Fundusze na uratowanie konia z rzeźni zbierali dziś uczniowie łomżyńskiej Wety.
Na terenie szkoły trwało wielkie święto wszystkich czworonogów – festyn „ Pupile vety”. Był to finał prowadzonej od marca akcji „ Uratujmy konia z rzeźni”. Na pomysł wykupienia zwierzęcia wpadły uczennice z klasy II F Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży -Justyna Pyziołek i Karolina Gwóźdź. Od marca ubiegłego roku z pomocą innych uczniów i nauczycieli organizowały na terenie szkoły różne imprezy. Dochód zasilał konto akcji.
Przyrodnicze filmy w Rajgrodzie
30 filmów przyrodniczych będzie walczyło o Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów. 4. już festiwal odbędzie się tym razem w Rajgrodzie. Autorami większości przyrodniczych obrazów są filmowcy niemieccy. Tajemnice życie zwierząt pokażą też twórcy ze Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Białorusi i Polski.
Łomża: Weta ratuje konia
„Jeśli chcesz uczynić coś dobrego, masz wrażliwe serce i kochasz zwierzęta - koniecznie przyjdź” - tak na święto wszystkich czworonogów zaprasza łomżyńska weta. Na terenie szkoły odbędzie się jutro wielki festyn „Pupile Vety” z okazji dnia św. Franciszka. To jednocześnie finał prowadzonej od kilku miesięcy akcji "Uratujmy konia z rzeźni”.
Pracownicy szpitala zarabiają więcej
Zgodnie z obietnicą ministerstwa zdrowia pensje lekarzy, pielęgniarek i pracowników administracyjnych szpitali od października czyli od niedzieli, miały wzrosnąć o 30%. Jak podkreśla Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży pieniądze na podwyżki są zapewnione. Szpital podpisał już stosowna umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Znęcają się nad rodziną...
19 przypadków znęcania się nad rodziną stwierdzili w I półroczu tego roku łomżyńscy policjanci. W tym czasie przeprowadzili ogółem ponad 900 interwencji domowych, w prawie 250. przypadkach stwierdzili przemoc w rodzinie. Sprawcami przemocy byli najczęściej mężczyźni pod wpływem alkoholu, a policję wzywały poszkodowane kobiety.
Nowy dyrektor łomżyńskiej delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego
Romuald Kozłowski będzie dyrektorem łomżyńskiej delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wczoraj zakończył się konkurs na to stanowisko. Jak podkreśla Adam Dębski nowy dyrektor delegatury urzędu wojewódzkiego obowiązki zacznie pełnić w przeciągu dwóch najbliższych tygodni.
Powiat łomżyński ma już swój herb i flagę.
W Starostwie Powiatowym w Łomży odbyła się uroczysta sesja rady powiatu, podczas której radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia powiatowych symboli. Odsłonięcia herbu i flagi dokonali Jarosław Zieliński sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Henryk Kłosiński przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego i starosta Wojciech Kubrak. Poświęcenia dokonał bp pomocniczy diecezji Tadeusz Bronakowski.
Szkoła dla proboszczów
Już za kilka dni w Diecezji Łomżyńskiej zostanie uruchomione Studium Proboszczowskie. Jego celem ma być przygotowanie księży do podjęcia i pełnienia urzędu proboszcza. Studium powołał biskup łomżyński na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz statutu 90-tego Pierwszego Synodu Diecezji Łomżyńskiej.
Łomżyńska Caritas organizuje warsztaty dla niepełnosprawnych.
Łomżyńska Caritas będzie wspierać niepełnosprawnych na rynku pracy. Organizacja przystąpiła do projektu „Indywidualne ścieżki kariery szansą dla osób niepełnosprawnych”. To program skierowany do osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które chcą się przygotować się do poszukiwania pracy.
W Łomży ruszają Targi Edukacji i Pracy.
Jak założyć własne przedsiębiorstwo, gdzie się kształcić i gdzie czeka praca – można będzie dowiedzieć się w Łomży. Ruszają tu Ogólnopolskie Targi Edukacji i Pracy „Młodzież-praca-perspektywy” – cykliczna impreza organizowana przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Świat moich myśli
Świat moich myśli - to tytuł kolejnego koncertu, który odbędzie się w ramach II Jesiennego Festiwalu Sacrum et Musica. Dziś (niedziela) o godz 18.00 w łomżyńskim kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wystąpi dobrze znany łomżyńskiej publiczności tenor Jacek Szymański. Usłyszymy utwory między innymi G.F.Haendla, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta i S.S.Szarzyńskiego.
Maturzyści objęci amnestią otrzymają świadectwa maturalne
Maturzyści objęci amnestią jutro dostaną świadectwa dojrzałości. 22 września uprawomocnia się bowiem rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
ARMiR szuka wicedyrektora
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży poszukuje wicedyrektora. Na stronach internetowych Agencji zostało opublikowane ogłoszenie o konkursie na stanowisko zastępcy dyrektora tutejszego Oddziału Regionalnego ARiMR. Osoba, która wygra konkurs ma szansę zając fotel po zwolnionym przed kilkoma tygodniami Tadeuszu Tomaszewskim (SLD).
Delegacja Powiatu Łomżyńskiego wróciła z Łotwy
Sposoby pracy urzędników, możliwości pozyskiwania funduszy unijnych oraz spotkania z polonią w polskiej szkole – to tematy zakończonej już wizyty delegacji powiatu łomżyńskiego na Łotwie. Wizyta była przygotowana bardzo dobrze pod każdym względem mówi starosta łomżyński Wojciech Kubrak.
85 lat istnienia Koła Łowieckiego Sokół
Poświęcenie i wręczenie sztandaru, odznaczeń i dyplomów – to główne punkty programu obchodów 85 lecia istnienia Koła Łowieckiego „Sokół” w Łomży. W jubileuszowych uroczystościach wzięło udział kilkudziesięciu myśliwych, ich rodziny i zaproszeni goście. Obchody 85-lecia istnienia koła rozpoczęła polowa Msza Święta na grobli jednaczewskiej. Eucharystia odprawiona została w intencji wszystkich, którzy na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat działali w strukturach organizacji.
75 lat szkoły w Pniewie
75-lecie istnienia świętuje Szkoła Podstawowa w Pniewie pod Łomżą. Placówka nosi imię Rodziny Jabłońskich – zasłużonej dla Pniewa i ziemi łomżyńskiej, ale także dla kultury i gospodarki polskiej. Szkoła obchodzi także 10-lecie nadania imienia oraz 5-lecie poświęcenia sztandaru. Potrójna uroczystość zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Rozpoczęła ją Msza śwęta, której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski.
ŁKS Łomża - program naprawczy klubu
Zbiórki uliczne, różnego rodzaju aukcje i licytacje – organizacja takich przedsięwzięć w mieście ma finansowo pomóc Łomżyńskiemu Klubowi Sportowemu. Działacze klubu wsparci członkami jednej z łomżyńskich fundacji chcą budować atmosferę jednoczenia się miejskich społeczności wokół drużyny. Oprócz tego na łono ŁKS-u mają wrócić sponsorzy.
Bp Stefanek: potrzeba moralności w produkcji chleba i ...polityce.
Diecezja łomżyńska dziękowała za plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę (10 września) w parafii Miłosierdzia Bożego w Łomży. Przybyły delegacje poszczególnych dekanatów diecezji z wieńcami dożynkowymi i darem ołtarza, przedstawiciele rolniczych instytucji, samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy Łomży. Mszy św. dożynkowej przewodniczył bp łomżyński Stanisław Stefanek.
Straty spowodowane suszą oszacowane
Straty spowodowane suszą w województwie podlaskim wyniosły łącznie 141 mln zł. Specjalne komisje ds. szacowania strat pracowały w 39 tys gospodarstw na łącznej powierzchni ponad 500 tys hektarów. Właśnie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku podsumowano tegoroczną suszę. Józef Staniaszek dyrektor Wydział Środowiska i Rolnictwa podkreśla, że straty nią powodowane są znacznie mniejsze niż się początkowo spodziewano.
W Zambrowie zdjęcia robi już fotoradar
Jak wynika z danych policyjnych nadmierna prędkość jest przyczyną co trzeciego wypadku do jakiego dochodzi na drogach regionu. Teraz do walki z piratami drogowymi stają także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie. W poniedziałek po raz pierwszy wyszli na ulice miasta z własnym fotoradarem. Jak zapewniają policjanci na zdjęciach dobrze widać nie tylko samochód ale także jego numer rejestracyjny i twarz kierującego.