomża 1920”. – Ta wystawa, choć może niewielkich rozmiarów, pokazuje bardzo ważne dokumenty i pamiątki związane z rokiem 1920 – mówi Marta Gosk, wraz z Adamem Sokołowskim autorka wystawy, podkreślając, że większość z tych cennych obiektów jest prezentowana publicznie po raz pierwszy. Są wśród nich również rodzinne pamiątki, bo dziadek Wojciecha Surawskiego, jednego z łomżyńskich kolekcjonerów mających udział w wystawie, brał udział w kampanii 1920 roku.

Inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża

Foto: Inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża
mm so, 25 lipca 2020 08:46

Poświęcony św. Janowi Pawłowi II koncert „Najchętniej grał na bramce“ w wykonaniu Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego, Dariusza Wójcika i Rafała Lewandowskiego rozpoczął 27. edycję Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Artyści zaśpiewali ulubione pieśni i piosenki Papieża Polaka, z „Barką“ i „Góralu, czy ci nie żal“ na czele, dopełniając ich słowa fragmentami jego tekstów i wspomnień innych osób, dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II w latach 1978-2005. – Cieszę się, że Drozdowo jest wciąż stolicą tego festiwalu i ponownie go tutaj zaczynamy! – mówił Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny imprezy, zapraszając słuchaczy na kolejne festiwalowe koncerty w sobotę i w niedzielę oraz w kolejny weekend.

„Lubił stać na bramce i jeść kremówki”

Foto: „Lubił stać na bramce i jeść kremówki”
cz pt, 24 lipca 2020 11:16

„Lubił stać na bramce i jeść kremówki” to hasło konkursu plastycznego, który ogłosiła Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Konkurs organizowany jest w związku z ustanowieniem roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II.

Wakacyjna wystawa Grzegorza Gwizdona

Foto: Wakacyjna wystawa Grzegorza Gwizdona
cz cz, 23 lipca 2020 14:33

Graficzne prace łomżyńskiego artysty Grzegorza Gwizdona można oglądać w Domku Pastora. Czarno-białe, wykonane autorską techniką i niezwykle efektowne grafiki, przedstawiają najbardziej znane zabytki i miejsca Łomży oraz najbliższej okolicy, na przykład z nowogrodzkiego skansenu. – Przygotowanie tej wystawy zaproponował mi Roman Borawski, główny specjalista ds. kultury w Domku Pastora – mówi Grzegorz Gwizdon. – Nie powiem, ucieszyłem się, bo miejsce historyczne, pięknie odnowione, a w ubiegłym roku była tam wystawa prac Jana Dobkowskiego, znalazłem się więc w wyśmienitym towarzystwie.

Festiwal Drozdowo-Łomża zaczyna się w ten weekend

Foto: Festiwal Drozdowo-Łomża zaczyna się w ten weekend
cz śr, 22 lipca 2020 14:54

– Pandemia nas nie zatrzymała – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. 27. edycja imprezy rozpocznie się już w ten piątek. Będzie m.in. koncert pamięci biskupa Stanisława Stefanka z udziałem Jerzego Kukli, Dariusza Wójcika i Jacka Szymańskiego oraz koncert przebojów Witolda Lutosławskiego w wykonaniu ROK Band z Agnieszką Żemek-Pawczyńską. – Przygotowaliśmy osiem koncertów, z czego jeden online, ale inauguracja w Drozdowie również będzie transmitowana – mówi Jacek Szymański, zapowiadając też niespodzianki.

Twórcze „Inklinacje” mimo pandemii

Foto: Twórcze „Inklinacje” mimo pandemii
cz cz, 16 lipca 2020 08:23

W Galerii Sztuki Współczesnej otwarto pierwszą wystawę z udziałem publiczności od chwili ogłoszenia pandemii koronawirusa. To zbiorowa prezentacja prac 61 artystów, absolwentów i pedagogów słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. – Spotykają się oni wystawowo już po raz ósmy, a my ich prace prezentujemy po raz drugi – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Tytuł „Inklinacje” jest bardzo pojemny znaczeniowo, co daje artystom bardzo szerokie pole manewru i tak ta wystawa wygląda, pokazując efektowne grafiki, obrazy, fotografie, rzeźby i rysunki – również artystów doskonale w Łomży znanych.

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w czasie pandemii

Foto: Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w czasie...
cz wt, 07 lipca 2020 07:56

– Koronawirus pokrzyżował nasze plany – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – W maju nie odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, ale nie zrezygnowaliśmy z organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w formie online, dostosowanej do obecnych obostrzeń. Do konkursu można zgłaszać się, przesyłając do 20. sierpnia, nagrania wideo w pięciu kategoriach. Na październik zapanowano finałową galę, łączącą internetową transmisję z występami na żywo, a dla najlepszych uczestników we wszystkich kategoriach przewidziano nagrody finansowe.

Muzyczna podróż z łomżyńskimi filharmonikami

Foto: Muzyczna podróż z łomżyńskimi filharmonikami
cz pt, 03 lipca 2020 08:29

Koncertem w kościele Miłosierdzia Bożego Orkiestra Filharmonii Kameralnej zakończyła sezon artystyczny. Był to sezon nietypowy, naznaczony pandemią, z blisko 50 koncertami i nagraniami: płytowymi oraz występów online. Program „Muzyczna wycieczka” zapewnił publiczności wyprawę w różne rejony świata, a przewodnikami byli w niej dyrygent Jan Miłosz Zarzycki i tenor Tomasz Piluchowski, już od lat współpracujący z łomżyńską orkiestrą.

Festiwal Drozdowo-Łomża – później, okrojony, ale ma być

Foto: Festiwal Drozdowo-Łomża – później, okrojony, al...
cz wt, 30 czerwca 2020 14:23

Początek wakacji od lat w Łomży wiązał się z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W miniony czwartek 25. czerwca miał rozpocząć się on po raz 27. Miał potrwać aż 11 dni... Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jego organizację w planowanym kształcie, ale Jacek Szymański i Jarosław Cholewicki nie zrezygnowali z festiwalu, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. – Przygotowaliśmy osiem koncertów, z czego dwa online – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Najłatwiej byłoby zrezygnować, ale nie ma o tym mowy – cały świat został „uszczęśliwiony” pandemią, nikt nie wie ile to potrwa, dlatego nasz festiwal odbędzie się, chociaż w skromniejszym wymiarze i z pewnymi ograniczeniami.

Magiczny świat spektaklu bez słów

Foto: Magiczny świat spektaklu bez słów
cz nie, 28 czerwca 2020 21:37

Teatr Lalki i Aktora zaprezentował na żywo i z udziałem widzów najnowszą premierę. „Lew i Ptak” na motywach książki Marianne Dubuc i w reżyserii Katy Csató z Węgier miał zostać pokazany w marcu. Koronawirus pokrzyżował te plany, dlatego spektakl zakończył sezon artystyczny 2019/2020. Uniwersalną opowieść bez słów o sile zaufania i wartości prawdziwej przyjaźni, z interesującą scenografią Julii Skuratowej z Litwy oraz piękną muzyką Bogdana Szczepańskiego będzie można oglądać w kolejnym sezonie łomżyńskiego teatru. Przygotowania do niego oraz przeniesionego na wrzesień festiwalu „Walizka” w zmienionej formule rozpoczną się już 17. lipca.

Fotograficzny kajecik Eugeniusza Helberta

Foto: Fotograficzny kajecik Eugeniusza Helberta
cz so, 27 czerwca 2020 10:10

W Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku można oglądać zdjęcia wybitnego fotografika. Eugeniusz Helbert, fotograf prasowy i reportażysta o ogromnym dorobku, pokazał wystawę „21 kartek… z kajeciku…”, własną, bardzo poetycką wizję świata w czerni i w bieli. – Trzeba się tu skupić na czymś poszczególnym, bo każde z moich zdjęć jest inne – mówi Eugeniusz Helbert. – To nie jest cykl, nie są połączone żadną fabułą – to moje spojrzenia na temat, ale bardziej przemyślenia niż to, co widzi moje oko. To dopiero czwarta prezentacja tych zdjęć, po Warszawie, Chorzowie i Szczecinie. Otwarcie odbyło się online, bezpośrednio po nim miało miejsce spotkanie z autorem, a wystawa będzie czynna do 5. sierpnia.

Filharmonia Kameralna znowu zagrała na żywo

Foto: Filharmonia Kameralna znowu zagrała na żywo
cz pt, 26 czerwca 2020 07:55

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zagrała pierwszy koncert po ponad trzymiesięcznej przerwie. W kościele Krzyża Świętego łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zaprezentowali program „Violini a due” ze skrzypcami w roli głównej, grając w maseczkach i z zachowaniem dystansu. Solistami w koncercie Antonio Vivaldiego byli wyśmienici skrzypkowie orkiestry Cezary Gójski i Piotr Sawicki, a gośćmi specjalnymi Polish Violin Duo, czyli Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – studenci muzycznych akademii w Poznaniu oraz w Łodzi, mający już na koncie ponad 180 nagród na krajowych i zagranicznych konkursach. Ich występ w Łomży to również efekt nagrody, przyznanej przez Filharmonię Kameralną zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Młodzi wirtuozi zagrali tak, że oklaskiwała ich nie tylko publiczność, ale też orkiestra.

Lew i Ptak na scenie w Teatrze Lalki i Aktora

Foto: Lew i Ptak na scenie w Teatrze Lalki i Aktora
cz wt, 23 czerwca 2020 14:37

Ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Teatr Lalki i Aktora w Łomży znów otworzy się dla widowni. W najbliższą sobotę 27 czerwca o godzinie 17.00 w Teatrze odbędzie się premiera spektaklu „Lew i Ptak”. Ten spektakl będzie pierwszym po tak długiej przerwie, ale jednocześnie ostatnim – zamykającym sezon artystyczny 2019/2020.

Ekologiczny happening w papieskim parku

Foto: Ekologiczny happening w papieskim parku
mm so, 20 czerwca 2020 09:16

Pandemia koronawirusa opóźniła, ale nie uniemożliwiła podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Makulatura to nie śmieć – powietrze”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 271 prac z całego kraju. W kwietniu te najciekawsze pokazano na wystawie w Galerii Bonar, a teraz na plenerowej prezentacji w Parku Jana Pawła II. Sporą atrakcją dla zwycięzców konkursu i uczestników imprezy było też wykonanie ekologicznych flag, które zawisły w parku, przypominając o tym, że bez czystego powietrza nie da się żyć. – Dbajmy o przyrodę, dbajmy o środowisko, nauczmy się je szanować i żyć w zgodzie z naturą! – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, zapowiadając już jego przyszłoroczną edycję.

Filharmonia wkrótce zagra na żywo...

Foto: Filharmonia wkrótce zagra na żywo...
cz pt, 05 czerwca 2020 10:08

– Bardzo liczymy na to, że jeszcze w czerwcu uda nam się zagrać przynajmniej raz na żywo i czekamy na ten moment z utęsknieniem! – mówi dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. Ostatni regularny koncert łomżyńskich filharmoników odbył się trzy miesiące temu. Od tej pory z powodu pandemii mogą grać tylko online, przygotowując dotąd cztery programy z premierowym i archiwalnym materiałem. Najnowszy internetowy koncert nagrywany jest w ramach obchodzonego Roku Beethovenowskiego.

Teatr startuje z „Rekwizytornią Online”

Foto: Teatr startuje z „Rekwizytornią Online”
cz cz, 04 czerwca 2020 11:11

Teatr Lalki i Aktora w Łomży publikuje pierwsze nagranie zrealizowane w ramach projektu „Rekwizytornia Online”, w ramach którego scenę i widownię przekształcono w studio teatralno-telewizyjne. - Nie mogąc zaprosić Was do naszego teatru, mamy nadzieję, że zaprosicie nas do swoich domów – podaje Łukasz Boratyński. - Jako pierwsze udostępniamy czytanie performatywne w wykonaniu Elizy Mieleszkiewicz pt. „Calineczka” na podstawie baśni H. Ch. Andersena.

Szlagier Dua Lipa o rozterkach miłosnych w pandemii

Foto: Szlagier Dua Lipa o rozterkach miłosnych w pand...
cz cz, 04 czerwca 2020 07:31

Piosenka 25-letniej piosenkarki Dua Lipa trafiła na warsztat rozśpiewanych młodych łomżynianek i łomżyniaków. I choć wokalistka zatytułowała utwór „Don't start now”, śpiewający postąpili akurat odwrotnie i wystartowali z coverem – czyli piosenką wziętą z repertuaru innego wykonawcy. - Za nami ponad dwa miesiące ekstra pracy i przy okazji naprawdę dobrej zabawy na zajęciach online, co na pewno odczujecie w naszym kolażu – twierdzą Anna Kaptór i Przemysław Starachowski, twórcy Muzykolektywu, czyli autorskiej szkoły muzycznej dla wokalistów i perkusistów w Łomży.

Czas Jagiellonów na monetach

Foto: Czas Jagiellonów na monetach
cz śr, 03 czerwca 2020 14:09

Unikalne polskie monety z XV-XVI wieku można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim na wystawie „Czas Jagiellonów” . – Wystawa obejmuje czasy panowania Jagiellonów, od Władysława Jagiełły do Zygmunta Augusta, a przedstawione na niej monety pochodzą z ostatniego wieku średniowiecza i pierwszego wieku Odrodzenia – mówi Mirosław Szczepański, autor koncepcji wystawy. Poza monetami nie brakuje też informacji, opracowanych przez Jolantę Deptułę. Siła nabywcza dawnego pieniądza była nieporównywalna z obecną: królewski obiad w roku 1389 kosztował 153 grosze, gdzie za 50 kur zapłacono raptem jeden grosz.

Miejski Dom Kultury wznawia działalność

Foto: Miejski Dom Kultury wznawia działalność
cz wt, 02 czerwca 2020 16:26

Po ponad dwóch miesiącach wymuszonej okolicznościami aktywności wyłącznie w sieci Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych znowu otwiera swe podwoje. Wracają zajęcia wokalne, teatralne i plastyczne, będzie też streching i pilates oraz od 8. czerwca warsztaty kreatywności. – Oczywiście wciąż obowiązuje nas reżim sanitarny, będą to więc głównie zajęcia indywidualne w grupach do 10 osób – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Stopniowo chcemy wrócić do pełnej aktywności, a na razie sprawdzamy jakie będzie zainteresowanie. Planujemy też koncerty i inne wydarzenia, na przykład dwa weekendy Café Kultura w sierpniu.

Muzyczne podziękowanie dla pracowników służby zdrowia

Foto: Muzyczne podziękowanie dla pracowników służb...
cz pon, 25 maja 2020 14:39

Młodzi muzycy z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Piastowa włączyli się do międzynarodowej akcji #musicdoesentstop. W hołdzie dla pracowników służby zdrowia nagrali utwór „Song For Health”. To zespołowa praca 60. instrumentalistów i chórzystów pod kierunkiem dyrygenta i trębacza Dawida Dąbrowskiego, absolwenta łomżyńskiej PSM i studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prowadzącego Orkiestrę Młodych MDK w Ostrowi Mazowieckiej. – Dowiedziałem się o tej akcji, rzuciłem w orkiestrze hasło, że może byśmy się przyłączyli i odzew był błyskawiczny – mówi Dawid Dąbrowski. – Pracownicy służby zdrowia zasługują na wsparcie i podziękowania, bo w czasie pandemii pracują bardzo ciężko, poświęcając się dla nas wszystkich.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę