Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Noworoczny koncert młodych muzyków

mm nie, 14 stycznia 2024 09:34

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym ponownie przygotowali koncert noworoczny. Byli wśród nich również debiutanci, grający dopiero od początku roku szkolnego, a na finał wielopokoleniowy zespół skrzypków z Janem Zugajem na czele wykonał jego pastorałkę „Choinkowe światełka”. Kilka osób nie mogło wystąpić z powodu choroby, ale i tak w sobotnie przedpołudnie w Hali Kultury zagrało 21 osób, w tym część zarówno solo, jak też kilkakrotnie w większych składach, wykonując aż 27 różnorodnych kompozycji.

Koncertowy weekend w Łomży

mm pt, 12 stycznia 2024 07:52

Drugi weekend stycznia upłynie w Łomży pod znakiem koncertów. Będzie przeważać repertuar kolędowy i bożonarodzeniowy, tak jak podczas dorocznego koncertu charytatywnego „Gwiazdka z nieba”, występu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, „Rodzinnego kolędowania z Voice & Music” czy „Kolędy przetrwania” w katedrze. W pubie „Pod ratuszem” będzie można posłuchać rocka, a do wyboru jest też spektakl „Magiczny sklep” , pokaz iluzji „Nie ma szans!” oraz wystawa półmetkowa uczniów łomżyńskiego Plastyka.

Karnawałowy wieczór z Jarkiem Wistem i włoskimi przebojami

mm pt, 12 stycznia 2024 07:47

Jarek Wist zaśpiewał w Łomży najpopularniejsze włoskie przeboje lat 50. i 60. Przypomniał również mniej znane, ale równie piękne piosenki ze słonecznej Italii, by zakończyć koncert zaskakującym bisem z własnego repertuaru. Soliście towarzyszył kwartet pod kierunkiem pianisty Bartosza Staszkiewicza, również autora efektownych orkiestrowych aranżacji oraz Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Rogali. Wszystko to złożyło się na porywający, jedyny w swoim rodzaju koncert.

„Polish Impressions” łomżyńskich filharmoników

mm śr, 10 stycznia 2024 08:59

Rok 2024 Filharmonia Kameralna zaczęła od premiery najnowszej płyty. „Polish Impressions” to już 18 album w dorobku łomżyńskiej orkiestry i zawiera współczesne kompozycje, w tym dwie napisane na jej zamówienie. Powstał pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego, a solistami są wybitni instrumentaliści: flecistka Jadwiga Kotnowska, skrzypek Mateusz Smoczyński (również kompozytor jednego z utworów), klarnecista Artur Pachlewski, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska i akordeonista Klaudiusz Baran. W Rhythm Games można też usłyszeć Krzysztofa Szmańdę, jednego z najwybitniejszych polskich perkusistów jazzowych i klasycznych.

Radosne kolędowanie z chórem Amici

mm pon, 08 stycznia 2024 08:37

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się niedzielny koncert „Kolędy śpiewajmy wesoło!” Chóru Kameralnego Amici z MDK-DŚT. W Hali Kultury trzeba było dostawiać krzesełka, żeby wszyscy chcący śpiewać kolędy z chórem pod kierunkiem Anny Kurowskiej mogli się pomieścić. Nie zabrakło też repertuarowych i obsadowych niespodzianek, bowiem chórzystom w kilku utworach akompaniowały ich pociechy, z 8-letnim trębaczem Franciszkiem Langowskim na czele.

Zaskakująca książka Marka Lechowicza

mm wt, 02 stycznia 2024 16:52

Literacki dorobek Marka Lechowicza powiększył się o kolejną książkę. „O pewnym bałwanku” to dwujęzyczna, polsko-angielska, ciekawa i bardzo efektownie wydana bajka, przybliżająca w przystępnej formie pojęcie wad i przywar, takich jak chciwość, zazdrość czy lenistwo. Dopełniają ją barwne ilustracje Svitlany Radchuk, ukraińskiej artystki, która przez jakiś czas mieszkała w Łomży. – Pomyślałem, że warto coś takiego napisać, bo my-dorośli, możemy różnić się pod kątem politycznym czy każdym innym, ale dzieci powinny mieć jasny przekaz: co jest dobre, a co jest złe – mówi Marek Lechowicz.

Sylwestrowa gala w podwójnym wydaniu i z trojgiem solistów

mm pon, 01 stycznia 2024 10:18

Filharmonia Kameralna zakończyła rok 2023 aż dwoma koncertami sylwestrowymi, tak duże było zainteresowanie publiczności. Gwiazdami koncertu byli Marita Paparizou, Fanke Lyu i Tomasz Krzysica, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Nie zabrakło repertuarowych niespodzianek i zaskakujących wykonań zbiorowych, drugi z koncertów zakończyły aż trzy bisy, a noworoczne życzenia zabrzmiały w języku greckim, chińskim i polskim.

Koncert światowej gwiazdy i inne wydarzenia A.D. 2023

mm nie, 31 grudnia 2023 12:37

Występ słynnego gitarzysty Mike'a Sterna podczas XVI Novum Jazz Festival był największym łomżyńskim wydarzeniem kulturalnym mijającego roku. Łomżę odwiedziło również wielu innych zagranicznych i krajowych artystów, ale równie dobrze na ich tle wypadali nasi reprezentanci. Magdalena Głębocka zdobyła Grand Prix konkursu „Radość spod kapelusza”, a Zdzisław Folga nakręcił kolejny film i współtworzył 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy. Nie zabrakło również wystaw oraz jubileuszy, w tym 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Rozwija się też twórczość grup amatorskich, ale prezentujących bardzo wysoki poziom, jak Teatr na Piątnicy i Projekt Artystyczny Meandry.

Wysokie loty Navaho

mm so, 30 grudnia 2023 15:14

Świetny koncert grupy Navaho zakończył rockowy rok 2023 w pubie „Pod ratuszem”. Był to, po niemal 25 latach, powrót do Łomży zespołu z niej pochodzącego, którego muzycy mieszkają teraz w różnych miastach, ale wciąż grają razem, koncertując i przygotowując debiutancką płytę. Navaho wrócili do Łomży w kameralnej odsłonie unplugged, grając zarówno dawne utwory, wykonywane jeszcze pod nazwą The Paper, najnowsze oraz kilka coverów, z utworami Dżemu na czele. Na przyszły rok zespół zapowiada kolejny, już elektryczny i znacznie większy koncert.

Wrażliwy buntownik Marcin Niemczura (1963 – 1983)

mm pt, 29 grudnia 2023 10:43

40 lat minęło od tragicznej śmierci 11. grudnia absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Łomży... 20-latek miał dwie wielkie pasje: fotografię i poezję, które uchroniła przed zniszczeniem kochająca matka Aniela. Incydentalnie pisywał wiersze do „Głosu Ucznia”, miesięcznika Szkoły. Może lepiej sytuacje sprzed 4-ech dekad obrazuje stwierdzenie, że Marcin czasem przekazywał fragment swojej twórczości do opublikowania w periodyku, przepisywanym na maszynie i drukowanym na offsecie. Po 40 latach młodzież Czarnego Teatru Maskarnia wystawiła etiudy plastyczne do poezji Marcina.

Agnieszka śpiewa łomżyńską kolędę A.D. 2023

mm pon, 25 grudnia 2023 13:41

Pierwsza kolęda cyklu powstała w 2011 roku z inicjatywy Mirosława Roberta Derewońko. Tancerz breakdance Krzysztof Kowalewski napisał tekst i rapował, zaś Ola Domalewska zaśpiewała refren „Życie jest jak kolęda”, gdyż codzienność splata się ze świętami. Muzykę wymyślił poeta i geodeta z Łomży Mariusz Brzostowski, który z dziennikarzem 4lomza.pl stworzył tandem kolędowy. Tym razem do współpracy zaprosili Agnieszkę Żemek - Pawczyńską ze Studia Wokalnego ROK Łomża.

Betlejem Łomżyńskie na drodze Dzieciątka

mm so, 23 grudnia 2023 20:22

Maryja z Dzieciątkiem i Józefem wędrują niezmordowanie przez cały świat od ponad 2 tysięcy lat. Na trasie wędrówki przez starożytne mity (jak pustynie), religie (jak studnie) i wierzenia (nadzieje na zbawienie) od 23 lat znajduje się Łomża. - Z Betlejem Łomżyńskiego, z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ślemy najlepsze życzenia łomżyniakom w Polsce i na świecie i ludziom dobrej woli - mówi Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członkowie TPZŁ i sympatycy już 65-letniego stowarzyszenia spotkali się na opłatku i wernisażu Teresy Adamowskiej.

Kolędowy koncert łomżyńskich filharmoników

mm pt, 22 grudnia 2023 09:14

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, dopełnione słynną „Cichą nocą”, złożyły się na program świątecznego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je sopranistka Mariana Poltorak i tenor Mateusz Oleksiak, ale dyrygujący całością Jan Miłosz Zarzycki miał do dyspozycji znacznie więcej wokalistów, bowiem publiczności nie trzeba było zbytnio zachęcać do wspólnego śpiewania. - Kolędy są nierozerwalnie związane z polską tradycją! - podkreślał prowadzący koncert Mateusz Goc, przybliżając historię kolejnych muzycznych perełek, nierzadko liczących nawet setki lat.

Jakub i Magdalena z II LO najlepsi w tańcach w Augustowie

mm pon, 18 grudnia 2023 20:36

- Ogromny sukces po pół roku intensywnych przygotowań i treningów osiągnęła para 17-latków: Magdalena Kuczewska i Jakub Poleszuk z Łomży, zdobywając 1. miejsce w tańcach standardowych oraz latynoamerykańskich na XXVI Mikołajkowym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego w Augustowie – mówi trenerka Magdalena Pardo - Baczewska z Klubu Tańca Towarzyskiego Akat. - Kuba i Magda wystąpili w klasie tanecznej B. Mamy także sukces w najwyższej klasie tanecznej A, krajowej: Gabrieli Filipkowskiej i Kacpra Tunkiewicza, którzy zdobyli 2 srebrne medale na turnieju Latino Cafe Cup 2023 w Kowalach koło Gdańska. Łomżyniacy triumfowali w standardzie i latinie.

Świąteczne wydarzenia nadchodzącego weekendu

mm pt, 15 grudnia 2023 09:30

Już dzisiaj Łomżę odwiedzi święty Mikołaj i spędzi na Starym Rynku oraz w Hali Kultury aż cztery godziny. W kolejne dni nie zabraknie też innych świątecznych wydarzeń: w sobotę odbędą się „Muzyczne mikołajki” w Galerii Veneda, a w niedzielę całodniowy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Rynku, zwieńczony „Łomżyńską Wieczerzą Wigilijną”. Zaplanowano też szereg innych wydarzeń, od charytatywnego turnieju bilardowego do rockowego koncertu.

Mickiewiczowskie sonety i dwa spojrzenia na Krym

mm pon, 11 grudnia 2023 09:31

Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę „Trzy sonety”. To dwa różne spojrzenia na Krym: klasyczne, czarno-białe ujęcia i barwne, bardziej poetyckie, dzięki zastosowaniu camera obscura, dopełnione również innymi pracami. Obaj artyści wybrali się w podróż śladami Adama Mickiewicza, zainspirowani ponadczasowymi „Sonetami krymskimi”. - Był czas, żeby spokojnie te sonety poczytać, wejść w klimat danego miejsca, zgłębić temat i bardzo ubolewam, że nie udało się nam kontynuować tego projektu, ale mam nadzieję, że jeszcze do tego dojdzie - podkreślał Ryszard Karczmarski. Ryszard Karczmarski, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, znany jest z wieloletniej i bardzo wszechstronnej działalności fotograficznej. Łomżyńscy miłośnicy fotografii mieli okazję oglądać jego prace podczas ubiegłorocznej wystawy poplenerowej „Polaryzacje”.

Bożonarodzeniowa szopka - nasza tradycja i współczesność

mm pt, 08 grudnia 2023 18:34

Ola Polakowska do dziś pamięta, jak z Tatą Jarosławem wykonała w domu szopkę z drewna i siana. Siostry Katarzyna i Agnieszka Pawłowskie wspominają, że na lekcjach w szkole szopki można było zrobić z kartonu i ulepić z plasteliny figurki Świętej Rodziny, pasterzy i królów. Dziewczęta stoją w jasnym holu Hali Kultury, dokąd przyszły na wernisaż szopek bożonarodzeniowych. Mają teraz po 16 i 17 lat, ale po raz pierwszy wspólnie stworzyły z pomocą wychowawczyń w Bursie Szkolnej nr 3 w Łomży okazałą szopkę na konkurs wojewódzki Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku.

MDK-DŚT, ROK i Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają starszych i młodszych

mm pt, 08 grudnia 2023 08:55

Wernisaż wystawy fotograficznej Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego „Trzy sonety”. Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Prelekcja i zwiedzanie wystawy bursztynu oraz kontynuacja akcji „Oddaj dziecko do Muzeum!” - jest w czym wybierać w trwającej już, przedświątecznej gorączce. Można też wybrać się na rockowy koncert do pubu „Pod ratuszem” i wziąć udział w powstającym w jego trakcie teledysku.

Mikołajki z legendarnym aktorem

mm pt, 08 grudnia 2023 08:33

Wiktor Zborowski ponownie wystąpił w Łomży. Wybitny aktor był narratorem mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Bajka „Podróż królewny Melodii“ zaciekawiła nie tylko dzieci, z racji dopracowanej i bardzo różnorodnej warstwy muzycznej oraz świetnej gry orkiestry pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego. Muzyce towarzyszyły barwne slajdy, a finałem koncertu było pojawienie się Świętego Mikołaja.

Zespół z Łomży zagrał w V Maratonie Bluesowym

mm pon, 04 grudnia 2023 13:14

Ponad 20 zespołów z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA występowało na 2 scenach Pubu Sześcian w Białymstoku. W 5. edycji imprezy pobito nieoficjalny rekord Polski nieprzerwanego grania muzyki bluesowej na żywo: 32 godziny i 48 sekund. Maraton zaczął się w sobotę o godzinie 15. i zakończył w niedzielę o godz. 23. Od ósmej rano półtoragodzinny koncert grała łomżyńska formacja The BL Blues Band, która zaprezentowała kilkunastu miłośnikom bluesa aż 18 utworów z 2 autorskich płyt.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę