czwartek, 18 października 2018 napisz DONOS@

Bluesowe urodziny poety w bibliotece

Foto: Bluesowe urodziny poety w bibliotece
cz pt, 25 maja 2018 08:17

Wieczór z poezją i bluesem zakończył majowy jubileusz 80-lecia poety Henryka Gały. W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej starsze wiersze jubilata czytała młodzież z I LO, a najnowsze sam Henryk Gała. Tak lubianego przez niego bluesa zagrali zaś Robert Wieczorek i Jan „Yaniu” Górski, sięgając głównie po nieśmiertelne utwory Tadeusza Nalepy z tekstami równie słynnego Bogdana Loebla, poety i przyjaciela Henryka Gały jeszcze z wrocławskich czasów. Powstała nawet poetycka oda na cześć jubilata, napisana i wygłoszona przez jednego z uczestników spotkania.

Londyńska szansa Alicji Sulkowskiej

Foto: Londyńska szansa Alicji Sulkowskiej
cz pon, 21 maja 2018 08:17

Słynny śpiewak Bryn Terfel, producent legendarnych The Beatles George Martin czy wybitny flecista James Galway – to tylko niektórzy z absolwentów Guildhall School Of Music And Drama w Londynie. Teraz ma szansę dołączyć do nich łomżynianka Alicja Sulkowska. Koszt dwuletnich studiów magisterskich w Anglii jest jednak bardzo wysoki, dlatego wybitnie utalentowana perkusistka i wieloletnia członkini zespołu muzyki dawnej Voci Unite, rozpoczęła akcję na platformie crowdfundingowej GoFundMe. – Jestem muzykiem klasycznym i moim celem jest granie w orkiestrze symfonicznej – mówi Alicja Sulkowska, dodając, że dobrze czuje się też w kameralnych składach, kocha jazz i każdą dobrą muzykę. Może kiedyś zagra w słynnej London Symphony Orchestra, której muzycy są pedagogami w Guildhall School i bardzo ją doceniają?

Noc muzealnych i kulturalnych wędrówek

Foto: Noc muzealnych i kulturalnych wędrówek
cz nie, 20 maja 2018 10:36

Prawdziwe tłumy w obu łomżyńskich muzeach. Imponująca frekwencja podczas wystaw artystów łomżyńskich: Przemysława Karwowskiego, Grzegorza Gwizdona oraz Teresy Adamowskiej. Nadkomplet publiczności na koncercie Filharmonii Kameralnej. Kolejki do zwiedzania krypt oraz katakumb świątyń. Duże zainteresowanie ofertą innych placówek, np. Domku Pastora czy Teatru Lalki i Aktora – siódmą edycję Nocy Muzeów w Łomży można uznać za udaną. Uczestniczyło w niej, według wstępnych szacunków organizatorów, kilka tysięcy ludzi, w tym sporo rodziców z małymi dziećmi oraz młodzieży, dla której nierzadko była to pierwsza w życiu świadoma wizyta w muzeum czy galerii innej niż handlowa.

80-lecie nadnarwiańskiego księcia kultury

Foto: 80-lecie nadnarwiańskiego księcia kultury
mm so, 19 maja 2018 09:42

Zbliżające się 80. urodziny poety i dramatopisarza Henryka Gały z Drozdowa kapituła przyjaciół uczciła benefisem w Teatrze Lalki i Aktora. Doceniono nie tylko znaczący dorobek literacki jubilata, ale też jego działalność organizacyjną, dzięki której Łomża ma Filharmonię Kameralną, Teatr Lalki i Aktora oraz festiwal teatralny „Walizka”. – Idea benefisu poety zrodziła się bardzo spontanicznie – mówi dyrektor teatru Jarosław Antoniuk. – Wszyscy wiemy, że Henryk Gała jest jedną z najbardziej znanych osobowości naszego świata kultury i chcieliśmy uczcić 80-lecie jego urodzin!

Dawna i teraźniejsza Łomża na jubileuszowej wystawie

Foto: Dawna i teraźniejsza Łomża na jubileuszowej wys...
cz pt, 18 maja 2018 15:56

600 lat historii i rozwoju Łomży, od początków XV wieku do czasów współczesnych, ukazuje najnowsza wystawa czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża”, otwarta w Muzeum Północno-Mazowieckim. – Idea była taka, aby opowiedzieć historię Łomży na nowo, bo mamy już od kilku lat wystawę stałą „Łomża. Wędrówka przez wieki”, dlatego postanowiliśmy naszych widzów zaskoczyć! – mówi Marta Gosk z działu historycznego muzeum. Wystawie towarzyszyła promocja reprintu pierwszej monografii miasta „Dawna i teraźniejsza Łomża”, którą nauczyciel Leon Rzeczniowski wydał w roku 1861, wzbogaconej o XIX-wieczne ilustracje i współczesne teksty.

Estrada młodych talentów i objawień

Foto: Estrada młodych talentów i objawień
cz pt, 18 maja 2018 08:07

15. młodych muzyków wystąpiło wspólnie z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą rosyjskiego dyrygenta Igora Verbitskiego. Był to 15, jubileuszowy koncert młodych talentów w Łomży, będący jedną z nielicznych tego typu inicjatyw w kraju. – Gdzie indziej coś takiego się nie zdarza, że uczniowie grają regularny koncert z profesjonalną orkiestrą! – mówi prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska, opiekunka śpiewaczki z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wszyscy uczestnicy koncertu zaprezentowali się z jak najlepszej strony, a najgorętszymi brawami publiczność nagrodziła trzy skrzypaczki: niespełna 7-letnią Julię Goc oraz utytułowane zwyciężczynie licznych konkursów, Ingę Wawrzynkowską i Natalię Wojciechowską.

Łomżyńscy artyści jubileuszowo na Farnej

Foto: Łomżyńscy artyści jubileuszowo na Farnej
cz cz, 17 maja 2018 08:36

Kolejną wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego otwarto w Restauracji Na Farnej. – To już nasza trzecia wystawa, ale pierwsza tematyczna, bo związana z jubileuszem 600-lecia miasta Łomża – mówi organizatorka całości Ivayla Żivkova. – Robert Sokołowski rzucił takie hasło, artyści podchwycili, a efekty możemy zobaczyć w aż trzech pomieszczeniach restauracji! Prezentują w niej swe prace twórcy już utytułowani, z nestorem wystawy Mieczysławem Mazurem na czele, ale też utalentowana młodzież, w tym student warszawskiej ASP Adrian Lipiński. – Kiedyś to Osicki był najstarszy na wystawach, a teraz już ja! – mówi 77-letni Mieczysław Mazur, ciesząc się z udziału młodego pokolenia w wystawie środowiskowej.

Mazowiecki rycerz czuwa w kolczudze jak z XIII wieku

Foto: Mazowiecki rycerz czuwa w kolczudze jak z XIII ...
cz śr, 16 maja 2018 09:38

Kolekcjoner rekonstrukcji strojów, przedmiotów codziennego użytku i wyposażenia domów z XIII wieku na Mazowszu udostępnił do pokazania w Muzeum Północno-Mazowieckim eksponaty, które wykorzystuje w czasie rekonstrukcji historycznych od Bornholmu po Samarę i od Czerska i Liwa po Czerwony Bór. - Krzysztof Babiński z Łomży pasjonuje się średniowieczem i zbiera od 1994 r. rozmaite ubiory, rzeczy i meble, które w naszym muzeum dzieci i nastolatki mogą dotknąć, poczuć materiał i ciężar, a ochotnicy nawet przywdziewają tunikę wełnianą lub kolczugę żelazną, mogącą ważyć ponad 25 kilogramów – opowiada barwnie Magdalena Mucha z dziełu edukacji muzeum, gdzie na parterze przy stołach stanęło sześć postaci w strojach, wzorowanych na średniowiecznych.

Poznań zdobyty

Foto: Poznań zdobyty
cz wt, 15 maja 2018 08:36

- Łomżyńscy tancerze ze Studia Tańca B.K.Step zdobyli Poznań – cieszy się Marek Kisiel, twórca studia i ojciec jednej z utalentowanych tancerek. Podczas Międzynarodowego Turnieju Tańca Ulicznego Urban Style, który odbył się w Cinema City Poznań Kinepolis, w kategorii solo hip hop 12-16 lat Natalia Naćka Kisiel zajęła pierwsze miejsce, a Wiktoria Kosmowska trzecie. W kategorii formacje Street Dance po perfekcyjnie zatańczonym show jury przyznało im pierwsze miejsce.

Obrazy Łomży ze starej fotografii

Foto: Obrazy Łomży ze starej fotografii
cz wt, 15 maja 2018 08:19

Unikalne zdjęcia wykonane przez łomżyńskich fotografów: Czesława Dzieweczyńskiego, Tadeusza Dudo, Czesława Pietraszewskiego i Wacława Kochanowskiego kolekcjoner Zdzisław Kalinko zaprezentował podczas spotkania „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 MBP. – Te zdjęcia w większości były dziś pokazywane publicznie po raz pierwszy! – podkreśla Zdzisław Kalinko. – Chciałem z okazji 600-lecia lokacji pokazać Łomżę jak najpełniej. Dlatego do zdjęć brata mojego dziadka Kochanowskiego, który był zawodowcem, dołożyłem te wykonane przez fotografów amatorów, bo oni częściej wychodzili w plener. I tak powstał portret Łomży od lat powojennych do końca 80.

Kapele, śpiewacy i gawędziarze

Foto: Kapele, śpiewacy i gawędziarze
cz pon, 14 maja 2018 10:49

Lokalne kapele, śpiewacy i gawędziarze ludowi popisywali się swoimi umiejętnościami w Zbójnej. Regionalny przegląd wyłonił uczestników na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, odbędzie się w czerwcu w Nowogrodzie.

Łomżyńska Wiosna Poetycka z Mistrzem Janem

Foto: Łomżyńska Wiosna Poetycka z Mistrzem Janem
cz pon, 14 maja 2018 08:08

Paulina Pidzik z Krakowa zdobyła główną nagrodę w 16. edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Autorem najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej okazał się Piotr Zemanek z Bielska-Białej, a jury – z udziałem Uty Christiaens, córki Juliana Przybosia – nagrodziło jeszcze czworo innych poetów. Finałową galę konkursu zakończył recital barda Olka Grotowskiego, śpiewającego własne piosenki do słów Andrzeja Waligórskiego i Artura Andrusa. Była też niespodzianka, bo utwory Boba Dylana we własnych tłumaczeniach wykonał też... kierowca artysty.

Plastyczne niebo z makulatury

Foto: Plastyczne niebo z makulatury
cz pt, 11 maja 2018 15:40

Wystawę pokonkursową „Makulatura to nie śmieć – na tle nieba” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. To efekt ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, na który wpłynęło 731 prac z ponad 50 szkół i domów kultury z całego kraju. Jury nagrodziło 31 młodych artystów, w tym czworo z łomżyńskich szkół. – Jesteśmy oczarowani pracami tej edycji! – mówi Anna Bureś, pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu, dodając, że uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością, przedstawiając niebo ubrane w tęczę, w czasie burzy i zorzy polarnej, o różnych porach dnia i nocy, z wędrującymi obłokami i chmurami.

Muzyczne ścieżki drozdowskiego poety

Foto: Muzyczne ścieżki drozdowskiego poety
cz pt, 11 maja 2018 08:14

Zbliżające się 80 urodziny Henryka Gały, człowieka, dzięki któremu powstała, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła specjalnym koncertem. W roli solisty wystąpił, czytający własne wiersze, sam jubilat, a program muzyczny wykonał kwartet smyczkowy. Koncert w Muzeum Przyrody w Drozdowie był pierwszą z trzech imprez jubileuszowych Gały, zasłużonego również dla rozwoju łomżyńskiego teatru oraz literatury. – Tak się przypadkowo złożyło, że te trzy sfery mojej aktywności zostały tak docenione, ale nie uważam tego za megalomanię, że w Łomży maj będzie „gałowaty” z racji tych moich jubileuszowych imprez – mówi Henryk Gała, zapraszając na ich kolejne odsłony: w teatrze i w bibliotece.

Bilet na Pippi za 300 groszy

Foto: Bilet na Pippi za 300 groszy
cz cz, 10 maja 2018 09:29

W najbliższą sobotę 12 maja o godzinie 17:00 spektakl Pippi Pończoszanka w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży będzie można zobaczyć za grosze. To w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji Bilet za 300 groszy, którą finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr szuka wolontariuszy na „Walizkę”

Foto: Teatr szuka wolontariuszy na „Walizkę”
cz śr, 09 maja 2018 13:37

Za miesiąc w Łomży odbędzie się po raz 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Weźmie w nim udział 14 zespołów w tym 10 teatrów zagranicznych. Organizujący Festiwal Teatr Lalki i Aktora w Łomży teraz szuka osób, które chciałyby pomagać. - Jeśli jesteś pełnoletni, dyspozycyjny zostań WOLONTARIUSZEM!

Zaśpiewali dla Niepodległej

Foto: Zaśpiewali dla Niepodległej
cz pon, 07 maja 2018 08:10

Kilkaset osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Starym Rynku. – W tak dużym plenerowym koncercie patriotycznym, z tak szerokim repertuarem, jeszcze nie brałem udziału, mimo tego, że występuję już od 12 lat! – mówi tenor Paweł Krasulak. – To wspaniałe uczucie, kiedy śpiewa ze mną tak liczna publiczność! Soliście towarzyszył nie tylko chór kilku pokoleń mieszkańców Łomży, ale też Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza oraz Studio Wokalne eMDeK. Był to pierwszy tego typu koncert w Łomży i wszystko wskazuje na to, że nie ostatni.

Majówka z filharmonikami

Foto: Majówka z filharmonikami
cz pt, 04 maja 2018 08:13

Koncert Filharmonii Kameralnej zakończył łomżyńskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Orkiestrę poprowadził ukraiński dyrygent Serhiy Burko, pieśni Chopina oraz Karłowicza śpiewała sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska, a słynne tanga Astora Piazzolli grał akordeonista-wirtuoz Piotr Komorowski z Łomży. W foyer Urzędu Miejskiego artystów oklaskiwało kilka pokoleń słuchaczy, w tym sporo dzieci; łącznie około 150 osób. – Bardzo cieszę się z tego, że jest tu taka wielopokoleniowa tradycja słuchania muzyki – mówi Bogumiła Dziel-Wawrowska. – Dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem, a najbardziej buzie im się śmiały w „Pieśni o wodzu miłym”!

„Tatry we mgle” młodych łomżanek nagrodzone

Foto: „Tatry we mgle” młodych łomżanek nagrodzone
cz śr, 02 maja 2018 08:28

Inspirowani utworem „Melodia mgieł nocnych” Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz obrazami Leona Wyczółkowskiego, młodzi artyści z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT narysowali Tatry we mgle. Próba analizy tekstu literackiego w powiązaniu z obrazem przyniosła podopiecznym Anny Bureś dwie drugie nagrody dla Izabeli Czerwińskiej i Poli Grzech oraz wyróżnienie dla Weroniki Zawadzkiej.

Klip dla bezdomnych

Foto: Klip dla bezdomnych
cz pon, 30 kwietnia 2018 14:01

Co łączy dentystę, niepełnosprawnego, malarza, właściciela pubu czy bezdomnego? Czym różnią się pragnienia ludzi, którzy nie mają dachu nad głową, od pragnień tych, którzy akurat nie mają takiego problemu? Piotr Czaban to dziennikarz telewizyjny, którzy w reportażach często zajmuje się osobami skrzywdzonymi przez los i życie. Jest też basistą w zespole Roki, którego najnowszy klip „Miłość” zwraca uwagę na problemy bezdomnych, którym można i trzeba pomóc.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
181010092959.png
180925044145.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę