czwartek, 21 czerwca 2018 napisz DONOS@

Startuje „Radość spod kapelusza”

Foto: Startuje „Radość spod kapelusza”
cz nie, 28 stycznia 2018 12:44

Można już nadsyłać zgłoszenia do 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Organizowany przez parafię Krzyża Świętego w Łomży konkurs jest jedyną tego typu imprezą w kraju, będąc nie tylko hołdem dla niezapomnianej Hanki Bielickiej, ale też szansą na pokazanie się dla śpiewającej i deklamującej, utalentowanej młodzieży. – Zapraszamy do udziału, bo będzie o co walczyć – mówi jedna z organizatorek Alicja Żelazna. – Mamy nadzieję, że w tym roku również uda się stworzyć ten niesamowity klimat naszego konkursu, a do tego będzie sporo radości!

Konkurs na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z Łomży

Foto: Konkurs na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z...
cz śr, 24 stycznia 2018 08:15

„W mieście, co było mi rajem” to hasło konkursu i jednocześnie cytatem z wiersza „Łomża” napisanego przez łomżyniankę z Piastowa, Iwonę Krzepkowską–Bułat, laureatkę głównej nagrody w V edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z Łomży.

Łomżyńskie Betlejem na 600-lecie miasta

Foto: Łomżyńskie Betlejem na 600-lecie miasta
cz pon, 22 stycznia 2018 07:49

Niedzielny koncert Filharmonii Kameralnej z udziałem kilku pokoleń łomżyńskich artystów rozpoczął obchody jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. W katedrze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe zaśpiewali Marika, Jula, Jacek Szymański, chóry, dzieci i młodzież z MDK-DŚT, ROK-u i PSM, muzyczne rodziny oraz wielu innych wykonawców, a wtórowała im bardzo liczna publiczność. – Dzisiaj mamy łomżyńskie święto! – mówi Marika. – Orkiestra jest nasza, tutejsza, soliści również, jest więc bardzo esencjonalnie. Wydaje mi się, że w kontekście charakteru imprezy jest to bardzo dobry pomysł, żeby zebrać łomżyńskich wykonawców z takiej okazji.

Malarstwo i „Dom” Andrzeja Strumiłły

Foto: Malarstwo i „Dom” Andrzeja Strumiłły
cz nie, 21 stycznia 2018 13:24

Prace wybitnego malarza Andrzeja Strumiłły można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Podczas sobotniego otwarcia wystawy odbyła się też promocja albumu „Dom”, w którym artysta przedstawia swe rodzinne gniazdo w Maćkowej Rudzie, rodzinę i przyjaciół. Na otwarciu wystawy w Łomży zabrakło jednak 90-letniego autora, który od kilku dni przebywa w szpitalu. – Profesor bardzo przeżywa swą nieobecność tutaj, bo bardzo nastawiał się na dzisiejszą wizytę – mówi Henryk Kudela, przewodniczący Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”, wydawcy albumu. – Chciał koniecznie przyjechać, bo jego kontakty i więzy z Łomżą są bardzo silne i emocjonalne, ale uniemożliwił mu to stan zdrowia.

Marini, Palladini i włoskie przeboje

Foto: Marini, Palladini i włoskie przeboje
mm so, 20 stycznia 2018 10:20

Włoski aktor, wokalista i tancerz Nicola Palladini zaprezentował w Łomży spektakl „Ciao, Ciao Bambina”. Został on oparty na biografii niezwykle popularnego w Polsce Marino Mariniego, którego przeboje uwielbiało kilka pokoleń Polaków. Palladini dowiedział się o tym dopiero wtedy, gdy zaczął występować w Polsce, chociaż ma polskie korzenie. – To coś niesamowitego, że te piosenki, które Marini tu po sobie zostawił, czy napisał wspólnie z Wandą Sieradzką, ludzie wciąż pamiętają i śpiewają, tak jak dzisiaj! – mówi zachwycony przyjęciem Nicola Palladini.

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Foto: Nagrody prezydenta dla twórców kultury
mm so, 20 stycznia 2018 10:15

Reżyser Piotr Domalewski, muzycy Anna Kaptór i Przemysław Starachowski z duetu Funkasanki, malarka Teresa Adamowska oraz kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska to laureaci nagród prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2017.

Gwiazdka z nieba dla Promyczków

cz pt, 19 stycznia 2018 08:32

Znana z chóru Trzecia Godzina Dnia wokalistka Agnieszka Gorączkowska zaśpiewała ze Studiem Wokalnym eMDeK podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” w kościele kapucynów. – Do tej pory Łomża kojarzyła mi się przede wszystkim ze zdanym egzaminem na prawo jazdy, ale po dzisiejszym wieczorze będę ją wspominać jeszcze lepiej! – mówi Agnieszka Gorączkowska, zachwycona atmosferą koncertu, publicznością i młodymi wokalistami eMDeKu. Zebrane podczas koncertu pieniądze zostały tradycyjnie przekazane na działalność prowadzonej przez kapucynów świetlicy dla dzieci Promyczki.

Muzyczne powitanie nowego roku

Foto: Muzyczne powitanie nowego roku
cz wt, 16 stycznia 2018 17:13

Kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi powitali rok 2018 uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym. Program koncertu dopełniły popularne przeboje i utwory klasyczne, wykonywane zarówno przez większe składy, jaki solistów. Były wśród nich również utalentowane 5-7 letnie dzieci, nie zabrakło też popisów znacznie starszych skrzypaczek, uczennic Jana Zugaja oraz klawiszowców przygotowanych przez Jana Zająca, który zastąpił w Ognisku zmarłego nagle jesienią ubiegłego roku Mirosława Żelaznego.

Fotograficzne sekrety grawitacji w Galerii Pod Arkadami

Foto: Fotograficzne sekrety grawitacji w Galerii Pod ...
cz so, 13 stycznia 2018 20:05

Studenci białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości zaprezentowali swoje prace w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Na wystawę „Sekretne życie grawitacji” składają się prace wykonane przez siedmioro fotografów w tym mieszkającego w Łomży Adam Czarniewicz, który z powodzeniem powrócił do fotograficznego hobby. – Fotografia jest dla mnie ucieczką od codzienności, formą spełniania się poza wykonywanym zawodem. Zawsze zachwycałem się pracami innych i nigdy nie myślałem, że będę sam wystawiał – mówi. - Życie pokazuje jednak, że marzenia się spełniają – fajnie, że dzieje się to w mieście, gdzie mieszkam!

Rockowy start z Mechaniką i Bright Ophidia

Foto: Rockowy start z Mechaniką i Bright Ophidia
cz so, 13 stycznia 2018 19:59

Rok 2018 rozpoczął się w MDK-DŚT od muzycznego uderzenia. W klubie PopArt zagrały zespoły Mechanica i Bright Ophidia. Łomżyńska grupa to jeden z najlepszych polskich cover bandów legendarnej Metalliki, białostocka Bright Ophidia od 20 lat gra progresywny metal najwyższej próby. Był to kolejny wspólny koncert obu zespołów w Łomży, a już niebawem na scenie MDK zagra jedna z legend polskiego rocka, grupa Agressiva 69. – Dwa lata temu zapowiadaliśmy tutaj, że przygotowujemy się do nagrania czwartej płyty „Fighting The Gravity” i nie jesteśmy gołosłowni – mówi perkusista Cezary Mielko. – Wróciliśmy do Łomży z nową płytą i cieszymy się bardzo, że mogliśmy znowu zagrać z Mechaniką!

Romantyczny koncert z tureckimi muzykami

Foto: Romantyczny koncert z tureckimi muzykami
cz pt, 12 stycznia 2018 08:11

Altowiolistka Ezgi Irmak i dyrygent Ertug Korkmaz z Turcji byli gośćmi czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej w Muzeum Diecezjalnym. Artyści zaprezentowali publiczności kompozycje utrzymane w romantycznym nastroju, napisane przez Schuberta, Czajkowskiego, Bridge'a i Elgara, w tym słynną Sonatę na altówkę i orkiestrę smyczkową „Arpeggione”. Była to druga wizyta tureckich muzyków w Łomży, ale pierwszy koncert w muzeum w ich karierze. – Poprzednim razem graliśmy jeszcze w sali orkiestry, ale teraz jest ona w remoncie– mówi Ertug Korkmaz. – Mam nadzieję, że skończy się on szybko, a póki co, zagraliśmy w muzeum – to ciekawe doświadczenie, koncert pośród tych pięknych rzeźb i obrazów.

Gorąca Hellada, czyli ferie w MDK-DŚT

Foto: Gorąca Hellada, czyli ferie w MDK-DŚT
cz cz, 11 stycznia 2018 16:45

- Na tydzień przeniesiemy się do świata antycznej - i bardzo gorącej - Grecji, starożytnego Rzymu i Bliskiego Wschodu – zapowiada Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży zapraszając dzieci na zajęcia w zimowe ferie. Będą też warsztaty komiksowe i warsztaty introligatorskie z japońskiego szycia książek.

Zatomizowane społeczeństwo na podwórcu Funkasanki

Foto: Zatomizowane społeczeństwo na podwórcu Funkasanki
cz wt, 09 stycznia 2018 08:21

Na pierwszy rzut oka znany duet Funkasanki z Łomży pokazuje najnowszy klip na raperski sposób: odrapana kamienica w podwórku, czapeczka full cup perkusisty w za obszernym pomarańczowym płaszczu i „nerka” na pasku wokalistki i pianistki. W milczeniu i nieruchomo stoją obok siebie, ona z nogą na małym telewizorku, wpatrzeni martwo w obiektyw, a my po chwili widzimy kalejdoskop ludzkich twarzy w codziennych sytuacjach: spracowana i niekochana kobieta w kuchni, smutna i samotna dziewczynka w klasie czy urzędnik mijany przez petentów jak roboty. Wszyscy bezgłośnie powtarzają słowa śpiewającej poetki Anny Kaptór: „O, znowu czuję to, gdzieś ucieka moja dusza, a ciało me spala się”. Jednak przeczuwam, że jest odwrotnie: dusza się spala, gdy ciało odchodzi tam.

Koncert kolęd Carmen Fidei

Foto: Koncert kolęd Carmen Fidei
cz pon, 08 stycznia 2018 08:13

Chór Carmen Fidei przygotował nowy program kolędowy „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Jego koncertowa premiera odbyła się w niedzielę w kościele Wniebowzięcia NMP. Przygotowane przez Michała Rajewskiego i jego podopiecznych łacińskie oraz polskie kolędy i pastorałki już niedługo zabrzmią też w innych miejscowościach, w tym podczas XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Łomżyński chór ma też ciekawe plany na dalszą część roku. – Nowy rok, nowe wyzwania, nowy program! – mówi Michał Rajewski. – Cieszę się, że chórzyści podołali oraz z tego, że na koncercie była wysoka frekwencja, a ludzie chętnie z nami śpiewali.

Mateusz Kurkowski gra na saksofonie hit Eda Sheerana

Foto: Mateusz Kurkowski gra na saksofonie hit Eda She...
mm pt, 05 stycznia 2018 18:03

- Tata to mój najlepszy przyjaciel, śmiejemy się, że nadajemy na tych samych falach. Światopogląd i spojrzenie na muzykę mamy podobne: ja przed nim otworzyłem jazz, a on pokazał mi instrumenty – opowiada utalentowany i znany nie tylko w rodzinnym mieście saksofonista Mateusz Kurkowski z Łomży, 22-letni student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który znów nagrał w autorskiej aranżacji na saksofon światowy przebój - tym razem to „Perfect” Eda Sheerana. - Ta myśl przyszła niespodziewanie, nie wiadomo skąd, że chcę grać na saksofonie. Może miała na to wpływ legenda szkoły muzycznej, Artur Włodkowski, muzyk Edyty Górniak i Renaty Przemyk...

Sylwestrowy koncert z niespodziankami

Foto: Sylwestrowy koncert z niespodziankami
mm pon, 01 stycznia 2018 13:41

Sopranistka Yeyoung Sohn z Korei Południowej oraz tenor Iwo Orłowski byli gwiazdami noworocznego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zachwycili komplet publiczności popisowymi wykonaniami najsłynniejszych arii i operetkowych duetów, śpiewali też znane wszystkim przeboje. Z równie dobrej strony zaprezentowali się w instrumentalnych utworach sami filharmonicy, a w kończącym koncert słynnym „Marszu Radetzky’ego” Straussa swój udział mieli również słuchacze. Były też niespodzianki: solistka śpiewająca po polsku, koreańska piosenka „Serce matki” i sceniczny debiut Emiliana Kudyby w roli Feriego z operetki „Księżniczka czardasza”.

Łomżyńska kultura A.D. 2017

cz so, 30 grudnia 2017 09:17

Pochodzący z Łomży Piotr Domalewski stał się największym objawieniem mijającego roku w świecie polskiego filmu. Jego fabularny debiut „Cicha noc” zdeklasował konkurencję 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając nie tylko nagrodę główną „Złote Lwy”, ale też pięć innych, w tym za pierwszoplanową rolę męską. Nie był to jedyny sukces twórców łomżyńskich na arenie ogólnopolskiej i europejskiej w roku 2017. W Łomży też było trochę ważnych artystycznych wydarzeń.

Łomżyńskie fotografie i wspomnienia

Foto: Łomżyńskie fotografie i wspomnienia
cz so, 30 grudnia 2017 09:15

10-letnia Zofia Pędzińska zdobyła I nagrodę w konkursie fotograficznym „Załomżenie”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. – Jeszcze nigdy nie brałam udziału w takim konkursie fotograficznym, to był mój pierwszy raz – mówi Zofia Pędzińska. – Jestem bardzo zaskoczona i zadowolona! Na otwarciu wystawy pokonkursowej w siedzibie TPZŁ ogłoszono też wyniki konkursu na łomżyńskie wspomnienia „W mieście, co było mi rajem...”. Zwyciężyła Iwona Krzepkowska-Bułat, autorka wzruszającego tekstu o ostatnich przedwojennych wakacjach w roku 1939.

Łomżyńscy artyści znowu na Farnej

Foto: Łomżyńscy artyści znowu na Farnej
cz pt, 29 grudnia 2017 08:06

25. łomżyńskich fotografów, malarzy i plastyków, od młodych amatorów do utytułowanych zawodowców - jak Teresa Adamowska, Gabor Lörinczy czy Mieczysław Mazur - prezentuje swoje prace w Restauracji Na Farnej. To kolejna wystawa promująca dokonania lokalnych twórców w miejscach innych niż galerie sztuki czy muzea. – Nasi goście mówią, że w innych miastach trudno spotkać lokal, gdzie w takiej ilości można podziwiać sztukę lokalnych artystów – mówi Jadwiga Serafin. – A mamy tę wystawę dzięki Ivie Żivkovej, która pochodzi z Bułgarii, ale wtopiła się już w nasze miasto i to jest nasza Iva!

Świąteczny koncert młodych wokalistów

Foto: Świąteczny koncert młodych wokalistów
cz pt, 22 grudnia 2017 08:05

– Inni mają teraz gonitwę w sklepach i wystają w kolejkach, a my tu sobie spokojnie siedzimy i śpiewamy kolędy w ten przedświąteczny czas! – mówiła Magda Sinoff podczas koncertu „My się zimy nie boimy”. Podopiecznych instruktorki Studia Wokalnego eMDeK wsparli w jego trakcie uczniowie klasy III C Katarzyny Łebkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 7, tworząc na finał zgrany, kolędowy chór. Najmłodsza solistka koncertu liczyła zaledwie 5,5 roku, na scenie zaprezentował się też juniorski skład eMDeKu, grupa Kidsy.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę