Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 września 2020 napisz DONOS@

GENETYCZNE PRZYCZYNY RAKA PIERSI

Helena Putkowska cz, 12 kwietnia 2012 08:59

BRCAI I BRCA 2 Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet (około 20% zachorowań na nowotwory złośliwe). Nieznane są przyczyny powstawania zmian, ale wiadomo o czynnikach, które znacznie zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Około 5% raków piersi występuje rodzinnie. Mówi się wtedy o dziedzicznych czynnikach ryzyka tej choroby. Głównym elementem dziedziczenia nowotworu piersi są mutacje w genie BCRA1 i BCRA2. Około połowa kobiet z dziedzicznym rakiem piersi ma mutację w genie BRCAl, a 1/3 w genie BRCA2.

„ TRENUJ MÓZG „

Helena Putkowska cz, 12 kwietnia 2012 08:58

Staramy się utrzymywać formę fizyczną dzięki sportowym treningom. Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać kondycję fizyczną. Wpływają na nasze zdrowie fizyczne i nie tylko . W czasopiśmie „Świat wiedzy" w artykule pt. „Jak stworzyć myślami komórki mózgowe?" czytamy informacje, jak możemy „trenować" nasz mózg.

KALENDARIUM

Helena Putkowska cz, 12 kwietnia 2012 08:56

MARZEC 5 - godz. 17.00 - spotkanie otwarte członkiń i przyjaciół Stowarzyszenia - Szpital Wojewódzki w Łomży, ul. Piłsudskiego 11, II piętro - sala konferencyjna

Biuletyn nr 70

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:54

Zbliżają się najpiękniejsze święta w roku - Boże Narodzenie. Wszyscy żyjemy już oczekiwaniem na wspólne spotkania, blask choinkowych lampek, kolędy śpiewane wspólnie z najbliższymi. Mimo trudnej pogody, często mrozu i śniegu, a czasem dla odmiany deszczu - wszyscy czujemy się szczęśliwsi, pełni radości, mamy więcej siły i jakoś tak milej płyną nam dni. Wyjątkowy czas, wyjątkowe święta.

Co nowego na froncie walki i nowotworami narządów rodnych

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:53

Od kilkunastu lat wiadomo było, że rak szyjki macicy jest przenoszony drogą płciową. Zidentyfikowanie wirusa brodawczaka ludzkiego HPV pozwoliło opracować szczepionkę i od ponad ośmiu lat na świecie nikt z zaszczepionych nie zachorował na raka szyjki macicy. Szczepionka nie leczy jednak zmian zaawansowanych czy komórek nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala zniszczyć wirusa zanim dopadnie zdrowe komórki i zmieni im kod genetyczny.

18 – lecie łomżyńskich Amazonek

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:52

Nasze początki

Marsz różowej wstążki - Warszawa 24. 09. 2011

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:51

W sobotę 24 września razem z Danusią Szlendek wybrałyśmy się do naszej stolicy, aby uczestni¬czyć w Marszu Różowej Wstążki. Marsz jest częścią ogólnopolskiej akcji propagującej profilaktykę raka piersi organizowanej we współpracy z firmą Avon - Wielka Kampania Życia -

Ciche bohaterki - Henia

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:50

Minęło 6 lat, odkąd pożegnałyśmy Henię, a mam wrażenie, że jeszcze tak niedawno była z nami. Oczami wyobraźni widzę ją obok mnie na dyżurze, słyszę jej głos. Przystąpiła do Stowarzyszenia, szukając kontaktu z Amazonkami, tak samo naznaczonymi chorobą jak ona. Zgłosiła chęć dyżurowania gdyż miała świadomość, że Amazonkom potrzebne jest miejsce, gdzie zawsze ktoś czeka, by je wysłuchać, uspokoić, a czasem tylko porozmawiać.

Wygraj życie rak’n’rollowo

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:49

Fundacja Magdy Prokopowicz „ Rak'n'Roll. Wygraj życie!" oficjalnie rozpoczęła działalność 6 października 2009 r. Jej celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości życia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet oraz przyszłych mam. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia.

DEKALOG

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:48

DEKALOG 1. Badaj się! Gdy miałam 27 lat, nie myślałam o tym, że mogę mieć raka, ale życie pisze inne scenariusze. Dzięki samodzielnemu badaniu piersi wykryłam go w bardzo wczesnym stadium.

KALENDARIUM

Helena Putkowska cz, 08 grudnia 2011 17:47

KALENDARIUM GRUDZIEŃ 5 - spotkanie wigilijne członkiń Stowarzyszenia i wszystkich naszych przyjaciół: Centrum Katolickie, Łomża ul. Zawadzka 55 - godz. 17.00 - Msza św. - Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, - godz. 17.45 - Spotkanie opłatkowe -Sala im. Jana Pawła II

Sponsorzy Czerwcowych Dni Walki z Rakiem

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:47

Drukarnia Kamil Borkowski Wanda i Tadeusz Wałkuscy AMBRELA – System Ochrony Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży Irena Dobrakowska Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Aptek „Multi Pharme" Dorota Karwowska Hotel „Zbyszko" Edward Przybylak Kwiaciarnia „Ogrodnik" Promocja Zdrowia i Kosmetologia Estetyczna - „ PROMEDICUM „ Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych Teresa Adamowska Anna i Józef Chojnowscy Sklep „Medic" Urząd Miasta w Łomży Bank Spółdzielczy Piątnica Dziękujemy

Biuletyn Nr 69

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:31

Minął czas letniego wypoczynku. Po wakacyjnej przerwie powracamy do naszej działalności. Mamy nadzieję, tak jak wcześniej, służyć pomocą i radą wszystkim, którzy troszczą swoje zdrowie.

Wyprzedzić raka

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:28

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego chorujemy na nowotwory złośliwe.

Oddziel mity od faktów

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:28

Czy jesteś świadoma, komu zagraża rak szyjki macicy? Na temat tej choroby krąży wiele niepraw¬dziwych opinii, stąd pierwszym krokiem powinno być uzyskanie właściwych informacji. Odrzuć¬my zatem mity i skupmy się na faktach.

ROZWAŻANIA U PROGU 25-LECIA RUCHU AMAZONEK

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:27

Zbliża się 25 lat istnienia Polskich Amazonek. Dobry czas na spojrzenie wstecz i w przyszłość. Jak oceniamy naszą pracę, naszą misję? Czy wypełniamy testament naszych przyjaciółek, które tworzyły Ruch, a których nie ma już wśród nas?

Badania cytologiczne

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:25

W Polsce corocznie u 3300 kobiet diagnozuje się raka szyjki macicy. Blisko 2000 z nich umiera. Pod względem zapadalności kobiet na nowotwory złośliwe, rak szyjki macicy zajmuje w Pol¬sce siódme miejsce. Ten nowotwór dziennie zabija 5 Polek. W Polsce śmiertelność z powodu tego rodzaju nowotworu wynosi 7 na 100 tysięcy kobiet i jest jednym z najgorszych wyników w Europie [dla porównania w Finlandii wskaźnik ten to tylko 1,8 na 100tys.]. Niżej sklasyfikowana jest już tylko Rumunia. W wie¬lu krajach UE kobieta nie może się ubezpieczyć bez aktualnego badania cytologicznego.

KALENDARIUM

Helena Putkowska śr, 28 września 2011 17:24

WRZESIEŃ

Biuletyn Nr. 68

Helena Putkowska nie, 12 czerwca 2011 13:47

XIV CZERWCOWE DNI WALKI Z RAKIEM

Konkurs literacki „Pokonać los" II edycja

Helena Putkowska nie, 12 czerwca 2011 13:45

Na konkurs wpłynęło sześć prac. Prace zostały przeczytane przez naszą komisję konkursową. Złożoną z dwóch nauczycielek-polonistek z długoletnim stażem: Marię Chaberek i Lucynę Śliwecką.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę