Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Patriotyczny koncert na Święto Wojska Polskiego

Gz śr, 16 sierpnia 2023 08:07

Cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem koncert zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Na Starym Rynku dla kilkuset osób zaśpiewali Magda Sinoff oraz owacyjnie przyjęty zespół My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, tworzony przez żołnierzy i cywilnych pracowników jednostki. – Cieszę się niezmiernie z tego, że mam u siebie w pułku tak wspaniałych ludzi! – podkreślał płk Paweł Gałązka, skutecznie zachęcając jednego z wokalistów Tomasza Wiśniewskiego do zaśpiewania zaskakującego bisu.

Muzealne „Kadry Wolności”

JJS pon, 14 sierpnia 2023 09:52

Nowy szlak tematyczny wzbogacił przestrzeń miejską Łomży. „Kadry Wolności. Szlakiem Powstania Styczniowego” to projekt realizowany przez Muzeum Północno-Mazowieckie dzięki dofinansowaniu Biura „Niepodległa”, mający dzięki specjalnym tablicom oraz ramom upamiętnić i przypomnieć ludzi, miejsca i wydarzenia związane z powstaniem. – Tablice mają zaintrygować, zmusić do zatrzymania, skupić uwagę na ważnych dla lokalnej historii miejscach oraz zachęcić do poszukiwań pozostałych – podkreśla dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że dzięki tej inicjatywie historia została przeniesiona w plener – tam, gdzie rzeczywiście się wydarzyła.

Klasyczno-rockowy finał Cafe Kultura

JJS pon, 14 sierpnia 2023 08:24

Koncert Violincelli Quartet zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Młodzi muzycy połączyli światy muzyki klasycznej i rockowej, proponując najpierw arcydzieła słynnych kompozytorów, a w drugiej części koncertu rockowe evergreeny w smyczkowych aranżacjach. Publiczność, niezależnie od wieku, nie kryła zadowolenia, a organizujący imprezę MDK-DŚT nie tylko zapowiada jej kontynuację, ale też kolejne działania w nowym sezonie.

Premierowy koncert sióstr Melosik na Café Kultura

JJS pon, 14 sierpnia 2023 08:15

Dagmara i Martyna Melosik zachwyciły publiczność sobotniego koncertu w ramach Café Kultura. Zaprezentowały materiał ze swego debiutanckiego albumu „Znam na pamięć dalszy ciąg”, wzbogacony zaskakującymi coverami. Był to koncert nietypowy, pierwszy w karierze sióstr występ akustyczny, a łomżyńska publiczność mogła też posłuchać przedpremierowo utworu „Afirmacje” z przygotowywanej drugiej płyty. W dodatku dla Martyny był to powrót do Łomży, bowiem śpiewała już przed laty na Starym Rynku podczas innej imprezy, również zorganizowanej przez MDK-DŚT.

Środowiska artystyczne pożegnały Poetkę Janinę Osewską

mm so, 12 sierpnia 2023 23:39

- Garnęłaś się do ludzi. Lubiłaś z nimi przebywać, rozmawiać, snuć opowieści. Nie tylko o literaturze – wspominał Janinę Osewską (1955-2023) poeta ks. Jerzy Sikora podczas homilii, wygłoszonej na mszy żałobnej w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, gdzie w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe. - Kiedy zdiagnozowano nowotwór trzustki, jeden z najbardziej niebezpiecznych, trzymałaś się dzielnie przez długi czas – czas próby, czas walki – nie byle jakiej, bo o życie. Nie poddawałaś się. Dopiero jakieś dwa tygodnie temu w rozmowie telefonicznej powiedziałaś: „Wiesz, ja już nie mam siły walczyć. Ja już chciałabym odejść...”.

Jazzowe wydarzenie na Café Kultura

mm so, 12 sierpnia 2023 10:11

Złożony z gwiazd polskiego jazzu sextet Dariusza Petery zachwycił publiczność podczas inauguracji drugiego weekendu Café Kultura. Sześciu muzyków z gościnnym udziałem wybitnego skrzypka Mateusza Smoczyńskiego, grającego wraz z wiolonczelistą Krzysztofem Lenczowskim w w znanym na całym świecie Atom String Quartet, zaprezentowało jazz w awangardowej odsłonie. Dla odmiany dziś i jutro na Café Kultura będzie można posłuchać zupełnie innej, ale równie interesującej muzyki.

Zmarła Serdeczna Poetka Janina Osewska (1955 - 2023)

mm cz, 10 sierpnia 2023 20:13

Janinę Osewską poznali w Łomży miłośnicy poezji, uczestnicy konkursów literackich, nauczyciele języka polskiego i bibliotekarze. Ze swoimi osobistymi i uniwersalnymi poezjami wielokrotnie od 2000 r. gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Długiej 13 jako uczestniczka i laureatka Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Po latach została również jurorką tegoż konkursu. W Jej obszernym dorobku twórczym – 7 tomików, album fotografii i ponad 20 wystaw fotograficznych – jest znany wiersz „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki”, przetłumaczony na 15 języków.

Dwa muzyczne dni na Café Kultura

mm pon, 07 sierpnia 2023 09:56

Sobota i niedziela stały na Café Kultura pod znakiem muzyki lat 60. Najpierw kwartet Beat Back porywająco zagrał ponadczasowe przeboje The Beatles, zachwycając poziomem wykonania i sceniczną energią nie tylko tych, którzy pamiętali te utwory z czasów swej młodości. W niedzielę, wbrew zapowiedziom, było znacznie bardziej nostalgicznie, za sprawą Tamary Behler.

Podwójna inauguracja Café Kultura

mm so, 05 sierpnia 2023 10:58

Wystawa Martyny Sacharko i koncert tria Stachura/Fedorov/Borowski rozpoczęły tegoroczną odsłonę Café Kultura. Studentka Politechniki Białostockiej zaprezentowała bardzo różnorodne prace, w tym grafikę, w której się specjalizuje, a jej wystawa była kolejną odsłoną cyklu „Debiuty” Galerii Pod Arkadami. Wieńczący pierwszy dzień imprezy koncert był z kolei powrotem do czasów świetności polskiej piosenki i swingu, a świetnie przyjęci muzycy musieli zagrać aż dwa bisy. Kolejne koncerty na Starym Rynku odbędą się dziś i jutro, a w niedzielę MDK-DŚT zaprasza również na spektakl dla dzieci.

Café Kultura, flamenco, mecz, triathlon i średniowieczny festyn na weekend

mm pt, 04 sierpnia 2023 08:41

W najbliższy weekend w Łomży i w jej okolicy nie zabraknie licznych imprez i wydarzeń kulturalnych. Najciekawsze to trzy koncertowo-teatralne dni na Starym Rynku pod hasłem Café Kultura oraz koncert muzyki hiszpańskiej w drozdowskim muzeum. Nie obędzie się również bez emocji sportowych, dzięki inauguracyjnemu spotkaniu ŁKS-u w III lidze oraz VIII Łomżyńskiemu Triathlonowi MOSiR Łomża, a wydarzeniem niedzieli będzie familijny „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży.

„Dyskretna triada myśli” Czesława Dźwigaja

mm pt, 04 sierpnia 2023 08:38

Kameralną wystawę „Dyskretna triada myśli” profesora Czesława Dźwigaja otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To zupełnie inne oblicze twórczości doskonale w Łomży znanego krakowskiego artysty, prezentującego powstałe w różnych latach linoryty, akwarelogwasze i małe formy rzeźbiarskie, połączone w całość wierszem autorstwa bohatera wieczoru. – Stajemy dzisiaj przed nieoczywistą wystawą jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy – podkreślała jej kurator Anna Miga, dodając, że 70 prezentowanych w Łomży linorytów jest pokazywanych publicznie po raz pierwszy, co jest wielkim wydarzeniem.

Łomżynianka maluje Warszawę

mm pon, 31 lipca 2023 17:31

- Moja sztuka od dzieciństwa łączy się naturalnie z życiem – opowiada artystka dr Marzena Turek Gas, której przestrzenne dzieła zwabiały kolorami na plac przed Zachętą, Narodową Galerią Sztuki w Warszawie. Kurator wystawy Bartłomiej Struzik stwierdził, że każdej organicznej rzeźby „można będzie dotknąć, pogłaskać, przytulić rzeźbiarskie detale, a nawet wygodnie położyć się na nich”, co demonstrowały uczestniczki wernisażu. Wystawa w Zachęcie to marzenie wielu artystów w Polsce.

Gruzińska odsłona Podlaskiej Oktawy Kultur w Łomży

mm so, 29 lipca 2023 08:49

Gruziński chór Mdzlevari zachwycił łomżyńską publiczność perfekcyjnym wykonaniem nader zróżnicowanego programu. 42 chórzystów pod dyrekcją Tariela Onashvilego nie ograniczyło się do gruzińskich pieśni i utworów ludowych, sięgając też do utworów anglojęzycznych oraz przygotowując specjalnie dla polskiej publiczności dwie pieśni religijne, w tym hymn „Gaude Mater Polonia”. Koncert w Hali Kultury odbył się w ramach 15 festiwalu Podlaska Oktawa Kultur, a gruziński zespół występował już przed laty w Łomży, podczas piątej odsłony tej imprezy.

Koncertowo-kinowy koniec lipca

mm pt, 28 lipca 2023 08:06

Wydarzeniem ostatniego weekendu lipca będzie koncert znakomitego gruzińskiego chóru Mdzlevari, który wystąpi w Łomży w ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. Nie zabraknie też innych weekendowych wydarzeń, w tym kina plenerowego i jarmarku na Starym Rynku. Z kolei w nadchodzącym tygodniu odbędzie się kolejna odsłona filmowych poranków dla dzieci w Hali Kultury, a w Galerii Sztuki Współczesnej zostanie otwarta wystawa „Dyskretna triada myśli” profesora Czesława Dźwigaja, autora ołtarza w katedrze.

Dni ziół narwiańskich w Drozdowie

mm pon, 24 lipca 2023 09:26

Rodzinny festyn „Dni ziół narwiańskich” w parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie ponownie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizowana cyklicznie od roku 2016 impreza przyciągnęła kilkaset osób, uczestniczących w wykładach, warsztatach i w części festynowej z bardzo urozmaiconym programem. – Cieszymy się, że przychodzą tu starsi i młodsi, bo przygodę z ziołami można zacząć w każdym wieku i taka wiedza zawsze nam się przyda! – podkreśla dyrektor muzeum Ewa Sznejder, zapraszając na terenowe warsztaty przyrodnicze pod kierunkiem Teresy Grużewskiej, odbywające się w tym tygodniu.

Ktoś boi się poważnej i odważnej polemiki

mm nie, 23 lipca 2023 16:56

Po emocjach XXX Muzycznych Dni Drozdowo - Łomża pozostaną niezapomniane lub ulotne wrażenia, emocje i wspomnienia Organizatorów, Artystów i Melomanów oraz szczegółowe, wnikliwe i czasami imponujące wrażliwością i spostrzegawczością relacje Redaktora Wojciecha Chamryka w portalu 4lomza.pl.

Dzień ziół w Drozdowie i inne wydarzenia na weekend

mm pt, 21 lipca 2023 08:36

Przedostatni weekend lipca obfituje w większe wydarzenia poza Łomżą. Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza w niedzielę na warsztatowo-wykładowe „Dni ziół narwiańskich”, których gościem będzie, między innymi, znana z telewizji florystka Joanna Lewandowska. Tego samego dnia w Ciechanowcu odbędzie się inna wielogodzinna impreza „Zajazd wysokomazowiecki”, przybliżająca historyczne wydarzenia z XVI i XVII wieku, w tym rekonstrukcję bitwy „Kreml jest nasz”. Natomiast we wtorek impreza (U) Wagi.

Familijne imprezy nie tylko na weekend

mm pt, 14 lipca 2023 09:53

Wakacje w pełni. Wolny czas można spędzać na wiele sposobów, wybierając się choćby na sobotnie rodzinne rozgrywki w formacie XXL na Starym Rynku czy następnego dnia na tradycyjny jarmark w tym samym miejscu. Do tego na kolejne pięć dni Park Wodny przygotował dla dzieci zajęcia pływackie w Parku Wodnym; warto też nadrobić ewentualne zaległości, wybierając się na różnorodne wystawy czasowe w Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii N, MDK-DŚT, Galerii Pod Arkadami, Hali Kultury i Muzeum Północno-Mazowieckim.

Jubileusz i co dalej?

mm śr, 12 lipca 2023 12:21

Zakończony w minioną niedzielę XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża składał się z 19 koncertów w dziewięciu miejscowościach. Nie brakowało wśród nich prawdziwych wydarzeń, a szczególnie cieszy fakt, że ich autorami nierzadko byli łomżyńscy artyści, w tym bardzo utalentowana młodzież. Jubileusz skłania też jednak do podsumowań.

Zakończenie jubileuszowego festiwalu Drozdowo-Łomża

mm pon, 10 lipca 2023 18:04

Plenerowy koncert zwieńczył XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie festiwalowi goście wykonali repertuar operowy, operetkowy, musicalowy i rozrywkowy. Nie zabrakło też udanych występów reprezentantów łomżyńskiej sceny muzycznej, w tym utalentowanej młodzieży: kwartetu saksofonowego Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Studia Wokalnego z organizującego festiwal Regionalnego Ośrodka Kultury. Z okazji jubileuszu inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański otrzymał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę