Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Barwny świat batiku Anny Tomkielskiej

Foto: Barwny świat batiku Anny Tomkielskiej
cz śr, 18 września 2019 08:09

Wystawa Anny Tomkielskiej zainaugurowała we wtorek nowy sezon wystawienniczy w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. Utalentowana absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zaprezentowała efektowne batiki, inspirowane przede wszystkim naturą. – To bardzo trudna technika, rzadko u nas goszcząca, ale wykonane w niej prace są przepiękne! – mówi kierownik klubu Ryszard Matuszewski, zapraszając na comiesięczne wystawy w Galerii N oraz towarzyszące im koncerty muzyków Filharmonii Narodowej.

EtnoLekcja w Pniewie

Foto: EtnoLekcja w Pniewie
cz wt, 17 września 2019 10:30

Był chodzony, stara baba, ojra i łysy. Ponad 70 osób przyszło na pierwszą #EtnoLekcję w ramach #FolkowejEdukacji zorganizowaną przez Projekt Artystyczny Meandry.

Koncert przed konkursowym występem

Foto: Koncert przed konkursowym występem
cz wt, 17 września 2019 08:24

Trio fortepianowe Lontano zakwalifikowało się do finału Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Kilka dni przed wyjazdem do Rzeszowa zespół zagrał koncert w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży i nie było w tym nic z przypadku, bowiem pianistką tria jest jej nauczycielka Anna Kamińska, a na wiolonczeli gra Grzegorz Vytlacil, którego żona też uczy w łomżyńskiej PSM. – Ten koncert to nasz ostateczny sprawdzian przed konkursem w Rzeszowie – mówi skrzypek Paweł Polak. – Kontakt z publicznością jest bardzo ważny, możemy też sprawdzić różne elementy, coś jeszcze zmienić, jest to więc dla nas bardzo cenna nauka.

Wystawa twórczych seniorów w bibliotece

Foto: Wystawa twórczych seniorów w bibliotece
cz wt, 17 września 2019 08:03

Artystyczne rękodzieło, w tym biżuterię z filcu i koralikową, haftowane obrazy, ozdobne poduszki, filcowe torby i wiele innych efektownych wyrobów, zaprezentowali na wystawie uczestnicy Akademii Aktywnego Seniora w Centrum Katolickim przy Parafii Krzyża Świętego. – Najważniejsze, żeby aktywnie spędzać czas – podkreśla ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Czy to mały, czy to duży człowiek powinien spotykać się z ludźmi, rozmawiać z nimi, a to, że warto być twórczym pokazuje ta piękna wystawa! Można ją oglądać w Bibliotece Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży do końca września.

Mistrzowski duet w katedrze

Foto: Mistrzowski duet w katedrze
cz pon, 16 września 2019 08:17

Organista Roman Perucki i flecista Łukasz Długosz zachwycili publiczność niedzielnego koncertu w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Wybitni muzycy zagrali w łomżyńskiej katedrze owacyjnie przyjęty i zakończony dwoma bisami recital, wypełniony organowymi arcydziełami oraz utworami wykonanymi w duecie, z których większość zabrzmiała w Łomży po raz pierwszy. – Gramy właściwie w całej Europie i tych koncertów jest już nie kilkanaście, nie kilkadziesiąt, ale wchodzimy już w tę liczbę większą z dwoma zerami – mówi Roman Perucki. – To wielka przyjemność mieć za partnera tak dobrego muzyka i jak się wie co on zrobi w danym momencie, bo wszystko jest doskonałe i można wtedy zająć się już tylko muzyką.

Polski Dzień Bluesa w Łomży

Foto: Polski Dzień Bluesa w Łomży
mm so, 14 września 2019 11:50

Gwałtowna ulewa i późniejszy deszcz nie zakłóciły przebiegu kolejnej edycji Polskiego Dnia Bluesa. Na Starym Rynku zgodnie z planem zagrały więc bluesa i rocka łomżyńskie grupy Holy Water oraz The BL Blues Band, białostocki Gęsia Skórka Blues Band oraz The Woods ze Spychowa, z pochodzącym z Łomży gitarzystą w składzie. – Przez chwilę myślałem nawet, że maksymalnie wystąpią dwa zespoły, bo w pewnym momencie pogoda była przerażająca. – mówi jeden z organizatorów imprezy Bartek Leszczyński z The BL Blues Band. – Przestało jednak padać i zagrali wszyscy, a przyszli tu chyba świadomi odbiorcy, bo publiczność pojawiła się z parasolami, ciepło ubrana – zakłada więc różne scenariusze, ale chce słuchać bluesa!

Inauguracja z wirtuozem skrzypiec

Foto: Inauguracja z wirtuozem skrzypiec
cz pt, 13 września 2019 08:05

Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, koncertował praktycznie na całym świecie. Jak dotąd przez blisko 30 lat profesjonalnej kariery omijał jednak Łomżę, ale do czasu, zagrał bowiem z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego na inaugurację nowego sezonu 2019/2020. – Była to właściwie jedna z niewielu orkiestr w Polsce, z którą jeszcze nigdy nie grałem – mówi Piotr Pławner. – Cieszę się więc, że tu jestem i po raz pierwszy udało się taki koncert zorganizować! Słuchacze owacyjnie przyjęli popisy solisty w Koncercie skrzypcowym nr 4 D-dur Mozarta, brylowali też sami filharmonicy w Suicie orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha oraz Symfonii nr 17 G-dur wielkiego Wolfganga Amadeusza.

Nowy sezon łomżyńskiego teatru

Foto: Nowy sezon łomżyńskiego teatru
cz pt, 13 września 2019 08:03

– To będzie absolutna premiera, bo napisałem ten tekst specjalnie dla łomżyńskiego teatru – mówi słowacki reżyser Peter Palik. „Królik Edward“ objawi się Łomży już 21. września. W sezonie artystycznym 2019/2020 Teatr Lalki i Aktora przygotuje też dwie kolejne premiery w międzynarodowej kooperacji: w październiku „Brzydkiego kaczątka“, w marcu „Lwa i Ptaka“. Zaplanowano też wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, a finałem rozpoczynającego się niebawem sezonu będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w pierwszych dniach czerwca przyszłego roku.

Koncert patriotyczny w kościele Krzyża Świętego

Foto: Koncert patriotyczny w kościele Krzyża Świętego
cz cz, 12 września 2019 09:06

80. rocznicę walk w regionie Łomży we wrześniu 1939 roku i 336. rocznicę wiktorii wiedeńskiej 1683 roku uczczono mszą świętą i koncertem „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył“ w kościele Krzyża Świętego. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali, nierzadko z udziałem publiczności, sopranistka Magdalena Tunkiewicz-Zakrzewska i baryton Wojciech Bardowski. – Wrzesień jest pełen rocznic – mówi ppłk Tomasz Żyłka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień i inicjator koncertu. – Pierwsza to rocznica odsieczy wiedeńskiej, wielkiego triumfu polskiego oręża. Dlatego 12. września jest jest świętem wojsk lądowych, a ponieważ sam jestem czołgistą, to jest to również moje święto. Natomiast druga, 80. rocznica walk pod Łomżą, ma inny charakter, bo kampania wrześniowa zakończyła się klęską, ale należy o tych żołnierzach i ich bohaterstwie pamiętać.

Miód na Serce doceniona w Szczecinie

Foto: Miód na Serce doceniona w Szczecinie
cz pon, 09 września 2019 16:05

Łomżyńska Kapela Miód na Serce otrzymała Nagrodę główną V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Zmagania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej odbywały się w miniony weekend w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 50 wykonawców reprezentujących 12 województw prezentowało różnorodność i bogactwo muzyki i tańca tradycyjnego. Na szczecińskiej  scenie prezentowali się wokaliści, soliści  instrumentaliści, grupy śpiewacze, kapele oraz pary taneczne z całego kraju.

Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak

Foto: Świat unikatowych tkanin Jolanty Rudzkiej-Habisiak
cz nie, 08 września 2019 12:53

Jedyne w swoim rodzaju tkaniny artystyczne oraz prace graficzne prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, nagradzane na całym świecie, w tym w USA i w Japonii, zaprezentowano na retrospektywnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Tkanina jest w nich dla autorki, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jedynie punktem wyjścia do licznych eksperymentów, w których wykorzystuje różnorodne materiały i autorskie techniki, osiągając zadziwiające efekty.

Zaczytana Łomża

Foto: Zaczytana Łomża
mm so, 07 września 2019 17:55

Sobota upłynęła w Łomży na czytaniu i promowaniu czytelnictwa. Najpierw na Starym Rynku zainaugurowano łomżyńską odsłonę akcji „Zaczytane ławeczki”, w ramach której 10 oryginalnych ławek-otwartych książek stanie w różnych punktach miasta. Później odbyła się 8. edycja „Narodowego Czytania“. Łomża bierze w nim udział od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej klasyczne polskie nowele czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele oraz miłośnicy literatury w różnym wieku, w tym liczna grupa dzieci i młodzieży.

Wystawa Fotoklubu w Galerii Pod Arkadami

Foto: Wystawa Fotoklubu w Galerii Pod Arkadami
mm so, 07 września 2019 08:50

Wspólną prezentację ostatnich dokonań fotografów zrzeszonych w Fotoklubie Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszeniu Twórców otwarto w Galerii Pod Arkadami. Wśród sześciorga autorów są też Zbigniew Ciborowski i Stanisław Zeszut, jedyni łomżyńscy członkowie Fotoklubu. – To pierwsza wystawa członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w tej części regionu! – mówi jej inicjator Stanisław Zeszut. – Pomyślałem, że w końcu warto byłoby coś takiego zrobić, bo przecież współpracujemy od lat. Autorzy prezentują różnorodne fotografie, między innymi wykonane w podczerwieni czy malarsko abstrakcyjne w formie.

Blaszany bębenek

Foto: Blaszany bębenek
cz pt, 06 września 2019 16:21

„Blaszany dach to możecie sobie robić w hipermarkecie, ale nie w filharmonii” - miała powiedzieć dr Ewa Więckowska-Kosmala. To jedna z najlepszych specjalistek od akustyki w kraju. Zszokowało ją, gdy zobaczyła dach jaki dwa lata temu położono na remontowym budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży. Przebudowa dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę filharmonii prowadzona jest przez władze miasta od 7 lat. Koszty rosną niebotycznie i na pewno przekroczą 21 milionów złotych. Oficjalnie przedstawiane jest tak, jakby to był sukces, ale wysocy miejscy urzędnicy przyznają: „przy tej budowie popełniono w zasadzie wszystkie błędy, przy projekcie, głownie przy planowaniu i rozpoczynaniu tej budowy”. I choć to już za późno na takie wnioski, ale wychodzi, że lepiej było to rozebrać i zbudować od nowa. A tak „nadal mamy dach z blachy i dźwigary, które zasłaniają okno” oraz wiarę, że po zrealizowaniu „projektu ratującego” akustyka w nowej sali filharmonii będzie dobra.

Folkowa Edukacja w Pniewie, Nowogrodzie i Piątnicy

Foto: Folkowa Edukacja w Pniewie, Nowogrodzie i Piątnicy
cz śr, 04 września 2019 09:46

Projekt Artystyczny Meandry zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na bezpłatne warsztaty plastyczne i warsztaty taneczne. Warsztaty odbędą się we wrześniu w Gminie Łomża, Gminie Nowogród oraz w Gminie Piątnica w siedzibach Gminnych Ośrodków Kultury.

Festiwalowy koncert w wyjątkowym dniu

Foto: Festiwalowy koncert w wyjątkowym dniu
cz pon, 02 września 2019 07:27

Słynna Capella Bydgostiensis, jedna z najstarszych i najlepszych orkiestr kameralnych w naszym kraju, ponownie zagrała w Łomży. Bydgoscy muzycy uświetnili swym koncertem w katedrze jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, grając pod batutą jednego z najwybitniejszych norweskich dyrygentów. – Znamy się bardzo krótko, bo wcześniej mieliśmy tylko jedną próbę w Bydgoszczy i był to nasz pierwszy wspólny koncert! – mówi Jon Fylling. Solistą w dwóch częściach „Czterech pór roku“ Vivaldiego był wyśmienity koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a artyści nie zapomnieli też o uczczeniu przypadającej tego dnia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Hala Kultury nam drożeje

Foto: Hala Kultury nam drożeje
cz pt, 30 sierpnia 2019 14:05

Dziś, zgodnie z umową z kwietnia ubiegłego roku, powinna kończyć się przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku na nowoczesną „Halę Kultury”. Koszt inwestycji miał wynieść 12,85 mln zł, ale prace remontowe trwają nadal, a koszty wzrosły o ponad ćwierć miliona złotych. Tymczasem w ratuszu zebrano oferty od firm na wyposażenie przebudowywanej hali. Najtańsze sięgają 3 mln zł.

„Wkręcamy w kulturę”

Foto: „Wkręcamy w kulturę”
cz pt, 30 sierpnia 2019 07:46

Obcowanie z kulturą wcale nie musi być nudne. O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy zadania „Wkręcamy w kulturę”, dzieci, młodzież oraz osoby niepełnosprawne.

Ogromny sukces utalentowanej łomżynianki

Foto: Ogromny sukces utalentowanej łomżynianki
cz pon, 26 sierpnia 2019 08:18

Barbara Tarczewska znalazła się w obsadzie musicalu „Hairspray“. Jego polską prapremierę przygotowuje Teatr Muzyczny w Gdyni, a utalentowana absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego oraz Studia Wokalnego eMDeK MDK-DŚT zagra główną rolę, na zmianę ze znacznie bardziej doświadczonymi wokalistkami/aktorkami Amal Anani i Agatą Walczak. – Jestem w szoku, a jak dostałam telefon, że zagram Tracy, to się popłakałam! – mówi Barbara Tarczewska, dla której będzie to podwójny debiut: w głównej roli i na dużej scenie w tak ogromnej, musicalowej produkcji. Premiera „Hairspray“ odbędzie się już 7. września, a o tym która z trzech Tracy Turnblad wystąpi jako pierwsza będzie wiadomo tuż przed pierwszym spektaklem.

Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et Musica

Foto: Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et ...
cz pon, 26 sierpnia 2019 08:13

Aż czworo śpiewaków, w tym ulubienica łomżyńskiej publiczności Anna Jeremus-Lewandowska oraz wschodząca gwiazda tenor Krzysztof Zimny, wzięło udział w uroczystej inauguracji XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a na program owacyjnie przyjętego koncertu w katedrze złożyły się utwory sakralne, klasyczne i rozrywkowe, znane i mniej popularne, ale równie piękne. Festiwal potrwa do początku października i odbędzie się jeszcze wiele innych koncertów.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
200407122437.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę