Święto miejskiej Łomży w Parku Jana Pawła II
Słoneczna pogoda dopisała podczas półtoragodzinnej, uroczystej sesji Rady Miasta Łomża w 602. rocznicę praw miejskich, jakie nadał Łomży książę Mazowsza Janusz I. Scenografię w ukwieconym Parku Jana Pawła II stworzył sztandar miejski za mównicą. W półokręgu granitowych alejek wokół fontanny stały składane krzesła, na których siedli, m.in., radni, przedstawiciele służb mundurowych i przygodni mieszkańcy. Łącznie około 100 osób słuchało wystąpień na temat bohaterskich dziejów osady nad Narwią, w co wpisała się historyczna wizyta 4. i 5. czerwca 1991 Papieża Jana Pawła II.
Ziemia pełna niewybuchów
Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło 75 lat w regionie ciągle jeszcze znajduje się wiele niewybuchów. Najczęściej odnajdowane są podczas prac budowlanych, ale nie tylko. Tylko dziś saperzy z jednostki w Orzyszu mają zabrać trzy takie niewybuchy znalezione w rowie i na trenach leśnych.
127 km/h przez wieś
Aż 10 kierowców straciło w weekend prawo jazdy w okolicy Łomży. Dokumenty zatrzymali im policjanci po tym, gdy stwierdzali przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Najszybsi byli motocykliści. Rekordzista wpadł przy 127 km/h. Taką prędkość miał przejeżdżając przez niewielką wieś Laski na terenie gminy Zbójna.
Łomża w pierwszej kolei
Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace przygotowawcze dla pięciu linii kolejowych, które miałby powstać w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rządowa spółka CPK podała, że wśród tych pięciu linii ma być także linia Ostrołęka – Łomża. To część kolejowej „szprychy”, która ma poprowadzić dalej na północ aż do Giżycka. Z prezentacji CPK wynika, że linia z Ostrołęki do Łomży miałaby być budowana w talach 2023 – 2027.
Park Wodny nie dla wszystkich
Po ponad trzech miesiącach pracę wznawia Park Wodny. Są jednak znaczące zmiany w stosunku do sytuacji sprzed zamknięcia. Przede wszystkim to ograniczanie liczby użytkowników do 46 osób w części basenowej oraz obowiązkowe maseczki aż do przebieralni. - W chwili obecnej nie jest zalecane osobom po 60 roku życia korzystanie z usług obiektu. Na teren Parku Wodnego obowiązuje zakaz wstępu dla osób z jakimikolwiek objawami infekcji (…) – wskazuje MOSiR w nowych zasadach od dziś obowiązujących w Parku Wodnym.
Kolizja z łosiem
Kilkanaście minut po 22. na trasie Łomża - Wizna, za Elżbiecinem, samochód osobowy zderzył się z łosiem. Kierującemu nic sie nie stało, ranne zwierzę uciekło do lasu.
Młodzieńczy zew wolności na dzikiej plaży w Łomży
- My dzieci nie mamy, dlatego dobrze nam tutaj bez ratowników i bez boi, ponieważ czujemy zew wolności – mówi z radością 17-letni Dawid Ponichtera, który z rówieśnymi koleżankami i kolegami przez trzy godziny w piątkowe popołudnie opalał się, żartował, pływał i skakał jak młody delfin do wody, m.in., z Krystianem, Patrykiem, Sebastianem i Karolem. Dziewczyny troszkę się bały, że nie umieją pływać, ale w towarzystwie chłopców nabrały odwagi, aby wejść głębiej w rześki nurt rzeki Narew. Setki ludzi w ciepłe dni majowe i czerwcowe odwiedzają od lat plażę przy nowym moście...
Wypadek na skrzyżowaniu
Dwie osoby ucierpiały w wypadku do którego doszło w sobotnie popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 679 Łomża – Mężenin. Na skrzyżowania tej drogi z drogami prowadzącymi do Podgórza i miejscowości Siemień Rowy BMW uderzyło w fiata uno.
Morawiecki na targowisku rozdawał ulotki Dudy
Ponad sto osób czekało w sobotnie przedpołudnie na przyjazd do Łomży premiera Mateusza Morawieckiego. Premier przyjechał, by... rozdawać ulotki wyborcze ubiegającego się o ponowny wybór na fotel Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Otoczony wianuszkiem kilkudziesięciu działaczy i sympatyków PiS, mając za plecami około 20 młodych ubranych w białe i czerwone koszulki i tabliczki z napisem „Duda 2020”, premier przeszedł przez miejskie targowisko wręczając ulotki, witając się niektórymi sprzedającymi i co chwila pozwalając z sobą robić selfie.
Dziki w gminie Piątnica niszczą uprawy
Postawili strachy, armatkę hukową i płot z drutu jak na elektryczny pastuch, ale nic nie pomogło. W nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek rano hektar pola ziemniaków został rozryty. - Przecież nie sadzę tych ziemniaków dla watahy dzików, tylko dla ludzi. Z tego utrzymuje się gospodarstwo... – mówi Leszek Makowski z Niewodowa koło Łomży. Patrzy smutno na porytą ziemię i zniszczone uprawy. – Dziki cały czas tu przychodzą od kilku lat. Jak zniszczą nam 10, 20, a nawet 50 krzaków kartofli, to można by ścierpieć, ale to, co knury i maciory z warchlakami robią teraz, trudno opisać.
Premier Morawiecki poprowadzi kampanię prezydenta Dudy w Łomży
Premier Mateusz Morawiecki w sobotnie przedpołudnie ma odwiedzić Łomżę. Szef rządu ma aktywnie włączyć się w kampanię wyborczą ubiegającego się o reelekcję Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Łomży premiera miałby m.in. wywiesić jego bilbord.
602 lata temu. Lokacja - przełomowy moment w historii Łomży
W poniedziałek 15 czerwca przypadnie 602 rocznica nadania Łomży praw miejskich. Rok 1418 otworzył nowy rozdział w wielowiekowej już historii Łomży. Lokacja na prawie niemieckim umożliwiła dynamiczny rozwój trwający aż do czasów szwedzkiego potopu w połowie XVII wieku. Łomża była centrum politycznym i gospodarczym tej części Mazowsza, ale też miastem znanym w świecie. Adam Sokołowski, historyk z Muzeum Północno-Mazowieckiego, przybliża w rozmowie z Wojciechem Chamrykiem kulisy tego procesu, przypominając początki miasta, ale też okres jego największego rozkwitu w XV i XVI stuleciu.
Poselski happening z drogą i... historią
- Wystarczyło dokończyć drogę i otworzyć – mówił poseł Stefan Krajewski (PSL) stojąc na rondzie na granicy Łomży i Kupisk Starych. Na nim zaczyna się zbudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 645 obwodnicy tej podłomżyńskiej miejscowości. - Mija 9 miesiąc kiedy droga została wybudowana. Ta za mną obwodnica jest ciągle nieczynna. Dlatego dzisiaj przygotowałem wstążkę, która jest już gotowa do przecięcia. Służę nożyczkami jeśli marszałek, zarząd województwa chce skorzystać to pożyczę... – żartował sobie parlamentarzysta, który był członkiem zarządu województwa, który inwestycję przygotował i rozpoczął w 2018 r..
Ostatnie dni na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego
We wtorek mija termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędę się 28 czerwca 2020 r. - Zamiar taki powinien być zgłoszony przez wyborcę Komisarzowi Wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców – podkreśla Jerzy Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Na razie nie ma tego dużo. Jest po kilka osób w gminach - dodaje.
Z Łomży do Białowieży PKS-em
Sejmik Województwa Podlaskiego przyjął uchwałę, dzięki której ma zostać ponownie uruchomionych 21 połączeń autobusowych na terenie województwa podlaskiego. Na liście jest jedno z Łomży i dwa przez Łomżę. Realizująca na zlecenie władz województwa połączenia autobusowe spółka PKS Nova należy do samorządu województwa. To spółka która powstała po wchłonięciu przez PKS Białystok wszystkich innych PKS-ów w województwie podlaskim m.in. PKS Łomża.
Poselska zasługa?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymało na kolejne dwa lata współfinansowanie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Zgodnie z umową z 2018 roku na jej funkcjonowanie przeznacza 405 tys. zł rocznie, a miasto zobowiązało się do przekazywania kwoty ponad trzykrotnie wyższej. Teraz, jak poinformował ratusz, MKiDN po 405 tys. zł ma przekazywać także „od 2021 roku przez kolejne 2 lata”. W komunikacie zaznaczono, że „to również zasługa poseł na Sejm RP Aleksandry Szczudło”. Pracownicą biura nowej poseł jest żona prezydenta Łomży.
Startują ŁoKeR-y
Dziś w Łomży ma zostać uruchomiony system Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej „ŁoKeR”. W tym roku do wypożyczenia będą 84 rowery dostępne na 14 stacjach rowerowych na terenie Łomży i jednej w Piątnicy. - Tym razem będą to rowery 4 generacji, które poza stacjami będzie można zwrócić w specjalnie wyznaczonych do tego strefach – podaje Łukasz Chełchowski w komunikacie ratusza.
Procesja Bożego Ciała dyskretnie zamaskowana
- Jak człowiek ma żyć, to spod łopaty wyjdzie, a jak ma umrzeć, to padnie, na zawał serca czy udar mózgu – mówi spokojnie łomżynianka Jadwiga Iwaniuk, która od 1. Komunii Świętej chodziła rok w rok w uroczystej procesji Bożego Ciała spod Katedry ulicami Łomży. Pierwszy raz w życiu 80-latki zalecone zostało noszenie na procesji maseczek i dystanse od innych wiernych, ze względu na ogłoszony w połowie marca stan epidemii koronawirusa. Pani Jadzia ani większość z około tysiąca wędrujących za monstrancją pod baldachimem nie ma w słoneczny i upalny czwartek masek, tylko poważny wyraz twarzy, dostojny krok i wiarę z pieśni, że „kielich Przymierza to krew Zbawiciela”.
Zakażenia w grajewskich płytach
Na dzień 10 czerwca 2020 r. mamy potwierdzone cztery przypadki z wynikiem pozytywnym, 25 osób z zakładu przebywają w kwarantannie. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z lokalnym Sanepidem i stosujemy się do wszystkich jego zaleceń - przekazuje biuro prasowe Pfleiderer po zakażniach koronawirusem wśród pracowników zakładu w Grajewie. Spółka zapewnia, że skontaktowano się też ze wszystkimi osobami, które miały potencjalny kontakt z grupą ryzyka, i dla tych osób zostaną zakupione i wykonane testy na obecność COVID-19.
Kąpiel w Narwi znowu będzie bezpieczna
- Jesteśmy na ostatniej prostej z organizacją kąpieliska nad Narwią, a dokładniej miejsca okazjonalnie wykorzystanego do kąpieli – mówi Tomasz Malinowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Łomży. - Wyniki badania wody z rzeki są bardzo dobre. Czekamy na podpisanie umowy z Urzędem Miejskim na finansowanie zadania – dodaje. Przez pierwszy miesiąc wakacji mieszkańcy Łomży będą mogli kąpać się w Narwi pod okiem czuwających nad ich bezpieczeństwem ratowników wodnych. Przed rokiem władze miasta kąpieliska wcale nie zorganizowały. Przekonywano, że rzeka jest zbyt niebezpieczna do kąpieli, a przed wakacjami, w kilku miejscach wzdłuż miejskiego brzegu Narwi, rozstawiono znaki „kąpiel zabroniona”.