Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Jubileusz 60-lecia ROK-u. (ROKendarium – sierpień)

cz cz, 01 sierpnia 2013 10:42

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. W roku 2013 ROK świętuje jubileusz 60 lecia. Oto przegląd sierpniowych wydarzeń z historii ROK-u.

Wakacyjne spotkanie z teatrem

cz śr, 24 lipca 2013 08:07

– Tutaj zamieszała pani Hanka Bielicka! – mówi popularna aktorka i parodystka Aldona Jankowska. – Trzy lata temu, tropiąc jej ślady dowiedziałam się, że w Łomży jest konkurs krasomówczy jej imienia. A ponieważ jestem jej fanką, napisałam maila do organizatorów, że muszę wziąć w nim udział, coś zrobić. I dostałam odpowiedź: przyjeżdżaj, Aldonko nasza kochana! Przyjechałam i zobaczyłam młodzież z pasją, która szuka czegoś w życiu. Dlatego w tym roku zorganizowaliśmy warsztaty teatralne, które z przyjemnością prowadzę! Bierze w nich udział 16. utalentowanych młodych ludzi nie tylko z Łomży i jej okolic, dla których sztuka i twórcze spędzanie wolnego czasu są niezwykle ważne.

Rodzinne śpiewanie u ks. Andrzeja

cz pon, 22 lipca 2013 08:10

Takiego koncertu w Łomży jeszcze nie było. Zaśpiewali bowiem znani artyści oraz ich, czasem debiutujące, dzieci. Zabrzmiały zarówno przeboje, jak i utwory premierowe – tu wydarzeniem wieczoru były ballady muzyków Browaru Łomża. Nie obyło się też bez znanych piosenek Jerzego Filara, a śpiewak operowy Rafał Songan i aktorka Aldona Jankowska okazali się niezrównanymi mistrzami improwizowanego bluesa. Niedzielny koncert w Centrum Katolickim był zapowiedzią planowanej na przyszły rok dużej imprezy, której gościem będzie, m.in., znany autor tekstów Jacek Cygan. – Myślę, że rodzi się coś wspaniałego, co warto kontynuować – podkreślał biskup Tadeusz Bronakowski. – Było to przepiękne spotkanie z poetycką piosenką.

Gościniec łączący pokolenia

mm nie, 21 lipca 2013 10:11

Około 10 tysięcy mieszkańców Łomży i okolicznych miejscowości bawiło się na 10 jubileuszowym Gościńcu. Nie brakowało chętnych do udziału w licznych konkursach i prezentacjach, jednak najwięcej publiczności przyciągnęły występy gwiazd, w tym łomżyńskich tancerzy z mistrzami Europy z Crazy Twisting Group oraz prezentującej efektowny program Juli. Finałem imprezy był koncert grupy Kombii, a wiecznie młode przeboje takie jak „Nasze Randez-Vous” czy „Słodkiego, miłego życia” śpiewał cały amfiteatr.

Śladami Mikołaja Kopernika

mm nie, 21 lipca 2013 09:08

Interaktywno-multimedialną wystawę „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Przedstawia ona życie wybitnego astronoma od dzieciństwa w Toruniu, zagranicznych studiów aż do rezultatów wieloletnich badań ogłoszonych drukiem tuż przed jego śmiercią. – Teoria Mikołaja Kopernika opublikowana w słynnym dziele „O obrotach ciał niebieskich” wywracała ówczesny świat do góry nogami – podkreśla Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu, kierownik działu Dom Mikołaja Kopernika. – Było to nie tylko dzieło opisujące w inny sposób ówczesną rzeczywistość, ale zmieniające sposób postrzegania Wszechświata i dlatego jest tak rewolucyjne!

Jubileuszowy Gościniec z Kombii przez dwa „ii”

cz cz, 18 lipca 2013 12:50

– Układając program tegorocznego Gościńca sugerowałem się słowami przeboju zespołu Kombi: „Każde pokolenie ma swój czas” - mówi Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT i organizator imprezy. – Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie na 10. Gościńcu! Obok gwiazdy wieczoru Kombii, który jak zapowiada project manager zespołu, Małgorzata Nędza - wykona swoje wszystkie przeboje, zarówno te starsze, jak i najnowsze – na scenie zaprezentują się: piewca miejskiego folkloru Stasiek Wielanek ze swoją kapelą oraz artyści łomżyńscy, blues rockowy Holy Water i przygotowująca specjalny show muzyczno-taneczny Jula. Wystąpią również mistrzowie Europy z Crazy Twisting Group.

Magia Indonezji w obiektywie

mm so, 13 lipca 2013 10:40

Wystawę zdjęć, autorstwa pochodzących z Łomży podróżników: Jakuba Grabskiego, Julitty Klamy i Eli Twardowskiej, otwarto w Galerii Pod Arkadami. Ukazują one egzotykę Indonezji widzianej z perspektywy jej mieszkańców, ich obyczaje i życie codzienne. – Podróżuję od kilku lat – mówi Julitta Klama. – Mam również zdjęcia z Indii, Malezji, Maroka, ale to piękno Indonezji sprawiło, że chcemy podzielić się naszymi wrażeniami z tego właśnie miejsca i zachęcić do podróżowania. To jest naprawdę bardzo łatwe i nie wymaga dużych pieniędzy!

Dolina Narwi okiem amatora

cz pt, 12 lipca 2013 13:12

Uzbrojeni w aparaty fotograficzne podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie oraz pochodzący z Ukrainy, Białorusi i Polski studenci z Uniwersytetu Łódzkiego przemierzali najciekawsze zakątki Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. To co zobaczyli uwieczniali na fotografiach. Powstało ich ponad 1 700, i właśnie wybrano najlepsze.

The BL Blues Band wygrywa Kodex Blues Festiwal

cz śr, 10 lipca 2013 08:03

Nie minęły trzy miesiące, jak łomżyński kwintet The BL Blues Band zdobył Grand Prix - główną nagrodę Pulavian Blues Festival w Puławach, a już na koncie znanej bluesowej kapeli znad Narwi znalazło się zwycięstwo na 4. Kodex Blues Festiwal w Kosewie. W ośrodku wypoczynkowym Horn nad jeziorem Powidzkim w Wielkopolsce stanęły dwie sceny: konkursowa i „jamsessionowa”. Oprócz zwycięskiego The BL Blues Band z Łomży, zagrały tam cenione festiwalowe gwiazdy: Cheap Tobacco, Tangerine, After Blues i Agnieszka Twardowska oraz nieśmiertelna Kasa Chorych.

Nieznany Lutosławski i jego inspiracje

cz pon, 08 lipca 2013 08:05

Koncert przybliżający postać i muzyczne inspiracje Witolda Lutosławskiego (1913 – 1994), związanego z Drozdowem jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, odbył się w sobotę w drozdowskim kościele. To w Drozdowie Lutosławski stawiał pierwsze kroki jako muzyk i kompozytor, a przysłuchując się grze na fortepianie i śpiewom najbliższych, kształtował swą wrażliwość muzyczną – podkreśla Stanisława Chyl przypominając, że rok 2013 jest rokiem szczególnym. - 100 lat temu, 25 stycznia 1913 r., urodził się Witold Lutosławski.

Rzeźba ogniem utrwalona

cz pon, 08 lipca 2013 07:51

Wybitny rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj, autor ołtarza w łomżyńskiej katedrze oraz pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, ponownie gościł w Łomży. W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży otwarto wystawę efektownych ceramicznych rzeźb jego studentów z Pracowni Rzeźby w Ceramice Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. – Nie marzyłem, że kiedykolwiek w tym pięknym muzeum będzie wystawa rzeźb z pracowni, którą prowadzimy razem z panią Maritą Benke – Gajdą – mówi Czesław Dźwigaj. – To nasza kolejna wystawa w Łomży, z czego bardzo się cieszę – podkreśla Marita Benke – Gajda. – Mogliśmy wybrać naprawdę wiele miejsc by pokazać tę wystawę, ale wybraliśmy miejsce dla nas bliskie – dlatego można ją oglądać w Łomży, a nie na przykład w Szczecinie!

Festiwal dla kultury polskiej zasłużony

cz pon, 08 lipca 2013 07:48

Finałowy koncert operetkowych i musicalowych przebojów zakończył XX Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo– Łomża. Kilkaset osób oklaskiwało festiwalowe gwiazdy oraz było świadkami wręczenia honorowych odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymali je łomżyński biskup senior ks. Stanisław Stefanek oraz dyrektor artystyczny festiwalu i jego inicjator, Jacek Szymański. – O takich sprawach jak odznaczenia nigdy się przy czymś takim nie myśli – mówi Jacek Szymański. – Najważniejsze jest to, żeby koncerty były udane, a publiczność zadowolona. Dlatego Bogu dziękuję za ten dar, którym zostałem w tym roku obdarzony: wyjątkowo udanym jubileuszowym festiwalem!

W magicznej krainie operetki

mm so, 06 lipca 2013 11:00

W Nowogrodzie zabrzmiały arie i duety z najpopularniejszych operetek kompozytorów tej miary co Johann Strauss syn, Franz Lehár czy Imre Kálmán. Zaśpiewali je artyści biorący udział w Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, z Jackiem Szymańskim, Dariuszem Wójcikiem, Joanną Cortes i Koreanką Ye Young Sohn na czele. Był też zaskakujący duet, którego nie było w programie koncertu, kiedy to na scenie zaśpiewały razem sopranistka Elżbieta Małgorzata Święczkowska – Mach i Teresa Karwowska, szefowa hotelu Zbyszko.

„Makbet” godny jubileuszu

cz pt, 05 lipca 2013 08:11

Przyjechali z najlepszych teatrów operowych Polski i Europy. Nigdy wcześniej razem nie występowali, a na próby mieli tylko cztery dni. Mimo tych trudności artyści biorący udział w jednej z najwspanialszych oper Giuseppe Verdiego „Makbet”, opartej na dramacie Williama Szekspira o tym samym tytule, odnieśli ogromny sukces. Opowieść o prowadzącej do tragedii niepohamowanej żądzy władzy, która miała być i w istocie była głównym wydarzeniem jubileuszowego XX Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, podbiła publiczność rozmachem i poziomem wykonania. – Stworzyliśmy absolutne dzieło sceniczne – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu oraz jednocześnie reżyser, autor inscenizacji, scenografii oraz projektant kostiumów „Makbeta”. – Lepszego operowego podsumowania 20-lecia festiwalu nie mogłem sobie wyobrazić!

Organowe arcydzieła w Katedrze

cz cz, 04 lipca 2013 08:15

Błażej Musiałczyk, organista Archikatedry w Gdańsku – Oliwie, wykonał w łomżyńskiej Katedrze ponadczasowe dzieła J.S. Bacha, Saint-Saënsa, Haendela oraz utwory brytyjskich kompozytorów współczesnych. Recital „Od Bacha do współczesności” odbył się w ramach Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. – Grało mi się bardzo dobrze i z przyjemnością jeszcze wrócę do Łomży! – zapowiada Błażej Musiałczyk, który po raz pierwszy zasiadł przy organach łomżyńskiej Katedry.

Śpiew modlitwa i wirtuoz akordeonu

cz śr, 03 lipca 2013 08:18

Chorały gregoriańskie w mistrzowskim wykonaniu ks. Roberta Kaczorowskiego oraz utwory instrumentalne zagrane przez wywodzącego się z Łomży, obecnie studiującego w Gdańsku mistrza akordeonu, Piotra Komorowskiego rozbrzmiewały we wtorkowy wieczór w w kościele PP Benedyktynek. Koncert pt. „Z odgłosem wdzięcznych pieni” odbył się w ramach Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. – To nietypowe połączenie ukazuje jak od wielu wieków chorał gregoriański był inspirujący dla wielu kompozytorów – mówi ks. Robert Kaczorowski. – Nie jest to jeszcze zaprezentowanie wszystkich możliwości akordeonu, ale na pewno coś nowego, czego większość ludzi na pewno dotąd nie słyszała! – dodaje Piotr Komorowski.

Jubileusz 60-lecia ROK-u. (ROKendarium – lipiec)

cz wt, 02 lipca 2013 13:16

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. W roku 2013 ROK świętuje jubileusz 60 lecia. Oto przegląd lipcowych wydarzeń z historii ROK-u.

Przebojowy początek festiwalu w Drozdowie

cz pon, 01 lipca 2013 08:35

Wakacyjny, jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża wystartował w niedzielne popołudnie tradycyjnie w podłomżyńskim Drozdowie. W parku przy Muzeum Przyrody zabrzmiały piosenki Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora związanego rodzinnie z Drodowem. Wieczorem zaś, w Centrum Katolickim w Łomży, szlagiery z okresu międzywojennego – popularne do dziś, zaśpiewali Małgorzata Trojanowska, Jacek Szymański, Bogna Forkiewicz i Dariusz Wójcik. – Co roku powstają na świecie tysiące piosenek, ale nawet przeboje z czasem zacierają się w pamięci słuchaczy, ale te, które zostają są to prawdziwe perły! – podkreślała prowadząca wieczorny koncert Stanisława Grażyńska.

Muzyczna podróż po Hiszpanii

mm pon, 01 lipca 2013 08:05

Są wybitnymi muzykami – wirtuozami. Pochodzą z Belgii, Rumunii i Polski, ale po raz pierwszy spotkali się w hiszpańskiej Pampelunie. I tam założyli zespół, który od 13 lat jest jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie, promującym hiszpańską muzykę i folklor. Koncert Quatuor Europa uświetnił Dni Łomży 2013 oraz jednocześnie był finałowym akcentem sezonu artystycznego 2012/2013 łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej.

Popołudnie poetów szczęśliwe dla Łomży

mm pon, 01 lipca 2013 07:53

Piotr Borkowicz, tegoroczny maturzysta z Łomży, zdobył jedną z trzech równorzędnych nagród XIV edycji ogólnopolskiego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, obok Joanny Peczenenko z Jeleniej Góry oraz Jana Stanisława Kiczora z Warszawy. Beata Piechocińska – Trzaska z Łomży otrzymała jedno z dwóch wyróżnień, zaś nagrodę publiczności zdobył również reprezentant Łomży, Jerzy Rajkowski. – Jeśli zajrzymy do słowników to zauważymy, że obecnie w zasobie leksykalnym jest ponad 120 tysięcy słów – mówi ks. Jerzy Sikora, przewodniczący jury. – Ale być poetą, to nie znaczy znać te wszystkie słowa – być poetą to wynajdywać nowe znaczenia, które rozbłyskują między tymi znanymi słowami. I my takie znaczenia staraliśmy się w tych tekstach wyłuskać!

« · «« · 136 · 137 · 138 · 139 · 140 · 141 · 142 · 143 · 144 · 145 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę