poniedziałek, 18 lutego 2019 napisz DONOS@

Wieczór kabaretowy z rekordową frekwencją

Foto: Wieczór kabaretowy z rekordową frekwencją
cz pon, 06 sierpnia 2018 07:57

Kabarety K2 oraz Smile przyciągnęły w niedzielny wieczór na Stary Rynek tłumy spragnionych rozrywki mieszkańców Łomży. – Nigdzie tak się nie gra jak w Łomży! – mówi Bartosz Klauziński z K2. – Byłem tu już kiedyś, ale teraz wydaje mi się, że było lepiej, bo przyszło więcej ludzi. K2 nie unikali w swoich skeczach aluzji politycznych oraz nawiązań lokalnych, Smile zaś konsekwentnie pomijali tematy polityczne, stawiając na już znane i nowe skecze, pokazując, że codzienne życie też potrafi być niezłym kabaretem, niezależnie od tego, czy jest się zwykłym śmiertelnikiem, czy gwiazdą rocka. – Mamy ten przywilej, że możemy się bawić w pracy tym co robimy i robimy wszystko, żeby nuda się nie wkradła! – mówi Andrzej Mierzejewski.

Łomżyński kabaret ze Smile

Foto: Łomżyński kabaret ze Smile
cz pt, 03 sierpnia 2018 08:02

Kabarety wystąpią w najbliższą niedzielę na łomżyńskim Starym Rynku. Wieczór kabaretowy zorganizowały władze miasta. Wykonawcy - K2 oraz Smile - za trwający łącznie 2,5 godziny występ zainkasują ponad 36 tysięcy złotych, z czego aż 28 tysięcy otrzyma kabaret Smile. W repertuarze ma skecze z Łomżą, bardziej egzotyczną niż Malediwy i ze skorumpowanym lekarzem erotomanem-pedofilem.

Festiwal sztuki ulicznej w słońcu i w deszczu

Foto: Festiwal sztuki ulicznej w słońcu i w deszczu
cz pon, 30 lipca 2018 08:42

Burza i gwałtowna ulewa zakończyły przedwcześnie festiwal sztuki ulicznej na Starym Rynku. Odwołano fire show i dwa inne występy, ale wcześniej młodsi i starsi mieli przez blisko dziesięć godzin sporo zabawy, szczególnie podczas występów austriackiego Irrwisch Theater. – Są bardzo zabawni, potrafią rozruszać każdego, a już ta akcja z samochodem była pierwsza klasa! – ocenia jeden z widzów. – Wszyscy byli bardzo sympatyczni, chętnie z nami współpracowali, a ich postawa zrekompensowała nam marną pogodę! – mówi Rudolf Hebinger, nie kryjąc satysfakcji z pierwszej wizyty nad Narwią.

Nietypowy koncert duetu łomżyńskich muzyków

Foto: Nietypowy koncert duetu łomżyńskich muzyków
mm nie, 29 lipca 2018 10:40

– Słyszałem, że w Stanach jest podobny duet, ale w Polsce zaś jesteśmy chyba na tę chwilę jedyni, bo nie jest to częste zestawienie instrumentów! – mówi kontrabasista Bogdan Szczepański. Uznany kompozytor, aranżer i muzyk Filharmonii Kameralnej stworzył duet z kolegą z orkiestry, pochodzącym z Rumunii altowiolistą Adrianem Stanciu i w sobotę zagrali swój pierwszy koncert. Odbył się on w miejscu nietypowym, słynnej Europejskiej Wiosce Bocianiej w Pentowie koło Tykocina, a wśród zagranych utworów była też premierowa kompozycja Szczepańskiego „Narewiana 2018”.

Koncert serbskich wirtuozów w Drozdowie

Foto: Koncert serbskich wirtuozów w Drozdowie
cz pon, 16 lipca 2018 07:46

Wiolonczelista Marko Miletić i pianista Mihajlo Zurković byli kolejnymi gośćmi koncertowego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” Filharmonii Kameralnej w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Artyści z Serbii porywająco zagrali utwory Roberta Schumanna, Claude'a Debussy'ego i innych wybitnych kompozytorów, sięgnęli też po „Legende de Yephimia” swego rodaka Miloje Milojevića. – To nie tylko piękna muzyka, ale też bardzo ciekawa historia o naszej pierwszej kobiecie-dyplomacie w czasach średniowiecznej Serbii – mówi Mihajlo Zurković, nie kryjąc radości z powodu koncertu w dawnej siedzibie Lutosławskich, gdzie dorastał wybitny kompozytor.

Kobieta renesansu w bibliotece

Foto: Kobieta renesansu w bibliotece
cz cz, 12 lipca 2018 08:56

Jest pisarką, dziennikarką, scenarzystką i reżyserem filmów dokumentalnych, autorką oryginalnej koncepcji artystyczno-filozoficznej oraz specjalistką od hippiki. W Łomży Daria Galant promowała swój najnowszy tom wierszy „Syrena słowiańska” oraz powieść „Dwór wiatrów”, ale czytelnikom w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiedziała też, jak stała się wrogiem wszystkich strażników miejskich w Polsce, swoim wpływie na ukrócenie plagi napadów na TIR-y, co to jest splatterpunk i dlaczego go unika, w czym Pan Kleks jest lepszy od Harry'ego Pottera oraz jak zrekonstruować i wyremontować kurpiowską chatę, po czym stworzyć w niej pracownię literacką.

Festiwalowa i jubileuszowa gala w Drozdowie

Foto: Festiwalowa i jubileuszowa gala w Drozdowie
cz pon, 09 lipca 2018 07:55

Wielka koncertowa gala zakończyła XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Krajowi i zagraniczni artyści wykonali dla kilkuset widzów w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie same przeboje, a na scenie brylowali Rafał Lewandowski, Jan Walczak, Wojciech Dyngosz, Alicja Rumianowska, Łukasz Wroński, Šviesė Čepliauskaitė, Rafał Songan, YeYoung Sohn, Piotr Łukaszczyk, zambrowianka Małgorzata Marczyk i sam twórca festiwalu Jacek Szymański, któremu na koniec koncertu odśpiewano gromkie „100 lat”.

Młodzi wirtuozi zagrali w Drozdowie

Foto: Młodzi wirtuozi zagrali w Drozdowie
cz nie, 08 lipca 2018 12:57

Pianista Jan Walczak zachwycił słuchaczy podczas sobotniego koncertu XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Zaledwie 18-letni wirtuoz z Gdańska zagrał w salonie Muzeum Przyrody recital złożony z klasycznych i współczesnych arcydzieł, przygotował też, specjalnie na tę okazję, kompozycję Witolda Lutosławskiego. – Możliwość zagrania w tak niezwykłym miejscu jest dla mnie dużym wyróżnieniem i sprawia mi ogromną radość – mówi Jan Walczak, dodając, że wykonanie Etiudy nr 2 to jego ukłon w stronę kompozytora. W dawnej siedzibie Lutosławskich zagrała też zambrowianka, pianistka Małgorzata Marczyk, która wystąpiła w duecie z wiolonczelistką Anną Wróbel.

Jubileusz Nurtu w cieniu straty

Foto: Jubileusz Nurtu w cieniu straty
mm so, 07 lipca 2018 17:03

Łomżyński Klub Fotografii Nurt świętuje 10-lecie. Z tej okazji w Galerii Pod Arkadami otwarto jubileuszową wystawę zdjęć 11 autorów, w tym założycieli klubu: Lecha Kazimierza Buczyńskiego, Zbigniewa Ciborowskiego, Przemysława Karwowskiego, Stanisława Zeszuta i zmarłego w połowie czerwca Wojtka Surawskiego. – Kiedy Wojtek przekazał mi te fotografie powiedział, że on już więcej zdjęć nie przyniesie – mówi kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Nie wiem, czy było to przeczucie, czy może lekarz coś mu powiedział, ale następnego dnia był już w szpitalu i po kilku dniach zmarł...

Festiwalowy koncert muzyki polskiej

cz so, 07 lipca 2018 10:53

Utworami Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki artyści oczarowali publiczność podczas piątkowego koncertu „Dla swej ziemi macierzystej...” w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Fortepianowe arcydzieła Chopina, pieśni i operowe arie z „Halki” czy „Strasznego dworu” dopełniły też utwory mniej znane i praktycznie zapomniane, jak fragmenty „Jawnuty” i „Nowego Don Kiszota”. – Jakby Moniuszko urodził się w Czechach, to gwarantuję, że byłby kompozytorem znanym na całym świecie – mówi baryton Wojciech Dyngosz. – My nie umiemy o to dbać, więc tym bardziej cenna jest inicjatywa Jacka Szymańskiego, że na swoim festiwalu przypomina i promuje muzykę polską, bo powinniśmy ją śpiewać, wykonywać i przede wszystkim znać!

Mieli kończyć... zrobili 1/3

Foto: Mieli kończyć... zrobili 1/3
cz pt, 06 lipca 2018 16:34

Po niemal roku prowadzenia prac i na nieco ponad miesiąc przed upływem terminu ich wykonania, miejscy urzędnicy stan ich zaawansowania oceniają na około 35%. Przebudowa budynku Filharmonii Kameralnej, czyli dostosowanie do potrzeb i wymagań orkiestry dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej, który trwa z przerwami już 5 lat, odsuwa się w nieznaną przyszłość. Koszty inwestycji sięgają kilkunastu milionów złotych i nikt nie wie ile ostatecznie ten remont będzie nas kosztował...

Powrót Nabucco do Łomży

Foto: Powrót Nabucco do Łomży
cz pt, 06 lipca 2018 09:46

Słynna opera „Nabucco” Giuseppe Verdiego powróciła do programu Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Najpierw w koncertowej adaptacji spektaklu wystąpiło pięcioro śpiewaków, w tym odtwórca roli tytułowej, uwielbiany w Łomży baryton Rafał Songan, później wyświetlono całą operę w doborowej obsadzie, zarejestrowaną przez włoską telewizję w roku 1987. – To coś nowego! – mówi Jacek Szymański, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny. – Pokusiliśmy się o eksperyment, bo jest teraz taka moda, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, że w kinach i operach są transmitowane przedstawienia z najsłynniejszych scen operowych świata, a my pokazujemy w kinie „Millenium” jedną z najlepszych rejestracji opery Verdiego!

Od Bacha do Modlitwy łomżyńskiej

Foto: Od Bacha do Modlitwy łomżyńskiej
cz cz, 05 lipca 2018 07:55

Wybitna organistka Ewa Bąk zaprezentowała się publiczności XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W łomżyńskiej katedrze zagrała recital „Od Bacha do współczesności” z licznymi perełkami repertuarowymi, w tym Modlitwą łomżyńską Mariana Sawy, która w Łomży miała przed 14 laty prawykonanie w obecności kompozytora. – Marian, którego osobiście znałam, napisał ten utwór dla Łomży – mówi Ewa Bąk. – A ponieważ znam też, grającą wtedy, Mariettę Kruzel-Sosnowską mówiła mi, że mogę to jak najbardziej wykonać, bo już sam tytuł tej kompozycji aż się prosi i sugeruje, żeby ją w Łomży grać!

Opole, Broadway i Czartoria

Foto: Opole, Broadway i Czartoria
cz śr, 04 lipca 2018 08:10

Artyści scen warszawskich: Anna Sokołowska, Marta Wilk, Tomasz Czerski i Mariusz Jaśko zachwycili publiczność wtorkowego koncertu w Czartorii podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Wszystkie koncerty plenerowe naszego festiwalu prezentują muzykę popularną i rozrywkową, utwory, które każdy potrafi zanucić choćby fragmentarycznie – mówi dyrektor artystyczny imprezy Jacek Szymański. – Dlatego dziś zaśpiewaliśmy program „Od Opola aż po Broadway”: w pierwszej części koncertu szlagiery polskie, w środkowej hity światowe, a uwieńczyliśmy to wszystko przebojami musicalowymi!

Dymek z papierosa

Foto: Dymek z papierosa
cz wt, 03 lipca 2018 09:08

Największe przeboje z najlepszych musicali i oper świata złożyły się na program koncertu pt. "Dymek z Papierosa". Wykonywali je Anna Kinga Osior i Dariusz Wójcik przy akompaniamencie fortepianowym Rafała Lewandowskiego.

Browar w Łomży ma 50 lat

Foto: Browar w Łomży ma 50 lat
cz wt, 03 lipca 2018 08:04

Wystawa „Historia małego browaru z dużym piwem” w Muzeum Północno-Mazowieckim podsumowała 50-lecie Browaru Łomża. Trafiły na nią eksponaty ze zbiorów muzeum oraz lokalnych kolekcjonerów, w tym liczne unikaty, jak rzadkie kapsle próbne. – Ta marka była i jest znana w Europie, dzięki wagonom „Warsu” w pociągach, nasz browar był też reprezentowany w Stanach Zjednoczonych! – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. Obecnie piwo z Łomży trafia do ponad 70 krajów na całym świecie, od Ameryki Południowej po Chiny, a jak jest produkowane zwiedzający wystawę mogli zobaczyć podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki do browaru.

Festiwalowa niedziela z muzyką polską

Foto: Festiwalowa niedziela z muzyką polską
cz pon, 02 lipca 2018 08:00

Koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W salonie drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne Chopina, Moniuszki, Lutosławskiego, Szymanowskiego i Paderewskiego w wykonaniu śpiewaków, pianistów i skrzypka. – Mamy dziś prawdziwy maraton, bo aż sześć koncertów, ale na inaugurację w Drozdowie przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego! – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. Coś specjalnego artyści przygotowali też na finał czwartego dnia festiwalu: recital przebojów Anny Jantar i Ireny Jarockiej w wykonaniu Anny Żebrowskiej i Mariusza Jaśko.

Budowniczy fabryk najlepszym poetą

Foto: Budowniczy fabryk najlepszym poetą
cz nie, 01 lipca 2018 09:31

Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty zwyciężył w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza. Dzieloną z Krystyną Gudel z Suchowoli drugą nagrodę oraz nagrodę publiczności zdobyła debiutująca w konkursie Ewelina Kuśka z Jastrzębia-Zdroju, a trzecią Regina Kantarska-Koper z Białegostoku. Jury pod przewodnictwem ks. Jerzego Sikory przyznało też trzy wyróżnienia, tak więc z ośmiu finałowych wierszy doceniono aż siedem.

Galeria łomżyńskich i festiwalowych talentów

Foto: Galeria łomżyńskich i festiwalowych talentów
cz nie, 01 lipca 2018 09:25

Koncert łączący światy muzyki klasycznej i popularnej przygotowali dla publiczności wykonawcy XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W Galerii Veneda operowe arie i religijne pieśni zaśpiewali więc Jacek Szymański i Dariusz Wójcik, a Chopina zagrał pianista Piotr Łukaszczyk. Nie zabrakło też występów utalentowanych wychowanków Studia Wokalnego ROK oraz ich pedagogów, wokalistki Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i pianisty Grzegorza Sekmistrza. Są oni również autorami i wykonawcami piosenki o Regionalnym Ośrodku Kultury, która w sobotę miała swą nieoficjalną premierę.

Start festiwalu i muzyczne wspomnienie

Foto: Start festiwalu i muzyczne wspomnienie
mm so, 30 czerwca 2018 09:00

Recitalem organowym „In memoriam” Katarzyny Olszewskiej w łomżyńskiej katedrze rozpoczął się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Poprzedziła go uroczysta msza święta w intencji zmarłych, którzy byli zaangażowani w festiwal w latach wcześniejszych. – Musimy pamiętać o tych, którzy odeszli, a przez lata tworzyli z nami te koncerty, bo te ćwierć wieku festiwalu to przede wszystkim wspaniali ludzie, bez których nic by się nam nie udało! – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę