Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 maja 2024 napisz DONOS@

Przebojowa kraina łagodności z Dzień Dobry

cz so, 14 lutego 2015 09:29

Dzień Dobry z Bielska-Białej, jeden z najpopularniejszych zespołów poezji śpiewanej w Polsce, wystąpił w Łomży. Na program entuzjastycznie przyjętego przez publiczność koncertu złożyły się kompozycje autorskie grupy, zawsze popularne przeboje Starego Dobrego Małżeństwa czy Roberta Kasprzyckiego oraz ponadczasowe piosenki z repertuaru Marka Grechuty, które Dzień Dobry wykonuje jak mało kto i z przyzwoleniem żony jednego z najwybitniejszych artystów w historii polskiej piosenki. – Danuta Grechuta kiedy usłyszała nasze aranżacje powiedziała, że jesteśmy zespołem, któremu może spokojnie powierzyć każdy utwór Marka i nie boi się o to, że zostanie zepsuty, albo w jakiś sposób zostanie naruszona jego treść i jakość! – mówi wokalista Piotr Mirecki.

35 poetyckich lat Witolda Długozimy

cz wt, 10 lutego 2015 08:06

Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy świętuje w tym roku jubileusz 35 lat nieprzerwanej działalności. Przez ten długi czas w zajęciach uczestniczyło blisko 800 osób, dla których był to często nie tylko pierwszy kontakt z poezją, ale też impuls do dalszych poszukiwań w tym kierunku, a Łomża stała się miejscem wielu regionalnych oraz ogólnopolskich konkursów poetyckich i recytatorskich. Jubileusz łomżyńskiego miłośnika poezji i animatora kultury podsumuje uroczyste spotkanie w najbliższą sobotę. – Wystąpi Piotr Domalewski – obecnie popularny aktor, a kiedyś nasz recytator, Ola Domalewska będzie śpiewać ballady Marka Grechuty, a pani Anna Bronowicz zagra koncert utworów Fryderyka Chopina – zapowiada Witold Długozima. – Do tego teatrzyk „Logos” zaprezentuje, ozdobiony muzyką, poetycki program walentynkowy „Kwiatami ku niebu”.

Teatr, filharmonia i ROK bez dotacji ministra kultury (póki co?)

cz pon, 09 lutego 2015 13:38

Żadna z trzech ważnych łomżyńskich instytucji kulturalnych nie dostała dofinansowania na swoje sztandarowe imprezy w 2015 roku. Teatr Lalki i Aktora z Łomży wnioskował o pieniądze, m.in., na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego prosiła o fundusze na Festiwal Sacrum et Musica, natomiast Regionalny Ośrodek Kultury – na 22. Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża oraz na 22. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Łomżanie nie dostali od minister kultury niczego, jednak liczą na drugie rozdanie.

Kurpiowskie rzeźby w łomżyńskim muzeum

cz pon, 09 lutego 2015 08:03

Rzeźby pochodzące z dawnych kapliczek, w tym unikalne okazy z przełomu XVIII i XIX w. składają się na kolejną wystawę stałą w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. – Adam Chętnik napisał kiedyś, że ludzie na Kurpiach potrafią zrobić wszystko – mówi autorka scenariusza wystawy Wiesława Pawlak. – I jeżeli chodzi o rzeźbę to potwierdzam, bo rzeczywiście mogli zrobić wszystko! Wystawa zainaugurowała też obchody roku Adama Chętnika w łomżyńskim muzeum, dlatego na jej otwarciu gościł Jacek Chętnik – wnuk wybitnego etnografa i założyciela skansenu w Nowogrodzie.

Wielka perkusyjna rodzina

mm nie, 08 lutego 2015 12:28

30. młodych perkusistów wzięło udział w koncercie finałowym VI Warsztatów Perkusyjnych Drums Workshop Łomża 2015. Były wśród nich zarówno 5-7 letnie dzieci, które usiadły za perkusją po raz pierwszy w życiu pięć dni wcześniej, osoby już z pewnym doświadczeniem oraz takie, które grają regularnie od kilku lat i pewnie w przyszłości będzie o nich głośno. – To wielka satysfakcja! – ocenia przebieg warsztatów i postępy swych podopiecznych Przemysław Starachowski. – Mnóstwo bardzo uzdolnionych ludzi – nie musiałem nawet być suflerem, a co roku trzeba było przecież pomagać tym początkującym. Jeśli chodzi o starszych to już mają doświadczenie, bo potrafią nie tylko grać, ale już wiedzą, jaki utwór wybrać na koncert, co lepiej zabrzmi czy nawet co się bardziej spodoba publiczności!

Rockowa rewolucja w Łomży

cz nie, 08 lutego 2015 12:22

Młode zespoły rockowe: łomżyńskie Nutbutter i Land Of Ooo oraz The Basement z Zambrowa zagrały w klubie PopArt w MDK-DŚT. Piątkowy koncert był dowodem na to, że po okresie pewnego zastoju lokalna scena rockowa znowu zaczyna tętnić życiem, a dobre występy tych grup w konkursie Łomża Blues- Rock Festiwal jesienią ubiegłego roku nie były dziełem przypadku. – Wracamy do korzeni klasycznego rocka – mówi wokalista i gitarzysta Nutbutter Konrad Nadolny. – Taka muzyka kręci nas najbardziej, lubimy cięższe brzmienia, ale też nie zamierzamy się ograniczać tylko do jednego stylu!

Sensacyjna premiera w łomżyńskim teatrze

mm so, 07 lutego 2015 16:58

W Teatrze Lalki i Aktora trwają próby przed marcową premierą „Pasji” Michela de Ghelderodego. Reżyserem przedstawienia jest, obchodzący w tym roku jubileusz 60-lecia pracy artystycznej, wybitny reżyser Wiesław Hejno. W spektaklu zagrają wszyscy aktorzy łomżyńskiego teatru, za scenografię i niezwykle efektowne rzeźbione lalki odpowiada jego scenograf Przemysław Karwowski, a za muzykę kompozytor Bogdan Szczepański. – Dyrektor Antoniuk zapytał mnie kiedyś czy nie podjąłbym się tego i bardzo chętnie się zgodziłem! – podkreśla Wiesław Hejno. – Uważam bowiem ten tekst za bardzo wartościowy, a tego nie grają w naszych teatrach, bo to jest piekielnie trudne.

Polski Frank Sinatra i zdolna łomżyńska młodzież

cz pt, 06 lutego 2015 08:29

Jarek Wist zaśpiewał w Łomży największe przeboje legendarnego Franka Sinatry. Porównywanemu też do Michaela Bublé czy Jamie Culluma wokaliście towarzyszyli znakomici jazzmani oraz orkiestra łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Koncert „Swinging with Sinatra” obfitował też w niespodzianki. Pierwszą był duet Wista z łomżyńską wokalistką Żakliną Olchowik, a jeszcze większy entuzjazm publiczności wywołał jego wspólny występ z 11-letnią Ulą Sulkowską i 12-letnim Frankiem Przybylskim, wokalistami Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego. – To był pierwszy raz, nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiliśmy – mówi Jarek Wist. – Zaprosiłem tych młodych, utalentowanych ludzi dlatego, że przecież ja też zaczynałem w taki sposób, robiłem chórki znanemu zespołowi – dlatego jeśli mogę uchylić komuś drzwi do świata muzyki, to robię to z przyjemnością!

Marek Grechuta i nie tylko – Dzień Dobry w Łomży

cz cz, 05 lutego 2015 07:37

„Będziesz moją panią”, „Niepewność” czy „Dni których nie znamy” – te i inne wielkie przeboje Marka Grechuty już niedługo zabrzmią w Łomży w wykonaniu zespołu Dzień Dobry. Grupa z Bielska-Białej to jednak nie tylko niezrównani interpretatorzy ponadczasowych piosenek Grechuty, ale też autorzy własnych utworów, czerpiących zarówno z poetyckiej krainy łagodności, jak też z muzyki klezmerskiej czy ognistego flamenco. – Oczywiście twórczość Marka Grechuty będzie dominować, ale na pewno zagramy też swoje utwory – zapowiada gitarzysta Jan Stachura. – Dobrze się bawimy grając i zależy nam na tym, żeby ludzie słuchając tego i patrząc na nas, też dobrze się bawili!

Ministerstwo „rozpoczyna” ciąg dalszy remontu Filharmonii w Łomży

cz śr, 04 lutego 2015 08:29

Milion złotych przeznacza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na drugi etap przebudowy i rozbudowy budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Pieniądze pochodzą z programu „Rozwój infrastruktury kultury”. Problem polega na tym, że ten etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego wyceniany jest na 7 milionów złotych, a w budżecie miasta na ten rok nawet nie ujęto tej inwestycji.

Ludowa płyta zespołu ze Zbójnej

cz wt, 03 lutego 2015 16:48

Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej wydał kolejną płytę. Trafiły na nią autentyczne kurpiowskie pieśni w tradycyjnych opracowaniach, jak najwierniej odtwarzających klimat oryginalnych wykonań ludowych twórców sprzed lat. – To już nasza druga płyta! – mówi Renata Krajewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej i jednocześnie śpiewaczka w zespole. – Przez te ponad 20 lat uzbierało się nam tyle tego materiału, że postanowiliśmy wydać kolejną. Zespół będzie ją prezentować na koncertach nie tylko w regionie czy innych częściach kraju, ale też za granicą – wiadomo już, że w maju wystąpi w Berlinie na Dniu Polonii.

Grać jak mistrzowie perkusji

cz pon, 02 lutego 2015 16:32

– Lubię rytm, lubię muzykę i lubię power! – mówi 10-letni Kacper Święcki. – Lubię Bon Jovi, AC/DC i Kiss, ale na koncercie finałowym chcę zagrać „Welcome To The Jungle” Guns N’ Roses. Ale te warsztaty to nie tylko zajęcia i koncert, ale też spotkanie z dobrymi kumplami i jest tu naprawdę fajnie! W rozpoczętych w poniedziałek VI Warsztatach Perkusyjnych Drums Workshop Łomża 2015 bierze udział ponad 30. młodych perkusistów. Przez najbliższy tydzień czeka ich wiele atrakcji, w tym zajęcia z Przemysławem Starachowskim, Anną Kaptur, DJ’em Critical oraz z wybitnym perkusistą Mariuszem Mocarskim, współpracownikiem takich gwiazd jak: Maria Sadowska, Patrycja Markowska czy Justyna Steczkowska, który zaprezentuje też najnowsze perkusyjne triggery, mające swą polską premierę właśnie w Łomży.

„Radość spod kapelusza”

cz so, 31 stycznia 2015 11:57

Trwają przygotowania do IX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich konkurs jest ewenementem na skalę ogólnopolską, ponieważ nie tylko przypomina twórczość wywodzącej się z Łomży wybitnej artystki, ale też daje uczestnikom ogromne możliwości rozwoju i w perspektywie dalszej kariery. – Ta formuła jest jedyną tak otwartą – podkreśla Bogumiła Wierzchowska-Gosk, szefowa komitetu organizacyjnego konkursu. – Nie narzucamy młodzieży tekstów, dajemy jej szansę zaprezentować się solo, we własnej krasie artystycznej, aktorskiej i estradowej. Dzięki temu ma ona fajną szansę, żeby zaistnieć, spotkać się z profesjonalistami, czegoś się nauczyć i przeżyć wspaniałą przygodę!

Zabawa w teatr dla dużych i małych

mm so, 31 stycznia 2015 10:05

Przedstawienia, w tym uwielbiane przez dzieci „Czerwony Kapturek”, „Calineczka” oraz „Karius i Baktus”, bajki czytane przez aktorów, a także warsztaty teatralne dla najmłodszych – to tylko niektóre z atrakcji „Ferii w teatrze”, przygotowanych przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży. – Aktor pytał nas co można robić na krześle – mówi 4,5 letnia Alicja. – I na krześle można robić wszystko co tylko się chce, cokolwiek! Podobało mi się też przedstawienie o „Calineczce”, jak szukała siostrzyczki i uratowała wróbelka. – Dzieci często mają pomysły, na które my dorośli w życiu byśmy nie wpadli – dodaje prowadzący piątkowe warsztaty Rafał Swaczyna. – Pierwszy raz widziałem np. coś takiego, że na krześle można się nudzić. To ćwiczenie wykonuję dość często, bo jest to jedno z podstawowych ćwiczeń aktorsko-reżyserskich, ale nikt jeszcze nigdy na to nie wpadł!

Taneczne ferie przyszłych mistrzów

cz wt, 27 stycznia 2015 08:01

Marek Kisiel, jeden z najlepszych instruktorów tańca nowoczesnego w Polsce, założyciel i opiekun mistrzów świata i Europy C.T.Group, prowadzi w Miejskim Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych w Łomży otwarte zajęcia z break dance. Biorą w nich udział dzieci od 7. roku życia, które w ramach akcji „Szukamy młodych talentów” mogą nie tylko nauczyć się tańczyć, ale też zacząć regularne treningi – bo obecni mistrzowie z Łomży też tak zaczynali. – Lubię tańczyć i już chodzę rok na hip-hop do studia BK Step – mówi 11-letnia Natalka, która postanowiła spróbować swych sił również w break dance. – Czasem zajęcia są trochę późno, ale daję radę. Tutaj jest inaczej, bo są ferie i nie ma szkoły, dlatego jest fajniej! – Fajnie było! – potwierdza 9-letni Mateusz, debiutujący na takich zajęciach. – Stawaliśmy na głowie, robiliśmy różne ewolucje, kręciliśmy się na plecach. Jutro będzie tak samo, dlatego też na pewno przyjdę!

Zdolne łomżynianki wyróżnia stypendiami marszałek

cz pt, 23 stycznia 2015 16:32

- Basia i Ola są niezwykle zdolne, ambitne i pracowite, a przy tym bardzo skromne i koleżeńskie, jedna drugiej nie zazdrości – opowiada uszczęśliwiona Magda Sinoff, której wychowanki ze Studia Wokalnego eMDeK w Łomży: Barbara Tarczewska i Aleksandra Suproń otrzymały od marszałka województwa podlaskiego stypendia, przyznawane uczniom w dziedzinie twórczości artystycznej. Gala wręczania stypendiów 60 artystom różnych dziedzin sztuki była w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie wyróżniono również: młodziutką tancerkę Natalię Kisiel z BK Step i wokalistkę Studio ROK Wiktorię Perzanowską z Łomży oraz Laurę Narolewską z Zawad k. Łomży, śpiewającą rolę Chavy, córki Żyda Tewje Mleczarza w musicalu „Skrzypek na dachu” w Operze Podlaskiej w Białymstoku.

Malarskie pejzaże Elżbiety Bronowicz

cz śr, 21 stycznia 2015 09:01

– W prezencie gwiazdkowym od córki kilka lat temu dostałam blejtram, farby i pędzle – mówi Elżbieta Bronowicz. – Spróbowałam i tak zaczęło się moje malowanie, a w dodatku zaczęło mi to wychodzić. I oby tak dalej, aby tylko zdrowie dopisywało! Przedstawiające urokliwe pejzaże, najnowsze obrazy emerytowanej farmaceutki z Łomży zaprezentowano na wystawie w Galerii N. – Te ciepłe i żywe kolory pokazują nie tylko piękno przyrody, ale też świadczą o charakterze pani Elżbiety, która w tak pogodny sposób patrzy na otaczający nas świat – ocenia Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

Wiara i zabytki Czarnego Lądu

cz pon, 19 stycznia 2015 08:22

– Afryka nie powinna kojarzyć się nam tylko z klęskami, epidemiami czy różnego rodzaju nieszczęściami – podkreśla misjonarz ks. Tomasz Zieliński SMA. – To bardzo żywy i radosny kontynent, z bogatą kulturą i tradycjami, a od tych ludzi możemy się bardzo dużo nauczyć! Potwierdza to wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, pokazująca wyjątkowe zabytki, przedmioty liturgiczne i codziennego użytku afrykańskich plemion oraz pracę misjonarzy ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, głoszących Słowo Boże w Togo, Tanzanii i Republice Środkowej Afryki.

Domy malowane Marii Kiesner

cz pon, 19 stycznia 2015 08:16

– Jeszcze na studiach wyjechałam do Nowego Jorku na wakacje i był to rok, kiedy runęły wieże World Trade Center – mówi malarka Maria Kiesner. – Byłam świadkiem tego zdarzenia i kiedy wróciłam do Warszawy zrobiłam dyplom i zaczęłam interesować się architekturą. Zaczęłam malować puste miasta, puste ulice, które widziałam po tym zamachu. A potem weszłam już w to bez umiaru i trwam w tym wyborze! Efekty to udział w ponad 40 wystawach zbiorowych oraz 28 autorskich w kraju i za granicą. Najnowszą otwarto w piątkowy wieczór w Galerii Pod Arkadami, w której artystka zaprezentowała na obrazach zapomniane architektoniczne perełki z czasów PRL.

Blues tasmańskiego diabła

mm nie, 18 stycznia 2015 18:21

Rob Tognoni, wirtuoz bluesowej gitary z Tasmanii rodem, zagrał w sobotni wieczór w Łomży. Ze znakomitą polską sekcją rytmiczną: basistą Łukaszem Gorczycą i perkusistą Tomaszem Dominikiem oczarował słuchaczy w MDK-DŚT, prezentując niewiarygodny kunszt w dynamicznym i przebojowym blues rocku. Ukoronowaniem występu był bis, w którym artysta pokazał takie gitarowe sztuczki, jakich w Łomży jeszcze nie widziano. – To cudownie, że tutaj jestem i to dla mnie ogromna przyjemność! – podkreślał ze sceny Rob Tognoni, komplementując przy tym doborową publiczność.

« · «« · 117 · 118 · 119 · 120 · 121 · 122 · 123 · 124 · 125 · 126 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę