niedziela, 16 czerwca 2019 napisz DONOS@

Filharmonia nominowana do Podlaskiej Marki

Foto: Filharmonia nominowana do Podlaskiej Marki
cz śr, 03 kwietnia 2019 15:37

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży znalazła się w gronie trzech instytucji nominowanych do nagrody Podlaska Marka roku 2018 w kategorii kultura. To organizowany po raz 15. przez samorząd województwa podlaskiego przegląd najlepszych rozwiązań, trendów, smaków i wydarzeń.

Artystyczny powrót do rodzinnego miasta

Foto: Artystyczny powrót do rodzinnego miasta
cz śr, 03 kwietnia 2019 08:18

– Już nasza słynna Hanka Bielicka śpiewała, że jeśli zdolny, uczony, kompozytor czy ktoś inny to z Łomży i pani Danuta Kasińska jest tego świetnym przykładem! – podkreśla kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. Pochodząca z Łomży tkaczka i malarka zaprezentowała w Galerii N retrospektywną wystawę „Godziny z widokiem”, obejmującą gobeliny i malarstwo. – To taki trochę nakręcony przypadek, ale bardzo się z niego cieszę, bo związki z Łomżą widać nawet w moich pracach! – mówi Danuta Kasińska, zapowiadając już kolejne wystawy.

Kat Romana Kostrzewskiego w Łomży

Foto: Kat Romana Kostrzewskiego w Łomży
cz wt, 02 kwietnia 2019 08:16

Roman Kostrzewski to jeden z twórców polskiego heavy metalu, wokalista legendarnego Kata. Po rozstaniu z zespołem założył konkurencyjną grupę Kat & Roman Kostrzewski, kontynuując w niej stylistykę macierzystej formacji. Potwierdzeniem tego jest bardzo udany album „Popiór”, który grupa promowała przed blisko 200 fanami w klubie PopArt MDK- DŚT. Przed koncertem charyzmatyczny frontman opowiedział nam nie tylko o nowej płycie, ale też budzących sensację kulisach zwolnienia perkusisty Ireneusza Lotha, współzałożyciela oryginalnego Kata oraz o prawach do nazwy.

International Piano Day z wirtuozem

Foto: International Piano Day z wirtuozem
mm nie, 31 marca 2019 15:24

Wybitny pianista jazzowy Kuba Płużek zagrał solowy koncert w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Była to jedna z imprez w ramach „International Piano Day” i zarazem jej pierwsza odsłona w Łomży. – To coś wyjątkowego, okazja bardzo fajna i dość rzadka, dlatego postanowiliśmy z manager Hanią Kożuchowską pocelebrować ten dzień – mówi Kuba Płużek. – Wyruszyliśmy więc w cztery koncerty: w czwartek graliśmy w Warszawie, wczoraj w Radomiu, dziś Łomża, a jutro w Olsztynie. Program też był jedyny w sowim rodzaju, obejmując zarówno autorskie utwory artysty z różnych lat, jazzowe standardy, muzykę ludową, filmową i kurpiowską oraz dużą dawkę improwizacji na najwyższym poziomie.

Dwa oblicza metalu w pubie „Pod ratuszem”

Foto: Dwa oblicza metalu w pubie „Pod ratuszem”
mm nie, 31 marca 2019 14:48

Warszawski Parahuman i augustowsko-olecka Amnestia zagrały w pubie „Pod ratuszem”. Był to jeden z etapów trasy koncertowej „Reborn 2019”, podczas której obie grupy połączyły swe siły, prezentując techniczny/groove oraz brutalny death metal. – Jako warszawiacy jesteśmy dotknięci tym, że nasz rynek jest nasycony koncertami – często grają u nas znane grupy, a sama scena warszawska liczy jakieś 600-700 zespołów – mówi wokalista Parahuman Olgierd Gontarczyk. – Dlatego trudno uniknąć konkurencji, poza tym ludzie wolą chodzić na gwiazdy, więc takie miejsca jak Łomża czy Bartoszyce są bardzo fajne, bo mamy okazję się zaprezentować!

Piekło kobiet według kobiet

Foto: Piekło kobiet według kobiet
cz cz, 28 marca 2019 11:22

Mroczny świat kobiet bez żadnych osłonek i upiększeń ukazuje najnowsze przedstawienie Teatru Aktywnego. „Feminarium” to spektakl, w którym nie pada ani jedno słowo, a jego cała treść została przedstawiona przez sześć aktorek za pomocą gestów, symboli, ruchu i tańca. – Zauważyłam, że życie byłoby łatwiejsze, gdyby kobiety nawzajem sobie pomagały i siebie tolerowały – mówi Joanna Klama, reżyser i opiekunka teatru. – Chciałam to pokazać wszystko wyolbrzymiając, ukazując relacje między kobietami – córkami i matkami, które między sobą trochę walczą.

Dyplomy i wystawa na 6

Foto: Dyplomy i wystawa na 6
cz śr, 27 marca 2019 11:33

– Jest to pierwsza wystawa dyplomowa, która odbywa się w takim miejscu, a do tego sam egzamin dyplomowy też odbywał się tutaj! – mówi Małgorzata Wagner, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Uczniowie czwartej klasy łomżyńskiego Plastyka w komplecie zaliczyli ten egzamin, zachwycili też wystawą „Dyplomy 2019”, otwartą we wtorkowy wieczór w Muzeum Północno-Mazowieckim. Grafiki, plakaty, fotografia, ilustracje książkowe, projekty, animacje, instalacje, a nawet opatrzona teledyskiem piosenka, napisana i nagrana przez jedną z uczennic potwierdzają, że był to bardzo zdolny rocznik w szczycącej się przecież licznymi talentami szkole.

Popisy łomżyńskich tancerzy

Foto: Popisy łomżyńskich tancerzy
cz pon, 25 marca 2019 08:21

Dobrze zaprezentowali się łomżyńscy tancerze z B.K Step podczas rozgrywanych w Międzyrzeczu Podlaskim zawodach breakingowych pod nazwą „Wschodnia Bitwa”. Szymon Dmoch zajął pierwsze miejsce w kategorii do 11 lat, a Wiktor Sekściński trzecie miejsce w kategorii 12-15 lat.

Muzyczne uwielbienie Króla wszechświatów

Foto: Muzyczne uwielbienie Króla wszechświatów
mm so, 23 marca 2019 11:19

– Co jakiś czas zapuszczamy się we dwóch w Polskę i jest dla nas ogromnym przywilejem prezentować swoje piosenki, muzykować, improwizować, opowiadać historie – mówi Mateusz „Mate.O” Otremba. Jeden z najpopularniejszych wykonawców muzyki chrześcijańskiej zagrał z gitarzystą Adamem Szewczykiem akustyczny koncert w sali Centrum Kultury, prezentując autorskie piosenki oraz przeróbki: od celtyckiej pieśni z VI wieku do Boba Dylana. – Po dłuższej przerwie z koncertowaniem akustycznym dzisiaj zagraliśmy w Łomży – mówi Mateusz Otremba. – To był piękny wieczór, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci i cieszymy się, że mogliśmy tu zagrać!

Muzyczny wieczór z Bachem, „Girale” i łomżynianką

Foto: Muzyczny wieczór z Bachem, „Girale” i łomżynianką
cz pt, 22 marca 2019 08:19

Kwartet smyczkowy Filharmonii Kameralnej zachwycił publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabrzmiały przede wszystkim utwory klasyczne, w tym najsłynniejszego z Bachów w dniu 334. rocznicy jego urodzin, ale też współczesne „Girale” Wenezuelczyka Miguela Fariasa, dostrzeżone przez Jana Miłosza Zarzyckiego podczas ubiegłorocznego konkursu kompozytorskiego we Włoszech. W składzie kwartetu zadebiutowała łomżynianka Monika Cekała, która niedawno zastąpiła w Filharmonii Kameralnej na stanowisku wiolonczelistki Ewę Barczyk, swą nauczycielkę w szkole muzycznej i osobę, dzięki której została profesjonalnym muzykiem.

Poetycka pasja Elżbiety Gruszfeld

Foto: Poetycka pasja Elżbiety Gruszfeld
cz wt, 19 marca 2019 08:12

Zaczęła tworzyć już w wieku dojrzałym, by przez 15 lat dojść do prawdziwego mistrzostwa. Teraz jej wiersze ukazują się w prestiżowych antologiach i almanachach, regularnie publikuje je również na literackich portalach czy własnym blogu. Chętnie sięga też do prozy, tłumaczy anglojęzyczne piosenki oraz pisze do nich teksty, co czasem kończy się jednak rozczarowaniem, tak jak w przypadku współpracy z bardzo znanym zespołem. Planuje też wydanie własnego tomiku, a o tym wszystkim opowiedziała uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy orzekli, że mając tak udane wiersze o Łomży i nie tylko, musi wreszcie zacząć uczestniczyć w poetyckich konkursach, szczególnie tym imienia Jana Kulki.

Nieskrępowana wolność jazzu

Foto: Nieskrępowana wolność jazzu
cz wt, 19 marca 2019 08:10

Improwizację najwyższych lotów zaprezentowali muzycy kwintetu Tomasza Chyły podczas swego pierwszego, łomżyńskiego koncertu. Odbył się on w ramach trasy Polski Jazz 360° Fundacji Polski Jazz. Artyści zagrali w MDK-DŚT materiał z najnowszej, nominowanej do Fryderyka, płyty „Circlesongs”, potwierdzając, że młody, polski jazz ma się doskonale. – Rewelacja! Wyśmienity koncert! Duchowa uczta na najwyższym poziomie! – mówili po koncercie słuchacze w różnym wieku, komplementując też wyśmienitych muzyków-wirtuozów, z których trzech miało już okazję grać wcześniej w Łomży.

Koncert dla Krystyny Witkowskiej

Foto: Koncert dla Krystyny Witkowskiej
cz pon, 18 marca 2019 08:20

Pierwszą rocznicę śmierci Krystyny Witkowskiej uczczono w drozdowskim Muzeum Przyrody kameralnym koncertem. Wnuczka Mariana Lutosławskiego i nestorka rodu odeszła 17 marca ubiegłego roku w wieku 81 lat. Niestrudzenie propagowała dorobek Lutosławskich, uczestnicząc w licznych imprezach i zjazdach jako honorowa przewodnicząca Rady Muzeum Przyrody w Drozdowie. Jej pamięć uczczono mszą świętą oraz koncertem duetu Anna Wróbel i Małgorzata Marczyk, a poza melomanami i znajomymi uczestniczyła w nim również rodzina zmarłej.

Trzy graficzne „Miejsca”

Foto: Trzy graficzne „Miejsca”
cz pon, 18 marca 2019 08:14

Andrzej Kalina, Piotr Żaczek i Wojciech Domagalski reprezentują trzy pokolenia grafików, absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie razem pracują, wykładając na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, ale na tym ich współpraca się nie kończy. Mieli już wspólne wystawy, choćby podczas Międzynarodowego Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie w roku 2017, a w sobotnie popołudnie zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami swą najnowszą ekspozycję „Miejsca”, która w takiej formie nie była dotąd pokazywana. – Ta wystawa pokazuje, że każdy z nas szuka miejsca w życiu i w sztuce – mówi prof. Andrzej Kalina. – Każdy z nas ma inną przestrzeń obserwowania życia, bo patrzymy na wszystko z innej perspektywy – dzięki temu te grafiki są tak odmienne.

Chorzy i Łydka Grubasa w Łomży

Foto: Chorzy i Łydka Grubasa w Łomży
cz pon, 18 marca 2019 08:12

Piątkowy wieczór upłynął w klubie PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w rockowej atmosferze. W ramach trasy „Grać utwory tour” zawitały do Łomży dwa zespoły grające nieoczywistego i trudnego do zaszufladkowania rocka: coraz bardziej rozpoznawalni szczecińscy Chorzy oraz bardzo już popularna Łydka Grubasa z Olsztyna. Dla obu grup był to koncertowy debiut w mieście nad Narwią, a na ich koncertach bawiły się aż trzy pokolenia fanów. – Nie mieszkamy jakoś daleko, ale dotąd był to kierunek nam absolutnie nieznany – mówi wokalista Łydki Grubasa Hipis. – Ale w końcu trafiła nam się Łomża i było bardzo pozytywnie: fajnie ludzi najechało, jak na pierwszy raz naprawdę fest i koncert był kapitalny!

Wizjonerzy jazzu zagrają w Łomży

Foto: Wizjonerzy jazzu zagrają w Łomży
mm pt, 15 marca 2019 16:20

Jeden z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia Tomasz Chyła już w najbliższy poniedziałek wystąpi w Łomży. Prowadzony przez niego kwintet zagra w MDK-DŚT w ramach projektu Polski Jazz 360°, prezentując na żywo materiał z najnowszej, nominowanej do Fryderyka płyty „Circlesongs”. Została ona wyimprowizowana w studio i podczas koncertu pięciu wirtuozów również nie trzyma się sztywno aranżacyjnych ram. – Przez ponad godzinę gramy nową płytę, ale każdy koncert w ramach tej trasy jest inny, bo to inna publiczność, inne emocje i inne wykonania – mówi Tomasz Chyła, zapraszając fanów na koncert wypełniony otwartą, niebanalną i wymykającą się z szufladek porównań muzyką.

Łomżyńskie drogi do Fryderyka

Foto: Łomżyńskie drogi do Fryderyka
cz pt, 15 marca 2019 10:04

Można powiedzieć do sześciu razy sztuka, odnosząc to do historii zmagań Filharmonii Kameralnej o Fryderyka, najważniejszą nagrodę muzyczną w Polsce. Tryumfując w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” niewielka orkiestra z Łomży dokonała rzeczy niezwykłej, bowiem to, co dla jej konkurentów z Warszawy czy Katowic jest oczywiste, to w realiach małego miasta urasta do rangi wyczynu. – Orkiestra kameralna na takim poziomie jest dla Łomży prawdziwym skarbem, bo ona swoją wypowiedzią artystyczną dorównuje wielkim orkiestrom – ocenia Sławomir Czarnecki, jeden z kompozytorów nagrodzonego albumu „Polish Contemporary Concertos”. – To jest prawdziwy ewenement, że dysponując tak skromnymi środkami gra ona na takim poziomie i jest to na pewno nobilitacja dla miasta.

Artystyczne stypendia marszałka do Łomży

Foto: Artystyczne stypendia marszałka do Łomży
cz cz, 14 marca 2019 13:07

Maria Bauchrowicz – Tocka, Czesław Rybicki i Krzysztof Zemło znaleźli się w gronie kilkunastu osób, którym Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał stypendia w dziedzinie twórczości, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2019. Muzycy i poetki, filmowcy i fotografowie, projektantki i reżyserzy, historycy i artyści terapeuci – odebrali je wczoraj od marszałka Artura Kosickiego podczas gali w Muzeum Rzeźby im. A. Karnego w Białymstoku.

Remont w teatralnym piekle

Foto: Remont w teatralnym piekle
cz cz, 14 marca 2019 09:10

Teatr Herbatnik, najmłodsza grupa teatralna MDK-DŚT prowadzona przez Małgorzatę Sienkiewicz, przygotował pierwszą premierę. „Remont w piekle” okazał się sceniczną zabawą pokazującą, że dzięki wyobraźni można pokonać nudę w każdej sytuacji i doskonale się bawić. – Ten spektakl miał też uzmysłowić dzieciom, że teatr składa się z różnych form i wykorzystanie na scenie samej mowy nie jest jedynym przekazem – mówi Małgorzata Sienkiewicz, zapowiadając wzmożoną aktywność młodziutkich aktorek w najbliższych miesiącach, w tym udział w teatralnych festiwalach.

Słońce, woda i wiatr na plenerze w Jedwabnem

Foto: Słońce, woda i wiatr na plenerze w Jedwabnem
cz śr, 13 marca 2019 08:32

– Jeszcze 15-20 lat temu, jak starostą był pan Kubrak, namawiał mnie, żeby zrobić w Jedwabnem plener – wspomina Teresa Matuszelańska, wówczas pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury. – Pojechałam, obejrzałam – a wtedy było tam jeszcze liceum, był internat, więc dobre warunki do zakwaterowania – ale zakomunikowałam panu staroście, że absolutnie nie ma tam nic do malowania! Okazało się jednak, że urokliwych zakątków w Jedwabnem i w jego okolicach nie brakuje, dlatego rokrocznie od 10 lat odbywa się tam Ogólnopolski Plener Malarski. Efekty pracy 21 twórców latem ubiegłego roku zaprezentowano na zbiorowej wystawie w łomżyńskiej Galerii N.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę