Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Święci Teresy Adamowskiej na cały rok 2014

Teresa Adamowska i Zakład Usług Informatycznych Novum w Łomży współpracują już od siedmiu lat. Efektowne, artystyczne kalendarze Novum zdobią mieszkania i instytucje w całej Polsce, są też poszukiwane przez kolekcjonerów, zarówno z Polski jak i zza granicy. W tym roku znana łomżyńska malarka na kalendarz przygotowała wyjątkowy cykl obrazów. – Tegoroczny kalendarz oparty jest na postaciach świętych – mówi Teresa Adamowska. – Miałam też taki pomysł, żeby odnieść się przy realizacji tego projektu do przysłów ludowych związanych z postaciami świętych. To bardzo istotne i ważne dla mnie postaci, dlatego chciałam je też przedstawić interesująco pod względem plastycznym!

– Pierwszy kalendarz to był rok 2007 – wspomina Adamowska. – Odpowiedzialny za reklamę w firmie Novum Robert Bałdyga zgłosił się do mnie i zaproponował czy nie zechciałabym zilustrować 12. miesięcy do powstającego firmowego kalendarza. Potem były kolejne lata i kolejne kalendarze, z jednym rokiem przerwy. Teraz powstał nowy kalendarz... ze świętymi. Kolejne miesiące ilustrują w nim postacie świętych z odpowiednio dobranymi przysłowiami, powiedzeniami i porzekadłami ludowymi – dotyczącymi również pogody. 
– To bardzo tradycyjny temat – wyjaśnia Teresa Adamowska. – Nie tylko z powodu świąt w danym miesiącu czy imienin świętych, ale również pod kątem możliwości wizualnych. Dlatego w styczniu mamy odniesienia do święta Trzech Króli, bo wizerunek tych trzech władców jest bardzo plastyczny, malarski. Luty to oczywiście święto Matki Boskiej Gromnicznej, a kwiecień to bardzo ważna dla mnie postać, św. Jerzy zabijający smoka.
I tak wędrujemy przez cały rok z postaciami świętych oraz ludową mądrością, która miała ogromne znaczenie przez setki lat i wciąż można, a nawet należy, z niej czerpać!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę