Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kulturalne dotacje ministra

cz so, 01 lutego 2014 23:03

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło pierwsze tegoroczne konkursy na dotacje nie tylko dla placówek klultury. Pieniądze mają otrzymać m.in. Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży czy Muzeum Przyrody w Drozdowie. Najwięcej pieniędzy otrzymać ma jednak parafia w i Wąsoszu, a ministerialna dotacja pomoże także w remoncie dachu budynku Katolickiej Bursy Szkolnej im. kardynała Wyszyńskiego w Łomży.

„CHOCHLIKI” ze Sławca, ostatni co tak pięknie kolędują?!

cz so, 01 lutego 2014 12:28

Od dziesięciu lat, zawsze w ostatnim tygodniu stycznia we wsiach w Gminie Nowogród pojawia się kilkunastoosobowa grupa kolędników z gwiazdą. Wśród nich są figlarne diabły, rozbrykana koza, śmierć z kosą oraz dobre anioły. Koło Teatralne „CHOCHLIKI” ze szkoły w Sławcu, pod opieką Jadwigi Sosnowskiej i Jacka Sokołowskiego jak już chyba ostatni w regionie podtrzymują tradycję takiego kolędowania.

Rockowy najazd na Łomżę

cz so, 01 lutego 2014 10:51

Przebojowe, rockowe dźwięki rozbrzmiewały w piątkowy wieczór w klubie PopArt. Gwiazdą koncertu był ostrołęcki zespół Vinyl, którego wokalistką jest od niedawna Aneta Majeran,  znana z półfinału czwartej edycji programu „Must Be The Music”. W roli supportu wystąpił zaś Next To The Road z Zambrowa, z równie ekspresyjną wokalistką. Inga Modzelewska nie ograniczyła się tylko do śpiewania, dołączając do szalejącej w pogo publiczności. – Wszystko zależy od tego, jaka jest publiczność, czasami, tak jak dzisiaj, zdarza mi się w nią wskoczyć! – mówi Inga Modzelewska. – A odbiorcy byli dzisiaj cudowni i było dla mnie wielką przyjemnością włączyć się z nimi do zabawy!

Filmowy Microklimat w MDK

cz pt, 31 stycznia 2014 08:16

Kilkadziesiąt osób zdecydowało się spędzić czwartkowy wieczór w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Główną atrakcją wieczoru były nagradzane na licznych festiwalach filmy dokumentalne i animowane młodych reżyserów oraz scenarzystów. O muzyczną oprawę zadbał zaś łomżyński zespół Microklimat. – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takim wieczorze! – mówi wokalistka Ulka Wądołkowska. – Nasza ciepła muzyka ogrzała wszystkich w ten paskudny, zimowy wieczór, można też było obejrzeć ciekawe filmy i napić się pysznej herbatki!

Baśniowy las nadleśniczego Podleckiego

cz nie, 26 stycznia 2014 21:34

– W Nadleśnictwie Rajgród jest miejsce, gdzie nadleśniczym był Józef Sienkiewicz – mówi Marian Stanisław Podlecki. – Jego wnuczek miał na imię Henryk i przyjeżdżał do dziadka, a później napisał słynną „Trylogię”. Oczywiście nie liczę na Nagrodę Nobla pisząc trzecią część „Wypędzonego do Raju”, ale skoro wnuk nadleśniczego napisał jedną trylogię, to kolejny leśnik z tych okolic może napisać drugą! Spotkanie autorskie promujące najnowsze książki nadleśniczego z Rajgrodu odbyło się w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wypełniły je, zilustrowane traktującym o Podleckim filmem dokumentalnym z cyklu „Pozytywni” TVP Białystok, opowieści o podróżach, przygodach i życiu pisarza oraz gawędy dotyczące historii Polski i regionu.

Docenieni przez marszałka

cz pt, 24 stycznia 2014 11:14

Czworo z Łomży, dwoje z Grajewa i jedno z Kolna – w sumie siedmioro uczniów uzdolnionych artystycznie z regionu znalazło się w grupie 60. tegorocznych stypendystów marszałka województwa podlaskiego. Stypendia – po 250 zło miesięcznie – samorząd województwa przyznał po raz 9. Uroczysta gala, podczas której wręczano potwierdzające przyznanie stypendium dyplomy, odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Barwny świat Katarzyny Kostrzeby

cz śr, 22 stycznia 2014 08:32

Urokliwe pejzaże, sielskie widoki w scenerii zmieniających się pór roku, kwiaty z przydomowego ogródka i zwierzęta to ulubione tematy malarki Katarzyny Kostrzeby. Pochodząca z Łomży, ale mieszkająca od 20 lat w Jedwabnem, utalentowana amatorka zadziwia coraz wyższymi umiejętnościami i dojrzałością stylu oraz zdolnością dostrzegania czegoś wyjątkowego w swym najbliższym otoczeniu. – Okolice Jedwabnego są piękne! – podkreśla Katarzyna Kostrzeba. – Uwielbiam dziką przyrodę i dlatego staram się uwiecznić ją na obrazach. Nie przeobrażać, nie poprawiać, tylko pokazać jej naturalne piękno!

Z wystawy na studniówkę

cz pon, 20 stycznia 2014 08:16

– Ta wystawa to podsumowanie naszej wspólnej pracy i zarazem dowód na to, że w porównaniu z Warszawą, Gdańskiem czy Krakowem, nie mamy się czego wstydzić – mówi Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. – Mamy bowiem w Łomży prawdziwe talenty, które potem nie mają problemów ze zdaniem na studia czy znalezieniem pracy! Doroczną wystawę prac maturzystów łomżyńskiego „Plastyka” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Dla większości z nich był to najważniejszy wieczór w życiu. – To dla nas podwójne wydarzenie oznaczające wkroczenie w dorosłość, później już tylko matura i studia! – mówi Kinga Monika Czaplicka.

Twórczy niepokój Olgi Anny Markowskiej

cz so, 18 stycznia 2014 13:16

Sztuka była obecna w jej życiu od zawsze. Tysiące godzin poświęconych na granie, malowanie, rysowanie i fotografowanie zaowocowały pierwszą, indywidualną wystawą w karierze 20-letniej absolwentki Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Zaprezentowany w Galerii Pod Arkadami cykl „Niepokój” składa się z fotografii, ale jak podkreśla Olga Anna Markowska, powstanie tych zdjęć nie byłoby możliwe bez jej innych artystycznych zainteresowań.

Powrót do Łomży po latach

cz cz, 16 stycznia 2014 08:25

– Kiedy człowiek był młody to każda wystawa to była ogromna satysfakcja, zwłaszcza w Warszawie, Gdańsku, Paryżu, Nowym Jorku, Chicago, bo chciało się zaistnieć – mówi Zenon Zbigniew Kruszewski. – Ale z wiekiem przychodzi refleksja, że ważna jest wewnętrzna radość z tworzenia – tym bardziej się cieszę, że moje obrazy znowu można oglądać w Łomży! Wystawę wywodzącego się z Łomży wybitnego malarza otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Dokumentuje ona ostatni okres jego twórczości oraz jest symbolicznym potwierdzeniem powrotu w rodzinne strony.

Gwiazdy i gwiazdki zaśpiewały dla „Promyczków”

cz cz, 16 stycznia 2014 08:13

Kuba Badach był gwiazdą tegorocznego koncertu charytatywnego „Gwiazdka z nieba” w kościele oo. Kapucynów. Popularny wokalista zaśpiewał przeboje Andrzeja Zauchy oraz wystąpił razem z młodzieżą ze Studia Piosenki PopArt oraz Studia Wokalnego eMDeK. Jak co roku pieniądze zebrane w czasie koncertu zostaną przeznaczone na świetlicę „Promyczki”. – Czapki były dość ciężkie, bo ludzie są ofiarni – podkreśla gwardian o. Mirosław Ferenc. – Nie chodzi tu jednak tylko o pieniądze, chociaż są one bardzo potrzebne, ale bardziej o dar serca i pamięć o tych, którzy potrzebują pomocy! – W kościołach zazwyczaj nie jest ciepło – dodaje Kuba Badach. – A dzisiaj było bardzo ciepło, mimo tego, że zawitała do nas zima – bo wytworzyła się tu wyjątkowa, magiczna atmosfera!

Chór z Druskiennik zaśpiewał w Katedrze

cz pon, 13 stycznia 2014 08:21

Żeński chór Gija z Druskiennik na Litwie wystąpił w łomżyńskiej Katedrze pw. Michała Archanioła. Chórzystki uświetniły swym udziałem uroczystą niedzielną sumę oraz zaśpiewały kilka utworów już po zakończeniu nabożeństwa, wywołując zachwyt publiczności. Chór tworzą Litwinki i Żmudzinki, a jedyną Polką w jego składzie jest kierownik artystyczny i założycielka Giji, Janina Macewicz – jak się okazało, związana rodzinnie z Łomżą. – Mam tu brata – mówi Janina Macewicz. – On każdego roku przyjeżdża do Druskiennik, aż ja postanowiłam, że trzeba przyjechać do Łomży, bo dawno tu nie byłam – ale z chórem!

Wirtuoz akordeonu zagrał na Farnej

cz nie, 12 stycznia 2014 10:19

Paweł Janas, jeden z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia, zagrał w Łomży. Fenomenalny akordeonista, szerszej publiczności znany dzięki sukcesom w programie „Must Be The Music”, zaprezentował swój recital w ramach kolejnego spotkania grupy Świat Akordeonu, odbywającego się w restauracji „Na Farnej”. – Chciałem pokazać ludziom inny wymiar akordeonu – elektronicznego instrumentu, że można z niego coś fajnego wykrzesać i myślę, że mi się to udało – mówi Paweł Janas. – Paweł Janas to obecnie, obok Macieja Frąckiewicza, najwybitniejszy polski akordeonista i jeden z najlepszych w świecie – dodaje Mirosław Kotelczuk, akordeonista, pianista i pedagog. – Zaprezentował tu dzisiaj takie mistrzostwo, że po prostu brak mi słów!

Jubileusz księdza Jana (od zegarów) i spotkanie twórców

cz wt, 07 stycznia 2014 08:59

Doroczne spotkanie artystów, twórców i animatorów kultury regionu odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Uświetniło je 80-lecie urodzin i jubileusz 55-lecia przyjęcia święceń kapłańskich ks. kanonika Jana Grochowskiego, połączone z benefisem oraz otwarciem wystawy zegarów jego autorstwa w Muzeum Diecezjalnym. – Wybrałem kapłaństwo, aby służyć Bogu, Kościołowi i ludziom, ale zawsze lubiłem majsterkować – mówi ks. Jan Grochowski. – Moim głównym „konikiem” było robienie mebli, następnie toczenie w drewnie. A nad moimi zegarami pracuję już ponad osiem lat. Jest ich na pewno ponad 700 – trudno mi je policzyć!

Rodzinne kolędowanie w kościele Krzyża Świętego

cz wt, 07 stycznia 2014 08:21

Tradycyjny koncert kolęd zakończył obchody święta Trzech Króli w parafii pw. Krzyża Świętego. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki wykonały gwiazdy filmu i estrady: Rafał Songan, Jerzy Filar, Andrzej Beja – Zaborski i Krzysztof Dzierma, znani z cyklu filmów „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”. Wystąpili również artyści łomżyńscy, w tym prezentujący się w wyjątkowym składzie rockowy zespół Proboszcz Band ks. Andrzeja Godlewskiego. Wykonawców wspomagały setki wiernych, wypełniających świątynię, którzy pieśnią wyrażali swą ogromną radość z narodzin Pana.

Muzyczne powitanie Nowego Roku

cz cz, 02 stycznia 2014 16:20

Najsłynniejsze arie oraz duety operowe i operetkowe, popularne filmowe przeboje oraz żywiołowe kompozycje instrumentalne z różnych stron świata zabrzmiały na koncercie sylwestrowym łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Nie obyło się też bez niespodzianek i zaskakujących sytuacji, w których prezentowali się nie tylko soliści Agnieszka Piass oraz Mateusz Myrlak, ale też dyrygent Jan Miłosz Zarzycki i rozśpiewana publiczność. Nie mogło także zabraknąć hucznych toastów i życzeń, aby nadchodzący rok był jak najlepszy – zarówno dla łomżyńskich filharmoników jak i ich wielbicieli.

To był roztańczony i rozśpiewany rok...

cz wt, 31 grudnia 2013 08:36

Łomża, wbrew temu co sądzi wielu, nie jest kulturalną pustynią. W głównej mierze jest to zasługa ogromnych pasjonatów, dzięki którym odbywają się w mieście imprezy kulturalne o ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym znaczeniu, zaś utalentowana młodzież triumfuje w prestiżowych konkursach oraz na mistrzostwach Polski i Europy. Z końcem roku przypominamy te najciekawsze lokalne wydarzenia kulturalne, z facebookową akcją znanego aktora Tomasza Karolaka włącznie. Jest to bowiem sytuacja bez precedensu, że dopiero po takiej „popularyzacji” obskurnej toalety łomżyńska Filharmonia Kameralna doczeka się wreszcie odwlekanego od lat remontu będącej w opłakanym stanie siedziby.

Święci Teresy Adamowskiej na cały rok 2014

cz wt, 31 grudnia 2013 08:21

Teresa Adamowska i Zakład Usług Informatycznych Novum w Łomży współpracują już od siedmiu lat. Efektowne, artystyczne kalendarze Novum zdobią mieszkania i instytucje w całej Polsce, są też poszukiwane przez kolekcjonerów, zarówno z Polski jak i zza granicy. W tym roku znana łomżyńska malarka na kalendarz przygotowała wyjątkowy cykl obrazów. – Tegoroczny kalendarz oparty jest na postaciach świętych – mówi Teresa Adamowska. – Miałam też taki pomysł, żeby odnieść się przy realizacji tego projektu do przysłów ludowych związanych z postaciami świętych. To bardzo istotne i ważne dla mnie postaci, dlatego chciałam je też przedstawić interesująco pod względem plastycznym!

Teraz Łomża na bluesowo

cz pon, 30 grudnia 2013 08:33

Przebojowe rockowe utwory, subtelne ballady i przede wszystkim blues w różnej formie rozbrzmiewały na dorocznym koncercie „Teraz Łomża” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Wszystko to za sprawą łomżyńskiego zespołu Holy Water, który powoli acz systematycznie staje się wiodącą siłą nie tylko lokalnego, ale i polskiego bluesa. – Rozsiewamy to bluesowe ziarno! – mówi Bernard Krasuski, lider Holy Water. – Ono nie zawsze chce wschodzić, ale powoli zaczyna coraz bardziej kiełkować i mamy nadzieję, że zakiełkuje w Łomży na dobre!

„Traviata” wchodzi na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej

cz pt, 20 grudnia 2013 12:15

Pełne emocji i barw opera Giuseppe Verdiego „Traviata” wchodzi na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dziś premiera. Krytycy muzyczni określają tę operę jako najdoskonalsze dzieło jednego z najwybitniejszych twórców operowych. Wystawiane jest na scenach całego świata od 160 lat. To szósta produkcja od chwili otwarcia przed ponad rokiem należącej do samorządu województwa Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

« · «« · 131 · 132 · 133 · 134 · 135 · 136 · 137 · 138 · 139 · 140 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę