niedziela, 16 czerwca 2019 napisz DONOS@

Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej

Foto: Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej
cz pon, 18 lutego 2019 08:03

Jacek Herman-Iżycki jest pierwszym Polakiem, który pokonał Saharę na rowerze. Jego afrykańska podróż w roku 1980 nie skończyła się na tym wyczynie, bo dotarł też choćby do Sudanu, Ugandy i Egiptu. Podróżował tak przez 11 miesięcy, ciągle fotografując. Dzięki temu wydał po latach książkę „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej” i przygotował wystawę, która trafiła też do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – To było spełnienie moich marzeń i podróż życia, do której szykowałem się trzy lata od 1976 roku, kiedy byłem po raz pierwszy na Czarnym Lądzie – mówi Jacek Herman-Iżycki. – Byłem wtedy zapalonym turystą rowerowym i kiedy zobaczyłem tę czarną Afrykę, to stwierdziłem, że jest to wspaniałe miejsce do jeżdżenia na rowerze!

Wystawa doroczna Nurtu

Foto: Wystawa doroczna Nurtu
mm so, 16 lutego 2019 11:56

Podsumowującą miniony rok twórczy wystawę Klubu Fotografii Nurt otwarto w Galerii Pod Arkadami. – 12 miesięcy przeminęło i jak się okazuje wszyscy koledzy fotografowali przez ten czas – mówi Zbigniew Ciborowski. – Te prace pokazują też zmiany, bo jak przyjrzymy się, to niektórzy zostali przy swoich tematach, szczególnie pejzażowych, a niektórzy przerzucili się na inne obszary działalności fotograficznej, co dowodzi, że dojrzewają i rozwijają się, bo jakość fotografii poprawia się w miarę rozwoju artystycznego. Niestety część zdjęć pokazanych na wystawie dowodzi czegoś zupełnie innego...

Muzyczne walentynki na poważnie i na wesoło

Foto: Muzyczne walentynki na poważnie i na wesoło
cz pt, 15 lutego 2019 08:23

Nadkomplet publiczności obchodził święto zakochanych podczas koncertu Filharmonii Kameralnej. Jego gwiazdą była, uwielbiana nie tylko w Łomży, sopranistka Grażyna Brodzińska, towarzyszył jej utalentowany tenor Krzysztof Zimny, a dyrygował Jan Miłosz Zarzycki. – Mamy dziś walentynki, więc przede wszystkim śpiewamy o miłości – mówi Grażyna Brodzińska. – Co prawda walentynki powinny być przez cały rok, ale skoro jest jeden dzień, taki najważniejszy, to właśnie dziś śpiewamy o miłości, ale i o zdradzie – generalnie o uczuciach i ich różnych aspektach.

Obrazki z życiorysu i poezjowania Cioci Grażynki

Foto: Obrazki z życiorysu i poezjowania Cioci Grażynki
cz pt, 15 lutego 2019 08:22

Na co dzień uczy języka polskiego i dobrze się w roli sprawuje, zbierając zacne recenzje od swoich uczniów. Czasem wyrusza autobusem i pociągiem w podróż do miasta Wałbrzycha, z którego 45 lat temu została wyrwana jako 15-latka, gdy rodzice zmieniali pracę i miejsce zamieszkania na Łomżę. Jest zakochana w mieście dzieciństwa, gdzie „ziemia leży odłogiem. Poorane biedaszybami pola czekają na inwestorów”. Czym są biedaszyby, co zakochani robią w zamkniętym od lat Kinie Zorza i jak przeżyć nudy lekcji ojczystej literatury – Ciocia Grażynka opowiadała w Klubie Wojskowym.

„Duchowość pogranicza” Tadeusza Żaczka

Foto: „Duchowość pogranicza” Tadeusza Żaczka
cz cz, 14 lutego 2019 08:14

– Od 35 lat fotografuję wiarę, głównie prawosławie – mówi artysta fotograf Tadeusz Żaczek. – Skupiam się na relacji człowiek-wiara, interesuje mnie reakcja człowieka na jej przeżywanie, na kontakt z Bogiem. Dlatego w 2009 roku wymyśliłem, żeby na tym terenie gdzie mieszkam, na tzw. Polesiu Lubelskim, gdzie wielokulturowość jest bardzo widoczna, a w obrębie 10-15 kilometrów mamy wszystkie możliwe wiary, bo są: katolicy, prawosławni, muzułmanie,Tatarzy, a do tego judaiki, pozostałości żydowskie, zorganizować plener fotograficzny, ukazujący wiarę tego regionu. Jedną z poplenerowych wystaw zbiorowych „Duchowość Pogranicza VI” otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, a Tadeusz Żaczek spotkał się też z uczniami szkoły.

Charytatywne koncerty dla Pawła

Foto: Charytatywne koncerty dla Pawła
cz śr, 13 lutego 2019 13:30

Muzyk łomżyńskich zespołów Paweł Śliż zbiera na operację, która zahamuje postępy niedowładu nóg, dzięki czemu będzie mógł poruszać się sprawniej. Poza trwającą zbiórką w internecie odbędzie się też specjalny koncert, podczas którego można będzie wesprzeć tego zdolnego gitarzystę i basistę. W Garage Grill & Bar w piątek oraz w sobotę rocka, bluesa i country zagra aż osiem zespołów. Wstęp jest wolny, ale przy scenie będzie znajdować się puszka na dobrowolne datki. – Pomagać potrzebującym trzeba zawsze, jeśli tylko leży to w zasięgu naszych realnych możliwości – mówi Jan „Yaniu” Górski, zapowiadając dwa dni świetnych koncertów w szczytnym celu.

Kwietne ogrody wszechświata Elżbiety Laskowskiej

Foto: Kwietne ogrody wszechświata Elżbiety Laskowskiej
cz śr, 13 lutego 2019 08:26

Pięknem przyrody była zauroczona od dziecka i już wtedy przejawiała zdolności plastyczne. Nigdy jednak nie kształciła się w tym kierunku, ale teraz nadrabia stracony czas. I to bardzo skutecznie, co potwierdziła jej debiutancka wystawa w Galerii N. Łomżynianka z wyboru Elżbieta Laskowska zaprezentowała efektowne martwe natury z kwiatami w roli głównej. – Kwiaty są moją pasją i największą inspiracją – mówi Elżbieta Laskowska. – Uwielbiam kwiaty w ogródku, ale nie lubię ich zrywać, a przeniesione na płótno pozostają z nami na zawsze!

Studio eMDeK i The BL Blues Band dla Adama Bidasa

Foto: Studio eMDeK i The BL Blues Band dla Adama Bidasa
cz pon, 11 lutego 2019 11:04

Zaskoczony i wzruszony był Adam Bidas, sandomierski społecznik z groźnym guzem na wątrobie, dla którego łomżyńscy artyści i Jednostka Strzelecka 1012 Łomża zorganizowali koncert, wystawy broni i sprzętu oraz pokazy współpracy policjantów i ratowników podczas zatrzymania samochodu z niebezpiecznymi przestępcami. W trakcie występu w „starej” auli PWSIiP muzycy połączyli się komórkowo z czekającym na termoablację guza chorym kolegą: dziękował łomżyniakom i gościom za zaangażowanie w ratowanie jego zdrowia... Pilna operacja usunięcia nowotworu kosztuje 30 tys. zł; z NFZ byłaby możliwa za rok. Strzelcy z artystami z Łomży uznali, że nie ma czasu na czekanie.

Beatrock w pubie „Pod ratuszem”

Foto: Beatrock w pubie „Pod ratuszem”
cz nie, 10 lutego 2019 11:40

– Jestem dumny z tego, że stworzyliśmy płytę napisaną do poezji zupełnie inaczej, bo mamy sygnały od ludzi, że pokazaliśmy to w całkowicie inny sposób – mówi Bartas Szymoniak. – Jeśli ktoś nas nie znał, mógł spodziewać się poezji śpiewanej, a potem było zaskoczenie, ale na plus! Tak też było w piątkowy wieczór w pubie „Pod ratuszem”, gdzie znany ze Sztywnego Pala Azji wokalista zaprezentował jedyny w swoim rodzaju koncert – większość muzyki tworzył głosem i zapętlał w looperze, a śpiewał ponadczasowe teksty Słonimskiego, Baczyńskiego i Gajcego. Zabrzmiał też utwór dla artysty szczególny, uwielbiany również przez słuchaczy: „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, hołd Bartasa i Michała Parzymięso dla Bogdana Łyszkiewicza.

„Szansa na Sukces” powraca na antenę

Foto: „Szansa na Sukces” powraca na antenę
cz pt, 08 lutego 2019 08:41

„Szansy na sukces” nie trzeba reklamować. To pierwszy program w polskiej telewizji, w którym śpiewać mógł każdy. Prowadził go Wojciech Mann, a dzięki niemu na polskie scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Justyna Steczkowska, Kasia Stankiewicz czy Joanna Kulig. Teraz po kilku latach przerwy program ma wrócić w nowej odsłonie, by znów dać szansę wszystkim, dla których śpiewanie to wielka radość. - Może w Łomży znajdą się wokaliści, którzy zechcą zaprezentować swój talent – mówi Aneta Mateńko z programu SnS zapraszają na casting. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Meandry szukają i zapraszają

Foto: Meandry szukają i zapraszają
cz pon, 04 lutego 2019 09:32

To już piąty rok działalności Projektu Artystycznego Meandry. Zespół organizuje nabór do grupy początkującej i zaprasza na swoje zajęcia osoby, które chcą tańczyć. Nie trzeba mieć partnera ani partnerki. - Tematem przewodnim jest taniec ludowy, a my tworzymy grupę taneczną, w której każdy partner może tańczyć z każdą partnerką. Szukamy osób, które czują rytm. Z mniejszym i większym doświadczeniem – podkreśla Irmina Gosk, która prowadzi zajęcia taneczne.

30-lecie i pożegnanie Mr. Pollack w Łomży

Foto: 30-lecie i pożegnanie Mr. Pollack w Łomży
mm so, 02 lutego 2019 13:03

Jubileuszowa i zarazem pożegnalna trasa 30-lecia zespołu gitarowego wirtuoza Jacka i mistrza perkusji Grzegorza Polaków dotarła do Łomży. W pubie „Pod ratuszem” fani zgotowali Mr. Pollack gorące przyjęcie: był tort i gromkie sto lat. Artyści zrewanżowali się porywającym koncertem, wypełnionym zespołowymi przebojami, dużą ilością utworów z przygotowywanej płyty oraz brawurowymi transkrypcjami klasyki. Poruszający „For The Love Of God” bracia Polak zadedykowali zmarłemu tydzień wcześniej łomżyńskiemu muzykowi Markowi Kamińskiemu.

Zmarł łomżyński muzyk Marek Kamiński

Foto: Zmarł łomżyński muzyk Marek Kamiński
cz pon, 28 stycznia 2019 08:16

W piątek wieczorem zmarł Marek Kamiński. Przeżył zaledwie 42 lata, przez trzy ostatnie walczył z ciężką chorobą. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci. W Łomży i nie tylko znany był jako basista zespołów Bohort i Mechanica, jednego z najlepszych tribute bandów legendarnej Metalliki. Ostatni koncert zagrał 23. listopada ubiegłego roku, kiedy Mechanica wystąpiła w MDK-DŚT przed grupą Bright Ophidia, a we wtorek 29. stycznia rodzina i przyjaciele odprowadzą Go w ostatnią drogę. – Wszyscy wiedzieliśmy, że Marek tam się szykuje, mówił, że jest coraz słabszy, ale nie sądziliśmy, że nastąpi to tak szybko... – mówi Krzysztof Jodłowski, gitarzysta Mechaniki.

Legendarny Non Iron zagrał w Łomży

Foto: Legendarny Non Iron zagrał w Łomży
mm nie, 27 stycznia 2019 13:39

Rockowa scena MDK-DŚT zaczęła rok 2019 od mocnego uderzenia w klasycznym wydaniu. W klubie PopArt zagrał bowiem poznański zespół Non Iron, złożony z wybitnych muzyków, polski prekursor blues rocka i melodyjnego hard rocka. Grupa reaktywowała się w oryginalnym składzie przy okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej jej założyciela Henryka Tomczaka, po czym ruszyła w wyjątkową trasę „Innym niepotrzebni – XXX lat reunion tour”. W jej ramach Non Iron zagra łącznie tylko 18 koncertów, a łomżyński był jedynym w północno-wschodniej Polsce.

Filharmonia Kameralna nominowana do Fryderyka

Foto: Filharmonia Kameralna nominowana do Fryderyka
cz pt, 25 stycznia 2019 15:20

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego została nominowana do prestiżowej nagrody Fryderyka, przyznawanej przez członków Akademii Fonograficznej. Uznanie ekspertów zdobyła przedostatnia płyta łomżyńskiej orkiestry „Polish Contemporary Concertos” z utworami wybitnych kompozytorów współczesnych Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, nagrana z udziałem wirtuozów Marcina Dylli, Pawła Gusnara, Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla. Wszystkie utwory były tu dedykowane solistom i jest to ich płytowa premiera, dzięki czemu „Polish Contemporary Concertos” jest obecnie wyjątkowym wydawnictwem nie tylko w polskiej, ale i w światowej fonografii.

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Foto: Nagrody prezydenta dla twórców kultury
mm cz, 24 stycznia 2019 18:10

Teresa Matuszelańska, Zygmunt Zdanowicz, Maria Bauchrowicz-Tocka, Katarzyna Kuklińska i Witold Długozima to laureaci nagród prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2018. Ich wręczenie odbyło się podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora, uświetnionej poetyckim recitalem barda Marka Gałązki. Laureaci otrzymali po 4200 zł brutto oraz efektowne statuetki projektu i autorstwa łomżyńskiej artystki Ewy Skłodowskiej.

Łomża, jazz i Skicki-Skiuk

cz cz, 24 stycznia 2019 11:13

Kwartet Skicki-Skiuk w świetnym stylu zainaugurował łomżyńską odsłonę koncertowego cyklu „Polski Jazz 360°”. Młodzi muzycy zaprezentowali w MDK-DŚT bardzo swobodne podejście do muzyki jazzowej, nawiązując też do bluesa, rocka czy hip-hopu, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony słuchaczy, a na finał zagrali na jazzowo muzykę ludową, towarzysząc wokalistce Annie Szlagowskiej. – Było absolutnie rewelacyjnie! – ocenia gitarzysta Jakub Mizeracki. – Nie spodziewałem się, że publiczność przyjmie nas tak ciepło, poza tym była gotowa na naszą muzykę, dzięki czemu było nam łatwiej grać.

Dwie wystawy Andrzeja Cwaliny

Foto: Dwie wystawy Andrzeja Cwaliny
cz cz, 24 stycznia 2019 08:36

Związany w latach 80. i 90. z Drozdowem i Łomżą Andrzej Cwalina zaprezentował w łomżyńskich galeriach aż dwie wystawy. W Galerii Sztuki Współczesnej podsumował 40-lecie pracy twórczej obrazami, w tym cyklem „Tribute to Fangor”. W Galerii Pod Arkadami pokazał swą najnowszą fascynację, fotograficzne akty, którymi zainteresował się niespełna dwa lata temu. – Dwie wystawy naraz ma mało kto, ale jak fotografia weszła do mojej pracy twórczej udało się to połączyć! – mówi Andrzej Cwalina. – Cieszę się też bardzo, że dzieje się to w Łomży, bo przyjęło się już, że to w niej pokazuję swoje najnowsze prace.

Startują „Ferie z Teatrem” Lalki i Aktora

Foto: Startują „Ferie z Teatrem” Lalki i Aktora
cz śr, 23 stycznia 2019 11:53

Spektaklem „Zaczarowany Jeleń” wystartowały Ferie z Teatrem Lalki i Aktora. W ramach tegorocznej edycji na scenie pojawią się także: Miś Tymoteusz, Pinokio, Szewc Kopytko i Kaczor Kwak oraz Pippi Pończoszanka.

Koszty coraz większe, a końca nie widać

Foto: Koszty coraz większe, a końca nie widać
cz pon, 21 stycznia 2019 12:50

Od pięciu lat trwa przebudowa dawnej sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego na siedzibę Filharmonii Kameralnej. Prace miały skończyć się latem 2018 roku, ale się okazało się, że projekt według którego budynek miał być przebudowany miał mieć „wiele błędów i debiutanckich rozwiązań”. Na modernizację budynku wydaliśmy już grubo ponad 4 miliony złotych, ale okazuje się, że trzeba będzie wydać jeszcze trzy – cztery razy więcej.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę