niedziela, 21 stycznia 2018 napisz DONOS@

Łomżyńskie legendy i inne opowieści w komiksach

Foto: Łomżyńskie legendy i inne opowieści w komiksach
cz pt, 01 września 2017 15:56

Młodzi rysownicy przedstawili efekty pięciodniowych warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. Pod opieką Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś stworzyli komiks oparty na łomżyńskich legendach oraz wiele innych rysunkowych opowieści na podstawie własnych pomysłów. Wiadomo już, że zostaną one opublikowane i zaprezentowane na wystawie. – Nigdy nie byłam fanką komiksów, ale to się chyba zmieni, bo po naszych warsztatach jestem pełna podziwu dla pasji dzieci, tworzących komiksy jeden po drugim – mówi Anna Bureś. – Każdy narysował ich co najmniej cztery, co łącznie daje nam 80 komiksów. Są one bardzo różne: od trzy kadrowych pasków do większych opowieści, w tym wspólnego komisu długości kilku metrów!

Pokolenie Y i europejski festiwal w Łomży

Foto: Pokolenie Y i europejski festiwal w Łomży
cz pt, 01 września 2017 07:59

– Ciekawi ludzie, dobra sztuka, muzyka, piękne wystawy, zmagania sportowe oraz skłaniające do zadumy spektakle teatralne i happeningi uliczne, a przede wszystkim wyjątkowe filmy – to wizytówka festiwalu – mówi o już rozpoczętym V Europejskim Festiwalu Filmowym i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY” jego inicjatorka Katarzyna Kuklińska. Cykl festiwalowych imprez potrwa do 10 września, a w jego ramach zaprezentowano już trzy wystawy, w tym cykl obrazów „Pokolenie Y” Sylwestra Chrapowicza w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Łomżyński komiks młodych rysowników

Foto: Łomżyński komiks młodych rysowników
cz pon, 28 sierpnia 2017 13:31

Uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT rozpoczęli pięciodniowe zajęcia. Pod okiem Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś będą poznawać tajniki powstawania rysunkowych opowieści, a także przygotowywać wspólnie komiks, dotyczący historii Łomży. – Jakiś czas temu zrobiliśmy pokonkursowe wydawnictwo „Legendy łomżyńskie”, gdzie dzieci miały za zadanie namalować ilustracje do legend – mówi Anna Bureś. – Teraz chcemy połączyć literaturę z komiksem, a wszystko robione jest z zamysłem, żeby na rocznicę 600-lecia nadania Łomży praw miejskich wydać też komiks z pracami łomżyńskich dzieci!

12 zabytkowych lamp naftowych kupiło muzeum w Łomży

Foto: 12 zabytkowych lamp naftowych kupiło muzeum w Ł...
cz cz, 24 sierpnia 2017 10:29

Po wielu latach przygód i tułaczek i po przeżyciu kilku wojen przybyły na koniec do Łomży, choć pochodzą z Paryża, Berlina, Wiednia albo i Nowego Jorku. Ważą od około 3 do 5 kilo, mają zwykle około metra wysokości, składają się z wielu elementów, projektowanych przez artystów i fachowo wykonanych przez rzemieślników kilku profesji: odlewników, metalurgów, szklarzy i zdobników. - Niegdyś nie było telewizorów ani komputerów, więc życie rodzinne skupiało się wokół stołu, nad którym wisiała lub na którym stała lampa naftowa, oświetlająca wnętrze salonu, pokoju czy kuchni – opowiada Tomasz Czyżewski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które do zbiorów zakupiło 11 lamp naftowych stojących i jedną wiszącą. Nie ma takich pięknych nigdzie w mieście.

Deszczowa niedziela św. Rocha z bartnictwem

Foto: Deszczowa niedziela św. Rocha z bartnictwem
cz pon, 21 sierpnia 2017 08:05

Bartnictwo w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej było głównym tematem tegorocznej niedzieli św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Na 90-lecie skansenu pojawili się w nim członkowie Bractwa Bartnego Fratrum Mellicidarum, demonstrujący jak wykonywano niegdyś barcie oraz jak wchodzono na drzewa za pomocą leziwa bartnego. Były też warsztaty ekologiczne i tradycyjny jarmark, a oprawę artystyczną imprezy zapewnili: Kapela Kurpiowska, Kapela Miód na Serce i słynna śpiewaczka ludowa Apolonia Nowak z Kadzidła.

Matrymonialne i weselne monidła łomżyńskiego fotografa

Foto: Matrymonialne i weselne monidła łomżyńskiego fo...
mm so, 19 sierpnia 2017 12:45

Witold Skarbiński jest znany pokoleniom mieszkańców Łomży z funkcjonującego do dziś zakładu fotograficznego „Syrenka”. Od 1969 roku sfotografował dziesiątki tysięcy ludzi i tysiące ślubów, w tym cygańskiego barona i partyjnych sekretarzy, ale jego największą specjalnością były monidła: podkolorowane, czarno-białe fotografie przypominające obrazy. Dzięki jego pracom wiele kobiet z Łomży znalazło mężów w Anglii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, wyglądając znacznie piękniej niż w rzeczywistości, a ślubne monidła były wtedy dla wielu ludzi cenną pamiątką. Najciekawsze z nich 83-letni fotograf pokazał na wystawie „Monidło” w Galerii Pod Arkadami.

Niedziela św. Rocha i inne atrakcje na weekend

Foto: Niedziela św. Rocha i inne atrakcje na weekend
cz pt, 18 sierpnia 2017 08:01

Wyjątkowo bogaty program przygotowali organizatorzy niedzielnego jarmarku na św. Rocha w nowogrodzkim skansenie. Wiodącym tematem imprezy jest bartnictwo. Zaplanowano pokazy, prelekcje i warsztaty związane z tradycyjnym pozyskiwaniem i produkowaniem miodu, w tym pokaz wspinaczki na drzewo bartne i „dziania” barci oraz wystawę zdjęć, dokumentującą pracę ostatnich bartników. Będą też tradycyjne targi oraz koncerty, w tym występ słynnej Apolonii Nowak z Kadzidła. Koncertowych wydarzeń nie zabraknie też w pozostałe dni weekendu, bo coś dla siebie znajdą zwolennicy zarówno disco polo, jak i rocka. Odbędzie się też otwarcie wystawy fotografii łomżanina Witolda Skarbińskiego w Galerii Pod Arkadami.

Artyści pokażą Łomżę z perspektywy mieszkańców stolicy

Foto: Artyści pokażą Łomżę z perspektywy mieszkańców ...
cz wt, 08 sierpnia 2017 15:00

Dziewięcioro młodych artystów przyjechało na 10 dni do Łomży, aby podczas pleneru poznać gród nad Narwią i okolicę. Gościnnie przyjął ich Domek Pastora, skąd mogą wyjeżdżać na wycieczki do urokliwego Supraśla, skansenowego Nowogrodu, fortecznej Piątnicy czy tatarskich Kruszynian. Co dzień mogą też wybrać się spacerkiem po Łomży, za rok świętującej 600-lecie miejskości, popłynąć z Krzewa kajakiem po Narwi czy rowerem ruszyć do Drozdowa zacnego rodu Lutosławskich. Mają szczęście do pogody: towarzyszy im delikatnie sierpniowe słońce, jest rozkosznie ciepło i łagodnie przyjacielsko. Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i ASP w Krakowie napawają się klimatami sennego miasta na Mazowszu, nasycają pięknem przyrody, zielenią i szukają natchnienia.

Weekend z jazzem i poezją w Café Kultura

Foto: Weekend z jazzem i poezją w Café Kultura
cz pon, 31 lipca 2017 08:05

Koncert Magdy Sinoff oraz zespołu Zdążyć Przed Północą zakończył cykl wakacyjnych imprez w Café Kultura na Starym Rynku. W czwartek wystąpili tam Lila oraz Limboski z Krakowa, a w sobotę jazzowy duet Nika Lubowicz i Dominik Rosłon. Łącznie przed Galerią Pod Arkadami i na dużej scenie na rynku wystąpiło 11 zespołów i solistów, wykonujących też rocka, pop i folk. – Graliśmy przez tydzień w jednym miejscu różne gatunki muzyczne i każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło dodając, że chciałby i dołoży starań, aby ciesząca się zainteresowaniem impreza była kontynuowana w przyszłym roku.

Deszczowe okolice folku

Foto: Deszczowe okolice folku
mm so, 29 lipca 2017 11:36

Mimo fatalnej pogody ukraiński zespół Dnipro i łomżyńska Skiela Kapela wystąpiły w piątkowy wieczór na Starym Rynku. Koncert odbył się w ramach Café Kultura oraz X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Dla wokalistki Skiela Kapela Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej nie był to ostatni występ podczas tego festiwalu – w niedzielę zaśpiewa jeszcze w Białymstoku, jako jedyna solistka pośród 28 biorących udział w nim zespołów z Polski, Gruzji, Bułgarii, Grecji, Rosji, Litwy, Ukrainy i Chorwacji.

Sprzyjający rozwojowi kultury

Foto: Sprzyjający rozwojowi kultury
cz pt, 28 lipca 2017 10:26

Na zlecenie Narodowego Centrum Kultury specjaliści porównali sto największych miast polskich pod względem warunków, jakie stwarzają dla rozwoju kultury. W rankingu „Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej” Łomża znalazła się na 56. miejscu – tuż przed Ostrołęką i znacznie niżej niż Suwałki i Białystok.

Anki i Funkasanki na Starym Rynku

Foto: Anki i Funkasanki na Starym Rynku
cz cz, 27 lipca 2017 08:06

Anie, Anki i Anny w dniu swych imienin opanowały Łomżę, by w ramach obchodów Światowego Dnia Anek zorganizować familijną imprezę „Bez Ani ani ani”. – Chciałyśmy przypomnieć, że to imię ma dla Łomży wielkie znaczenie, by wymienić tylko Annę Mazowiecką czy Hankę Bielicką, której imię wszystkim w Polsce kojarzy się z Łomżą! – mówi inicjatorka przedsięwzięcia Anna Jakubowska. Anki otrzymały klucze do miasta i od południa do wieczora wiodły prym podczas akcji krwiodawstwa, pleneru malarskiego, wystawy, koncertu czy konkursu na najbardziej odlotowy kapelusz, gdzie różnica wieku pomiędzy najstarszą a najmłodszą uczestniczką wynosiła aż 86 lat.

Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura

Foto: Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura
cz pon, 24 lipca 2017 08:21

Porywający, mimo opadów deszczu, koncert Łukasza Lipskiego i Mateusza Kurkowskiego zakończył w niedzielę drugi dzień plenerowej imprezy Café Kultura. – Cieszymy się, że mogliśmy zagrać po raz pierwszy razem w naszym rodzinnym mieście, bo fajnie jest tu wracać, nawet jeśli pogoda nie jest najlepsza! – mówi Łukasz Lipski. W sobotę na Starym Rynku wystąpili łomżyński duet Czwarta Piętnaście i warszawski zespół Złodzieje Oklasków, a na ich koncertach bawiło się kilka pokoleń słuchaczy. Po dwóch dniach przerwy Café Kultura rusza z koncertami w środę i potrwa aż do końca tygodnia.

Na weekend Café Kultura... i inne

Foto: Na weekend Café Kultura... i inne
cz pt, 21 lipca 2017 09:29

Kolejny wakacyjny weekend zapowiada się nam koncertowo. W sobotę i w niedzielę na Starym Rynku zagrają Czwarta Piętnaście, Złodzieje Oklasków oraz Łukasz Lipski i Mateusz Kurkowski, inicjując „Café Kultura”, gdzie do końca lipca wystąpi aż 11 zespołów. – To intymne koncerty na Starym Mieście, gdzie organizujemy swoją kafejkę – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Będzie tam można poczytać literaturę, posłuchać muzyki z płyty oraz podczas koncertów na żywo, będą też serwowane napoje. Zwolennicy disco polo nie mogą przegapić niedzielnego występu Power Play w Nowogrodzie, a miłośnicy ambitnego kina i Woody'ego Allena kolejnego seansu w kinie plenerowym.

Filharmonia będzie dokończona

Foto: Filharmonia będzie dokończona
cz śr, 19 lipca 2017 15:44

Nowoczesna sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc. To główna cześć siedziby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, której remont rozpoczął się w 2013 roku i wszystko wskazuje, że zakończy się w przyszłym roku. Władze miasta zwiększyły środki przeznaczone na to zadanie i wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykończenie i wyposażenie dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2.

Masz zespół? Zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2017!

Foto: Masz zespół? Zagraj na Łomża Blues Rock Festiwa...
cz cz, 13 lipca 2017 16:06

Za dwa miesiące startuje Łomża Blues Rock Festiwal! Impreza rozpocznie 15. września na Starym Rynku koncertem zaprzyjaźnionych grup muzycznych. Wydarzenie wpiszę się jednocześnie w łomżyńskie obchody Polskiego Dnia Bluesa. Następnego dnia festiwal przeniesie do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gdzie odbędzie się konkurs zespołów wykonujących muzykę "na żywo". W puli nagród na zwycięzców czeka 3 000 zł. Dodatkową nagrodą dla najlepszej grupy jest występ w koncercie finałowym przed Grzegorzem Kapołką, gwiazdą tegorocznej edycji Łomża Blues Rock Festiwal. Nie może zabraknąć tam Waszego zespołu!

Jazz, soul i kurpiowskie tradycje Skiela Kapela

Foto: Jazz, soul i kurpiowskie tradycje Skiela Kapela
cz śr, 12 lipca 2017 17:29

Łomżyński zespół Skiela Kapela zachwycił publiczność Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Tradycyjne kurpiowskie pieśni w dynamicznych opracowaniach z pogranicza jazzu, soulu i funky sprawdziły się też doskonale na ubiegłorocznym Novum Jazz Festival. Zespół zaczął też występować wspólnie z Kapelą Kurpiowską, wzbogacając swe brzmienie dźwiękami basetli, skrzypiec i akordeonu, a w planach ma nie tylko kolejne koncerty, ale też nagranie debiutanckiej płyty.

Cenny dar dla drozdowskiego muzeum

Foto: Cenny dar dla drozdowskiego muzeum
cz pon, 10 lipca 2017 15:22

Zbiory Muzeum Przyrody w Drozdowie wzbogaciły się o list wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Ofiarodawcą jest były wicewojewoda łomżyński Kazimierz Cłapka, a cenny dokument przekazał w jego imieniu dyrektor Annie Archackiej poeta z Drozdowa Henryk Gała. List datowany na styczeń 1976 roku to odpowiedź kompozytora na skierowany do niego list ówczesnego wicewojewody dotyczący starań władz nowopowstałego województwa łomżyńskiego o zorganizowanie w dawnej rodowej siedzibie Lutosławskich muzeum.

Drozdowska gala na finał festiwalu

Foto: Drozdowska gala na finał festiwalu
cz pon, 10 lipca 2017 08:00

Wielka gala zakończyła XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. 24. artystów z kraju i zza granicy wykonało w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie światowe przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i popularne, w tym utwory nietypowo zaśpiewane bądź zagrane. Wśród doświadczonych operowych śpiewaków bardzo dobrze zaprezentowały się też łomżynianki Agnieszka Żemek-Pawczyńska i jej podopieczna Paulina Porowska. – Każdego roku poziom jest wysoki, ale tym razem wszyscy artyści przeszli samych siebie! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Mieliśmy 23 koncerty w 10 dni, dotarliśmy do wielu miejsc, w tym takich, gdzie jeszcze nie graliśmy – a za rok jubileusz!

Pianista-wirtuoz i klasyka na jazzowo

Foto: Pianista-wirtuoz i klasyka na jazzowo
cz nie, 09 lipca 2017 10:37

Utalentowany pianista młodego pokolenia Artur Sychowski zachwycił publiczność sobotniego koncertu podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Znany z licznych występów w Europie, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich solista wykonał klasyczne i autorskie kompozycje, wzbogacając je licznymi improwizacjami, wykraczającymi poza sztywne schematy zapisów nutowych muzyki klasycznej i trzykrotnie bisując. – Każda dziedzina muzyki: opera, jazz czy klasyka to są ramy, a ja jestem człowiekiem, który nie boi się poszerzać tych ram i łączyć muzyki z czymś więcej: czymś, co pobudza wyobraźnię, co otwiera serca, wpływa uzdrawiająco na duszę i daje katharsis! – mówi Artur Sychowski.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0