Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@
Fotografia z myszką - Bolesław Deptuła

Wieczorem

Telewizor zdominował nasze życie do tego stopnia, że nawet nie dziwi jego głośna obecność w trakcie towarzyskiej pogawędki. Trudno wyobrazić sobie, że nasi ojcowie wolne wieczory spędzali, świetnie się bawiąc: przy słuchaniu muzyki, przy improwizowanych śpiewach lub grach towarzyskich - ogólnie poświęcając więcej czasu sobie nawzajem.

Łomża lata 30-ste. Wieczorek towarzyski - pierwszy z prawej u dołu 
autor zdjęcia Tadeusz Kalisz.
Zbiory Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Łomża lata 30-ste. Wieczorek towarzyski - pierwszy z prawej u dołu autor zdjęcia Tadeusz Kalisz. Zbiory Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Uczestnicy owych aktywnych spotkań towarzyskich pozowali chętnie do zdjęć, jakby w nadziei zatrzymania czegoś nieuchwytnego, co przypominać będzie twórczy nastrój miłej chwili. Posiadacz aparatu fotograficznego był wówczas szczególnie pożądanym gościem. Do tych lepiej sytuowanych, których stać było na takie kosztowne hobby, należał w okresie międzywojennym aptekarz Łomżyński Tadeusz Kalisz. Dzięki umiejętności fotografowania błyszczał w towarzystwie, nawiązywał znajomości, a to, co udało mu się uwiecznić "wyczarowywał" - znowu wieczorem, we własnej ciemni fotograficznej. Jak opowiadał mi: (...)"to było nieduże pomieszczenie, tylko okna zasłaniałem przy lampie czerwonej. Wywoływacz to się samemu robiło. I magnezję błyskową - sam robiłem. Lont to była zamoczona w saletrze bibuła i ona się tliła. Zapaliłem ... każdy na miejsce i czekał. Lont dochodził do magnezji i błysk powstawał. Na wyczucie naświetlałem..., Jakie chemikalia? Metol, hydrochinon, nie pamiętam, co jeszcze. Można było kupić, były gotowe za 90 groszy, ale że drogo - robiło się samemu. Przed wojną działali przeważnie amatorzy. W moich czasach zawodowcami byli "Rembrandt" i Cyroto, wcześniej bardzo znanym fotografem był Chodźko".

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę