niedziela, 17 lutego 2019 napisz DONOS@

40 lat muzyki symfonicznej w Łomży

Foto: 40 lat muzyki symfonicznej w Łomży
cz cz, 04 października 2018 17:29

Wiosną 1978 oficjalną działalność rozpoczęła Łomżyńska Orkiestra Kameralna. Było to możliwe dzięki współpracy dyrygenta z Białegostoku Mieczysława Szymańskiego, Kazimierza Bylicy, ówczesnego dyrektora PSM I stopnia oraz nauczycieli tej łomżyńskiej szkoły: Wiesława Sokołowskiego i Jana Boćniewicza, związanego z orkiestrą do dziś. Pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony władz wojewódzkich oraz prezesa Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego Henryka Gały, który już wcześniej marzył o założeniu orkiestry kameralnej. ŁOK to obecnie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Jej trudne początki wspominają: Jan Boćniewicz, Henryk Gała i Jan Zugaj.

NIK alarmuje: Dziurawa ochrona zabytków archeologicznych

Foto: NIK alarmuje: Dziurawa ochrona zabytków archeol...
cz śr, 03 października 2018 11:11

- Zabytki archeologiczne, odkryte podczas realizacji inwestycji budowlanych, nie są odpowiednio chronione – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W ostatnich latach, w związku z realizacją licznymi budowami dróg czy rewitalizacji miast zwiększyła się liczba prowadzonych prac archeologicznych i dokonywanych odkryć. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak organy państwa i instytucje przyjmujące zabytki w depozyt działają w kwestii zapewnienia zabytkom właściwej ochrony i opieki. Okazuje się, że źle. Wśród skontrolowanych i negatywnie ocenionych jest także Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

Kurpiowskie gadki w literackim salonie

Foto: Kurpiowskie gadki w literackim salonie
cz śr, 03 października 2018 08:09

Poeta Leszek Czyż był kolejnym gościem Salonu Literackiego Anny Jakubowskiej. Na spotkanie zatytułowane „Mgliście rodzą się poranki” złożyły się jego wiersze w wykonaniu młodzieży z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy. – Bardziej wzruszałem się słuchając, niż to pisząc! – podkreślał Leszek Czyż, który czytał też swoje najnowsze wiersze oraz to, z czego jest najbardziej znany: pisane gwarą, jedyne w swoim rodzaju kurpiowskie gadki.

Nowy singel i ambitne plany Funkasanki

Foto: Nowy singel i ambitne plany Funkasanki
cz wt, 02 października 2018 08:09

Łomżyński duet Funkasanki opublikował kolejną piosenkę. „Where Are You” to nie tylko klimatyczna zapowiedź drugiej płyty Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego, ale też singel wydany w ramach projektu My Name Is New założonej przez Kayah wytwórni Kayax. – Kayax jest wydawcą tego singla – wyjaśnia Starachowski. – Na mocy podpisanej umowy mają też pierwszeństwo wydania naszej drugiej płyty, jeśli tylko będą tym zainteresowani. Jeśli nie, to wydamy ją sami, a oni pomogą nam w promocji i dystrybucji cyfrowej tego materiału. Zespół planuje też preorder wersji winylowej nowej płyty i w razie jej wydania byłoby to pierwsze wydawnictwo na tym nośniku w historii łomżyńskiej muzyki.

„Zaczarowany Jeleń” nie tylko na jubileusz

Foto: „Zaczarowany Jeleń” nie tylko na jubileusz
cz pon, 01 października 2018 08:02

Teatr Lalki i Aktora przygotował przedstawienie na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich. – Bardzo chciałem, żeby w repertuarze naszego teatru pojawiła się sztuka okolicznościowa, nawiązująca do tego jubileuszu, jak również traktująca o naszym regionie, mówiąca też o historii – mówi Jarosław Antoniuk, autor scenariusza i reżyser „Zaczarowanego Jelenia”. Przygotowany, siłami wyłącznie łomżyńskich artystów, spektakl to uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem, wywiedziona z lokalnych legend i ludowych baśni, adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Soundtrack młodych talentów i gwiazd

cz nie, 30 września 2018 12:13

Łomżynianki Wiktoria Perzanowska, Urszula Durzyńska i Paula Rafałowska zdobyły nagrody i wyróżnienia podczas XI Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack -Łomża 2018. – Cieszę się bardzo, że łomżyniacy też zostali zauważeni, bo poziom konkursu był bardzo wysoki! – mówi Magda Sinoff, inicjatorka festiwalu. Zwyciężyła warszawianka Maja Migała, a podczas trwającego trzy dni festiwalu śpiewali też jurorzy: Jakub Wocial, Grażyna Łobaszewska i Mieczysław Szcześniak, który z towarzyszeniem polskich i brazylijskich muzyków zaprezentował poezję ks. Jana Twardowskiego w rytmach bossa novy i samby.

Łomżynianka wśród najlepszych pianistów - amatorów świata

Foto: Łomżynianka wśród najlepszych pianistów - amato...
cz so, 29 września 2018 11:44

Anna Bronowicz zakwalifikowała się do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów. W organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina konkursie rywalizowało 40. pianistów z całego świata, w tym zaledwie pięcioro Polaków, a oceniało ich jury wybitnych specjalistów, m. in. Bronisława Kawalla i Karol Radziwonowicz. – Zakwalifikowanie się do tej 40. to dla mnie ogromny sukces, bo pianiści z Francji, USA czy Japonii uczestniczący w konkursie to prawdziwi mistrzowie – mówi Anna Bronowicz. – Niestety udział w finale uniemożliwiły mi problemy zdrowotne, ale już dziś wiem, że za trzy lata zgłoszę się znowu!

Malarska pasja starszych i młodszych

Foto: Malarska pasja starszych i młodszych
cz śr, 26 września 2018 08:11

Efekty II Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Grądach Wielkich zaprezentowano na wystawie poplenerowej w Galerii N. Uczestniczyło w nim ponad 30 osób z różnych stron kraju, zafascynowanych pięknem tutejszej przyrody, w tym aż 10. dzieci, co zdarzyło się po raz pierwszy. – Bardzo mnie to zdziwiło, że dzieci nie chcą oglądać telewizji czy patrzeć w tablety! – mówi Janina Rogowska, siła sprawcza pleneru. – Nie tylko bardzo chętnie malowały, ale też miały warsztaty z gliniarstwa, decoupage, a ze mną robiły kwiaty z bibuły i były zachwycone!

Folkowa potańcówka z Tęgimi Chłopami

cz pon, 24 września 2018 08:04

Kilka pokoleń mieszkańców Łomży wzięło udział w folkowej potańcówce w MDK-DŚT. Wśród około 30. bawiących się tam w niedzielny wieczór osób były małe dzieci, młodzież i starsi w różnym wieku. Wcześniej odbyły się warsztaty tańca tradycyjnego oraz rękodzieła, a do tańca przygrywała znakomita kapela Tęgie Chłopy, wykonująca muzykę ludową z Kielecczyzny. – Fajnie było i bardzo mi się to tańczenie podobało! – mówi 5-letnia Klara. – A wcześniej robiłyśmy wycinanki i kwiatki z papieru, i też było fajnie! – dodaje 9-letnia Julia.

Rockowe misterium Cochise „Pod ratuszem”

Foto: Rockowe misterium Cochise „Pod ratuszem”
cz nie, 23 września 2018 11:24

Zespół Cochise Pawła Małaszyńskiego, na co dzień popularnego aktora, zagrał doskonale przyjęty koncert w pubie „Pod ratuszem”. Białostocka grupa promowała najnowszy album „Swans And Lions”, zgodnie okrzyknięty przez fanów i krytyków muzycznych najlepszym w jej dorobku, ale przygotowała również repertuarowe niespodzianki, w tym covery. Muzycy zapowiadają też kolejną już płytę – sensacyjną o tyle, że znajdzie się na niej również kilka utworów zaśpiewanych przez Pawła Małaszyńskiego po polsku.

Łomżyńskie wzgórza ojca Bońkowskiego

Foto: Łomżyńskie wzgórza ojca Bońkowskiego
cz wt, 18 września 2018 08:19

– Pod koniec lat 40. szliśmy z kolegami gruzami ulicy Zamiejskiej do szkoły przy ulicy Rybaki – wspomina kapucyn Jan Bońkowski. – I mówię: chłopaki, u nas też jest Trasa W-Z! A jak doszliśmy do schodków dodałem: o, są i ruchome schody, bo te kamienie aż ruszały się ze starości. Minęło 50 lat i okazało się, że te określenia weszły do łomżyńskiego słownika, wszyscy je znają i są ciągle używane! Tę i wiele innych historii dotyczących Łomży, miasta podobnie jak Rzym leżącego na siedmiu wzgórzach, o. Bońkowski spisał w publikacji „Łomżyńskie wzgórza”, którą zaprezentował uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nicnierobienie kosztuje krocie

Foto: Nicnierobienie kosztuje krocie
cz pon, 17 września 2018 08:54

Dodatkowo ponad 150 tysięcy złotych ma nas kosztować nicnierobienie w budynku Filharmonii Kameralnej. Prezydent Łomży zawarł „porozumienie” z firmą która ponad dwa tygodnie temu miała zakończyć przebudowę budynku po sali widowiskowej dawnego urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2. Miasto zapłacić ma jej rekompensatę w wysokości ponad 100 tysięcy złotych „za przestój w okresie od 08.11.2017 r. do 31.08.2018 r.” i ma płacić jej po 11 tys. zł za każdy kolejny miesiąc nicnierobienia.

Filmowe przeboje w kościele Miłosierdzia Bożego

Foto: Filmowe przeboje w kościele Miłosierdzia Bożego
cz pon, 17 września 2018 08:12

Najsłynniejsze polskie i światowe przeboje filmowe zabrzmiały w kościele Miłosierdzia Bożego. Zagrała je Elbląska Orkiestra Kameralna, a solistą był Hadrian Filip Tabęcki, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, aranżerów i kompozytorów. Koncert odbył się w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica i został entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność. – Jeśli próbuje się kogoś zainteresować muzyką, to muzyka filmowa jest bardzo wdzięcznym tematem, bo praktycznie nie ma ludzi, którzy nie chodzą do kina, albo przynajmniej nie oglądają filmów w telewizji – mówi Hadrian Filip Tabęcki, nie kryjąc satysfakcji po pierwszym i tak udanym koncercie w Łomży.

Blues i rock łomżyńskich pasjonatów

Foto: Blues i rock łomżyńskich pasjonatów
cz nie, 16 września 2018 11:22

Koncert gitarzysty Leszka Cichońskiego zakończył tegoroczną edycję Łomża Blues-Rock Festiwal. Twórca słynnego Thanks Jimi Festival, na którym corocznie poprawiany jest światowy gitarowy rekord Guinnessa, fenomenalnie zagrał bluesa, jazz i rocka, mimo choroby i pokonania trasy Wrocław-Rzeszów-Łomża. Wcześniej odbył się plenerowy koncert Polski Dzień Bluesa z udziałem łomżyńskich grup RY, Holy Water, The BL Blues Band i MadBee oraz konkurs, w którym pierwszą nagrodą podzieliły się dwa zespoły: doświadczony Lucky Loser oraz młodziutki Syndrom.

Babcia blues i start łomżyńskiego festiwalu

Foto: Babcia blues i start łomżyńskiego festiwalu
cz pt, 14 września 2018 08:20

Kameralny koncert duetu Marek „Babcia” Dubeltowicz i Paweł Niedźwiedź rozpoczął tegoroczną edycję Łomża Blues-Rock Festiwal. Kieleccy muzycy zagrali w pubie „Pod ratuszem” akustycznego bluesa najwyższej próby, ale to nie koniec festiwalowych atrakcji. Dziś na Starym Rynku odbędzie się plenerowy koncert „Polski Dzień Bluesa” z udziałem łomżyńskich formacji MadBee, The BL Blues Band, RY oraz Holy Water. W sobotę w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży zaprezentują się zespoły konkursowe, a na finał zagra gitarowy wirtuoz Leszek Cichoński. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia, jak warsztaty gitarowe i jam sessions oraz koncerty jest wolny.

Inauguracja jubileuszowego sezonu z wirtuozami

Foto: Inauguracja jubileuszowego sezonu z wirtuozami
cz pt, 14 września 2018 08:15

Wybitni fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz ponownie wystąpili w Łomży. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą bułgarskiego dyrygenta Grigora Palikarova zainaugurowali jej jubileuszowy, już 40 sezon artystyczny. Głównym punktem programu był Koncert na 2 flety i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, utwór napisany w roku ubiegłym specjalnie dla solistów. W listopadzie zostanie on nagrany na kolejną wspólną płytę flecistów i łomżyńskiej orkiestry, a artyści liczą, że podczas kolejnego koncertu w Łomży będą już mogli wykonać dedykowaną im kompozycję autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich twórców Krzysztofa Pendereckiego.

Zapłacimy za nieudolność władzy

Foto: Zapłacimy za nieudolność władzy
cz cz, 13 września 2018 09:59

125 tysięcy złotych mamy zapłacić za nowy projekt przebudowy dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Co ważne budynek ten władze miasta przebudowują już od pięciu lat. Prace miały zakończyć się w sierpniu po wydaniu około 13 milionów złotych. Niestety budynek jest nadal rozbabrany, nikt nie wie kiedy remont mógłby się zakończyć i ile milionów trzeba będzie jeszcze dołożyć. Umowę na nowy projekt podpisano w czerwcu, ale nie ma jej śladu w oficjalnym ratuszowym rejestrze umów.

„Narodowe Czytanie” w Łomży

Foto: „Narodowe Czytanie” w Łomży
mm so, 08 września 2018 15:15

Mieszkańcy Łomży ponownie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytali – również w języku esperanto – przedstawiciele sejmu, władz miejskich, artyści, literaci, nauczyciele, dziennikarze, bibliotekarze, młodzież i dorośli, łącznie ponad 30 osób. – Już Cyceron powiedział kiedyś, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli! – mówi jeden z uczestników akcji Emilian Kudyba, ciesząc się, że Łomża jest wśród ponad 2700 miejsc na całym świecie, w których odbywa się w tym roku „Narodowe Czytanie”.

Łomża, Wilno i wystawa z aukcją

Foto: Łomża, Wilno i wystawa z aukcją
mm so, 08 września 2018 09:14

Szczególną wystawę fotograficzną otwarto w Galerii Pod Arkadami. Polka z Wilna Bożena Mozyro prezentuje na niej zdjęcia wykonane w Łomży i w jej rodzinnym mieście. Wszystkie fotografie trafiły na internetową aukcję, z której dochód wspomoże budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie. – Cena wyjściowa każdego zdjęcia to tylko 150 złotych, koszt zużytych materiałów, a żeby to hospicjum powstało trzeba zebrać milion 300 tysięcy euro! – mówi Piotr Grabani, dyrektor biura Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży, która zorganizowała wystawę i aukcję. To pierwsza wystawa w tej galerii pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz z taką aukcją, która potrwa do końca września.

Iwony Sielskiej artystyczny powrót do Łomży

Foto: Iwony Sielskiej artystyczny powrót do Łomży
cz cz, 06 września 2018 08:12

Wyjechała stąd w roku 2010 z przyczyn rodzinnych, powracając do rodzinnych Katowic. 33 lat spędzonych w Łomży nie zamierza jednak wykreślać z pamięci i przyjeżdża tu, jeśli tylko może. Tym razem z najnowszymi akwarelami, w tym stworzonymi wspólnie z wnuczką Tosią specjalnie na wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – W Katowicach jestem ciałem, bo tam jest moja córka, wnuczka i cała rodzina, ale sercem i duszą tutaj! – podkreśla Iwona Sielska, dodając, że na jej kolejną wystawę w Łomży na pewno nie trzeba będzie czekać aż 10 lat, tak jak teraz.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę