środa, 26 czerwca 2019 napisz DONOS@

Mikołajkowe przeciąganie struny

Foto: Mikołajkowe przeciąganie struny
cz pt, 07 grudnia 2018 07:49

Muzyczny prezent, dla słuchaczy w każdym wieku, przygotowała orkiestra Filharmonii Kameralnej. Na mikołajkowy koncert familijny złożyły się utwory z różnych epok i utrzymane w odmiennych stylach. Dzieci zachwycały się piosenkami z bajek Disneya w wykonaniu sopranistki Marty Książek, starsi podziwiali kunszt orkiestry i wiolonczelistki Joanny Śliwy w koncercie Vivaldiego, a wszystkich zaskoczyły utwory rzadko grane przez orkiestry, np. słynne „Purple Haze” gitarowego wirtuoza Hendrixa. – Jest to urozmaicenie repertuaru i wydaje mi się, że jest to bardzo dobre, zarówno dla publiczności, jak i wykonawców – mówi dyrygent Mariusz Smolij, dodając, że najlepszą okazją do przedstawienia piękna muzyki jest taki właśnie koncert.

Kino Galeria

Foto: Kino Galeria
cz cz, 06 grudnia 2018 07:54

Fabularny film „Maudie”, opowiadający o trudnym życiu i kolorowych obrazach kanadyjskiej malarki Maud Lewis, zaprezentowano w Kinie Galeria. To nowa propozycja MDK-DŚT, dzięki której Galeria pod Arkadami raz w miesiącu będzie przekształcać się w kino studyjne. – Widzowie dzięki takim inicjatywom mają możliwość dotarcia do innego repertuaru niż ten komercyjno-rozrywkowy pokazywany w multipleksach – mówi prowadzący spotkanie filmoznawca Adam Radziszewski. Kino Galeria ma być ofertą dla szukających ambitnego kina. Być może na jego bazie z czasem zostanie też reaktywowany Dyskusyjny Klub Filmowy, działający w Bonarze w latach 80. ubiegłego wieku.

Nowe oblicze Janusza Radka

Foto: Nowe oblicze Janusza Radka
mm nie, 02 grudnia 2018 11:59

Janusz Radek ponownie zaśpiewał w Łomży. Nie dość, że popularny wokalista zapełnił salę Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, co wcześniej nawet w połowie nie udało się Katarzynie Groniec czy Joannie Trzepiecińskiej, to zaprezentował też świeże spojrzenie na swą twórczość. Często korzystał więc z loopera, a nowe aranżacje znanych utworów bazowały na nowoczesnej elektronice czy tanecznych rytmach. Przed gwiazdą wieczoru wystąpiło też czworo uczestników warsztatów „Scena z Mistrzem”, w tym Franek Przybylski w arcytrudnej, musicalowej piosence. – Ci ludzie wykazali się niesamowitym talentem i niebywałą wrażliwością! – podkreślał Janusz Radek dodając, że trzeba to docenić i pielęgnować.

Rockowe andrzejki „Pod ratuszem”

Foto: Rockowe andrzejki „Pod ratuszem”
mm nie, 02 grudnia 2018 10:38

Olsztyński Defying i warszawski Traces To Nowhere zagrały w Łomży w ramach trasy „The Solarsoid Tour”. Oba zespoły to ogromne nadzieje polskiego progresywnego post-metalu, a w pubie „Pod ratuszem” poprzedzał je Infernal Bizarre z Łowicza. – Wybieramy miejsca, które wydają nam się ciekawe i żebyśmy mogli pozyskać nową publiczność – mówi Karolina Mazurska, wokalistka Traces To Nowhere. – Nigdy tu nie byliśmy i chcieliśmy zobaczyć jak jest! – Zdarzało się, że grały u nas kapele mające przed sobą support, ale trzy zespoły występują tu po raz pierwszy! – mówi Jacek Kamionowski dodając, że najróżniejszych koncertów w pubie nie zabraknie też w najbliższych miesiącach.

Złota Strofa dla Eryka Karola Wojtkowskiego

Foto: Złota Strofa dla Eryka Karola Wojtkowskiego
mm nie, 02 grudnia 2018 10:28

Eryk Karol Wojtkowski ze szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I zdobył „Złotą Strofę” XXXIV Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. – W pierwszym wierszu nie poszło mi najlepiej, dlatego w następnym postanowiłem zrobić to mocniej, oddać jego nastrój – mówi Eryk Karol Wojtkowski. – I moim zadaniem było już zdecydowanie lepiej; cieszę się też, że podobało się to jury! Jury, podkreślając wysoki poziom konkursu, przyznało jeszcze sześć innych nagród i wyróżnień, a organizator konkursu Witold Długozima zapowiada już jego jubileuszową, 35 edycję.

Muzycznie w bibliotece

Foto: Muzycznie w bibliotece
mm nie, 02 grudnia 2018 09:22

Wielkimi krokami zbliża się nie tylko koniec roku, ale i koniec przedsięwzięć w nim podjętych. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu miała bardzo pracowity rok, między innymi realizowała zadanie ,,Orkiestra dęta na wynos - dla każdego”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Małżeńska wystawa pod Arkadami

Foto: Małżeńska wystawa pod Arkadami
mm so, 01 grudnia 2018 14:12

Wiesława i Zenon Kruszewscy zaprezentowali swoje obrazy w Galerii Pod Arkadami. To pierwsza wspólna wystawa artystycznego małżeństwa i powrót łomżanina Zenona Kruszewskiego do galerii, którą niegdyś współtworzył. – Prezentowaliśmy już wcześniej razem swoje prace na wystawach zbiorowych, ale jest to nasza pierwsza taka wspólna, indywidualna wystawa – mówi Wiesława Tomasik-Kruszewska. – I co ważne ta wystawa jest w Łomży, w Galerii Pod Arkadami, a doskonale pamiętam jej zakładanie przez śp. Wieśka Sielskiego, a przez pewien czas, razem z Jurkiem Swoińskim, prowadziliśmy ją w stanie wojennym! – dodaje Zenon Zbigniew Kruszewski.

Docenione młode plastyczki

Foto: Docenione młode plastyczki
cz wt, 27 listopada 2018 16:28

Dominika Zuzga za prace ilustrującą wiersz Aleksandra Fredry „Małpa w kąpieli” otrzymała Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słowem Malowane”. W tym samym konkursie wyróżnienie zdobyła Aleksandra Jakacka, która zilustrowała „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Marii Konopnickiej.

Płytowe i koncertowe sukcesy łomżyńskich wokalistów

Foto: Płytowe i koncertowe sukcesy łomżyńskich wokali...
cz wt, 27 listopada 2018 13:04

Ula Sulkowska i Łukasz Lipski wzięli udział w koncercie piosenek Katarzyny Gaertner w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej, kończącym 11. Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mit Ton. Jako zwycięzcy poprzednich edycji festiwalu uczestniczyli też wcześniej w nagraniu płyty z przebojami autorstwa Katarzyny Gaertner, perfekcyjnie wykonując utwory z repertuaru 2+1,Jolanty Borusiewicz i Maryli Rodowicz. – Rzadko się zdarza, żeby w takich projektach jeden ośrodek reprezentowała dwójka przedstawicieli! – podkreśla Bernard Karwowski z MDK-DŚT, wychowawca obojga wokalistów. – Cieszę się też bardzo, że pani Gaertner tak ciepło wypowiadała się o Uli i Łukaszu, zresztą cały piątkowy koncert był fenomenalny!

Zespół Holy Water z Łomży entuzjastycznie przyjęty na Łotwie

Foto: Zespół Holy Water z Łomży entuzjastycznie przyj...
cz pon, 26 listopada 2018 16:02

Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa Holy Water powróciła szczęśliwie z 4-dniowego tournée na Łotwę, gdzie występowała z koncertami w trzech miastach: Daugavpils, Rezekne i Preili. Czwórka muzyków grała melodyjne utwory profesjonalnie i ze scenicznym pazurem, wzbudzając w każdym z kameralnych klubów wielkie zainteresowanie i wyrażane głośno uznanie Łotyszy od lat 18 do lat 60. Słuchacze przyjęli wyjątkowo serdecznie utalentowanych artystów i entuzjastycznie reagowali na dynamiczne, gitarowe brzmienia i charyzmatyczny, mocny, bluesowy głos Jolanty Baranowskiej.

Międzynarodowy sukces Pauliny Porowskiej

Foto: Międzynarodowy sukces Pauliny Porowskiej
mm nie, 25 listopada 2018 13:59

Łomżynianka Paulina Porowska zdobyła wyróżnienie w finale V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German. Utalentowaną wychowankę Studia Wokalnego ROK międzynarodowe jury doceniło za szczególną wrażliwość wokalną wykonania arcytrudnej piosenki „Tańczące Eurydyki”. – Jak posłuchałam na próbach innych uczestników to poczułam, że może nie do końca uda mi się tam zaistnieć, bo przeważały wykonania operowe – mówi Paulina Porowska. – Dyrygent doradził mi jednak, żebym włożyła w swoje wykonanie więcej emocji, bo scena je lubi; byłam więc sobą, zaśpiewałam i udało się!

Wokalne talenty z Łomży

Foto: Wokalne talenty z Łomży
mm nie, 25 listopada 2018 11:34

Emilia Sobocińska zwyciężyła w dwóch kategoriach XXVI Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Utalentowana 15-letnia podopieczna Anny Kaptór okazała się najlepsza w kategorii klas VII/VIII i gimnazjalnych, najlepiej śpiewała też po angielsku. – Myślałam, że nie uda mi się jeszcze odnieść sukcesu w tej edycji, ale jednak się udało, a w dodatku są to aż dwie nagrody! – mówi Emilia Sobocińska. Zaśpiewała też, obok Wiktorii Perzanowskiej, zwyciężczyni kategorii szkół średnich, przed recitalem przewodniczącej jury Katarzyny Garłukiewicz, a nagrody i wyróżnienia zdobyło łącznie aż 27. młodych wokalistów – od pierwszaków do maturzystów.

Muzyczny seans z Golemem

Foto: Muzyczny seans z Golemem
cz pt, 23 listopada 2018 08:21

Klasyczny film niemy „Golem” wyświetlono w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Muzyką graną na żywo dopełniła go orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją włoskiego maestro Alessandro Calcagnile. Jako solistka zagrała rodaczka dyrygenta, pianistka Rossella Spinosa, autorka nowej muzyki nie tylko do „Golema”, ale również do ponad 90 innych klasyków kina niemego. – Piszę w ten sposób, żeby moja muzyka nie istniała w oderwaniu od scen filmowych – podkreśla Rossella Spinosa. – Próbuję stworzyć swoisty dialog pomiędzy muzyką a tym, co dzieje się na ekranie, a kiedy uda się uzyskać coś takiego, to jest to naprawdę magiczny moment!

Ćwierć wieku Galerii N

Foto: Ćwierć wieku Galerii N
cz śr, 21 listopada 2018 08:08

Zaczynała bardzo skromnie, bo na pierwszą wystawę nie przyszedł nikt, poza organizatorami i autorem prac. Później z każdym kolejnym rokiem było coraz lepiej, aż Galerii N Klubu Wojskowego stuknęło 25 lat. Jubileusz obchodzono hucznie, a w zbiorowej wystawie uczestniczyło blisko 50 artystów, w tym 88-letni Kazimierz Wojewoda, jeden z nestorów łomżyńskiego środowiska plastycznego. – Pomysł wyszedł od Regionalnego Ośrodka Kultury – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Zaryzykowaliśmy i opłaciło się, bo Galeria N wtopiła się w krajobraz kulturalny Łomży, wciąż działamy razem bardzo prężnie i na pewno nie poprzestaniemy na tym jednym 25-leciu!

Tancerze B.K.Step podbijają świat

Foto: Tancerze B.K.Step podbijają świat
cz wt, 20 listopada 2018 08:33

Siedem razy na podium stawali tancerze z łomżyńskiego B.K.Step Marka Kisiela podczas rozgrywanych w czeskim Libercu Mistrzostw Świata World Dance Championship federacji WADF. Najlepiej zaprezentował się duet Oliwia Krukowska i Aleksandra Brulińska, który zajął pierwsze miejsce w kategorii Hip Hop Juveniles.

Festiwal Niepodległą Malowany

Foto: Festiwal Niepodległą Malowany
cz pon, 19 listopada 2018 16:03

Około 300 osób, które skorzystały z zaproszenia Fundacji Sztuk i Dialogu, i w niedzielny pochmurny dzień pojawiły się w Hotelu Belfort w Piątnicy, na pewno spędziły czas w przyjemnej i radosnej atmosferze. Odbył się tam Festiwal Niepodległą Malowany, który wspólnie z Fundacją przygotował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, z partnerami Starostwem Powiatowym w Łomży, Gminą Piątnica oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie. Festiwal dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018, EtnoPolska” był doskonałą okazją do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy wolni, możemy korzystać z dobrodziejstwa wolności, cieszyć się nią i radować. Ludzi, którzy walczyli o naszą wolność już nie ma, nie ma też dawnych strojów, tańca, zmieniła się muzyka i wartości. Nie ma już, ale powinny pozostać w naszej pamięci i świadomości każdego Polaka. Festiwal Niepodległą Malowany poprzez bogaty program artystyczny upamiętnił nasze dziedzictwo historyczne, kulturowe z zakresu twórczości ludowej, folkloru miejskiego i wiejskiego.

Od dyskwalifikacji do bezapelacyjnego zwycięstwa

Foto: Od dyskwalifikacji do bezapelacyjnego zwycięstwa
cz pon, 19 listopada 2018 08:22

Pianista Dominik Kisiel zdobył tytuł Nowej Nadziei Jazzu, zwyciężając w Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej XI Novum Jazz Festival. Zwycięzca występował już w Łomży przed dwoma laty, ale przekroczył wtedy konkursowy regulamin i jury nie brało jego świetnego występu pod uwagę. – Zwycięstwo tutaj to jest dla mnie ogromny sukces – cieszę się już z tego, że znowu mogłem tu przyjechać, a już zdobycie nagrody to jest niewiarygodnego! – mówi Dominik Kisiel. Jurorzy pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława Kaczmarczyka docenili też pięcioro innych młodych wirtuozów, a przez trzy dni festiwalu odbywały się też koncerty, w tym sensacyjne występy grup Q Ya Vy oraz Loud Jazz Band szefa jury.

Wirtuoz wiolonczeli zagrał w Drozdowie

Foto: Wirtuoz wiolonczeli zagrał w Drozdowie
cz nie, 18 listopada 2018 10:26

Wiolonczelista Anton Niculescu z Rumunii był solistą kolejnego koncertu kameralnego z cyklu Muzycznych wieczorów u Lutosławskich w drozdowskim Muzeum Przyrody. Koncertującemu na całym świecie wirtuozowi towarzyszyła pianistka Tatiana Baranowska. Artyści zagrali same perełki muzyki kameralnej, w tym utwory Bartóka, Debussy'ego i Masseneta. Zabrzmiały też kompozycje rumuńskiego kompozytora Constantina Dimitrescu, a słuchacze podziwiali nie tylko wspaniałą grę Antona Niculescu, ale też instrument na którym gra – wiolonczelę pochodzącą z pracowni słynnego włoskiego lutnika Pietro Guarneriego, liczącą sobie już ponad trzysta lat.

Wspaniała płyta łomżyńskich filharmoników

Foto: Wspaniała płyta łomżyńskich filharmoników
cz pt, 16 listopada 2018 11:08

Orkiestra Filharmonii Kameralnej wydała kolejną płytę. „Polish Contemporary Concertos” to album przełomowy w jej dorobku, zawiera bowiem nowe utwory wybitnych kompozytorów współczesnych Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, nagrane z udziałem aż czterech świetnych wirtuozów. – Takie zestawienie wybitnych solistów zdarza się wyjątkowo rzadko i cieszę się bardzo, że Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz i Tomasz Strahl spotkali się właśnie na naszej płycie! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. Płyta została nagrana w Łomży i ukazała się nakładem prestiżowej wytwórni Dux, dzięki czemu będzie dostępna na całym świecie.

Łomżyński Novum Jazz Festival

Foto: Łomżyński Novum Jazz Festival
cz pt, 16 listopada 2018 09:03

– To będzie jazz na najwyższym, światowym poziomie! – zapowiada Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w piątek Novum Jazz Festival. Jego jedenasta odsłona będzie prezentacją różnych odmian jazzu europejskiego, bo poza świetnymi muzykami polskimi wystąpią też wirtuozi z Norwegii, Holandii, Francji i Hiszpanii, z fenomenalnym gitarzystą Albertem Vila na czele. Odbędzie się też konkurs na Nową nadzieję jazzu, w którym rywalizować będzie 15. młodych instrumentalistów i wokalistów, w tym reprezentant Łomży Marcin Wincenciak.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę