Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

350 lat od śmierci świętego Andrzeja Boboli

cz śr, 16 maja 2007 11:28

Dziś mija 350 rocznica śmierci świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski i obok św. Brunona z Kwerfurtu patrona Diecezji Łomżyńskiej. W trakcie swojego życia jezuita przez cztery lata przebywał w Łomży. Od 1638 do 1642 roku pełni w Łomży funkcje doradcy rektora kolegium, kaznodziei i wreszcie dyrektora, istniejącej przy kolegium, szkoły humanistycznej i retoryki.

Krioterapia ruszyła w Centrum Rehabilitacji w Łomży.

cz wt, 15 maja 2007 11:49

Z zabiegów leczenia zimnem skorzystali pierwsi pacjenci. Do specjalnej komory, w której znajduje się gaz schłodzony do temperatury ok. -120 stopni, pacjenci wchodzili pojedynczo, w maskach na twarzy. Na początku tylko na jedną minutę.

Skontrolowane zakłady usługowe

cz pt, 11 maja 2007 13:41

Zakłady kosmetyczne, gabinety fryzjerskie, pralnie i solaria kontrolowali inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku. Celem kontroli było dokonanie przeglądu i oceny poziomu oraz rzetelności działania przedsiębiorców świadczących usługi dla ludności. Wyszło, że jest całkiem dobrze.

Inwestycje w Kolnie

cz cz, 10 maja 2007 16:33

Przygotowanie kilkudziesięciu hektarów pod inwestycje, modernizacje i budowa sieci wodociągowej – to inwestycje, które już niebawem rozpoczną się w Kolnie. Samorząd chce przeprowadzić je w ciągu najbliższych 3 lat. Całość ma zamknąć się kwotą prawie 55 mln złotych.

Nauczyciele przygotowują się do strajku

cz śr, 09 maja 2007 13:57

Jeszcze dziś lub jutro na wielu łomżyńskich szkołach powinny pojawić się związkowe flagi. W ten sposób nauczyciele przyłączą się do ogłoszonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego pogotowia strajkowego. ZNP na początek planuje dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Rozmowy z nauczycielami trwają. Ci z Łomży mają spotkać się 14 maja, aby podjąć ostateczną decyzję, czy przyłączą się do czynnej akcji. Okazuje się jednak, że pedagodzy boją się protestować...

Łomżyńscy wychowawcy dostają wyrównania

cz wt, 08 maja 2007 12:00

To efekt uprawomocnienia się uchwały Rady Miejskiej dotyczącej m.in. nowych stawek dla nauczycieli za wychowawstwo. Podniosła ona obowiązujące w tym roku dodatki za wychowawstwo z 25 do 50 zł. Jak podkreśla Łukasz Czech z Biura Prasowego Łomżyńskiego Ratusza wypłaty tych dodatków, wraz z wyrównaniem od początku roku, właśnie są w trakcie realizacji.

Urodziny ks. Biskupa Stanisława Stefanka

cz pon, 07 maja 2007 10:53

71 urodziny obchodzi dziś biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Pasterz kościoła łomżyńskiego urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Mając 23 lata został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu. W sierpniu 1980 roku w katedrze szczecińskiej był konsekrowany na biskupa przez ówczesnego biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego. 16 lat później papież Jana Paweł II ustanowił go Biskupem Łomżyńskim.

Tydzień Bibliotek

cz so, 05 maja 2007 11:34

Konkursy czytelnicze, lekcje biblioteczne oraz spotkania z autorami książek złożą się na tegoroczny tydzień bibliotek w Łomży. Pod hasłem „ Biblioteka mojego wieku” rozpocznie się on w najbliższy poniedziałek 7 maja. Podczas spotkań z uczniami pracownicy bibliotek postarają się odpowiedzieć na pytanie :Dlaczego warto czytać książki? oraz umożliwią poznanie bajek i baśni europejskich. Każdy będzie mógł popisać się swoją wiedzą na temat książek podczas konkursów.

Łatwa Matura

mm pt, 04 maja 2007 13:48

Obraz matki w "Granicy" Zofii Nałkowskiej i w "Przedwiośnu" Stefana Żeromskiego - tak brzmiał pierwszy temat na dzisiejszych egzaminach maturalnych z języka polskiego, który wybrało większość abiturientów. Drugi temat, rzadziej wybierany, dotyczył koncepcji romantycznej w "Dziadach" Adama Mickiewicza. Było łatwo - tak dzisiejszy egzamin dojrzałości oceniają maturzyści z jednego z liceów łomżyńskich

Rusza matura 2007.

mm cz, 03 maja 2007 20:10

Maturzyści mają jeszcze kilka godzin na ostatnie powtórki materiału. Przed nimi pisemny egzamin z języka polskiego. Jutro – mimo trwające długiego weekendu – rozpoczyna się Matura 2007. To już 3. nowa matura. W województwie podlaskim przystąpiło do niej prawie 17 900. maturzystów, w tym ponad 1930. abiturientów liceów i techników w Łomży.

Viola Brzezińska – „Druga po Bogu” w Łomży

cz so, 28 kwietnia 2007 11:01

''Druga po Bogu'' to tytuł piosenki zwiastującej najnowszy album piosenkarki, którą m. in można było usłyszeć w na piątkowym koncercie Violi Brzezińskiej i jej zespołu. Koncert odbył się w parafii Krzyża Świętego w Łomży, w ramach XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej i przyciągnął liczną widownię.

Redukcje w łomżyńskiej delegaturze NFZ.

cz wt, 24 kwietnia 2007 10:28

7 osób docelowo ma pracować w łomżyńskiej delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Do tej pory zatrudnionych było tam 16 osób. Oznacza to, że aż 9. pracowników straci pracę lub zostanie przeniesionych do innych placówek NFZ. Rzecznik białostockiego oddziału NFZ, Jan Mirucki tłumaczy, że redukcje wymusiła zmiana struktury organizacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

TIR-y muszą omijać nowy most.

cz so, 21 kwietnia 2007 08:09

Duże ciężarówki nie mogą jeździć przez „nowy” most w Łomży. Przeprawę w ulicy Sikorskiego zamknął dla samochodów powyżej 15 ton prezydent Łomży. Powodem jest osiadanie mostu i to osiadanie nierównomierne, które grozić może katastrofą budowlaną... Biuro Prasowego Ratusza w specjalnym komunikacie poinformowało o ograniczeniu ruchu ciężarówek. Jako powód wskazało na ostatnie analizy osiadania podpór mostu, które wykazały, że została przekroczona jedna z wartości dopuszczalnych, określona w instrukcji eksploatacji mostu. Zarejestrowano również znaczne różnice osiadania poszczególnych podpór mostu po stronie wody niskiej – czytamy w komunikacie.

Dni otwarte w Wecie

cz cz, 19 kwietnia 2007 23:01

Trwa rekrutacja do szkół średnich. Od tygodnia gimnazjaliści składają dokumenty do wybranych liceów i techników. Placówki oświatowe chcąc ułatwić decyzję swoim przyszłym uczniom organizują Dni Otwarte. Takie spotkania odbyły się już między innymi w Zespole Szkół Technicznych i Szkołach Katolickich w Łomży. Kolejne przygotowuje Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7.

Setki policjantów

cz śr, 18 kwietnia 2007 12:08

Ponad 300 policjantów z całego województwa podlaskiego będzie czuwać nad bezpieczeństwem kibiców, piłkarzy i obserwatorów podczas dzisiejszego meczu piłki nożnej pomiędzy ŁKS Łomża a Jagiellonią Białystok. Służby porządkowe derby województwa podlaskiego rozgrywane dzisiaj w Łomży zakwalifikowały jako mecz podwyższonego ryzyka.

Święto patronalne Caritas w Polsce.

mm nie, 15 kwietnia 2007 11:25

Dziś świętuje także Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Obchody święta patronalnego rozpocznie Msza św. o godz. 15-00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży. O godz. 17-00 pracownicy Caritas i wolontariusze spotkają się koncercie w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert z okazji święta patronalnego jest jednocześnie koncertem jubileuszowym. Caritas Diecezji Łomżyńskiej świętuje bowiem 15-lecie istnienia, a 5. urodziny obchodzi prowadzone przez organizację Centrum Rehabilitacji im. św. Rocha w Łomży.

Dni Otwarte w Zespole Szkół Technicznych.

cz cz, 12 kwietnia 2007 15:18

Atuty swojej szkoły promują dziś uczniowie Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. Marii Curie Skłodowskiej w Łomży. Trwają tam Dni Otwarte. To już X edycja imprezy, której towarzyszą spotkania budowlano-edukacyjne. W sali gimnastycznej przy szkole swoją ofertę prezentują firmy z branży budowlanej i sanitarnej. Stoiska przygotowali też uczniowie poszczególnych kierunków kształcenia.

Dziś Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania.

mm so, 07 kwietnia 2007 08:43

Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była jego matka. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Improperia w Katedrze Łomżyńskiej

cz pt, 06 kwietnia 2007 13:58

Już po raz siódmy w Katedrze Łomżyńskiej zabrzmią dziś wieczorem słowa „Ludu mój, ludu cóżem ci uczynił?”. Improperia zaśpiewa Zespół Muzyki Dawnej VOCI UNITE pod kierunkiem Katarzyny Szmitko oraz Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. „Improperia” to z łaciny narzekania i skargi. Ich podmiotem jest sam Jezus Chrystus. -W historii kościoła wykonywano je w różnych stylach muzycznych, nasze zespoły wykonują chorał gregoriański obowiązujący obecnie w liturgii - wyjaśnia Katarzyna Szmitko.

Biskup Stanisław Stefanek powołał Kolegium Konsultorów, Radę Kapłańską i nowych kanoników

cz cz, 05 kwietnia 2007 15:34

W łomżyńskiej katedrze Mszy Krzyżma przewodniczył dziś pasterz diecezji łomżyńskiej biskup Stanisław Stefanek. W homilii zachęcał do zwracania szczególnej uwagi na sposoby i miejsca, z których wychodzą idole i wzory dzisiejszego świata. Po mszy biskup ogłosił dekret ustanawiający Kolegium Konsultorów odpowiedzialnych za diecezję łomżyńską na wypadek wakatu na urzędzie biskupa ordynariusza i mających pełną odpowiedzialność prawną.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę