środa, 19 czerwca 2019 napisz DONOS@

Meksykański sylwester z Filharmonią Kameralną

Foto: Meksykański sylwester z Filharmonią Kameralną
mm wt, 01 stycznia 2019 19:16

Nadkomplet publiczności spędził sylwestrowy wieczór z łomżyńskimi filharmonikami i piękną muzyką. Do świata klasyki, opery, operetki i musicalu zabrali słuchaczy nie tylko wyśmienici instrumentaliści pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, ale też zaproszeni goście: uwielbiany w Łomży baryton Rafał Songan oraz sopranistka z Meksyku Alejandrina Vázquez Ramirez. Stąd w programie koncertu wiele utworów meksykańskich, ze słynnym „Bésame mucho” na czele, a do tego niespodzianek, bo tylko na tym jedynym w roku koncercie sekcja dęta może nieoczekiwanie zaśpiewać, dyrygent zostać porwany do tańca, a solista wyjawić swe największe marzenie.

Łomżyńska kultura w roku jubileuszu

Foto: Łomżyńska kultura w roku jubileuszu
cz pon, 31 grudnia 2018 13:07

Obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich miały ogromny wpływ na ilość i jakość wydarzeń kulturalnych w mijającym roku. Nie brakowało wśród nich zarówno spektakularnych występów plenerowych w tym Perfectu, Juli czy Pięknych i Młodych, jak też bardziej kameralnych, jak koncert muzyki polskiej orkiestry Filharmonii Kameralnej. Również Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało na jubileusz dwie arcyciekawe wystawy dotyczące Łomży; wpisały się weń także międzynarodowe festiwale: teatralny Walizka oraz muzyczne, Novum Jazz Festival oraz Sacrum et Musica. Dzięki sukcesom młodych tancerzy, wokalistów i instrumentalistów Łomża mogła zaistnieć w Polsce, Europie i Świecie.

Paweł Śliż potrzebuje naszej pomocy

Foto: Paweł Śliż potrzebuje naszej pomocy
cz pon, 31 grudnia 2018 08:40

Uczestnicy dużych koncertów plenerowych w Łomży i fani lokalnego rocka doskonale kojarzą młodego gitarzystę i basistę. Paweł Śliż gra zawsze na siedząco – nie dla wygody czy z lenistwa, ale z konieczności, bo zmusza go do tego niedowład nóg. Choroba niestety postępuje i jedyną szansą dla utalentowanego muzyka jest operacja w poznańskiej klinice. Potrzebne jest na to 30 tysięcy złotych - kwota zawrotna dla niepełnosprawnej osoby. – Po badaniach okazało się, że nikt nie da mi gwarancji, że za pięć lat w ogóle będę chodził, nawet tak pochylony jak teraz, więc ta operacja jest moją jedyną szansą! – mówi Paweł Śliż.

Koncert kolęd w kościółku na Sienkiewicza

Foto: Koncert kolęd w kościółku na Sienkiewicza
cz pon, 31 grudnia 2018 08:32

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki złożyły się na program kolędowy „Moje łomżyńskie Betlejem” w wykonaniu Zbigniewa Brzezińskiego. Kolędy dopełniły wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, a te najbardziej znane utwory publiczność śpiewała z solistą. – Słyszałem jak ludzie włączali się do śpiewania – mówi Zbigniew Brzeziński. – To było bardzo wzruszające i miłe, bo chodziło mi właśnie o coś takiego, żeby tak wspólnie kolędować! Ten sam program wokalista zaprezentuje niebawem podczas koncertów w kraju i za granicą, przygotowuje też swą pierwszą płytę.

Fotograficzne „Załomżenie”

Foto: Fotograficzne „Załomżenie”
mm so, 29 grudnia 2018 11:29

Gabor Lörinczy zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym „Załomżenie”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jury najwyżej oceniło zdjęcie „Cmentarz we mgle” cenionego fotografa, wyróżniło też w kategorii „Łomża dawniej” wykonaną w roku 1967 fotografię jego ojca, znanego i związanego z Łomżą malarza Gyarfasa Jeno Lörinczego. Była ona dotąd niepublikowana, po raz pierwszy została też zaprezentowana publicznie na pokonkursowej wystawie w galerii „Sienkiewicza 8” w siedzibie TPZŁ.

Łomżyński komiks na 600-lecie

Foto: Łomżyński komiks na 600-lecie
cz pt, 21 grudnia 2018 13:46

„600 lat! Łomżyńskie historyjki obrazkowe” to ujęcie historii miasta w komiksowych historyjkach, z udziałem, między innymi Józefa Piłsudskiego czy Hanki Bielickiej, bazujące też na lokalnych podaniach i legendach. Autorami prac są uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. – Historie obrazkowe są rzadko wykorzystywane w tak poważnych tematach, a już w wykonaniu dzieci nie przypominam sobie czegoś takiego! – mówi prowadzący warsztaty Patryk Lutrzykowski dodając, że warto przedstawiać lokalną historię widzianą oczami dziecka. Efektowne wydawnictwo to nie jedyny efekt warsztatów, bo w Galerii Bonar MDK-DŚT do połowy stycznia można też oglądać komiksową wystawę.

Muzyczny wieczór kolęd w Drozdowie

Foto: Muzyczny wieczór kolęd w Drozdowie
cz pt, 21 grudnia 2018 08:28

Najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe zabrzmiały w drozdowskim muzeum podczas kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Najstarsze, jak średniowieczną „Adeste Fideles” czy najtrudniejsze, w tym opracowane przez Witolda Lutosławskiego, wykonywały same śpiewaczki: Anna Jeremus-Lewandowska, Martyna Kominiarczuk-Michałowska i Iwona Wall. W tych polskich i powszechnie znanych towarzyszyła im ponad 50-osobowa publiczność. – Specjalnie przygotowałam dwie kolędy w opracowaniu Witolda Lutosławskiego, żeby jego duch ucieszył się, że pielęgnujemy jego twórczość – mówi Anna Jeremus-Lewandowska. – Opracował aż 20 kolęd i pastorałek, wydanych przed laty na płycie. To niełatwa muzyka, bo akompaniament jest tu dość trudny, niełatwa do słuchania, bardzo wymagająca, ale przepiękna!

Wielopokoleniowy chór śpiewa gospel

Foto: Wielopokoleniowy chór śpiewa gospel
cz pon, 17 grudnia 2018 08:15

Specjalny koncert zakończył ostatnią odsłonę cyklu warsztatów „Scena z Mistrzem”. W MDK-DŚT zaśpiewało blisko 30. wokalistów, od kilkuletnich dzieci do osób dorosłych. Były kolędy, piosenki świąteczne, filmowe i chóralne pieśni gospel, bo to one były podstawą dwudniowych zajęć z Agnieszką Gorączkowską, wokalistką znaną z chóru Trzecia Godzina Dnia i zespołu Mietka Szcześniaka. – Warsztaty były intensywne, ale bardzo przyjemne – mówi Agnieszka Gorączkowska. – Była świetna atmosfera, więc pracowaliśmy, śpiewaliśmy i śmialiśmy się. Te dwa dni pracy uwieńczyliśmy wspólnym koncertem i jestem zachwycona tym co usłyszałam!

Rockowa Stacja Wolność w Łomży

Foto: Rockowa Stacja Wolność w Łomży
cz so, 15 grudnia 2018 13:19

Legenda polskiego punk rocka Farben Lehre ponownie zagrała w Łomży. Tym razem płocka grupa promowała swój najnowszy, bardzo udany album „Stacja Wolność”, dlatego zagrała go praktycznie w całości. – Historia zatoczyła koło i ponownie zaczyna się jasno rysować perspektywa upominania się o podstawowe wartości, takie jak wolność, prawda, szacunek czy tolerancja – mówi wokalista Wojciech Wojda. – Bez dwóch zdań, ten tytuł absolutnie nie jest dziełem przypadku. Energetyczny koncert gwiazdy poprzedził krótki występ zespołu Londyn '70 z Hajnówki, również znanego już łomżyńskiej publiczności.

Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”

Foto: Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”
cz so, 15 grudnia 2018 13:07

Przez blisko 140 lat spoczywała w rękopisie w parafialnym archiwum, by odnalazła ją tam dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. – Czytając opracowania na temat rodu Kuleszów trafiłam na wzmiankę, że w archiwum parafialnym parafii w Kuleszach znajduje się księga napisana w XIX wieku przez księdza Stanisława Jamiołkowskiego. Udało mi się dotrzeć do tej kroniki i została ona przez nas opublikowana, bo to znakomity dokument! - mówi Małgorzata Frąckiewicz. O dziele ks. Jamiołkowskiego, kapłana, ale też erudyty, naukowca i patrioty, mówiła w ramach wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Pomysłowe i efektowne szopki i stroiki na Boże Narodzenie

Foto: Pomysłowe i efektowne szopki i stroiki na Boże ...
mm so, 15 grudnia 2018 11:13

W tej historii bezdomna dziewczyna z dworca może zostać fryzjerką, król – piekarzem, a niewinny pasterz w kamizeli z puszystej wełny, białej jak skrzydła anioła – mechanikiem. Nie wiedzą jeszcze o tym na poddaszu „Staszicówki” widzowie jasełek: uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestników V Konkursu Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych. - Chrystus przychodzi na świat każdego dnia – mówi cicho Maryja, gdy w przestronnej sali po drugiej stronie korytarza ponad 120 Chrystusków leży na sianku w skromnych albo strojnych szopkach, nad którymi błyszczy Gwiazda Betlejemska. Pięć długich stołów zastawiono gęsto pięknymi ozdobami świątecznymi, jakie będzie można kupić.

Warsztaty i koncert muzyki gospel

Foto: Warsztaty i koncert muzyki gospel
cz cz, 13 grudnia 2018 13:07

– Podczas wcześniejszych edycji „Sceny z Mistrzem” mieliśmy praktycznie wszystkie rodzaje muzyki, od piosenki aktorskiej do musicalu, ale nie wyobrażałam sobie sytuacji, że może zabraknąć wśród nich gospel! – mówi Magda Sinoff, instruktor wokalny MDK-DŚT. W piątek i w sobotę zajęcia w MDK poprowadzi Agnieszka Gorączkowska, wokalistka znana z zespołu gospel Trzecia Godzina Dnia i współpracy z Mietkiem Szcześniakiem, a wszystko zakończy wspólny koncert artystki oraz uczestników warsztatów, w tym 30-osobowego chóru. – Mam nadzieję, że będzie to wspaniały czas i swoiste przedbożonarodzeniowe preludium! – mówi Agnieszka Gorączkowska, zapowiadając ciekawe zajęcia warsztatowe i finałowy koncert.

Poważna wystawa małych artystów

Foto: Poważna wystawa małych artystów
cz cz, 13 grudnia 2018 09:00

Jedyną w swoim rodzaju wystawę prac świątecznych „Choinkę ubrać czas” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Składają się na nią twórcze dokonania dzieci, uczestników prowadzonego w galerii przez artystkę Ivaylę Żivkową autorskiego kursu estetyki i kreatywności. – Nie są to zwykłe zajęcia plastyczne – podkreśla Ivayla Żivkowa. – Naszym celem jest zaszczepienie u dzieci miłości do sztuki, potrzeby tworzenia piękna wokół siebie, żeby później również była obecna w ich życiu! Można już zapisywać dzieci w wieku 5-12 lat na zajęcia kursu zaplanowane od stycznia. W galerii odbywają się również, prowadzone przez Natalię Tułowiecką, autorskie warsztaty dla starszych dzieci i młodzieży „SZTUKAmy”, poświęcone sztuce współczesnej.

Wiersze na 100-lecie niepodległości

Foto: Wiersze na 100-lecie niepodległości
cz wt, 11 grudnia 2018 08:29

– Cały ten rok związany jest ze stuleciem odzyskania niepodległości. Ludzie spontanicznie włączają się w uczczenie tej rocznicy i uznałam, że ja też mogę coś tej naszej kochanej Ojczyźnie z tej okazji ofiarować – swoje wiersze, bo piszę je od dawna – mówi Władysława Ślesicka. Efekt to książka „100 wierszy na 100-lecie niepodległości”, która ukaże się w przyszłym tygodniu. Wybrane z niej oraz najnowsze wiersze autorka przedstawiła uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u

Foto: Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u
cz pon, 10 grudnia 2018 08:12

Bożonarodzeniowa impreza familijna odbyła się w niedzielę w Regionalnym Ośrodku Kultury. Blisko 70. młodych wokalistów, od przedszkolaków do licealistów, brało udział w VIII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, a jednocześnie trwały Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Można było kupić na nich w ogromnym wyborze od 30. wystawców nie tylko świąteczne ozdoby, ale też idealne na prezent artystyczne rękodzieło, od biżuterii do zabawek – wszystko hand made, oryginalne i niepowtarzalne, co doceniali liczni nabywcy.

Konfrontacje twórczych i aktywnych

Foto: Konfrontacje twórczych i aktywnych
mm nie, 09 grudnia 2018 08:21

Teatr Kaprys M z Łap zwyciężył w XXIII Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych. Dalsze miejsca w organizowanej przez MDK-DŚT imprezie zajęły Teatr Mikrus z Suwałk oraz białostocka Grupa Teatralna Na skraju, jury przyznało też siedem indywidualnych nagród aktorskich. Były to pierwsze Konfrontacje w odnowionej formule, z finałowym akcentem w postaci koncertu aktorki Magdaleny Daniel, śpiewającej klasyczne i nowe wiersze z towarzyszeniem DJ-a. Są też plany, że kolejna edycja przeglądu będzie miała już charakter ogólnopolski.

Mikołajkowe przeciąganie struny

Foto: Mikołajkowe przeciąganie struny
cz pt, 07 grudnia 2018 07:49

Muzyczny prezent, dla słuchaczy w każdym wieku, przygotowała orkiestra Filharmonii Kameralnej. Na mikołajkowy koncert familijny złożyły się utwory z różnych epok i utrzymane w odmiennych stylach. Dzieci zachwycały się piosenkami z bajek Disneya w wykonaniu sopranistki Marty Książek, starsi podziwiali kunszt orkiestry i wiolonczelistki Joanny Śliwy w koncercie Vivaldiego, a wszystkich zaskoczyły utwory rzadko grane przez orkiestry, np. słynne „Purple Haze” gitarowego wirtuoza Hendrixa. – Jest to urozmaicenie repertuaru i wydaje mi się, że jest to bardzo dobre, zarówno dla publiczności, jak i wykonawców – mówi dyrygent Mariusz Smolij, dodając, że najlepszą okazją do przedstawienia piękna muzyki jest taki właśnie koncert.

Kino Galeria

Foto: Kino Galeria
cz cz, 06 grudnia 2018 07:54

Fabularny film „Maudie”, opowiadający o trudnym życiu i kolorowych obrazach kanadyjskiej malarki Maud Lewis, zaprezentowano w Kinie Galeria. To nowa propozycja MDK-DŚT, dzięki której Galeria pod Arkadami raz w miesiącu będzie przekształcać się w kino studyjne. – Widzowie dzięki takim inicjatywom mają możliwość dotarcia do innego repertuaru niż ten komercyjno-rozrywkowy pokazywany w multipleksach – mówi prowadzący spotkanie filmoznawca Adam Radziszewski. Kino Galeria ma być ofertą dla szukających ambitnego kina. Być może na jego bazie z czasem zostanie też reaktywowany Dyskusyjny Klub Filmowy, działający w Bonarze w latach 80. ubiegłego wieku.

Nowe oblicze Janusza Radka

Foto: Nowe oblicze Janusza Radka
mm nie, 02 grudnia 2018 11:59

Janusz Radek ponownie zaśpiewał w Łomży. Nie dość, że popularny wokalista zapełnił salę Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, co wcześniej nawet w połowie nie udało się Katarzynie Groniec czy Joannie Trzepiecińskiej, to zaprezentował też świeże spojrzenie na swą twórczość. Często korzystał więc z loopera, a nowe aranżacje znanych utworów bazowały na nowoczesnej elektronice czy tanecznych rytmach. Przed gwiazdą wieczoru wystąpiło też czworo uczestników warsztatów „Scena z Mistrzem”, w tym Franek Przybylski w arcytrudnej, musicalowej piosence. – Ci ludzie wykazali się niesamowitym talentem i niebywałą wrażliwością! – podkreślał Janusz Radek dodając, że trzeba to docenić i pielęgnować.

Rockowe andrzejki „Pod ratuszem”

Foto: Rockowe andrzejki „Pod ratuszem”
mm nie, 02 grudnia 2018 10:38

Olsztyński Defying i warszawski Traces To Nowhere zagrały w Łomży w ramach trasy „The Solarsoid Tour”. Oba zespoły to ogromne nadzieje polskiego progresywnego post-metalu, a w pubie „Pod ratuszem” poprzedzał je Infernal Bizarre z Łowicza. – Wybieramy miejsca, które wydają nam się ciekawe i żebyśmy mogli pozyskać nową publiczność – mówi Karolina Mazurska, wokalistka Traces To Nowhere. – Nigdy tu nie byliśmy i chcieliśmy zobaczyć jak jest! – Zdarzało się, że grały u nas kapele mające przed sobą support, ale trzy zespoły występują tu po raz pierwszy! – mówi Jacek Kamionowski dodając, że najróżniejszych koncertów w pubie nie zabraknie też w najbliższych miesiącach.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę