Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Rodzinne kolędowanie w kościele Krzyża Świętego

Tradycyjny koncert kolęd zakończył obchody święta Trzech Króli w parafii pw. Krzyża Świętego. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki wykonały gwiazdy filmu i estrady: Rafał Songan, Jerzy Filar, Andrzej Beja – Zaborski i Krzysztof Dzierma, znani z cyklu filmów „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”. Wystąpili również artyści łomżyńscy, w tym prezentujący się w wyjątkowym składzie rockowy zespół Proboszcz Band ks. Andrzeja Godlewskiego. Wykonawców wspomagały setki wiernych, wypełniających świątynię, którzy pieśnią wyrażali swą ogromną radość z narodzin Pana.

Liczni organizatorzy koncertów bądź występów artystycznych oddaliby wiele, aby tylko zgromadzić na swych imprezach tak liczną publiczność jak na „Rodzinnym kolędowaniu”.  Był to jednak koncert wyjątkowy, nieporównywalny z imprezami komercyjnymi. Dla wielu wiernych był bowiem naturalną kontynuacją wieczornej mszy św., dla innych zaś, biorących udział we wcześniejszych nabożeństwach i orszaku Trzech Króli, kolejną okazją do  uroczystego obchodzenia Objawienia Pańskiego. Koncert rozpoczęły dzieci z parafialnej scholi Promyk Nadziei, które później też brały bardzo aktywny udział w kolejnych występach. Idee rodzinnego kolędowania jako pierwszy zademonstrował, często koncertujący w Łomży, twórca muzyki z krainy łagodności Jerzy Filar, który wystąpił z żoną Lidią i 4-letnią córeczką Emilką. Rodzinne trio zaśpiewało zarówno współczesne pastorałki, w tym autorstwa Jerzego Filara, jak i tradycyjne utwory, w tym najstarszą zachowaną polską kolędę z początków XIV w., „Jezus malusieńki”. Równie klasyczny repertuar kolędowy zaprezentował chór Spes Unica prowadzony przez Katarzynę Szmitko, po czym rodzina Filarów wykonała kilka kolęd w opracowaniu góralskim, do śpiewania których chętnie włączali się zgromadzeni w kościele Krzyża Św. Beata i Rafał Songanowie też postawili na klasykę, śpiewając „Lulajże Jezuniu” czy „Gdy  śliczna Panna”, zaś przyjęty niezwykle gorąco przez publiczność popularny śpiewak zaśpiewał  też solo. Był więc żywiołowy gospel z udziałem scholi oraz  świąteczny evergreen „Jingle Bells” w wersji… country.
Jeszcze bardziej zaskakujący okazał się skład zespołu ks. Andrzeja Godlewskiego. Proboszcz parafii Krzyża Św. tradycyjnie zagrał na gitarze i zaśpiewał, wspierany przez gitarzystę Marka Załęskiego i basistę Janusza Ramatowskiego. Towarzyszyli im zaś: skrzypek Marek Żemek, na co dzień organista w kościele Krzyża Św., klawiszowiec Bogdan Szczepański, muzyk łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej oraz dwóch wyjątkowych gości. Pierwszym był 
komendant posterunku z Królowego Mostu Andrzej Beja – Zaborski, który zasiadł za perkusją, drugim zaś proboszcz z tejże miejscowości Krzysztof Dzierma, grający na akordeonie. Zaśpiewane i zagrane przez taki skład przepiękne kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Oj Maluśki, Maluśki” czy „Gdy się Chrystus rodzi” okazały się w sensie muzycznym udanymi nawiązaniami do polskiego beatu lat 60., folku, jazzu i bluesa, sprawiając, że w kościele wytworzyła się szczególna atmosfera duchowego zjednoczenia. Ten wyjątkowy pod każdym względem wieczór zakończyło wykonanie kolędy „Cicha noc” – zaśpiewanej najpierw przez wszystkich artystów, a później, niejako na bis, przez wszystkich obecnych w świątyni. 

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia:  Elżbieta Piasecka - Chamryk, Adam Babiel, Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę