Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Artyści i łomżyniacy pożegnali Przemysława Karwowskiego

mm pon, 20 lutego 2023 18:01

- Praca była Twoją pasją, a teatr drugim domem, któremu oddałeś połowę swojego życia... – tak po mszy żałobnej Przemysława Karwowskiego (1957-2023) mówił w kaplicy na starym cmentarzu Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. - Od początku istnienia teatru przez 35 lat byłeś naszym scenografem, wybitnym plastykiem... Po mszy do grobu rodzinnego odprowadzili Artystę najbliżsi z rodziny, sztandar TPZŁ, artyści, przyjaciele z młodości i dojrzałości, łomżyniacy.

Walentynkowe Cantabile w Regionalnym Ośrodku Kultury

mm pt, 17 lutego 2023 08:38

Nieoczywisty koncert walentynkowy przygotowali artyści związani z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Pracujący w nim jako instruktorzy świetni muzycy Grzegorz Sekmistrz i Michał Olchowik opracowali na pianino i akordeon standardy od jazzu do soulu i bluesa oraz polskie przeboje. Zaprosili do współpracy klasyczną sekcję rytmiczną Mateusz Bakun/ Marcin Jadczak oraz wokalistkę Żaklinę Olchowik, a efekt końcowy to porywający koncert „Cantabile”, ukazujący różne oblicza miłości. – Fajnie było podjąć wyzwanie i zaśpiewać z takimi fantastycznymi muzykami oraz wykonać po swojemu tak trudne, ale piękne utwory! – podkreśla Żaklina Olchowik.

Jazzowe walentynki z Arturem Małeckim

mm śr, 15 lutego 2023 09:10

Niezapomniany walentynkowy wieczór zapewnił miłośnikom muzyki Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. W ramach koncertowego cyklu jedyny w regionie Jazzowy Dom Kultury odwiedzili tym razem Artur Małecki & The Creature, czyli trzech młodych, ale utytułowanych już wirtuozów. Laureaci programu Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022 promowali debiutancki, bardzo udany i zbierający świetne recenzje album „Widoki“, zaś na bis zachwycili publiczność swobodną improwizacją z popisami nie tylko lidera, ale też Przemysława Chmiela i Michała Aftyki.

Dominika Ostałowska czyta baśnie dzieciom w MDK

mm pon, 13 lutego 2023 13:37

„My mieszkamy w chatce drwala, tralalala, tralala. Naszą chatkę las okala... A nazywamy się Jaś i Małgosia!” - w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Łomży dzieci z rodzicami słuchały baśni braci Grimm w ładnej interpretacji aktorskiej Dominiki Ostałowskiej. - Byliśmy z naszymi dziećmi pierwszy raz w sobotę na poranku z kulturą i wszyscy mieliśmy pozytywne wrażenia – opowiada z uznaniem dla organizatorów Wioleta Darkowska, 34-letnia mama Oliwii i Natalki. - Byłam też miło zdziwiona, bo czytaniu baśni i warsztatom plastycznym towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie.

„Radość spod kapelusza” czas zaczynać

mm pon, 13 lutego 2023 09:53

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w XVII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – To nasz hołd dla Hanki Bielickiej, który z regionalnego przeglądu stał się konkursem ogólnopolskim – podkreśla jego inicjator i dyrektor ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego, zachęcając utalentowaną młodzież do zgłaszania się. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne, a najlepszy w ocenie jury uczestnik konkursu zostanie nagrodzony Grand Prix.

"Przyjeżdżam tu z ogromną radością"

mm pt, 10 lutego 2023 06:43

Z Grażyną Brodzińską, aktorką, wspaniałą śpiewaczką operetkową, musicalową i operową przed Koncertem Karnawałowym w Łomży rozmawiał Wojciech Chamryk.

Pożegnanie karnawału z jedyną w swoim rodzaju Grażyną Brodzińską

mm pt, 10 lutego 2023 06:41

Aż trzema bisami zakończył się wieńczący karnawał koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Jego gwiazdą była uwielbiana w Łomży pierwsza dama polskiej operetki Grażyna Brodzińska, która zaprezentowała kompletowi publiczności ponadczasowe przeboje musicalowe i operetkowe. Utytułowanej artystce z powodzeniem towarzyszył, a do tego śpiewał też solo, baryton Maciej Bogumił Nerkowski. Byli też inni soliści: koncertmistrzyni Izabela Bławat-Leofreddi, drugi w hierarchii orkiestry skrzypek Piotr Sawicki i występujący w nietypowej roli wiolonczelista z Turcji Can Kehri, ale niespodzianek podczas prowadzonego przez Jana Miłosza Zarzyckiego koncertu było znacznie więcej.

Kurs dla miłośników fotografii przyrodniczej

mm cz, 09 lutego 2023 09:01

Trwają zapisy na zajęcia z fotografii przyrodniczej w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Poprowadzi je Mariusz Markowski, od wielu lat fotografujący przyrodę województwa podlaskiego. Przewidziane są wyprawy w plener i część teoretyczna oraz spotkania z innymi fotografami przyrody. Ilość miejsc jest ograniczona – grupa będzie liczyć maksymalnie 10 osób.

Zmarł Przemysław Karwowski

mm śr, 08 lutego 2023 14:15

Nie żyje Przemysław Karwowski. Po długiej walce pokonała go nieuleczalna choroba. Cud się nie wydarzył. W dniu 8 lutego 2023 r. odszedł wspaniały człowiek, twórca obdarzony wielkim talentem i wrażliwością. Odszedł artysta, który jako malarz, scenograf, fotografik i projektant tworzył dzieła na najwyższym poziomie, doceniane przez znawców i podziwiane przez odbiorców. Z Łomżą związał się z początkiem lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, po ukończeniu studiów plastycznych w Lublinie.

Łomża w moim sercu… Nagrody czekają!

mm pon, 06 lutego 2023 17:12

Po raz X, w 65 roku działalności, wystartował konkurs na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…” organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Objętość prac dowolna, byle pamięć i wyobraźnię zharmonizować.

Narwiańskie meandry Teresy Starzec

mm nie, 05 lutego 2023 08:59

Retrospektywną wystawę znanej malarki Teresy Starzec otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Artystka od lat zgłębia temat pejzażu doliny Narwi, ukazując jej piękno w niezwykle barwnych, bardzo dynamicznych i mających coś z abstrakcji obrazach. To kolejna wystawa Teresy Starzec w Łomży po trwającej blisko ćwierć wieku przerwie. – Mam ogromną radość czerpania z natury, z przyrody – podkreślała Teresa Starzec. – Właściwie jest to czerpanie całym ciałem i duchem, dlatego moje obrazy mają taki wibrujący moment medytacyjny.

Piękna i tajemnicza Narew w filmie Zdzisława Folgi

mm so, 04 lutego 2023 08:05

- Swój początek biorę na skraju Puszczy Białowieskiej i wielkiego bagna Dikoje w uroczysku Orłowo, położonym około 20 kilometrów w linii prostej za wschodnią granicą Polski – opowiada o sobie rzeka Narew delikatnym głosem łomżynianki Doroty Sokołowskiej. Zdzisław Folga, 47-letni fotograf i filmowiec przyrody z Łomży, zrealizował swój trzeci film „Narew - od źródeł do ujścia”.

Popiersie na pamiątkę po symbolu kobiecości

mm pt, 03 lutego 2023 15:41

Jedna z łomżynianek dowiedziała się jesienią 2022 r., że ma guza na piersi. Diagnoza wskazywała jednak, że nowotwór zaatakował obie piersi, więc około 40-letnia kobieta musiała podjąć decyzję o zgodzie na podwójną mastektomię: usunięcie widocznych narządów tułowia. - To, co widzicie, jest odciskiem ciała prawdziwej kobiety – mówi artystka Katarzyna Taudul. - Kobiety silnej, mądrej, pięknej i młodej, która na swojej drodze poznała raka, dlatego musiała stanąć z nim twarzą w twarz.

Konkursy MDK-DŚT dla młodszych i starszych

mm pt, 03 lutego 2023 12:26

Utalentowane plastycznie dzieci i młodzież oraz miłośnicy poezji w różnym wieku mogą już nadsyłać swą twórczość do organizującego dwa konkursy Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zestawy wierszy na XXI edycję ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki trzeba wysłać do 31 marca, prace plastyczne na ogólnopolski konkurs „Makulatura to nie śmieć – Moczary!” do 28 kwietnia. Jego zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz szansę prezentacji swych prac na pokonkursowej wystawie. Na najlepszych poetów czekają nagrody finansowe w wysokości przekraczającej pięć tysięcy złotych.

Cochise ponownie zagrali „Pod ratuszem”

mm pon, 30 stycznia 2023 15:30

Rockowy rok 2023 w wymiarze koncertowym rozpoczął w Łomży wyśmienity występ zespołu Cochise w pubie „Pod ratuszem”. Białostocka formacja nie tylko promowała ostatni album „The World Upside Down”, ale zaprezentowała też pełny przekrój swej twórczości ze starszych płyt oraz kilka coverów. Zagrała również dwie premierowe kompozycje, które we wrześniu ukażą się na jej ósmym albumie. Był to również jeden z pierwszych koncertów grupy z nowym perkusistą Grzegorzem Hiero, zaś wokalista Paweł Małaszyński nie krył zadowolenia, że mogą po raz kolejny gościć w Łomży, a koncert, tak jak poprzednio, jest wyprzedany.

Troje laureatów łomżyńskich przesłuchań konkursu im. Stanisława Jopka

mm nie, 29 stycznia 2023 10:19

Hanna Skowrońska z Augustowa, Hanna Krzyżewska z Suwałk i Adam Tomaszewski z Warszawy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Kolejnym będzie finał w październiku, a na zwycięzców organizowanego przez PZLPiT „Mazowsze” konkursu czekają nagrody w wysokości przekraczającej 90 tysięcy złotych. – Mam nadzieję, że ten konkurs już na stałe wejdzie do naszego kalendarza imprez kulturalnych, bo jest to bardzo ciekawa forma popularyzacji muzyki ludowej – podkreślał Bernard Karwowski, juror i koordynator konkursu z ramienia MDK-DŚT.

Łomża i Nowogród w debiutanckiej powieści łomżynianki

mm so, 28 stycznia 2023 13:43

- Pierwszym marzeniem było napisać, a gdy już powstała, to aby mamie się spodobało. Potem kolejne, a może jakieś wydawnictwo by się znalazło … – zdradza Anna Rybakiewicz i dodaje, że dwa dni po wysłaniu maila wydawnictwo zdecydowało o wydaniu jej powieści „Lekarka nazistów”.

„Hej kolęda, kolęda!” w łomżyńskiej Filharmonii

mm cz, 26 stycznia 2023 09:17

Ponad pięćset osób wybrało się na koncerty kolędowe Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. W pierwszym „Ferie z Filharmonią” uczestniczyły przedszkolaki oraz seniorzy. W drugim, odbywającym się w ramach grantu „Filharmonia dostępna”, zakończonym warsztatami plastycznymi i muzycznymi, publiczność była jeszcze bardziej zróżnicowana. Starsi słuchacze z zachwytem słuchali sopranistki Hanny Zajączkiewicz. Młodsza część widowni entuzjastycznie przyjęła znanego z programu „The Voice of Poland“ wokalistę Andrzeja Stankiewicza, Polaka z Wilna, studiującego obecnie w Olsztynie.

Michał Salamon zagrał w Jazzowym Domu Kultury

mm wt, 24 stycznia 2023 10:53

Kwartet pianisty Michała Salamona wystąpił w MDK-DŚT. Był to kolejny z cyklu koncertów, organizowanego w ramach „Jazzowego Domu Kultury”, mającego promować ambitną muzykę w wykonaniu młodych muzyków. Grupa zaprezentowała materiał z autorskiego albumu lidera „Lion’s Gate”, który został wykonany w zupełnie innej obsadzie instrumentalnej niż na płycie: zmieniła się sekcja rytmiczna, zabrakło skrzypiec i trąbki, ale z powodzeniem zastąpił je saksofon Grzecha Piotrowskiego. – Każdy z tych utworów ma swoją historię, zapisaną za pomocą dźwięków – podkreślał Michał Salamon, opowiadając o genezie albumu.

Studniówkowa wystawa uczniów Plastyka

mm pon, 23 stycznia 2023 12:21

Doroczną wystawę studniówkową maturzystów Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Jest to nasz debiut w środowisku artystycznym Łomży – podkreślali młodzi artyści, zaraz po wernisażu udający się na studniówkę. Mają tym większe powody do satysfakcji, że przez dwa lata uczyli się zdalnie, nie mając takich możliwości rozwijania swego talentu jak wcześniejsze roczniki. Sprostali jednak wyzwaniu, prezentując bardzo efektowne, chociaż wyraźnie naznaczone traumą minionych dwóch lat, prace.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę