niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Międzynarodowe sukcesy młodych tancerzy B.K.Step

Foto: Międzynarodowe sukcesy młodych tancerzy B.K.Step
cz pon, 20 marca 2017 08:49

Dobrze zaprezentowali się młodzi tancerze ze Studia Tańca B.K.STEP startujący w Międzynarodowym Turniej Tańca Breakmania X w Ketrzynie. I choć większość reprezentantów Łomży występowała po raz pierwszy na zawodach w tancerzami z największych miast Polski, a nawet tancerzami z Litwy, Łotwy i Japonii to udało się pokonać wielu uczestników i wygrywać poszczególne eliminacje co nas bardzo cieszy, a ich zmotywuje do dalszej pracy – podkreśla twórca studia Marek Kisiel.

Wspomnienie Zenona Faszyńskiego

Foto: Wspomnienie Zenona Faszyńskiego
cz so, 18 marca 2017 12:50

Życie i twórczość łomżyńskiego poety Zenona Faszyńskiego (1955-2017) przypomnieli recytatorzy z klubu Carpe Diem. Sparaliżowany po tragicznym wypadku i przez ponad 40 lat przykuty do inwalidzkiego wózka stał się piszącym ewangelizatorem, marzącym o integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi. Stało się to faktem w czasie piątkowego spotkania w Filii nr 2 MBP. – Warto o takich osobach pamiętać, a nawet starać się je naśladować! – podkreśla inicjatorka i organizatorka spotkania Katarzyna Kuklińska, dodając, że pan Zenon był człowiekiem niezwykłym, pokazującym, że można wiele, jeśli naprawdę się uwierzy i zawierzy.

Fotograficzne tajemnice przyrody i symetrii

Foto: Fotograficzne tajemnice przyrody i symetrii
mm so, 18 marca 2017 10:22

Zbigniew Ciborowski zaprezentował w Galerii Pod Arkadami cykl swych najnowszych zdjęć. „Symetriale” to fotografie ukazujące świat przyrody w lustrzanym odbiciu tafli wody: tajemniczy, nieoczywisty i wywołujący mnóstwo, niekiedy bardzo zaskakujących, skojarzeń. – Chciałem pokazać, że symetria utworzona jako odbicie w wodzie potrafi stworzyć specyficzny obraz o niecodziennych walorach plastycznych – mówi Zbigniew Ciborowski, dodając, że nie korzystał przy tym z programów do obrabiania zdjęć. – Oczywiście trik jest, bo jest to obrócone o 90°, czyli mamy przewrócenie rzeczywistości na bok, tak jakbyśmy patrzyli na te elementy leżąc.

Muzyczny prezent od Waldemara Malickiego nie tylko dla pań

Foto: Muzyczny prezent od Waldemara Malickiego nie ty...
cz pon, 13 marca 2017 08:37

Pianista Waldemar Malicki był gwiazdą sobotniego koncertu Filharmonii Kameralnej. Ulubieniec publiczności przygotował na ten, dedykowany paniom z okazji Dnia Kobiet występ, nie lada niespodziankę: zaskakujące opracowania klasycznych utworów Fryderyka Chopina w stylu mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli. Zagrał też jego słynne „Oblivion” czy „Libertango”, ale przede wszystkim w swoim niepowtarzalnym stylu żartował i prowadził koncert, by na koniec z dyrygentem Jackiem Rogalą i Janem Miłoszem Zarzyckim obdarować wszystkie panie kwiatami.

Filharmonia z dwiema nominacjami do Fryderyka

Foto: Filharmonia z dwiema nominacjami do Fryderyka
cz pt, 10 marca 2017 13:35

Dwie najnowsze płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zostały nominowane do prestiżowych nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017. W kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca” doceniono CD „Accordiofonica” z udziałem akordeonisty wirtuoza Klaudiusza Barana, a pośród płyt z kategorii „Album roku muzyka współczesna” nominowano monograficzne wydawnictwo „Stanisław Moryto” z dziełami tego wybitnego kompozytora. Wyniki w kategoriach muzyki poważnej poznamy 24 kwietnia.

Poetycki prezent na Dzień Kobiet

Foto: Poetycki prezent na Dzień Kobiet
cz śr, 08 marca 2017 17:41

– Bułat Okudżawa to poeta uniwersalny, śpiewający też wiele adresowanych do kobiet, pięknych piosenek o miłości, dlatego są one idealne na Dzień Kobiet! – mówi Anatol Borowik. Recital pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu Anatola Borowika odbył się w środowe popołudnie w Klubie Wojskowym. Jak podkreślały słuchaczki lepszego prezentu w dniu swego święta nie mogły sobie wymarzyć, tym bardziej, że białostocki bard zaśpiewał też kultową „Piosenkę o niebieskim baloniku”, „Ach panie, panowie” z tekstem Agnieszki Osieckiej czy słynną „Modlitwę”.

Kwiatki z bibuły i wycinanki Super Kurpianki z Dylewa

Foto: Kwiatki z bibuły i wycinanki Super Kurpianki z ...
mm wt, 07 marca 2017 19:09

- Jestem pracoholikiem, pracuję od rana do wieczora, a czasami w nocy, córkom obiecałam, że będę sobie robić wolne w weekendy, ale bez roboty byłabym chora – opowiada uśmiechnięta Czesława Kaczyńska, 73-letnia Super Kurpianka, jak określa ją zaprzyjaźniona etnograf Wiesława Pawlak, bo masą zainteresowań, talentów i dzieł, jakie można podziwiać w Muzeum Północno-Mazowieckim, mogłaby obdarować i 100 osób. Zajmuje się tkactwem, koronkarstwem, haftowaniem, robieniem z bibułki kwiatów i palm wielkanocnych. Gdy wycięła nożycami do strzyżenia owiec w dwie minuty gwiazdę z pomarańczowego kwadratu papieru, zapatrzone w zachwycie dzieci zdążyły tylko wydać z siebie „aaach” i zaczęły bić brawo jak na pokazie sztukmistrza. Tak, to była rzeczywistość sztuki.

Nocny Kochanek zawojował Łomżę

Foto: Nocny Kochanek zawojował Łomżę
cz pon, 06 marca 2017 08:20

Nocny Kochanek ponownie zagrał w Łomży. Grupa promowała swój najnowszy album „Zdrajcy metalu”, który w styczniu zadebiutował na drugim miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży płyt, wyprzedzając najnowsze krążki Metalliki oraz innych światowych i polskich gwiazd. Świetnie rozchodzą się też bilety na zaplanowane do końca kwietnia tournée „Zdrajcy metalu. Trasa 2017”, a wiele koncertów już jest wyprzedanych. W niedzielny wieczór w klubie PopArt MDK-DŚT przy przebojowym metalu z prześmiewczymi, czasem rubasznymi tekstami, bawiło się ponad 100 osób.

„Radość spod kapelusza” dla Białegostoku, Suwałk i Łomży

Foto: „Radość spod kapelusza” dla Białegostoku, Suwał...
mm so, 04 marca 2017 20:38

Julia Kuzyka z Białegostoku zdobyła Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – Startowałam już tu w tamtym roku i zdobyłam wyróżnienie, ale takiego sukcesu nie spodziewałam się – mówi Julia Kuzyka. – Jestem bardzo zaskoczona, ponieważ poziom był bardzo wysoki i moi rywale byli super! Byli wśród nich reprezentanci Łomży: w kategorii piosenka wyróżnienia zdobyli Laura Narolewska i Dawid Gawryś, a III nagrodę Barbara Tarczewska, zaś w kategorii monolog/wiersz III miejsce otrzymała debiutująca w konkursie Joanna Dłużniewska.

Niestrudzenie przybliża jazz do Łomży

Foto: Niestrudzenie przybliża jazz do Łomży
cz pt, 03 marca 2017 14:15

To jeden z nielicznych i lepszych programów autorskich tego typu w stacjach lokalnych, słuchany nie tylko w regionie, ale też w Polsce i na całym świecie. Co tydzień prezentuje jazzowe nowości i klasyczne płyty mistrzów improwizowanej muzyki. Mirosław Dziewa już od 15 lat prowadzi na antenie Radia Nadzieja audycję „Bliżej jazzu”. Wcześniej była emitowana w nieistniejący już Radiu Łomża. – Rozpocząłem w Radiu Łomża w drugiej połowie lat 90., ale po czterech latach moja audycja wypadła z ramówki – mówi Mirosław Dziewa. – Od śp. Marka Żemka dowiedziałem się, że powstało nowe radio i tam mógłbym dalej prowadzić tę audycję. I tak to trwa do dnia dzisiejszego!

Karnawałowe przeboje i jubileusz Łomżyńskiej Orkiestry Dętej

Foto: Karnawałowe przeboje i jubileusz Łomżyńskiej Or...
cz śr, 01 marca 2017 08:28

Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza przygotowała koncert na ostatni dzień karnawału. Młodzi muzycy wykonali same przeboje, począwszy od filmowych tematów, poprzez południowoamerykańskie tańce, aż do arcydzieł muzyki klasycznej. Był to jednocześnie wstęp do obchodów 10-lecia orkiestry. Jej założyciel Waldemar Borusiewicz zapowiada kolejne jubileuszowe koncerty i okolicznościową, już trzecią w dyskografii ŁOD, płytę.

Mandragory magiczna i teatralna moc

cz pon, 27 lutego 2017 08:24

Europejska prapremiera spektaklu „Mandragora” odbyła się w Teatrze Lalki i Aktora. Autorką scenariusza napisanego specjalnie dla łomżyńskiej sceny i reżyserem przedstawienia jest Joanna Gerigk, inspirowaną folkiem muzykę skomponował Sebastian Ładyżyński, a scenografię i lalki zaprojektował Michał Dracz. – Tekst tego spektaklu dotyczy tajemniczego, owianego legendami, znanego od starożytności korzenia, któremu przypisywano magiczną moc – mówi Joanna Gerigk, dodając, że chciała pokazać, co Mandragora powiedziałby o ludziach, gdyby miała taką możliwość.

„Peep Show” Acid Drinkers w Łomży

Foto: „Peep Show” Acid Drinkers w Łomży
cz nie, 26 lutego 2017 13:58

Legenda polskiego metalu Acid Drinkers ponownie zagrała w Łomży. Grupa promowała swój najnowszy, już 17 album „Peep Show”. Wykonała też kilka kultowych utworów Motörhead i Johnny'ego Casha, potwierdzając, że jest jak wino ze swojej nazwy – im starsze, tym lepsze. – Staramy się! – mówi Titus. – Ale nie tylko z winem tak jest, z dobrym burbonem czy szkocką też, że jak ma 12. czy 15. na nalepce, to naprawdę jest lepiej! Poznaniakom towarzyszyły dwa zespoły: Projekt Patryoci muzyków Pampeluny z raperem 4P i Siq, w którym śpiewa Ania Brachaczek, a na perkusji gra Ślimak z Acidów.

Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza”

Foto: Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza”
cz nie, 26 lutego 2017 13:14

10. uczniów łomżyńskich gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału XI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. W najbliższą sobotę 4 marca rywalizować będą w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II z rówieśnikami z całego kraju, oceniani przez jury złożone z wybitnych pedagogów i aktorów. – Było mniej uczestników niż w zeszłym roku, ale wtedy mieliśmy jubileusz konkursu – mówi jurorka Katarzyna Szmitko. – Poziom jednak nie był niższy, bo było wykonanie genialne i kilka naprawdę wyróżniających się – myślę, że za tydzień będziemy mieli powody do radości!

Ministerialne dofinansowanie dla łomżyńskiego teatru

Foto: Ministerialne dofinansowanie dla łomżyńskiego t...
cz pt, 24 lutego 2017 14:27

Teatr Lalki i Aktora w Łomży otrzymał wsparcie finansowe z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: ponad 158 tysięcy złotych na 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” oraz 70 tysięcy złotych na infrastrukturę teatru. Jak podkreśla dyrektor Jarosław Antoniuk jest to jak dotąd najwyższe dofinansowanie przyznane przez ministerstwo i umożliwi zorganizowanie jubileuszowej edycji festiwalu z odpowiednim rozmachem. Poprawie ulegną też warunki pracy w teatrze.

Karnawałowy wieczór z Jackiem Wójcickim

Foto: Karnawałowy wieczór z Jackiem Wójcickim
cz pt, 24 lutego 2017 08:22

Śpiewak, aktor i ulubieniec publiczności Jacek Wójcicki był gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Krakowski artysta brylował w piosenkach z Piwnicy pod Baranami, lirycznych przebojach i filmowych szlagierach, zachwycił też słuchaczy żydowskim szmoncesem. Jego partnerką w duetach oraz wykonawczynią operowych i operetkowych arii była sopranistka Anna Wolfinger – również pochodząca z Krakowa, ale oboje śpiewacy na scenie spotkali się po raz pierwszy dopiero w tłusty czwartek, w odległej o ponad 400 kilometrów od ich miasta Łomży.

Naćka zdobywczynią I miejsca na Time for Kids

Foto: Naćka zdobywczynią I miejsca na Time for Kids
cz pon, 20 lutego 2017 08:17

Łomżyńska tancerka Natalia Kisiel w duecie z Weroniką Musiał z Katowic zdobyły pierwsze miejsce w kategorii Hip Hop do lat 14 podczas Time for Kids czyli Ogólnopolskiego Turnieju Tańca w Czarnej Białostockiej. Sukces jest tym większy, że zawodniczki trafiły na siebie w losowaniu. W turnieju rywalizowało ok. 200 tancerzy z całej Polski.

Plakaty Zenona Kowalczyka na każdą okazję

Foto: Plakaty Zenona Kowalczyka na każdą okazję
mm so, 18 lutego 2017 11:56

Wystawę plakatów artysty z Ostrołęki Zenona Kowalczyka otwarto w Galerii Pod Arkadami. Jest wśród nich słynny antywojenny plakat „War Peace” doceniony na JAGDA Peace Posters International Exibition '87 w Hiroszimie oraz wiele innych prac absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, promujących przede wszystkim wydarzenia kulturalne w Ostrołęce. – Czuję się kontynuatorem polskiej szkoły plakatu – mówi Zenon Kowalczyk. – Zostałem wykształcony przez profesorów, którzy byli jej trzonem i kontynuuję te założenia, które zostały mi przez nich wpojone!

Muzyczne „Znaki” Macieja Balcara

Foto: Muzyczne „Znaki” Macieja Balcara
cz cz, 16 lutego 2017 08:22

Wokalista zespołu Dżem Maciej Balcar wystąpił w Łomży ze swym solowym projektem. Promował wydaną dwa tygodnie temu płytę „Znaki”, więc program koncertu był oparty na najnowszych piosenkach, w tym już dobrze znanych „O Maku” do tekstu Czesława Miłosza, „Pokochaj” i „Traf”. Zabrzmiały też starsze utwory, jak entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy „Popiół i diament” ze słowami Cypriana Kamila Norwida oraz przeróbka „Wolności” Marka Grechuty. – Postanowiłem nagrać ten utwór w hołdzie mojemu mistrzowi – mówi Maciej Balcar. – Przekaz tego tekstu jest niesamowity i cieszy mnie, że dla słuchaczy jest to jeden z najważniejszych utworów, które słyszą na naszym koncercie, bo to oznacza, że mój wybór był dobry!

Finansowy kurek kultury dokręcany coraz bardziej

Foto: Finansowy kurek kultury dokręcany coraz bardziej
cz wt, 14 lutego 2017 08:42

Zarząd Województwa Podlaskiego rozdzielił 750 tysięcy złotych na wydarzenia kulturalne. Wśród 105 dofinansowanych zadań, imprez i festiwali z terenu całego województwa znalazły się tylko cztery z Łomży, które otrzymają łącznie „zawrotną” kwotę 17,5 tysiąca złotych. Nie ma wśród nich: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie oraz Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Organizatorzy części z tych imprez będą występować o dofinansowanie ponownie, inni uzyskali gwarancje od władz, że otrzymają pieniądze z innych źródeł. Nie zmienia to faktu, że z roku na rok łomżyńska kultura jest sekowana coraz bardziej.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0