Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 listopada 2021 napisz DONOS@

Teatr Dramatyczny z Białegostoku w Hali Kultury w Łomży rozpoczął nowy sezon teatralny

mm pt, 17 września 2021 10:01

Kultowym spektaklem „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczął w Hali Kultury nowy sezon teatralny. Kreujący główną i jedyną rolę Krzysztof Ławniczak perfekcyjnie pokazał ogłupionego komunistyczną ideologią, typowego homo sovieticusa, oszołomionego tym, że można kupić bez kartek chleb czy mieć porządne buty. Są już plany cyklicznego prezentowania w Hali Kultury kolejnych spektakli białostockiego teatru, który przez najbliższe dwa lata będzie częściej grać wyjazdowo z powodu remontu swej siedziby.

Szukają dyrektora dla Muzeum w Drozdowie

mm cz, 16 września 2021 17:42

Do końca września chętni kandydaci mogą ubiegać się o zwalniane stanowisko Dyrektora Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Starostwo powiatowe właśnie ogłosiło konkurs na to stanowisko.

Michał Rusinek w Łomży

mm wt, 14 września 2021 17:25

Jest pisarzem, poetą, tłumaczem, felietonistą i literaturoznawcą, autorem tekstów piosenek i librecistą musicali dla dzieci oraz dorosłych. Jego popularne książki również adresowane są do różnych grup wiekowych, od „Wierszyków domowych” i „Limeryków” do „Dobrej zmiany, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów”. Do tego przez wiele lat był sekretarzem literackim Noblistki Wisławy Szymborskiej, o której też napisał książkę. To wszystko sprawiło, że poniedziałkowe spotkanie z Michałem Rusinkiem w Hali Kultury, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Jego bohater opowiadał o swej twórczości, wspominał panią Wisławę, sypał anegdotami i mówił o tym, czego na co dzień się nie usłyszy – na przykład dlaczego Łomża dotąd kojarzyła mu się farmaceutycznie.

Mistrzowski koncert dla Prymasa Tysiąclecia

mm pon, 13 września 2021 09:21

Wirtuoz organów Roman Perucki ponownie wystąpił w Łomży. W katedrze zagrał dwa koncerty Jerzego Fryderyka Haendla, ale na pozytywie, to jest przenośnych organach oraz wystąpił w duecie z wirtuozem skrzypiec Mateuszem Kasprzakiem-Łabudzińskim. – Muzyka organowa jest niezwykle bogata i właściwie dotykając, jakiego by nie było kompozytora, możemy nasycić się pięknem minionych czasów i kunsztem tych twórców – mówi Roman Perucki. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą włoskiego dyrygenta Manfredo di Crescenzo. Koncert odbył się w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica i był poświęcony przez artystów pamięci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w dniu jego beatyfikacji.

"Ostatni schron Góry Strękowej" - widowisko w Wiźnie

mm nie, 12 września 2021 21:31

Wyjątkowy charakter mają w tym roku obchody 82 rocznicy obrony odcinka "Wizna". Na placu pod kościołem w Wiźnie, mieszkańcy przygotowali spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej". To unikalne, niezwykłe i poruszające wydarzenie przyciągnęło w sobotni wieczór tłumy, które w skupieniu i zadumie oglądało zmagania aktorów z sąsiedztwa.

Inscenizacja walk o Nowogród

mm so, 11 września 2021 11:39

Widowisko historyczne "Inscenizacja walk o Nowogród z września 1939 roku", które w tym roku odbędzie się po raz piętnasty ma na celu uczczenie pamięci żołnierzy Wojska Polskiego 33 Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich walczących w Nowogrodzie oraz nawiązanie do wydarzeń historycznych i przypomnienia walk jakie toczyły się z przeważającymi siłami wroga - piszą organizatorzy.

Europejski festiwal imienia Katarzyny Kuklińskiej

mm so, 11 września 2021 10:36

Projekcja filmu „Uścisków twoich mi potrzeba” zakończyła Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich im. Katarzyny Kuklińskiej. Przez trzy dni w Hali Kultury wyświetlano krótkie metraże, promujące integrację i poruszające tematykę niepełnosprawności. Festiwal odbył się w ramach 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Jego patronką była zmarła w marcu Katarzyna Kuklińska, prezes Fundacji Ja i Ty, inicjatorka nie tylko tego projektu, ale też wielu innych działań społecznych i kulturalnych. – Uznaliśmy, że trzeba tę inicjatywę kontynuować – mówi Piotr Boratyński, kierownik biura Fundacji Ja i Ty. – Kasia traktowała ten festiwal jak swoje dziecko, a do tego to jedyne trzy-cztery dni, kiedy ten temat jest poruszany, mówi się o integracji, wiele osób może zmienić swoją perspektywę postrzegania niepełnosprawności.

LEMonGAME łomżyńskiej biblioteki

JJS pt, 10 września 2021 13:57

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna realizację kolejnego projektu LEMonGAME. Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie zasług Stanisława Lema z okazji przypadającej 12 września 100. rocznicy urodzin tego wybitnego pisarza, filozofa i futurologa. To pierwsze przedsięwzięcie tego typu, realizowane przez łomżyńską książnicę wyłącznie w formie online. – Książki Stanisława Lema są nośnikami niesamowitych opowieści, każda z nich to osobna historia dająca nieskończone możliwości interpretacyjne i poznawcze – mówi dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. –Dlatego chcemy zaproponować młodzieży udział w konkursie z nagrodami na zaprojektowanie i własnoręcznie wykonanie gry planszowej lub karcianej na bazie książek autora „Cyberiady”.

Filharmonicy rozpoczęli kolejny sezon

mm pt, 10 września 2021 09:54

Filharmonia Kameralna w wielkim stylu rozpoczęła nowy sezon artystyczny 2021/22. Orkiestra pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego olśniła słuchaczy perfekcyjnym wykonaniem V symfonii c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena. Gwiazdą wieczoru była gruzińska skrzypaczka młodego pokolenia Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, prezentująca zachwyconej publiczności Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. – Jest to pierwszy sezon w ponad 40-letniej historii naszej instytucji, który otwieramy w prawdziwej sali koncertowej! – podkreślał dyrektor Jan Miłosz Zarzycki.

Co na weekend

mm pt, 10 września 2021 09:06

Weekend stał będzie pod znakiem historii. Odbędzie się m.in. inscenizacja bitwy w Nowogrodzie i spektakl historyczny w Wiźnie. Odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Witolda Pileckiego w Łomży i zobaczymy premierę filmu o wizycie Jana Pawła II w Łomży.

Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich im. Katarzyny Kuklińskiej - komunikat

mm cz, 09 września 2021 17:49

Informujemy, że w dniach 8-10 września 2021 odbywa się Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich im. Katarzyny Kuklińskiej współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łomży. Festiwal od kilkunastu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”.

Malarskie stany przejścia Radosława Jastrzębskiego

mm cz, 09 września 2021 09:46

Wystawę malarstwa Radosława Jastrzębskiego otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To prezentacja części dotychczasowego dorobku absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, nauczyciela rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. – W moim malarstwie staram się uchwycić stany przejścia, czy też przeistaczania się jednych form w drugie – wyjaśnia Radosław Jastrzębski. – Różnorodność stylistyczna, polegająca na zderzeniu kontrastowych rozwiązań formalnych (od klasycznego realizmu po nowoczesne tendencje malarskie) służy przedstawieniu swego rodzaju napięcia emocjonalnego, wewnętrznego rozdarcia. Obrazy stają się wizualizacją strumienia świadomości egzystencjalnego rozbicia i próbą uporządkowania tego wewnętrznego chaosu.

Integracyjny piknik w parku

mm pon, 06 września 2021 11:21

– Czegoś takiego tutaj to już dawno nie pamiętam! – mówi mieszkanka ulicy Stacha Konwy, dodając, że przy tak ładnej pogodzie grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji. Podobnego zdania było wiele innych osób, dlatego wielogodzinna impreza integracyjna „Od seniora do juniora” w parku im. Jakuba Wagi cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zgodnie z założeniami organizatorów przyciągając kilka pokoleń mieszkańców Łomży.

Łomżyńscy artyści ponownie na Farnej

mm nie, 05 września 2021 12:39

Piątą wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego otwarto w Restauracji Na Farnej. Bierze w niej udział 17. malarzy i fotografów, w tym dwóch debiutujących w tym gronie, prezentujących swe najnowsze prace. Wernisaż wystawy dorosłych twórców poprzedził pokaz prac dzieci i młodzieży, wykonanych podczas kursu estetyki i kreatywności, prowadzonego przez Ivaylę Żivkową Roszak, inicjatorkę całego przedsięwzięcia. Zbierano też pieniądze na operację Julii Kierzkowskiej oraz fetowano urodziny Mieczysława Mazura, który w dniu wystawy skończył 81 lat i wciąż jest aktywny twórczo.

Łomżyńskie Narodowe Czytanie i jubileuszowa ławeczka

mm so, 04 września 2021 17:53

W Łomży ponownie odbyło się Narodowe Czytanie. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytali przedstawiciele władz z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim i wicestarostą Marią Dziekońską na czele, aktorzy Teatru Lalki i Aktora oraz młodzież z łomżyńskich szkół średnich i podstawowych. Z okazji przypadającego w tym roku 75-lecia powstania biblioteki odsłonięto też przed nią ławkę „Zasmakuj w czytaniu”, należącą do „Zaczytanego szlaku”. Powstała z inicjatywy prezydenta Łomży, a autorką zdobiących ją obrazów jest znana malarka Teresa Adamowska.

Przeszłość i teraźniejszość Weroniki Tadaj-Królikiewicz

mm so, 04 września 2021 14:41

Wystawę rysunków i instalacji Weroniki Tadaj-Królikiewicz, zatytułowaną „Domność. Czas i Przestrzeń”, otwarto w Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Autorka zderza w swych pracach dwa światy: postindustrialną surowość rozmaitych budynków oraz domów wypełnionych ludzkimi postaciami, współczesnymi i sprzed wielu lat, w tym podobiznami swych bliskich. – Inspiracją do powstania tej wystawy były budynki i obiekty znajdujące się na Mazurach, na przykład stara szkoła – mówiła Weronika Tadaj-Królikiewicz. – Ale „Domność” to nie tylko budynek, ale też ludzie, moja rodzina i bliscy, bo to człowiek tworzy dom.

Międzypokoleniowe Mosty Kultury w Łomży

mm so, 04 września 2021 14:37

Seansem filmowym w Hali Kultury 11 września rozpocznie się seria spotkań „Międzypokoleniowe Mosty Kultury”, realizowanych pod hasłem „Łomża łączy!”. Ich celem jest integracja młodszych i starszych odbiorców kultury, również dzięki muzyce i literaturze. – Chodząc na różne wydarzenia kulturalne dostrzegłyśmy, że publiczność jest na nich bardzo zróżnicowana: albo tylko starsza, albo wyłącznie młodzi ludzie – mówi Anna Adamiak, wraz z Mają Śmiechowską inicjatorka spotkań. – Pomyślałyśmy, że spróbujemy stworzyć projekt, który połączy te grupy, da okazję do zintegrowania starszych i młodszych na płaszczyźnie kultury.

Nowy skład supergrupy Medusa zadebiutował w Warce

mm pt, 03 września 2021 15:56

Zespół Medusa zagrał w piwiarni Warka pierwszy koncert z nowym wokalistą Normanem Powerem. To rockowa supergrupa, której skład tworzą doświadczeni i znani muzycy, w tym wyśmienici gitarzyści: lider Bartosz „Bratek” Wójcik (Revolucja Jacka Dewódzkiego) i Jacek Krzaklewski (Perfect). – Gramy ze sobą już jakieś pięć lat – mówi Jacek Krzaklewski, jedna z legend polskiego rocka. – Wydaliśmy kilka płyt, zagraliśmy masę koncertów, a teraz rozpoczynamy nowy rozdział, po pandemii i z nowym wokalistą.

Historia i teraźniejszość na muzealnej wystawie

mm cz, 02 września 2021 08:53

Wystawę czasową „33 Pułk Piechoty w Łomży. Historia. Tradycja. Pamięć” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. To wyjątkowa ekspozycja, przybliżająca dzieje istniejącej w latach 1918-1939 jednostki, bohatersko walczącej w roku 1920, w tym podczas tak zwanego Cudu nad Narwią oraz 1939. Składają się na nią nie tylko zbiory muzealne, ale też innych instytucji oraz łomżyńskich kolekcjonerów. – Wystawa wpisuje się w coroczne obochody rocznicy wybuchu II wojny światowej, a w tym roku to wydarzenie staje się swoistą klamrą, spinającą przedwojenne i współczesne tradycje wojskowe w Łomży, ponieważ za dwa dni odbędzie się wręczenie sztandaru 18. Łomżyńskiemu Pułkowi Logistycznemu, który kontynuuje tradycje tej przedwojennej jednostki – mówi historyk Adam Sokołowski, kurator i autor wystawy.

Drozdowo, Derwid i Małgorzata Trojanowska

mm pon, 30 sierpnia 2021 11:17

Koncert piosenek, pisanych przez Witolda Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid, zakończył letni sezon koncertowy w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Na tarasie wschodnim dolnego dworu dawnej siedziby Lutosławskich wystąpili sopranistka Małgorzata Trojanowska i pianista Krzysztof Kulikowski, proponując publiczności prawdziwą muzyczną ucztę. Obok piosenek Derwida zabrzmiały też szlagiery jego przedwojennych kolegów po fachu, a koncert zakończył zaskakujący bis.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę