Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ta sala będzie za mała

cz pon, 30 września 2013 08:17

„Jestem bardzo zaniepokojony, bo to bezsens zupełny!” – mówi Henryk Gała, założyciel teatru i orkiestry kameralnej w Łomży, gdy dowiaduje się, że sala widowiskowa dawnego Urzędu Wojewódzkiego, po planowanym przez władze miasta remoncie, ma mieć nie prawie 500, a zaledwie 330 miejsc. – To typowe podejście: mamy coś zrobić, więc zróbmy cokolwiek, aby szybko. A to przecież inwestycja na dziesiątki lat, musimy więc brać zapas w górę! Henrykowi Gale wtórują dyrektorzy placówek kultury MDK-DŚT i ROK, oraz przedstawicie agencji zajmujących się organizacją koncertów. – W tak małej sali koncerty są opłacalne tylko z dofinansowaniem lub przy bardzo drogich biletach – mówi Monika A. Gąsiorek z warszawskiej Agencji Artystycznej M-ART. - Przy znanym artyście kosztującym np. 45 tys. cena biletu musiałaby wynosić 120 – 140 zł. Dlatego żadna gwiazda nie wchodzi tu w rachubę, ponieważ przy liczeniu tylko na zysk z biletów żadna impreza się nie zwróci!

Jazz w galerii i na scenie

mm so, 28 września 2013 17:54

Łomżyńska Jesień Kulturalna rozpoczęła się od prawdziwego wydarzenia. Najpierw w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę fotograficzną „Jazz DO IT”, autorstwa, niegdyś związanych z Łomżą, o. Bogdana Augustyniaka i Krzysztofa Wierzbowskiego. Po wernisażu w MDK-DŚT zagrali zaś wybitni muzycy Robert Majewski i Krzysztof Ścierański. Była to reaktywacja ich słynnego duetu, który po raz pierwszy wystąpił 23 lata temu w Łomży. – Dla mnie jazz jest dla muzyki tym, czym poezja dla literatury! – podkreśla o. Bogdan Augustyniak. – A te nasze fotografie są próbą uchwycenia tej poezji w muzykach, którzy poprzez jazz wyrażają siebie.

Park kulturowy na fortach i centrum festiwalowe w Łomży

cz pt, 27 września 2013 16:23

-W młodości bardzo lubiłem spędzać czas na fortach w Piątnicy i miałem pomysł już od ośmiu lat, odkąd poszedłem na studia, aby stworzyć projekt ich konserwacji i adaptacji, aby stały się atrakcją turystyczną – opowiada Jan Paweł Ramatowski (lat 27) z Łomży, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, który zdobył pierwsze miejsce i nagrodę 1 500 zł w XI konkursie na najlepszą pracą magisterską i dyplomową o tematyce łomżyńskiej. - Jakbym wygrał 15 milionów złotych w totolotka, to na pewno dużą część sumy przeznaczyłbym na realizacją swojego projektu. Szkopuł tylko w tym, że nie mam pojęcia, ile park kulturowy na trzech fortach mógłby kosztować...

Lutosławski wciąż pamiętany

cz pt, 27 września 2013 08:05

Utwory Witolda Lutosławskiego oraz cenionych przez niego kompozytorów zabrzmiały w czasie inauguracji sezonu artystycznego 2013/2014 łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Giuseppe Bruno, zaś solistami byli: jego rodaczka, saksofonistka Valentina Renesto oraz tenor Rafał Żurakowski. – Witold Lutosławski to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki – podkreśla Giuseppe Bruno. – Tym bardziej się cieszę, że mogłem wykonać jego utwory w Łomży, ze znakomitą orkiestrą noszącą jego imię!

„Piotruś i Wilk” na początek sezonu

cz cz, 26 września 2013 08:07

– Wzięliśmy się za bajkę Prokofiewa, będącą półgodzinnym materiałem, wykonywanym przez filharmonie w ramach edukacji muzycznej – mówi reżyser Michał Derlatka. – Wyszła nam z tego powiastka filozoficzna, w której zbudowaliśmy przesłanie o walce fair play i naturalnej równowadze świata! Niedzielną premierą nowatorsko odczytanego „Piotrusia i Wilka” Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpocznie nowy sezon artystyczny. Nie zabraknie w nim kolejnych, równie ciekawych artystycznych wyzwań, wznowień dawno nie granych klasycznych spektakli oraz niespodzianek dla najmłodszych.

Gwiazdy Łomżyńskiej Jesieni

cz wt, 24 września 2013 08:06

Łomżyńska Jesień Kulturalna zapowiada się w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie. Od końca września do początku grudnia wystąpią w Łomży tacy artyści, jak np. Bernard Maseli, Tides From Nebula, Grażyna Łobaszewska, Tercet czyli Kwartet czy Abradab. – Mamy jazz, piosenkę poetycką, rock, teatr, ambitny kabaret – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT i organizator imprezy. – Chcemy zaprezentować mieszkańcom Łomży i nie tylko, wybrane wydarzenia, będące alternatywą dla typowej rozrywki królującej w okresie letnim. Prezentujemy więc ten rodzaj wykonawców, którzy trafiają do bardziej wyrobionego odbiorcy, ale zainteresują też na pewno zwolenników rozrywki!

Ruszy remont Filharmonii?

cz pon, 23 września 2013 08:56

- Ratusz przygotowuje przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych pierwszego etapu przebudowy budynku Filharmonii Kameralnej – podała Anna Sobocińska rzecznik prasowy prezydenta Łomży. - Zależy nam, aby prace remontowe ruszyły już w listopadzie, po wyłonieniu wykonawcy robót. Na pierwszy „ogień” do remontu pójdzie zaplecze budynku niemniej z użytkowania wyłączony będzie cały budynek. Filharmonia wypowiada rezerwujące wynajmu sali na listopad i grudzień. Sama ma w tym czasie występować w Centrum Katolickim przy Sadowej.

Filmowe przeboje młodych wokalistów

cz pon, 23 września 2013 08:17

Sandra Mika z Krakowa zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej Soundtrack 2013. Nagrodzono i wyróżniono jeszcze 7. innych młodych artystów, w tym reprezentanta Łomży, Przemysława Piotrowskiego. – Nasz festiwal trwa już od 8 lat! – mówi Magda Sinoff, inicjatorka imprezy. – Przyjeżdżają na niego ludzie z bardzo odległych zakątków naszego kraju. Ktoś jedzie 200 – 300 albo 500 – 600 km, by zaśpiewać 8, maksymalnie 10 minut, żeby pokazać kawałek siebie. I przez te lata startowało tu wiele znanych osób, których kariera zaczęła się właśnie w Łomży!

Hiszpański hicior w rockowym wydaniu

cz so, 21 września 2013 10:55

Minetaur, Lostbone i Ametria – trzy warszawskie zespoły grające ekstremalnego, ale urozmaiconego rocka, wystąpiły w Łomży. To trzy muzyczne pokolenia: istniejąca od 20 lat, bardzo znana Ametria, podbijający od blisko 10 lat nie tylko polskie sceny Lostbone i nieomal debiutant Minetaur – zespół z perkusistką w składzie. – Widziałam, jak perkusista Guano Apes gra i macha przy tym głową – mówi Niunia, perkusistka Minetaur. – Wtedy stwierdziłam, że też tak chcę i tak już zostało! A to, że gramy z takimi zespołami jak Ametria i Lostbone, to jest dla nas wielkie wyróżnienie!

Czat z Krystyną Jandą

cz cz, 19 września 2013 15:25

Znają ją ze wspaniałych ról filmowych i teatralnych. Niektórzy jeździli specjalnie do Warszawy na spektakle jej Teatru Polonia. Nigdy jednak nie mieli okazji porozmawiać z wybitną aktorką, aż do momentu, kiedy zasiedli w czytelni Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Tam, w ramach projektu „Spotkania z pasjami”, odbył się wideo czat z Krystyną Jandą, która opowiadała o swej karierze i odpowiadała na pytania. – Jestem zachwycona tym spotkaniem, wciąż nie mogę uwierzyć, że do niego doszło i bardzo się z niego cieszę! – podkreślała Krystyna Janda. – Uwielbiam nowe technologie, życie z Internetem zmienia się niesamowicie!

Poetyckie pejzaże Piotra Borkowicza

cz so, 14 września 2013 10:01

Jest tegorocznym absolwentem I LO w Łomży. Tworzy dopiero od trzech lat, ale osiągnął już znaczące sukcesy zdobywając w tym i dwa lata temu nagrody w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza. Teraz wydał debiutancki tomik wierszy „Perspektywy efemeryczne”, który promował podczas wieczoru autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. – Nie wyobrażam sobie świata bez poezji – mówi Piotr Borkowicz. – Taki świat przypominałby los kalek, namalowanych przez niderlandzkiego malarza Pietera Bruegela. To byłaby kraina ludzi niemych, świat, w którym nikt kobiety nie nazwałby różą!

Nie marnujmy talentów!

cz pt, 13 września 2013 08:21

– Przykłady Żakliny Olchowik, Agnieszki Żemek- Pawczyńskiej, Juli Fabiszewskiej - występującej kiedyś w Zespole Pieśni i Tańca „Łomża” oraz wielu innych osób świadczą o tym, że z powodzeniem szukamy talentów! – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Efekty naszej pracy są widoczne, kiedy patrzę na naszych podopiecznych – potwierdza Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT. – A nawet jeśli ktoś nie zrobi kariery to wiem, że będzie mu łatwiej w życiu, bo doświadczył czegoś, co pomaga mu na co dzień! W Regionalnym Ośrodku Kultury oraz Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży trwają zapisy na zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne i muzyczne dla dzieci oraz młodzieży od 4 do 19 roku życia.

Spotkania z lokalną historią

cz cz, 12 września 2013 09:03

– Chcemy skupić ludzi, którzy historią, albo innymi dziedzinami nauki związanymi z muzealnictwem nie zajmują się zawodowo, ale pragną dowiedzieć się czegoś o historii naszego miasta oraz regionu i jednocześnie chcą swoją pasję i wiedzę przekazać innym! – mówi Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy którym powstaje koło przyjaciół muzeum. Nieformalna inicjatywa zawiązała się latem tego roku i na razie skupia kilkanaście osób. Pierwsze otwarte spotkanie koła odbyło się wczoraj. Tematem była historia Ziemi Łomżyńskiej do roku 1429 oraz średniowieczna poezja świecka i religijna.

Muzyka Panu na chwałę

cz pon, 09 września 2013 08:18

Pełne wiary pieśni gospel, uduchowione jazzowe standardy oraz czerpiące z klasyki popularne, instrumentalne przeboje zabrzmiały w łomżyńskiej Katedrze. W niedzielę rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, od 9 lat organizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. – Nigdy jeszcze nie rozpoczynaliśmy festiwalu muzyką gospels! – podkreśla dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Było to bardzo ciekawe zestawienie solistów, ponieważ obok już bardzo dobrze znanego łomżyńskiej publiczności, znakomitego i doświadczonego barytona Rafała Songana, wystąpiła młodziutka wokalistka z Łomży Żaklina Olchowik, z powodzeniem rozpoczynająca swą muzyczną drogę.

Zemsta na Długiej

cz nie, 08 września 2013 11:15

Łomżyńska odsłona drugiej edycji ogólnopolskiego Narodowego Czytania odbyła się przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Głównym punktem programu było czytanie „Zemsty” Aleksandra Fredry, nie brakowało jednak innych atrakcji dla młodszych i starszych. – Narodowe Czytanie w 2012 r. rozpoczęliśmy lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, tegoroczna edycja akcji poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Pisarza, który dla naszej narodowej literatury jest tym, czym Molier dla Francuzów, Goldoni dla Włochów czy Shaw dla Anglików!

Najlepsze polskie fotografie w Łomży

mm so, 07 września 2013 07:55

Wystawę najlepszych polskich fotografii prasowych minionego roku, nagrodzonych w konkursie BZ WBK Press Foto, otwarto w łomżyńskim Muzeum Północno-Mazowieckim. Wyróżnia się wśród nich tematyka sportowa, związana głównie z UEFA Euro 2012, nie brakuje też jednak wielu innych interesujących tematów. – Wybór Zdjęcia Roku był bardzo trudny, ponieważ nie do końca czuliśmy, które powinno wygrać – mówi Kinga Kenig, jurorka konkursu BZ WBK Press Foto. – Wiedzieliśmy tylko, że to powinno być Euro, bo Zdjęcie Roku musi pokazywać coś ważnego, odzwierciedlać to, co się działo danego roku. I zdecydowaliśmy się nagrodzić zwykłe, proste emocje!

Artystyczny „Rozpad” pod Arkadami

mm so, 07 września 2013 07:48

Prace trzech zaprzyjaźnionych młodych artystek związanych z Łomżą: Martyny Dworakowskiej, Anny Karwowskiej i Agnieszki Szczepańskiej, zaprezentowano w Galerii Pod Arkadami. Wystawa „Rozpad” ukazuje kruchość człowieka jako istoty, pokazanej na abstrakcyjnych obrazach, eksperymentalnych fotografiach i pracach przestrzennych. – Łomżyńskie środowisko artystyczne ma już pewien dorobek i trzeba się cieszyć, że się nie kurczy, a staje coraz większe! – podkreślał Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami, dodając, że twórcza droga Martyny Dworakowskiej i Agnieszki Szczepańskiej nie byłaby możliwa bez przykładu i wsparcia ich ojców, wybitnych artystów.

Arabska żona i kredyt na lifting

cz pt, 06 września 2013 07:56

Pisarka Tanya Valko odwiedziła Łomżę. W czasie spotkania przede wszystkim z czytelniczkami opowiadała o swej bardzo poczytnej arabskiej sadze. Mówiła też o życiu w Arabii Saudyjskiej i w Libii, problemach i niebezpieczeństwach związanych nie tylko z terroryzmem. – Pierwszą powieść „Arabska żona” napisałam ku przestrodze dla dziewcząt i kobiet, żeby wiedziały, co może się wydarzyć, jeśli zwiążą się na poważnie z mężczyzną muzułmaninem, szczególnie muzułmaninem Arabem – mówi Tanya Valko. – A chcąc wykazać, że nie wszyscy Arabowie to terroryści, bijący swoje żony, napisałam „Arabską córkę”!

Pinokio w Galerii Veneda

cz cz, 05 września 2013 09:12

Wzruszające przygody Pinokia, drewnianego pajaca, który po wielu perypetiach stał się chłopcem, we wspaniałej interpretacji aktorów łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, zobaczą w sobotę ci wszyscy, którzy odwiedzą Galerię Veneda. – Nie słyszałem, żeby w galeriach handlowych w Białymstoku czy Suwałkach były tak często tego typu działania, jak w Galerii Veneda w Łomży! – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA. – Ta galeria jest bowiem ważnym, kreatywnym miejscem, w którym, przy okazji zakupów, zawsze coś ciekawego się dzieje. A idea naszego teatru jest taka, by być jak najbliżej ludzi, dlatego jego funkcjonowanie nie ogranicza się tylko do budynku teatralnego. Nasz repertuar może być grany nie tylko w przestrzeni scenicznej, ale też wszędzie tam, gdzie może przyciągnąć i skupić uwagę widza. Dlatego zapraszamy wszystkich na „Pinokia” w Galerii Veneda!

Jubileusz 60-lecia ROK-u. (ROKendarium – wrzesień)

cz wt, 03 września 2013 09:31

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. W roku 2013 ROK świętuje jubileusz 60 lecia. Oto przegląd wrześniowych wydarzeń z historii ROK-u.

« · «« · 135 · 136 · 137 · 138 · 139 · 140 · 141 · 142 · 143 · 144 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę