Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

„Karawaka” – projekt malarski

Foto: „Karawaka” – projekt malarski
mm so, 31 października 2020 14:14

Karawaki, kapliczki, boże męki, krzyże przydrożne – charakterystyczne determinanty polskiego krajobrazu kulturowego. Było ich mnóstwo, przed domostwami i w oddaleniu od siedzib ludzkich, w rozwidleniu dróg, nad brodami strug i rzek, „gdzie diabły kręcą piaskiem”, a w ludzkim losie odbija się wielka historia świata i mała historia nieznanych osad i rodzin. Wiara w ich moc chronienia od Złego była wyznacznikiem splątanej, sensualnej wiejskiej religijności.

Koncert debiutów i niespodzianek

Foto: Koncert debiutów i niespodzianek
mm pt, 30 października 2020 11:36

Najsłynniejsze przeboje filmowe zabrzmiały na kolejnym koncercie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym solistą był wirtuoz klarnetu Roman Widaszek, a towarzyszyła mu jego utalentowana uczennica Agnieszka Natanek, rokująca ogromne nadzieje na przyszłość. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Stefano Teani, który w ostatniej chwili zastąpił w tej roli swego rodaka Giancarlo de Lorenzo. Dla zaledwie 15-letniej solistki był to pierwszy taki koncert w karierze, dla 26-letniego dyrygenta debiut w Polsce.

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w sieci

Foto: Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w sieci
mm wt, 27 października 2020 11:08

Wirus SARS-CoV-1 nie uniemożliwił tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich. 27. edycja imprezy odbyła się w ramach Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2020, jednak w nieco zmienionej formie i w całości online. Uczestniczyły w niej aż 54 podmioty wykonawcze z województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego, łącznie blisko 400 osób. – Poziom konkursu był bardzo wysoki – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego konkurs Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Szczególnie cieszy nas udział tych najmłodszych uczestników, dzięki którym mają szansę przetrwać dawne tradycje i zwyczaje.

Kolejne nagrody Zdzisława Folgi

Foto: Kolejne nagrody Zdzisława Folgi
mm nie, 25 października 2020 10:02

Zdzisław Folga otrzymał dwie nagrody podczas 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych i Korporacyjnych Film AT. Film „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cztery pory roku” zdobył pierwszą nagrodę ex aequo w kategorii „Natura i dzika przyroda” w konkursie krajowym. Krótsza produkcja jego autorstwa „Odkrywaj Podlaskie” zwyciężyła w kategorii „Film promujący region”. – Jest to sukces i jestem zadowolony – mówi Zdzisław Folga, zapowiadając wysłanie „Czterech pór roku” na kolejne konkursy zagraniczne oraz realizację następnej, dużej produkcji.

Zwycięska bitwa Adama Kalinowskiego

Foto: Zwycięska bitwa Adama Kalinowskiego
mm nie, 25 października 2020 09:35

Adam Kalinowski przeszedł do kolejnego etapu 11. edycji programu „The Voice of Poland”. Pokonał w bitwie Przemysława Pajdaka, śpiewając z nim w duecie „Legendary” amerykańskiego zespołu Welshly Arms. – Będzie ogień, będzie heavy metal! – zapowiadał Adam Kalinowski i potwierdziło się to na scenie. Trenerzy komplementowali obu wokalistów za poziom i energię tego rockowego starcia, ale Tomson i Baron bez wahania wybrali pochodzącego z Łomży Adama, który już niebawem zaśpiewa w dalszej części programu, walcząc o wejście do odcinków na żywo.

Adam Kalinowski w bitwach The Voice of Poland

Foto: Adam Kalinowski w bitwach The Voice of Poland
mm pt, 23 października 2020 08:56

W przesłuchaniach w ciemno Adam Kalinowski zachwycił jurorów nieoczywistym wykonaniem poprockowego przeboju Imagine Dragon. Chciał go mieć w swej drużynie Michał Szpak, ale zdecydował się na rockowy team Tomsona i Barona z Afromental. Teraz Adam Kalinowski, pochodzący z Łomży utalentowalny wokalista, staje przed kolejną szansą: po udziale w „Bitwie na głosy” w drużynie Juli oraz sukcesach w „Idolu”, może zaistnieć w „The Voice of Poland”, gdzie już w najbliższą sobotę zaprezentuje się w bitwie, walcząc o przejście do kolejnego etapu.

Teresy Adamowskiej malarskie refleksje o przemijaniu

Foto: Teresy Adamowskiej malarskie refleksje o przemi...
mm cz, 22 października 2020 08:13

– Kiedy kierownik Karolina Skłodowska półtora roku temu zaproponowała mi tę wystawę, której tytuł „Vanitas” i temat miałam już ustalony, nie spodziewałam się, że tak wpisze się ona w ten trudny czas, stanie się tak aktualna! – mówi Teresa Adamowska. Znana łomżyńska malarka, do niedawna nauczycielka uwielbiana przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka, po raz kolejny zaskoczyła miłośników swego talentu. Pokazuje w Galerii Sztuki Współczesnej piękno, nietrwałość i przemijanie współczesnego świata w serii malarskich, niekiedy bardzo osobistych, migawek z Wenecji, ale też i Łomży, a efekt jest jedyny w swoim rodzaju.

Miej swój udział w sztuce teatralnej

Foto: Miej swój udział w sztuce teatralnej
mm wt, 20 października 2020 19:33

Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje rekwizytów do planowanej realizacji „Koziołka Matołka” w reżyserii Jarosława Antoniuka.

„Okno na kulturę” z plastyką i gwarą

Foto: „Okno na kulturę” z plastyką i gwarą
mm wt, 20 października 2020 12:55

Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z całego kraju cieszyły się konkursy online, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w ramach projektu „Okno na kulturę”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury pod hasłem „Kultura w sieci”.

Konkurs papieski rozstrzygnięty

Foto: Konkurs papieski rozstrzygnięty
mm pon, 19 października 2020 14:15

16. października minęła kolejna rocznica wyboru na papieża Karola Wojtyły. Od 15 lat ten dzień obchodzony jest jako Dzień Jana Pawła II.

Piękno człowieka według Ewy Skłodowskiej

Foto: Piękno człowieka według Ewy Skłodowskiej
mm so, 17 października 2020 10:59

– Chciałam skonfrontować się z tym pięknem, które nie jest dekoracją – mówi Ewa Skłodowska. – Nie musimy się upiększać: wystarczy, że zejdzie się trochę głębiej, wyjdziemy poza hierarchizację, ocenianie według jakichś kryteriów i tam zawsze jest coś pięknego! Efekt zainteresowania artystki tym tematem to wystawa „Samorodek” prezentowana w Galerii Pod Arkadami, złożona ze zdjęć pokazujących człowieka takim, jaki jest naprawdę, niezwykle wyraziście eksponujących to, czego często nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka – prawdziwe piękno każdego z nas.

MDK-DŚT na Ogólnopolskiej Giełdzie Pomysłów

Foto: MDK-DŚT na Ogólnopolskiej Giełdzie Pomysłów
mm pt, 16 października 2020 18:09

Wirtualna działalność łomżyńskiego Domu Kultury w okresie kwarantanny została zaprezentowana na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów jako jedna z trzydziestu wybranych z całego kraju dobrych praktyk.

Kolejny sukces Damiana Śliwińskiego

Foto: Kolejny sukces Damiana Śliwińskiego
mm pt, 16 października 2020 09:06

Damian Śliwiński zdobył ,,Brązową Muszelkę”, odpowiednik III miejsca, podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca ,,Muszelki Wigier” 2020 w Suwałkach. Startował w kategorii wiekowej 17-25 lat, rywalizując z 20 starszymi i bardziej doświadczonymi wokalistami, przed jury z Wandą Kwietniewską i Sławomirem Wierzcholskim w składzie. – Jestem zadowolony! – mówi Damian Śliwiński, dodając, że celowo wybrał piosenkę „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, ponieważ była trudniejsza i dawała mu większe możliwości.

Prawykonanie z wirtuozem akordeonu

Foto: Prawykonanie z wirtuozem akordeonu
mm pt, 16 października 2020 08:59

Prawykonanie Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego było głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Solistą był znakomity akordeonista Klaudiusz Baran, a orkiestrę poprowadził dyrygent z Węgier Huba Hollókői, dla którego ten koncert był nagrodą specjalną za zwycięstwo podczas II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Muzyki Współczesnej Giancarlo Facchinetti w Włoszech. – Koncert w Łomży to moja dodatkowa nagroda za to zwycięstwo i bardzo się z niej cieszę! – mówi Huba Hollókői, dodając, że we wrześniu miał poprowadzić koncert w Rumunii, a w przyszłym tygodniu w Pradze, ale oba zostały odwołane z powodu pandemii.

Akcja-instalacja rusza w MDK-DŚT

Foto: Akcja-instalacja rusza w MDK-DŚT
mm wt, 13 października 2020 13:41

Rozpoczął się nabór do nowej grupy dziecięco-młodzieżowej na zajęcia artystyczne w Miejskim Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych. Podczas zajęć Akcja-instalacja uczestnicy będą mogli doskonalić swe umiejętności praktyczne i techniczne, wykorzystując nowoczesne media i światło. – To będzie realizacja obiektów przestrzennych, które będzie można później umieścić w przestrzeni miejskiej czy publicznej, wykorzystywanie zdolności manualnych i technicznych w połączeniu z designem i pracą artystyczną – zapowiada prowadząca Edyta Kasperkiewicz. Spotkanie organizacyjne zaplanowano na wtorek 13. października w pracowni plastycznej MDK.

Łomżyńscy muzycy w sieci

Foto: Łomżyńscy muzycy w sieci
mm wt, 13 października 2020 12:57

Skiela Kapela w kurpiowskim repertuarze, ale w zaskakujących opracowaniach. Jazzowy recital lidera tej grupy, pianisty Grzegorza Sekmistrza. Muzyka świata w wykonaniu Bioacoustic z akordeonem Michała Olchowika w roli głównej. Nagrania tych porywających koncertów można już oglądać na YouTube oraz na stronie Regionalnego Ośrodka Kultury, realizującego zadanie „Okno na kulturę” w ramach ministerialnego programu „Kultura w sieci”. – Nie był to koncert taki jak zwykle, brakowało nam publiczności, ale cieszymy się, że w obecnej sytuacji możemy dotrzeć do odbiorców chociaż w takiej formie! – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska, wokalistka Skiela Kapela.

Wić akantowa z kościoła w Stawiskach wpisana do rejestru zabytków

Foto: Wić akantowa z kościoła w Stawiskach wpisana do...
mm wt, 13 października 2020 08:28

Ornament - wić akantową okalającą ramę obrazu "Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu", znajdującego się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach została wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Finał festiwalu Sacrum et Musica

Foto: Finał festiwalu Sacrum et Musica
mm pon, 12 października 2020 11:08

Koncert słynnego Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra w łomżyńskiej katedrze zakończył XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Śpiewaków prowadził Paweł Łukaszewski: nie tylko założyciel chóru i dyrygent, ale też wybitny kompozytor, jeden z twórców repertuaru na nagrodzoną Fryderykiem płytę „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej. Na program, entuzjastycznie przyjętego przez publiczność i dedykowanego papieżowi Janowi Pawłowi II koncertu, złożyły się utwory sakralne z różnych epok, w tym również takie, które w repertuarze ma tylko chór Musica Sacra.

Sukces bibliotecznego projektu „HistoGranie”

Foto: Sukces bibliotecznego projektu „HistoGranie”
mm pon, 12 października 2020 08:16

– To była świetna zabawa! – podkreślają uczestnicy cyklu spotkań edukacyjnych, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „HistoGranie”. Przez ponad trzy tygodnie poznawali historię miasta i regionu, zwiedzając Łomżę i Piątnicę z historykiem Michałem Kaczyńskim, uczestnicząc w grze miejskiej oraz w konkursie plastycznym związanym z tematyką spotkań. Tu największe wrażenie zrobił komiks „Spacer po Łomży”, autorstwa utalentowanego plastycznie Dawida Tyszki, ucznia ZSS w Łomży.

Noc Bibliotek 2020 również w Łomży

Foto: Noc Bibliotek 2020 również w Łomży
mm nie, 11 października 2020 12:49

Sporym zainteresowaniem cieszyła się łomżyńska odsłona ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, przebiegająca pod hasłem „Klimat na czytanie”. Uczestniczyły w niej niemal wszystkie placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej, w których przygotowano dla czytelników różne atrakcje. Pomimo pandemicznych obostrzeń i konieczności wcześniejszych zapisów chętnych do uczestniczenia w projekcjach, spotkaniach i konkursach nie brakowało, podobnie jak do wypożyczania książek czy nawet zapisywania się do biblioteki w nietypowych, wieczornych i nocnych, godzinach.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę