Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Marta Kruk „Zawsze chciała być facetem”

mm wt, 26 lipca 2022 10:58

Pochodząca z Łomży wokalistka Marta Kruk pracuje nad debiutancką płytą solową. „Meteoryt” to klasyczny album koncepcyjny, gdzie teksty wszystkich piosenek będą połączone w opowieść o silnej kobiecie, walczącej z różnymi problemami. Pierwszym singlem jest przebojowy, rockowy utwór „Zawsze chciała być facetem”, do którego zrealizowano przewrotny, robiący wrażenie teledysk. – Celowo tak to sobie wymyśliliśmy. Nie miało to być dosłowne – śmieje się Marta Kruk. – Pokazujemy tę silną kobietę, która nie poddaje się, walczy, chociaż jest jej ciężko.

Szantowy festiwal nad Narwią

mm nie, 24 lipca 2022 11:45

Deszcz zakłócił, ale nie przerwał trzeciej edycji festiwalu „Szanty nad Narwią”. Na terenie Portu Łomża przy żeglarskich pieśniach i balladach bawili się miejscowi i przyjezdni fani, a najwięcej słuchaczy przyciągnęła gwiazda wieczoru, legendarna grupa Mechanicy Shanty. Odbyło się też wręczenie nagród zwycięzcom i uczestnikom wyścigów pychówek oraz laureatom konkursu związanego z 85 rocznicą powstania Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada.

Weekend z szantami, dniem ziół i rekonstrukcją walk z 1920 roku

mm pt, 22 lipca 2022 08:35

Weekend 22-24 lipca upłynie w Łomży i w regionie pod znakiem dużych imprez i licznych koncertów. Wsobotę na na łomżyńskich bulwarach odbędą się wyścigi pychówek, a podczas festiwalu „Szanty nad Narwią” zagrają znane zespoły Stara Kuźnia, Flash Creep i Mechanicy Shanty. W niedzielę Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na rodzinny festyn „Dni ziół narwiańskich”, a na terenie Fortu III w Piątnicy odbędzie się impreza FORToMANIA 2”, obejmująca rekonstrukcję walk z roku 1920, piknik i liczne koncerty. To tylko niektóre z atracji zaczynającego się dzisiaj weekendu. Wstęp na powyższe wydarzenia jest bezpłatny, bądź kosztuje symboliczną złotówkę, tak jak w przypadku drozdowskiej imprezy.

Muzyka polska nie tylko w słonecznej Walencji

mm cz, 21 lipca 2022 16:27

W najbliższą sobotę orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zagra w Hiszpanii. Łomżyńscy filharmonicy i japońska pianistka Nao Mieno wezmą udział w prestiżowym festiwalu Semana Internacional De Música De Cámara Montserrat, prezentując koncert muzyki polskiej. W ramach nowego cyklu „Letnia Akademia Melomana” łomżyńska publiczność mogła usłyszeć ten program już trzy dni wcześniej. Do tego sobotni koncert Filharmonii Kameralnej będzie transmitowany na facebookowym profilu, współpracującego już od jakiegoś czasu z Łomżą, miasta Montserrat.

Artyści z Korei w Galerii Pod Arkadami

mm pon, 18 lipca 2022 17:18

Jednodniową wystawę otwarto w poniedziałkowe popołudnie w Galerii Pod Arkadami. Doszło do niej, bowiem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka goszczą i uczestniczą w warsztatach młodzi artyści z Korei Południowej wraz ze swym nauczycielem malarzem Se Hyuk Kwonem. Ye Won Kang, Ji An Kang i Byeol Yoon zaprezentowały na wystawie swe prace, nagrodzone podczas 2021 International Youth Art Festival oraz wykonane wspólnie ze swym profesorem, również z wykorzystaniem oryginalnych, orientalnych technik.

"Frauenheilkunde" z podpisami Żyda dr. Józefa Hepnera

mm pt, 15 lipca 2022 20:18

W Łomży jest zdjęcie personelu Szpitala Żydowskiego przy Senatorskiej z dr. Józefem Hepnerem, który wolał własną śmierć w 1942 r., niż pomagać Niemcom likwidować getto. W Skarszewach był niemiecki podręcznik "Frauenheilkunde" - "Ginekologia" z podpisami dr. Hepnera jako właściciela książki für Ärzte und Studierende - dla lekarzy i studentów. Historia zatoczyło koło, bo po 80 latach Handbuch z podpisem Żyda z Łomży do nas wrócił, dzięki historykowi Adamowi Sokołowskiemu.

W weekend na familijną imprezę albo do kina

mm pt, 15 lipca 2022 08:51

W sobotę i w w niedzielę mieszkańcy Łomży i jej okolic mogą spędzić czas na dwóch dużych imprezach. „Gramy dla Filipka Nowackiego” to charytatywny turniej piłki nożnej w Piątnicy, zorganizowany na rzecz ciężko chorego chłopczyka, połączony z licznymi koncertami i atrakcjami dla młodszych i starszych. Familijny i charytatywny charakter, bo w jego trakcie również będzie można wesprzeć Filipka, ma mieć też niedzielny Podlaski Piknik Rodzinny na muszli przy ul. Zjazd, a od piątku do niedzieli nie zabraknie też innych imprez i seansów kinowych.

Zakończenie festiwalu Drozdowo-Łomża

mm pon, 11 lipca 2022 07:37

Plenerowy koncert „Wielka gala w pałacu” zakończył tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie wystąpiło 17. śpiewaków i instrumentalistów, a całość poprowadził dyrektor artystyczny i twórca festiwalu Jacek Szymański. Świetnie zaprezentowali się, będący wielkim odkryciem festiwalu, młodzi chińscy śpiewacy Zhu Jin i Liang Yu oraz zachwycający już podczas sobotniego koncertu „Bel canto – amore mio” Edyta Piasecka i Sławomir Naborczyk; nie zawiedli też festiwalowi weterani, a do tego dopisała pogoda.

Bel canto dla Andrzeja Hiolskiego

mm nie, 10 lipca 2022 12:47

Setną rocznicę urodzin wybitnego śpiewaka operowego Andrzeja Hiolskiego uczczono podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża specjalnym koncertem „Bel canto – amore mio”. Sześcioro śpiewaków, z Edytą Piasecką i Liangiem Yu na czele, wykonało słynne arie, które niezrównany baryton albo śpiewał sam, albo występował w zawierających je operach. – W tej chwili nawet młodzi wokaliści nie wiedzą kim byli Ładysz, Paprocki czy właśnie Hiolski, dlatego postanowiłem przypomnieć tę wybitną postać, przygotowując poświęcony mu koncert! – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu Drozdowo-Łomża.

Młoda grafika pod Arkadami

mm so, 09 lipca 2022 09:11

Prace studentów Pracowni Grafiki Artystycznej Andrzeja Kaliny Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie ponownie zagościły w Galerii Pod Arkadami. Na wystawę „Najlepsze dyplomy 2020-2021” składają się dokonania sześciorga bardzo dobrze zapowiadających się młodych artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy. – Jestem z nich dumny! – podkreślał Andrzej Kalina, dodając, że w pracowni nie brakuje kolejnych talentów, tak więc za jakiś czas również chciałby pokazać ich twórczość w zaprzyjaźnionej łomżyńskiej galerii.

Weekend koncertów i innych wydarzeń

mm pt, 08 lipca 2022 08:30

Wystawa prac studentów wybitnego grafika Andrzeja Kaliny. Cztery koncerty w ramach finiszującego XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Letnie kino plenerowe w parku papieskim. Impreza „Aktywnie na bulwarach”, inaugurująca łomżyńskiego ŁoKeRa, zakończona plenerową potańcówką z zespołem Siemieniacy. To tylko niektóre z atrakcji zaczynającego się dzisiaj weekendu. Wstęp na te wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Rowerzysta Koronkiewicz z wizytą u Matki Boskiej

mm cz, 07 lipca 2022 13:56

Znany dziennikarz i pisarz kilka lat temu przemierzał drogi i bezdroża północno-wschodniej Polski z Matką Boską na rowerze. W efekcie powstała lekko napisana, pełna refleksji o świecie i zabawna opowieść o podróży do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia. Ale jakiejże idei uległ 53-letni pisarz humorysta z Białegostoku, że sprowadził się w czwartkowy poranek do Łomży?

Od baroku do współczesności w kobiecym wydaniu

mm cz, 07 lipca 2022 10:20

Wybitna organistka z Gdańska. Ceniona multiinstrumentalistka i wokalistka z Łomży. Sopranistka z Chin, dopiero zaczynająca karierę. Katarzyna Olszewska, Żaklina Olchowik i Zhu Jin wystąpiły wspólnie w łomżyńskiej katedrze. Zachwyciły liczną publiczność perfekcyjnym wykonaniem nader zróżnicowanego repertuaru, w tym klasycznych dzieł Bacha, Mozarta i Brahmsa, a ta twórcza współpraca mogła zaistnieć dzięki międzynarodowemu festiwalowi Drozdowo-Łomża.

Znaczący grant dla Filharmonii Kameralnej

mm śr, 06 lipca 2022 17:00

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzyma blisko 250 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Pieniądze pochodzą z projektu „Kultura bez barier” Dzięki nim oferta orkiestry zostanie jeszcze bardziej dostosowana do potrzeb osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. Łomżyńska instytucja znalazła się wśród 111 dofinansowanych placówek z całego kraju, w tym trzech innych z województwa podlaskiego, a jej wniosek znalazł się na 21 pozycji, zdobywając 55,5 pkt. O pieniądze w ramach tego projektu ubiegało się ponad 400 instytucji.

Łomżyński artysta, pasjonat i animator kultury

mm śr, 06 lipca 2022 11:07

Iwo Świątkowski jest doskonale znany w twórczym środowisku Łomży. Od wielu lat zajmuje się fotografią artystyczną, jest członkiem warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na koncie ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a jego praca była wielokrotnie doceniana, również nagrodą prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Od roku 2015 prowadzi autorską Galerię Kreatywną. To nie tylko możność prezentacji jego fotografii i zarazem pracownia, ale też miejsce licznych wystaw innych twórców oraz wydarzeń kulturalnych. Na tegoroczną Noc Muzeów przygotował kolejną wystawę, opatrzoną przewrotnym tytułem „Nuda”. Stała się ona pretekstem do długiej pogawędki o fotografowaniu i nie tylko.

Folkowa wycieczka do Wenezueli

mm śr, 06 lipca 2022 09:52

Pochodząca z Wenezueli śpiewaczka Beatriz Blanco zaprezentowała publiczności festiwalu Drozdowo-Łomża tradycyjną muzykę ludową ze swego kraju i autorskie kompozycje. – Jestem zadowolona, było bardzo sympatycznie i bardzo miło – mówi Beatriz Blanco. – Ludzie śpiewali ze mną, przyjęli to zaproszenie do wspólnego śpiewania – to też jest fajne! Wcześniej w Hali Kultury rozbrzmiewał instrumentalny jazz w różnych odsłonach, dzięki gitarowemu duetowi łomżyńskich wirtuozów Rafała Pawła Adamczaka i Dariusza Boguskiego.

Operowy seans w Hali Kultury

mm wt, 05 lipca 2022 13:03

Pokaz filmowej rejestracji opery „Sic itur ad Deum” o św. Wojciechu był kolejnym punktem programu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Libretto stworzył, miał udział w reżyserii tej wersji spektaklu i do tego zaśpiewał główną rolę Dariusz Wójcik. Towarzyszyli mu inni artyści znani z festiwalowych scen, z Alicją Rumianowską, Grzegorzem Piotrem Kołodziejem i kreującym dwie postacie Jackiem Szymańskim na czele.

Musicalowy wieczór z Rafałem Songanem

mm pon, 04 lipca 2022 09:35

Rafał Songan był gwiazdą koncertu wieńczącego niedzielny, złożony z pięciu koncertów, maraton XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Uwielbiany przez łomżyńską publiczność baryton, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi, wykonał na patio Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego przeboje musicalowe i filmowe, potwierdzając, że w takim repertuarze czuje się równie dobrze, jak w operowych rolach z „Nabucco” czy z „Makbeta”.

Drozdowska inauguracja festiwalu

mm nie, 03 lipca 2022 11:51

Chińscy śpiewacy Zhu Jin i Liang Yu zachwycili publiczność podczas oficjalnej inauguracji XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na program kameralnego koncertu „Najpiękniejsza jest muzyka polska” w salonie dawnego dworu Lutosławskich złożyły się słynne arie i pieśni Mozarta, Tostiego, Gastaldona czy Donizettiego, dopełnione trzema utworami Moniuszki i Nowowiejskiego. Był też ciekawy akcent instrumentalny, Suita op. 44 na fortepian na 4 ręce nieznanego w Polsce francuskiego kompozytora de Boisdeffre'a, porywająco wykonana przez Annę Mikolon i Rafała Lewandowskiego.

Nowatorskie odsłony artystycznej tkaniny

mm so, 02 lipca 2022 13:59

Efektowne prace najbardziej utalentowanych studentów i wykładowczyń Pracowni Tkaniny Artystycznej Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych złożyły się na wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Ta wystawa nosi tytuł „Pęcznienie”, ale bardzo chętnie dodałabym jej podtytuł „Świeży powiew sztuki”, bo to, co tutaj widzimy, jest to tkanina inaczej, nowe na nią spojrzenie – podkreśla kierownik galerii Karolina Skłodowska.

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę