Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jubileusz 30 lecia Galerii N

mm śr, 22 listopada 2023 13:03

Galeria N w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego świętuje 30-lecie. Jubileusz uczczono zbiorową wystawą bardzo różnorodnych prac 37. artystów, od lat współpracujących z galerią, nie zabrakło również podziękowań, tortu i muzycznej niespodzianki. – Pomysł wyszedł od Regionalnego Ośrodka Kultury i aż nie chce się wierzyć, że to już 30 lat, a wydaje się, że było to nie tak dawno! – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Początki, jak to zwykle bywa, nie były łatwe, bo nowe najczęściej rodzi się w bólach i tak było i tutaj, ale przez lata doszliśmy do obecnej pozycji.

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie zagra w Łomży

mm śr, 22 listopada 2023 07:49

Wirtuoz gitary Mike Stern będzie główną gwiazdą XVI Novum Jazz Festival. Wystąpi na finał drugiego dnia imprezy z międzynarodowym składem polskich muzyków oraz z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką. Zagrają również zwyciężczynie konkursu ubiegłorocznego festiwalu, Irka Zapolska i Katarzyna Schmidt-Przeździecka z własnymi zespołami, kwartet Sławomira Pezdy oraz polsko-brazylijski Alec Orea Quintet – muzycy z Brazylii dotąd w festiwalu nie uczestniczyli.

Familijny dzień bursztynu w muzeum

mm nie, 19 listopada 2023 12:30

Premierowe wykonanie kurpiowskiej legendy „Bursztynowe jezioro” Longina Żbikowskiego było główną atrakcją sobotniego „Dnia bursztynu kurpiowskiego” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Sporo słuchaczy przyciągnęła też prelekcja „Bursztyn, powstanie i właściwości” Jerzego Jastrzębskiego. Oblegano również stoiska twórców ludowych: bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza, wycinankarki Wiesławy Bogdańskiej oraz rzeźbiarza i muzyka Andrzeja Staśkiewicza, a wiele osób zwiedzało wystawy stałe i czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. - To bardzo ciekawa inicjatywa! - ocenia jedna z uczestniczek, dodając, że takich imprez, kierowanych od odbiorców w różnym wieku, szczególnie do dzieci, powinno być więcej.

Bal dla Oleńki, dzień bursztynu, show i inne atrakcje na najbliższe dni

mm pt, 17 listopada 2023 08:54

Zbliżający się weekend będzie dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu podczas różnych familijnych imprez, takich jak Giełda piosenki w Regionalnym Ośrodku Kultury czy Dzień bursztynu kurpiowskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim. Odbędzie się też „Charytatywny bal kobiecy” w Jędrusiowej Dolinie, z którego wpływy zostaną przekazane na leczenie dwuletniej Oleńki. W sobotę show w filharmonii i wiele wydarzeń w przyszłym tygodniu, by wymienić tylko spotkanie z aktorem Andrzejem Beyą-Zaborskim czy wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Galerii N.

Muzyk legendarnych The Animals zagrał w Łomży

mm cz, 16 listopada 2023 15:26

John Steel, 82-letni perkusista najbardziej znanego składu The Animals, przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe przeboje swej dawnej grupy. Wykonał je z młodszymi muzykami pod szyldem Animals And Friends, zaczynając koncert „Baby Let Me Take You Home”, pierwszym singlem klasycznego składu The Animals, a kończąc ponadczasowym evergreenem „The House Of The Rising Sun”.

Dr Frąckiewicz w finale ważnej nagrody

mm śr, 15 listopada 2023 17:09

Dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomży znalazła się w gonie sześciu finalistów Nagrody POLIN 2023. To przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżnienie honoruje osoby aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

Konkurs literacki ph. "List serdeczny" rozstrzygnięty

mm śr, 15 listopada 2023 08:14

37 prac wpłynęło do konkursu literackiego ph. "List serdeczny". Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego swoje listy pisali m.in. do przyjaciela, do nieżyjącego przyjaciela, do babci, dziadka, do pamiętnika, do Boga czy do ojczyzny.

Łomżyński teatr współprowadzony przez ministerstwo

mm wt, 14 listopada 2023 20:08

Teatr Lalki i Aktora w Łomży informuje w komunikacie o podpisanej dziś umowie współprowadzenia jednostki przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To druga miejska jednostka kultury, do której budżetu dokłada się ministerstwo.

Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji

JJS pon, 13 listopada 2023 12:01

Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zakończyło realizację projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Przez cztery miesiące odbyło się kilka wydarzeń, od różnorodnych prelekcji do sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu-etos i wartości”. Namacalne efekty projektu to wznowienie poszukiwanych książek o rodzinie Lutosławskich oraz o Romanie Dmowskim. Wszystko to było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Polscy ziemianie broniący ojczyzny przypomniani

JJS pon, 13 listopada 2023 11:55

Dr Marcin Schirmer przybliżył uczestnikom spotkania w drozdowskim muzeum tematykę zaangażowania ziemian w obronę Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej. - Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jaką rolę odegrała w tym wydarzeniu klasa ziemiańska - podkreślał Marcin Schirmer, nie tylko autor prelekcji, ale również książki „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919-1921”. Cieszące się dużym zainteresowaniem miłośników historii wydarzenie było częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.

Akwarelowe podróże Michała Suffczyńskiego

mm pon, 13 listopada 2023 07:07

Jedyną w swoim rodzaju wystawę malarstwa otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów Michał Suffczyński zaprezentował w niej „Podróże w akwareli”, cykl niezwykle efektownych, dopracowanych pod każdym względem prac. – Akwarele Michała Suffczyńskiego, po zwróceniu na nie uwagi zatrzymują w miejscu – podkreśla kurator wystawy Kaja Kozon. – Przypominają, że gdziekolwiek jesteśmy, świat jest właśnie taki. W efekcie te prace zachęcają do głębszego dostrzeżenia otaczającego świata, zachęcają do wyczucia genius loci – ducha miejsca.

Przeboje Republiki, klimatyczne Variete i mroczny ILICZ. Jubileuszowy mega koncert w Ostrołęcki Centrum Kultury.

JJS pt, 10 listopada 2023 10:18

Koncert, który odbędzie się 18 listopada, to ukoronowanie największych osiągnięć tej grupy w ich 35 rocznicę. Ta ostrołęcka grupa, w 1988 roku zawojowała dwa najważniejsze festiwale - we Wrocławiu i w Opolu, zaistniała również na łomżyńskiej scenie muzycznej, ponieważ to właśnie w Łomży podczas eliminacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki zespół awansował do finału we Wrocławiu. ILICZ jest gospodarzem listopadowego koncertu. Powita publiczność lampką szampana. A na scenie, da pierwszeństwo swoim gościom.

Biblioteczny projekt uroczyście podsumowany

JJS pt, 10 listopada 2023 10:00

Projekt „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej zwieńczył poetycki koncert w Hali Kultury. Odwołujące się do patriotycznych zrywów i uniwersalnych wartości piosenki oraz wiersze najwybitniejszych polskich twórców wykonali Magda Sinoff i Dariusz Szada-Borzyszkowski. Podsumowanie projektu stało się też doskonałą okazją do podziękowań dla zaangażowanych weń osób z kilku pokoleń, które w duchu integracji połączyła chęć poszerzania historycznej wiedzy i oddania hołdu uczestnikom jednego z największych niepodległościowych zrywów w historii Polski.

Dwa koncerty na Narodowe Święto Niepodległości

mm pt, 10 listopada 2023 09:46

Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się dwa czwartkowe koncerty, poprzedzające miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw w Hali Kultury zagrała Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza, a po półtorej godzinie we własnej sali Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali nie tylko Edyta Piasecka i Maria Hubluk-Kaszuba oraz Robert Cieśla i Koreanka Ae Ran Kim, ale też publiczność, a do tego koncert łomżyńskich filharmoników dopełniło też słowo w wykonaniu Beaty Antoniuk i Tomasza Rynkowskiego z Teatru Lalki i Aktora.

Soliści STUDIA eMDeK laureatami Festiwalu Pieśni Patriotycznych

mm cz, 09 listopada 2023 20:54

Aleksander Szymański i Oliwia Szmitko bardzo dobrze zaprezentowali się w VIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "Kima". W białostockich eliminacjach zajęli odpowiednio II i III miejsca i zaśpiewają w finale w Krakowie.

Książkowe efekty projektu drozdowskiego muzeum

JJS cz, 09 listopada 2023 15:42

Realizowany przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” to nie tylko spotkania, prelekcje czy sesja naukowa. Jego namacalnym efektem będzie też wznowienie dwóch pozycji książkowych poszukiwanych przez czytelników. Będzie to reprint wydawnictwa „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim” Marii z Lutosławskich Niklewiczowej oraz drugie wydanie „Końca świata Lutosławskich” Danuty i Aleksandra Wroniszewskich.

„Łomża dla Niepodległej” i inne wydarzenia na weekend

mm cz, 09 listopada 2023 08:34

Łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zdominują wydarzenia nadchodzącego weekendu. Poza oficjalnymi obchodami odbędzie się szereg innych imprez, w tym akcja „Niepodległa do hymnu!”, liczne koncerty, zaczynające się już dzisiaj i nie tylko w Łomży, poświęcony błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu spektakl „Non Possumus” oraz czytanie performatywne wspomnień o marszałku Józefie Piłsudskim.

Musicalowe „Urodziny Pani Hani”

mm cz, 09 listopada 2023 08:30

Blisko 200 osób uczciło pamięć Hanki Bielickiej podczas dorocznych „Urodzin Pani Hani”. MDK-DŚT przygotował tym razem musicalowy koncert „Wieczór na Broadwayu” z udziałem Kamila Dominiaka, Anastazji Simińskiej, Adriana Wiśniewskiego i jazzowego pianisty Ignacego Wiśniewskiego. Artyści postanowili pokazać, że świat musicalu i ambitnej piosenki jest bardzo różnorodny, a na bis przygotowali utwór, którego nikt ze słuchaczy się nie spodziewał.

Prelekcja w drozdowskim muzeum

JJS śr, 08 listopada 2023 08:13

Dr Marcin Schirmer, historyk sztuki i prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, wygłosi w najbliższy piątek 10 listopada w drozdowskim muzeum prelekcję „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Będzie to jednocześnie promocja jego książki o takim samym tytule, a spotkanie jest częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.

Nowa wystawa plenerowa w Łomży

mm wt, 07 listopada 2023 11:11

Przed siedzibą 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego można już oglądać plenerową ekspozycję „Konie w formacjach granicznych 1918-1939”. Została przygotowana przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, a wcześniej była prezentowana w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami. Przypomina historię formacji strzegących granic w okresie międzywojnia, a jej autor, dr Antoni Krzysztof Sobczak z Muzeum Historii Polski, wygłosił dodatkowo prelekcję „Straż graniczna w obszarze ISG Łomża 1928-1939”.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę