czwartek, 19 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Debiutanci i gwiazdy na łomżyńskim festiwalu

Foto: Debiutanci i gwiazdy na łomżyńskim festiwalu
mm nie, 17 września 2017 09:07

The Blue Socks z Kielc i Blues Perspective Band z Rzeszowa podzieliły się pierwszym miejscem w konkursie Łomża Blues-Rock Festiwal 2017, zdobywając nagrody po tysiąc złotych każdy. Jury doceniło jeszcze trzy kolejne zespoły, w tym łomżyński Stone Leaf. Gwiazdą wieczornego koncertu był wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka, muzyk jazzowy, bluesowy i rockowy w jednym. – Łomża jest oczywiście znana z pewnego, bardzo popularnego produktu – mówi Grzegorz Kapołka. – Sam korzystam z niego co jakiś czas, ale myślę, że Łomża Blues-Rock Festiwal jest tym drugim znakomitym tutejszym produktem, który już jest znany w całej Polsce!

Dzień polskiego bluesa z czeskim wsparciem

Foto: Dzień polskiego bluesa z czeskim wsparciem
mm so, 16 września 2017 10:47

Plenerowy koncert „Polski Dzień Bluesa” rozpoczął piątą edycję Łomża Blues-Rock Festiwal. Na Starym Rynku bluesa i blues rocka zagrały: łomżyński Holy Water, 48 Godzin i Po 50-ce z Białegostoku oraz pierwszy w historii festiwalu zespół zagraniczny, czeski Mothers Follow Chairs. – Bardzo podoba mi się, że na tym festiwalu jest tak fantastyczna atmosfera – ocenia wokalistka Petra Poláková-Uvírová. – Ludzie świetnie reagują na muzykę, są też bardzo przyjaźni. Czeska publiczność nie jest taka, rzadko okazuje, że coś się jej podoba!

Jubileusz 90 lat Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

Foto: Jubileusz 90 lat Skansenu Kurpiowskiego w Nowog...
mm pt, 15 września 2017 16:09

Koszyki pełne napitków i smakołyków, piękne bukiety kwiatów, obraz, grawerton i listy od dobrych ludzi i życzliwych instytucji - oto dary, jakie na 90-lecie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie składali goście w sali konferencyjnej na poddaszu Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie. Zgromadziło się tam około 100 osób, z kręgu instytucji badających i gromadzących zbiory kultury ludowej, zaś prezenty przyjmowali: kierownik skansenu Urszula Kuczyńska, pracująca w nim 30 lat, i dyrektor Jerzy Jastrzębski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, którego częścią jest skansen. Na jubileuszu byli wnukowie Adama Chętnika (1885 – 1967), etnografa i założyciela skansenu: Joanna Chętnik – Daukszo i Jacek Chętnik. W Nowogrodzie odbyła się konferencja o muzeach na wolnym powietrzu oraz walne zebranie członków Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.

Łomżyński festiwal bluesa

Foto: Łomżyński festiwal bluesa
cz wt, 12 września 2017 09:18

Wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka będzie główną gwiazdą rozpoczynającego się w piątek Łomża Blues-Rock Festiwal 2017. Wystąpi też czeski zespół Mothers Follow Chairs, znany bywalcom największych polskich festiwali oraz trzy krajowe zespoły, w tym łomżyński Holy Water. Ciekawie zapowiada się też część konkursowa z udziałem siedmiu grup, grających nie tylko bluesa/blues-rocka, ale też rock n' rolla czy alternatywnego rocka, tak jak łomżyński Stone Leaf. – Nie jesteśmy jeszcze Rawa Blues czy Suwałki Blues Festival, ale dzieje się u nas coraz więcej! – podkreśla Bartek Leszczyński, jeden z organizatorów festiwalu, dodając, że wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty i jam session jest wolny, a dobrej muzyki na pewno nie zabraknie.

Ważne integracje teatralne pamięci Tomasza Brzezińskiego

Foto: Ważne integracje teatralne pamięci Tomasza Brze...
cz pon, 11 września 2017 14:11

- Spotkania z grupami teatralnymi z różnych miast, środowisk i pokoleń są dla nas bardzo ważne, ponieważ to podnosi poczucie własnej wartości, daje większą pewność siebie i niesie radość, kiedy zdobywa się i oczarowuje nową publiczność, złożoną z innych widzów niż koleżanki i koledzy oraz rodzice – mówi Anna Starachowska, muzykoterapeutka w Warsztatach Terapii Zajęciowej Bona w Łomży, której Grupa Teatralna Gesty wystawiła symboliczną sztukę „Poszukaj swojej jabłoni” na Integracjach Teatralnych w Miejskim Domu Kultury DŚT. Pierwszą edycję tej imprezy poświęcono pamięci aktora i reżysera Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), twórcy Czarnego Teatru Sivina II.

Artystyczna droga Przemysława Karwowskiego

Foto: Artystyczna droga Przemysława Karwowskiego
cz cz, 07 września 2017 15:54

60-lecie urodzin Przemysław Karwowski uczcił jubileuszową wystawą „W drodze”. W Galerii Sztuki Współczesnej artysta zaprezentował obrazy z lat 1987-2017 oraz lalki i projekty związane z powstawaniem scenografii do, znaczącego w jego twórczości, spektaklu „Pasja”. – To jeden z ważniejszych spektakli w mojej karierze – mówi Przemysław Karwowski, autor ponad 60 scenografii teatralnych oraz 30 indywidualnych wystaw malarstwa w kraju i za granicą. – Z kolei ta część malarska jest dla mnie ważniejsza o tyle, że jest bardziej osobista, tylko moja. Mam też nadzieję, że nie są to moje ostatnie obrazy, chociaż oczywiście mam świadomość, że większość tej drogi już się przebyło – ile jej jeszcze będzie, zobaczymy!

Rozśpiewani łomżyńscy seniorzy

Foto: Rozśpiewani łomżyńscy seniorzy
cz śr, 06 września 2017 08:07

Starszy wiek i bycie emerytem nie muszą oznaczać braku aktywności. Wiedzą o tym doskonale członkowie założonego w czerwcu zespołu Tabor. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem „Człowiek Nie Wiek” mają salę prób w Domku Pastora, gdzie pracowicie ćwiczą dwa razy w tygodniu. Cel? Przyjemne spędzanie wolnego czasu, rozwijanie artystycznych zainteresowań, na które kiedyś nie mieli szans i chęć wyjścia z muzyką do ludzi. – Na początek chcemy wystąpić już na najbliższej „Senioradzie” w Łomży, planujemy też kolejne koncerty – zapowiada Teresa Dzięgielewska. – Nie wyobrażamy sobie tylko siedzenia w domu: trzeba spełniać się, realizować, dawać coś od siebie!

„Mesjasz” w Katedrze na początek festiwalu

Foto: „Mesjasz” w Katedrze na początek festiwalu
cz pon, 04 września 2017 07:10

Słynne oratorium „Mesjasz” rozpoczęło XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Arcydzieło Jerzego Fryderyka Haendla wykonali, na instrumentach z czasów kompozytora, soliści i chór Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Kosendiaka. Wybitny dyrygent przygotował już kolejną sensacyjną premierę: na festiwalu Wratislavia Cantans którego jest dyrektorem, zostanie wykonana zapomniana kompozycja Stanisława Moniuszki. Marzeniem Andrzeja Kosendiaka jest, by była ona grana na innych scenach – również w Łomży, do której artysta wraca często i z ogromną przyjemnością.

Wesele w bibliotece z kapelą kurpiowską

Foto: Wesele w bibliotece z kapelą kurpiowską
mm so, 02 września 2017 15:02

Łomża ponownie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, artyści, dziennikarze, bibliotekarze, młodzież i dorośli miłośnicy literatury, a przygrywała im Kapela Kurpiowska. – Aby poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał konieczne jest tworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność – podkreślała dyrektor biblioteki Krystyna Sobocińska. – Z takim przekonaniem pracownicy MBP w Łomży od początku uczestniczą w akcji „Narodowego czytania”, której główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa.

Wakacyjne warsztaty muzycznych talentów

Foto: Wakacyjne warsztaty muzycznych talentów
mm so, 02 września 2017 09:37

30. młodych ludzi wzięło udział w koncercie finałowym warsztatów wokalnych i perkusyjnych w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Zarówno debiutanci, jak i osoby z pewnym już stażem dały z sobie wszystko, a kilkoro wychowanków Anny Kaptór i Przemka Starachowskiego potwierdziło, że przy dalszym tak dużym zaangażowaniu mogą sporo osiągnąć, a nawet odnosić sukcesy na miarę swych mistrzów: koncertujących w całym kraju i wydających płyty. – Ze starszymi weszliśmy już na dużo wyższy poziom, ale skoro część z nich śpiewa czy gra już od kilku lat, to nie trzeba ich uczyć podstawowych rzeczy i można stopniowo podnosić poprzeczkę! – mówi Przemek Starachowski, nie kryjąc satysfakcji z regularnych i zauważalnych postępów podopiecznych Korzennego Kolektywu.

Łomżyńskie legendy i inne opowieści w komiksach

Foto: Łomżyńskie legendy i inne opowieści w komiksach
cz pt, 01 września 2017 15:56

Młodzi rysownicy przedstawili efekty pięciodniowych warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. Pod opieką Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś stworzyli komiks oparty na łomżyńskich legendach oraz wiele innych rysunkowych opowieści na podstawie własnych pomysłów. Wiadomo już, że zostaną one opublikowane i zaprezentowane na wystawie. – Nigdy nie byłam fanką komiksów, ale to się chyba zmieni, bo po naszych warsztatach jestem pełna podziwu dla pasji dzieci, tworzących komiksy jeden po drugim – mówi Anna Bureś. – Każdy narysował ich co najmniej cztery, co łącznie daje nam 80 komiksów. Są one bardzo różne: od trzy kadrowych pasków do większych opowieści, w tym wspólnego komisu długości kilku metrów!

Pokolenie Y i europejski festiwal w Łomży

Foto: Pokolenie Y i europejski festiwal w Łomży
cz pt, 01 września 2017 07:59

– Ciekawi ludzie, dobra sztuka, muzyka, piękne wystawy, zmagania sportowe oraz skłaniające do zadumy spektakle teatralne i happeningi uliczne, a przede wszystkim wyjątkowe filmy – to wizytówka festiwalu – mówi o już rozpoczętym V Europejskim Festiwalu Filmowym i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY” jego inicjatorka Katarzyna Kuklińska. Cykl festiwalowych imprez potrwa do 10 września, a w jego ramach zaprezentowano już trzy wystawy, w tym cykl obrazów „Pokolenie Y” Sylwestra Chrapowicza w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Łomżyński komiks młodych rysowników

Foto: Łomżyński komiks młodych rysowników
cz pon, 28 sierpnia 2017 13:31

Uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT rozpoczęli pięciodniowe zajęcia. Pod okiem Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś będą poznawać tajniki powstawania rysunkowych opowieści, a także przygotowywać wspólnie komiks, dotyczący historii Łomży. – Jakiś czas temu zrobiliśmy pokonkursowe wydawnictwo „Legendy łomżyńskie”, gdzie dzieci miały za zadanie namalować ilustracje do legend – mówi Anna Bureś. – Teraz chcemy połączyć literaturę z komiksem, a wszystko robione jest z zamysłem, żeby na rocznicę 600-lecia nadania Łomży praw miejskich wydać też komiks z pracami łomżyńskich dzieci!

12 zabytkowych lamp naftowych kupiło muzeum w Łomży

Foto: 12 zabytkowych lamp naftowych kupiło muzeum w Ł...
cz cz, 24 sierpnia 2017 10:29

Po wielu latach przygód i tułaczek i po przeżyciu kilku wojen przybyły na koniec do Łomży, choć pochodzą z Paryża, Berlina, Wiednia albo i Nowego Jorku. Ważą od około 3 do 5 kilo, mają zwykle około metra wysokości, składają się z wielu elementów, projektowanych przez artystów i fachowo wykonanych przez rzemieślników kilku profesji: odlewników, metalurgów, szklarzy i zdobników. - Niegdyś nie było telewizorów ani komputerów, więc życie rodzinne skupiało się wokół stołu, nad którym wisiała lub na którym stała lampa naftowa, oświetlająca wnętrze salonu, pokoju czy kuchni – opowiada Tomasz Czyżewski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które do zbiorów zakupiło 11 lamp naftowych stojących i jedną wiszącą. Nie ma takich pięknych nigdzie w mieście.

Deszczowa niedziela św. Rocha z bartnictwem

Foto: Deszczowa niedziela św. Rocha z bartnictwem
cz pon, 21 sierpnia 2017 08:05

Bartnictwo w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej było głównym tematem tegorocznej niedzieli św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Na 90-lecie skansenu pojawili się w nim członkowie Bractwa Bartnego Fratrum Mellicidarum, demonstrujący jak wykonywano niegdyś barcie oraz jak wchodzono na drzewa za pomocą leziwa bartnego. Były też warsztaty ekologiczne i tradycyjny jarmark, a oprawę artystyczną imprezy zapewnili: Kapela Kurpiowska, Kapela Miód na Serce i słynna śpiewaczka ludowa Apolonia Nowak z Kadzidła.

Matrymonialne i weselne monidła łomżyńskiego fotografa

Foto: Matrymonialne i weselne monidła łomżyńskiego fo...
mm so, 19 sierpnia 2017 12:45

Witold Skarbiński jest znany pokoleniom mieszkańców Łomży z funkcjonującego do dziś zakładu fotograficznego „Syrenka”. Od 1969 roku sfotografował dziesiątki tysięcy ludzi i tysiące ślubów, w tym cygańskiego barona i partyjnych sekretarzy, ale jego największą specjalnością były monidła: podkolorowane, czarno-białe fotografie przypominające obrazy. Dzięki jego pracom wiele kobiet z Łomży znalazło mężów w Anglii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, wyglądając znacznie piękniej niż w rzeczywistości, a ślubne monidła były wtedy dla wielu ludzi cenną pamiątką. Najciekawsze z nich 83-letni fotograf pokazał na wystawie „Monidło” w Galerii Pod Arkadami.

Niedziela św. Rocha i inne atrakcje na weekend

Foto: Niedziela św. Rocha i inne atrakcje na weekend
cz pt, 18 sierpnia 2017 08:01

Wyjątkowo bogaty program przygotowali organizatorzy niedzielnego jarmarku na św. Rocha w nowogrodzkim skansenie. Wiodącym tematem imprezy jest bartnictwo. Zaplanowano pokazy, prelekcje i warsztaty związane z tradycyjnym pozyskiwaniem i produkowaniem miodu, w tym pokaz wspinaczki na drzewo bartne i „dziania” barci oraz wystawę zdjęć, dokumentującą pracę ostatnich bartników. Będą też tradycyjne targi oraz koncerty, w tym występ słynnej Apolonii Nowak z Kadzidła. Koncertowych wydarzeń nie zabraknie też w pozostałe dni weekendu, bo coś dla siebie znajdą zwolennicy zarówno disco polo, jak i rocka. Odbędzie się też otwarcie wystawy fotografii łomżanina Witolda Skarbińskiego w Galerii Pod Arkadami.

Artyści pokażą Łomżę z perspektywy mieszkańców stolicy

Foto: Artyści pokażą Łomżę z perspektywy mieszkańców ...
cz wt, 08 sierpnia 2017 15:00

Dziewięcioro młodych artystów przyjechało na 10 dni do Łomży, aby podczas pleneru poznać gród nad Narwią i okolicę. Gościnnie przyjął ich Domek Pastora, skąd mogą wyjeżdżać na wycieczki do urokliwego Supraśla, skansenowego Nowogrodu, fortecznej Piątnicy czy tatarskich Kruszynian. Co dzień mogą też wybrać się spacerkiem po Łomży, za rok świętującej 600-lecie miejskości, popłynąć z Krzewa kajakiem po Narwi czy rowerem ruszyć do Drozdowa zacnego rodu Lutosławskich. Mają szczęście do pogody: towarzyszy im delikatnie sierpniowe słońce, jest rozkosznie ciepło i łagodnie przyjacielsko. Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i ASP w Krakowie napawają się klimatami sennego miasta na Mazowszu, nasycają pięknem przyrody, zielenią i szukają natchnienia.

Weekend z jazzem i poezją w Café Kultura

Foto: Weekend z jazzem i poezją w Café Kultura
cz pon, 31 lipca 2017 08:05

Koncert Magdy Sinoff oraz zespołu Zdążyć Przed Północą zakończył cykl wakacyjnych imprez w Café Kultura na Starym Rynku. W czwartek wystąpili tam Lila oraz Limboski z Krakowa, a w sobotę jazzowy duet Nika Lubowicz i Dominik Rosłon. Łącznie przed Galerią Pod Arkadami i na dużej scenie na rynku wystąpiło 11 zespołów i solistów, wykonujących też rocka, pop i folk. – Graliśmy przez tydzień w jednym miejscu różne gatunki muzyczne i każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło dodając, że chciałby i dołoży starań, aby ciesząca się zainteresowaniem impreza była kontynuowana w przyszłym roku.

Deszczowe okolice folku

Foto: Deszczowe okolice folku
mm so, 29 lipca 2017 11:36

Mimo fatalnej pogody ukraiński zespół Dnipro i łomżyńska Skiela Kapela wystąpiły w piątkowy wieczór na Starym Rynku. Koncert odbył się w ramach Café Kultura oraz X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Dla wokalistki Skiela Kapela Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej nie był to ostatni występ podczas tego festiwalu – w niedzielę zaśpiewa jeszcze w Białymstoku, jako jedyna solistka pośród 28 biorących udział w nim zespołów z Polski, Gruzji, Bułgarii, Grecji, Rosji, Litwy, Ukrainy i Chorwacji.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0