Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 czerwca 2020 napisz DONOS@

Punkowy świat SexBomby

Foto: Punkowy świat SexBomby
cz so, 23 listopada 2019 12:01

Dawno nie słyszana w Łomży grupa SexBomba zagrała w klubie PopArt MDK-DŚT. Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów punkowych, grający nieprzerwanie od 1986 roku, zaprezentował przekrojowy repertuar. Nie zabrakło więc najbardziej znanych utworów z przebojowymi „Woda Woda Woda” i „Alkohol” na czele. Były też nowe i najnowsze kompozycje, w tym z płyty mającej ukazać się w połowie grudnia, a w jednej z nich zaśpiewał z zespołem fan SexBomby, będący też na jej pierwszym koncercie w Łomży w 1992 roku.

Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników

Foto: Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników
cz pt, 22 listopada 2019 08:19

Aż trzy autorskie koncerty zabrzmiały podczas wczorajszego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Dwa z nich zostały napisane specjalnie dla łomżyńskich muzyków przez wybitnych kompozytorów i w czwartkowy wieczór zostały wykonane po raz pierwszy. Narew Concerto Sławomira Czarneckiego to concerto grosso na orkiestrę smyczkową. Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę Krzysztofa Herdzina powstał z myślą o utalentowanym soliście Kacprze Smolińskim. – Dzięki temu utworowi poszerzył się nie tylko mój dorobek, ale też polska literatura muzyczna, bo jak się okazało dotąd w Polsce nikt takiego utworu nie napisał – mówi Krzysztof Herdzin, dodając, że nie może się doczekać płyty z nagraniem tego koncertu, rejestrowanej w tym tygodniu w Łomży.

Mickiewiczowski objazd Wierszalina

Foto: Mickiewiczowski objazd Wierszalina
cz pt, 22 listopada 2019 08:16

Słynny Teatr Wierszalin zaprezentował łomżyńskiej publiczności spektakl „Dziady – noc druga” na podstawie trzeciej części dramatu Adama Mickiewicza. Dwa przedstawienia w MDK-DŚT odbyły się w ramach „Objazdu mickiewiczowskiego – wzorem Reduty”, podczas którego Wierszalin odwiedzi łącznie jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski. Artyści chcą „ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza”, biorąc za wzór pionierską działalność w tym zakresie reżysera i aktora z okresu międzywojnia Juliusza Osterwy.

10 twórczych lat Teatru Aktywnego

Foto: 10 twórczych lat Teatru Aktywnego
cz śr, 20 listopada 2019 16:11

– Aż nie mogę uwierzyć, że minęło już 10 lat! Od kiedy zostałam zatrudniona w MDK-DŚT chciałam robić teatr. Miałam przeczucie, że uda mi się to właśnie tutaj. Zostawiłam pracę w Olsztynie, gdzie powstał mój pierwszy spektakl i przyjechałam do Łomży - wspomina Joanna Klama. Założony przez nią Teatr Aktywny w ciągu dziesięciu lat istnienia wychował setki młodych adeptów teatru, z których część kontynuuje profesjonalnie swą artystyczną przygodę. Dorobek grupy to 26 spektakli, z czego aż 14 powstało na podstawie autorskich scenariuszy Joanny Klamy. Teraz trwają prace nad następnym, którego premiera będzie miała miejsce podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w grudniu.

Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową nominacją

Foto: Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową ...
cz śr, 20 listopada 2019 10:29

Płyta „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2020. Uznanie międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła płyta, która wiosną w Polsce została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. – Nie spodziewałem się, że ta płyta po Fryderyku doczeka się jeszcze uznania, szczególnie za granicą – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – To nasza druga nominacja w tym konkursie, a co ciekawe otrzymaliśmy informację o niej akurat w dniu, w którym zaczynamy sesję nagraniową naszych dwóch kolejnych płyt!

Sukces łomżyńskich bardów

Foto: Sukces łomżyńskich bardów
cz wt, 19 listopada 2019 11:13

Tadeusz Czubowski i Michał Olchowik zdobyli nagrodę specjalną podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Sukces zapewniły im autorskie ballady Tadeusza Czubowskiego w opracowaniu na gitarę i akordeon. – Już zakwalifikowanie się do półfinału OPPA uważam za duży sukces, bo przecież na ten festiwal nadsyłają swoje utwory twórcy z całej Polski i zza granicy, a nagroda tym bardziej nas cieszy – mówi Tadeusz Czubowski, zapowiadając koncerty i pracę nad autorską płytą.

Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży

Foto: Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży
cz wt, 19 listopada 2019 09:01

Czy 81-letni Henryk Gała będzie Honorowym Obywatelem Miasta Łomży? Uhonorowania poety i dramatopisarza mieszkającego w Drozdowie chce Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które do władz miasta skierowało formalny wniosek w tej sprawie. - Henryk Gała należy niewątpliwie do najbardziej aktywnych postaci twórczych Ziemi Łomżyńskiej i kraju. Oprócz niezwykle cennej twórczości pisarskiej, która doczekała się w sumie wielotysięcznych nakładów, tłumaczonych na wiele języków, niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu. To jego osobiste, wieloletnie i konsekwentne wysiłki, zaowocowały utworzeniem dwóch największych instytucji artystycznych w Łomży – podkreśla prezes Zygmunt Zdanowicz przypominając, że to On doprowadził do stworzenia Łomżyńskiego Teatru Lalek oraz Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury

Foto: Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury
cz pon, 18 listopada 2019 16:38

Dawne pieśni i tańce w tradycyjnej, ale również i zaskakująco nowoczesnej formie, zaprezentowali podczas koncertu „Ścieżkami kultury” uczestnicy zajęć w Regionalnym Ośrodku Kultury. Poznali je dzięki zadaniu „Wkręcamy w kulturę”, podczas którego mogli pracować choćby z wokalistką Mariką czy choreografem Piotrem Skawskim, czego efektami zachwycili publiczność w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – Zależało mi na tym, żeby pokazać dzieciom i młodzieży różne oblicza folkloru, wykazać im, że jest on wciąż wartościowy i inspiruje do poszukiwań – mówi Justyna Wawrzyniak, inicjatorka i koordynatorka projektu, dodając, że udało się zrealizować wszystkie założone cele.

Wirtuoz z Włoch w Drozdowie

Foto: Wirtuoz z Włoch w Drozdowie
cz pon, 18 listopada 2019 08:54

Pianista Pierluigi Camicia był gościem kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. W salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie porywająco zagrał bardzo zróżnicowany repertuar: od Beethovena i Brahmsa do utworów Chopina. Pierluigi Camicia ma do nich szczególny sentyment, chociaż przed laty podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie musiał uznać wyższość Krystiana Zimermana. – Gram tutaj po raz pierwszy, ale wcześniej koncertowałem w Polsce już wielokrotnie – mówi Pierluigi Camicia. – Nie pamiętam nazw wszystkich tych miast, ale na pewno były to Kraków, Warszawa, Kielce czy Katowice – było ich sporo, bo koncerty wpisane są w życie muzyka.

Łomżyńskie święto jazzu

Foto: Łomżyńskie święto jazzu
cz pon, 18 listopada 2019 08:10

Kontrabasista Krzysztof Baranowski i puzonista Szymon Klekowicki zwyciężyli ex aequo w konkursie XII Novum Jazz Festival, zdobywając tytuły Nowych Nadziei Jazzu. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka doceniło jeszcze czterech innych młodych muzyków, podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu. Przez trzy dni nie brakowało też świetnych koncertów polskich i zagranicznych artystów, co dobitnie podkreśliły na finał festiwalu szwajcarskie trio Vein oraz kwintet amerykańskiego trębacza Tima Hagansa, w którego składzie zagrał też saksofonista Marek Konarski, objawienie łomżyńskiego festiwalu w 2012 roku.

Pretekst do „załomżenia się”

Foto: Pretekst do „załomżenia się”
cz pt, 15 listopada 2019 20:43

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej po raz trzeci ogłasza konkurs fotograficzny „Załomżenie” 2019. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do fotografików zawodowych oraz amatorów, a jego celem jest... stworzenie pretekstu do „załomżenia się” czyli zakochania się w Łomży.

Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika

Foto: Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika
cz pt, 15 listopada 2019 08:13

Rozpoczynający się dzisiaj XII Novum Jazz Festival to jedna z najbardziej liczących się imprez jazzowych w kraju. Inicjatorem festiwalu jest muzyk, pedagog i propagator jazzu Mirosław Dziewa, ale nie jest to jedyny łomżyński akcent NJF, bo od 10 lat efektowne plakaty reklamujące tę imprezę projektuje grafik komputerowy z Łomży Piotr Sławiński. – Zawsze interesowałem się grafiką użytkową, a plakatami w szczególności – mówi Piotr Sławiński. – Rozwijałem więc swoje zainteresowania, dłubałem różności, aż pojawiła się propozycja zrobienia plakatu na III edycję Novum Jazz Festival. Spodobał się i tak to już trwa od 10 lat.

Jazzowe wydarzenie już w ten weekend

Foto: Jazzowe wydarzenie już w ten weekend
cz śr, 13 listopada 2019 16:37

Liczne gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu już niebawem zagrają w Łomży na XII Novum Jazz Festival. – Sam jeszcze nie dowierzam, że będziemy gościć Vein Trio, prawdziwych mistrzów ze Szwajcarii i jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Europie! – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – Sainkho Namtchylak to też absolutny unikat, mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponująca aż 7-oktawową skalą głosu, a Tim Hagans był trzy razy nominowany do nagrody Grammy. Rewelacyjnie zapowiada się też koncertowa premiera „Tańców rumuńskich” Béli Bartóka w wykonaniu kwartetu Michała Szkila oraz konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym zaprezentuje się 13. wybitnie utalentowanych młodych muzyków.

Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Drozdowie

Foto: Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Dr...
cz wt, 12 listopada 2019 08:10

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono też tradycyjnym Wieczorem Pieśni Patriotycznej w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Jest on organizowany już od 20 lat przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich, wspieranych przez synów Pawła, Marka i Łukasza, przyciągając co roku setki uczestników. – Ten 20-letni dorobek to zasługa tych wszystkich, którzy tu przychodzą i przyjeżdżają, chcąc z nami śpiewać i cieszyć się z niepodległości – mówi Katarzyna Lipska. – Jest teraz dużo podobnych inicjatyw w różnych miejscach Polski, natomiast wydaje mi się, że 20 lat temu byliśmy pionierami tego typu aktywności – dodaje Paweł Lipski. – Niezwykłe było to, że udało się to w takiej formie zapoczątkować i trwa przez tyle lat!

Nagrody starosty łomżyńskiego

Foto: Nagrody starosty łomżyńskiego
cz pon, 11 listopada 2019 18:22

Zdzisław Dobrowolski, nauczyciel W-F, Tadeusz Grabowski wiejski artysta i Mariusz Niziński, biegacz i organizator biegów - to laureaci tegorocznej Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu. Tradycyjnie nagrody wręczane są przy okazji Święta Niepodległości.

Bardzo śmieszne piosenki dla Pani Hanki

Foto: Bardzo śmieszne piosenki dla Pani Hanki
cz pon, 11 listopada 2019 11:28

Popularna aktorka Katarzyna Żak była gwiazdą koncertu „Urodziny Pani Hani”. Znana z małego i dużego ekranu oraz sceny i estrady artystka zaprezentowała program o zmiennej naturze kobiety „Bardzo śmieszne piosenki”, na który złożyły się same szlagiery, dawne i współczesne, z tekstami takich mistrzów jak Marian Hemar, Wojciech Młynarski, Artur Andrus czy Agnieszka Osiecka. Nie obyło się też bez łomżyńskiej niespodzianki, a publiczność w Centrum Kultury nader często miała wrażenie, że gwiazda wieczoru prezentuje takie samo niepowtarzalne poczucie humoru jak niezapomniana Hanka Bielicka.

Muzealny wieczór pełen atrakcji

Foto: Muzealny wieczór pełen atrakcji
cz pon, 11 listopada 2019 11:25

„Ach Boże! Śmierć Piłsudskiego oznacza jakbyśmy przegrali wielką wojnę!” powiedział po odejściu Marszałka w maju 1935 roku jego przyjaciel Kacper Mikulski, jakby przeczuwając rychłe wydarzenia. Sam zmarł cztery miesiące później w wieku 95 lat, a dzieje tej przyjaźni, z walką o niepodległość w tle, przybliżyła uczestnikom niedzielnego spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim historyk Marta Gosk. Pochodząca z Łomży Katarzyna Zielińska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiedziała o restytucji polskich strat wojennych, w tym poszukiwaniach zaginionego obrazu „Obrona Łomży 1920“, a całość zwieńczył swoisty finisaż wystawy „Dzieje wędrującej kolekcji“ z udziałem kurator Joanny Szeligowskiej-Farquhar.

Podwójne muzyczne święto w Katedrze

Foto: Podwójne muzyczne święto w Katedrze
cz pon, 11 listopada 2019 11:19

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła uroczystym koncertem w Łomżyńskiej Katedrze. Było to jednocześnie zwieńczenie Roku Stanisława Moniuszki, dlatego na program entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy koncertu złożyły się wyłącznie utwory twórcy polskiej opery narodowej, wybrane z „Halki”, „Strasznego dworu” i innych jego operowych arcydzieł. Zaśpiewali je Krzysztof Zimny, David Roy i Wojciech Urbanowski, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Krakowska Voda w łomżyńskim pubie

Foto: Krakowska Voda w łomżyńskim pubie
cz nie, 10 listopada 2019 11:03

Zespół Voda, wielka nadzieja polskiej sceny klasycznego rocka, ponownie wystąpił w Łomży. Trio z Krakowa promowało w pubie „Pod ratuszem” najnowszą płytę „Amphibia”, ale nie ograniczyło się wyłącznie do premierowych kompozycji. Zabrzmiały więc utwory z debiutanckiego CD Onerare”, była też solidna dawka rockowej klasyki, z porywającymi wersjami „Mistreated” Deep Purple i „Since I've Been Loving You” Led Zeppelin na czele. Koncert był tak energetyczny, że już w czwartym utworze gitarzysta zerwał strunę najpierw w podstawowym, a potem zapasowym instrumencie, przez co sekcja mogła również wykazać się improwizacyjnym talentem.

„Na papierze”

Foto: „Na papierze”
cz pt, 08 listopada 2019 08:27

Rysunki najbardziej utalentowanych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Pomyślałyśmy z kurator wystawy Elwirą Sztetner, że warto pokazać prace twórców, którzy dopiero zaczynają i pewnie czeka ich wielka przyszłość, bo są to prace bardzo interesujące i efektowne! – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. Autorami rysunków i instalacji rysunkowych prezentowanych na wystawie „Na papierze” są Jerzy Baranowski, Artur Brandys, Karolina Piotrowska, Anna Rutkowska i Adrianna Sęk.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę