wtorek, 23 stycznia 2018 napisz DONOS@

Portrety Katarzyny Kostrzeby

Foto: Portrety Katarzyny Kostrzeby
cz śr, 27 września 2017 08:18

– Tak jak maluję prawie 20 lat marzyłam, żeby zrobić taką wystawę tematyczną i w końcu mi się udało – cieszy się Katarzyna Kostrzeba, prezentując w Galerii N wystawę „Portrety”. To głównie obrazy bliskich i znajomych malarki, ukazujące ich charaktery i usposobienie. Są też osoby imponujące pani Katarzynie, jak paraolimpijka Karolina Karwowska z Jedwabnego oraz kobiety – wielkie gwiazdy, które ceni szczególnie.

„Jest taki teatr”

Foto: „Jest taki teatr”
cz pon, 25 września 2017 08:30

Recital Tamary Kalinowskiej uświetnił jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora. Artystka słynnej „Piwnicy pod Baranami” zaśpiewała poetyckie ballady swego autorstwa, sięgnęła też po twórczość Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej, jednak słuchacze najżywiej przyjęli premierę piosenki „Jest taki teatr”, opowiadającej o łomżyńskim teatrze i napisanej na jego jubileusz. – Tak zachwycił mnie pomysł, żeby w takim mieście był teatr lalkowy, że po zaproszeniu na jego jubileusz postanowiłam napisać o nim piosenkę – mówi Tamara Kalinowska. – Takich teatrów jest niewiele, a jest to zupełnie inny rodzaj teatru!

Szczęśliwa para Tadeusz i Barbara w „Mam talent!”

Foto: Szczęśliwa para Tadeusz i Barbara w „Mam talent!”
cz nie, 24 września 2017 21:23

Barbara i Tadeusz Walewaczowie z Łomży oczarowali jurorów i publiczność trzeciego odcinka 10. edycji „Mam talent!”. „Człowiek-orkiestra”, który przeszedł trzy udary i wyzdrowiał zakochany we własnej żonie w programie talent-show zagrał i zaśpiewał dla niej. – Myślę, że każda żona chciałby usłyszeć od swojego męża takie słowa – oceniała wzruszona Agnieszka Chylińska. Równie wzruszeni byli pozostali jurorzy - Małgorzata Foremniak i Agustin Egurrola, oraz publiczność, która występ 66-letniego Tadeusza Walewacza nagrodziła gromkimi brawami na stojąco.

Jubileuszowy „Proces” łomżyńskiego teatru

Foto: Jubileuszowy „Proces” łomżyńskiego teatru
mm nie, 24 września 2017 09:07

Premiera „Procesu” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka uświetniła jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora. Medalami, odznakami i dyplomami uznania uhonorowano z tej okazji 14. pracowników, w tym dyrektora Jarosława Antoniuka oraz pracujących w teatrze od samego początku Dorotę Prusaczyk, Grzegorza Korzenieckiego i Przemysława Karwowskiego. Jubileuszową nagrodę od ministra kultury łomżyński teatr otrzymał też jako instytucja. – Jesteśmy jeszcze młodym, jednym z najmłodszych teatrów lalkowych w Polsce, ale już mamy dorobek, którym możemy się szczycić! – podkreślał Jarosław Antoniuk.

Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni

Foto: Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni
mm nie, 24 września 2017 07:25

Debiutancki film fabularny „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, 34-letniego reżysera i scenarzysty rodem z Łomży, zdobył Złote Lwy, nagrodę główną 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opowieść o pełnej napięć wigilijnej nocy za najlepszy film uznało jury z przewodniczącym Jerzym Antczakiem („Noce i dnie”). Największy i najbardziej prestiżowy przegląd polskiego kina przyniósł absolwentowi SP nr 10 oraz I LO w Łomży sześć nagród, w tym Nagrodę Dziennikarzy i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Odtwórca głównej roli w „Cichej nocy” 31-letni Dawid Ogrodnik (m.in., Tomasz Beksiński w „Ostatniej rodzinie”, najlepszym filmie w Gdyni rok temu) otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Takiego historycznego sukcesu, jak skromny i ambitny Piotr Domalewski, nie odniósł dotąd na ogólnopolskim festiwalu filmowym nikt z Łomży. - Dziękuję moim aktorom, mojej rodzinie, rodzicom i rodzeństwu – mówił szczęśliwy zwycięzca.

Sztuka teatralnej i scenograficznej wyobraźni

Foto: Sztuka teatralnej i scenograficznej wyobraźni
mm so, 23 września 2017 10:09

Scenografię i lalki z przełomowych i najważniejszych spektakli Teatru Lalki i Aktora z ostatnich 14 lat zaprezentowano na wystawie „Sztuka wyobraźni” w Galerii Pod Arkadami. To początek trzydniowych obchodów 30-lecia łomżyńskiego teatru, zaplanowanych na najbliższy weekend. – Zależało nam na tym, żeby była to wystawa ciekawa i różnorodna, pokazująca różne techniki i odmienne podejście do scenografii – podkreśla Przemysław Karwowski – nie tylko kierownik galerii, ale też od 30 lat scenograf TLiA, autor wielu efektownych rozwiązań i lalek, w tym z „Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu” pokazywanych na jubileuszowej wystawie.

Łomżyński „człowiek orkiestra” w „Mam talent!”

Foto: Łomżyński „człowiek orkiestra” w „Mam talent!”
cz pt, 22 września 2017 08:11

Tadeusz Walewacz z Łomży wystąpi w „Mam talent!”. W najbliższą sobotę wykona z żoną Barbarą w programie stacji TVN wielki przebój w romantycznej wersji, walcząc o 3 x tak jurorów: Agnieszki Chylińskiej, Małgorzaty Foremniak i Agustina Egurroli oraz wejście do półfinału. – Pierwsze pytanie było: czy pan kiedykolwiek śpiewał? – mówi Tadeusz Walewacz. – Proszę pana, odpowiadam: nie tylko, że dotąd nie śpiewałem, ale i nie mówiłem, bo jestem po trzech udarach! Wszyscy byli w szoku, bo dla zdrowego człowieka jest to nie do pojęcia, że można czegoś takiego dokonać.

Jubileuszowy sezon łomżyńskiego teatru

Foto: Jubileuszowy sezon łomżyńskiego teatru
cz cz, 21 września 2017 08:07

Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczyna 30 sezon artystyczny. Zainauguruje go premierą „Procesu” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka. Główną rolę zagra debiutant Michał Kucharski, a muzykę napisał Zbigniew Krzywański, gitarzysta zespołu Republika. W ramach jubileuszu odbędzie się też wystawa scenografii w Galerii Pod Arkadami i koncert łomżyńskich aktorów oraz artystki „Piwnicy pod Baranami” Tamary Kalinowskiej, która napisała z tej okazji specjalną piosenkę. Zaplanowano też dwie kolejne premiery, w tym uwielbianej przez dzieci „Pippi” Astrid Lindgren.

Andrzej Janeczko powrócił do Łomży

Foto: Andrzej Janeczko powrócił do Łomży
cz śr, 20 września 2017 08:21

Kulisy swej kariery w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie” opisał Andrzej Janeczko. Poświęcił w niej również sporo miejsca latom spędzonym w Wysokiem Mazowieckiem i w Łomży, gdzie uczył się w liceum i „przez przypadek został Einsteinem”. Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej opowiadał też o swych obecnych zajęciach, o byciu sołtysem i śpiewał w duecie z żoną Mają Piwońską. – Dla mnie jest to powrót sentymentalny do moich dawnych, licealnych lat tutaj – mówi Andrzej Janeczko. – Mam tu też rodzinę, bo w Łomży mieszkają dwie siostry, trzecia przyjechała z Białegostoku na spotkanie z nami; nie zabrakło też przyjaciół, a nawet dawnych nauczycieli!

30 lat historii łomżyńskiego teatru

Foto: 30 lat historii łomżyńskiego teatru
cz wt, 19 września 2017 10:37

Teatr Lalki i Aktora w Łomży świętuje jubileusz 30-lecia. Trudne początki ale i sukcesy wspominają trzej dyrektorzy teatru: jego założyciel i pomysłodawca festiwalu „Walizka” Henryk Gała, Zbigniew Głowacki oraz kierujący TLiA od ponad 23 lat Jarosław Antoniuk.

Muzyczny rekord Guinnessa z epizodem w Łomży

Foto: Muzyczny rekord Guinnessa z epizodem w Łomży
cz wt, 19 września 2017 08:23

Zespół Over The Under bije światowy rekord Guinnessa. Trio z Bydgoszczy zamierza zagrać podczas trasy „100% tour” 100 koncertów w 100 dni. We wtorek w ramach trasy zagrali koncert w pubie „Pod ratuszem”. To dopiero 18. Przed muzykami jeszcze ponad 80 występów, w tym zagraniczne. – Rekord światowy to bodajże 65 koncertów pod rząd i należy do popowego zespołu z USA – mówi śpiewający gitarzysta Karol Korniluk. – W kategorii rock/metal nikt jak dotąd czegoś takiego nie próbował – a już na pewno, jeśli chodzi o granie dzień po dniu!

„Miód na Serce” w Spale

Foto: „Miód na Serce” w Spale
cz pon, 18 września 2017 16:51

Za innowacyjne podejście do repertuaru ludowego Kapela „Miód na serce” zdobyła główną nagrodę w kategorii zespoły instrumentalne na czerwcowym Ogólnopolski Konkursie Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2017. Później były występy na potańcówkach, warsztatach muzycznych i tanecznych, Festynie na Jana w Łomży i Niedzieli św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Teraz Kapela „Miód na Serce” zagrała w Spale na tradycyjnych Dożynkach Prezydenckich.

Debiutanci i gwiazdy na łomżyńskim festiwalu

Foto: Debiutanci i gwiazdy na łomżyńskim festiwalu
mm nie, 17 września 2017 09:07

The Blue Socks z Kielc i Blues Perspective Band z Rzeszowa podzieliły się pierwszym miejscem w konkursie Łomża Blues-Rock Festiwal 2017, zdobywając nagrody po tysiąc złotych każdy. Jury doceniło jeszcze trzy kolejne zespoły, w tym łomżyński Stone Leaf. Gwiazdą wieczornego koncertu był wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka, muzyk jazzowy, bluesowy i rockowy w jednym. – Łomża jest oczywiście znana z pewnego, bardzo popularnego produktu – mówi Grzegorz Kapołka. – Sam korzystam z niego co jakiś czas, ale myślę, że Łomża Blues-Rock Festiwal jest tym drugim znakomitym tutejszym produktem, który już jest znany w całej Polsce!

Dzień polskiego bluesa z czeskim wsparciem

Foto: Dzień polskiego bluesa z czeskim wsparciem
mm so, 16 września 2017 10:47

Plenerowy koncert „Polski Dzień Bluesa” rozpoczął piątą edycję Łomża Blues-Rock Festiwal. Na Starym Rynku bluesa i blues rocka zagrały: łomżyński Holy Water, 48 Godzin i Po 50-ce z Białegostoku oraz pierwszy w historii festiwalu zespół zagraniczny, czeski Mothers Follow Chairs. – Bardzo podoba mi się, że na tym festiwalu jest tak fantastyczna atmosfera – ocenia wokalistka Petra Poláková-Uvírová. – Ludzie świetnie reagują na muzykę, są też bardzo przyjaźni. Czeska publiczność nie jest taka, rzadko okazuje, że coś się jej podoba!

Jubileusz 90 lat Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

Foto: Jubileusz 90 lat Skansenu Kurpiowskiego w Nowog...
mm pt, 15 września 2017 16:09

Koszyki pełne napitków i smakołyków, piękne bukiety kwiatów, obraz, grawerton i listy od dobrych ludzi i życzliwych instytucji - oto dary, jakie na 90-lecie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie składali goście w sali konferencyjnej na poddaszu Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie. Zgromadziło się tam około 100 osób, z kręgu instytucji badających i gromadzących zbiory kultury ludowej, zaś prezenty przyjmowali: kierownik skansenu Urszula Kuczyńska, pracująca w nim 30 lat, i dyrektor Jerzy Jastrzębski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, którego częścią jest skansen. Na jubileuszu byli wnukowie Adama Chętnika (1885 – 1967), etnografa i założyciela skansenu: Joanna Chętnik – Daukszo i Jacek Chętnik. W Nowogrodzie odbyła się konferencja o muzeach na wolnym powietrzu oraz walne zebranie członków Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.

Łomżyński festiwal bluesa

Foto: Łomżyński festiwal bluesa
cz wt, 12 września 2017 09:18

Wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka będzie główną gwiazdą rozpoczynającego się w piątek Łomża Blues-Rock Festiwal 2017. Wystąpi też czeski zespół Mothers Follow Chairs, znany bywalcom największych polskich festiwali oraz trzy krajowe zespoły, w tym łomżyński Holy Water. Ciekawie zapowiada się też część konkursowa z udziałem siedmiu grup, grających nie tylko bluesa/blues-rocka, ale też rock n' rolla czy alternatywnego rocka, tak jak łomżyński Stone Leaf. – Nie jesteśmy jeszcze Rawa Blues czy Suwałki Blues Festival, ale dzieje się u nas coraz więcej! – podkreśla Bartek Leszczyński, jeden z organizatorów festiwalu, dodając, że wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty i jam session jest wolny, a dobrej muzyki na pewno nie zabraknie.

Ważne integracje teatralne pamięci Tomasza Brzezińskiego

Foto: Ważne integracje teatralne pamięci Tomasza Brze...
cz pon, 11 września 2017 14:11

- Spotkania z grupami teatralnymi z różnych miast, środowisk i pokoleń są dla nas bardzo ważne, ponieważ to podnosi poczucie własnej wartości, daje większą pewność siebie i niesie radość, kiedy zdobywa się i oczarowuje nową publiczność, złożoną z innych widzów niż koleżanki i koledzy oraz rodzice – mówi Anna Starachowska, muzykoterapeutka w Warsztatach Terapii Zajęciowej Bona w Łomży, której Grupa Teatralna Gesty wystawiła symboliczną sztukę „Poszukaj swojej jabłoni” na Integracjach Teatralnych w Miejskim Domu Kultury DŚT. Pierwszą edycję tej imprezy poświęcono pamięci aktora i reżysera Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), twórcy Czarnego Teatru Sivina II.

Artystyczna droga Przemysława Karwowskiego

Foto: Artystyczna droga Przemysława Karwowskiego
cz cz, 07 września 2017 15:54

60-lecie urodzin Przemysław Karwowski uczcił jubileuszową wystawą „W drodze”. W Galerii Sztuki Współczesnej artysta zaprezentował obrazy z lat 1987-2017 oraz lalki i projekty związane z powstawaniem scenografii do, znaczącego w jego twórczości, spektaklu „Pasja”. – To jeden z ważniejszych spektakli w mojej karierze – mówi Przemysław Karwowski, autor ponad 60 scenografii teatralnych oraz 30 indywidualnych wystaw malarstwa w kraju i za granicą. – Z kolei ta część malarska jest dla mnie ważniejsza o tyle, że jest bardziej osobista, tylko moja. Mam też nadzieję, że nie są to moje ostatnie obrazy, chociaż oczywiście mam świadomość, że większość tej drogi już się przebyło – ile jej jeszcze będzie, zobaczymy!

Rozśpiewani łomżyńscy seniorzy

Foto: Rozśpiewani łomżyńscy seniorzy
cz śr, 06 września 2017 08:07

Starszy wiek i bycie emerytem nie muszą oznaczać braku aktywności. Wiedzą o tym doskonale członkowie założonego w czerwcu zespołu Tabor. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem „Człowiek Nie Wiek” mają salę prób w Domku Pastora, gdzie pracowicie ćwiczą dwa razy w tygodniu. Cel? Przyjemne spędzanie wolnego czasu, rozwijanie artystycznych zainteresowań, na które kiedyś nie mieli szans i chęć wyjścia z muzyką do ludzi. – Na początek chcemy wystąpić już na najbliższej „Senioradzie” w Łomży, planujemy też kolejne koncerty – zapowiada Teresa Dzięgielewska. – Nie wyobrażamy sobie tylko siedzenia w domu: trzeba spełniać się, realizować, dawać coś od siebie!

„Mesjasz” w Katedrze na początek festiwalu

Foto: „Mesjasz” w Katedrze na początek festiwalu
cz pon, 04 września 2017 07:10

Słynne oratorium „Mesjasz” rozpoczęło XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Arcydzieło Jerzego Fryderyka Haendla wykonali, na instrumentach z czasów kompozytora, soliści i chór Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Kosendiaka. Wybitny dyrygent przygotował już kolejną sensacyjną premierę: na festiwalu Wratislavia Cantans którego jest dyrektorem, zostanie wykonana zapomniana kompozycja Stanisława Moniuszki. Marzeniem Andrzeja Kosendiaka jest, by była ona grana na innych scenach – również w Łomży, do której artysta wraca często i z ogromną przyjemnością.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0