NASZE osiągnięcia
• od 1994 roku prowadzimy systematyczną rehabilitację dla kobiet po amputacji piersi, • również od 1994 roku wydajemy Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia - jest to jedyne bezpłatne wydawnictwo dotyczące tematyki onko
Co nowego w leczeniu raka piersi ?
Obecnie, jak nigdy dotąd, o wyborze metody leczenia decydują rozliczne czynniki rokownicze (określające rokowanie tj. określające ryzyko nawrotu choroby lub zgonu) i predykcyjne (takie, dzięki którym możemy przewidywać odpowiedź na zastosowane leczenie). Do najważniejszych czynników klinicznych o znaczeniu rokowniczym należą: wielkość guza, typ histologiczny i stopień jego złośliwości, liczba zajętych przerzutami węzłów chłonnych pachy, stan receptorów hormonalnych, naciekanie okołoguzowych naczyń chłonnych i żylnych, stan HER2, a ostatnio także stopień proliferacji czyli wskaźnik Ki-67 określający ilość figur podziału komórek nowotworowych.
XX - lecie
Błogosławiony Jan Paweł II mówił, że człowiek znaczy tyle, ile może dać drugiemu człowiekowi. Z okazji XX Lecia Jubileuszu Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży chciałabym wspomnieć niektóre ZNACZĄCE osoby, zaangażowane w jego działalność w różny sposób, w różnych formach. Jubileusz często skłania do wspomnień, do refleksji.
Dbajmy o swoje zdrowie
Przez kolejne lata badania naukowe pokazują coraz więcej danych o chorobach nowotworowych. Kolejne odkrycia dotyczą tak mechanizmów powstawania nowotworów, jak i metod diagnostycznych oraz sposobów zwiększania skuteczności leczenia.
20 lat i co dalej … ?
Piękna rocznica. Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym działa 20 lat. Przez ten czas rozwijałyśmy swoją działalność, planowałyśmy i organizowałyśmy różne akcje. Nasze członkinie uczestniczyły w ogólnopolskich spotkaniach, konferencjach, zawodach. Prowadziły szkolenia, organizowały spotkania, koncerty, wydawały publikacje.
KALENDARIUM
KALENDARIUM PAŹDZIERNIK 7 - godz. 17.00 - spotkanie otwarte członkiń i sympatyków Stowarzyszenia - Szpital Wojewódzki, ul. Piłsudskiego 11 , II piętro - sala konferencyjna
Biuletyn Nr. 76
Zbliża się lato, wakacje, czas odpoczynku, radości, słońca , na które liczymy po długiej „zimowej" wiośnie. To czas, aby , jak to się mówi żartem: „naładować baterie" - czyli nabrać sił do dalszej pracy, działania, jak najlepszego życia. Cóż — piękne słowa, miłe, sam raz na koniec czerwca.
25 LAT RUCHU AMAZONEK W POLSCE – EWOLUCJA MISJI OCHOTNICZE
Pomysł psychicznego wspierania kobiet bezpośrednio po mastektomii podsunęła nam dr Krystyna Mika - twórczy ni programu rehabilitacji kobiet po mastektomii w Polsce. „Musicie dotrzeć do szpitali, do kobiet po operacji, przekonać je, że raka można pokonać i wygrać życie. Pokazać na własnym przykładzie, że tak może być. I to musicie zrobić właśnie wy. Bo kiedy ja próbuję przekonać o tym chore kobiety, odpowiadają - pani tak mówi, bo pani za to płacą. Wy będziecie wiarygodne, bo wyście same przez to przeszły".
MITY O RAKU
MIT 1. Nagły atak raka - tego się boję najbardziej. Fakt: Aż 7-8 lat potrzebuje guzek, aby osiągnąć rozmiar 1 centymetra. Bardzo rzadko w tym czasie grozi przerzutami. Staje się niebezpieczny, gdy zaczyna się stykać z naczyniami limfatycznymi i krwionośnymi. Może być całkowicie wyleczony - 80-90 procent szans. Dlatego z jednej strony należy zachować spokój, z drugiej zaś nie należy lekceważyć dostrzeżonych zmian.
BADANIE PIERSI
Obecnie zachęca się kobiety do lepszego poznania, jak wyglądają ich piersi i jakie są w dotyku po to, by łatwiej było dostrzec jakiekolwiek podejrzenie zmiany. Największe szanse skutecznego leczenia przy rozpoznaniu raka istnieją w przypadku zmian wcześnie wykrytych.
WARTO WIEDZIEĆ
Jak się rozpoznaje rodzaj nowotworu piersi? Żeby rozpoznać rodzaj raka, lekarze muszą przeprowadzić, m.in. badania na obecność trzech „receptorów". Receptor jest białkiem wy¬stępującym w komórce lub na jej powierzchni i jest cennym źródłem wielu informacji na te¬mat tego jak rak się rozwija.
KALENDARIUM
LIPIEC i SIERPIEŃ - Przerwa wakacyjna Przygotowujemy się do obchodów 20-łecia Stowarzyszenia w paź¬dzierniku br.
Biuletyn Nr. 75
Z dużymi oporami, ale jednak - wiosna nadchodzi. I chociaż zima długo nie dawała nam o sobie zapomnieć - to jednak w końcu doczekaliśmy się poprawy pogody Zbliżają się też najbardziej „wiosenne" święta - najważniejsze święta dla wszystkich katolików - Wielkanoc.
CO TO JEST RAK PIERSI ?
„Rak" jest to termin określający zespól chorób różniących się typem i miejscem występowania, ale mających jedna wspólną cechę - nadzwyczajny wzrost komórek, wykraczający poza kontrolę.
ZMIANY W ONKOLOGII. POWSTANIE SIEĆ LECZENIA RAKA
Minister Bartosz Arłukowicz, podczas debaty z okazji Światowego Dnia Chorych, zapowiedział, że 2013 rok będzie rokiem onkologii i zmian w onkologii. - Obiecuję, że wprowadzimy te zmiany, ale na pewno nie będzie to proste - powiedział szef resortu zdrowia.
DIETA - TO PODSTAWA
Zgłębiając przyczyny występowania chorób w tym i nowotworów w wielu publikacjach zwraca się uwagę na znaczenie diety. Nieprawidłowa dieta w około 35% jest przyczyną zwiększonego zachorowania na nowotwory i nie tylko. W dużym stopniu również niekorzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy przewlekły silny stres. O ile jednak w życiu często trudno unikać sytuacji stresowych to na to, co jemy mamy wpływ tylko my sami.
KARNAWAŁOWY BAL ŻYCZLIWYCH SERC.
Dziękujemy SPONSPROM Wanda i Tadeusz Wałkuscy, Drukarnia Kamil Borkowski, Dorota Karwowska – Hotel „ Zbyszko ”, Ks. Jan Grochowski, Radio Taxi PLUS 9626.
CUDOWNY SEN CZY KOSZMAR ?
Czy polski system zdrowia jest gotowy na wyko¬nywanie większej liczby badań cytologicznych? Wywiad z dr n. med. Grzegorzem Południewskim Centrum Medyczne Damiana Towarzystwo Rozwoju Rodziny
KALENDARIUM
KALENDARIUM MARZEC - KWIECIEŃ 31 – 1 - Wielkanoc 8 - spotkanie wielkanocne członkiń i przyjaciół Stowarzyszenia - Centrum Katolickie ul. Zawadzka 55
Biuletyn Nr 74
Najpiękniejsze polskie święta. Pełne radości, zabawy, śpiewania, uścisków... Cza-sem może małej łezki „w „oku, gdy przy łamaniu opłatka spoglądamy na puste miejsce przy stole. Święta, które łączą, nawet tych mocno podzielonych... Święta, które go¬dzą - często tych mocno skłóconych. Święta, które skłaniają do podania ręki, uśmie¬chu, czasem do zadumy... Święta, które chorym niosą nadzieję związaną ze szczególną opieką DZIŚ NAM NARODZONEGO. Niech będzie z nami, niech nam błogosławi z ubogiej stajenki w Betlejem.