Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 października 2020 napisz DONOS@

Kurpiowskie uroczysko Agnieszki Zielewicz

Foto: Kurpiowskie uroczysko Agnieszki Zielewicz
cz śr, 16 października 2019 08:14

– Kurpiowszczyzna to mój główny i ulubiony temat, zarówno w fotografii, jak i w naszych poszukiwaniach muzycznych; niezwykle piękne, barwne i pełne tradycji miejsce – mówi Agnieszka Zielewicz. Stąd pomysł dopełnienia wystawy pejzaży „Uroczysko” w Galerii N kurpiowską muzyką kapeli Miód na Serce. Autorka zdjęć też zagrała i zaśpiewała, jest bowiem filarem kapeli, która zdobyła nagrodę główną podczas niedawnego V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Był to pierwszy wernisaż w historii Galerii N z udziałem muzykującej bohaterki wieczoru.

W czwartek finał Folkowej Edukacji

Foto: W czwartek finał Folkowej Edukacji
cz śr, 16 października 2019 08:10

Trwają przygotowania i ostatnie próby przed koncertem Projektu Artystycznego Meandry. W najbliższy czwartek, 17 października 2019 r. (godz. 18.) w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomży, przy ul. Sadowej 12 odbędzie się koncert podsumowujący projekt Folkowa Edukacja. Wstęp wolny!

Sukcesy łomżyńskich tancerzy na Wirującej Strefie

Foto: Sukcesy łomżyńskich tancerzy na Wirującej Strefie
cz pon, 14 października 2019 08:34

Natalia „Naćka” Kisiel zajęła trzecie miejsce w kategorii 13-17 lat hip-hop na Międzynarodowym Turnieju Tańca Wirująca Strefa w Łomży. Dobrze wypadły też łomżyńskie formacje: BK Step zwyciężyła w kategorii street style 17+, a The Sharp One Crew niewiele zabrakło do podium w kategorii hip-hop. W dwudniowym turnieju uczestniczyło około 500 tancerzy z kraju i zza granicy. – Mam satysfakcję! – mówi inicjator i organizator imprezy Marek Kisiel. – 18. edycja Wirującej Strefy za nami: wysoki poziom, wszystko się udało i poszło zgodnie z planem – nic, tylko się cieszyć!

Wirtuoz klawesynu w Łomży

Foto: Wirtuoz klawesynu w Łomży
cz pt, 11 października 2019 08:27

Wybitny klawesynista Marek Toporowski był solistą kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w bieżącym sezonie artystycznym. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Maurizio Colasanti, a zabrzmiały wyłącznie utwory, które dotąd w Łomży nie były wykonywane: kompozytorów włoskich z XIX wieku i klawesynowe dzieła samego Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz współczesnego mu Czecha Josefa Myslivečka. Również maestro Colasanti przedstawił swoją własną kompozycję, pasujący klimatem do klasycznych dzieł fragment suity „Citizen”.

18. Wirująca Strefa z talentami i gwiazdami

Foto: 18. Wirująca Strefa z talentami i gwiazdami
cz cz, 10 października 2019 08:23

Najbliższy weekend upłynie w Łomży pod znakiem młodzieżowego tańca. Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa to jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych turniejów tanecznych w kraju, przyciągający też najlepszych europejskich tancerzy. W 18. edycji turnieju weźmie udział około 500 uczestników, w tym sporo reprezentantów Łomży. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury ze słynnym Crumbsem na czele, goszczącym w Polsce po raz pierwszy. O oprawę muzyczną zadbają polscy i zagraniczni DJ-e. – Zapraszam w sobotę i w niedzielę do hali sportowej przy ul. Ks. Anny – zachęca pomysłodawca i organizator turnieju Marek Kisiel. - Wstęp jest wolny, a emocji na pewno nie zabraknie!

Łomżyńscy uczniowie docenieni na Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku

Foto: Łomżyńscy uczniowie docenieni na Ogólnopolskim ...
cz wt, 08 października 2019 08:06

Nina Jadwiga Adamczak z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży zdobyła drugą nagrodę w młodszej kategorii 3. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych. W tej samej kategorii wyróżnienie honorowe otrzymała Aleksandra Sówka, a obie laureatki są uczennicami Katarzyny Swoińskiej. Łomżyńskie liceum plastyczne jest też organizatorem Biennale, jednego z dwóch konkursów tego typu w Polsce, a nagrodzone prace zaprezentowano na wystawie pokonkursowej w Galerii Sztuki Współczesnej.

Moniuszkowski finał festiwalu Sacrum et Musica

Foto: Moniuszkowski finał festiwalu Sacrum et Musica
cz pon, 07 października 2019 08:22

Koncert muzyki polskiej zakończył XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Głównym punktem programu koncertu w łomżyńskiej katedrze były „Litanie Ostrobramskie” Stanisława Moniuszki, z racji obchodzonego w 200 rocznicę urodzin twórcy polskiej opery narodowej Roku Moniuszkowskiego. Wykonało je czworo śpiewaków, w tym pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański, solistom towarzyszył Kowieński Chór Państwowy z Litwy, a orkiestrą i całością wykonania dyrygował Jan Miłosz Zarzycki. Nader liczna publiczność przyjęła artystów entuzjastycznie, nagradzając ich długimi owacjami na stojąco.

Nie takie brzydkie kaczątko

Foto: Nie takie brzydkie kaczątko
cz pon, 07 października 2019 08:18

„Brzydkie Kaczątko“, jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena, stało się punktem wyjścia do najnowszego spektaklu Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Jarosław Antoniuk, reżyser i autor przekładu tekstu Igora Bojovića, ukazał w tym na poły baśniowym widowisku problem braku zrozumienia dla odmienności i akceptacji, dotykający nie tylko dzieci, ale też dorosłych. – W swojej twórczości szukam ważnych tematów, nie nastawiam się na poklask – mówi Jarosław Antoniuk. – Szukam tematów, w których mogę rozmawiać z młodym widzem i myślę, że jednym z nich jest właśnie „Brzydkie Kaczątko”, bo nasz tekst ma drugie dno.

„Noc bibliotek” dla młodszych i starszych

Foto: „Noc bibliotek” dla młodszych i starszych
cz pon, 07 października 2019 08:12

Spotkanie z Januszem Płońskim, współscenarzystą kultowego serialu „Alternatywy 4” oraz wystawa i pokaz zdjęć Zbigniewa Walczuka były głównymi atrakcjami tegorocznej „Nocy bibliotek” w Łomży. – To pomysł biblioteki, żeby tę „Noc bibliotek” uświetnić moją obecnością – mówi Janusz Płoński. – Cieszę się bardzo, bo to szczególna okazja, żeby spotkać się z czytelnikami, a czasem jest fajny rezonans. Często słyszę, że ludzie oglądają ten serial wielokrotnie i mówią: nie wiedziałem, że on tyle ma w sobie! Spotkania, projekcje filmowe i zabawy dla najmłodszych czytelników odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w jej filiach nr 2 i 4.

The Sixpounder: groove metal, Kayah i Queen

Foto: The Sixpounder: groove metal, Kayah i Queen
cz pon, 07 października 2019 08:10

Mają na koncie trasy ze znanymi zespołami i występy na największych festiwalach. Doszli też do półfinału 7. edycji programu „Must Be The Music”, wokalista Filip Sałapa zawędrował wysoko w „The Voice Of Poland”, a ich muzyka trafiła do filmu „Gotowi na wszystko: Exterminator”. W piątek The Sixpounder pokonali trasę z Wrocławia, by zagrać w klubie PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, gdzie wykonali nie tylko autorskie utwory, w tym sporo premierowych, ale też zaskakujące covery. – Jesteśmy bardzo zadowoleni! – mówi Filip Sałapa. – Był to nasz pierwszy koncert w Łomży, kawał drogi dla nas, ale cieszę się, że ludzie przyszli nas posłuchać i bawili się bardzo fajnie!

Ray Wilson znowu w Łomży

Foto: Ray Wilson znowu w Łomży
mm so, 05 października 2019 12:35

Były wokalista Genesis ponownie zaśpiewał w Łomży. Nie było żadnych zaskoczeń, w programie koncertu znowu przeważały nieśmiertelne przeboje jego dawnego zespołu i solowe dokonania tworzących go muzyków oraz inne covery, dopełnione autorskimi piosenkami Wilsona. – Świetnie być znowu z wami, to już szósty raz – mówił Ray Wilson, obdarowany po koncercie przez fanów podkreślającą ten fakt koszulką. – Kiedy przyjechałem do Polski było to dla mnie dziwne, ale też dobre doświadczenie – dlatego tu zostałem!

Nowy sezon najmniejszego kina w Polsce

Foto: Nowy sezon najmniejszego kina w Polsce
cz cz, 03 października 2019 08:12

Projekcja dokumentalnego filmu „McQueen” o słynnym kreatorze mody i jego tragicznie zakończonym życiu zainaugurowała kolejny sezon Kina Galeria. To połączenie kina studyjnego z Dyskusyjnym Klubem Filmowym w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku, gdzie wyświetlane są niekomercyjne produkcje z kraju i ze świata, filmy głośne i niszowe, ale zawsze warte obejrzenia. – Najmniejsze i najtańsze kino w północno-wschodniej Polsce znowu rusza – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapowiadając regularne, comiesięczne projekcje filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z szeroko rozumianego nurtu kina ambitnego.

Mityczny „Anioł” w przypowieści Radosława Gwizdona

Foto: Mityczny „Anioł” w przypowieści Radosława Gwizdona
cz wt, 01 października 2019 09:23

„Iskra miłości może zmienić noc w dzień” - przypominają na koniec 32-stronicowej książeczki pt. „Anioł” jej autorzy: twórca polskiej opowieści Radosław Cezary Gwizdon, tłumaczka na angielski Małgorzata Dzwonkowski i malarka akwarelek Teresa Adamowska. Wspólnie z Muzeum Północno-Mazowieckim pod dyrekcją Jerzego Jastrzębskiego i Drukarnią Libra – Print Daniela Puławskiego przygotowali baśniową przypowieść, dedykowaną Małym i Dużym Dzieciom, i ich Rodzicom, żeby umieli wesprzeć Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych, prowadzące Hospicjum Św. Ducha.

Nagroda marszałka dla Domalewskiego

Foto: Nagroda marszałka dla Domalewskiego
cz pon, 30 września 2019 19:36

Piotr Domalewski – pochodzacy z Łomży aktor, scenarzysta i reżyser –otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Domalewski jest jednym z 8 tegorocznych laureatów nagrody.

Litewskie tournée Łomżyńskich Filharmoników

Foto: Litewskie tournée Łomżyńskich Filharmoników
cz pon, 30 września 2019 09:24

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, który odbył się w niedzielę 29 września 2019 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP (Franciszkańskim) w Wilnie. Dzień wcześniej Łomżyńscy Filharmonicy wystąpili w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie.

Kultura łomżyńska pędzlem malowana

Foto: Kultura łomżyńska pędzlem malowana
cz pon, 30 września 2019 08:39

Wystawę poplenerową „Kultura łomżyńska pędzlem malowana V edycja – Sulin 2019“ otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Zaprezentowano na niej efekty pracy 14. malarzy z całego kraju podczas letniego pleneru malarskiego w Sulinie koło Wizny. Twórcy jak co roku ulegli czarowi nadnarwiańskiego krajobrazu, chociaż niektórzy pokusili się też o eksperymenty. – Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym ,,Carski Trakt’’ w Sulinie niedaleko Wizny – opowiada komisarz pleneru Justyna Kryszpin-Żmuda. – Mieliśmy tam przepiękne widoki i krajobrazy, które stały się inspiracją dla wielu uczestników pleneru.

Festiwalowe zwycięstwo Franka Przybylskiego

Foto: Festiwalowe zwycięstwo Franka Przybylskiego
cz pon, 30 września 2019 08:08

Franek Przybylski zwyciężył w starszej kategorii XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej Soundtrack-Łomża 2019. Sukces utalentowanemu wychowankowi Studia Piosenki PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych zapewniło popisowe wykonanie piosenek wybranych z najnowszej części przygód Jamesa Bonda oraz z klasycznego musicalu „Upiór w operze“. Jury pod przewodnictwem wybitnej wokalistki jazzowej Lory Szafran przyznało mu też nagrodę za muzykalność, a Jakub Wocial dodatkową, familijny bilet do teatru Rampa. – To był mój pierwszy start w tym konkursie, a poziom był wysoki, dlatego nie spodziewałem się czegoś takiego! – mówi Franek Przybylski, dodając, że wybrał zróżnicowane utwory w których dobrze się czuje.

Młodzi artyści z ROK-u wystąpili przed zespołem Śląsk

Foto: Młodzi artyści z ROK-u wystąpili przed zespołem...
cz nie, 29 września 2019 12:33

Tancerze i wokaliści z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wystąpili przed Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. W Operze i Filharmonii Podlaskiej-Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zaprezentowali świetnie przyjęty program „My z Łomży”, zwieńczony tytułową piosenką, wielkim przebojem z repertuaru Hanki Bielickiej. – Jestem bardzo dumny ze swoich pracowników i podopiecznych – mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Mieliśmy w ostatnich latach sporo dużych występów, ale taki przed tak znanym zespołem jak Śląsk nie zdarza się często i na pewno jest to dla nas wydarzenie!

Życiowe obserwacje Jakuba Ostałowskiego

Foto: Życiowe obserwacje Jakuba Ostałowskiego
mm so, 28 września 2019 12:15

Retrospektywną wystawę „Ale jak to?!” jednego z najwybitniejszych polskich fotoreporterów Jakuba Ostałowskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. – Przez lata fotografowałem królów, królowe, prezydentów, papieży czy ważne wydarzenia, ale to robię dla chleba – najwięcej frajdy mam z fotografowania zwykłych ludzi i zwykłego życia! – mówi Jakub Ostałowski. Stąd na jego zdjęciach tyle codzienności oraz różnych sytuacji z życia, ale w bardzo ciekawym ujęciu, z pogłębionym spojrzeniem na polskie przemiany ostatniego 30-lecia. – Ludzie są tu kluczowi i najważniejsi – wyjaśnia fotograf. – Nawet jak robiłem zdjęcia z wyjazdu wojsk radzieckich z Polski, to nie interesowali mnie generałowie, tylko ci szarzy ludzie, zwykli szeregowcy.

Muzyczne wydarzenie w kościele Krzyża Świętego

Foto: Muzyczne wydarzenie w kościele Krzyża Świętego
cz nie, 22 września 2019 12:25

Koncert słynnej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa okazał się wydarzeniem XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Złożona z najzdolniejszych młodych muzyków z kraju i ze świata orkiestra pod batutą utytułowanego już dyrygenta Marka Wroniszewskiego zagrała w kościele Krzyża Świętego same arcydzieła, w tym monumentalną IX Symfonię e-moll op. 95 „Z nowego świata” Antonína Dvořáka. Zabrzmiał też Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego, dedykowany przez kompozytora soliście, wybitnemu klarneciście Romanowi Widaszkowi. – Współpraca z tą orkiestrą to dla mnie ogromna przyjemność – mówi Roman Widaszek. – To rzeczywiście wyjątkowa orkiestra, złożona z młodych ludzi, pełnych zapału i chęci, co przekłada się na efekty końcowe, a do tego już świetnych instrumentalistów!

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę