piątek, 27 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Świąteczny jarmark i gwiazdkowe nutki

Foto: Świąteczny jarmark i gwiazdkowe nutki
cz nie, 10 grudnia 2017 16:51

Siedziba Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży stała się w niedzielę miejscem bożonarodzeniowej imprezy familijnej. Ponad 70. młodych wokalistów brało udział w VII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, jednocześnie odbywały się też Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Zainteresowanych świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem nie brakowało, były też dostępne inne artykuły. – Kupiłam szydełkowe zabawki dla wnuków – mówi pani Maria. – Są prześliczne, bardzo sympatyczne i oryginalne – gdzie indziej takich nie dostanę!

„Skąd Mikołaj wie?” na święta i pod rozwagę

Foto: „Skąd Mikołaj wie?” na święta i pod rozwagę
cz nie, 10 grudnia 2017 16:45

Familijny spektakl „Skąd Mikołaj wie?” na okres świąteczno-noworoczny to najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora. Jest to pierwsze sceniczne wystawienie bajki popularnej autorki Liliany Bardijewskiej oraz reżyserski debiut Rafała Swaczyny, od trzech lat aktora łomżyńskiego teatru. – Ten tekst został przekazany naszemu teatrowi z myślą, że spektakl zostanie zrobiony tutaj, bądź za granicą, ale z naszym udziałem – mówi dyrektor Jarosław Antoniuk. – Przekazałem go Rafałowi, bo to dobry temat na debiut. Sztuka jest bardzo pogodna i wdzięczna, a teatr będzie miał spektakl okolicznościowy dla małych dzieci!

Operowe mikołajki i barwy muzyki

Foto: Operowe mikołajki i barwy muzyki
cz pt, 08 grudnia 2017 08:11

Do magicznego świata opery zabrała swych najmłodszych słuchaczy orkiestra Filharmonii Kameralnej. Opera „Cosi fan tutte” Mozarta miała w Łomży swą sceniczną premierę w wersji dla dzieci, nie była jednak jedyną atrakcją mikołajkowych koncertów. Wcześniej ogłoszono też wyniki III edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”. Trzy najlepsze prace: Alicji Marczewskiej, Igora Lemańskiego i Kacpra Musińskiego zilustrowały najnowszą płytę łomżyńskiej orkiestry, nagranej z udziałem wybitnego kontrabasisty Jacka Miruckiego.

Łomżę widzą bardziej sercem

Foto: Łomżę widzą bardziej sercem
cz wt, 05 grudnia 2017 18:21

9-letnia Karolina Chrostowska ze Szkoły Podstawowej w Pniewie i Karolina Nieciecka, 12-latka z pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury w Łomży otrzymały równorzędne nagrody główne w konkursie pod nazwą „Namalujmy Łomżę, miasto z duszą”. Efektem konkursu organizowanego przez Fundację „Glogerianum” jest kalendarza na 2018 rok, w którym Łomża świętować będzie jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich.

Český rozhlas nagrał Natalię Wojciechowską

Foto: Český rozhlas nagrał Natalię Wojciechowską
cz pon, 04 grudnia 2017 16:38

- Nasza Natalka nigdy dotąd nie miała do czynienia z dyplomatami, a do tego z tyloma naraz i to w jednym miejscu w Ambasadzie Polskiej - opowiada z dumą tata 14-letniej Natalii Wojciechowskiej, uczennicy PSM I i II st. w Łomży w klasie skrzypiec Beaty Stankiewicz. - 30. listopada odbyło się nagranie w siedzibie Czeskiego Radia w Pradze (Český rozhlas), a tego samego dnia wieczorem o godzinie 19. odbył się koncert w Ambasadzie Polskiej w Pradze. Nagranie w Czeskim Radiu było jedną z nagród przyznanych w marcu dla najlepszej uczestniczki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Josefa Micka w Pradze.

Rekordowa „Wirująca Strefa”

cz pon, 04 grudnia 2017 08:23

Przez dwa dni w Łomży odbywał się XVI Międzynarodowy Turniej Tańca „Wirująca Strefa”. W imprezie wzięło udział prawie 600 tancerzy, w tym polska czołówka i goście zza granicy. – Jak wygra się na „Wirującej Strefie”, to człowiek zaczyna się liczyć, bo to prestiżowy turniej! –mówi jego organizator Marek Kisiel, zapraszając do kibicowania w niedzielę łomżyńskim tancerzom, w tym mistrzom i wicemistrzom świata z niedawnych World Dance Championship federacji WADF. Wstęp na imprezę w hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich jest wolny.

Muzyczna uczta z MaBaSo

Foto: Muzyczna uczta z MaBaSo
cz pon, 04 grudnia 2017 08:17

Bernard Maseli, jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, ponownie wystąpił w Łomży. Promował najnowszą płytę tria MaBaSo, które tworzy z innymi wirtuozami: basistą Michałem Barańskim i słowackim perkusistą Danielem Šoltisem. Poza kompozycjami autorskimi lidera zagrali też w MDK-DŚT jazzową wersję rockowego klasyka Queen „We Will Rock You”, a Bernard Maseli zaskoczył słuchaczy solowym wykonaniem na afrykańskiej kalimbie jeszcze słynniejszego utworu. – Mam frajdę, że mogę przerobić coś tak znanego zupełnie po swojemu! – mówi słynny wibrafonista, dodając, że na kolejną płytę MaBaSo szykuje równie zaskakujący cover.

Jubileuszowa giełda i łomżyńskie talenty

Foto: Jubileuszowa giełda i łomżyńskie talenty
cz pon, 04 grudnia 2017 08:11

Marta Długokęcka, Małgorzata Piszczatowska, Alicja Kopczewska, Laura Narolewska i Wiktoria Perzanowska to zwyciężczynie XXV Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka w Regionalnym Ośrodku Kultury. Trzy ostatnie wystąpiły też podczas wieczornego koncertu przewodniczącej jury Hani Stach, zachwycając wyrobioną publiczność interpretacją oraz wykonaniem trudnych piosenek i jazzowych standardów. – To dla nich taka dodatkowa nagroda – mówi Hania Stach, dodając, że ona, mając 15-17 lat, też marzyła o zaśpiewaniu przed profesjonalną wokalistką, zwłaszcza Grażyną Łobaszewską.

„Tacy Sami” wystąpili w Tours we Francji

Foto: „Tacy Sami” wystąpili w Tours we Francji
cz pt, 01 grudnia 2017 09:22

Prawie 4000 osób oglądało dwa spektakle międzynarodowego projektu Mode H. Na scenie centrum kongresowego Vinci w Tours we Francji wystąpiło około 150 tancerzy także niepełnosprawnych w tym reprezentująca Polskę grupa „Tacy Sami” z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Licząca 11 osób grupa taneczna zabrała widzów do Meksyku prezentując „Meksykańską balladę”. - Występ naszych tancerzy przyjęty był entuzjastycznie, a finał spektaklu wzruszający – opowiada Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK Łomża.

Mistrzowie świata w tańcu

Foto: Mistrzowie świata w tańcu
cz pon, 27 listopada 2017 08:39

Tytuły Mistrzów Świata dla Szymona Dmocha w kategorii break dance solo do lat 11 oraz Jeremiasza Cieniewicza i Ali Bojarskiej w kategorii duety juniors 12-15 lat to najcenniejsze z trofeów zdobytych przez tancerzy z łomżyńskiego Studia B.K. Step podczas World Dance Championship federacji WADF. W tym roku największe wydarzenie World Artistic Dance Federation odbyło się w Libercu w Czechach.

Kolor nadziei i nowe wcielenie Closterkellera

Foto: Kolor nadziei i nowe wcielenie Closterkellera
cz nie, 26 listopada 2017 20:56

Closterkeller ponownie wystąpił w Łomży. Legenda rodzimego rocka promowała w MDK-DŚT swój ostatni, bardzo udany album „Viridian”, a do Łomży przyjechała w bardzo odmłodzonym składzie: z gitarzystą Michałem Jarominkiem i perkusistą Adamem Najmanem, prywatnie synem Anji Orthodox i wieloletniego basisty grupy, Krzysztofa Najmana. – „Viridian” to nasza najnowsza płyta i tylko na tej trasie gramy ją w całości, od początku do końca! – mówi Anja Orthodox, dodając, że w nowym składzie gra im się doskonale i pracują już nad kolejną płytą.

Zasłużona Kulturze

Foto: Zasłużona Kulturze
cz pt, 24 listopada 2017 22:36

Bogumiła Wierzchowska-Gosk, aktorka-lalkarka Teatru Lalki i Aktora w Łomży, odebrała przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W teatrze debiutowała niemal równe 30 lat temu – 22 grudnia 1987 roku. Zagrała i stworzyła w nim ponad 50 fantastycznych ról bawiąc i ucząc dzieci i dorosłych o tym co dobre, a co złe. Przez ostatnie 20 lat związana była również z parafią pw. Krzyża Świętego gdzie prowadziła grupę teatralną, stworzyła konkurs krasomówczy im. Hanki Bielickiej czy zapewniała radosną energię w trakcie parafialnych festynów. Wszędzie jej pełno było... W piątkowy wieczór, w parafialnym Centrum Katolickim im. Papieża św. Jana Pawła II, dekoracji Bogumiły Wierzchowskiej-Gosk Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis dokonał wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

Portrety i emocje Natalii Grodzkiej

Foto: Portrety i emocje Natalii Grodzkiej
cz pt, 24 listopada 2017 08:20

– Na mojej wystawie można zobaczyć wszystko to, co kocham i czego się boję, co mnie wzrusza, porusza i inspiruje – mówi Natalia Grodzka. Uczennica III klasy Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka zaprezentowała w Domku Pastora na swej pierwszej wystawie indywidualnej zbiór portretów, będących próbą odkrycia prawdziwego wnętrza ukazanych na nich ludzi: członków jej rodziny czy przyjaciół, ale też zupełnie obcych osób, z którymi spotkała się po raz pierwszy dopiero na planie. – Chciałam pokazać tych ludzi tak, jak ich postrzegam, a oni nie pokazują się przed innymi – podkreśla Natalia Grodzka, dodając, że jej największym marzeniem jest zostanie profesjonalnym fotografem.

Mistrz tradycji kurpiowskiej uczy rękodzieła w Łomży

Foto: Mistrz tradycji kurpiowskiej uczy rękodzieła w ...
cz wt, 21 listopada 2017 08:10

- Człowiek nie może zatrzymać tylko dla siebie tego, co umie, co sam potrafi, ale powinien wiedzą i umiejętnościami dzielić się z innymi, a tym bardziej kulturą ludową, której jest coraz mniej – mówi Czesława Kaczyńska, 74-letnia Kurpianka z Dylewa k. Kadzidła, która prowadzi w Łomży zajęcia z wycinanki kurpiowskiej z papieru, wyszywania haftów, dziergania koronek, robienia kwiatów z bibuły i kierca ozdobnego z kwiatów i nawleczonego na nitki grochu. A do tego Mistrzyni Tradycji, obchodząca w tym roku 60-lecie pracy twórczej laureatka nagrody ministra kultury, naucza tkania w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży na wydobytym z magazynów krośnie drewnianym.

Jubileuszowy festiwal i święto muzyki

Foto: Jubileuszowy festiwal i święto muzyki
cz pon, 20 listopada 2017 08:10

Wokalistka Monika Malczak zwyciężyła w X Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu. – Uroniłam kilka łez, bo nie ukrywam, że to jest jak dotąd najważniejsza nagroda, jaką miałam zaszczyt zdobyć! – mówi Monika Malczak, ciesząc się nie tylko z wygranej, ale też dodatkowej nagrody od jurora Przemka Strączka oraz z tego, że jeszcze w Łomży wystąpi. W jubileuszowym, trwającym trzy dni festiwalu, poza konkursem odbyły się koncerty gwiazd, w tym międzynarodowych składów Quantum Trio, Mike Parker`s Trio Theory, Przemek Strączek Trio oraz czesko-węgiersko-serbsko-tureckiej formacji Tomáš Liška & Invisible World.

Artystyczne wakacje w Supraślu

Foto: Artystyczne wakacje w Supraślu
cz pon, 20 listopada 2017 08:07

27. podopiecznych Anny Bureś z pracowni plastycznej MDK-DŚT zaprezentowało efekty pracy podczas wyjazdowego pleneru na wystawie „Supraśl 2017”. Perła Podlasia zainspirowała dzieci i młodzież do wykonania wielu rysunków i obrazów, w tym ikon, które większość uczestników warsztatów miała okazję pisać po raz pierwszy. – Oglądaliśmy też ikony w muzeum – mówi 8-letnia Dominika. – Fajnie się na tych warsztatach bawiliśmy i to mi się bardzo podobało! – Było bardzo fajnie! – potwierdza 8-letnia Lena. – Robiliśmy ikony, ale nie tylko!

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

Foto: Jest w orkiestrach dętych jakaś siła
cz so, 18 listopada 2017 12:12

Najmłodszy muzyk ma 10 lat, a najstarsi od 10 lat w niej grają. Łomżyńska Orkiestra Dęta Waldemara Borusiewicza w piątek świętowała jubileusz 10-lecie istnienia. Na swój jubileusz w auli II Liceum Ogólnokształcącego zagrali 250 koncert. Były marsze, wiązanki pieśni żołnierskich i patriotycznych, ale także utwory z Władcy Pierścieni, czy „Dzieci Sancheza”. - To popis dla bardzo dobrych orkiestr - mówi Waldemar Borusiewicz. - Niewiele orkiestr w Polsce jest w stanie zagrać ten utwór, cieszy się, że tak młode dzieci są w stanie go zagrać – dodawał podkreślając, że „orkiestra zawsze była starsza”.

Malarskie emocje i debiut w rodzinnym mieście

Foto: Malarskie emocje i debiut w rodzinnym mieście
mm so, 18 listopada 2017 10:36

„Tłumaczenie emocji na obrazy” to debiutancka wystawa łomżynianki Magdy Olszewskiej. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami abstrakcyjne obrazy, pełne soczystych barw, znaczeń i emocji, udowadniając, że jej wykładowca, prof. Andrzej Zwierzchowski nie mylił się, namawiając ją do poświęcenia się malowaniu. – To moja pierwsza wystawa indywidualna – mówi Magda Olszewska. – Cieszę się bardzo, że odbywa się w moim rodzinnym mieście, bo stąd się wywodzę i tutaj są moi bliscy!

Łomżyńska orkiestra nominowana w międzynarodowym konkursie

Foto: Łomżyńska orkiestra nominowana w międzynarodowy...
cz cz, 16 listopada 2017 15:30

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego otrzymała nominację w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2018. Złożone z międzynarodowych ekspertów i krytyków jury doceniło nagraną z udziałem flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz płytę „Flute Reflections”, która zebrała wcześniej bardzo dobre recenzje w zachodnich mediach. – To wspaniała nowina, bo to konkurs o zasięgu światowym – cieszy się dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – Nasza radość jest tym większa, że godnie reprezentujemy Łomżę i Polskę, będąc przedstawicielem niewielkiego przecież miasta.

Konkursowe sukcesy twórców z Klubu Wojskowego

Foto: Konkursowe sukcesy twórców z Klubu Wojskowego
cz śr, 15 listopada 2017 08:07

Wojciech Bogucki z Klubu Wojskowego w Łomży zdobył III nagrodę Ministra Obrony Narodowej w „Military Art” – konkursie filmów, fotografii i plastyki Wojska Polskiego. Na pokonkursową wystawę zakwalifikowano też prace pięciorga innych reprezentantów Klubu Wojskowego. – To nasz wielki sukces, bo spośród ponad 200 wybrano prace tylko 39 autorów – mówi Teresa Matuszelańska. – A ponieważ te nasze prace są wciąż prezentowane w Zamościu, to wymyśliłam też taką retrospektywną wystawę, żeby pokazać to, co od lat i z sukcesami wysyłamy na przeglądy twórczości artystycznej Wojska Polskiego.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0