poniedziałek, 18 listopada 2019 napisz DONOS@

Muzyka na Wielki Tydzień

Foto: Muzyka na Wielki Tydzień
cz pon, 15 kwietnia 2019 08:12

Rozpoczynający się w niedzielę Wielki Tydzień orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła koncertem w kościele ojców kapucynów. Zabrzmiały pasyjne utwory z różnych epok oraz muzyka kameralna, dopełnione religijną poezją i tekstami liturgicznymi. Orkiestrę poprowadził Wojciech Rodek, a zaśpiewała sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek. – Wykonywanie dla śpiewaka, który jest wierzący, takiego repertuaru w tym okresie to coś niebywałego i cieszę się bardzo, że mogę przeżywać z publicznością i z tutejszymi parafianami ten piękny czas Wielkiego Postu – mówi Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek.

Muzyczny wieczór z Mikromusic

Foto: Muzyczny wieczór z Mikromusic
cz nie, 14 kwietnia 2019 14:29

Bardzo popularny zespół Mikromusic powrócił do Łomży w pełnym składzie. Po akustycznym koncercie w ramach Off Road 2017 twórcy przeboju „Takiego chłopaka” zaprezentowali się w elektrycznym wydaniu, przedstawiając też łomżyńskiej publiczności fragment nowego programu Mikromusic z dolnej półki. Wracają w nim do korzeni muzyki, wykorzystując w akustycznych aranżacjach nietypowe instrumenty, w tym jedyne w swoim rodzaju gitary. Powstaje też płyta z tym materiałem, nagrywana w tak niecodziennych miejscach jak Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego czy w plenerze.

Powrót punkowej legendy do Łomży

Foto: Powrót punkowej legendy do Łomży
cz nie, 14 kwietnia 2019 14:26

The Bill, jeden z najsłynniejszych polskich zespołów punkowych, po kilkunastu latach przerwy ponownie zagrał w Łomży. Grupa z Pionek zawitała do pubu „Pod ratuszem” w ramach trasy „Wiosna 2019”, a towarzyszyli jej inni punkowi weterani, Bang Bang z Legionowa. – Jeździmy po całej Polsce, gramy praktycznie bez przerwy klubowe sezony jesienno-wiosenne, ale ta Łomża gdzieś nam uciekała – mówi Dariusz „Kefir” Śmietanka, lider The Bill. – Ale bardzo miło wspominam te poprzednie koncerty, które graliśmy w MDK i z przyjemnością tu wróciłem – lepiej późno niż wcale!

Fotograficzna ekspresja roztańczonego ciała

Foto: Fotograficzna ekspresja roztańczonego ciała
mm so, 13 kwietnia 2019 10:06

Taneczny performance rozpoczął wernisaż wystawy Swietłany Lebiedź w Galerii Pod Arkadami. Stało się tak nie bez powodu, ponieważ ulubionym tematem członkini Ludowego Klubu Fotograficznego Grodno jest taniec, ukazany w cyklu zdjęć „Ekspresja ciała”. – Każdy człowiek tańczy, bo wszyscy w życiu jesteśmy takimi tancerzami i każdy z nas już od momentu narodzin ma swój własny taniec – wyjaśnia tematykę wystawy Swietłana Lebiedź. – On nie zawsze jest piękny, ale zawsze prawdziwy, bo u każdego inny!

(za) Droga adaptacja

Foto: (za) Droga adaptacja
cz śr, 10 kwietnia 2019 15:05

Dokończenie adaptacji sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży staje się coraz koszmarnie drogie. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły 4 i pół miliona złotych, a teraz okazuje się, że na ukończenie potrzeba jeszcze 17 albo i 20 milionów. Na tyle opiewają oferty, które otrzymał ratusz. Zanim je otwarto miejscy urzędnicy poinformowali, że do wydania mają „tylko” 9,8 mln zł.

Tewje Mleczarz na łomżyńskiej scenie

Foto: Tewje Mleczarz na łomżyńskiej scenie
cz wt, 09 kwietnia 2019 07:59

Estradową wersję słynnego musicalu „Skrzypek na dachu” aktorzy scen warszawskich zaprezentowali w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. „Gdybym był bogaczem” to opowieść o życiowych perypetiach i wyborach biednego mleczarza, zilustrowana wieloma przebojami, w tym tytułowym evergreenem. – To wersja skrócona – mówi Henryk Rajfer. – Spektakl trwa 3,5 godziny, a u nas zamyka się to w półtorej godziny. Oczywiście opowiadamy tu całą historię, ale nosi ona tytuł „Gdybym był bogaczem”, bo trudno to nazwać „Skrzypkiem na dachu”, ale to jego skondensowana, dobra wersja.

Jazzowa podróż gwiezdnym Cadilakiem

Foto: Jazzowa podróż gwiezdnym Cadilakiem
cz wt, 09 kwietnia 2019 07:52

Zespół Weezdob Collective, jedyna jazzowa formacja w Polsce z harmonijką i saksofonem w składzie, zagrała w Łomży w ramach programu „Polski Jazz 360°”. Poznańska grupa promowała w MDK-DŚT swój debiutancki album studyjny „Star Cadillac”, a aż czterech z pięciu muzyków występowało już wcześniej w Łomży, odnosząc sukcesy podczas Novum Jazz Festival. Był wśród nich Kacper Smoliński, jeden z nielicznych instrumentalistów w Polsce i w Europie grający na harmonijce chromatycznej, który już jesienią zawita tu ponownie, ale wystąpi w projekcie utrzymanym w zupełnie innej stylistyce.

Krótkie historie nie tylko dla dzieci

Foto: Krótkie historie nie tylko dla dzieci
cz pon, 08 kwietnia 2019 07:53

Najciekawsze komiksy, nagrodzone i wyróżnione podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, zaprezentowano na wystawie pokonkursowej w Galerii Sztuki Współczesnej. – To chwila historyczna, ponieważ komis zawitał do naszej galerii po raz pierwszy! – mówi Karolina Skłodowska. – Złożyły się na to różne okoliczności, przede wszystkim taka, że jesteśmy zaprzyjaźnieni z Pawłem Kwiatkowskim z ASP w Łodzi, który zajmuje się też komiksem. Chcieliśmy też pokazać coś innego, a są to naprawdę bardzo ciekawe, małe formy komiksowe.

Łomżyńscy twórcy ponownie na Farnej

Foto: Łomżyńscy twórcy ponownie na Farnej
cz pt, 05 kwietnia 2019 08:16

Kolejną wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego otwarto w Restauracji Na Farnej. Bierze w niej udział 18. malarzy, fotografów i rzeźbiarzy: od kończących niebawem studia młodych ludzi do uznanych twórców jak Teresa Adamowska czy Gabor Lörinczy. Większość z nich prezentuje swe najnowsze prace. – Spotykamy się już po raz czwarty! – mówi inicjatorka wystawy Ivayla Żivkova–Roszak. – Tym razem każdy przedstawia temat dowolny, w którym czuje się najlepiej, a tę wystawę będzie można tu oglądać przez cały następny rok.

Impreza na 601 "urodziny" miasta

Foto: Impreza na 601 "urodziny" miasta
cz cz, 04 kwietnia 2019 17:48

Zagrają: Weekend, Róże Europy i Andrzej Piaseczny z zespołem. Choć do tegorocznych obchodów Dni Łomży pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, ale ratusz podał jakie gwiazdy zagrają i zaśpiewają nam z okazji 601. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.

Filharmonia nominowana do Podlaskiej Marki

Foto: Filharmonia nominowana do Podlaskiej Marki
cz śr, 03 kwietnia 2019 15:37

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży znalazła się w gronie trzech instytucji nominowanych do nagrody Podlaska Marka roku 2018 w kategorii kultura. To organizowany po raz 15. przez samorząd województwa podlaskiego przegląd najlepszych rozwiązań, trendów, smaków i wydarzeń.

Artystyczny powrót do rodzinnego miasta

Foto: Artystyczny powrót do rodzinnego miasta
cz śr, 03 kwietnia 2019 08:18

– Już nasza słynna Hanka Bielicka śpiewała, że jeśli zdolny, uczony, kompozytor czy ktoś inny to z Łomży i pani Danuta Kasińska jest tego świetnym przykładem! – podkreśla kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. Pochodząca z Łomży tkaczka i malarka zaprezentowała w Galerii N retrospektywną wystawę „Godziny z widokiem”, obejmującą gobeliny i malarstwo. – To taki trochę nakręcony przypadek, ale bardzo się z niego cieszę, bo związki z Łomżą widać nawet w moich pracach! – mówi Danuta Kasińska, zapowiadając już kolejne wystawy.

Kat Romana Kostrzewskiego w Łomży

Foto: Kat Romana Kostrzewskiego w Łomży
cz wt, 02 kwietnia 2019 08:16

Roman Kostrzewski to jeden z twórców polskiego heavy metalu, wokalista legendarnego Kata. Po rozstaniu z zespołem założył konkurencyjną grupę Kat & Roman Kostrzewski, kontynuując w niej stylistykę macierzystej formacji. Potwierdzeniem tego jest bardzo udany album „Popiór”, który grupa promowała przed blisko 200 fanami w klubie PopArt MDK- DŚT. Przed koncertem charyzmatyczny frontman opowiedział nam nie tylko o nowej płycie, ale też budzących sensację kulisach zwolnienia perkusisty Ireneusza Lotha, współzałożyciela oryginalnego Kata oraz o prawach do nazwy.

International Piano Day z wirtuozem

Foto: International Piano Day z wirtuozem
mm nie, 31 marca 2019 15:24

Wybitny pianista jazzowy Kuba Płużek zagrał solowy koncert w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Była to jedna z imprez w ramach „International Piano Day” i zarazem jej pierwsza odsłona w Łomży. – To coś wyjątkowego, okazja bardzo fajna i dość rzadka, dlatego postanowiliśmy z manager Hanią Kożuchowską pocelebrować ten dzień – mówi Kuba Płużek. – Wyruszyliśmy więc w cztery koncerty: w czwartek graliśmy w Warszawie, wczoraj w Radomiu, dziś Łomża, a jutro w Olsztynie. Program też był jedyny w sowim rodzaju, obejmując zarówno autorskie utwory artysty z różnych lat, jazzowe standardy, muzykę ludową, filmową i kurpiowską oraz dużą dawkę improwizacji na najwyższym poziomie.

Dwa oblicza metalu w pubie „Pod ratuszem”

Foto: Dwa oblicza metalu w pubie „Pod ratuszem”
mm nie, 31 marca 2019 14:48

Warszawski Parahuman i augustowsko-olecka Amnestia zagrały w pubie „Pod ratuszem”. Był to jeden z etapów trasy koncertowej „Reborn 2019”, podczas której obie grupy połączyły swe siły, prezentując techniczny/groove oraz brutalny death metal. – Jako warszawiacy jesteśmy dotknięci tym, że nasz rynek jest nasycony koncertami – często grają u nas znane grupy, a sama scena warszawska liczy jakieś 600-700 zespołów – mówi wokalista Parahuman Olgierd Gontarczyk. – Dlatego trudno uniknąć konkurencji, poza tym ludzie wolą chodzić na gwiazdy, więc takie miejsca jak Łomża czy Bartoszyce są bardzo fajne, bo mamy okazję się zaprezentować!

Piekło kobiet według kobiet

Foto: Piekło kobiet według kobiet
cz cz, 28 marca 2019 11:22

Mroczny świat kobiet bez żadnych osłonek i upiększeń ukazuje najnowsze przedstawienie Teatru Aktywnego. „Feminarium” to spektakl, w którym nie pada ani jedno słowo, a jego cała treść została przedstawiona przez sześć aktorek za pomocą gestów, symboli, ruchu i tańca. – Zauważyłam, że życie byłoby łatwiejsze, gdyby kobiety nawzajem sobie pomagały i siebie tolerowały – mówi Joanna Klama, reżyser i opiekunka teatru. – Chciałam to pokazać wszystko wyolbrzymiając, ukazując relacje między kobietami – córkami i matkami, które między sobą trochę walczą.

Dyplomy i wystawa na 6

Foto: Dyplomy i wystawa na 6
cz śr, 27 marca 2019 11:33

– Jest to pierwsza wystawa dyplomowa, która odbywa się w takim miejscu, a do tego sam egzamin dyplomowy też odbywał się tutaj! – mówi Małgorzata Wagner, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Uczniowie czwartej klasy łomżyńskiego Plastyka w komplecie zaliczyli ten egzamin, zachwycili też wystawą „Dyplomy 2019”, otwartą we wtorkowy wieczór w Muzeum Północno-Mazowieckim. Grafiki, plakaty, fotografia, ilustracje książkowe, projekty, animacje, instalacje, a nawet opatrzona teledyskiem piosenka, napisana i nagrana przez jedną z uczennic potwierdzają, że był to bardzo zdolny rocznik w szczycącej się przecież licznymi talentami szkole.

Popisy łomżyńskich tancerzy

Foto: Popisy łomżyńskich tancerzy
cz pon, 25 marca 2019 08:21

Dobrze zaprezentowali się łomżyńscy tancerze z B.K Step podczas rozgrywanych w Międzyrzeczu Podlaskim zawodach breakingowych pod nazwą „Wschodnia Bitwa”. Szymon Dmoch zajął pierwsze miejsce w kategorii do 11 lat, a Wiktor Sekściński trzecie miejsce w kategorii 12-15 lat.

Muzyczne uwielbienie Króla wszechświatów

Foto: Muzyczne uwielbienie Króla wszechświatów
mm so, 23 marca 2019 11:19

– Co jakiś czas zapuszczamy się we dwóch w Polskę i jest dla nas ogromnym przywilejem prezentować swoje piosenki, muzykować, improwizować, opowiadać historie – mówi Mateusz „Mate.O” Otremba. Jeden z najpopularniejszych wykonawców muzyki chrześcijańskiej zagrał z gitarzystą Adamem Szewczykiem akustyczny koncert w sali Centrum Kultury, prezentując autorskie piosenki oraz przeróbki: od celtyckiej pieśni z VI wieku do Boba Dylana. – Po dłuższej przerwie z koncertowaniem akustycznym dzisiaj zagraliśmy w Łomży – mówi Mateusz Otremba. – To był piękny wieczór, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci i cieszymy się, że mogliśmy tu zagrać!

Muzyczny wieczór z Bachem, „Girale” i łomżynianką

Foto: Muzyczny wieczór z Bachem, „Girale” i łomżynianką
cz pt, 22 marca 2019 08:19

Kwartet smyczkowy Filharmonii Kameralnej zachwycił publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabrzmiały przede wszystkim utwory klasyczne, w tym najsłynniejszego z Bachów w dniu 334. rocznicy jego urodzin, ale też współczesne „Girale” Wenezuelczyka Miguela Fariasa, dostrzeżone przez Jana Miłosza Zarzyckiego podczas ubiegłorocznego konkursu kompozytorskiego we Włoszech. W składzie kwartetu zadebiutowała łomżynianka Monika Cekała, która niedawno zastąpiła w Filharmonii Kameralnej na stanowisku wiolonczelistki Ewę Barczyk, swą nauczycielkę w szkole muzycznej i osobę, dzięki której została profesjonalnym muzykiem.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę