sobota, 20 stycznia 2018 napisz DONOS@

Poetycka pasja na jesień życia

Foto: Poetycka pasja na jesień życia
cz wt, 16 maja 2017 08:10

Władysława Ślesicka przez 35 lat uczyła języka polskiego i historii. Osiem lat temu przeprowadziła się spod Pułtuska do Łomży, a tęsknota za rodzinnymi stronami zaowocowała powrotem do poetyckiego hobby. Jego efektem są dwa tomiki wierszy, a trzeci jest już gotowy do druku. – Z poezją jestem związana od lat i interesowała mnie ona od dziecka – mówi Władysława Ślesicka. – Jak czytam i piszę wiersze otwiera się przede mną inny świat i tak mi zostało do dziś! Swe wiersze i zbiór kurpiowskich pieśni „Co mi w duszy gra” poetka przedstawiła uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Teatr Sivina II i artyści pożegnali Mistrza Brzezińskiego (+81)

Foto: Teatr Sivina II i artyści pożegnali Mistrza Brz...
cz wt, 16 maja 2017 08:08

Ludzie sztuki i kultury, przedstawiciele władz Łomży i miłośnicy Czarnego Teatru towarzyszyli w ostatniej drodze Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), oryginalnego pedagoga, wizjonera, aktora, reżysera, autora i scenografa spektakli animowanych w ciemności. W kaplicy na starym cmentarzu podczas wystawienia ciała modlitwom i refleksji towarzyszyły utwory z Jego spektakli: Musorgski, Vangelis, Jarre... Podczas mszy św. ks. Marian Mieczkowski, duszpasterz ludzi kultury, nie pouczał, a obrazowo ukazał sceny z „Siódmej pieczęci” Bergmana”, kiedy rycerz gra w szachy ze Śmiercią, myśląc, że wygra partię... Wieńce pięknych, świeżych kwiatów przypominały, że Mistrz „Brzezina” - jak zwano twórcę Czarnego Teatru Sivina II – zdobył uznanie wychowanków i swego środowiska.

Kurpiowskie kwalifikacje

Foto: Kurpiowskie kwalifikacje
cz pon, 15 maja 2017 13:42

Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych odbył się w niedzielę w Zbójnej. Na scenie zaprezentowało się blisko 45 wykonawców, a najlepsi z nich wystąpią na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się 17. czerwca podczas XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

BKStep z workiem pucharów

Foto: BKStep z workiem pucharów
cz pon, 15 maja 2017 09:17

Łomżyńskie Studio Tańca BKStep zdominowało odbywający się w Augustowie Ogólnopolski Turniej Tańca Focus. Puchary zdobywali zdobyli zarówno najmłodsi jak i najstarsi tancerze i to zarówno w drużynach, duetach i solo.

Aktorzy, reżyserzy i widzowie o Tomaszu Brzezińskim (+81)

Foto: Aktorzy, reżyserzy i widzowie o Tomaszu Brzeziń...
cz pon, 15 maja 2017 08:35

„Kochamy Cię miłością pierwszą” - napisali na szarfie wieńca żałobnego podopieczni z Czarnego Teatru Sivina II Tomasza Brzezińskiego: aktora, reżysera i scenografa, który zmarł 11. maja 2017 w szpitalu w Łomży. Dzisiaj od godz. 11. do 14.wystawienie ciała w kaplicy przy bramie bocznej na starym cmentarzu, o godz. 14. - msza św. i pochowanie przy głównej alei zabytkowej nekropolii. Zanim zadudni ziemia na trumnie pedagoga Akademii Teatralnej, pierwszego reżysera Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz twórcy niezapomnianych spektakli plastycznych : „Miniatury”, „Obrazki z wystawy”, „Magiczny koncert” czy „Sadko”, posłuchajmy wielbicieli talentu Tomasza „Brzeziny”.

Dary w muzeum i na wystawie

Foto: Dary w muzeum i na wystawie
cz pon, 15 maja 2017 08:19

W ciągu ostatnich 10 lat Muzeum Północno-Mazowieckie wzbogaciło się o ponad osiem tysięcy różnych przedmiotów, w większości darów. Około siedmiuset z nich trafiło do zbiorów muzealnego działu etnografii i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, a najciekawsze na otwartą w niedzielę wystawę czasową „Od tamborka do toporka”. Okazało się na niej, że wartość muzealną może mieć nawet tak banalny przedmiot codziennego użytku jak kuchenny stołek czy serwetka, będąc przy tym świadectwem rozwoju i znakiem czasów w których był używany.

Adam Chętnik patrzy z pomnika na swoje żony w skansenie

Foto: Adam Chętnik patrzy z pomnika na swoje żony w s...
mm nie, 14 maja 2017 08:26

W 50-lecie śmierci Adama Chętnika, 90-lecie skansenu kurpiowskiego i 100-lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej na zielonej skarpie nad malowniczą rzeką w Nowogrodzie odsłonięto 3 pomniki... On stoi odwrócony plecami do Narwi, na kamieniu, a przy nim na dwóch ławkach naprzeciw siebie siedzą obie żony wybitnego etnografa i badacza kultury Kurpiów: Zofia z Klukowskich, pochowana na starym cmentarzu w Łomży w 1950, oraz poślubiona pięć lat potem Jadwiga z Nowickich, która spoczęła w 1995 obok wybitnego męża, naukowca i działacza niepodległościowego na cmentarzu w Nowogrodzie. Inicjatorem takiego upamiętnienia jest Danuta Chętnik, żona Jacka, wnuka etnografa.

Jubileuszowy konkurs imienia Mistrza Jana

Foto: Jubileuszowy konkurs imienia Mistrza Jana
mm nie, 14 maja 2017 07:46

Wojciech Roszkowski z Tykocina zdobył główną nagrodę w 15 edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Drugą nagrodę otrzymała Anna Piliszewska z Wieliczki, jednocześnie autorka najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej, a wyróżnienia i nagrody zdobyło jeszcze troje innych poetów. Finałową galę uświetnił występ mistrza finezyjnego humoru z filozoficznymi podtekstami, poety i satyryka Andrzeja Poniedzielskiego, który swym recitalem rozbawił publiczność do łez.

Poetycki świat Jana Kulki i Roberta Cichowicza

Foto: Poetycki świat Jana Kulki i Roberta Cichowicza
mm so, 13 maja 2017 10:29

Koncert łomżyńskiego barda Roberta Cichowicza rozpoczął podsumowanie XV Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Matematyk o poetyckiej duszy zaprezentował licznej publiczności liryczne ballady i piosenki ze swej debiutanckiej płyty, wykonał też nowe utwory, w tym mające koncertową premierę. – Nie lubię określenia „poezja śpiewana”, dlatego wolę mówić o tym co robię piosenka liryczna – mówi Robert Cichowicz. – Jest to piosenka dla słuchacza, który nie musi być przygotowany do odbioru niełatwej poezji w czystej formie, ponieważ gram coś pomiędzy poezją a balladą.

Nowa Filharmonia Kameralna będzie 2 tygodnie po 600-leciu?

Foto: Nowa Filharmonia Kameralna będzie 2 tygodnie po...
cz pt, 12 maja 2017 09:56

Ratusz ogłosił przetarg na kolejny etap remontu budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży. To przede wszystkim wykonanie robót wykończeniowych oraz technologia widowiskowa i zagospodarowanie działki na której znajduje się dawna sala widowiskowa urzędu wojewódzkiego. W ogłoszeniu zapisano, że zakończenie prac ma nastąpić do 29 czerwca 2018, czyli dokładnie dwa tygodnie po jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Zmarł aktor, scenograf i reżyser teatralny Tomasz Brzeziński (+81)

Foto: Zmarł aktor, scenograf i reżyser teatralny Toma...
cz cz, 11 maja 2017 10:56

Twórca Czarnego Teatru Sivina II w Łomży Tomasz Brzeziński (1936 – 2017) zmarł w czwartek rano po dwóch dniach na oddziale nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie został otoczony fachową opieką lekarzy i troskliwą pielęgniarek. Aktor, reżyser i scenograf, przez ponad pół wieku aktywny na polskiej scenie teatru lalkowego, ma w dorobku wystawionych i napisanych przez siebie kilkadziesiąt sztuk, w jakich występował od 1953 roku.

Perłowy jubileusz muzycznego małżeństwa

Foto: Perłowy jubileusz muzycznego małżeństwa
cz pon, 08 maja 2017 08:13

Stare Dobre Małżeństwo, jedna z najwybitniejszych grup poetyckiej krainy łagodności, ponownie zagrała w Łomży. Świętujący 30-lecie działalności zespół wykonał swe największe przeboje i najnowsze utwory, a publiczność najżywiej reagowała na ponadczasowe teksty Edwarda Stachury. – Doprawdy trudno uwierzyć, że my z profesorem Ziobrą już tyle lat wpychamy te suche szczapki poezji do ogniska naszego zespołu, żeby się chociaż tliło – mówił Krzysztof Myszkowski. – Nie wiem kiedy to zleciało!

Walce i krakowiaki na majowe święto

Foto: Walce i krakowiaki na majowe święto
cz cz, 04 maja 2017 08:17

Koncert muzyki polskiej zakończył w Łomży obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził dyrygent z Włoch Gabriele Pezone, a solistką w utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego była, robiąca międzynarodową karierę, pianistka młodego pokolenia, Anna Miernik. – Za pierwszym razem prowadziłem tu utwory Witolda Lutosławskiego i był to dla mnie wielki zaszczyt – podkreśla Gabriele Pezone. – Dziś, podczas tego tak ważnego dla Polaków święta, też zabrzmiały utwory polskich kompozytorów!

Polskie przeboje na jubileuszowym „Big Bicie”

Foto: Polskie przeboje na jubileuszowym „Big Bicie”
mm so, 29 kwietnia 2017 10:53

Maya Zyskowska, zespół Tutti i Zuzanna Sawicka zwyciężyli w 10. edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. Nagrody i wyróżnienia zdobyło jeszcze 11. młodych wokalistów, najchętniej sięgających po ponadczasowe utwory Czesława Niemena, Czerwonych Gitar czy Karin Stanek. Wieczorem, przewodniczący jury, Łukasz Lipski również zaśpiewał piosenki jednej z legend polskiej muzyki, przedstawiając w programie „C’est la vie...czyli Zaucha na nowo!” porywające wykonania wielkich przebojów Andrzeja Zauchy w soulowych, funkowych i jazzowych opracowaniach zespołu pod kierownictwem swego brata, pianisty Pawła Lipskiego.

Znana i lubiana Majka Jeżowska ponownie zaśpiewa w Łomży

Foto: Znana i lubiana Majka Jeżowska ponownie zaśpiew...
cz pt, 28 kwietnia 2017 17:00

Poprzednim razem koncertowała u nas pod koniec października, a wejściówki rozeszły się wówczas w ciągu godziny. Jest znana i lubiana przez dzieci, rodziców i dziadków. „Wszystkie dzieci nasze są”, „A ja wolę moją mamę” czy „Najpiękniejsza w klasie” to piosenki, które wszyscy znają i wszyscy śpiewają razem z Majką Jeżowską. W sobotę wieczorem artystka będzie gwiazdą koncertu na Starym Rynku kończącego tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Szczęście zaczyna się od... malowania?

Foto: Szczęście zaczyna się od... malowania?
cz pt, 28 kwietnia 2017 14:44

Nie są istotne zdolności plastyczne, zasady czy techniki malowania. Samo malowanie jest zaś tylko sposobem na uświadomienie sobie czegoś ważniejszego – jak wreszcie być szczęśliwym. Od kilku miesięcy Monika Szelążek-Pikulińska prowadzi w Łomży warsztaty rozwoju kreatywności poprzez malowanie intuicyjne Vedic Art. - Wszystko zaczyna się od kreacji na obrazach, a później zmieniamy siebie wewnętrznie – mówi zaznaczając, że nie jest z wykształcenia malarką, psychiatrą ani psychologiem lecz ekonomistką, a Vedic Art zmieniło jej życie na lepsze.

Ania i Przemek z Łomży mogą zagrać na festiwalu w Opolu

Foto: Ania i Przemek z Łomży mogą zagrać na festiwalu...
cz wt, 25 kwietnia 2017 14:42

„O, znowu czuję to, gdzieś ucieka moja dusza, ciało me spala się...” - to refren melodyjnej piosenki w elektroniczno-dyskotekowym i poetyckim rytmie Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego z Łomży. Ich duet Funkasanki przedostał się do finału eliminacji konkursu Debiuty na 54. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, jaki odbędzie się od 9. do 11. czerwca. - Zależy nam, żeby wystąpić w Opolu, bo to fantastyczna przygoda i fajne doświadczenie, nigdy nie śpiewałam na tak dużej scenie - mówi Ania, wokalistka, autorka tekstu, pianistka i współkompozytorka „O! Znowu czuję to”. Utwór w oczach komisji okazał się lepszy od około 200 zgłoszonych z całego kraju. - Do realizacji celu potrzebne są nam głosy od Czytelników portalu 4lomza.pl. Mamy nadzieję, że ludzie w Łomży nas znają, lubią i okażą się sojusznikami. Głosowanie jest proste i nie wymaga logowania.

„Lis” Mrożka i Teatru Aktywnego

Foto: „Lis” Mrożka i Teatru Aktywnego
cz pon, 24 kwietnia 2017 08:26

Najmłodsi aktorzy Teatru Aktywnego pod kierunkiem Joanny Klamy przygotowali kolejny spektakl. Zainspirowane „Serenadą” Sławomira Mrożka przedstawienie „Lis” to „symboliczna opowieść o przestrzeni w wymiarze psychologicznym i fizycznym” oraz o manipulacji. Premiera odbyła się w sobotę w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych. – To przedstawienie, które ma dać do myślenia – mówi Stanisław Świerżewski. – Nie chodziło nam o to, żeby ktoś wyszedł myśląc: „jakie świetne przedstawienie!”, zasnął i następnego dnia nie pamiętał już fabuły. Tu trzeba się zastanowić, pomyśleć, pokombinować!

Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach

Foto: Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach
cz pon, 24 kwietnia 2017 08:25

Prace 36. najwybitniejszych polskich ilustratorów składają się na wystawę czasową „Pieśń ujdzie cało” otwartą w Muzeum Północno-Mazowieckim. Janusz Stanny, Józef Wilkoń i ich równie utytułowani koledzy zilustrowali najsłynniejsze polskie pieśni patriotyczne, od „Bogurodzicy” do utworów z okresu solidarnościowego zrywu lat 80. – łącznie ponad 70 pieśni i piosenek. Są wśród nich również utwory zaskakujące i nietypowe, wszystkie jednak są dowodem na wielowiekowe tradycje narodu polskiego i jego niezłomne dążenie do odzyskania niepodległości.

Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wideryńskiego

Foto: Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wider...
mm so, 22 kwietnia 2017 09:50

Mariusz Wideryński, absolwent słynnej łódzkiej „Filmówki”, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek Związku Polskich Artystów Fotografików, po raz pierwszy zaprezentował w Łomży swe fotografie. W Galerii Pod Arkadami pokazał cykl „Podróż do niepamięci”, ukazujący zestawienie zdjęć skrajnie odmiennych, symbolizujących przemijanie. – Ta wystawa to moja gra z oglądającymi – podkreśla Mariusz Wideryński. – Uważam, że każdy sam powinien się zmierzyć z tą fotografią, która według mnie nie wymaga komentarza.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0