Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 października 2020 napisz DONOS@

Malarskie wyprawy i refleksje Marka Sobczaka

Foto: Malarskie wyprawy i refleksje Marka Sobczaka
cz so, 18 stycznia 2020 12:14

Obrazy pochodzącego z Suwałk Marka Sobczaka ponownie można oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. – Czas leci i nie było mnie tutaj z wystawami 10 lat, a w tym okresie powstały aż trzy nowe cykle – mówi Marek Sobczak, grafik tygodnika „Polityka”, znany też z łamów „Gazety Wyborczej”czy „Wprost”. Artysta zaprezentował wybór prac z trzech cykli: „Egipt”, „P” i najnowszego „PRL Suwałki”, będącego wyrazem jego sprzeciwu przeciwko temu, co dzieje się w jego rodzinnym mieście.

Zrzutka na Meandry

Foto: Zrzutka na Meandry
cz pt, 17 stycznia 2020 14:29

Po sukcesie działań „Folkowej Edukacji” - warsztatów, EtnoLekcji i koncertu, które zgromadziły niesamowitą ilość osób Projekt Artystyczny Meandry planuje powtórzyć zeszłoroczne działania i jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Tancerze chcą zebrać pieniądze, by móc zorganizować warsztaty taneczne, w czasie których powstanie nowa choreografia i muzyka. Ma to być układ taneczny, który będzie związany z regionem Kurpi Białych.

Ferie z Teatrem 2020

Foto: Ferie z Teatrem 2020
cz pt, 17 stycznia 2020 13:26

Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w akcji FERIE Z TEATREM 2020. Młodzi widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami oraz aranżacjami teatralnymi. - Chcemy przybliżyć uczestnikom teatr poetycki, nowoczesny, ale również zapewnić dobrą zabawę i dostarczyć niezapomnianych wzruszeń – zapowiadają pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Jubileuszowa „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków

Foto: Jubileuszowa „Gwiazdka z nieba” dla Promyczków
cz cz, 16 stycznia 2020 08:15

Ponad 1300 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” w kościele ojców kapucynów. Są one organizowane już od 20 lat przez Studio Wokalne eMDeK i MDK-DŚT na rzecz prowadzonej przez zakonników świetlicy „Promyczki”. – Tych 20 lat minęło błyskawicznie! – mówi Magda Sinoff. – Przez tę scenę przewinęło się mnóstwo nazwisk, znanych artystów, dzieci i młodzieży, ale jedno jest niezmienne – śpiewamy i pomagamy! Tylko w ostatnich pięciu latach zebrano podczas tych koncertów ponad 5000 złotych, co jest dla świetlicy bardzo poważnym zastrzykiem finansowym. – To koncert bardzo ważny, bo uświetnia naszą Łomżę i wspiera najmłodszych! – podkreślała Joanna Kleczyńska, dziękując Magdzie Sinoff, młodym wokalistom i towarzyszącym im muzykom pod kierunkiem Grzegorza Sekmistrza.

Edward Dwurnik: od Nikifora do Pollocka

Foto: Edward Dwurnik: od Nikifora do Pollocka
cz cz, 16 stycznia 2020 08:09

Obrazy i rysunki Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku, można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. To wystawa przygotowana specjalnie dla łomżyńskiej galerii, dzięki współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie i z bydgoską Agencją Zegart. Reprezentatywny wybór prac z różnych cykli, w tym najnowszego, obejmującego malarstwo abstrakcyjne, dopełniają dwa starsze obrazy, pochodzące ze zbiorów łomżyńskich instytucji.

Duet Funkasanki z Łomży chce zdobyć „Niebieski mikrofon”

Foto: Duet Funkasanki z Łomży chce zdobyć „Niebieski ...
cz śr, 15 stycznia 2020 11:22

Polskie Radio Białystok prowadzi plebiscyt „Niebieski mikrofon”, którego celem jest docenienie i promowanie regionalnych twórców muzyki rozrywkowej. Spośród 47 zgłoszeń rozgłośnia wybrała 12 wykonawców z województwa podlaskiego, w tym duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego. - Jesteśmy jedynym zespołem z łomżyńskimi korzeniami. Każdy głos jest dla nas bardzo cenny! Głosować można do końca stycznia w linku poniżej – proszą Czytelników.

Płaskorzeźby Henryka Rymiszewskiego

Foto: Płaskorzeźby Henryka Rymiszewskiego
cz śr, 15 stycznia 2020 08:14

– To moja pierwsza wystawa, nikt tych prac wcześniej nie widział – mówi Henryk Rymiszewski. Wieloletni nauczyciel ZSTiO nr 4 zaprezentował w Galerii N Klubu Wojskowego efektowne płaskorzeźby, wykonane za pomocą autorskiej techniki. Pokazał się też jako malarz oraz autor fraszek i limeryków. Nie są jego jedyne artystyczne zainteresowania. – Teraz piszę powieść biblijną „Z domu Matki do domu Ojca”, no i oczywiście cały czas maluję i rzeźbię – mówi Henryk Rymiszewski, dodając, że o kolejnych wystawach co prawda jeszcze nie myśli, ale nie są one wykluczone.

„Radość spod kapelusza” z Panią Hanką

Foto: „Radość spod kapelusza” z Panią Hanką
cz śr, 15 stycznia 2020 08:02

Można już nadsyłać zgłoszenia do 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To jedyny tego typu konkurs w kraju, promujący twórczość poetycką i kabaretową oraz przypominający postać najsłynniejszej łomżynianki, niekwestionowanej mistrzyni polskiej sceny. – Nasz konkurs nie jest jakimś małym konkursikiem bez echa – podkreśla jego inicjator i dyrektor ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Każdego roku w dwóch etapach konkursu, eliminacjach oraz finale, bierze udział około stu osób z całej Polski. Wiele z nich idzie później do Akademii Teatralnej czy na inne uczelnie artystyczne, odnosi wielkie sukcesy, tak jak Jakub Pawlak z Łodzi czy młodzież z naszego miasta – zapraszamy więc do udziału, żeby iść w ich ślady!

Łomżyńscy tancerze Hip Hop docenieni w Białymstoku

Foto: Łomżyńscy tancerze Hip Hop docenieni w Białymstoku
cz wt, 14 stycznia 2020 08:37

Całe podium i jeszcze więcej zdobyli młodzi łomżyńscy tancerze podczas rozgrywanych w białostockim klubie FAMA zawodów 4 Konetk Winter Contest. Łomżanie najwięcej tytułów zgarnęli w kategorii Hip Hop do 14 lat Basic. Wygrała Maja Krzoska, druga była Ola Brulińska, trzecia Kinga Krukowska, czwarta Zuzanna Broniek, a w najlepszej ósemce znalazła się jeszcze Patrycja Krajewska. Wszystkie dziewczyny to reprezentantki Studio Tańca B.K.Step Marka Kisiela.

Kolędowanie z orkiestrą wojskową w kościele Krzyża Świętego

Foto: Kolędowanie z orkiestrą wojskową w kościele Krz...
cz pon, 13 stycznia 2020 08:09

Kilkaset osób śpiewało kolędy z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w kościele Krzyża Świętego. Najpierw podczas artystycznej oprawy mszy świętej, później podczas koncertu „Pokój światu, ludziom radość”. – Aż serce się raduje, jak oni tak pięknie śpiewają! – mówi o czworgu solistów jedna z uczestniczek koncertu. Artyści w mundurach wykonali nie tylko tradycyjny repertuar kolędowy, ale też dawne kolędy w nowoczesnych, opracowaniach oraz nowsze piosenki świąteczne, które również oczarowały słuchaczy.

Noworoczny koncert młodych muzyków

Foto: Noworoczny koncert młodych muzyków
cz nie, 12 stycznia 2020 12:55

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym tradycyjnie powitali nowy rok specjalnym koncertem. Zaprezentowali swe postępy w nauce od początku tego roku szkolnego, wykonując nie tylko kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, ale też repertuar rozrywkowy i klasyczny. Najmłodsza wykonawczyni liczyła pięć lat, najstarsza chodzi do liceum, ale gra zaledwie od roku. Wśród wykonawców byli też tacy, którzy uczą się grać zaledwie od dwóch miesięcy, już świetnie sobie radząc. – Bywa, że w czasie ferii czy przerwy świątecznej nasi uczniowie też chcą mieć zajęcia i przychodzić na lekcje! – podkreśla Jan Zugaj. – To jest niespotykane, ale też świadczy o ich podejściu i bardzo się z tego cieszymy.

Magiczny czas rodzinnego kolędowania

Foto: Magiczny czas rodzinnego kolędowania
cz wt, 07 stycznia 2020 08:05

Koncert kolędowy w kościele Krzyża Świętego zakończył obchody tegorocznego święta Trzech Króli w Łomży. Zaśpiewały połączone składy scholi dziecięcej Promyk Nadziei oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, były występy solistów, a akompaniował im zespół saksofonowy z PSM, uczniowie prowadzącej koncert Urszuli Gosk. Poza najsłynniejszymi kolędami w nowych, efektownych aranżacjach zabrzmiały też utwory z premierowymi tekstami. Część z nich oraz scenariusz koncertu napisała Bogumiła Wierzchowska-Gosk, wciąż bardzo aktywna mimo ciężkiej choroby. – Pisałam to wzrokiem, za pomocą cyber-oka, specjalnej przystawki do laptopa! – mówi Bogumiła Wierzchowska-Gosk, ciesząc się, że koncert był bardzo udany i było na nim dużo ludzi.

Kolędowy jubileusz eMDeKu

Foto: Kolędowy jubileusz eMDeKu
mm pon, 06 stycznia 2020 12:12

Studio Wokalne eMDeK zainaugurowało jubileuszowy rok 20-lecia koncertem kolędowym z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Młodzi wokaliści wykonali w katedrze najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe, klasyczne i współczesne.

Sylwester z prawdziwymi gwiazdami i niespodziankami

Foto: Sylwester z prawdziwymi gwiazdami i niespodzian...
cz śr, 01 stycznia 2020 16:57

Skrzypaczka i śpiewaczka Yuliya Lebedenko oczarowała łomżyńską publiczność podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum et Musica. Dyrektor Jan Miłosz Zarzycki nie wahał się więc ani chwili i zaprosił ją do udziału w koncercie sylwestrowym Filharmonii Kameralnej. Artystka z Białorusi zrobiła w jego trakcie prawdziwą furorę, nie tylko wirtuozowsko grając, ale też śpiewając, solo i w duecie z drugą gwiazdą wieczoru, znakomitym tenorem Rafałem Bartmińskim. Zadebiutowała też jako... kontrabasistka, a w kocim duecie Rossiniego zyskała wsparcie wokalne ze strony Bogny Szczepańskiej, czyli niezrównanego Bogdana Szczepańskiego, który po raz kolejny potwierdził, że w muzycznej materii mało kto może mu dorównać.

Świat 2019 roku w zdjęciach 4lomza.pl

Foto: Świat 2019 roku  w zdjęciach 4lomza.pl
mm wt, 31 grudnia 2019 17:38

Jakie mijający rok odcisnął ślady w zdjęciach można zobaczyć w corocznym podsumowaniu. Między zabawnymi są i te zmuszające do zastanowienia, może zadumy. Niestety, mała herbata czy kawa może się szybko skończyć, a Państwo zostaniecie z suchym kubkiem w połowie mam nadzieję dobrej zabawy.

Fryderyk dla Filharmonii i łomżyńska kultura A.D. 2019

Foto: Fryderyk dla Filharmonii i łomżyńska kultura A....
cz wt, 31 grudnia 2019 13:21

Orkiestra Filharmonii Kameralnej to autorzy największej niespodzianki mijającego roku w dziedzinie kultury. Łomżyńscy filharmonicy zdeklasowali większe, bardziej znane i znacznie zasobniejsze finansowo orkiestry, zdobywając w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” Fryderyka, najważniejszą nagrodę muzyczną w Polsce. Inni łomżyńscy artyści również odnosili mniejsze i większe sukcesy, udowadniając, że z małego miasta też można się wybić. W Łomży nie brakowało też znaczących czy dużych wydarzeń kulturalnych oraz koncertów, z najbardziej spektakularnym w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki 2019.

Łomżyńskie fotografie stare i nowe

Foto: Łomżyńskie fotografie stare i nowe
cz wt, 31 grudnia 2019 10:22

Katarzyna Szymańska zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu fotograficznego „Załomżenie” Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. – Jestem w szoku, bo w poprzednich edycjach udawało mi się zdobyć nagrody, ale pierwszego miejsca się nie spodziewałam! – mówi Katarzyna Szymańska, pasjonująca się fotografią studentka. Jury pod przewodnictwem Teresy Adamowskiej przyznało też siedem wyróżnień, w tym dwa w kategorii „Łomża dawniej”. – „Załomżenie” to rozmiłowanie się w Łomży, oczarowanie Łomżą i szukaliśmy właśnie takich afirmacji miejsca w którym żyjemy! – podkreślała Teresa Adamowska, dodając, że udział wielu młodych autorów też jest bardzo pozytywnym aspektem tego konkursu.

Leepeck zagrał w Łomży

Foto: Leepeck zagrał w Łomży
cz pon, 30 grudnia 2019 08:24

Piotr Lipka był wokalistą popularnego zespołu Bohema. Nagrywał przeboje i zdobywał nagrody, choćby Superjedynkę za drugi album. Później zajął się inną stroną muzycznego biznesu, prowadząc w Warszawie popularny klub i organizując w nim koncerty. Ciągnęło go jednak do grania i tworzenia, dlatego znowu zaczął śpiewać. – Bohema była ileś lat temu – nie kryje Piotr Lipka. – Trzeba więc znowu wyrobić sobie markę, bo występuję przecież pod własnym, solowym nicknamem Leepeck, który wziął się od mojego nazwiska. Artysta firmuje nim debiutancką płytę „Borderline”, utrzymaną w stylistyce folk rocka. Właśnie ten materiał promował w pubie „Pod ratuszem”, wykonując też premierowo kilka najnowszych utworów oraz na bis zaskakujący cover.

Łomżyński dyrygent w Filharmonii Berlińskiej

Foto: Łomżyński dyrygent w Filharmonii Berlińskiej
cz pon, 30 grudnia 2019 08:16

Jan Miłosz Zarzycki poprowadził German National Orchestra podczas świątecznego koncertu w słynnej Filharmonii Berlińskiej. Wystąpić tam chociaż raz, to marzenie wielu muzyków z całego świata i prawdziwa nobilitacja, bo do gościnnych występów w tej istniejącej od ponad 140 lat instytucji zapraszani są tylko najlepsi. – Dostałem propozycję od German National Orchestra i przyjąłem ją, bo dyrygować w Filharmonii Berlińskiej to ogromny zaszczyt, a koncert okazał się bardzo ciekawym doświadczeniem – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, dodając, że solista Andrei Gavrilov był wspaniały, a wyprzedany koncert zakończyły dwa bisy.

Kierownik w Hali Kultury

Foto: Kierownik w Hali Kultury
cz pt, 27 grudnia 2019 15:28

Sławomir Śledziewski ma być kierownikiem Hali Kultury w Łomży. W piątek miejscy urzędnicy opublikowali podpisaną w poniedziałek przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego informację o wynikach naboru. To mąż radnej miejskiej Edyty Śledziewskiej z komitetu Koalicja Obywatelska stworzonego przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę