wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Książkowe dzieje rodu Lutosławskich

Foto: Książkowe dzieje rodu Lutosławskich
cz śr, 04 grudnia 2019 08:07

Danuta i Aleksander Wroniszewscy przez lata pracowali nad książką „Koniec świata Lutosławskich”. Wieloletni dziennikarze tygodnika „Kontakty” i cenieni reportażyści wnikliwie i w bardzo ciekawy sposób ukazują w niej historię Lutosławskich od momentu ich pojawienia się w Drozdowie pod koniec XVIII wieku aż do połowy lat 90. wieku ubiegłego, kiedy zmarł wybitny kompozytor Witold Lutosławski. Autorzy dotarli do wielu nieznanych wcześniej źródeł, rozmawiali z członkami rodziny i z innymi świadkami dawnych wydarzeń. Książka przez wiele lat nie miała jednak szczęścia do wydawców, dlatego jej współautorka Danuta Wroniszewska nie doczekała momentu publikacji – odeszła w ubiegłym roku po długiej walce z chorobą.

Udane operacje, teraz czas na rehabilitację

Foto: Udane operacje, teraz czas na rehabilitację
cz wt, 03 grudnia 2019 18:14

Zmagający się od dziecka z niedowładem kończyn dolnych Paweł Śliż jest już po dwóch skomplikowanych operacjach w poznańskiej Klinice Grunwaldzkiej. – Różnica jest ogromna! – mówi Paweł Śliż. – Nawet ostatnio, jak siedziałem przed komputerem, mogłem wyciągnąć przed siebie wyprostowane nogi, o czym wcześniej nie było mowy – to już jest dla mnie coś pięknego, a lekarze dają mi 99 % szans na to, że będę mógł normalnie chodzić! Będzie to jednak możliwe dopiero po długiej i kosztownej rehabilitacji, dlatego wciąż trwa zbiórka środków na ten cel. – Paweł nigdy nie odmawiał pomocy innym, już 10 dni po drugiej operacji brał udział w charytatywnym koncercie „Aktywator” w I LO, więc wesprzyjmy go w walce o zdrowie! – apelują przyjaciele zdolnego gitarzysty, znanego z grup Microklimat, RY i Leczsami.

Giełda ROK-u z Grand Prix i Robertem Kasprzyckim

Foto: Giełda ROK-u z Grand Prix i Robertem Kasprzyckim
cz pon, 02 grudnia 2019 08:08

Patrycja Chaberek zdobyła Grand Prix XXVII Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka – Sceny Młodych Wokalistów. – Grand Prix to u nas rzadkość, ale jury uznało, że poziom tego wykonania był tak wysoki, że zasługuje na tę nagrodę! – podkreśla dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. Jury pod przewodnictwem Roberta Kasprzyckiego nagrodziło i wyróżniło jeszcze 25. innych młodych wokalistów, niektórych w dwóch kategoriach. Finałem był poetycki recital Roberta Kasprzyckiego, autora przeboju „Niebo do wynajęcia”, który nawet z wymiany pękniętej struny potrafił zrobić prawdziwy show. – Bywałem już jurorem, a później grałem, więc nie była to dla mnie nowość – mówi Robert Kasprzycki. – Znam więc mechanikę tego działania, że najpierw oceniasz ludzi, a później musisz udowodnić na scenie, że masz prawo ich oceniać!

Jubileusz MDK-u z Raz Dwa Trzy

Foto: Jubileusz MDK-u z Raz Dwa Trzy
mm so, 30 listopada 2019 14:29

– Ten zawsze młody MDK-DŚT ma już 40 lat! – ogłaszał z dumą dyrektor Krzysztof Zemło podczas jubileuszowej gali w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To dzięki MDK mieszkańcy Łomży i jej okolic mają dostęp do kultury na wysokim poziomie, a dzieci i młodzież mogą edukować się artystycznie, rozwijając swe pasje i zainteresowania. Jubileusz stał się doskonałą okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pracowników i przypomnienia zasług poprzednich dyrektorów instytucji oraz przedstawienia planów jej rozwoju. O artystyczną oprawę wydarzenia zadbali łomżyński kwartet BiOacoustic oraz bardzo popularny zespół Raz Dwa Trzy.

Jedyna taka „Gąska”

Foto: Jedyna taka „Gąska”
JJS pt, 29 listopada 2019 15:44

Już 7. grudnia miłośników teatru w Łomży czeka prawdziwa uczta. „Gąska” to mistrzowsko napisana farsa, brawurowo mieszająca teatralne konwencje i skrząca się dowcipem. Autor scenariusza Nikołaj Kolada nawiązuje też do tradycji klasycznych, rosyjskich dramatów, z rozmachem kreśląc wyraziste, nieszablonowe postacie. W spektaklu wystąpią, znani z ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, popularni aktorzy, a główną rolę kreuje uwielbiana przez widzów Dominika Ostałowska.

Perkusista jakich mało

Foto: Perkusista jakich mało
cz pt, 29 listopada 2019 09:22

Piotr Jackson Wolski przez ponad 30 lat kariery współpracował z największymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej, bluesowej, rockowej i reggae. Jego grę można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach, między innymi Tomasza Stańki, Maanamu, Stanisława Soyki, Lady Pank, Irka Dudka czy Young Power. Do Łomży przyjechał jednak z własnym Tam Tam Project, prezentując w pubie „Pod ratuszem” niezwykle eklektyczną fuzję różnych gatunków muzycznych, od jazzu i latin rocka w stylu Carlosa Santany do klimatów folkowych i etnicznych. – Jeździmy po Polsce, gramy i kontaktujemy się z ludźmi – mówi Piotr Jackson Wolski. – Nie mamy ciśnienia na karierę, stadiony i telewizję, bo to już mam dawno za sobą. Nie muszę już i nie chcę tego robić, bo nie na tym opiera się prawdziwa sztuka, prawdziwa muzyka i prawdziwe przesłanie!

Jubileuszowa wystawa Cepelii w Łomży

Foto: Jubileuszowa wystawa Cepelii w Łomży
cz cz, 28 listopada 2019 08:26

70-lecie Cepelii podsumowano okolicznościową wystawą w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Artyści z kręgu Cepelii” to prezentacja jedynych w swoim rodzaju prac twórców ludowych i artystów profesjonalnych, czerpiących natchnienie z folkloru. – Nasza współpraca z łomżyńskim muzeum i Galerią Sztuki Współczesnej trwa już od wielu lat, dlatego to Łomża gości naszą wystawę jubileuszową – mówi prezes zarządu Fundacji Cepelia Jan Włostowski. – 70 lat to sporo, tym bardziej, że czasy się zmieniają, a my jesteśmy, będąc największą pozarządową organizacją, która zajmuje się sztuką ludową i rękodziełem. W uznaniu dotychczasowej współpracy z Cepelią Muzeum Północno-Mazowieckie i jego dyrektora Jerzego Jastrzębskiego uhonorowano medalami „Zasłużony dla Cepelii”, a wystawie towarzyszyła kurpiowska muzyka kapeli Miód na Serce.

W służbie Ojczyźnie i kulturze

Foto: W służbie Ojczyźnie i kulturze
cz śr, 27 listopada 2019 08:10

35 lat temu powstał w Łomży Klub Garnizonowy, nawiązujący do tradycji przedwojennego Domu Żołnierza. – Nie ma w Polsce takiego drugiego klubu wojskowego czy garnizonowego, żeby co miesiąc systematycznie odbywały się w nim wystawy i jeszcze działo się tyle innego – mówi Teresa Matuszelańska. – Nie czujemy się więc gorsi od takiej Warszawy, zresztą bywały lata na Konkursie Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art”, że z Łomży kwalifikowało się siedem osób, aż wydzwaniali, jak to jest możliwe! Jubileusz uczczono otwarciem retrospektywnej wystawy zbiorowej łomżyńskich i okolicznych artystów w Galerii N oraz występami. Ogłoszono też jakie będą dalsze losy Klubu Wojskowego po sformowaniu 18. Pułku Logistycznego.

Tancerze z B.K.STEP nadali rytm zawodom Ostrowski Styl 2019

Foto: Tancerze z B.K.STEP  nadali rytm zawodom Ostrow...
cz wt, 26 listopada 2019 08:18

Indywidualnie Szymon Dmoch (kategoria do lat 11) i Formacja B.K.Team (kategoria powyżej 16 lat) wygrali, a The Sharp One Crew (kategoria 12-15 lat) zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca pod nazwą Ostrowski Styl.W weekendowych zawodach tanecznych w Ostrowi Mazowieckiej wzięło udział 49 zespołów z całej Polski oraz kilkuset solistów.

Piotra Bańkowskiego spory o zbiory

Foto: Piotra Bańkowskiego spory o zbiory
cz pon, 25 listopada 2019 08:25

– Każdy wyrewindykowany rękopis, każda wywojowana książka jakiż to był triumf, jaka radość, jaka satysfakcja – pisał w swych wspomnieniach prof. Piotr Bańkowski. Współtwórca Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w latach 1927–1937 działał w komisji, zajmującej się odzyskiwaniem książek i rękopisów zagrabionych przez zaborców. Opisała to w książce „Spory o zbiory. Piotr Bańkowski – rewindykacja i ochrona dziedzictwa piśmienniczego” dr Dorota Pietrzkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, przybliżając też koleje życia wybitnego archiwisty i historyka literatury. Promocja tej publikacji odbyła się w sobotnie popołudnie w Domku Pastora, dzięki współpracy ŁTN im. Wagów i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

30 roztańczonych lat AKAT-u

Foto: 30 roztańczonych lat AKAT-u
cz pon, 25 listopada 2019 08:22

Podczas jubileuszowej gali z udziałem obecnych i dawnych tancerzy Klub Tańca Towarzyskiego AKAT świętował 30-lecie. Odbyła się ona na finał pierwszego dnia XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego, jednej z najbardziej liczących się imprez tanecznych w kraju, zorganizowanej przez AKAT i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. – Kiedy zaczynałem nie przeszło mi przez myśl, że potrwa to tak długo i skończy się takimi sukcesami – mówi Jacek Baczewski. – Cieszy mnie, że taniec w Łomży i w naszym regionie rozwija się, a tancerze prezentują coraz wyższe umiejętności, dlatego na pewno nie poprzestaniemy na tym 30-leciu, bo pracy i nowych wyzwań z pewnością nam nie zabraknie!

Przeszłość, teraźniejszość i znaczenie słowa według młodzieży

Foto: Przeszłość, teraźniejszość i znaczenie słowa we...
cz so, 23 listopada 2019 12:49

Obrazy, grafiki i zdjęcia związane z Łomżą trafiły na ciekawą wystawę „Wychodząc poza teraźniejszość pielęgnujemy przeszłość” w Galerii Bonar. Autorami są młodzi uczestnicy zajęć w MDK-DŚT. Przygotowali też ilustrowaną książeczkę „Słowo ma znaczenie” o znaczeniu wartości moralnych w życiu człowieka. Nie byłoby tego, gdyby nie projekty: „Murale polskiej Niepodległości” oraz „Mądrzy Cyfrowi”. – Te dwa projekty łączy pewna wspólna dla nich idea, że kultura nie jest li tylko zabawą, ale jest również zajmowaniem się rzeczami ważnymi dla społeczności, ważnymi dla rozwoju indywidualnego – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.

Punkowy świat SexBomby

Foto: Punkowy świat SexBomby
cz so, 23 listopada 2019 12:01

Dawno nie słyszana w Łomży grupa SexBomba zagrała w klubie PopArt MDK-DŚT. Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów punkowych, grający nieprzerwanie od 1986 roku, zaprezentował przekrojowy repertuar. Nie zabrakło więc najbardziej znanych utworów z przebojowymi „Woda Woda Woda” i „Alkohol” na czele. Były też nowe i najnowsze kompozycje, w tym z płyty mającej ukazać się w połowie grudnia, a w jednej z nich zaśpiewał z zespołem fan SexBomby, będący też na jej pierwszym koncercie w Łomży w 1992 roku.

Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników

Foto: Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników
cz pt, 22 listopada 2019 08:19

Aż trzy autorskie koncerty zabrzmiały podczas wczorajszego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Dwa z nich zostały napisane specjalnie dla łomżyńskich muzyków przez wybitnych kompozytorów i w czwartkowy wieczór zostały wykonane po raz pierwszy. Narew Concerto Sławomira Czarneckiego to concerto grosso na orkiestrę smyczkową. Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę Krzysztofa Herdzina powstał z myślą o utalentowanym soliście Kacprze Smolińskim. – Dzięki temu utworowi poszerzył się nie tylko mój dorobek, ale też polska literatura muzyczna, bo jak się okazało dotąd w Polsce nikt takiego utworu nie napisał – mówi Krzysztof Herdzin, dodając, że nie może się doczekać płyty z nagraniem tego koncertu, rejestrowanej w tym tygodniu w Łomży.

Mickiewiczowski objazd Wierszalina

Foto: Mickiewiczowski objazd Wierszalina
cz pt, 22 listopada 2019 08:16

Słynny Teatr Wierszalin zaprezentował łomżyńskiej publiczności spektakl „Dziady – noc druga” na podstawie trzeciej części dramatu Adama Mickiewicza. Dwa przedstawienia w MDK-DŚT odbyły się w ramach „Objazdu mickiewiczowskiego – wzorem Reduty”, podczas którego Wierszalin odwiedzi łącznie jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski. Artyści chcą „ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza”, biorąc za wzór pionierską działalność w tym zakresie reżysera i aktora z okresu międzywojnia Juliusza Osterwy.

10 twórczych lat Teatru Aktywnego

Foto: 10 twórczych lat Teatru Aktywnego
cz śr, 20 listopada 2019 16:11

– Aż nie mogę uwierzyć, że minęło już 10 lat! Od kiedy zostałam zatrudniona w MDK-DŚT chciałam robić teatr. Miałam przeczucie, że uda mi się to właśnie tutaj. Zostawiłam pracę w Olsztynie, gdzie powstał mój pierwszy spektakl i przyjechałam do Łomży - wspomina Joanna Klama. Założony przez nią Teatr Aktywny w ciągu dziesięciu lat istnienia wychował setki młodych adeptów teatru, z których część kontynuuje profesjonalnie swą artystyczną przygodę. Dorobek grupy to 26 spektakli, z czego aż 14 powstało na podstawie autorskich scenariuszy Joanny Klamy. Teraz trwają prace nad następnym, którego premiera będzie miała miejsce podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w grudniu.

Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową nominacją

Foto: Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową ...
cz śr, 20 listopada 2019 10:29

Płyta „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2020. Uznanie międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła płyta, która wiosną w Polsce została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. – Nie spodziewałem się, że ta płyta po Fryderyku doczeka się jeszcze uznania, szczególnie za granicą – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – To nasza druga nominacja w tym konkursie, a co ciekawe otrzymaliśmy informację o niej akurat w dniu, w którym zaczynamy sesję nagraniową naszych dwóch kolejnych płyt!

Sukces łomżyńskich bardów

Foto: Sukces łomżyńskich bardów
cz wt, 19 listopada 2019 11:13

Tadeusz Czubowski i Michał Olchowik zdobyli nagrodę specjalną podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Sukces zapewniły im autorskie ballady Tadeusza Czubowskiego w opracowaniu na gitarę i akordeon. – Już zakwalifikowanie się do półfinału OPPA uważam za duży sukces, bo przecież na ten festiwal nadsyłają swoje utwory twórcy z całej Polski i zza granicy, a nagroda tym bardziej nas cieszy – mówi Tadeusz Czubowski, zapowiadając koncerty i pracę nad autorską płytą.

Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży

Foto: Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży
cz wt, 19 listopada 2019 09:01

Czy 81-letni Henryk Gała będzie Honorowym Obywatelem Miasta Łomży? Uhonorowania poety i dramatopisarza mieszkającego w Drozdowie chce Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które do władz miasta skierowało formalny wniosek w tej sprawie. - Henryk Gała należy niewątpliwie do najbardziej aktywnych postaci twórczych Ziemi Łomżyńskiej i kraju. Oprócz niezwykle cennej twórczości pisarskiej, która doczekała się w sumie wielotysięcznych nakładów, tłumaczonych na wiele języków, niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu. To jego osobiste, wieloletnie i konsekwentne wysiłki, zaowocowały utworzeniem dwóch największych instytucji artystycznych w Łomży – podkreśla prezes Zygmunt Zdanowicz przypominając, że to On doprowadził do stworzenia Łomżyńskiego Teatru Lalek oraz Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury

Foto: Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury
cz pon, 18 listopada 2019 16:38

Dawne pieśni i tańce w tradycyjnej, ale również i zaskakująco nowoczesnej formie, zaprezentowali podczas koncertu „Ścieżkami kultury” uczestnicy zajęć w Regionalnym Ośrodku Kultury. Poznali je dzięki zadaniu „Wkręcamy w kulturę”, podczas którego mogli pracować choćby z wokalistką Mariką czy choreografem Piotrem Skawskim, czego efektami zachwycili publiczność w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – Zależało mi na tym, żeby pokazać dzieciom i młodzieży różne oblicza folkloru, wykazać im, że jest on wciąż wartościowy i inspiruje do poszukiwań – mówi Justyna Wawrzyniak, inicjatorka i koordynatorka projektu, dodając, że udało się zrealizować wszystkie założone cele.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę