Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Oddziel mity od faktów

Czy jesteś świadoma, komu zagraża rak szyjki macicy? Na temat tej choroby krąży wiele niepraw¬dziwych opinii, stąd pierwszym krokiem powinno być uzyskanie właściwych informacji. Odrzuć¬my zatem mity i skupmy się na faktach.

MIT:,,...To mnie nie dotyczy."
FAKT: Ryzyko dotyczy każdej kobiety. Około 80% kobiet przynajmniej raz w ciągu całego życia ulega zakaże¬niu wirusem, który może wywołać raka szyjki macicy.

MIT:,,...Nikt w mojej rodzinie nie chorował na raka szyjki macicy, więc ten nowotwór mi nie grozi."
FAKT: Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną; udowodniono, że jego główną przyczyną jest wirus.

MIT:,,...Mam tylko jednego partnera, więc nie jestem zagrożona."
FAKT: Kontakty seksualne z jedną osobą mogą wystarczyć, aby wystąpiło ryzyko zakażenia. Nie trzeba mieć wielu partnerów.

MIT:„...To problem wyłącznie starszych kobiet."
FAKT: W rzeczywistości wirusem, który może wywołać raka szyjki macicy, można ulec zakażeniu w każdym wieku. Ryzyko zakażenia pojawia się wraz z pierwszym kontaktem seksualnym. Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania rodzajem raka u kobiet poniżej 45 roku życia.

MIT:,,...Nie ma sposobu na wykrycie raka szyjki macicy zanim będzie za późno."
FAKT: To nieprawda. Regularne badania przesiewowe są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Nowe szczepionki, stosowane równolegle z badaniami przesiewowymi (badanie cytologiczne, cytologia), pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć to ryzyko.

MIT:„...Zdrowo się odżywiam, nie palę, jestem aktywna - więc nie zachoruję."
FAKT: Zdrowy styl życia pomaga co prawda zwalczać zakażenia, ale nie zapobiega zakażeniu wirusem. Szcze¬pienie w połączeniu z regularnym badaniem cytologicznym stanowi najlepszą ochronę.

MIT:„...Ale zawsze uprawiam bezpieczny seks."
FAKT: Chociaż prezerwatywa może zmniejszyć ryzyko zakażenia, to jednak nie stanowi pełnego zabezpiecze¬nia, ponieważ wirus może przenosić się drogą kontaktu ze skórą w okolicy narządów płciowych.

MIT:,,...Na pewno inne rodzaje raka są znacznie częstsze?"
FAKT: Co dwie minuty gdzieś na świecie z powodu raka szyjki macicy umiera jedna kobieta. W skali całego świata ten rodzaj raka jest trzecim co do ilości powodowanych zgonów u kobiet (po raku sutka i raku płuc) oraz drugim co do częstości występowania u kobiet poniżej 45 roku życia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę