Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 stycznia 2022 napisz DONOS@

Ewa Sznejder jest dyrektorem Muzeum - Dworu w Drozdowie

mm so, 30 października 2021 09:44

5-osobowy Zarząd Powiatu Łomżyńskiego, ze starostą Lechem Markiem Szabłowskim na czele, postanowił w piątek jednogłośnie, że Ewa Sznejder będzie nowym dyrektorem Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W ten sposób Zarząd i Starostwo Łomżyńskie potwierdziły jednomyślny werdykt komisji konkursu, w którym wystartowała kulturoznawczyni i dziennikarka.

Tomasz Bogdan Rynkowski doceniony po raz kolejny

mm pt, 29 października 2021 09:11

Tomasz Bogdan Rynkowski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu. Jury, profesjonalne, w składzie: Anita Nowak, Tomasz Mościcki i Zbigniew Krzywański doceniło jego kreację jako Judasza w spektaklu „Pasja” Teatru Lalki i Aktora w Łomży. To kolejna z wielu krajowych i międzynarodowych nagród w dorobku tego cenionego i bardzo uniwersalnego aktora, absolwenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, pracującego w Łomży już od blisko 20 lat.

Światowe prawykonanie łomżyńskich filharmoników

mm pt, 29 października 2021 08:32

Reminiscencje polskie Mikołaja Hertla zakończyły czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Było to światowe prawykonanie tej kompozycji, dedykowanej przez autora łomżyńskiej orkiestrze i soliście, wybitnemu pianiście Karolowi Radziwonowiczowi. – Uważam, że było to bardzo ciekawe, barwne i wrażliwe wykonanie, ze zmianami kolorów dźwiękowych – ocenia Mikołaj Hertel. – Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ w momencie, kiedy pisze się utwór nigdy nie wiadomo, jak on zabrzmi – tu zabrzmiał wspaniale!

Karolina Skłodowska tymczasowo Dyrektorem Muzeum Północno-Mazowieckiego

mm wt, 26 października 2021 10:31

Prezydent Mariusz Chrzanowski powierzył Karolinie Skłodowskiej, kierownikowi Galerii Sztuki Współczesnej, pełnienie obowiązków Dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Śladami Stanisława Lema

mm wt, 26 października 2021 08:38

Radca prawny Marcin Olszewski, lekarka Anna Bronowicz i nauczycielka Grażyna Kulesza Szypulska to zwycięzcy konkursu literackiego na opowiadanie science-fiction z elementami historii Łomży. Został on zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Roku Stanisława Lema i wymogiem regulaminowym było nawiązanie w treści nadesłanych tekstów do jego twórczości. Każdy z nagrodzonych autorów podszedł do tego wyzwania inaczej, czego efektem są bardzo ciekawe opowiadania, zamieszczone na stronie biblioteki.

Tancerze BKStep na Street Noise

mm wt, 26 października 2021 08:28

Tancerze Studia Tańca BKStep triumfowali na zawodach Street Noise w Białymstoku. Nie pierwszy raz wracają z tych zmagań z pucharami.

Wystartowały Tulowskie spotkania

mm pon, 25 października 2021 13:01

Wykład dr Małgorzaty Frąckiewicz rozpoczął kolejny sezon spotkań wszechnicy Tulowskie spotkania. – Inaugurujemy dzisiaj 18 sezon i liczymy, że bez przeszkód będziemy mogli spotykać się przez kolejne dwa lata, doczekamy więc jubileuszu 20-lecia! – mówi Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Kolejne spotkania o różnorodnej tematyce będą odbywać się raz w miesiącu z udziałem wykładowców uczelni białostockich i warszawskich oraz pracowników lokalnych placówek naukowych i muzealnych.

Tancerze studia Master KIDS w debiucie zdobywają swój pierwszy puchar

mm pon, 25 października 2021 12:32

Grupa „Fun Flow Crew” zdobyła trzecie miejsce w kategorii show case na turnieju Hip Hopu „Street Noise”. To był debiut grypy z nowej Szkoły Tańca „Master KIDS” Krystiana Pielocha.

Biblioteczne spotkanie bez podsumowania projektu

mm so, 23 października 2021 09:52

Pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie w zakładanej formie ostatniego z serii spotkań projektu Międzypokoleniowe Mosty Kultury. – Klasa, która miała przyjść na to spotkanie jest od środy na kwarantannie i nie udało nam się w tak krótkim czasie zaprosić kogoś innego – mówi Anna Adamiak, wraz z Mają Śmiechowską inicjatorka spotkań, mających integrować ludzi w różnym wieku na płaszczyźnie kultury. Czwartkowe spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się więc tylko z udziałem seniorów, będąc zarazem inauguracją w tej lokalizacji Dyskusyjnego Klubu Książki.

„Odcienie bliskości” w Muzeum Diecezjalnym

mm pt, 22 października 2021 10:57

Retrospektywną wystawę malarstwa Małgorzaty Gorzelewskiej-Namioty otwarto w Muzeum Diecezjalnym. „Odcienie bliskości” to bardzo osobiste i do tego nietypowe pod względem formy spojrzenie artystki na codzienne życie, a centralnym punktem ekspozycji są portrety jej bliskich.

Kolejny singiel Adama Kalinowskiego

mm cz, 21 października 2021 14:17

„Dzień w dzień” to najnowszy singiel-zapowiedź solowego albumu „Być może ostatnia płyta” Adama Kalinowskiego, sygnowanego pseudonimem Kalinovski. – Postanowiłem tą płytą pokazać, że mam coś ważnego do powiedzenia, ważnego dla mnie i dla moich fanów – podkreśla Adam Kalinowski. Przebojowy, utrzymany w stylistyce alternatywnego rocka z elementami popu, utwór porusza coraz bardziej widoczny problem „kryzysu wieku młodego”. Dziś miał premierę ilustrujący go teledysk, zawierający również ujęcia z Łomży.

Michał Olszański w Łomży

mm cz, 21 października 2021 12:04

Michał Olszański, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. W czasie spotkania w Hali Kultury przedstawił słuchaczom kulisy swej długiej kariery, w tym przyczyny rozstania z TVP i radiową Trójką, w których przez lata prowadził kultowe programy „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Pytanie na śniadanie” i „Godzinę prawdy”. – Jeżeli coś zbudowane jest z takim trudem, przez znakomitych ludzi, przez ponad 50 lat, to jak można to zniszczyć w ciągu roku? – pytał retorycznie Michał Olszański w kontekście Programu Trzeciego, dodając, że jest to nie tylko działanie przeciwko kulturze, ale też obrzydlistwo, celowe działanie wymierzone w typowo inteligenckie medium, jakim jeszcze do niedawna była Trójka.

Barwny świat Zygmunta Rafała Strenta

mm cz, 21 października 2021 10:30

Wystawę malarstwa profesora Zygmunta Rafała Strenta otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Od poprzedniej ekspozycji prac artysty w Łomży upłynęło blisko ćwierć wieku – w roku 1997 gościł w poprzedniej siedzibie galerii przy ulicy Polowej 19 i była to zarazem ostatnia wystawa w tamtej lokalizacji. – Ostatnio przyjeżdżałem do Łomży regularnie z okazji Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku tutejszego liceum plastycznego i cieszę się bardzo, że mogę tu ponownie zaprezentować swoje obrazy, bo ciągle maluję, chociaż zaszufladkowano mnie jako grafika! – mówi Zygmunt Rafał Strent.

„Czarna Dama” i Krzysztof Zemło

mm wt, 19 października 2021 12:53

Krzysztof Zemło zagrał w kryminale noir „Czarna Dama”. Aktor i reżyser, na co dzień dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, kreuje bezwzględnego egzekutora i jest to jego pierwsza tak duża rola w pełnometrażowej produkcji kinowej. – Ktoś musiał mnie zobaczyć w teledysku „Dom zły” z Pezetem i Sokołem, i uznać, że sprawdzę się w tej roli – mówi Krzysztof Zemło. – Już po pierwszych zdjęciach próbnych i tym jak widzę postać Ignacego okazało się, że to jest to i dostałem tę rolę – to była fajna przygoda i cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym filmie.

Spotkanie z dziennikarzem Michałem Olszańskim

mm wt, 19 października 2021 09:33

Michał Olszański znany i ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny we środę będzie gościł w Łomży. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hali Kultury odbędzie się spotkanie autorskie, na które zapraszamy.

Koncert uwielbienia w Hali Kultury

mm nie, 17 października 2021 12:18

Kapucyński Zespół Uwielbienia zagrał entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy koncert w Hali Kultury. Grupa w poszerzonym, dziewięcioosobowym składzie wykonała bardzo znane utwory, w tym tytułowy koncertu „Błogosław duszo moja Pana” Trzeciej Godziny Dnia oraz własne piosenki. – Część tych pieśni jest autorstwa członków zespołu, tym bardziej jest więc godne podkreślenia, że wypływa to z ich serc – jak tylko jestem w stanie, to przyłączam się do nich i ich wspieram! – mówi ojciec Adam Mianowski, opiekun zespołu i zarazem jego gitarzysta. Już wkrótce uduchowionej twórczości młodych muzyków będzie można też posłuchać z płyty CD.

Japonizm w sztuce polskiej

mm so, 16 października 2021 12:39

Dr Seweryn Kuter przedstawił związki sztuki polskiej, a szerzej i europejskiej ze sztuką japońską podczas dwóch wykładów w Muzeum Północno-Mazowieckim. Były one powiązane z prezentowaną w muzeum wystawą czasową „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, na której można też oglądać dzieła, zafascynowanych orientalnym i oryginalnym podejściem do formy i kompozycji, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza czy Włodzimierza Tetmajera. Tym, który zainspirował ich do takich poszukiwań był malarz Feliks „Manggha” Jasieński, miłośnik japońskiej sztuki i pierwszych odmian mangi, wywodzącej się z drzeworytów ukiyo-e, bardzo popularnych od XVII do końca XIX wieku.

„Obywatel Jazz” w Łomży

mm wt, 12 października 2021 10:51

Duet Radosław Bolewski i Maciej Tubis zaprezentował w MDK-DŚT kompozycje Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku minie 20 lat od przedwczesnej śmierci lidera zespołu Republika i jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Jego młodsi koledzy wykonują te ponadczasowe utwory w jazzowych, pełnych improwizacji wersjach, a w Łomży zostali świetnie przyjęci przez liczną publiczność. – Dzieje się dzisiaj magia, naprawdę jest to wyjątkowy koncert! – podkreślał między bisami pianista Maciej Tubis i trudno nie zgodzić się z tymi słowami.

Jak zrobić grę planszową?

mm pon, 11 października 2021 18:35

Pomóc w tym mają warsztaty on-line, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. Uczestnicy warsztatów maja poznać podstawowe informacje o tym, jak zacząć pracę nad pomysłem i projektem gry planszowej, jakie są etapy projektowania gier i jak właściwie testować nowo projektowane tytuły.

Kontrowersyjny film „Powrót do Jedwabnego” w Łomży

mm pon, 11 października 2021 15:42

Spotkanie z pisarzem i dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim odbędzie się w najbliższy wtorek w Łomży. W jego trakcie zostanie też wyświetlony, budzący wiele kontrowersji, dokumentalny film „Powrót do Jedwabnego”, krótko po premierze usunięty z YouTube jako szerzący nienawiść. Są też głosy sprzeciwu przeciwko łomżyńskiemu spotkaniu, wyrażane m.in. przez reżysera Borysa Lankosza. – „W opinii prawników, tysięcy widzów, którzy wysyłali do nas maile i z którymi rozmawialiśmy, a także w opinii wielu Żydów – także tych, którzy w filmie uczestniczyli i pomagali w jego realizacji, jak m.in. wspomniany Jerzy Zelnik – film absolutnie nie jest antysemicki, a po prostu boleśnie prawdziwy” – napisał Wojciech Sumliński na swoim profilu społecznościowym.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę