Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

To był roztańczony i rozśpiewany rok...

Główne zdjęcie
Wojciech Chamryk

Łomża, wbrew temu co sądzi wielu, nie jest kulturalną pustynią. W głównej mierze jest to zasługa ogromnych pasjonatów, dzięki którym odbywają się w mieście imprezy kulturalne o ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym znaczeniu, zaś utalentowana młodzież triumfuje w prestiżowych konkursach oraz na mistrzostwach Polski i Europy. Z końcem roku przypominamy te najciekawsze lokalne wydarzenia kulturalne, z facebookową akcją znanego aktora Tomasza Karolaka włącznie. Jest to bowiem sytuacja bez precedensu, że dopiero po takiej „popularyzacji” obskurnej toalety łomżyńska Filharmonia Kameralna doczeka się wreszcie odwlekanego od lat remontu będącej w opłakanym stanie siedziby.

Wydarzeniem minionego roku były niewątpliwie sukcesy młodych tancerzy, podopiecznych Marka Kisiela z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. CTGroup zdobyli mistrzostwo Europy na „Hip-Hop Days Amsterdam” w Holandii, cztery tytuły w formacjach i solo na Krajowych Mistrzostwach Polski „International Dance Organization” oraz wiele innych nagród. Równie dobrze radziły sobie formacje Skrecz i B.K.Teamki oraz reprezentantki Studia Tańca B.K.Step: Natalia „Naćka” Kisiel i Wiktoria „Wiki” Kosmowska. Dziewczynki mają już na koncie mistrzostwo Polski w duecie w kategorii hip hop do lat 11. oraz dwa pierwsze miejsca indywidualne, triumfowały też na kilku innych prestiżowych turniejach ogólnopolskich. Innym bastionem tańca w Łomży jest Klub Tańca Towarzyskiego „Akat” Regionalnego Ośrodka Kultury. Podopieczni Magdaleny i Jacka Baczewskich z podziwu godną regularnością również kolekcjonują nagrody i medale, ale są niezrównani w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. 
Równie prężnie rozwijała się w Łomży młoda scena teatralna. Teatr Eksperymentalny Bursa 2 Lecha Wolińskiego zdobył drugą nagrodę w konkursie oraz nagrodę publiczności na I Ogólnopolskim Festiwalu „Konstelacje Teatralne” w Szamocinie. Spektakl „Tu tam tam i tu” grupy teatralnej Gesty, działającej w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA”, został nagrodzony na XI Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Istniejąca zaś od niedawna grupa teatralna Carpe Diem zdobyła, ex aequo z białostocką grupą Na skraju, I nagrodę XVIII Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży. Regularnie, kolejne spektakle przygotowuje też działający w MDK-DŚT Teatr Aktywny, który ostatnio upodobał sobie twórczość Sławomira Mrożka.
Miłośnicy teatru mieli też powody do zadowolenia dzięki odbywającemu się już po raz 26 Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu „Walizka”. Sporą renomą cieszy się też Novum Jazz Festival, którego szósta edycja stała pod znakiem pasjonującego konkursu oraz występów gwiazd polskiego jazzu.

Klasyka i nie tylko
Miłośnicy muzyki poważnej też mieli powody do zadowolenia, dzięki jubileuszowemu XX Festiwalowi Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża z głównym punktem programu w postaci jednej z najwspanialszych oper Giuseppe Verdiego „Makbet” oraz IX Międzynarodowemu Festiwalowi Kameralistyki Sacrum et Musica. Tu wydarzeniem było wykonanie oratorium „Mesjasz”  Geo­rga Frie­dri­cha Haen­dla przez norweski chór Kristiansund Kammerkor, zagranicznych solistów oraz  Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Świętująca w tym roku 35-lecie orkiestra uczciła jubileusz wyjątkową płytą nagraną z wybitnym skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem, który był również solistą podczas uroczystej inauguracji Roku Lutosławskiego w lutym tego roku, a w marcu zagrał w rodzinnym Drozdowie Lutosławskich. Łącznie w ramach obchodów Roku Lutosławskiego w Łomży i Drozdowie odbyło się kilkanaście koncertów, także z udziałem zagranicznych oraz wybitnych muzyków, jak kolejny wirtuoz skrzypiec Roman Lasocki.
Jubileuszy nie zabrakło też w dziedzinie sztuk plastycznych. Podczas Nocy Muzeów otwarto bowiem dwie wystawy podsumowujące 70-lecie urodzin wywodzącego się z Łomży wybitnego malarza Jana Dobkowskiego, zaś 13 grudnia, w dniu 85. urodzin artysty, uczczono retrospektywną wystawą związanego z Łomżą od 52. lat Henryka Osickiego.
Nie brakowało też w Łomży występów gwiazd, takich jak: Ray Wilson, Kombii, Maciej Maleńczuk, Waldemar Malicki, Grażyna Łobaszewska czy Bernard Maseli.
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że rozpoczęcie pierwszego etapu rozbudowy i przebudowy siedziby łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej będzie wstępem do jak najszybszego pełnego jej remontu i miasto zyska dzięki temu salę koncertową z prawdziwego zdarzenia, w której kolejne gwiazdy będą chętnie występować, a nie fotografować jej kulisy jako swoiste kuriozum. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę