Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Wirtuoz organów zagrał w katedrze

mm so, 02 lipca 2022 13:42

Wybitny organista Andrzej Chorosiński był głównym bohaterem piątkowego koncertu w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2022. – Cieszę się, że przeżywszy 73 lata doczekałem tej szczęśliwej chwili bycia w Łomży – mówi Andrzej Chorosiński, który przez ponad 50 lat występowania niemal na całym świecie, nie miał dotąd okazji zagrania w nadnarwiańskim grodzie. Koncert w katedrze miał charakter organowo-wokalny, stąd udział w nim również dyrektora artystycznego festiwalu, tenora Jacka Szymańskiego i barytona z Chin Liang Yu.

Wołyńskie Słowiki śpiewają i tańczą jak cudowne dzieci

mm pt, 01 lipca 2022 19:50

Dzieci z Ukrainy od niedzieli do niedzieli wypoczywają w Łomży. Chodzą na basen i wycieczki po mieście, wystąpiły na Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i zwiedzały Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. - Mówią mi, że są tu szczęśliwe: jest cisza, nie słychać dwa, trzy razy dziennie ani w nocy syren alarmów, ostrzegających przed rosyjskimi rakietami - opowiada tancerz i choreograf Jarosław Smyrnow. Poznajmy dwójkę tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Wołyńskie Słowiki z Łucka.

Co na weekend

mm pt, 01 lipca 2022 18:18

W najbliższy weekend w rejonie Łomży odbywa się Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża oraz Dni Jedwabnego, gdzie będzie można posłuchać Stachrsky'ego i zespół Imperium. Także w Jedwabnem odbędzie się zlot Motocyklowy.

Dom na granicy Teatru na Piątnicy

mm pt, 01 lipca 2022 12:42

Spektakl „Dom na granicy” Sławomira Mrożka przygotowali aktorzy Teatru na Piątnicy. Prowadzona przez Tomasza Bogdana Rynkowskiego grupa, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy, bardzo ciekawie ukazała tragikomiczny, pełen absurdów, niestety znowu aktualny, groteskowy świat według Mrożka. Dynamiczne i sprawnie zagrane przedstawienie zostało owacyjnie przyjęte przez liczną publiczność. Są plany jego kolejnych pokazów, Tomasz Bogdan Rynkowski zapowiada też podjęcie prac nad następnym, już całkowicie komediowym, spektaklem.

Koniec sezonu i początek festiwalu

mm pt, 01 lipca 2022 11:44

Filharmonia Kameralna i ekipa festiwalu Drozdowo-Łomża ponownie połączyły swe siły. Rezultat to wspólny koncert, poprowadzony przez Jana Miłosza Zarzyckiego i wieńczący bardzo udany sezon łomżyńskich filharmoników, będący jednocześnie festiwalowym preludium. Publiczność świetnie przyjęła nie tylko artystów doskonale w Łomży znanych, sopranistkę Yeyoung Sohn i pianistę Rafała Lewandowskiego, ale również zaledwie 14-letnią, bardzo utalentowaną skrzypaczkę Julię Majewską. Zabrzmiało też „Łomżyńskie tango” Danuty Waśko w zaskakującym wykonaniu, gdzie nikt do końca nie wiedział, kto je zaśpiewa.

Startuje Festiwal Drozdowo-Łomża

mm cz, 30 czerwca 2022 09:37

Wspólny koncert orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz festiwalowych solistów rozpocznie XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Do 10 lipca włącznie w siedmiu miejscowościach, przede wszystkim w Łomży i w Drozdowie, odbędzie się łącznie 18 koncertów i projekcja filmu. – W tym roku na koncertach festiwalowych usłyszą i zobaczą państwo bardzo dużo nowych twarzy, jednak wśród artystów znajdą się również znani śpiewacy, śpiewacy czy instrumentaliści – podkreślał Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. Będą wśród nich koreańska sopranistka Yeyoung Sohn, wybitny organista Andrzej Chorosiński i baryton Rafał Songan, owacyjnie przyjęty podczas swego ostatniego łomżyńskiego występu w minioną niedzielę. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Biblioteczny projekt Ku Niepodległej # Łomża zakończony

JJS wt, 28 czerwca 2022 12:41

Ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych uczestników cieszył się historyczny projekt Ku Niepodległej # Łomża. Był on realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży, dzięki środkom pochodzącym z programu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Jego główną atrakcją były spotkania prowadzone przez lokalnych historyków Tomasza Szymańskiego i Adama Sokołowskiego oraz popularnego pisarza i również historyka Sławomira Kopra. – To bardzo ciekawa inicjatywa! – oceniał po spotkaniu w Domku Pastora pan Stanisław, dodając, że mimo sporej wiedzy historycznej dowiedział się o rzeczach, o których nie miał pojęcia.

Kurpiowski projekt Urszuli Gosk-Baranowskiej

mm pon, 27 czerwca 2022 17:54

Pochodząca z Łomży saksofonistka Urszula Gosk-Baranowska zaskoczyła kolejnym artystycznym wcieleniem. Doceniony ministerialnym stypendium jej autorski projekt „Kółko” to sześć kompozycji, w bardzo efektowny sposób łączących kurpiowskie tradycje z nowoczesnością. Dwa utwory są instrumentalne, w pozostałych śpiewa zespół Kurpiowszczyzna Senior, jest to więc również międzypokoleniowy dialog muzyczny. – Zapraszam do słuchania i do przeniesienia się ze mną w magiczny świat, w moją interpretację, często zapominanego, świata kurpiowskiej krainy – mówi Urszula Gosk-Baranowska.

Muzyczny prezent na jubileusz parafii

mm pon, 27 czerwca 2022 07:16

Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego uświetnił obchody 25-lecia parafii Krzyża Świętego. Orkiestra pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego przygotowała z tej okazji specjalny program, obejmujący nie tylko znane kompozycje instrumentalne, ale też operetkowe i operowe arie oraz musicalowe przeboje. Zaśpiewali je uwielbiany w Łomży baryton Rafał Songan i sopranistka Katarzyna Zając-Caban. Niespodzianką dla publiczności był też wspólny występ orkiestry i kościelnego chóru Spes Unica Katarzyny Szmitko, gdzie jedna z chórzystek również zaśpiewała solo, a w finale wspólnie ze śpiewakami z Łodzi.

Pies Węgielek uczy dzieci empatii i dbałości o środowisko

mm nie, 26 czerwca 2022 12:35

Daria Głowacka i Julia Sacharczuk, aktorki Teatru Lalki i Aktora, przygotowały we współpracy ze scenarzystą Tomaszem Bielińskim autorski spektakl „Mądrość lasu”. To przeznaczona dla najmłodszych widzów poetycka opowieść, mająca uzmysłowić dzieciom potrzeby zwierząt oraz konieczność dbania o naturę. Spektakl był pierwszą odsłoną teatralnej Sceny Inicjatyw Aktorskich, a jego realizacja i premiera w Hali Kultury były możliwe dzięki stypendium artystycznemu marszałka województwa podlaskiego oraz dofinansowaniu prezydenta Łomży.

Familijne święto Farnej dla młodszych i starszych

mm so, 25 czerwca 2022 09:14

Ulica Farna ożyła w czwartkowy i w piątkowy wieczór. Stało się tak dzięki Inicjatywie Społecznej Kulturalna Farna, która zorganizowała dwudniową imprezę integracyjną – Zamysł tego był taki, żeby było bardzo fajnie i bardzo kulturalnie! – podkreślała Magda Sinoff, prowadząca całą imprezę i śpiewająca na jej finał. Były też inne koncerty, w tym bardzo utalentowanych młodych wokalistek Kaliny Luchcińskiej i Oliwii Szmitko, warsztaty i zajęcia plastyczne. Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Łomża – moja mała Ojczyzna”, a głównym wydarzeniem drugiego dnia święta jednej z najstarszych łomżyńskich ulic było otwarcie w Galerii na Farnej dorocznej wystawy środowiskowej lokalnych artystów.

Scena Muzyki Polskiej z Jakubem Jakowiczem i Łukaszem Chrzęszczykiem

mm cz, 23 czerwca 2022 10:50

Fenomenalny koncert duetu Jakub Jakowicz/Łukasz Chrzęszczyk zakończył cykl Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Kameralnej. Wirtuoz skrzypiec i równie biegły pianista zaprezentowali łomżyńskiej publiczności, owacyjnie przyjęty, program złożony z utworów Artura Malawskiego, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Są one wykonywane niezwykle rzadko, szczególnie trwająca 35 minut, arcytrudna lecz przepiękna, II Sonata Pendereckiego. –To kosztuje sporo wysiłku, żeby odcyfrować co tam jest w partyturze, poza tym ten utwór wymyka się standardowym sposobom wykonywania muzyki kameralnej – mówi Jakub Jakowicz, jeden z najwybitniejszych skrzypków w Europie.

Młodzi muzycy zagrali na finał roku szkolnego

mm śr, 22 czerwca 2022 09:30

Prawie 30. uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży zakończyło rok szkolny specjalnym koncertem w Hali Kultury. – Wróciliśmy do pełnej aktywności, w dodatku przybyło dzieci – mówi Jan Zugaj. – Dlatego dzisiaj grały też takie maluchy, które uczą się dopiero trzy-cztery miesiące, ale uznałem, że mogą zagrać, bo sobie poradzą. Podopieczni Jana Zająca, Jerzego Wiśniewskiego i Jana Zugaja zagrali utwory klasyczne i rozrywkowe, w tym wielkie przeboje Carlosa Gardela, Boney M, Roberty Flack czy The Beatles. Nie zabrakło też utworów napisanych przez Jana Zugaja specjalnie dla najmłodszych uczniów.

Dwudniowe święto ulicy Farnej

mm śr, 22 czerwca 2022 08:28

Koncerty, wystawy, liczne warsztaty i zajęcia dla najmłodszych, a do tego ogłoszenie wyników oraz prezentacja efektów konkursów „Łomża – moja mała Ojczyzna” i „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. To tylko niektóre z atrakcji, przygotowane przez Inicjatywę Społeczną Kulturalna Farna, wspieraną przez MDK-DŚT, podczas dwudniowej imprezy integracyjnej, zorganizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. W czwartek impreza zacznie się o 17:00 i potrwa cztery godziny, w rozpoczynający weekend piątek będzie dłuższa.

Barwy z natury ogólnopolskiego konkursu

mm śr, 22 czerwca 2022 08:27

15 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie z Łomży w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Makulatura to nie śmieć – barwy z natury ”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 178 prac z całego kraju. Podsumowała go pokonkursowa wystawa w Galerii Bonar MDK-DŚT, na którą trafiły nie tylko te najlepsze, ale też 69 kolejnych prac. Uczestnicy konkursu stanęli w tym roku przed podwójnym wyzwaniem: musieli nie tylko coś namalować, ale wcześniej samodzielnie przygotować farby z roślinnych barwników.

Rusza budowa pawilonu natury Muzeum w Drozdowie

mm wt, 21 czerwca 2022 19:19

Nowoczesny pawilon na wystawy przyrodnicze zamierza wybudować jeszcze w tym roku Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie. - Muzeum to perła, tutaj bije patriotyczne serce Ziemi Łomżyńskiej - powiedziała dyrektor Ewa Sznejder w poniedziałek podczas podpisywania umowy z Mirosławem Pożarskim, prezesem firmy Pożarski Budownictwo w Białymstoku. Muzeum należy do powiatu łomżyńskiego, więc wicestarosta Maria Dziekońska jak dobry duch czuwa nad całością.

Gra terenowa w hołdzie bohaterskim partyzantom

JJS wt, 21 czerwca 2022 14:35

Stworzona przez uczestników projektu #Czerwony Bór’44 mobilna gra terenowa „Płomienny świt” została z powodzeniem wypróbowana w akcji. Jej premiera miała miejsce podczas obchodów 78. rocznicy bitwy w Czerwonym Borze, jednego z największych starć oddziałów partyzanckich z wojskami niemieckimi w okręgu białostockim. W terenowej rozgrywce uczestniczyło około 50 osób, w tym osiem zespołów biorących bezpośredni udział w grze. – Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o bitwie z 1944 roku i przekazywanie tej historii przyszłym pokoleniom w nowoczesny sposób – podkreśla koordynatorka projektu Jolanta Żochowska. – Gra się sprawdziła, wszyscy byli zadowoleni – to był czas spędzony bardzo przyjemnie i pożytecznie!

21. Wirująca Strefa

mm pon, 20 czerwca 2022 09:19

Tancerze z Polski i zagranicy rywalizowali w miniony weekend w kolejnej edycji Wirującej Strefy. Ta parkiecie w Hali Kultury można było oglądać przedstawicieli Hip Hop-u, Dance, House Dance, All Styles, Wacking, Popping oraz Break dance-u.

Kultura kurpiowska tradycyjnie i na jazzowo

mm nie, 19 czerwca 2022 22:28

W pięknej scenerii Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie odbyły się 29. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. „Tu jest miejsce kurpiowskiej kultury, sztuki i mocy” mówił ze sceny Juliusz Jakimowicz, dyrektor przejętej przez województwo podlaskie instytucji kultury kurpiowskiej.

Koncertowy finał Dni Łomży

mm nie, 19 czerwca 2022 13:16

Trwająca ponad sześć godzin impreza na muszli przy ulicy Zjazd zakończyła tegoroczne obchody Dni Łomży. Jej gwiazdami byli Fisz Emade Tworzywo i ulubieńcy młodszej publiczności Shanguy, na scenie nie zabrakło też reprezentantów lokalnej sceny muzycznej. Były też niespodzianki, jak występ dawno w Łomży nie słyszanego Dawida Litwińskiego czy wykonanie przez wokalistkę Shanguy Shady Cherkaoui piosenki po polsku, ale frekwencja była zaskakująco niska.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę