Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 26 września 2020 napisz DONOS@

Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów

Foto: Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów
cz pon, 25 maja 2020 07:25

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów świętuje 45-lecie. Powstało we wrześniu 1974 roku na fali niebywałego rozkwitu w Łomży różnych towarzystw naukowych, a formalną działalność rozpoczęło 25. maja 1975 roku. – ŁTN mogło powstać dzięki temu, że wcześniej istniały w Łomży regionalne oddziały towarzystw ogólnopolskich, które tworzyła pani Helena Czernek – wspomina prof. dr hab. Henryka Sędziak. – Rok 1975 okazał się przełomowy, bo kiedy pojawił się pomysł stworzenia ŁTN im. Wagów poparły go liczne autorytety naukowe, znani naukowcy, którzy chętnie podpisywali deklaracje współuczestniczenia w jego powstaniu – dodaje Stanisław Grodzki. – Udało się i Towarzystwo bardzo prężnie funkcjonuje do dziś!

Fotograficzny życiorys Henryka Gały

Foto: Fotograficzny życiorys Henryka Gały
mm so, 23 maja 2020 12:02

Zmarły 17. lutego Henryk Gała obchodziłby 23. maja 82 urodziny. To było długie i pracowite życie, z którego ponad połowę spędził w Łomży i w Drozdowie, które na początku lat 80. stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Nie tylko tworzył tu poezję, prozę i dramaty, ale też krzewił na Ziemi Łomżyńskiej sztukę i kulturę najwyższych lotów, współuczestnicząc w powstaniu, bądź inicując działalność Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego, Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, obecnie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, Teatru Lalki i Aktora oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.

Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta

Foto: Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta
cz śr, 20 maja 2020 12:17

Pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, nagrywający pod pseudonimem Vincent, przygotowuje na lato debiutancki minialbum z pięcioma utworami. Zapowiadają go sukcesywnie publikowane w sieci single, z których najnowszy to „Mój dom”, zaśpiewany w duecie z Jagodą Kudlińską z folkowego zespołu Lor. 26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej zapowiada też na wiosnę przyszłego roku pierwszy album. – Mam już w zanadrzu pierwsze utwory, są też zarysy i szkice kolejnych, bo komponuję cały czas – mówi Marcin Wincenciak, zachęcając do głosowania na piosenkę „Mój dom”, jedną z propozycji na listę przebojów Polskiego Radia Białystok.

Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod Arkadami

Foto: Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod A...
mm nie, 17 maja 2020 09:12

Po ponad dwóch miesiącach przymusowej przerwy Galeria Pod Arkadami MDK-DŚT ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających. W piątek odbył się w niej wernisaż wystawy malarstwa Filipa Popławskiego, młodego artysty od roku mieszkającego w Łomży, prezentującego wybrane obrazy z cykli przedstawiających ludzi, zwierzęta, rośliny oraz katedry. – Otwarcie było online, ale już od wtorku zapraszamy zwiedzających do naszej galerii! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Cieszę się, że znowu prezentujemy młodą sztukę, w dodatku ciekawego twórcy mieszkającego w Łomży i liczymy, że już niedługo będziemy mogli organizować wernisaże z udziałem publiczności.

Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”

Foto: Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”
cz pt, 15 maja 2020 16:21

Nie będzie jak w latach poprzednich „groszowych spektakli” na żywo, ale Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tak jak i ponad 100 teatrów z całej Polski, przypomina o Dniu Teatru Publicznego. - Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu – Chcemy, abyście zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY – na Was i na to, że będzie lepiej – zapowiada Łukasz Boratyński z TLiA.

Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść

Foto: Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść
cz wt, 12 maja 2020 08:15

Po bibliotekach do aktywności wracają inne instytucje kultury. Od wtorku 12. maja znowu są czynne Muzeum Północno-Mazowieckie, Galeria Sztuki Współczesnej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Będą działać w ograniczonym zakresie, nie będzie wernisaży, zajęć warsztatowych i imprez, ale będzie można zwiedzać je indywidualnie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w maseczkach. – Brakowało nam kontaktu z publicznością i cieszymy się bardzo, że nasze instytucje znowu będą otwarte – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, zastępująca czasowo dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Liczymy, że to taka pierwsza jaskółka tego, że w końcu wrócimy do pełnej normalności, do prezentowania sztuki i różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych mieszkańcom miasta i naszego regionu.

Roztrzygnięcie konkursu im. Jana Kulki w sieci

Foto: Roztrzygnięcie konkursu im. Jana Kulki w sieci
mm nie, 10 maja 2020 09:50

Piotr Piątek z Kołobrzegu zwyciężył w XVIII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, powtarzając w ten sposób swój sukces z roku 2015. – Nie spodziewałem się, że uda mi się tu znowu wygrać i jestem bardzo szczęśliwy! – mówi Piotr Piątek. – Ogromnie żałuję, że nie mogłem znowu przyjechać do Łomży, bo atmosfera tego poetyckiego spotkania była wtedy wspaniała i cieszyłem się, że znowu czegoś takiego doświadczę – może uda się za rok albo za kolejne pięć lat, zgodnie z moim nazwiskiem! Dalsze miejsca zajęli: Elżbieta Galoch, Rafał Baron, Marian Lech Bednarek i Katarzyna Caryńska, a autorką najciekawszego zestawu wierszy o tematyce łomżyńskiej okazała się Aleksandra Jokiel. Ogłoszenie wyników odbyło się w sieci, na stronie organizującego konkurs Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.

Finał poetyckiego konkursu w sieci

Foto: Finał poetyckiego konkursu w sieci
cz wt, 05 maja 2020 12:04

Wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne zostały odwołane, ale XVIII Konkurs Poetycki im. Jana Kulki zostanie rozstrzygnięty. – 9. maja o godz. 19:00 zapraszamy na specjalnie przygotowaną relację online z finału naszego konkursu – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Został on ogłoszony jeszcze przed pandemią, autorzy nadsyłali wiersze – nie mogliśmy ich zawieść! – Jestem wzruszona i szczęśliwa, że konkurs nie został odwołany – dodaje Barbara Kulka. – Jan w żadnym konkursie nie miał tak licznej publiczności jak ta, która będzie w sobotę śledzić ogłoszenie wyników w internecie – cieszę się, że technologia przyszła nam w sukurs, że poezja zawsze przetrwa, jak sytuacja nie byłaby trudna!

Internetowy koncert łomżyńskich filharmoników

Foto: Internetowy koncert łomżyńskich filharmoników
cz cz, 23 kwietnia 2020 17:27

Orkiestra Filharmonii Kameralnej zaprezentuje w sobotę swój pierwszy koncert online. Każdy z 16. muzyków nagrywał swoje partie oddzielnie, nie tylko w Łomży. Całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, nagrania zmiksował Sławomir Dubowski, a solistą tego niecodziennego koncertu będzie tenor Jacek Szymański. – Cieszę się bardzo, że pierwszy koncert internetowy Filharmonii Kameralnej odbędzie się z moim udziałem – mówi Jacek Szymański. – Kosztowało nas to dużo pracy, bo przy połączeniu online były różnice w tempie i w rytmie, nie korzystaliśmy też z profesjonalnego sprzętu czy mikrofonów. Udało się jednak wszystko zgrać i w sobotę zapraszam wszystkich do słuchania i oglądania, bo w tych trudnych czasach muzyki nie może zabraknąć!

„NA FALI” ma podium!

Foto: „NA FALI” ma podium!
cz cz, 16 kwietnia 2020 13:40

Zdjęcie Magdaleny Duchnowskiej, uczennicy klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży, zatytułowane „NA FALI”, zajęło trzecie miejsce w kategorii „zdjęcie młodego fotografa” do 15 lat, w VIII Konkursie Fotograficznym pn. „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym” zorganizowanym przez Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”.

Filmowe nagrody Doc.Camera rozdane

Foto: Filmowe nagrody Doc.Camera rozdane
cz cz, 16 kwietnia 2020 10:01

Łomża ma swój festiwal filmowy – I Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Doc.Camera. Może to zdanie jest jeszcze trochę na wyrost, bo trwająca pandemia nie pozwoliła twórcom tego festiwalu w pełni zrealizować projektu z nim związanego – zorganizować gali rozdania nagród festiwalowych i przeprowadzić warsztatów filmowych dla osób uczestniczących w festiwalu, ale filmy przesłane na Doc.Camera zostały właśnie ocenione przez profesjonalne jury i uhonorowane nagrodami.

Studencki KONCERT LIVE prosto z kuchni Funkasanki

Foto: Studencki KONCERT LIVE prosto z kuchni Funkasanki
cz wt, 14 kwietnia 2020 11:46

Kawkę? Herbatkę? A może koncert? Usiądźcie wygodnie i... spędźcie wtorkowy wieczór przy muzyce na żywo. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na KONCERT LIVE prosto z kuchni zespołu Funkasanki z Łomży.

30 teatralnych lat Marzanny Gawrych

Foto: 30 teatralnych lat Marzanny Gawrych
cz cz, 09 kwietnia 2020 09:54

Zagrała w ponad 50 spektaklach łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, kreując liczne postaci w spektaklach dla najmłodszych widzów. Grała też z sukcesami w „Balladynie”, „Kartotece”, „Pasji” czy w „Procesie”, ale jej ulubioną rolą jest tytułowa w baśni dla dzieci „Tymoteusz i Psiuńcio” Jana Wilkowskiego. Od lat zaszczepia też teatralną pasję wśród dzieci i młodzieży, prowadząc amatorskie grupy i teatry, uczestnicząc w licznych warsztatach w TLiA czy w szkołach. I mimo wielu osiągnięć czy odznaczeń zapowiada, że to jeszcze nie koniec, bo wciąż jest gotowa na nowe wyzwania. – Te 30 lat minęło jak jeden dzień! – mówi Marzanna Gawrych. – To był czas bardzo ekscytujący i ciekawy, taka wielka, teatralna przygoda, nie tylko wykonywany zawód – cieszę się, że nie tylko dla mnie, ale też dla kilku pokoleń naszych widzów.

Kultura w sieci na czas pandemii

Foto: Kultura w sieci na czas pandemii
cz cz, 02 kwietnia 2020 10:41

Nie ma koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, spotkań autorskich, zajęć dla młodszych i starszych, nie można wypożyczać książek w bibliotekach. Wszystkie łomżyńskie instytucje i placówki kulturalne są zamknięte z powodu pandemii wirusa COVID-19. Życie kulturalne przeniosło się więc do sieci. Zdalnie można oglądać rejestracje przedstawień Teatru Lalki i Aktora i koncertów orkiestry Filharmonii Kameralnej, wysłuchać bajek z biblioteki, a nawet uczestniczyć w zajęciach z instruktorami MDK-DŚT. To dopiero początek ekspansji łomżyńskiej kultury online. Jan Miłosz Zarzycki zapowiada wyjątkowy, zdalny koncert łomżyńskich filharmoników z Jackiem Szymańskim, a dom kultury ruszył z akcją „MDK-DŚT Pełna Kultura w domu”, w ramach której Magda Sinoff w najbliższą sobotę zaprasza na koncert „Czas nas uczy pogody”.

Festiwal WALIZKA przeniesiony na wrzesień!

Foto: Festiwal WALIZKA przeniesiony na wrzesień!
cz pon, 23 marca 2020 16:07

- Mamy nadzieję, że dzięki tej decyzji uda nam się zachować zarówno program festiwalu, jak i najwyższy poziom wydarzenia, jakim jest festiwal WALIZKA – mówi Jarosław Antoniuk dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży informując o przeniesieniu 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA z czerwca na wrzesień 2020 r. - W tej sytuacji nic innego nie mogłem zrobić – dodaje.

Miasto odwołuje imprezy... na razie do końca maja

Foto: Miasto odwołuje imprezy... na razie do końca maja
cz pt, 20 marca 2020 13:24

- W związku z pandemią koronawirusa i ogłoszonym standem epidemicznym oraz ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, wszystkie planowane do końca maja 2020 r. wydarzenia kulturalno – rozrywkowe, których organizatorem lub współorganizatorem jest Urząd Miejski w Łomży, zostają odwołane – przekazał Łukasz Czech. - Decyzja taka została podjęta, gdyż w tej chwili nie wiadomo, jak długo może potrwać wprowadzony przez rząd zakaz organizowania imprez masowych i zgromadzeń powyżej 50 osób.

Kobiece oblicze jazzu

Foto: Kobiece oblicze jazzu
cz wt, 10 marca 2020 09:14

O.N.E. Quintet oczarował publiczność podczas kolejnego koncertu jazzowego cyklu w MDK-DŚT. Formacja złożona wyłącznie z młodych, bardzo utalentowanych i utytułowanych już instrumentalistek, zagrała program oparty na debiutanckiej płycie „One“. Poza kompozycjami autorskimi pojawiły się też ciekawostki w rodzaju jazzowej wersji ludowego utworu „Drożyna“ czy „Niekochana“ Krzysztofa Komedy, a na bis zabrzmiała premierowa kompozycja, jeszcze bez tytułu. Organizatorzy zapowiadają już kolejne koncerty, zarówno młodych wykonawców, jak też gwiazd polskiego jazzu, ciesząc się, że przyciągają one coraz liczniejszą publiczność.

Dyliżansu powrót do Łomży

Foto: Dyliżansu powrót do Łomży
cz pon, 09 marca 2020 08:10

Zambrowski Dyliżans to jedna z kultowych rockowych grup naszego regionu. Pod różnymi nazwami funkcjonował od roku 1986, nagrał kilka kaset demo, zagrał sporo koncertów, w tym podczas węgorzewskiego festiwalu czy na Muzycznym Campingu w Brodnicy. Rozpadł się w końcu lat 90., ale po reaktywacji nie tylko wydał retrospektywną płytę, ale też wrócił do grania. - Po długiej przerwie zawitał też do Łomży, gdzie w pubie „Pod ratuszem” zagrał entuzjastycznie przyjęty przez młodszych i starszych słuchaczy koncert. – W Łomży zagraliśmy nasz pierwszy koncert, tu nagrywaliśmy z łomżyńskimi kapelami pierwsze kasety i wróciliśmy tu po ćwierć wieku! – mówi Piotr Klocek, zapowiadając kolejny koncert w Łomży po wydaniu nowej płyty.

Muzyczne życzenia dla pań

Foto: Muzyczne życzenia dla pań
cz pt, 06 marca 2020 08:11

Sympatyczny prezent z okazji Dnia Kobiet przygotowała dla pań Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę poprowadził holenderski dyrygent Joost Smeets, a solistami było trzech śpiewaków: tenor Sławomir Naborczyk, baryton Jakub Milewski i bas Piotr Lempa. Wykonali najpiękniejsze arie operowe i operetkowe, musicalowe przeboje oraz słynne neapolitańskie pieśni, a wszystkie obecne na koncercie kobiety otrzymały tulipany. – Zawsze obdarowujemy panie na Dzień Kobiet kwiatami, ale kwiaty zwiędną prędzej czy później, a wspomnienia po koncercie na pewno pozostaną na długo! – mówi Jakub Milewski.

Piękno regionu w słowie i w fotografii

Foto: Piękno regionu w słowie i w fotografii
cz cz, 05 marca 2020 08:23

Blisko sto osób z licznych burs, internatów i szkół podstawowych uczestniczyło w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „Podlasie w moim sercu”, zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Najlepszymi fotografami okazali się Piotr Olszewski oraz Wiktoria Kośnik, a recytatorami Amelia Aleksandra Turek oraz Dominika Krawczyk, która oczarowała jury i publiczność nie tylko kurpiowskim strojem, ale też gwarową gadką autorstwa Leszka Czyża.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę