Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Psychodancing z Maciejem Maleńczukiem

cz pon, 28 października 2013 08:54

Maciej Maleńczuk, jeden z najpopularniejszych polskich artystów, wystąpił w Łomży i był to koncert wyjątkowy pod każdym względem. Znany bowiem ze specyficznego poczucia humoru, kontrowersyjnych poglądów oraz ciętego języka wokalista nie ograniczył się tylko do odśpiewania swych przebojów – żartował, komentował i opowiadał różne historie ze swego bogatego w wydarzenia życia. Publiczność reagowała zaś entuzjastycznie na wszystkie utwory: od rockowych do jazzowych, country oraz disco. – Ważne, że udając, że gramy gówniane przeboje z radia sprzedaliśmy wam trochę poezji! – podkreślał Maciej Maleńczuk.

Nieprzemijająca Grażyna Łobaszewska

cz pon, 28 października 2013 08:29

Grażyna Łobaszewska, jedna z najwybitniejszych wokalistek polskiej muzyki popularnej, była kolejną gwiazdą Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Towarzyszyli jej zespół Ajagore oraz Piotr Mania, jeden z najzdolniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Artystka na koncert w bliskiej jej sercu Łomży przygotowała specjalny zestaw piosenek, wybranych z najnowszych płyt autorskich, dopełniony przebojami w nowych wersjach oraz niepowtarzalną klasyką z repertuaru Czesława Niemena. Na bis zabrzmiał zaś utwór, którego nikt się nie spodziewał po śpiewaczce kojarzonej dotąd przede wszystkim z jazzem i soulem.

Magiczna wyprawa do Indii

cz so, 26 października 2013 19:47

Kiedy 15 lat temu Włodzimierz Musiał pojechał po raz pierwszy do Indii nie wiedział jeszcze, że ta podróż całkowicie odmieni jego życie. Zafascynowany tym co zobaczył, rzucił pracę w korporacji i zakładając firmę turystyczną poświęcił się swej nowej pasji. Do Indii wracał wielokrotnie. Zdjęcia i wrażenia z tych podróży przedstawił w piątkowy wieczór uczestnikom wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych na wykładzie „Fenomen dziedzictwa kulturowego Indii”.

Kaszubskie skarby w Łomży

mm so, 26 października 2013 14:08

Unikatową wystawę, prezentującą sztukę ludową, rękodzieło artystyczne i przedmioty codziennego użytku Kaszubów otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Eksponaty pochodzą ze zbiorów najstarszego, istniejącego od 107 lat, muzeum na wolnym powietrzu we Wdzydzach Kiszewskich. – Kultura kaszubska jest bardzo ciekawa i bardzo stara – podkreśla Teresa Lasowa, dyrektor Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. – A tak się składa, że 15 października 115 lat temu Izydor Gulgowski przyjechał do Wdzydz jako wiejski nauczyciel i tam też założył muzeum – skansen, uważane za najstarsze na ziemiach polskich!

Marika z Łomży

cz pt, 25 października 2013 17:37

- Śpiewanie o Polsce w Polsce powinno być apolityczne, niepartyjne – przekonuje Marika, czyli 32-letnia Marta Kosakowska – Zarębska pochodząca z Łomży. Znana artystka z kręgu reggae, dancehall, soul i funky w czwartkowy wieczór w siedzibie Fundacji Republikańskiej przy Nowy Świecie 41 w Warszawie spotkała się przede wszystkim z grupą osób – tak jak ona – wywodzących się z Łomży. Opowiadała nie tylko o pracy nad płytą „Panny wyklęte”, ale również o rodzinnych stronach. - Pamiętam Łomżę jako sielskie miasto nad Narwią, gdzie wszystko jest nieskalane, a ludzie są prostolinijni i... dużo bardziej zaglądają w sprawy innych, niż w Poznaniu, gdzie się przeprowadziłam jako 19-latka.

Chopin w międzynarodowym wykonaniu w Łomży

cz pt, 25 października 2013 08:05

Pianista JiKyo Jung z Korei Południowej i dyrygent Michael Meissner z Meksyku wystąpili na czwartkowym koncercie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Artyści zagrali, m.in. utwory Fryderyka Chopina oraz kompozytorów meksykańskich, w tym „Llano Alegre” José Pablo Moncayo – utwór, który nie był wykonywany dotąd w Europie. – Bardzo lubię przyjeżdżać do Polski! – mówi dyrygent Michael Meissner. – Czuję się tu jak w domu, także dlatego, że część mojej rodziny pochodzi z Polski!

„Człowieczy los” łączy Polskę z Nową Zelandią

cz śr, 23 października 2013 14:15

- Zależy mi na zrealizowaniu filmu „Człowieczy los”, ponieważ opowiada historię dotyczącą nas, naszych rodziców i dziadków, którzy jeszcze mogą przekazać bezpośrednią relację z własnych ust – mówi Marek Lechowicz, ambitny reżyser i scenarzysta z Łomży, który w czwartek z operatorem, dźwiękowcem i montażystą Michałem Chojakiem wylatuje do Nowej Zelandii, aby spotkać się z żyjącymi do dziś „dziećmi z Pahiatua - „dziećmi z Miasta Bogów”, gdzie w 1944 r. przypłynęło na pokładzie USS „General G. Randall” 733 dzieci polskich zesłańców z Syberii. - Będzie to nasz wspólny wkład w utrwalanie historii i przekazywanie dziedzictwa następnym pokoleniom Polaków. Wyruszamy tam na zaproszenie Johna Roy – Wojciechowskiego, konsula honorowego RP w Nowej Zelandii, który był jednym z dzieci, jakie cudem przeżyły gehennę Golgoty Wschodu. Nadal żyje około setki uczestników tamtych tragicznych wydarzeń, ale dla nich zakończonych happy endem.

Artystyczna dusza Pikoterii

cz śr, 23 października 2013 08:50

– To z założenia miało być miejsce, w którym będą się odbywać koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty i różnego rodzaju spotkania z kulturą! – mówi Katarzyna Pikosz, właścicielka herbaciarni Pikoteria. Przez niespełna rok istnienia Pikoteria stała się jednym z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Łomży. Odbywają się tu koncerty łomżyńskich muzyków, zarówno tych znanych, jak i debiutujących. Dużą popularnością cieszą się również weekendowe cykliczne spotkania z konkursami, na których znawca muzyki i kolekcjoner Robert Bukowski przybliża dokonania gigantów rocka.

„Msza kreolska” na zakończenie Sacrum et Musica

cz pon, 21 października 2013 09:50

„Msza kreolska” Ariela Ramíreza, w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego pod dyrekcją Krzysztofa Kusiel –Moroza, była ostatnim akcentem tegorocznego festiwalu Sacrum et Musica. Oprócz ponadczasowego dzieła argentyńskiego kompozytora zabrzmiały też utwory Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego oraz na bis „Imagine” Johna Lennona. – To muzyka popularna, ale John Lennon, tragicznie zmarły kompozytor i wokalista, jest już w XXI wieku klasykiem – ocenia Krzysztof Kusiel-Moroz. – A jego muzyka, szczególnie ten utwór, niesie wspaniałe przesłanie, mówi o tym, co dzisiaj podkreśla papież Franciszek: że wszyscy jesteśmy jednakowi, że nie może być granic, a religia nie może dzielić ludzi!

Artystyczna konfrontacja Wschodu i Zachodu

cz pon, 21 października 2013 08:30

„Między wschodem a zachodem” to wystawa prac polskich i zagranicznych artystów uczestniczących w plenerze w Mielniku nad Bugiem zorganizowanym przez Stowarzyszenie Prasoznawczego „Stopka” w Łomży. – Z tym wschodem i zachodem jest bardzo różnie – podkreśla prof. Andrzej Strumiłło, kurator pleneru. – Można o tym myśleć w kategoriach duchowych, filozoficznych, bo w klasycznej formie Wschód można określić jako formę rezygnacji, a Zachód jako dążenie do produkcji i konsumpcji. Można go też rozpatrywać jako dzień, gdzie jest poranek i zmierzch, albo życie ludzkie, gdzie jest czas wchodzenia w życie i czas ustąpienia z niego. Jest w nim nawet aspekt polityczny, rozwiązany przez dialog i udział naszych sąsiadów ze Wschodu!

Świat piosenek Witolda Lutosławskiego

cz pon, 21 października 2013 08:23

Śpiewaczki operowe z Chin, Białorusi i Polski zaśpiewały pieśni i piosenki Witolda Lutosławskiego na kolejnym koncercie w ramach obchodów Roku Lutosławskiego. Publiczność zgromadzona w Muzeum Przyrody w Drozdowie szczególnie gorąco przyjęła śpiewającą po polsku Chinkę Wang Shan Shan. – Cieszymy się bardzo, że utwory jednego z najwybitniejszych kompozytorów doby współczesnej możemy zaśpiewać właśnie tu, w Drozdowie – podkreśla Anna Jeremus – Lewandowska. – Gdzie biegał, bawił się, zjeżdżał po poręczy i może właśnie tu powstawały jego pierwsze pomysły na to, żeby świat opisać muzyką. Dzięki temu mamy wielkiego kompozytora, który na świecie uznawany jest na równi z Chopinem i Szymanowskim!

Paganini gitary w Łomży

mm so, 19 października 2013 09:49

Koncertowali praktycznie na całym świecie, wszędzie zbierając doskonałe recenzje. Programu „Mam Talent” nie wygrali tylko dlatego, bo nie mają w składzie długonogiej blondynki. Wydali 7 płyt CD i DVD, a na dniach ukazuje się ich najnowszy, promowany również w USA, album „Black Hawk” z tytułowym przebojem. Mr. Pollack, zespół gitarowego wirtuoza Jacka Polaka, zagrał w łomżyńskim pubie Olender. – Koncerty to nasza misja od Boga, tak jak było w filmie „Blues Brothers” – mówi Jacek Polak. – I mamy taką misję, żeby przybliżać ludziom prawdziwe dźwięki! – Gramy specyficznie – dodaje perkusista Grzegorz Polak. – Troszeczkę własnego repertuaru, nieco coverów, coś z muzyki klasycznej i z najnowszej płyty, która wyjdzie za tydzień!

Dyrektor Filharmonii nagrodzony przez marszałka

cz pt, 18 października 2013 15:31

Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor artystyczny łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej, otrzymał nagrodę marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2012/2013. – Mam ogromną satysfakcję i bardzo się cieszę z tej nagrody! – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Przyjmuję ją jako nagrodę dla naszej całej instytucji, bo zostałem uhonorowany i doceniony dzięki temu wszystkiemu, co robi i osiągnęła Filharmonia Kameralna!

Autorytety i celebryci

cz pt, 18 października 2013 12:51

Prof. Andrzej Strumiłło, dr Jolanta Żółtowska i dr Jan Socha to laureaci 24. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. W Auli II LO w Łomży odbywają się uroczystości glogerowskie, organizowane przez Stowarzyszenia Prasoznawcze Stopka. Tradycyjnie towarzyszy im sesja naukowa, tym razem pod tytułem „Plaga celebrytów”. - Gratulujemy finezji słowa i odwagi myślenia – mówił profesor Janusz Tazbir, dziękując redaktorowi Stanisławowi Zagórskiemu, prezesowi „Stopki” za cenny i aktualny temat do intelektualnych rozważań.

Gromkie „100 lat!” na jubileuszowej wystawie w Galerii N.

cz śr, 16 października 2013 08:22

Liczne grono artystów i miłośników sztuki świętowało 20-lecie tej zasłużonej dla łomżyńskiej kultury placówki, prowadzonej wspólnie przez Klub Wojskowy i Regionalny Ośrodek Kultury. 190 wystawą w historii galerii była zbiorowa prezentacja dorobku 50. lokalnych artystów – amatorów oraz twórców profesjonalnych. – Mam nadzieję, że Galeria N będzie się nadal rozwijać! – podkreśla Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego w Łomży. – Bo to miejsce się przyjęło, ludzie chętnie do nas przychodzą, skupiliśmy też wokół niego twórców. To wszystko dobrze rokuje na przyszłość!

Młody malarz z Łomży woli zostać rzeźbiarzem

cz wt, 15 października 2013 08:28

Adrian Lipiński (lat 19) z Łomży od małego dziecka lepił z plasteliny i modeliny ludziki i okręty. Twórczy zapał i zadziwiająca jak na czterolatka precyzja i dbałość o szczegóły przeszły mu na tyle szybko, że czasy Szkoły Podstawowej nr 7 i Publicznego Gimnazjum nr 1 w ogóle nie kojarzą mu się z plastyką. Dopiero gdy nadszedł czas wyboru szkoły maturalnej, zgodził się na pomysł swojej mamy, aby spróbować sił w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Rodzicielska rada okazała się trafiona: młodzieniec uczy się w czwartej klasie „Plastyka” i zbiera pochwały od nauczycieli. A w piątkowy wieczór, 11. października, otworzył debiutancką wystawę indywidualną w Restauracji Na Farnej w obecności kilkudziesięciu gości z kręgów: rodzinnego i artystycznego.

„Mesjasz” w łomżyńskiej Katedrze

mm nie, 13 października 2013 16:17

Ora­to­rium „Mesjasz”  Geo­rga Frie­dri­cha Haen­dla zabrzmiało na finał IX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W łomżyńskiej Katedrze pw. Michała Archanioła to ponadczasowe arcydzieło muzyki sakralnej i klasycznej wykonali, pod batutą Pedera Rensvika: norweski chór Kristiansund Kammerkor, czworo zagranicznych solistów oraz  Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Taneczny fenomen Wirującej Strefy

cz so, 12 października 2013 17:52

Do Łomży na „Wirującą Strefę” zjechali tancerze z całej Polski oraz reprezentanci zagranicy. Niestraszne im zmęczenie, setki kilometrów do pokonania i brak dogodnych połączeń Łomży z resztą kraju. Liczyło się tylko jedno – udział w jednym z najlepszych turniejów tanecznych w Polsce, od 12 lat odbywającego się w Łomży dzięki inicjatywie Marka Kisiela z MDK-DŚT. – Dla tancerzy hip-hopowych liczą się w Polsce tylko dwa turnieje: „Rytm ulicy” i „Wirująca Strefa” i na to zawsze chcemy jechać! – podkreśla Szymon „Szumi” Berus z Zabrza. – Jeśli kocha się to, co się robi, to kilometry i pieniądze są nieważne – dodaje Agata z Wrocławia. – Ostatnio mieliśmy wyprawę do Nowego Jorku, więc Łomża jeszcze nie jest tak daleko. Tym bardziej, że to impreza licząca się w Polsce!

Taneczna Strefa zawiruje po raz 12!

cz śr, 09 października 2013 08:56

Setki tancerzy z całej Polski oraz z innych krajów europejskich zjadą do Łomży w najbliższą sobotę. Wezmą udział w cieszącym się ogromnym uznaniem Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”, walcząc nie tylko o prestiż, ale też o wysokie nagrody. Oprócz tancerzy zaprezentują się też polscy i zagraniczni DJe, a imprezę poprowadzi, po raz kolejny, człowiek wielu talentów i wspaniały showman, Rademenez. – W tym roku mamy turniej jednodniowy, z kategoriami hip- hop dance, house dance, locking oraz popping – zapowiada Marek Kisiel z MDK-DŚT, organizator imprezy. – Po zgłoszeniach widzę, że zjedzie do nas polska czołówka, tak więc będzie na co popatrzeć. Warto też przyjść kibicować tancerzom łomżyńskim, bo też będą walczyć o nagrody!

Muzyczni globtroterzy w Łomży

cz pon, 07 października 2013 08:14

Bernard Maseli, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, ponownie wystąpił w Łomży. Towarzyszyli mu równie utytułowani: znany już łomżyńskiej publiczności basista Michał Barański oraz słowacki mistrz perkusji Daniel Dano Soltis. Ósma wizyta wirtuoza wibrafonu w Łomży była związana z trasą jego najnowszego projektu MaBaSo i uświetniła Łomżyńską Jesień Kulturalną. – Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogę jeździć po kraju i pokazywać ten skład – podkreślał Bernard Maseli. – Jedyny problem, jaki mamy, to kwestia braku wolnych terminów!

« · «« · 133 · 134 · 135 · 136 · 137 · 138 · 139 · 140 · 141 · 142 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę