Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@
źródło: radionadzieja.pl

Rusza matura 2007.

Maturzyści mają jeszcze kilka godzin na ostatnie powtórki materiału. Przed nimi pisemny egzamin z języka polskiego. Jutro – mimo trwające długiego weekendu – rozpoczyna się Matura 2007. To już 3. nowa matura. W województwie podlaskim przystąpiło do niej prawie 17 900. maturzystów, w tym ponad 1930. abiturientów liceów i techników w Łomży.

Jak czują się maturzyści na dzień przed najważniejszym w ich życiu egzaminem? - Jesteśmy trochę zdenerwowani, bo chcemy, żeby jak najlepiej poszedł nam egzamin, a nie wiemy, co nas czeka; mamy nadzieję, że będzie dobrze – mówią maturzyści z Katolickiego Liceum w Łomży.

Jutro pierwszy maturalny sprawdzian – z języka polskiego. Młodzież mogła wybrać, czy chce zdawać ten przedmiot na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. Okazało się, że zdecydowana większość absolwentów będzie pisać tylko podstawowy poziom, bo – ich zdaniem – przedmiot nie będzie przydatny podczas rekrutacji na studia. Martwi to nauczycieli przedmiotu i dyrekcje szkół. - Zanika nam kultura języka – zauważa dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży, Józef Przybylski. Podkreśla, że powinien być to sygnał dla uczelni wyższych, że nie stawiają na kulturę języka. - A to może się za parę lat odbić na przyszłych prawnikach, humanistach i dziennikarzach – mówi dyrektor II LO. W tej szkole maturę zdaje 213. absolwentów, ale tylko 36. zdawać będzie język polski w zakresie rozszerzonym, podczas gdy w ubiegłym roku było ich dwukrotnie więcej. W województwie podlaskim do egzaminu z języka ojczystego na poziomie podstawowym przystąpi, zgodnie z deklaracją, ponad 15 430 osób. Tymczasem na poziom rozszerzony zdecydowało się nieco ponad 1 tys.

Egzamin z języka polskiego rozpocznie się jutro o godz. 9-00 rano.

Matura składa się z części pisemnej i ustnej. Przed komisją maturzyści będą odpowiadać z języka polskiego i języka obcego. Natomiast na pisemną część składają się głównie przedmioty obowiązkowe: język polski, język obcy nowożytny i przedmiot do wyboru. Wśród języków obcych największą popularnością cieszy się język angielski, wśród tych do wyboru króluje geografia, za nią plasuje się Wiedza o Społeczeństwie i biologia. Ale wśród tegorocznych maturzystów są tacy, którzy będą pisać nawet 6 egzaminów. To ci, którzy oprócz przedmiotów obowiązkowych, wybrali przedmioty dodatkowe. Chcą je zdawać, bo – jak tłumaczą - zamierzają dostać się na wymarzone uczelnie. Maksymalnie 3 dodatkowe przedmioty można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży odnotowała ponad 5 300 osób, które w województwie podlaskim będą pisać więcej egzaminów.

Matura potrwa od jutra do końca maja. Wyniki znane będą 29 czerwca.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę