Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Wygraj życie rak’n’rollowo

Fundacja Magdy Prokopowicz „ Rak'n'Roll. Wygraj życie!" oficjalnie rozpoczęła działalność 6 października 2009 r. Jej celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości życia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet oraz przyszłych mam. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia.

Wszystko zaczęło się cztery lata temu, kiedy założycielka Fundacji Magda Prokopowicz zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. W tym czasie największą motywacją do walki z chorobą była dla niej wiadomość o tym, że jest w ciąży.
Chemioterapię skończyłam dwa tygodnie przed porodem. Do samego końca miałam obawy, czy moje dziecko urodzi się zdrowe. Jednak wiedziałam, że chcę urodzić to dziecko, miałam przeczucie, że zdarzy się coś dobrego. Wiary w to, że wszystko będzie dobrze, dodawał mi doktor Jerzy Giermek, jedyny specjalista w Polsce, który leczy chemią kobiety w ciąży. I oboje się nie pomyliliśmy. Na świecie pojawił się zdrowy, śliczny Leonek, który jest największym cudem w moim życiu. To dla niego zdobyłam siłę i chęć, by pokonać chorobę - mówi założycielka Fundacji.
Działalność Fundacji oprócz motywowania chorych na raka do pozytywnego myślenia, opiera się także na uświadamianiu, że ciąża i nowotwór się nie wykluczają.
Nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzałyby wpływ chemioterapii na rozwój ciąży. Niestety nie ma także wielu specjalistów, którzy mimo wszystko chcieliby się podjąć ratowania i matki, i dziecka. Zarówno w Polsce, jak w wielu krajach Europy kobietom chorym na raka najczęściej zaleca się usunąć dziecko. W mojej pracy zawodowej podawałem chemię ponad dwudziestu kobietom w ciąży. Większość z nich żyje, a przede wszystkim urodziły zdrowe dzieci. Myślę, że ciąża w ich przypadku dodaje odwagi i siły do walki z chorobą- twierdzi dr Jerzy Giermek, onkolog Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Niemniej ważnym zadaniem Fundacji jest próba zmiany postrzegania choroby w szerszej świadomości społecznej. Człowiek, który dowiaduje się, że ma raka, jest zupełnie bezradny wobec własnego przerażenia opartego zwykle na stereotypowych wyobrażeniach dotyczących choroby, wobec reakcji otoczenia, w tym najbliższej rodziny, a przede wszystkim wobec niezrozumiałych dla niego zagadnień medycznych oraz zawiłych procedur i biurokracji polskiej służby zdrowia. Nadrzędnym, długofalowym celem Fundacji Rak'n'Roll. Wygraj życie! jest otwarcie pierwszego w Polsce specjalistycznego oddziału położniczego dla kobiet w ciąży z chorobą nowotworową. W najbliższych latach głównym zadaniem Fundacji będzie zbieranie funduszy na budowę takiego oddziału przy Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Helena Putkowska
cz, 08 grudnia 2011 17:49
Data ostatniej edycji: wt, 16 stycznia 2018 10:26:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę