poniedziałek, 20 sierpnia 2018 napisz DONOS@

Zdolne małe plastyczki

Foto: Zdolne małe plastyczki
cz cz, 14 grudnia 2017 10:43

9-letnia Gabrysia Szeligowska i 8-letnia Zuzanka Cywińska z prowadzonej przez Annę Bureś Pracowni Plastycznej MDK-DŚT zostały docenione w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Gabrysia zdobyła trzecie miejsce w Krakowie, Zuzanka została wyróżniona w Radlinie.

Wyszło „indolentne podejście do projektowania”

Foto: Wyszło „indolentne podejście do projektowania”
cz śr, 13 grudnia 2017 09:55

Po wydaniu około 14 milionów złotych Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży miała mieć nowoczesną i spełniającą oczekiwania muzyków i słuchaczy siedzibę z salą widowiskową na około 450 miejsc. Wszystko miało być ukończone w połowie przyszłego roku, w którym Łomża będzie świętować 600-lecie uzyskania praw miejskich, a Filharmonia 40-lecie powstania. Teraz władze miasta przyznają, że staje się to nierealne. Okazuje się, że dokumentacja projektowa, według której od kilku lat prowadzony jest remont dawnej sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego, jest nieprofesjonalna, zawiera „wiele błędów i debiutanckich rozwiązań” a „indolentne podejście do projektowania” potwierdzić mieli „zewnętrzni eksperci”. To jakiś koszmar...

Świąteczny jarmark i gwiazdkowe nutki

Foto: Świąteczny jarmark i gwiazdkowe nutki
cz nie, 10 grudnia 2017 16:51

Siedziba Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży stała się w niedzielę miejscem bożonarodzeniowej imprezy familijnej. Ponad 70. młodych wokalistów brało udział w VII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, jednocześnie odbywały się też Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Zainteresowanych świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem nie brakowało, były też dostępne inne artykuły. – Kupiłam szydełkowe zabawki dla wnuków – mówi pani Maria. – Są prześliczne, bardzo sympatyczne i oryginalne – gdzie indziej takich nie dostanę!

„Skąd Mikołaj wie?” na święta i pod rozwagę

Foto: „Skąd Mikołaj wie?” na święta i pod rozwagę
cz nie, 10 grudnia 2017 16:45

Familijny spektakl „Skąd Mikołaj wie?” na okres świąteczno-noworoczny to najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora. Jest to pierwsze sceniczne wystawienie bajki popularnej autorki Liliany Bardijewskiej oraz reżyserski debiut Rafała Swaczyny, od trzech lat aktora łomżyńskiego teatru. – Ten tekst został przekazany naszemu teatrowi z myślą, że spektakl zostanie zrobiony tutaj, bądź za granicą, ale z naszym udziałem – mówi dyrektor Jarosław Antoniuk. – Przekazałem go Rafałowi, bo to dobry temat na debiut. Sztuka jest bardzo pogodna i wdzięczna, a teatr będzie miał spektakl okolicznościowy dla małych dzieci!

Operowe mikołajki i barwy muzyki

Foto: Operowe mikołajki i barwy muzyki
cz pt, 08 grudnia 2017 08:11

Do magicznego świata opery zabrała swych najmłodszych słuchaczy orkiestra Filharmonii Kameralnej. Opera „Cosi fan tutte” Mozarta miała w Łomży swą sceniczną premierę w wersji dla dzieci, nie była jednak jedyną atrakcją mikołajkowych koncertów. Wcześniej ogłoszono też wyniki III edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”. Trzy najlepsze prace: Alicji Marczewskiej, Igora Lemańskiego i Kacpra Musińskiego zilustrowały najnowszą płytę łomżyńskiej orkiestry, nagranej z udziałem wybitnego kontrabasisty Jacka Miruckiego.

Łomżę widzą bardziej sercem

Foto: Łomżę widzą bardziej sercem
cz wt, 05 grudnia 2017 18:21

9-letnia Karolina Chrostowska ze Szkoły Podstawowej w Pniewie i Karolina Nieciecka, 12-latka z pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury w Łomży otrzymały równorzędne nagrody główne w konkursie pod nazwą „Namalujmy Łomżę, miasto z duszą”. Efektem konkursu organizowanego przez Fundację „Glogerianum” jest kalendarza na 2018 rok, w którym Łomża świętować będzie jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich.

Český rozhlas nagrał Natalię Wojciechowską

Foto: Český rozhlas nagrał Natalię Wojciechowską
cz pon, 04 grudnia 2017 16:38

- Nasza Natalka nigdy dotąd nie miała do czynienia z dyplomatami, a do tego z tyloma naraz i to w jednym miejscu w Ambasadzie Polskiej - opowiada z dumą tata 14-letniej Natalii Wojciechowskiej, uczennicy PSM I i II st. w Łomży w klasie skrzypiec Beaty Stankiewicz. - 30. listopada odbyło się nagranie w siedzibie Czeskiego Radia w Pradze (Český rozhlas), a tego samego dnia wieczorem o godzinie 19. odbył się koncert w Ambasadzie Polskiej w Pradze. Nagranie w Czeskim Radiu było jedną z nagród przyznanych w marcu dla najlepszej uczestniczki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Josefa Micka w Pradze.

Rekordowa „Wirująca Strefa”

cz pon, 04 grudnia 2017 08:23

Przez dwa dni w Łomży odbywał się XVI Międzynarodowy Turniej Tańca „Wirująca Strefa”. W imprezie wzięło udział prawie 600 tancerzy, w tym polska czołówka i goście zza granicy. – Jak wygra się na „Wirującej Strefie”, to człowiek zaczyna się liczyć, bo to prestiżowy turniej! –mówi jego organizator Marek Kisiel, zapraszając do kibicowania w niedzielę łomżyńskim tancerzom, w tym mistrzom i wicemistrzom świata z niedawnych World Dance Championship federacji WADF. Wstęp na imprezę w hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich jest wolny.

Muzyczna uczta z MaBaSo

Foto: Muzyczna uczta z MaBaSo
cz pon, 04 grudnia 2017 08:17

Bernard Maseli, jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, ponownie wystąpił w Łomży. Promował najnowszą płytę tria MaBaSo, które tworzy z innymi wirtuozami: basistą Michałem Barańskim i słowackim perkusistą Danielem Šoltisem. Poza kompozycjami autorskimi lidera zagrali też w MDK-DŚT jazzową wersję rockowego klasyka Queen „We Will Rock You”, a Bernard Maseli zaskoczył słuchaczy solowym wykonaniem na afrykańskiej kalimbie jeszcze słynniejszego utworu. – Mam frajdę, że mogę przerobić coś tak znanego zupełnie po swojemu! – mówi słynny wibrafonista, dodając, że na kolejną płytę MaBaSo szykuje równie zaskakujący cover.

Jubileuszowa giełda i łomżyńskie talenty

Foto: Jubileuszowa giełda i łomżyńskie talenty
cz pon, 04 grudnia 2017 08:11

Marta Długokęcka, Małgorzata Piszczatowska, Alicja Kopczewska, Laura Narolewska i Wiktoria Perzanowska to zwyciężczynie XXV Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka w Regionalnym Ośrodku Kultury. Trzy ostatnie wystąpiły też podczas wieczornego koncertu przewodniczącej jury Hani Stach, zachwycając wyrobioną publiczność interpretacją oraz wykonaniem trudnych piosenek i jazzowych standardów. – To dla nich taka dodatkowa nagroda – mówi Hania Stach, dodając, że ona, mając 15-17 lat, też marzyła o zaśpiewaniu przed profesjonalną wokalistką, zwłaszcza Grażyną Łobaszewską.

„Tacy Sami” wystąpili w Tours we Francji

Foto: „Tacy Sami” wystąpili w Tours we Francji
cz pt, 01 grudnia 2017 09:22

Prawie 4000 osób oglądało dwa spektakle międzynarodowego projektu Mode H. Na scenie centrum kongresowego Vinci w Tours we Francji wystąpiło około 150 tancerzy także niepełnosprawnych w tym reprezentująca Polskę grupa „Tacy Sami” z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Licząca 11 osób grupa taneczna zabrała widzów do Meksyku prezentując „Meksykańską balladę”. - Występ naszych tancerzy przyjęty był entuzjastycznie, a finał spektaklu wzruszający – opowiada Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK Łomża.

Mistrzowie świata w tańcu

Foto: Mistrzowie świata w tańcu
cz pon, 27 listopada 2017 08:39

Tytuły Mistrzów Świata dla Szymona Dmocha w kategorii break dance solo do lat 11 oraz Jeremiasza Cieniewicza i Ali Bojarskiej w kategorii duety juniors 12-15 lat to najcenniejsze z trofeów zdobytych przez tancerzy z łomżyńskiego Studia B.K. Step podczas World Dance Championship federacji WADF. W tym roku największe wydarzenie World Artistic Dance Federation odbyło się w Libercu w Czechach.

Kolor nadziei i nowe wcielenie Closterkellera

Foto: Kolor nadziei i nowe wcielenie Closterkellera
cz nie, 26 listopada 2017 20:56

Closterkeller ponownie wystąpił w Łomży. Legenda rodzimego rocka promowała w MDK-DŚT swój ostatni, bardzo udany album „Viridian”, a do Łomży przyjechała w bardzo odmłodzonym składzie: z gitarzystą Michałem Jarominkiem i perkusistą Adamem Najmanem, prywatnie synem Anji Orthodox i wieloletniego basisty grupy, Krzysztofa Najmana. – „Viridian” to nasza najnowsza płyta i tylko na tej trasie gramy ją w całości, od początku do końca! – mówi Anja Orthodox, dodając, że w nowym składzie gra im się doskonale i pracują już nad kolejną płytą.

Zasłużona Kulturze

Foto: Zasłużona Kulturze
cz pt, 24 listopada 2017 22:36

Bogumiła Wierzchowska-Gosk, aktorka-lalkarka Teatru Lalki i Aktora w Łomży, odebrała przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W teatrze debiutowała niemal równe 30 lat temu – 22 grudnia 1987 roku. Zagrała i stworzyła w nim ponad 50 fantastycznych ról bawiąc i ucząc dzieci i dorosłych o tym co dobre, a co złe. Przez ostatnie 20 lat związana była również z parafią pw. Krzyża Świętego gdzie prowadziła grupę teatralną, stworzyła konkurs krasomówczy im. Hanki Bielickiej czy zapewniała radosną energię w trakcie parafialnych festynów. Wszędzie jej pełno było... W piątkowy wieczór, w parafialnym Centrum Katolickim im. Papieża św. Jana Pawła II, dekoracji Bogumiły Wierzchowskiej-Gosk Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis dokonał wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

Portrety i emocje Natalii Grodzkiej

Foto: Portrety i emocje Natalii Grodzkiej
cz pt, 24 listopada 2017 08:20

– Na mojej wystawie można zobaczyć wszystko to, co kocham i czego się boję, co mnie wzrusza, porusza i inspiruje – mówi Natalia Grodzka. Uczennica III klasy Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka zaprezentowała w Domku Pastora na swej pierwszej wystawie indywidualnej zbiór portretów, będących próbą odkrycia prawdziwego wnętrza ukazanych na nich ludzi: członków jej rodziny czy przyjaciół, ale też zupełnie obcych osób, z którymi spotkała się po raz pierwszy dopiero na planie. – Chciałam pokazać tych ludzi tak, jak ich postrzegam, a oni nie pokazują się przed innymi – podkreśla Natalia Grodzka, dodając, że jej największym marzeniem jest zostanie profesjonalnym fotografem.

Mistrz tradycji kurpiowskiej uczy rękodzieła w Łomży

Foto: Mistrz tradycji kurpiowskiej uczy rękodzieła w ...
cz wt, 21 listopada 2017 08:10

- Człowiek nie może zatrzymać tylko dla siebie tego, co umie, co sam potrafi, ale powinien wiedzą i umiejętnościami dzielić się z innymi, a tym bardziej kulturą ludową, której jest coraz mniej – mówi Czesława Kaczyńska, 74-letnia Kurpianka z Dylewa k. Kadzidła, która prowadzi w Łomży zajęcia z wycinanki kurpiowskiej z papieru, wyszywania haftów, dziergania koronek, robienia kwiatów z bibuły i kierca ozdobnego z kwiatów i nawleczonego na nitki grochu. A do tego Mistrzyni Tradycji, obchodząca w tym roku 60-lecie pracy twórczej laureatka nagrody ministra kultury, naucza tkania w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży na wydobytym z magazynów krośnie drewnianym.

Jubileuszowy festiwal i święto muzyki

Foto: Jubileuszowy festiwal i święto muzyki
cz pon, 20 listopada 2017 08:10

Wokalistka Monika Malczak zwyciężyła w X Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu. – Uroniłam kilka łez, bo nie ukrywam, że to jest jak dotąd najważniejsza nagroda, jaką miałam zaszczyt zdobyć! – mówi Monika Malczak, ciesząc się nie tylko z wygranej, ale też dodatkowej nagrody od jurora Przemka Strączka oraz z tego, że jeszcze w Łomży wystąpi. W jubileuszowym, trwającym trzy dni festiwalu, poza konkursem odbyły się koncerty gwiazd, w tym międzynarodowych składów Quantum Trio, Mike Parker`s Trio Theory, Przemek Strączek Trio oraz czesko-węgiersko-serbsko-tureckiej formacji Tomáš Liška & Invisible World.

Artystyczne wakacje w Supraślu

Foto: Artystyczne wakacje w Supraślu
cz pon, 20 listopada 2017 08:07

27. podopiecznych Anny Bureś z pracowni plastycznej MDK-DŚT zaprezentowało efekty pracy podczas wyjazdowego pleneru na wystawie „Supraśl 2017”. Perła Podlasia zainspirowała dzieci i młodzież do wykonania wielu rysunków i obrazów, w tym ikon, które większość uczestników warsztatów miała okazję pisać po raz pierwszy. – Oglądaliśmy też ikony w muzeum – mówi 8-letnia Dominika. – Fajnie się na tych warsztatach bawiliśmy i to mi się bardzo podobało! – Było bardzo fajnie! – potwierdza 8-letnia Lena. – Robiliśmy ikony, ale nie tylko!

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

Foto: Jest w orkiestrach dętych jakaś siła
cz so, 18 listopada 2017 12:12

Najmłodszy muzyk ma 10 lat, a najstarsi od 10 lat w niej grają. Łomżyńska Orkiestra Dęta Waldemara Borusiewicza w piątek świętowała jubileusz 10-lecie istnienia. Na swój jubileusz w auli II Liceum Ogólnokształcącego zagrali 250 koncert. Były marsze, wiązanki pieśni żołnierskich i patriotycznych, ale także utwory z Władcy Pierścieni, czy „Dzieci Sancheza”. - To popis dla bardzo dobrych orkiestr - mówi Waldemar Borusiewicz. - Niewiele orkiestr w Polsce jest w stanie zagrać ten utwór, cieszy się, że tak młode dzieci są w stanie go zagrać – dodawał podkreślając, że „orkiestra zawsze była starsza”.

Malarskie emocje i debiut w rodzinnym mieście

Foto: Malarskie emocje i debiut w rodzinnym mieście
mm so, 18 listopada 2017 10:36

„Tłumaczenie emocji na obrazy” to debiutancka wystawa łomżynianki Magdy Olszewskiej. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami abstrakcyjne obrazy, pełne soczystych barw, znaczeń i emocji, udowadniając, że jej wykładowca, prof. Andrzej Zwierzchowski nie mylił się, namawiając ją do poświęcenia się malowaniu. – To moja pierwsza wystawa indywidualna – mówi Magda Olszewska. – Cieszę się bardzo, że odbywa się w moim rodzinnym mieście, bo stąd się wywodzę i tutaj są moi bliscy!

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę