środa, 24 stycznia 2018 napisz DONOS@

Jubileuszowy festiwal i święto muzyki

Foto: Jubileuszowy festiwal i święto muzyki
cz pon, 20 listopada 2017 08:10

Wokalistka Monika Malczak zwyciężyła w X Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu. – Uroniłam kilka łez, bo nie ukrywam, że to jest jak dotąd najważniejsza nagroda, jaką miałam zaszczyt zdobyć! – mówi Monika Malczak, ciesząc się nie tylko z wygranej, ale też dodatkowej nagrody od jurora Przemka Strączka oraz z tego, że jeszcze w Łomży wystąpi. W jubileuszowym, trwającym trzy dni festiwalu, poza konkursem odbyły się koncerty gwiazd, w tym międzynarodowych składów Quantum Trio, Mike Parker`s Trio Theory, Przemek Strączek Trio oraz czesko-węgiersko-serbsko-tureckiej formacji Tomáš Liška & Invisible World.

Artystyczne wakacje w Supraślu

Foto: Artystyczne wakacje w Supraślu
cz pon, 20 listopada 2017 08:07

27. podopiecznych Anny Bureś z pracowni plastycznej MDK-DŚT zaprezentowało efekty pracy podczas wyjazdowego pleneru na wystawie „Supraśl 2017”. Perła Podlasia zainspirowała dzieci i młodzież do wykonania wielu rysunków i obrazów, w tym ikon, które większość uczestników warsztatów miała okazję pisać po raz pierwszy. – Oglądaliśmy też ikony w muzeum – mówi 8-letnia Dominika. – Fajnie się na tych warsztatach bawiliśmy i to mi się bardzo podobało! – Było bardzo fajnie! – potwierdza 8-letnia Lena. – Robiliśmy ikony, ale nie tylko!

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

Foto: Jest w orkiestrach dętych jakaś siła
cz so, 18 listopada 2017 12:12

Najmłodszy muzyk ma 10 lat, a najstarsi od 10 lat w niej grają. Łomżyńska Orkiestra Dęta Waldemara Borusiewicza w piątek świętowała jubileusz 10-lecie istnienia. Na swój jubileusz w auli II Liceum Ogólnokształcącego zagrali 250 koncert. Były marsze, wiązanki pieśni żołnierskich i patriotycznych, ale także utwory z Władcy Pierścieni, czy „Dzieci Sancheza”. - To popis dla bardzo dobrych orkiestr - mówi Waldemar Borusiewicz. - Niewiele orkiestr w Polsce jest w stanie zagrać ten utwór, cieszy się, że tak młode dzieci są w stanie go zagrać – dodawał podkreślając, że „orkiestra zawsze była starsza”.

Malarskie emocje i debiut w rodzinnym mieście

Foto: Malarskie emocje i debiut w rodzinnym mieście
mm so, 18 listopada 2017 10:36

„Tłumaczenie emocji na obrazy” to debiutancka wystawa łomżynianki Magdy Olszewskiej. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami abstrakcyjne obrazy, pełne soczystych barw, znaczeń i emocji, udowadniając, że jej wykładowca, prof. Andrzej Zwierzchowski nie mylił się, namawiając ją do poświęcenia się malowaniu. – To moja pierwsza wystawa indywidualna – mówi Magda Olszewska. – Cieszę się bardzo, że odbywa się w moim rodzinnym mieście, bo stąd się wywodzę i tutaj są moi bliscy!

Łomżyńska orkiestra nominowana w międzynarodowym konkursie

Foto: Łomżyńska orkiestra nominowana w międzynarodowy...
cz cz, 16 listopada 2017 15:30

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego otrzymała nominację w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2018. Złożone z międzynarodowych ekspertów i krytyków jury doceniło nagraną z udziałem flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz płytę „Flute Reflections”, która zebrała wcześniej bardzo dobre recenzje w zachodnich mediach. – To wspaniała nowina, bo to konkurs o zasięgu światowym – cieszy się dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – Nasza radość jest tym większa, że godnie reprezentujemy Łomżę i Polskę, będąc przedstawicielem niewielkiego przecież miasta.

Konkursowe sukcesy twórców z Klubu Wojskowego

Foto: Konkursowe sukcesy twórców z Klubu Wojskowego
cz śr, 15 listopada 2017 08:07

Wojciech Bogucki z Klubu Wojskowego w Łomży zdobył III nagrodę Ministra Obrony Narodowej w „Military Art” – konkursie filmów, fotografii i plastyki Wojska Polskiego. Na pokonkursową wystawę zakwalifikowano też prace pięciorga innych reprezentantów Klubu Wojskowego. – To nasz wielki sukces, bo spośród ponad 200 wybrano prace tylko 39 autorów – mówi Teresa Matuszelańska. – A ponieważ te nasze prace są wciąż prezentowane w Zamościu, to wymyśliłam też taką retrospektywną wystawę, żeby pokazać to, co od lat i z sukcesami wysyłamy na przeglądy twórczości artystycznej Wojska Polskiego.

Jedyny taki i jubileuszowy Novum Jazz Festival

Foto: Jedyny taki i jubileuszowy Novum Jazz Festival
cz wt, 14 listopada 2017 14:16

Muzycy z trzech kontynentów wystąpią podczas rozpoczynającego się w piątek X Novum Jazz Festival. Będą wśród nich amerykański wirtuoz perkusji Frank Parker, równie znakomity drummer Luis Mora Matus z Chile oraz międzynarodowy kwartet Tomáš Liška & Invisible World, grający jazz w połączeniu z muzyką etniczną. Wśród polskich gwiazd festiwalu będzie również wibrafonista Karol Szymanowski, jedyny solista na świecie grający na instrumencie bass vibe. – Zagrają jazzmani reprezentujący aż osiem państw, w tym z kolebki jazzu USA – mówi organizator i dyrektor artystyczny festiwalu Mirosław Dziewa. – Nie musimy jechać do Warszawy, Poznania czy Krakowa – mamy to samo w Łomży!

„Tryptyk polski” na Narodowe Święto Niepodległości

Foto: „Tryptyk polski” na Narodowe Święto Niepodległości
cz pt, 10 listopada 2017 15:39

Wokalno-taneczną opowieść patriotyczną „Tryptyk polski” przygotowali uczestnicy zajęć artystycznych w Regionalnym Ośrodku Kultury. Efekty pracy na letnich warsztatach oraz późniejszych prób zaprezentowali podczas koncertu w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Na scenie wystąpiło prawie 70. wykonawców, od przedszkolaków do osób dorosłych, a publiczność najżywiej przyjęła efektowny układ choreograficzny z flagami w wykonaniu małych dzieci.

Muzyczne święto i koncertowa premiera

Foto: Muzyczne święto i koncertowa premiera
cz pt, 10 listopada 2017 08:31

Koncert muzyki polskiej na 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała Filharmonia Kameralna. Pośród pieśni i kompozycji Chopina, Moniuszki, Karłowicza czy Kilara był też utwór szczególny: suita „Melodie kurpiowskie”, napisana przez Romualda Twardowskiego specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry i mająca swą koncertową premierę. – Był pomysł, żeby zrobić koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości – mówi Romuald Twardowski. – Uznaliśmy z dyrektorem Zarzyckim, że dobrze byłoby zaprezentować na nim coś nowego oraz wykorzystać w tym utworze bogatą spuściznę kurpiowskiego folkloru!

Listy do byłego wicewojewody

Foto: Listy do byłego wicewojewody
cz cz, 09 listopada 2017 13:18

Korespondencja od wybitnych artystów polskiej sceny teatralnej i filmowej: Zofii Kucówny, Adama Hanuszkiewicza i Andrzeja Łapickiego wzbogaciła zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Jej ofiarodawcą jest Kazimierz Cłapka - przed 40 laty wicewojewoda łomżyński i ówczesny adresat korespondencji. Najciekawszy jest list potwierdzający próbę stworzenia w Łomży autorskiej galerii wybitnego fotografa Renarda Dudleya.

Ceramiczny świat Kazimierza Kalkowskiego

Foto: Ceramiczny świat Kazimierza Kalkowskiego
cz cz, 09 listopada 2017 08:24

Jest znany na całym świecie z jedynych w swoim rodzaju, ceramicznych rzeźb, ukazujących ludzkie ułomności w bardzo efektownej i zarazem groteskowej formie. Wystawę najnowszych prac Kazimierza Kalkowskiego otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Artysta zaprezentował na niej także bardziej konwencjonalną ceramikę użytkową oraz obrazy i rysunki. – Kazimierz Kalkowski opowiada o obsesjach, które czasem funkcjonują tylko w naszej podświadomości – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Jednak my nie mamy takiej wyobraźni, żeby nadać im taki wygląd, taką ikoniczną wizję.

Muzyczne preludium Święta Niepodległości

Foto: Muzyczne preludium Święta Niepodległości
cz śr, 08 listopada 2017 08:56

Artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego ponownie wystąpili w Łomży. Kompletowi publiczności w hali im. Olimpijczyków Polskich zaprezentowali program estradowy z udziałem solistów, chóru i baletu, złożony zarówno z utworów historycznych i patriotycznych, jak i rozrywkowych, w tym entuzjastycznie przyjmowanych przebojów musicalowych i filmowych. – Ten koncert był świetną inauguracją łomżyńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości i oby tak było również w następnych latach! – mówi jego organizator ppłk Ryszard Matuszewski.

Festiwalowe sukcesy wokalistek PopArtu

Foto: Festiwalowe sukcesy wokalistek PopArtu
cz pon, 06 listopada 2017 08:02

7-letnia Olga Szlesińska zdobyła srebrny dyplom podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów „Polsha Privet”. Olga rywalizowała w Białymstoku z prawie 60. uczestnikami z Polski i Białorusi, będąc najmłodszą wokalistką w konkursowej stawce. Zachwyciła jury umiejętnościami i interpretacją niełatwej „Piosenki drewnianych lalek”. W tej samej kategorii, śpiew estradowy 6-9 lat, wyróżnienie zdobyła 8-letnia Natalia Gryc. Obie dziewczynki są podopiecznymi Bernarda Karwowskiego i śpiewają w prowadzonym przez niego zespole PopArt MDK-DŚT.

Legendarny Ptaszyn ponownie w Łomży

Foto: Legendarny Ptaszyn ponownie w Łomży
mm so, 04 listopada 2017 10:38

Jan „Ptaszyn” Wróblewski, jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, był gwiazdą „Zaduszek artystycznych” MDK-DŚT i Centrum Kultury. 81-letni muzyk zagrał ze swym kwartetem autorskie kompozycje i jazzowe standardy, udowadniając, że wciąż należy do ścisłej czołówki wirtuozów saksofonu, a scena jest jego prawdziwym żywiołem. – Jeśli idzie o kondycję, to nie zawsze jest tak pięknie, ale jak już się wejdzie na scenę i się zacznie, to nie ma mowy o żadnym oszczędzaniu się! – podkreśla Ptaszyn, nagrodzony na koniec koncertu długimi owacjami.

„Wiara i pamięć” Jerzego Chaberka

Foto: „Wiara i pamięć” Jerzego Chaberka
mm so, 04 listopada 2017 10:34

Bywalcy koncertów i spektakli w MDK-DŚT zwykle nie zwracają uwagi na zajmującego się oświetleniem sceny Jerzego Chaberka. Tymczasem jest on jednym z najlepszych fotografów w Polsce, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz zdobywcą wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach. Jego kunszt potwierdza też najnowsza wystawa „Wiara i pamięć”, ukazująca zabytkowy łomżyński cmentarz i ludzi dawno już zmarłych, ale symbolicznie przypomnianych na analogowych fotografiach. – Fotografia cyfrowa pokazuje nam temat, ale nie pokazuje pełnej wartości fotografii – mówi Jerzy Chaberek. – Dlatego uznałem, że ten temat wymaga innego podejścia, czegoś wyjątkowego.

Jak król lew spotkał się z bocianem znad Biebrzy

Foto: Jak król lew spotkał się z bocianem znad Biebrzy
cz wt, 31 października 2017 08:09

Trzech kolegów postanowiło pokazać znajomym i przygodnym gościom, co się dzieje w parkach narodowych w Kenii i nad Biebrzą. Najpierw porobili setki zdjęć, pokazujących pejzaże, zwierzęta, ludzi i architekturę, jak domki lepione w Afryce z gliny, potem połączyli te fotografie w filmowym rytmie i okrasili obficie znakomitą muzyką etniczną, Pink Floyd i Mike'a Oldfielda W podziemnej sali Restauracji Na Farnej w Łomży można było poczuć się tak jak w kinie, oglądając ekran świata kenijski i polski, jakim go sfotografowali: Zbigniew Walczuk, Przemek Wojewoda i Mariusz Prus.

Od Bacha do techno na Off Road

Foto: Od Bacha do techno na Off Road
cz pon, 30 października 2017 08:15

Koncert zespołu Mikromusic zakończył spotkania z kulturą niepopularną Off Road. Przez cztery dni w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych oraz w innych miejscach odbywały się koncerty, spektakle, artystyczne happeningi i pokazy filmowe, prezentujące dokonania twórców spoza głównego nurtu szeroko rozumianej sztuki. Wśród nich byli również artyści pochodzący z Łomży, Marzena Turek-Gaś oraz Adam Frankiewicz; nie zabrakło też prawdziwych tuzów niezależnej sceny muzycznej i teatralnej, jak: Abradab, Adam Walny i Tadeusz Wierzbicki.

Gorące rytmy i gitarowy koncert wirtuoza

Foto: Gorące rytmy i gitarowy koncert wirtuoza
cz pt, 27 października 2017 08:23

Marcin Dylla, jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych w Europie, wystąpił po raz pierwszy w Łomży. Z Filharmonią Kameralną wykonał Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, a już w ten weekend będzie go nagrywać na kolejną płytę orkiestry. – To dopiero drugie wykonanie tego utworu i jego pierwsze nagranie! – podkreśla Marcin Dylla. Drugi bohater wieczoru, słoweński dyrygent Simon Perčič, popisał się w słynnej suicie z opery „Carmen” Bizeta, a po koncercie nie krył słów uznania dla solisty, orkiestry oraz młodych perkusistów z Poznania i Gdańska, którzy wzmocnili na ten występ skład naszych filharmoników.

Światowa kariera łomżyńskiej roller painter girl

Foto: Światowa kariera łomżyńskiej roller painter girl
cz pt, 27 października 2017 08:14

Marzena Turek-Gaś, prekursorka tworzenia wielkoformatowych obrazów farbą rozprowadzaną podczas jazdy na wrotkach, wróciła z wystawą do rodzinnej Łomży. W Galerii Pod Arkadami zaprezentowała swe prace podzielone na mniejsze płótna, dopełnione filmowymi prezentacjami, w tym „Jazzd malarskich” wyświetlanych na kamienicy w której mieści się galeria. Była to jednocześnie inauguracja czterodniowego cyklu spotkań z kulturą alternatywną Off Road, nowej inicjatywy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.

Doceniony przez marszałka

Foto: Doceniony przez marszałka
cz cz, 26 października 2017 08:26

Przemysław Filip Karwowski z Teatru Lalki i Aktora w Łomży znalazł się w gronie siedmiu osób nagrodzonych przez marszałka województwa podlaskiego za twórczość, upowszechnianie i ochronę kultury. Artysta plastyk i scenograf z Łomży nagrodę otrzymał za całokształt pracy artystycznej i przygotowanie ponad 60 scenografii.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0