czwartek, 19 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Sprzyjający rozwojowi kultury

Foto: Sprzyjający rozwojowi kultury
cz pt, 28 lipca 2017 10:26

Na zlecenie Narodowego Centrum Kultury specjaliści porównali sto największych miast polskich pod względem warunków, jakie stwarzają dla rozwoju kultury. W rankingu „Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej” Łomża znalazła się na 56. miejscu – tuż przed Ostrołęką i znacznie niżej niż Suwałki i Białystok.

Anki i Funkasanki na Starym Rynku

Foto: Anki i Funkasanki na Starym Rynku
cz cz, 27 lipca 2017 08:06

Anie, Anki i Anny w dniu swych imienin opanowały Łomżę, by w ramach obchodów Światowego Dnia Anek zorganizować familijną imprezę „Bez Ani ani ani”. – Chciałyśmy przypomnieć, że to imię ma dla Łomży wielkie znaczenie, by wymienić tylko Annę Mazowiecką czy Hankę Bielicką, której imię wszystkim w Polsce kojarzy się z Łomżą! – mówi inicjatorka przedsięwzięcia Anna Jakubowska. Anki otrzymały klucze do miasta i od południa do wieczora wiodły prym podczas akcji krwiodawstwa, pleneru malarskiego, wystawy, koncertu czy konkursu na najbardziej odlotowy kapelusz, gdzie różnica wieku pomiędzy najstarszą a najmłodszą uczestniczką wynosiła aż 86 lat.

Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura

Foto: Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura
cz pon, 24 lipca 2017 08:21

Porywający, mimo opadów deszczu, koncert Łukasza Lipskiego i Mateusza Kurkowskiego zakończył w niedzielę drugi dzień plenerowej imprezy Café Kultura. – Cieszymy się, że mogliśmy zagrać po raz pierwszy razem w naszym rodzinnym mieście, bo fajnie jest tu wracać, nawet jeśli pogoda nie jest najlepsza! – mówi Łukasz Lipski. W sobotę na Starym Rynku wystąpili łomżyński duet Czwarta Piętnaście i warszawski zespół Złodzieje Oklasków, a na ich koncertach bawiło się kilka pokoleń słuchaczy. Po dwóch dniach przerwy Café Kultura rusza z koncertami w środę i potrwa aż do końca tygodnia.

Na weekend Café Kultura... i inne

Foto: Na weekend Café Kultura... i inne
cz pt, 21 lipca 2017 09:29

Kolejny wakacyjny weekend zapowiada się nam koncertowo. W sobotę i w niedzielę na Starym Rynku zagrają Czwarta Piętnaście, Złodzieje Oklasków oraz Łukasz Lipski i Mateusz Kurkowski, inicjując „Café Kultura”, gdzie do końca lipca wystąpi aż 11 zespołów. – To intymne koncerty na Starym Mieście, gdzie organizujemy swoją kafejkę – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Będzie tam można poczytać literaturę, posłuchać muzyki z płyty oraz podczas koncertów na żywo, będą też serwowane napoje. Zwolennicy disco polo nie mogą przegapić niedzielnego występu Power Play w Nowogrodzie, a miłośnicy ambitnego kina i Woody'ego Allena kolejnego seansu w kinie plenerowym.

Filharmonia będzie dokończona

Foto: Filharmonia będzie dokończona
cz śr, 19 lipca 2017 15:44

Nowoczesna sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc. To główna cześć siedziby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, której remont rozpoczął się w 2013 roku i wszystko wskazuje, że zakończy się w przyszłym roku. Władze miasta zwiększyły środki przeznaczone na to zadanie i wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykończenie i wyposażenie dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2.

Masz zespół? Zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2017!

Foto: Masz zespół? Zagraj na Łomża Blues Rock Festiwa...
cz cz, 13 lipca 2017 16:06

Za dwa miesiące startuje Łomża Blues Rock Festiwal! Impreza rozpocznie 15. września na Starym Rynku koncertem zaprzyjaźnionych grup muzycznych. Wydarzenie wpiszę się jednocześnie w łomżyńskie obchody Polskiego Dnia Bluesa. Następnego dnia festiwal przeniesie do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gdzie odbędzie się konkurs zespołów wykonujących muzykę "na żywo". W puli nagród na zwycięzców czeka 3 000 zł. Dodatkową nagrodą dla najlepszej grupy jest występ w koncercie finałowym przed Grzegorzem Kapołką, gwiazdą tegorocznej edycji Łomża Blues Rock Festiwal. Nie może zabraknąć tam Waszego zespołu!

Jazz, soul i kurpiowskie tradycje Skiela Kapela

Foto: Jazz, soul i kurpiowskie tradycje Skiela Kapela
cz śr, 12 lipca 2017 17:29

Łomżyński zespół Skiela Kapela zachwycił publiczność Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Tradycyjne kurpiowskie pieśni w dynamicznych opracowaniach z pogranicza jazzu, soulu i funky sprawdziły się też doskonale na ubiegłorocznym Novum Jazz Festival. Zespół zaczął też występować wspólnie z Kapelą Kurpiowską, wzbogacając swe brzmienie dźwiękami basetli, skrzypiec i akordeonu, a w planach ma nie tylko kolejne koncerty, ale też nagranie debiutanckiej płyty.

Cenny dar dla drozdowskiego muzeum

Foto: Cenny dar dla drozdowskiego muzeum
cz pon, 10 lipca 2017 15:22

Zbiory Muzeum Przyrody w Drozdowie wzbogaciły się o list wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Ofiarodawcą jest były wicewojewoda łomżyński Kazimierz Cłapka, a cenny dokument przekazał w jego imieniu dyrektor Annie Archackiej poeta z Drozdowa Henryk Gała. List datowany na styczeń 1976 roku to odpowiedź kompozytora na skierowany do niego list ówczesnego wicewojewody dotyczący starań władz nowopowstałego województwa łomżyńskiego o zorganizowanie w dawnej rodowej siedzibie Lutosławskich muzeum.

Drozdowska gala na finał festiwalu

Foto: Drozdowska gala na finał festiwalu
cz pon, 10 lipca 2017 08:00

Wielka gala zakończyła XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. 24. artystów z kraju i zza granicy wykonało w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie światowe przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i popularne, w tym utwory nietypowo zaśpiewane bądź zagrane. Wśród doświadczonych operowych śpiewaków bardzo dobrze zaprezentowały się też łomżynianki Agnieszka Żemek-Pawczyńska i jej podopieczna Paulina Porowska. – Każdego roku poziom jest wysoki, ale tym razem wszyscy artyści przeszli samych siebie! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Mieliśmy 23 koncerty w 10 dni, dotarliśmy do wielu miejsc, w tym takich, gdzie jeszcze nie graliśmy – a za rok jubileusz!

Pianista-wirtuoz i klasyka na jazzowo

Foto: Pianista-wirtuoz i klasyka na jazzowo
cz nie, 09 lipca 2017 10:37

Utalentowany pianista młodego pokolenia Artur Sychowski zachwycił publiczność sobotniego koncertu podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Znany z licznych występów w Europie, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich solista wykonał klasyczne i autorskie kompozycje, wzbogacając je licznymi improwizacjami, wykraczającymi poza sztywne schematy zapisów nutowych muzyki klasycznej i trzykrotnie bisując. – Każda dziedzina muzyki: opera, jazz czy klasyka to są ramy, a ja jestem człowiekiem, który nie boi się poszerzać tych ram i łączyć muzyki z czymś więcej: czymś, co pobudza wyobraźnię, co otwiera serca, wpływa uzdrawiająco na duszę i daje katharsis! – mówi Artur Sychowski.

Wielkie uczucia w ariach i klasyce

Foto: Wielkie uczucia w ariach i klasyce
mm so, 08 lipca 2017 08:42

Ośmioro artystów zaprezentowało publiczności XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża koncert „Wszechmocnie włada miłość święta”. W holu Urzędu Miejskiego zabrzmiały więc wielkie operowe arie, klasyczne kompozycje instrumentalne i wielkie przeboje muzyki popularnej, a ich wspólnym mianownikiem była miłość. – Jestem bardzo zadowolony z tego, że gramy tak różnorodny program, bo przecież z Rafałem Lewandowskim wykonaliśmy już podczas inauguracji Koncert B-dur Kurpińskiego, a dziś Pierwszą rapsodię Claude Debussy'ego – mówi klarnecista Andrzej Wojciechowski.– Graliśmy też coś z lżejszego repertuaru, mające coś z jazzu piosenki 20-lecia międzywojennego.

Od służącej do pani w operowym wydaniu

Foto: Od służącej do pani w operowym wydaniu
cz pt, 07 lipca 2017 08:17

Wystawienie opery „La serva padrona” G. B. Pergolesiego podczas XXIV Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża przyciągnęło do auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości komplet publiczności. Wystąpili soliści poznańskiego Teatru Wielkiego i grająca na instrumentach z XVIII wieku oraz ich wiernych kopiach Masovia Baroque Orchestra. – Pergolesi był reformatorem sztuki wokalnej i zarazem mistrzem opery komicznej – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański. – Dlatego uznałem, że trzeba pokazać łomżyńskiej publiczności tę operę w świetnej obsadzie i z zespołem muzyki barokowej!

„Tacy Sami” pojadą do Francji

Foto: „Tacy Sami” pojadą do Francji
cz cz, 06 lipca 2017 16:16

Łomżyńscy tancerze z integracyjnej grupy Tacy Sami przygotowują się do ponownego udziału w międzynarodowym festiwalu Mode H we Francji. Są jedynym zespołem z Polski uczestniczącym w tej imprezie, na której tym razem zaprezentują tańce meksykańskie. Podczas przygotowań odwiedził ich Nello – De Ascensao Dente Manuel, główny choreograf festiwalu. – Mode H pomaga sprawnym i niepełnosprawnym integrować się, przezwyciężyć ich izolację i pozwala im normalnie żyć – podkreśla Nello, komplementując łomżyńskich tancerzy. – Jesteśmy na etapie tworzenia choreografii do naszego programu – dodaje instruktor i choreograf grupy Justyna Wawrzyniak. – Liczymy, że Nello nam w tym pomoże i udzieli nam wskazówek!

Dwa twórcze światy ojca i syna

Foto: Dwa twórcze światy ojca i syna
cz cz, 06 lipca 2017 08:04

Rzeźbiarz Marek Brzozowski i malarz Marek Brzozowski junior połączyli swe siły na wspólnej wystawie. W Galerii Sztuki Współczesnej zaprezentowali pełne spektrum swej oryginalnej twórczości, od prac starszych do najnowszych, dopełnionych poezją i zdjęciami autorstwa seniora. – Łączą nas nie tylko relacje ojciec-syn, ale też takie pomiędzy twórcami – mówi Marek Brzozowski junior. – Każdy z nas inaczej interpretuje, inaczej odnajduje sens tworzenia. Motywem przewodnim twórczości ojca są ptaki, ja eksperymentuję z ekspresjonizmem, z formami nierzeczywistymi.

Organowa orkiestra i operowe przeboje

Foto: Organowa orkiestra i operowe przeboje
cz cz, 06 lipca 2017 08:02

Recital organisty Rafała Sulimy w łomżyńskiej katedrze zakończył szósty dzień XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Organowe opracowania operowych arii i uwertur w wykonaniu jedynego polskiego organisty grającego taki repertuar zachwyciły publiczność do tego stopnia, że artysta bisował dwukrotnie, pierwszy raz jeszcze podczas koncertu. – Uwerturę z „Nabucco” Rafał Sulima opracował na moją specjalną prośbę i na potrzeby naszego festiwalu! – podkreśla jego dyrektor artystyczny Jacek Szymański.

Żydowski humor i piosenki w Czartorii

Foto: Żydowski humor i piosenki w Czartorii
cz śr, 05 lipca 2017 07:50

Aktorzy słynnego Teatru Żydowskiego wzięli udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Dzięki nim na scenie pojawiła się cała galeria postaci, w tym wzajemni dłużnicy Goldberg i Rapaport, mąż-fajtłapa zmuszany przez żonę do gry w brydża bądź ustawicznie zdradzany oraz Moniek Przepiórko, uosobienie żydowskiego pecha. Kilkuset widzów bawiło się doskonale, mimo bardziej jesiennej niż letniej pogody.

„Dumka o Polsce” i kurpiowskie wspomnienia

Foto: „Dumka o Polsce” i kurpiowskie wspomnienia
cz pon, 03 lipca 2017 07:41

Niedzielny koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W saloniku drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne, w tym bardzo rzadko wykonywane. Wieczorem łomżyńscy artyści oddali zaś hołd Markowi Żemkowi, Antoniemu Nasiadce i Witoldowi Lisieckiemu, grając tak bliski im repertuar kurpiowski. – W festiwalowym programie zawsze musi znaleźć się koncert muzyki polskiej – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Idziemy też dalej, bo prezentujemy również pieśni kurpiowskie w wykonaniu tradycyjnym, jak i bardziej moderne!

Festiwalowy świat operetki i musicalu

Foto: Festiwalowy świat operetki i musicalu
mm nie, 02 lipca 2017 12:51

Jacek Szymański i inni artyści biorący udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża przygotowali nie lada prezent dla miłośników rozrywkowego repertuaru. Program sobotniego koncertu „Zaczarowany świat operetki i musicalu” wypełniły najsłynniejsze arie i pieśni spod znaku lekkiej muzy, autorstwa najwybitniejszych kompozytorów i autorów. – Operetka to niełatwa, ale bardzo wdzięczna sztuka – mówi Jacek Szymański. – Jest to dla nas wyzwanie, ale też ogromna satysfakcja, szczególnie kiedy słuchacze tak entuzjastycznie reagują!

Granice fotograficznej tolerancji

Foto: Granice fotograficznej tolerancji
mm so, 01 lipca 2017 10:10

Dziewięcioro łomżyńskich fotografów wzięło udział w przygotowaniu wystawy „Granice tolerancji”. Pokazują brak tolerancji i jej wpływ na różne aspekty naszego życia, ale również co ich niepokoi i co powinno zmienić się na lepsze – nierzadko w bardzo osobistym lub kontrowersyjnym ujęciu. Zanim wystawa zostanie pokazana podczas białostockiego festiwalu „Interphoto 2017”, miała swą premierę w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami, gdzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.

Z Argentyny do Łomży na festiwal

Foto: Z Argentyny do Łomży na festiwal
mm so, 01 lipca 2017 09:53

Recital organowy Gabrieli Any Navarro Landaverria rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Był to pierwszy polski koncert organistki katedry w Buenos Aires, chociaż Gabriela Ana gościła wcześniej w Polsce, była już też w Łomży. – Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem tutaj! – mówi Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Byłam już w Polsce w ubiegłym roku, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Poznałam tam przyjaciół z Łomży i z Zambrowa, więc tych chętniej tu przyjechałam!

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0