sobota, 20 kwietnia 2019 napisz DONOS@

„Wyraźni”, bo żyjący pełnią życia

Foto: „Wyraźni”, bo żyjący pełnią życia
cz wt, 23 października 2018 15:50

Rajd autem po torze wyścigowym? Dawid Makarewicz nie widzi w tym problemu, choć nie ma nóg. Rafał Suszyński bez nogi z powodzeniem wykona każdą pracę budowlaną. Takich jak oni jest znacznie więcej. Mimo niepełnosprawności mają w sobie olbrzymią wolę do życia i działania. O tym jest najnowszy teledysk „Wyraźni” zespołu Roki i Michała Gieniusza. Muzycy po raz kolejny udowadniają, że dobry kawałek może mieć ważne przesłanie. Teledysk do piosenki wspiera Fundację Aktywnej Rehabilitacji, która organizuje niepełnosprawnym dzieciom wyjazdy na obozy.

Koncert rockowej sensacji w Łomży

Foto: Koncert rockowej sensacji w Łomży
mm nie, 21 października 2018 09:01

Internal Quiet, wielka nadzieja rodzimej sceny hard 'n' heavy, ponownie zagrała w Łomży. Grupa gitarowego wirtuoza Sławomira Papisa i świetnego wokalisty Macieja Wróblewskiego promowała w klubie PopArt MDK-DŚT winylową wersję swego debiutanckiego, bardzo udanego albumu. – Nie robimy tego dla pieniędzy, chcemy sprawdzić jaki nasza muzyka ma odbiór i traktujemy tę trasę promocyjnie – trzydzieści koncertów w niecałe trzy miesiące – mówi Sławomir Papis. Gwiazdę wieczoru poprzedziły dwa młode zespoły: koszaliński Othis i Rock Paper Sister z Wielkiej Brytanii.

Wieczór muzycznych odkryć w Drozdowie

Foto: Wieczór muzycznych odkryć w Drozdowie
cz cz, 18 października 2018 08:11

Kwartet smyczkowy im. Aleksandra Tansmana zainaugurował kolejny cykl kameralnych koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Ma on przybliżać publiczności muzyczne arcydzieła na niewielkie składy instrumentalne, w tym kompozycje nieznane,bądź zapomniane. Dlatego obok słynnego kwintetu „Pstrąg” Franciszka Schuberta w salonie dawnego dworku Lutosławskich zabrzmiały wirtuozowskie utwory kompozytora i skrzypka Konstantego Gorskiego, które lider kwartetu Rafał Dudzik wykonuje obecnie jako jedyny w Polsce.

Koncert papieski na zakończenie festiwalu

Foto: Koncert papieski na zakończenie festiwalu
cz pon, 15 października 2018 07:59

Koncert poświęcony pamięci św. Jana Pawła II zakończył XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. – Za dwa dni będziemy obchodzić 40 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, dlatego przygotowaliśmy z tej okazji specjalny koncert! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, inicjator festiwalu. W łomżyńskiej katedrze Filharmonia Kameralna pod jego batutą zagrała utwory od baroku do współczesności, aktor Mariusz Bonaszewski deklamował fragmenty dzieł Papieża Polaka, a śpiewała sopranistka Gabriela Iştoc z Rumunii – na finał koncertu ulubioną „Barkę” papieża po polsku, w duecie z 9-letnią Zosią Di Stefano i wsparciem dziewięciu chórów.

One woman show Katarzyny Groniec

Foto: One woman show Katarzyny Groniec
cz nie, 14 października 2018 11:17

Sławę zdobyła dzięki roli Anki w musicalu „Metro”. Była też gwiazdą kolejnych produkcji Studio Buffo, jak „Do grającej szafy grosik wrzuć” czy „Brel”, zdobyła Grand Prix XVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i nagrywała kolejne płyty. Przy okazji wydania najnowszej „Ach!” po raz pierwszy zaśpiewała w Łomży, prezentując nie tylko premierowe piosenki, ale też swe największe przeboje. Wcześniej przez dwa dni prowadziła w MDK-DŚT warsztaty wokalne z cyklu „Scena z Mistrzem”, a trzy najlepsze, wybrane przez nią wokalistki, rozpoczęły jej sobotni koncert w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.

Seksmisja i inne misje Olgierda Łukaszewicza

Foto: Seksmisja i inne misje Olgierda Łukaszewicza
mm so, 13 października 2018 11:44

Wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz ponownie odwiedził Łomżę. Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystąpił w podwójnej roli: promował książkę „Seksmisja i inne moje misje” oraz swą fundację My Obywatele Unii Europejskiej. Dlatego pierwszą część spotkania poświęcono jego starszym i nowym rolom, w tym w kultowej „Seksmisji” czy nagrodzonej na niedawnym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Jak pies z kotem”. Później zrobiło się już politycznie, a gorąca dyskusja pomiędzy jedną eurosceptyczką, a licznymi zwolennikami pozostania w Unii miała bardzo nerwowy przebieg.

40-lecie łomżyńskiej orkiestry

Foto: 40-lecie łomżyńskiej orkiestry
cz pt, 12 października 2018 08:39

Urodzinowy tort i gromkie 100 lat od zachwyconych słuchaczy zakończyły jubileuszowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Znacznie powiększoną z tej okazji orkiestrę poprowadził jej dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, a w roli solistki wystąpiła wybitna skrzypaczka Agata Szymczewska. Były też nagrody od ministra kultury, okolicznościowe dyplomy i przemowy, a na bis słynne „Czterdzieści lat minęło” z serialu „Czterdziestolatek” w aranżacji przygotowanej specjalnie na ten koncert. Zabrakło tylko kompletu publiczności, bo pierwsze rzędy, zarezerwowane dla lokalnych VIP-ów, świeciły pustkami.

360° polskiego jazzu w MDK

Foto: 360° polskiego jazzu w MDK
cz śr, 10 października 2018 08:15

Koncert wokalistki Olgi Boczar zainaugurował nowy cykl koncertowy w MDK-DŚT. Projekt Polski Jazz 360° to nowa inicjatywa Fundacji Polski Jazz, promującej młodych artystów i organizującej koncerty w mniejszych miejscowościach. – Polski jazz jest wyjątkowym zjawiskiem! – podkreślał prezes zarządu fundacji Mateusz Zarembowicz, co Olga Boczar wraz towarzyszącymi jej wybitnymi muzykami od razu potwierdziła na scenie, wykonując porywającą mieszankę jazzu i muzyki ludowej, w tym tradycyjną pieśń kurpiowską przerobioną na jazzową balladę.

„Spotkanie” trzech malarskich pokoleń na 600-lecie

Foto: „Spotkanie” trzech malarskich pokoleń na 600-lecie
cz wt, 09 października 2018 10:36

Obrazy Henryka Osickiego, Teresy Adamowskiej i Macieja Czyżewskiego złożyły się na wystawę „Spotkanie” w Galerii Sztuki Współczesnej. To artyści z trzech różnych pokoleń, ale mający cechę wspólną, bo wszyscy niegdyś byli, lub są związani nadal, z Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka, a Łomża jest im bardzo bliska. Stąd nadnarwiańskie pejzaże blisko 90-letniego Henryka Osickiego, autoportrety Macieja Czyżewskiego w ważnych dla niego miejscach oraz poetyckie portrety Teresy Adamowskiej, przedstawiające ludzi niekonwencjonalnych, którzy na trwałe wpisali się w pejzaż nadnarwiańskiego grodu.

Kultura łomżyńska pędzlem malowana

cz pon, 08 października 2018 08:34

Wystawę poplenerową „Kultura łomżyńska pędzlem malowana - Nowogród 2018” otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To efekt letniego pleneru malarskiego Fundacji Sztuk i Dialogu oraz Regionalnego Ośrodka Kultury, w którym uczestniczyło 15. malarzy z kraju i zza granicy. Byli wśród ich profesjonaliści i amatorzy, dzieci i dorośli, a wszystkich urzekła uroda nadnarwiańskiego krajobrazu. – Wydaje mi się, że to jest znakomita promocja ziemi łomżyńskiej, bo Nowogród to prawdziwa perełka! – podkreśla dyrektor ROK Jarosław Cholewicki, ciesząc się, że z każdym rokiem przybywa uczestników pleneru i zjeżdżają do nas z całego kraju.

Muzyka baroku w kościele Krzyża Świętego

Foto: Muzyka baroku w kościele Krzyża Świętego
cz pon, 08 października 2018 08:13

Słynna orkiestra kameralna Capella Bydgostiensis zagrała po raz pierwszy w Łomży. Cenieni na całym świecie bydgoscy kameraliści uświetnili swym koncertem tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W kościele Krzyża Świętego wykonali pod dyrekcją Macieja Wierzchonia przede wszystkim utwory barokowych mistrzów. W roli solistów zaprezentowali się sopranistka Katarzyna Jaracz i trębacz Tomasz Gluska, oczarowując licznych słuchaczy choćby ariami koncertującymi Jerzego Fryderyka Haendla.

Dwa światy Wyspy Wielkanocnej

Foto: Dwa światy Wyspy Wielkanocnej
cz pon, 08 października 2018 08:12

Słynne posągi moai z Wyspy Wielkanocnej niezmiennie fascynują badaczy i podróżników od momentu ich odkrycia w XVIII wieku. Zaciekawiły też Jacka Hermana-Iżyckiego, który odwiedził wyspę dwukrotnie, dotarł z aparatem fotograficznym do miejsc nieznanych nawet tubylcom i przygotował wystawę „Posągi z Wyspy Wielkanocnej”. Do końca listopada można oglądać ją Muzeum Północno-Mazowieckim, a zdjęcia dopełniają wytwory tamtejszej kultury. – To jest jedyne miejsce w którym byłem, które zrobiło na mnie takie wrażenie i zostawiło we mnie taką magiczną otoczkę! – mówi Jacek Herman-Iżycki, chociaż odwiedził ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach i jako pierwszy Polak przejechał przez Saharę rowerem.

Koncert folkowego odkrycia

Foto: Koncert folkowego odkrycia
cz nie, 07 października 2018 11:40

Zespół Burónka, odkrycie ubiegłorocznego festiwalu „Nowa Tradycja” Polskiego Radia, zagrał na finał dwudniowych warsztatów folkowych w MDK-DŚT. Warszawski kwartet mistrzowsko dopełnia tradycyjne pieśni kurpiowskie współczesną muzyką, a mistrzynią wokalistki Olgi Stopińskiej jest śpiewaczka słynnego zespołu Bandysionki Bronisława Świder. – Miałam poczucie, że jeśli ona tego nie zaakceptuje i uzna, że to jest profanacja, to ja pakuję walizki i wracam na Kubę – mówi Olga Stopińska. – Ale pani Brońcia powiedziała: to jest psiąkne, niech to idzie w świat. I chwała Bogu, bo dzięki temu gramy dalej!

Z zakładu karnego do pubu

Foto: Z zakładu karnego do pubu
cz so, 06 października 2018 11:20

Gitarowy wirtuoz Krzysztof „Partyzant” Toczko po raz pierwszy wystąpił w Łomży. Znany z wieloletniej współpracy z grupą Dżem, doceniany przez najwybitniejszych zagranicznych i krajowych gitarzystów – określany choćby przez Zbigniewa Hołdysa mianem Cooperfielda gitary – muzyk zagrał w pubie „Pod ratuszem” porywający koncert. Wykonał z synem Mikołajem Toczko utwory autorskie i zaskakujące przeróbki, grając też na dwugryfowej gitarze dwa tematy jednocześnie, z czego słynie w świecie. Artysta zaprezentował też publiczności unikalny prezent, otrzymany od więźniów po zagranym kilka godzin wcześniej koncercie w Białymstoku.

Titus w obiektywie Stanisława Zeszuta

Foto: Titus w obiektywie Stanisława Zeszuta
mm so, 06 października 2018 10:29

– Titus to bardzo charyzmatyczna, znana w Polsce z mocnego uderzenia muzycznego postać, dlatego uznałem, że warto pokazać jaki jest na koncertach! – mówi Stanisław Zeszut. Obserwował więc lidera słynnego zespołu Acid Drinkers podczas koncertów w MDK-DŚT, a zdjęcia wykonane w ubiegłym roku złożyły się na wystawę „Titus”, otwartą w piątkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. Rockowa wystawa nie mogła też obyć się bez muzycznego akcentu, o który zadbali lokalni muzycy, grający – uwielbianego przez autora wystawy – bluesa.

40 lat muzyki symfonicznej w Łomży

Foto: 40 lat muzyki symfonicznej w Łomży
cz cz, 04 października 2018 17:29

Wiosną 1978 oficjalną działalność rozpoczęła Łomżyńska Orkiestra Kameralna. Było to możliwe dzięki współpracy dyrygenta z Białegostoku Mieczysława Szymańskiego, Kazimierza Bylicy, ówczesnego dyrektora PSM I stopnia oraz nauczycieli tej łomżyńskiej szkoły: Wiesława Sokołowskiego i Jana Boćniewicza, związanego z orkiestrą do dziś. Pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony władz wojewódzkich oraz prezesa Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego Henryka Gały, który już wcześniej marzył o założeniu orkiestry kameralnej. ŁOK to obecnie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Jej trudne początki wspominają: Jan Boćniewicz, Henryk Gała i Jan Zugaj.

NIK alarmuje: Dziurawa ochrona zabytków archeologicznych

Foto: NIK alarmuje: Dziurawa ochrona zabytków archeol...
cz śr, 03 października 2018 11:11

- Zabytki archeologiczne, odkryte podczas realizacji inwestycji budowlanych, nie są odpowiednio chronione – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W ostatnich latach, w związku z realizacją licznymi budowami dróg czy rewitalizacji miast zwiększyła się liczba prowadzonych prac archeologicznych i dokonywanych odkryć. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak organy państwa i instytucje przyjmujące zabytki w depozyt działają w kwestii zapewnienia zabytkom właściwej ochrony i opieki. Okazuje się, że źle. Wśród skontrolowanych i negatywnie ocenionych jest także Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

Kurpiowskie gadki w literackim salonie

Foto: Kurpiowskie gadki w literackim salonie
cz śr, 03 października 2018 08:09

Poeta Leszek Czyż był kolejnym gościem Salonu Literackiego Anny Jakubowskiej. Na spotkanie zatytułowane „Mgliście rodzą się poranki” złożyły się jego wiersze w wykonaniu młodzieży z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy. – Bardziej wzruszałem się słuchając, niż to pisząc! – podkreślał Leszek Czyż, który czytał też swoje najnowsze wiersze oraz to, z czego jest najbardziej znany: pisane gwarą, jedyne w swoim rodzaju kurpiowskie gadki.

Nowy singel i ambitne plany Funkasanki

Foto: Nowy singel i ambitne plany Funkasanki
cz wt, 02 października 2018 08:09

Łomżyński duet Funkasanki opublikował kolejną piosenkę. „Where Are You” to nie tylko klimatyczna zapowiedź drugiej płyty Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego, ale też singel wydany w ramach projektu My Name Is New założonej przez Kayah wytwórni Kayax. – Kayax jest wydawcą tego singla – wyjaśnia Starachowski. – Na mocy podpisanej umowy mają też pierwszeństwo wydania naszej drugiej płyty, jeśli tylko będą tym zainteresowani. Jeśli nie, to wydamy ją sami, a oni pomogą nam w promocji i dystrybucji cyfrowej tego materiału. Zespół planuje też preorder wersji winylowej nowej płyty i w razie jej wydania byłoby to pierwsze wydawnictwo na tym nośniku w historii łomżyńskiej muzyki.

„Zaczarowany Jeleń” nie tylko na jubileusz

Foto: „Zaczarowany Jeleń” nie tylko na jubileusz
cz pon, 01 października 2018 08:02

Teatr Lalki i Aktora przygotował przedstawienie na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich. – Bardzo chciałem, żeby w repertuarze naszego teatru pojawiła się sztuka okolicznościowa, nawiązująca do tego jubileuszu, jak również traktująca o naszym regionie, mówiąca też o historii – mówi Jarosław Antoniuk, autor scenariusza i reżyser „Zaczarowanego Jelenia”. Przygotowany, siłami wyłącznie łomżyńskich artystów, spektakl to uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem, wywiedziona z lokalnych legend i ludowych baśni, adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę