Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Historyczny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej

JJS śr, 21 czerwca 2023 08:07

„Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej” to kolejny projekt, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Obejmie cykl wydarzeń, między innymi otwarte wykłady popularyzatorskie dotyczące powstania oraz historyczny spacer. Jego adresatami są różne grupy wiekowe z seniorami na czele, a odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. – Realizując to zadanie chcemy popularyzować wiedzę na temat organizacji, przebiegu oraz znaczenia powstania, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej, a także utrwalić historię ziemi łomżyńskiej dla obecnych i przyszłych pokoleń – podkreśla dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresa Fromelc-Pawelczyk.

Miłosna komedia na zakończenie sezonu

mm wt, 20 czerwca 2023 09:09

Teatr na Piątnicy przygotował kolejną premierę. „Wujek, ciotka – to najlepsza swatka” okazała się zagraną ze swadą, pełną humoru komedią o perypetiach Wiktora, któremu wujostwo naraiło aż cztery kandydatki na żonę, jedną gorszą od drugiej, gdy on potajemnie kocha się w innej... Podopieczni Tomasza Bogdana Rynkowskiego zagrali jak zawodowcy, a w głównej roli brylował debiutant Adam Jasiński. – Jestem zachwycony, tym co zaprezentowali! – podkreśla Tomasz Bogdan Rynkowski, zapowiadając na nowy sezon kolejny spektakl: również komedię, ale w nietypowym ujęciu.

30. Dni Kultury Kurpiowskiej i odznaka dla Teresy Pardo

mm pon, 19 czerwca 2023 18:06

Na malowniczym terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie odbyły się XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. Choć na początku z nieba troszkę pokropiło, to w słoneczną i pogodną niedzielę przeprowadzono konkurs śpiewaków ludowych, gawędziarzy, muzyków, kapel i zespołów folklorystycznych. Jury pod przewodnictwem doktora hab. Tomasza Nowaka wyłoniło zwycięzców, nawiązujących do „tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca”, co ma na celu „popularyzację tych tradycji w społeczeństwie..., zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych”. Na jubileusz ODKK w obecności wiceprezes Związku Kurpiów Iwony Zyśk-Choroszewskiej wicemarszałek podlaski Marek Olbryś uhonorował folklorystkę Teresę Pardo.

Biblioteczna wycieczka do Łodzi

mm pon, 19 czerwca 2023 08:37

Czytelnicy i uczestnicy zajęć w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej ponownie pojechali na weekendową wycieczkę. Tym razem, wraz z biurem podróży Tomi Tourist, wybrali się do Łodzi. Główną atrakcją wyjazdu była multisensoryczna wystawa Van Gogh, ale wycieczkowicze byli też w innych punktach miasta, choćby przy ławeczkach Juliana Tuwima czy Artura Rubinsteina. – Wycieczka bardzo mi się podobała, to był miło i ciekawie spędzony czas! – podkreśla Agnieszka Wleciał, a organizatorzy zapewniają, że kolejne to tylko kwestia czasu.

Koncertowe zwieńczenie Dni Łomży

mm nie, 18 czerwca 2023 12:53

Sobotni koncert na muszli przy ul. Zjazd zakończył tegoroczne Dni Łomży i obchody 605. rocznicy nadania jej praw miejskich. Na scenie zaprezentowali się pochodząca z Łomży Marta Kruk, Papa D, Komodo & Thomas Sykes oraz raper Chivas, którego słuchało kilka tysięcy ludzi, głównie żywo reagujących dzieci i młodzieży. Na scenie pojawili się również piłkarze ŁKS 1926 Łomża, świętujący awans do III ligi po zwycięskich derbach powiatu z KS Śniadowo.

„Wakacje małych odkrywców” w Muzeum Północno-Mazowieckim

mm so, 17 czerwca 2023 13:01

Inspirujące zajęcia z kulturą i sztuką w tle. Poznawanie wielowiekowej historii Łomży z archeologiem i historykiem. Warsztaty plastyczne pod kierunkiem artystów oraz kulinarne i wycinankarskie z etnografem. Prelekcja i pokaz dotyczące „biadowania”, lokalnej formy zapasów. To tylko niektóre z atrakcji, przygotowane przez Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży na pierwszy tydzień wakacji dla dzieci w wieku 7-11 lat. Zajęcia są odpłatne, a liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje więc kolejność zgłoszeń.

Niezwykły dar dla skansenu w Nowogrodzie

mm so, 17 czerwca 2023 09:20

- Był nimi mój pokój dziecięco-młodzieżowy umeblowany. Ja w tym łóżku sypiałem i dobrze mi się to spanie wspomina – mówi Seweryn Pusz, który z żoną Grażyną przekazał do Skansenu w Nowogrodzie stare meble. W sumie kilkanaście eksponatów – dzieł rzeźbiarza spod Nowogrodu Konstantego Chojnowskiego.

Nie tylko jubileusz, czyli inne wydarzenia na weekend

mm pt, 16 czerwca 2023 11:51

Poza trzydniowym celebrowaniem 605-lecia nadania Łomży praw miejskich i związanymi z tym wydarzeniami nie brakuje też innych imprez. Wydarzeniem weekendu jest ostatni w tym sezonie mecz IV ligi podlaskiej – jeśli ŁKS 1926 Łomża wygra lokalne derby z KS Śniadowo, awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej. Sporo będzie działo się w Łomży również na początku przyszłego tygodnia.

"Łomża górą" czyli 45 lat Filharmonii Kameralnej

mm pt, 16 czerwca 2023 08:49

Jubileusz 45-lecia istnienia orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego uczciła wyjątkowym koncertem. Jego solistami byli artyści wywodzący się z Łomży: Inga Wawrzynkowska, Adam Kalinowski, Bogdan Kierejsza i Jacek Szymański. Entuzjastycznie przyjęty przez nadkomplet publiczności koncert był jednocześnie jednym z elementów programu obchodów 605-lecia nadania Łomży praw miejskich. W jego trakcie odznaczono również szczególnie zasłużone dla orkiestry osoby, a sama Filharmonia Kameralna otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. – Muszę przyznać, że ten koncert był niezwykły i sam również jestem pod jego wrażeniem, chociaż wiedziałem co się wydarzy! – mówi Jan Miłosz Zarzycki dodając, że atmosfera podczas tego wydarzenia była niesamowita.

Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury

mm pt, 16 czerwca 2023 08:21

Dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki, zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz muzycy Filharmonii Kameralnej to tegoroczni laureaci nagród prezydenta miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Obie instytucje świętują w tym roku jubileusze: muzeum 75-lecie, a orkiestra 45-lecie, które zostało połączone z uroczystymi obchodami 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich oraz wręczeniem prezydenckich nagród.

„Krajobraz zastany” Beaty Szczecińskiej

mm cz, 15 czerwca 2023 10:08

Wystawę grafiki Beaty Szczecińskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Krajobraz zastany” to pierwsza wystawa indywidualna mieszkającej w Łomży artystki, mającej już na koncie liczne laury zagraniczne, wystawy zbiorowe i prestiżowe stypendia. – Traktuję tę wystawę jako swoiste podsumowanie tego, co zrobiłam do tej pory – podkreślała Beata Szczecińska, dodając, że właśnie dlatego obok najnowszych znalazły się na niej również starsze, różnorodne prace i cieszy się bardzo, iż jej pierwsza własna wystawa odbywa się w Łomży.

Wydarzenia jubileuszowego weekendu

mm cz, 15 czerwca 2023 09:54

Już dziś rano rozpoczną się obchody 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Przez trzy dni odbędzie się wiele wydarzeń o charakterze oficjalnym, jak też imprez typowo rozrywkowych. Największą z nich będzie sobotni koncert na muszli koncertowej, zaplanowano również średniowieczny jarmark na Starym Rynku. Wydarzeniem będzie też koncert jubileuszowy z okazji 605-lecia lokacji miasta oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, podczas którego solistami będzie czworo artystów wywodzących się z Łomży, a do tego zostaną wręczone doroczne nagrody prezydenta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Muzyczne inspiracje Fanaberii

mm śr, 14 czerwca 2023 13:31

Wystawę „Muzyka w nas” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już druga wystawa pasjonatek malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś, po zaprezentowanej w grudniu ubiegłego roku ekspozycji „Fanaberie początek”. – Na poprzednim wernisażu, kiedy Jan Zugaj grał na skrzypcach, zrodził się pomysł, żeby pokazać muzykę w nas, spróbować ją namalować – mówi Anna Bureś, dodając, że koleżanki podjęły temat, czego efektem jest kolejna wystawa. Różnorodna, wielobarwna i zachwycająca, tak jak muzyka, która zainspirowała artystki.

Roztańczone i rozśpiewane prezentacje ROK-u

mm wt, 13 czerwca 2023 16:01

Młodzi wykonawcy z różnych zespołów Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży zaprezentowali w Hali Kultury efekty całorocznej pracy. Liczna publiczność oklaskiwała grupy wokalne oraz popisy taneczne AKATU, ale najwięcej braw otrzymały najmłodsze baletnice, tańczące do barokowego Kanonu D-dur Johanna Pachelbela. – Z dziećmi i młodzieżą gościmy tu po raz pierwszy, pokazując przed końcem roku szkolnego większość form, które realizujemy w naszej instytucji – podkreśla dyrektor Jarosław Cholewicki, dodając, że takie występy są najlepszą metodą zachęcenia młodych ludzi do twórczej i artystycznej aktywności.

Szczęśliwa 22. Wirująca Strefa

mm pon, 12 czerwca 2023 20:00

- Jestem mega szczęśliwy, że do Łomży przyjechało ponad 1000 zawodniczek i zawodników z całej Polski, z Włoch i Niemiec, co było największą liczbą w historii naszej imprezy – opowiada tancerz i instruktor Marek Kisiel ze Stowarzyszenia Twórczego Działania B.K. Step w Łomży. 22. edycja Międzynarodowego Turnieju Tańca Wirująca Strefa odbyła się w Hali Kultury na Starym Rynku w sobotę i niedzielę, 10. i 11. czerwca. Rywalizowały dzieci i młodzież, tańczący hip-hop i all styles.

Od Wirującej Strefy do jubileuszu Filharmonii Kameralnej

mm pt, 09 czerwca 2023 09:28

Podczas najbliższego weekendu oraz kolejnych dni w Łomży i w jej okolicy nie zabraknie rozlicznych wydarzeń. Rozpocznie je Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa, dwudniowa impreza organizowana przez Marka Kisiela, znana doskonale tancerzom w całej Europie. Finałem będzie czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra będzie świętować 45-lecie z udziałem znakomitych solistów, bez wyjątku wywodzących się z Łomży; jednocześnie będzie to wstęp do trzydniowych obchodów 605-lecia nadania jej praw miejskich.

„Świat na głowie” Emiliana Kudyby

mm wt, 06 czerwca 2023 15:55

Wyjątkowy pokaz odbędzie się w najbliższą środę w Hali Kultury. Znany społecznik, podróżnik i kolekcjoner Emilian Kudyba zaprezentuje swe unikalne zbiory nakryć głowy z całego świata, efekt ponad 20 lat podróżowania. – Będzie to pierwszy pokaz tego typu nie tylko w mieście czy w regionie, ale też w naszym województwie! – podkreśla dr Emilian Kudyba, dodając, że jego zainteresowania wpisują się w wizerunek Łomży, rodzinnego miasta Hanki Bielickiej, artystki znanej z efektownych kapeluszy. Będzie to nie tylko prezentacja, ale też prawdziwy pokaz mody, dzięki udziałowi uczniów Wety i projektantki Elwiry Horosz.

Kolejna sensacyjna wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim

mm pon, 05 czerwca 2023 07:18

Jedyną w swoim rodzaju wystawę czasową otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. „Abakanowicz” to prezentacja rzeźb jednej z najwybitniejszych polskich artystek Magdaleny Abakanowicz, rzeźbiarki znanej na całym świecie. Pochodzą one z prywatnej Kolekcji Rytel, jak dotąd nie były pokazywane zbyt często, a w takim zestawieniu nigdy. Do tego kolejne rzeźby obrazują poszczególne etapy twórcze artystki, gdyż powstały w latach 1975-2005, a wystawę dopełnia dokumentalny film „Magdalena Abakanowicz. Wracanie do siebie”, wykorzystujący również unikalne materiały z prywatnego archiwum rzeźbiarki.

Jan Miłosz Zarzycki poprowadził w Wiedniu kurs mistrzowski

mm pon, 05 czerwca 2023 07:09

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki przez tydzień prowadził zajęcia w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst. To jedna z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie, istniejąca od początku XIX wieku. Maestro Zarzycki poprowadził tam kurs mistrzowski, poświęcony II Koncertowi skrzypcowemu Karola Szymanowskiego. Są plany kontynuacji tej współpracy, a dzięki coraz częstszym bytnościom dyrektora Filharmonii Kameralnej w Austrii są też szanse na wizyty w Łomży tamtejszych solistów i dyrygentów.

Grand Prix Walizki dla Gruzji

mm nie, 04 czerwca 2023 10:24

Georgian State Puppet Theatre zdobył Grand Prix 36 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Podobnie jak festiwalowe jury spektakl „Georgia” gruzińskiego teatru doceniła również Anna Jakubowska, czyli Szary Widz. – Program festiwalu był bardzo zróżnicowany! – podkreślał dyrektor Jarosław Antoniuk, dodając, że poza spektaklami konkursowymi nie brakowało też przedstawień plenerowych, tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na finał wystąpił doskonale w Łomży znany krakowski Teatr KTO, wykonując, traktującą o życiu i przemijaniu, „Arcadię”.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę