Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 26 stycznia 2022 napisz DONOS@

Propozycje na weekend

mm pt, 16 lipca 2021 13:39

Mimo dynamicznej pogody, jaką zapowiadają meteorolodzy, na nadchodzący weekend organizatorzy przygotowali kilka imprez. Przejrzeliśmy propozycje wydarzeń, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę.

Zakończenie festiwalu Drozdowo-Łomża

mm pon, 12 lipca 2021 08:45

Plenerowy koncert „Wielka gala w pałacu” zakończył XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2021. W parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Jacek Szymański i jego goście wykonali repertuar operowy, operetkowy, musicalowy i rozrywkowy. – Niejako wróciliśmy do normalności, choć nas bez przerwy straszą i trzeba mieć się na baczności! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Przygotowaliśmy w tym roku prawdziwy kalejdoskop form muzycznych, żeby każdy znalazł w programie festiwalu coś dla siebie.

Miłosne przeboje i tarapaty

mm nie, 11 lipca 2021 12:52

Artyści Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu zaprezentowali publiczności XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża komediowe widowisko muzyczne „Brunetki, blondynki czyli tenor w opałach“. Tytułowy bohater, Marek Szymański, poprzednio goszczący na festiwalu w roku 2018, był kuszony przez zmysłową blondynkę Barbarę Gutaj-Monowid i demoniczną brunetkę Joannę Horodko, ale koniec końców i tak potulnie wrócił do żony. Wszystko to odbyło się w rytmie wielkich operetkowych i musicalowych przebojów w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, z akompaniamentem i komediową rolą pianisty Jakuba Czerskiego.

„Pod cieniem czereśni” z Dariuszem Wójcikiem

mm so, 10 lipca 2021 12:25

Dariusz Wójcik zachwycił publiczność XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża koncertem złożonym z perełek muzyki żydowskiej. – Postanowiłem zaprezentować ten program również w Łomży, tym bardziej, że jest to jubileuszowy rok Teatru Otwartego, istniejącego od 25 lat, mojego kolejnego dziecka – mówi Dariusz Wójcik. Koncertowi w Hali Kultury towarzyszyła wystawa fotografii „Chasydzi“ artystki z Częstochowy Joanny Sidorowicz. – Ta wystawa, podobnie zresztą jak i koncert Dariusza Wójcika, miała być w ubiegłym roku – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Z wiadomych powodów nie mogliśmy tych pomysłów zrealizować, ale przenieśliśmy je na rok bieżący!

Pavarotti w kinie, wirtuozi w katedrze

mm cz, 08 lipca 2021 09:20

Trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W poniedziałek melomani mogli obejrzeć w kinie „Millenium” dokumentalny film „Pavarotti”, przybliżający postać wybitnego tenora i ikony popkultury. W środę w katedrze odbył się koncert „Taniec instrumentów”. Przed liczną publicznością wystąpili organista archikatedry lubelskiej Stanisław Maryjewski oraz łomżyńskie, akordeonowe Art Of Trio w składzie: Piotr Komorowski, Jakub Kozłowski i Michał Olchowik, perfekcyjnie wykonujący program złożony głównie z arcydzieł muzyki klasycznej.

Utalentowani młodzi wokaliści

mm wt, 06 lipca 2021 11:13

Łomżyńscy wokaliści, wychowankowie Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży z powodzeniem wzięli udział w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "PIKuś" zorganizowanym przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Sukces kapeli Miód Na Serce

mm pon, 05 lipca 2021 13:44

Kapela Miód Na Serce zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie podczas Etno Festiwalu „sKraj Kultury” w Chełmie. – Już sam fakt, że zostaliśmy zakwalifikowani do finału jako jedna z sześciu z blisko 30 zgłoszonych kapel, był dla nas sporym wyróżnieniem, a nagroda cieszy tym bardziej! – mówi Agnieszka Zielewicz. Niebawem kapela Miód Na Serce zagra podczas potańcówki w ramach „Podlaskiej Oktawy Kultur”; muzycy zapraszają też na warsztaty wokalno-ceramiczne w Nowogrodzie.

„Panie Lutosławskie” Tomasza Szymańskiego

mm pon, 05 lipca 2021 12:18

– Chciałem opowiedzieć historię rodu Lutosławskich z punktu widzenia kobiet i pokazać, że ich rola była niezwykle istotna, bo nie brakowało wśród nich postaci europejskiego formatu – mówi Tomasz Szymański, kustosz w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Stąd pomysł, wydanej przez drozdowskie muzeum, książki „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”, przybliżającej dzieje choćby wybitnej poetki Sofii Casanovy Lutosławskiej, lekarki Marii Lutosławskiej, matki kompozytora Witolda czy Marii z Lutosławskich Niklewiczowej, dzięki której dwór Lutosławskich przetrwał, by w roku 1984 stać się siedzibą muzeum.

Śpiewająca rodzina w kościele Krzyża Świętego

mm pon, 05 lipca 2021 08:46

Rodzinny kwartet Kaczmarków zachwycił publiczność podczas niedzielnego koncertu w kościele Krzyża Świętego, odbywającego się w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Śpiewacy wykonali program „Melodie świata“, złożony z operetkowych, musicalowych, neapolitańskich i rozrywkowych przebojów. Do udziału w ostatnim bisie zaprosili Jacka Szymańskiego, dzięki czemu aria „Usta milczą, dusza śpiewa“ z operetki Franza Lehára „Wesoła wdówka“ zabrzmiała na pięć głosów. – Zupełnie tego nie ustalaliśmy, ale dyrektor festiwalu musi być przygotowany na wszystko! – mówi Jacek Szymański. – Przyjechałem tu ze Stawisk, prosto z koncertu, nastawiając się na to, że będę tylko konferansjerem, ale kiedy trzeba było, zaśpiewałem!

Barokowe arie i wirtuoz organów na inaugurację festiwalu

mm nie, 04 lipca 2021 11:23

Koncert „Oblicza miłości” oficjalnie rozpoczął XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na tarasie drozdowskiego muzeum twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański oraz Dariusz Wójcik wykonali bardzo znane arie, ale też mniej popularne, autorstwa włoskich kompozytorów okresu baroku. Wieczorem w łomżyńskiej katedrze program „Od Bacha do współczesności“ zaprezentował organista Paweł Seligman, który szczególnie zachwycił słuchaczy improwizacją, wywiedzioną z klasycznych pieśni i arii Stanisława Moniuszki.

Artysta ostrzega: przez te oczy zielone można oszaleć

mm pt, 02 lipca 2021 15:33

Jacek Szymański to ambitny łomżyniak z fantazją i talentem śpiewaka i organizatora koncertów. Po ponad roku od ogłoszenia w Polsce pandemii opisał doświadczenia, jakie przeżyli miłośnicy sztuki i artyści. Przemyślenia solisty chóru katedralnego i absolwenta I LO w Łomży publikujemy, żeby dać Czytelnikom możliwość porównania z ich refleksjami. - Obserwowaliśmy, ale i uczestniczyliśmy w koncertach internetowych, podczas których artyści występowali bez udziału publiczności - napisał w rozważaniach Jacek Szymański. - Kłaniali się do kamery, sami sobie bili brawo lub brawa biło im kilka osób z obsługi technicznej. Słychać było te smutne, pojedyncze "klap-klap". Brakowało żywej publiczności, wzajemnej interakcji z widownią, pozytywnej afirmacji, co uskrzydla każdego artystę.

Zakończenie sezonu Filharmonii i początek festiwalu Drozdowo-Łomża

mm pt, 02 lipca 2021 09:51

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zakończyła trudny, ale bardzo udany artystycznie sezon 2020/21. Koncert z udziałem Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika był jednocześnie preludium XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2021. Festiwal potrwa do 11 lipca, obejmując jeszcze 13 koncertów w sześciu miejscowościach. – Cieszę się bardzo, że udało nam się wrócić do większej ilości koncertów oraz z tej współpracy z profesorem Zarzyckim i Filharmonią Kameralną w jej nowej, pięknej sali o świetnej akustyce! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu, zapraszając do udziału w kolejnych koncertach.

Marta Perkowska laureatką w Białymstoku i jedzie dalej

mm nie, 27 czerwca 2021 20:43

Marta Perkowska laureatką wojewódzkich eliminacji 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jako jedyna reprezentowała Łomżę w Białymstoku, a teraz będzie reprezentować Łomżę i podlaskie we Włocławku.

Życie napędzane pasją

mm so, 26 czerwca 2021 13:10

Fotografik Robert Bałdyga spotkał się z czytelnikami i miłośnikami przyrody w Hali Kultury. Promował wydaną w ubiegłym roku książkę „Ptaki doliny Biebrzy i Narwi”, którą stworzył z autorem tekstów Markiem Pióro. Opowieści z ptasiej krainy zilustrował zdjęciami, w tym ptaków coraz rzadziej występujących na terenie całego kraju i zagrożonych wyginięciem, jak kraska. Nie zabrakło też historii spotkania z wilkiem czy wspomnień związanych z Wiktorem Wołkowem.

„Powrót do korzeni” Mikołaja Kaliny

mm so, 26 czerwca 2021 11:56

Mikołaj Kalina zaprezentował w Galerii Pod Arkadami fotografie i obiekty fotograficzne. Składają się one na dwa cykle, „Samotność” i „Camp Collection”, ukazujące problem samotności we współczesnym świecie oraz brak odwagi w poszukiwaniu własnej tożsamości, co skutkuje bezmyślnym naśladowaniem różnych wzorców. – Tytuł wystawy „Powrót do korzeni” nawiązuje i do mojego powrotu do Łomży po 14 latach, kiedy miałem tu pierwszą wystawę indywidualną razem z tatą, i do tematów prac – mówi Mikołaj Kalina. – Oba te tematy sprawiają, żebyśmy pomyśleli o sobie i wrócili do korzeni, które nas ukształtowały i wciąż sprawiają nam wiele radości.

Wakacyjne zajęcia w MDK-DŚT

JJS pt, 25 czerwca 2021 11:08

Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na wakacje liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Planujemy zajęcia wakacyjne w trzech blokach – zapowiada Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Pierwsze będą odbywać się w naszej siedzibie na początku i pod koniec wakacji. Kolejne „Lato z kulturką“, prawie dwutygodniowe, ale bez weekendów, będą towarzyszyć Café Kultura na Starym Mieście. Kolejne to warsztaty w Parku Jana Pawła II–Papieża Pielgrzyma w sierpniu, a udział w tych wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Łomżynianka wygrała 15 tysięcy złotych

mm wt, 22 czerwca 2021 15:59

Dorota Sokołowska zawsze powtarza, że "Łomża jest moim pierwszym miejscem na ziemi", bo w mieście nad Narwią ukończyła "Siódemkę" i I LO. Z tym miejscem wiążą się bliscy ludzie, którzy ją kochali: rodzice, bracia, wujowie, przyjaciółki. Ceniona reporterka Radia Białystok zwyciężyła w konkursie na reportaż Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Towarzystwa Dziennikarskiego i Fundacji Collegium Civitas pod hasłem „Kultura w pandemii – pandemia w kulturze”. Łomżynianka dostała I nagrodę 15 000 zł za "Odę do schodów". Oda do młodości, do radości, owszem, ale do schodów?!

Konkurs „Łomża – moje miasto” rozstrzygnięty

mm wt, 22 czerwca 2021 15:46

Maja Kazimierczuk i Adrianna Żelazna oraz Dominika Zuzga i Kacper Jeżewski to zwycięzcy konkursu plastycznego „Łomża - moje miasto”. Ogłoszony podczas kwietniowych Dni Literatury Dziecięcej konkurs był skierowany do uczniów łomżyńskich szkół podstawowych. Miał kształtować wśród nich emocjonalny stosunek do rodzinnego miasta oraz zainteresować jego przeszłością i teraźniejszością. – Widać, że młodym mieszkańcom Łomży podoba się ich miasto, dostrzegają jego urok i chcą by było ono piękne, kolorowe i pełne zieleni! – mówi Elżbieta Piasecka-Chamryk, kierownik Filii nr 6 MBP. Pokonkursową wystawę można już oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Finał 28 Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2021

mm pon, 21 czerwca 2021 13:27

Impreza folklorystyczna o bogatym programie podsumowała 28 Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. – Ze względu na sytuację epidemiczną, kwalifikacje i sama ocena uczestników konkursu odbywała się w formie online – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Podczas wczorajszego dnia na scenie zaprezentowali swoje umiejętności jedynie laureaci pierwszych nagród i inni uczestnicy, wytypowani przez jury do udziału we wspomnianym koncercie. Był też spektakl „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” Teatru Lalki i Aktora, a na finał zaśpiewała Hanka Wójciak.

Filharmonia Kameralna zagrała w nowej sali

mm pon, 21 czerwca 2021 09:24

Sala koncertowa Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego została oficjalnie oddana do użytku. Kilkugodzinny blok różnych występów zwieńczył koncert łomżyńskich filharmoników pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, z udziałem skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak oraz pianisty Pawła Kowalskiego. – Łomża jest chyba ostatnim miastem filharmonicznym, które ma nowy obiekt – mówi Paweł Kowalski. – Jestem bardzo dumny z tego, że po mojej poprzedniej wizycie w Łomży w roku 2015 mogę być dzisiaj częścią tej inauguracji. Następnego dnia grałem koncert w Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim z ultranowoczesną salą. Przepaść między tymi obiektami była wtedy ogromna, teraz jej nie ma – Łomża ma w tej chwili salę na poziomie XXI wieku.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę