Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 maja 2024 napisz DONOS@

Święta Rodzina odwiedziła „Betlejem Łomżyńskie”

cz pon, 15 grudnia 2014 08:08

Na początku XXI wieku Zygmunt Zdanowicz, były dyrektor I LO i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, zaproponował łomżyńskiej malarce Teresie Adamowskiej, aby zapoczątkowała tworzenie serii obrazów i kart świątecznych pod nazwą „Betlejem Łomżyńskie”: klasyczne miały to być szopki, przedstawiające Świętą Rodzinę w realiach Łomży. - Chodziło mu o to, aby wysyłane z Łomży w świat życzenia miały unikalny charakter i nie sprowadzały się do powtarzania choinki, bombek i ozdób – wspomina Teresa Adamowska, której „Betlejem Łomżyńskie” na święta Bożego Narodzenia 2014 opuściło drukarnię, dołączając do cyklu już kilkunastu Świętych Rodzin z Łomży.

Galeria, klub i bar Pod Arkadami

mm so, 13 grudnia 2014 13:13

– Kiedy myślimy o takiej piwnicy artystycznej, to wyobrażamy sobie Piwnicę pod Baranami, kluby warszawskie czy w Toruniu, w którym sam kiedyś bywałem – i takie miejsce znalazło się też w Łomży! – mówi Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT. – Dodawało ono Łomży wielkomiejskiego sznytu, tutaj spotykali się artyści, rodziły się nowe pomysły. Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży obchodzi w grudniu tego roku 35-lecie swej działalności. Aż 34 lata z tego okresu, to czas nieprzerwanego istnienia Galerii Pod Arkadami, w której otwarto okolicznościową wystawę przybliżającą historię i dorobek łomżyńskich środowisk twórczych z lat 1980-2014.

50 lat lalkarskiego szaleństwa

cz pt, 12 grudnia 2014 08:22

Tomasz Brzeziński, założyciel i reżyser łomżyńskiego Czarnego Teatru Sivina II, napisał pierwszą część książki „Inna twarz Melpomeny”. To nie tylko przypomnienie historii jednej z najbardziej oryginalnych młodzieżowych grup teatralnych w kraju, ale też bogato ilustrowane studium pracy aktora i reżysera, napisane na podstawie 50 lat pracy w zawodzie. – Ta książka jest dla mnie swędzeniem mózgu! – mówi ze śmiechem Tomasz Brzeziński. – Tak silnym, że koniecznie muszę to kontynuować. Nie mogę nic robić, bo nie mogę znaleźć miejsca dla swojego teatru – mam nadzieję, że będzie nim Domek Pastora, a póki co mogę nadal pisać!

Dar i pejzaż niezwyczajny

cz cz, 11 grudnia 2014 08:12

Kolekcję obrazów Haliny i Janusza Eysymontów zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Zostały one podarowane muzeum przez artystkę dwa lata temu. Są wśród nich unikalne pejzażowe pastele autorstwa jej zmarłego przed 23. laty męża, specjalizującego się zazwyczaj w malarstwie abstrakcyjnym. – To niezwykły fenomen, że mamy coś, czego zapewne nie ma żadne inne muzeum w Polsce! – podkreśla kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Muzeum we Wrocławiu ma 88 obrazów Janusza Eysymonta, ale nie ma takich pasteli, które znalazły się u nas!

Magia świąt na targach w ROK-u

cz pon, 08 grudnia 2014 08:15

Rekordowym zainteresowaniem wystawców i kupujących cieszyły się niedzielne Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. – Te ozdoby są tak piękne, że już przekonałam męża, że w tym roku kupujemy prawdziwą choinkę i wieszamy na niej te kolorowe cudeńka kupione tutaj! – mówi pani Maria. – Coraz więcej ludzi przekonuje się do tego, że warto ubrać choinkę w coś oryginalnego i wyjątkowego, albo kupić inne piękne ozdoby czy przedmioty od naszych twórców, niż jakieś tandetne plastikowe bombki w supermarkecie! – dodaje Izabela Cierpikowska z ROK.

Muzyczne mikołajki z eMDeKiem

cz nie, 07 grudnia 2014 12:23

- Taki koncert to odskocznia od codzienności i rutyny dla powszedniego – twierdzi Katarzyna Niksa (lat 37), która z sześcioletnią córeczką wybrała się na koncert mikołajkowy, jaki zorganizowała we współpracy z MDK – DŚT instruktorka śpiewu Magda Sinoff, kierująca od 14 lat Studiem Wokalnym eMDeK w Łomży. - Takie rodzinne spotkania dają chwilę wytchnienia, satysfakcji z osiągnięć i postępów dzieci oraz nadzieję, że nasze pociechy potrafią spełnić swoje marzenia.

Ósma płyta ŁFK

cz nie, 07 grudnia 2014 12:20

Łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego nagrywają z flecistami Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz swą kolejną płytę. – Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny możemy współpracować z Filharmonią Kameralną i dyrektorem Janem Miłoszem Zarzyckim – mówi Łukasz Długosz. – Tym razem jednak nie jest to udział w koncercie, ale w nagraniu płyty. Mam nadzieję, że ukaże się ona w następnym roku. Po jednym dniu mamy już nagraną prawie połowę płyty i liczę, że będziemy mogli zaoferować słuchaczom coś naprawdę interesującego! Oprócz trzech kompozycji Antonio Vivaldiego i Trio na 2 flety i harfę Hectora Berlioza artyści nagrają też premierowy utwór współczesnego kompozytora Janusza Bieleckiego, napisany niedawno specjalnie dla solistów.

„Złota Strofa” dla Malwiny

cz nie, 07 grudnia 2014 12:15

Malwina Cholewicka, uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, zdobyła „Złotą Strofę” – główną nagrodę jubileuszowego XXX Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. – Wydawało mi się, że poszło mi całkiem dobrze, ale nie aż tak, żeby zdobyć „Złotą Strofę” – tego się nie spodziewałam! – mówi Malwina Cholewicka. – Kiedy odbierałam nagrodę aż się popłakałam, bo nie sądziłam, że ktoś mnie aż tak doceni! – Malwina mówiła najbardziej od siebie, prosto z duszy, z uczuciem i wyczuciem – dodaje juror i fundator głównej nagrody Marek Lechowicz. – Tak, jak powinna to robić dziewczyna która zakochała się w poezji, bo było u niej widać to ogromne zaangażowanie!

Tak się gra „Pozory”

cz pt, 05 grudnia 2014 09:53

Dwa miesiące temu zajęli drugie miejsce konkursie młodych zespołów tegorocznego Łomża Blues- Rock Festiwal, a teraz wypuścili swój pierwszy teledysk do piosenki Pozory. Zespół Roki tworzą muzycy w wieku od 9 do 38 lat. Najstarszym jest gitarzysta Piotr Czaban - dziennikarz, który mieszkańcom Łomży i okolic zanany jest przede wszystkim z reportaży telewizyjnych ujawniających wypaczenia władzy.

Wielokulturowe oblicze Łomży w rzeźbie

cz pt, 05 grudnia 2014 08:14

Ceramiczne rzeźby, przypominając o wielokulturowej i wielowyznaniowej historii Łomży przełomu XIX i XX wieku zawisły na budynku u zbiegu Giełczyńskiej, Senatorskiej i Starego Rynku. Autorami rzeźb, przedstawiających tak zasłużone dla miasta osoby, jak m.in. bł. ks. Michał Piaszczyński, pastor Kacper Mikulski czy Tyburcy Chodźko oraz jego historyczne miejsca, są łomżyńscy artyści Ewa Skłodowska i Robert Sokołowski. – Tak jak górale oparli się na kierpcach i oscypkach, tak Łomża i ziemia łomżyńska mogą się opierać na swojej tradycji, historii i kulturze – mówi Robert Sokołowski. – Bo o ile tradycyjnych rzeźb z brązu znajdziemy dużo w różnych miastach, tak ceramicznych rzeźb, nawiązujących bezpośrednio do postaci historycznych, raczej w Polsce nie spotkamy – pod tym względem jesteśmy chyba jedyni w kraju!

Bajkowa symfonia na mikołajki

cz pt, 05 grudnia 2014 08:08

Mikołajkowy muzyczny prezent dla najmłodszych przygotowała łomżyńska Filharmonia Kameralna. Z orkiestrą wystąpili wybitny aktor Wiktor Zborowski i jego córka Zofia Zborowska, którzy wcielili się w role narratorów i bohaterów popularnych bajek: „Kopciuszek”, „Kot w butach” oraz „Czerwony kapturek”. Muzyce towarzyszyły barwne filmowe animacje, a finałem koncertu było pojawienie się Świętego Mikołaja. – To piękna muzyka symfoniczna i fajne bajki – mówi Wiktor Zborowski. – Mam nadzieję, że dzięki temu młodzi słuchacze będą się wciągać w ten krąg muzyki klasycznej! – Zosia Zborowska i Wiktor Zborowski to znakomite osoby do takich właśnie zadań i robią to genialnie! – podkreśla dyrygent Tadeusz Wicherek.

Poetyckie dziś i jutro Romualda Sinoffa

cz śr, 03 grudnia 2014 08:42

„Jeszcze dziś” to piaty już tomik wierszy Romualda Sinoffa z Łomży. To bardzo osobiste spojrzenie w przeszłość, tęsknota za domem rodzinnym, którego już nie ma oraz ojcem i dziadkiem, których nie miał szansy poznać. Promocja wydawnictwa odbyła się w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, będąc wieczorem autorskim, połączonym z dyskusją o historii i literaturze. – Właściwie zamierzałem już skończyć z pisaniem, ale tak się nie da! – mówi Romuald Sinoff. – Przychodzi jakaś myśl i muszę przelać ją na papier.

Konfrontacje dla Łomży, Łap i Białegostoku

cz pon, 01 grudnia 2014 12:04

Teatr Kaprys z Łap oraz Grupa Na skraju z Białegostoku zdobyły ex aequo I nagrodę XIX Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży. Drugą nagrodą też podzieliły się dwa zespoły: Teatr Kaprys M z Łap oraz Jednoosobowa Formacja Problematyczna BC Bartosza Cwalińskiego z Łomży. Jury wyróżniło też inny łomżyński zespół A.K.A-47 oraz jego przedstawicielkę Katarzynę Górską. – Nie nastawiałem się na nic – mówi Bartosz Cwaliński, reżyser i jedyny aktor monodramu „Lament paranoika”. – Monodram jest bardzo trudną sztuką, bo trzeba utrzymać publiczność w napięciu, tym bardziej się cieszę, że mi się udało. Dotąd grałem w Teatrze Aktywnym z MDK główne role, ale zawsze w zespole, dlatego postanowiłem przygotować coś samemu, pracowałem nad tym przez kilka ostatnich tygodni i się udało!

Janusz Radek z Łomżą za pan brat

cz pon, 01 grudnia 2014 07:32

Koncert Janusza Radka zakończył tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną. Artysta zaśpiewał swoje przeboje z ostatnich kilkunastu lat, w tym uwielbianą przez publiczność piosenkę „Pan Roman” oraz ponadczasowe utwory Ewy Demarczyk i Czesława Niemena. – Chętnie tu wróciłem, a to, że słuchacze przyszli na normalny, biletowany koncert, żeby w niedzielę po południu posłuchać żywej muzyki, jest dla mnie czymś niespotykanym – mówi Janusz Radek. – Ma to dla mnie niesamowitą wartość – spełniania się jako wokalisty i autora! Wśród towarzyszących wokaliście muzyków był też basista z Łomży Jarosław Igielski, a innym lokalnym akcentem było to, że na widowni byli mieszkający w Wygodzie teściowie Janusza Radka.

Wokalna giełda talentów

cz pon, 01 grudnia 2014 07:28

Wiktoria Perzanowska ze Studia Wokalnego ROK okazała się bezapelacyjną triumfatorką XXII Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej - Sceny Młodych Wokalistów 2014, zdobywając pierwsze miejsca w kategoriach piosenki anglojęzycznej oraz gimnazjalnej i drugie w kategorii piosenki poetyckiej. – Nie spodziewałam się aż takiego sukcesu! – mówi Wiktoria Perzanowska. – W poprzednich latach nie osiągałam takich wyników, może pomogła mi zmiana repertuaru. Myślę też, że z każdym rokiem nabywam większych umiejętności, ale najlepiej czuję się w piosenkach anglojęzycznych, właśnie takie śpiewa mi się najlepiej! Podopieczni Marka Żemka i Agnieszki Pawczyńskiej-Żemek zwyciężyli też w kategorii szkół podstawowych klas I-III – Julia Majewska, klas IV-VI – Laura Narolewska, piosenki poetyckiej – Paulina Porowska oraz szkół średnich – Przemysław Bazydło.

Tancerze z Łomży triumfują w Ostrołęce

cz pon, 24 listopada 2014 09:01

Cztery pierwsze miejsca wywalczyli tancerze Marka Kisiela z B.K.STEP podczas odbywającego się w Ostrołęce III Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego „Ofensywa Tańca”. W sumie Ostrołęce rywalizowało ponad 600 tancerzy z 23 miast w kategoriach: disco dance, hip hop, popping, locking oraz house dance. Łomżanie triumfowali kategoriach Hip Hop.

eMDeK pamięta o Niemenie

cz pon, 24 listopada 2014 08:06

Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff ponownie złożyło hołd Czesławowi Niemenowi. Program „Czy mnie jeszcze pamiętasz…?” wypełniły największe przeboje artysty. Do piosenek Niemena zatańczyli też mistrzowie Europy z Crazy Twisting Group Marka Kisiela, zaprezentowano również film dokumentalny o początkach kariery artysty „Coś co kocham najwięcej” Eugeniusza Szpakowskiego. – Czesław Niemen to bardzo ważna postać polskiej muzyki rozrywkowej, dlatego wielu współczesnych artystów wciąż sięga po jego repertuar – mówi Magda Sinoff. – Stanisław Soyka nagrał płytę „W hołdzie mistrzowi”, a Grażyna Łobaszewska „Dziwny jest…”. Janusz Radek, który będzie u nas za tydzień, też wydał płytę „Dziwny ten świat”. A my chcemy pokazać, że Niemen jest dla wszystkich, również i dla tych najmłodszych!

„Cecyliada”, czyli śpiew Panu na chwałę

cz nie, 23 listopada 2014 19:48

Uroczystą mszę św. w intencji wszystkich chórzystów, organistów i osób zaangażowanych w muzykę i śpiew kościelny odprawiono w sobotni wieczór w kościele ojców kapucynów. Była to zarazem druga edycja łomżyńskiej „Cecyliady”, bowiem w liturgii wzięły udział cztery połączone chóry kościelne z trzech parafii, czczące śpiewem swą patronkę św. Cecylię. – Dzień męczeństwa św. Cecylii jest dla tych, którzy trudnią się śpiewem i muzyką kościelną, dniem szczególnym – podkreślał w kazaniu biskup Janusz Stepnowski. (…) – Poprzez wspólne śpiewanie wyśpiewujecie akt waszej wiary i fakt zmartwychwstania, jesteście bardziej zjednoczeni w parafii i między sobą, bo chór to jest też miejsce spotkania człowieka z człowiekiem.

Łomża i okolice – 30 lat Klubu Wojskowego

cz so, 22 listopada 2014 17:19

30 lat temu powstał w Łomży Klub Garnizonowy. Początkowo korzystali z niego tylko żołnierze, ale już od ponad 20 lat jest to placówka działająca nie tylko w środowisku wojskowym, ale i w społeczności cywilnej miasta oraz powiatu łomżyńskiego. Jubileusz uczczono otwarciem wystawy zbiorowej „Łomża i okolice” oraz uroczystym spotkaniem z udziałem władz wojskowych i samorządowych, artystów oraz przyjaciół klubu. – Jest to 30-lecie – mówi ppłk Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego. – Klub to już dojrzały młodzieniec, który wie co chce, wie co ma robić i wie dla kogo ma to czynić!

Żyć najpiękniej jak można

cz pt, 21 listopada 2014 08:22

Prawie 400 osób wzięło udział w ogólnopolskim XIII Przeglądzie Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej Łomża 2014. Było to prawdziwe święto integracji osób sprawnych i niepełnosprawnych – pełne przyjaźni, w duchu wiary, tolerancji i wzajemnego szacunku. – My naprawdę jesteśmy tacy sami jak inni – mówi pan Stanisław. – Czasem tylko jeździmy na wózku, zmagamy się z różnymi chorobami, tak jak ja, bo mam problemy z chodzeniem. Ale nie przeszkadza to nam śpiewać, bawić się i występować dla innych! – Nasza mieszkanka powiedziała mi kiedyś: Ja u was zaczęłam realizować swoje marzenia! – dodaje Anna Nos, opiekunka zespołu z DPS w Jałówce. – Wcześniej nie miała szansy wystąpić na scenie przed publicznością, a chce i potrzebuje tego!

« · «« · 119 · 120 · 121 · 122 · 123 · 124 · 125 · 126 · 127 · 128 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę