Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wokalna giełda talentów

Wiktoria Perzanowska ze Studia Wokalnego ROK okazała się bezapelacyjną triumfatorką XXII Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej - Sceny Młodych Wokalistów 2014, zdobywając pierwsze miejsca w kategoriach piosenki anglojęzycznej oraz gimnazjalnej i drugie w kategorii piosenki poetyckiej. – Nie spodziewałam się aż takiego sukcesu! – mówi Wiktoria Perzanowska. – W poprzednich latach nie osiągałam takich wyników, może pomogła mi zmiana repertuaru. Myślę też, że z każdym rokiem nabywam większych umiejętności, ale najlepiej czuję się w piosenkach anglojęzycznych, właśnie takie śpiewa mi się najlepiej! Podopieczni Marka Żemka i Agnieszki Pawczyńskiej-Żemek zwyciężyli też w kategorii szkół podstawowych klas I-III – Julia Majewska, klas IV-VI – Laura Narolewska, piosenki poetyckiej – Paulina Porowska oraz szkół średnich – Przemysław Bazydło.

Duża ilość zgłoszeń sprawiła, że tegoroczna giełda została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, w piątkowy wieczór, rywalizowało około 40. uczniów klas I – VI szkół podstawowych. Wśród najmłodszych dzieci najlepsza okazała się uczennica III klasy Julia Majewska, zaś dalsze miejsca zajęły ex aequo: drugoklasistka Katarzyna Boguska z Jarnut oraz Gabrysia Okuniewska, uczennica „zerówki” ze szkoły Podstawowej nr 5.
Jury w składzie: Iwona Gumińska-Kropiewnicka, Remigiusz Danelczyk i Michał Olchowik nie miało też najmniejszych wątpliwości przyznając zwycięstwo w kategorii klas IV – VI 12-letniej Laurze Narolewskiej, znanej z występów w „Skrzypku na dachu”, zaś dalsze miejsca: II jej rówieśniczce Pauli Rafałowskiej (Korzenny Warsztat Muzyki) oraz III ex aequo o rok młodszym wychowankom ROK-u, Izabeli Modzelewskiej i Damianowi Śliwińskiemu.
Sobota stała pod znakiem zmagań w czterech kategoriach, z udziałem ponad 40. uczestników, śpiewających ponad 70 utworów. Piosenkę anglojęzyczną, „Not About Angels” Birdy, najlepiej zaśpiewała Wiktoria Perzanowska, wyróżniono zaś Nikolę Lipską ( Studio Wokalne eMDeK) i Sandrę Domańską (gimnazjum w Zbójnej). Wiktoria Perzanowska była też najlepsza wśród gimnazjalistów, dzięki interpretacji piosenki „Wielkie nieba” Meli Koteluk.
– Wiktoria ma ciekawy głos, o szerokiej skali – mówi Marek Żemek. – Czasami za bardzo się tremuje, i te wszystkie alikwoty w jej głosie się nie odzywają. Ale tutaj, jak zdobyła nagrodę w piosence angielskiej, rozluźniła się i było to słychać w jej głosie – stąd kolejne nagrody!
Drugie miejsce zdobyła Joanna Dłużniewska (gimnazjum nr 1), trzecim podzieliły się Alicja Kopczewska (gimnazjum katolickie) oraz dwie podopieczne Magdy Sinoff, Aleksandra Suproń i Malwina Cholewicka, wyróżniono zaś Sandrę Domańską ze Zbójnej i Magdalenę Cwalinę z Piątnicy.
Kategorię szkół średnich wygrał Przemysław Bazydło, uczeń IV klasy Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, od pięciu lat śpiewający w ROK. Sukces zapewniło mu porywające wykonanie „Wymyśliłem ciebie”, piosenki z jedynej płyty jazz rockowego zespołu Dżamble i Andrzeja Zauchy.
– Cieszę się niezmiernie i jestem bardzo zadowolony! – mówi Przemysław Bazydło. – Staram się zawieszać sobie poprzeczkę coraz wyżej, iść dalej, a przyszłości może zabłysnąć na scenie krajowej, może światowej. Chciałbym być lekarzem, ale śpiewanie to takie alternatywne wyjście, bo to jest moja pasja!
– Przemek dużo pracuje nad sobą – dodaje Marek Żemek. – Bierze do domu taśmy z różnymi rozśpiewkami, trenuje i skala jego głosu bardzo się rozwinęła. Przecież piosenki Zauchy nie są łatwe do zaśpiewania, albo piosenka Szcześniaka – tam też trzeba zaśpiewać wysoko!
Druga wśród licealistów była Katarzyna Borkowska, trzecia zaś, to koleżanka szkolna zwycięzcy, Julia Tomaszewska. Jury przyznało też cztery wyróżnienia: Magdalenie Pietraszewskiej (Korzenny Warsztat Muzyki), Przemysławowi Piotrowskiemu (eMDeK), Kamilowi Kowalczykowi (ROK) i Kindze Sokół (Stowarzyszenie Ja i Ty).
W odbywającym się po raz pierwszy konkursie piosenki poetyckiej bezkonkurencyjna była gimnazjalistka Paulina Porowska z studia ROK, śpiewająca piosenkę Anny German „Tańczące Eurydyki”, dwa drugie, równorzędne miejsca zajęli zaś Wiktoria Perzanowska i Przemysław Bazydło.
– Poziom konkursu był wysoki – ocenia przewodnicząca jury Dorota Rypina-Gałązka, dyrektor PSM w Ostrołęce, oceniająca występy wraz dyrektorem łomżyńskiej PSM Mirosławem Koroną i muzykiem Mirosławem Dziewą. – Ciekawe było też wprowadzenie nowej kategorii piosenki lirycznej i poetyckiej. Młodzież stanęła tu na wysokości zadania, bo wybierała bardzo trudny repertuar, potrafiąc go dobrać do swoich warunków głosowych, a do tego dochodziły dobre teksty.
– Nie doszłoby do tej imprezy, gdyby nie pomoc Fundacji Sztuk i Dialogu i prezes Katarzyny Modzelewskiej – podkreśla dyr. Jarosław Cholewicki. – Pozyskaliśmy środki z Urzędu Miasta Łomża jak i Starostwa Powiatowego w Łomży, nagrody ufundował również Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Bardzo dziękuję też Szkole Językowej Educo, która sponsoruje kurs językowy dla osoby, która najlepiej śpiewa po angielsku oraz wszystkim współpracownikom i pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury za to, że wkładają serce w tę imprezę – dzięki temu Giełda z roku na rok się rozwija!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Regionalny Ośrodek Kultury


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę