sobota, 28 marca 2020 napisz DONOS@

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sz

Foto: Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska nową dyrektor Oper...
cz śr, 14 sierpnia 2019 13:44

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to największa i najważniejsza placówka kultury należąca do samorządu województwa podlaskiego. Łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, ale jej nowoczesny budynek przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku jest także miejscem wystaw, konferencji i pokazów. Od 1 września Operą i Filharmonią Podlaską będzie kierowała prof. Ewa Iżykowska-Lipińska. We wtorek (13 sierpnia br.) Zarząd Województwa Podlaskiego, akceptując wyniki przeprowadzonego wcześniej konkursu, powołał ją na stanowisko Dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Potańcówka z Brodami i Tymon z Beatlesami

Foto: Potańcówka z Brodami i Tymon z Beatlesami
cz pon, 12 sierpnia 2019 08:10

Świetny koncert Tymona Tymańskiego zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Przed legendą sceny alternatywnej, yassowej i jazzowej zagrał duet Michał Sołtan i Artur Jargiło, a przez osiem dni przed galerią Pod Arkadami wystąpiło łącznie 10 zespołów. Odbyły się też dwa spektakle teatralne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. W sobotę królowały z kolei rytmy folkowe, za sprawą słynnej Kapeli Brodów oraz potańcówki z udziałem tancerzy liczących od trzech do sześćdziesięciu lat. Organizatorzy już zapowiadają kontynuację tej bardzo ciekawej i wartościowej imprezy.

Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum

Foto: Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum
cz pon, 12 sierpnia 2019 07:54

Obrazy Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych wybitnych malarzy można już oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim. To wystawa czasowa „Dzieje wędrującej kolekcji“ ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Do kompletu z tego okresu brakuje tylko Matejki i Wyspiańskiego! – komentowali zwiedzający. Wśród prezentowanych prac jest też obraz urodzonego w Śniadowie Ryszarda Oknińskiego, którego większość dorobku przepadła podczas powstania warszawskiego.

Stanisław Kędzielawski nie przestaje zaskakiwać

Foto: Stanisław Kędzielawski nie przestaje zaskakiwać
cz pt, 09 sierpnia 2019 08:03

– Jestem emerytem, ale nie ma możliwości, żebym siedział przed telewizorem 24 godziny na dobę – muszę rysować! – mówi Stanisław Kędzielawski. Dlatego niespełna cztery lata po jubileuszowej wystawie z okazji 70-lecia urodzin i 40-lecia pracy twórczej łomżyński artysta zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej najnowsze rysunki. Wciąż zgłębia w nich wielowymiarowość ludzkiej natury, a do tego stworzył cykl zainspirowany twórczością i tragiczną śmiercią wybitnego włoskiego artysty Pier Paolo Pasoliniego, którego dokonania miały na niego znaczny wpływ.

Café Kultura w rytmach reggae

Foto: Café Kultura w rytmach reggae
cz cz, 08 sierpnia 2019 08:23

Popularny zespół Cała Góra Barwinków rozruszał uczestników środowego koncertu w ramach Café Kultura. Na Starym Rynku przed Galerią Pod Arkadami reggae i ska tańczyli starsi i młodsi, mimo powszedniego dnia, wczesnej godziny i niepewnej pogody. – To było fantastyczne! – mówi wokalista i basista Kuba Kaczmarek. – Są przecież wakacje, ludzie się porozjeżdżali, środa, a do tego jesteśmy przecież zespołem undergroundowym, gramy niszową muzykę. A tu nagle w Łomży przychodzi masa ludzi i świetnie się bawi! Okazji do dobrej zabawy nie zabraknie też w kolejne dni, bowiem Café Kultura potrwa aż do końca tego tygodnia.

Ogólnopolska sesja TUL rozpoczęła się w Łomży

Foto: Ogólnopolska sesja TUL rozpoczęła się w Łomży
cz nie, 04 sierpnia 2019 20:57

– Lubimy śpiewać! – mówią uczestnicy spotkań łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Dlatego w programie ogólnopolskiej sesji TUL, która potrwa w Łomży aż osiem dni, nie mogło zabraknąć warsztatów wokalnych pod kierunkiem Stanisławy Chyl. Dla gości z całego kraju zaplanowano też liczne wycieczki, warsztaty, spotkania i wykłady, bowiem łomżyński Oddział Regionalny TUL działa bardzo aktywnie. – Uważam, że to jeden z dwóch najlepszych oddziałów TUL w Polsce, a może i nawet najlepszy, bo tyle się tu dzieje! – podkreśla Elżbieta Gniazdowska, prezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Dotyk ciszy i jazzowe objawienie

Foto: Dotyk ciszy i jazzowe objawienie
mm so, 03 sierpnia 2019 10:55

Od wystawy i koncertu rozpoczęła się tegoroczna odsłona Café Kultura na Starym Rynku. Zbigniew Walczuk zaprezentował w Galerii Pod Arkadami swe najnowsze zdjęcia, składające się na poetycki cykl „Dotyk ciszy II“. Fanów jazzu oraz przypadkowych słuchaczy oczarowali młodzi wirtuozi z kwatetu Skicki-Skiuk, łączący synkopowane dźwięki z innymi, również mniej oczywistymi, wpływami. – Przeważnie zdarza się, że występujemy w salach czy w klubach jazzowych – mówi saksofonista Dariusz Rubinowski. – Plenery gramy rzadziej, ale jak pogoda dopisuje, tak jak dzisiaj, to z przyjemnością korzystamy z takiej możliwości!

Café Kultura startuje w ten weekend

Foto: Café Kultura startuje w ten weekend
cz cz, 01 sierpnia 2019 16:31

Koncerty gwiazd, takich jak twórca jassu i niepokorny rocker Tymon Tymański, folkowa Kapela Brodów czy mistrzowie reggae Cała Góra Barwinków. Występy innych grup, grających country, soul, jazz, funky czy poetycką piosenkę francuską. W piątek rusza Café Kultura i potrwa do 11. sierpnia. – To będzie ponad tydzień grania na Starym Rynku! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapraszając dzieci i dorosłych również na inne imprezy, jak wystawa zdjęć Zbigniewa Walczuka, spektakle i warsztaty teatralne czy „Kulturalny piknik“ pomiędzy obiema odsłonami Café Kultura. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, zaplanowano też bezpłatne kursy autobusu kulturalnego.

Edukacja orkiestrowa

Foto: Edukacja orkiestrowa
mm śr, 31 lipca 2019 14:26

Muzyka ma magiczną moc wywoływania najszlachetniejszych emocji. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu w sposób szczególny pragnie wspomóc amatorską orkiestrę dętą w Podgórzu, tak bardzo wpisaną w kulturalny krajobraz regionu.

Kabaretowy wieczór z Jurkami

Foto: Kabaretowy wieczór z Jurkami
cz pon, 29 lipca 2019 08:28

Kabaret Jurki był gwiazdą kolejnej odsłony wieczoru kabaretowego na Starym Rynku, przyciągając liczną publiczność. – Było świetnie! – ocenia Agnieszka Litwin. – Była wspaniała atmosfera, ludzie się świetnie bawili, a do tego przyszli! Nawoływaliśmy, żeby otworzyli zamknięte okna, a oni krzyczeli: ale my tu jesteśmy, a nie w mieszkaniach! Wcześniej wystąpił równie popularny Kabaret Zachodni, który również rozbawił widzów do łez. – Liczyliśmy, że tu będzie fajnie i się nie pomyliliśmy!– mówi Jarosław Marek Sobański. – Rok temu grali tutaj nasi przyjaciele Łowcy.B i opowiadali, że tak się tu fajnie gra, że publiczność w Łomży jest żywiołowa, słucha każdego słowa i wyszukuje te żarty. I tak było!

Oktawa Kultur w Piątnicy

Foto: Oktawa Kultur w Piątnicy
mm so, 27 lipca 2019 11:52

Trzy zespoły wystąpiły podczas piątnickiej odsłony festiwalu „Podlaska Oktawa Kultur“. Gospodarzy reprezentował występujący gościnnie Projekt Artystyczny Meandry z pobliskiej Łomży. Z Warszawy dotarli, entuzjastycznie przyjęci przez publiczność, tancerze z grupy Woda na Młyn, zaś zza granicy rumuński zespół folklorystyczny Junii Braşovului, prezentujący ludowe pieśni i tańce. Był to pierwszy festiwalowy występ w Piątnicy w ramach trwającej już od 12 lat imprezy, ale jak zapowiadają organizatorzy na pewno nie ostatni.

Pan Twardowski potrafi tchnąć czar

Foto: Pan Twardowski potrafi tchnąć czar
mm pt, 26 lipca 2019 14:08

Wszyscy kojarzą postać Pana Twardowskiego, bohatera słynnej ballady Adama Mickiewicza i wielu innych podań czy baśni. Miłośnikom poezji znana jest z kolei twórczość ks. Jana Twardowskiego, ale mieszkańcom Łomży owo nazwisko kojarzy się jeszcze z kimś innym. To Adam Twardowski, twórca zajmujący się ceramiką użytkową i artystyczną, prowadzący różne zajęcia i warsztaty, biorący udział w licznych imprezach plenerowych czy foklorystycznych. Teraz otworzył własną pracownię, a jej nazwa brzmi oczywiście „Pracownia Pana Twardowskiego“.

Swobodne granie kapeli Miód na Serce

Foto: Swobodne granie kapeli Miód na Serce
mm wt, 23 lipca 2019 11:23

Ogromną niespodziankę dla miłośników tradycyjnej muzyki ludowej przygotowała kapela Miód na Serce. W poniedziałkowy wieczór zagrała w poszerzonym składzie w ogródku Restauracji na Farnej, swobodnie muzykując i improwizując dawne pieśni czy tańce, ku satysfacji kilkudziesięciu słuchaczy, mieszkańców pobliskich domów i przechodniów, którzy też nie kryli wyrazów uznania. – Taka naturalność i spontaniczność najbardziej nam odpowiada – podkreśla Paweł Dąbkowski. – Nie chcemy ograniczać się tylko do koncertów, bo można się w nich zatracić i przestać odczuwać prawdziwego ducha tej muzyki!

Łomżyńska wystawa Jana Dobkowskiego

Foto: Łomżyńska wystawa Jana Dobkowskiego
mm wt, 23 lipca 2019 08:13

Jan Dobkowski urodził się w Łomży w roku 1942. Zdolności plastyczne przejawiał od dziecka, w w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był uczniem samego Jana Cybisa, a już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich malarzy współczesnych. W rodzinnym mieście ostatnio pokazywał swe prace na podwójnej wystawie podczas Nocy Muzeów 2013. Teraz jego „Rysunki i inne prace” są prezentowane na kameralnej wystawie w Domku Pastora. – Dzieło Jana Dobkowskiego, jako bardzo młodego, a być może pierwszego polskiego, powojennego artysty, zostało zakupione przez słynne Guggenheim Museum w Nowym Jorku! – podkreśla Roman Borawski, główny specjalista ds. kultury w Domku Pastora, zapraszając do oglądania wystawy.

Płyta Adama Kalinowskiego

Foto: Płyta Adama Kalinowskiego
cz pt, 19 lipca 2019 14:49

– „Pokolenie Y” to moja debiutancka płyta, o wydaniu której zawsze marzyłem – jest więc ona zwieńczeniem moich 10 lat przygody z muzyką – mówi Adam Kalinowski. Pochodzący z Łomży i znany z programu „Idol“ wokalista wydał debiutancką płytę pod nazwą rockowego zespołu Black Jeans, który tworzy z muzykami współpracującymi z Braćmi Cugowskimi, Irą czy Kasią Kowalską. Pierwszy koncert promocyjny płyty odbył się w Łomży podczas niedawnych dni miasta. Drugim singlem i teledyskiem jest piosenka „Ambiwalentnie”, która w ciągu trzech tygodni od premiery w serwisie YouTube ma ponad 140 tysięcy wyświetleń.

Kolejne sukcesy Damiana Śliwińskiego

Foto: Kolejne sukcesy Damiana Śliwińskiego
cz pon, 15 lipca 2019 13:14

W maju zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Filmowej w Poznaniu oraz pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Kielcach. Niedawno Damian Śliwiński zwyciężył w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki ,,Muzyka Otwiera Duszę” w Żurominie.

Skansen w Nowogrodzie znajdzie zamożniejszego właściciela?

Foto: Skansen w Nowogrodzie znajdzie zamożniejszego w...
cz pon, 15 lipca 2019 08:35

100 lat temu, w 1919 roku Adam Chętnik kupił nieużytki po dawnej cegielni miejskiej na skarpie nad Narwią w Nowogrodzie. W ciągu kilku lat, własnym kosztem niwelował teren, obsadzał drzewami a później przenosił pierwsze obiekty. 19 czerwca 1927 roku uroczyście otworzył, pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, „Muzeum Kurpiowskie”, które dziś znamy jako Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Jest częścią Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, którego właścicielem jest miasto Łomża. Teraz pojawia się szansa, że Skansen zyska zamożniejszego właściciela. - My mamy chęci to wziąć – mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego

Ogromne koszty remontu Filharmonii

Foto: Ogromne koszty remontu Filharmonii
cz pt, 12 lipca 2019 08:07

Po niemal dwóch miesiącach zastanawiania się władze miasta zdecydowały się rozstrzygnąć przetarg na dokończenie remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej. Aby to zrobić trzeba było zwiększyć limit środków na zadanie o ponad 7 milionów złotych. Trwający od 2013 roku remont ma dokończyć białostocka firma MK-BUD. Ma dostać za to ponad 17 milionów złotych.

Letnia Akademia Teatru

Foto: Letnia Akademia Teatru
cz pt, 12 lipca 2019 07:47

W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, mimo przerwy sezonowej, jest głośno i wesoło. Wszystko za sprawą warsztatów pod nazwą „Letnia Akademia Teatru” oraz grupy kilkunastu uczestników – młodych ludzi, którzy z pasją i ogromną kreatywnością uczestniczą w zajęciach. Pod czujnym okiem kadry instruktorów biorą udział w różnorodnych aktywnościach, aby finalnie przygotować pokaz spektaklu „Paluchy i szuflady”

Miłe sercu pamiątki z „Łomży kolorowej” Pana Gwizdona

Foto: Miłe sercu pamiątki z „Łomży kolorowej” Pana Gw...
cz wt, 09 lipca 2019 15:39

Łomżyński plastyk i fotograf Grzegorz Gwizdon przygotował kolejne wydawnictwo, w którym na 16 kartach przedstawia miasto rodzinne w pastelowych, pozytywnych i optymistycznych barwach. „Łomża kolorowa” to właśnie wydana teczka ilustracji, przedstawiających w konwencji graficzno-akwarelowej znane łomżyniakom miejsca, na które popatrzą z nostalgią nie tylko mieszkający w słonecznym mieście pod błękitnym niebem, ale i do niego powracający z bliskich i odległych stron.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę