Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Muzealna noc i inne wydarzenia na weekend

Wydarzenia tegorocznej odsłony łomżyńskiej Nocy Muzeów odbędą się w tym roku w aż 21 miejscach. Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało z tej okazji nową wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”, a Muzeum Diecezjalne wystawę rzeźby Zbigniewa Gosa. Dwukrotnie wystąpi orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, która zagra arcydzieła dawnych mistrzów, w tym Antonio Vivaldiego. Będą też inne wystawy, koncerty i atrakcje. MPK uruchomiło z tej okazji specjalną, bezpłatną linię autobusową. Noc Muzeów odbędzie się w tym roku również w Piątnicy, Drozdowie i Nowogrodzie.

Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Łomży, wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”. Ukazuje ona historię przedsiębiorstwa na przestrzeni lat, od skromnych początków w roku 1969 do czasów współczesnych, zilustrowaną różnorodnymi, nierzadko unikalnymi, materiałami oraz ciekawie zaaranżowaną. Dodatkową atrakcją wernisażu będzie autobus Autosan H9-35, wyprodukowany w roku 1992, należący do Dariusza Łady i zaparkowany na muzealnym dziedzińcu. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 17:00 i wstęp na nią jest bezpłatny. O 17:30 rozpocznie się i potrwa do północy w muzeum Noc Muzeów, obejmująca zwiedzanie nowej wystawy czasowej oraz stałych: archeologicznej, historycznej, lamp naftowych, etnograficznej i bursztynu. Łomża może pochwalić się jedną z najciekawszych kolekcji lamp nafowych oraz największym zbiorem reginalnego bursztynu w kraju, a wystawa archeologiczna została ostatnio przearanżowana, tak więc będzie co oglądać. Wstęp 1 zł. 

Muzeum Diecezjalne zaprasza od 18:00 do północy do oglądania wystaw stałych, wystawy rzeźby Zbigniewa Gosa, wystawy ikon Teresy Matuszelańskiej oraz o 21:00 na koncert „Księżycowa serenada” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, solistami będą altowiolista Adrian Stanciu oraz wiolonczeliści Iga Marta Ludkiewicz i Can Kehri. W programie, między innymi, utwory najsłynniejszego z Bachów oraz Vivaldiego.

Wcześniej, bo o 19:30, ten sam program zostanie wykonany w kościele kapucynów, który w ramach muzealnej nocy będzie można zwiedzić, łącznie z katakumbami.

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza już na godzinę 15:00.

Po Akademii Bajkowej „Pasterka i kominiarczyk” między 17 a 20 będą trwały warsztaty plastyczne dla dzieci, inspirowane baśniami Hansa Christiana Andersena. Do godziny 23:00 będzie też można zwiedzać wystawę ilustracji książkowej „Pana Andersena za górami, za lasami...”.  Wstęp na wystawę 1 zł, koszt warsztatów 15 zł.

Hala Kultury na Starym Rynku zaprasza na koncert zespołu sióstr Melosik (godzina 18:00) oraz na wystawę grafik Tomasza Modzelewskiego - to druga odsłona Galerii Młodych. 

Pobliska Galeria Pod Arkadami zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie fotografii Marka Noniewicza „Zarys biologii fantastycznej” (17:00-18:00), warsztat graficzny „Fantastyka/przyroda/struktury” (18:00-19:00) oraz 20-minutowy performance artystyczny „Przenikanie” Kai Kozon o 20:00. Nie zabraknie też muzyki, dzięki laureatom festiwalu Big Bit oraz wokalistom eMDeKu, śpiewającym ponadczasowe przeboje Kory i Czesława Niemena. 

CATiK „Domek Pastora” udostępni w godzinach 18:00-22:00 wystawę fotografii Przemysława Karwowskiego „Łomżyński testament”. 

W Noc Muzeów włączają się również prywatne galerie. Iwo Świątkowski zaprasza do swej siedziby (Polowa 16, lok. 23, II piętro) na jubileuszową wystawę „Wyrwane snom” z okazji 10-lecia galerii (16:00-20:00). Galeria Autorska Grzegorza Gwizdona (ul. Rządowa 9) w godzinach 15:00-20:00 proponuje oprawę obrazów od kulis „Rama-panorama”. 

Pracownia Ceramiczna Iwaart Iwony Rafałowskiej (ul. Radziecka 1) będzie czynna w godzinach 17:00-23:00. Odbędą się tam wystawa fotografii Pauli i Błażeja Rafałowskich, warsztaty ceramiczne dla dzieci (wstęp 30 zł) oraz jazzowy recital Pauli Rafałowskiej i Jakuba Wysmułka.

Koncert zaplanowano również w Bibliotece Pedagogicznej CEN w Łomży, gdzie o 20:00 wystąpi Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi, a do tego będzie można obejrzeć wystawę Stanisława Chaberka „Intarsja-drewnem malowane” oraz bajki z projektora „W starym kinie dla dzieci”.

Teatr Lalki i Aktora w godzinach 15:00-17:00 prezentuje teatr od kulis, zaś na 18:00 zaprasza na spektakl „Kino Mirage”. 

Restauracja Na Farnej zaprasza na pokaz slajdów „Łomża w obiektywie Zbigniewa Ciborowskiego” (17:00-23:00), Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na prelekcję Danuty Bzury „Tajemnice łomżyńskiego archiwum” (16:00) oraz na wystawę malarstwa Teresy Adamowskiej „Alleluja Łomżyńskie”. Z kolei Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży w godzinach 17:00-23:00 udostępnia wystawę „Łomżyniacy w Powstaniu Warszawskim 1944 – powstańcze biogramy”, dopełnioną o 17:30 i 19:30 prelekcjami. 

W Piątnicy w godzinach 20:00-24:00 będzie można zwiedzać tunele  Fortu II – Twierdzy Łomża.

Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie będzie czynne w godzinach 16:00-22:00, zapraszając na wystawy stałe i czasowe oraz inne atrakcje. Wstęp 3 zł.

W godzinach 15:00-00:10 po Łomży będzie kursować specjalna i bezpłatna linia autobusowa MPK, a pełny program łomżyńskiej odsłony Nocy Muzeów można znaleźć tutaj. 

Noc Muzeów odbędzie się również w Muzeum-Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Impreza „Kurpiowska muzyka, śpiew i instrumenty” potrwa w godzinach 17:00-21:00, obejmując, między innymi, koncerty, występy i pokazy. Wstęp 1 zł. 

Poza Nocą Muzeów odbędą się również inne wydarzenia. Jeszcze dzisiaj Teatr Seniora Vesny zaprezentuje w Hali Kultury spektakl „Ta nasza młodość”. „Sztuka porusza wzruszającą historię o sile wspomnień i wartościach łączących pokolenia. Spektakl z pewnością poruszy serca widzów i skłoni do refleksji nad upływem czasu i przemijaniem” informują organizatorzy. Początek o 17:00, wstęp wolny.

Kolejne piątkowe wydarzenie to koncert „Lubię wracać tam” w sali Filharmonii Kameralnej. Soliści, zespół wokalny i orkiestra p/d Sebastiana Sikory wykonają znane polskie przeboje. Bilety 115-145 zł. 

W sobotę pub „Pod ratuszem” organizuje koncert rockowej grupy Klangor. Początek około 20:00, bilety w cenie 20 zł. 

Niedziela to kolejne imprezy. MOSiR zaprasza na II Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Łomży. Hala sportowa przy ul. Ks. Anny 18, początek o godzinie 9:00.

Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprezentuje kolejną odsłonę cyklu spotkań „Kolekcjonerstwo z duszą”, poświęcone kolekcjonerskiej pasji Wojciecha Surawskiego. Początek o 13:00, wstęp 3 zł.

 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę