Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Magia świąt na targach w ROK-u

Rekordowym zainteresowaniem wystawców i kupujących cieszyły się niedzielne Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. – Te ozdoby są tak piękne, że już przekonałam męża, że w tym roku kupujemy prawdziwą choinkę i wieszamy na niej te kolorowe cudeńka kupione tutaj! – mówi pani Maria. – Coraz więcej ludzi przekonuje się do tego, że warto ubrać choinkę w coś oryginalnego i wyjątkowego, albo kupić inne piękne ozdoby czy przedmioty od naszych twórców, niż jakieś tandetne plastikowe bombki w supermarkecie! – dodaje Izabela Cierpikowska z ROK.

Początkowo planowano tylko 30 stoisk, ale ogromne zainteresowanie targami sprawiło, że w budynku Regionalnego Ośrodka Kultury, a nawet przed nim, zmieściło się ostatecznie blisko 50 wystawców z terenu całego województwa podlaskiego.
– Zaskakuje mnie to z roku na rok, bo za każdym razem jest coraz więcej chętnych do udziału w targach! – mówi Izabela Cierpikowska. – Oczywiście bardzo licznie reprezentowana jest Łomża,  bo promujemy przede wszystkim naszych lokalnych twórców, ale mamy też gości z Grajewa, Ostrowi Mazowieckiej czy Ostrołęki, bo nasza impreza ciągle się rozwija!
Przybyli tak licznie twórcy ludowi i artyści amatorzy zaprezentowali niezwykle bogatą ofertę i na targach można było kupić w dużym wyborze najróżniejsze świąteczne ozdoby z bombkami na czele, artystyczne drobiazgi, wyroby z papieru, w tym dużą liczbę kart świątecznych, rzeźby, obrazy, szkło i biżuterię. Nowością były, wyszywane techniką haftu matematycznego, karty świąteczne i obrazki, w tym świecące w ciemnościach, wymagające ogromnej precyzji i bardzo pracochłonne.
– Wszystko zależy tu od wielkości motywu – mówi Barbara Stal z Łomży. – Jeśli jest niewielki, trwa to 2-3 godziny, przy większych odpowiednio dłużej. Efektownie prezentują się też te motywy wyszywane nicią fluorescencyjną, bo po zgaszeniu światła obraz jest widoczny, szczególnie w miejscach, gdzie nici są bardziej skupione.
Było też mnóstwo innych, doskonałych na prezenty wyrobów, w tym zabawki hand made, ozdoby z naturalnych materiałów jak np. stroiki bogato zdobione suszonymi cytrusami oraz produkty spożywcze, z korycińskimi serami i dekorowanymi piernikami. Była też okazja do daru serca, bowiem wolontariusze sprzedawali kalendarze, z których dochód przeznaczony jest na leczenie 4-miesięcznej, bardzo chorej Dobrusi.
Targom już po raz czwarty towarzyszył festiwal piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, dzięki czemu siedziba ROK przez kilka godzin rozbrzmiewała śpiewanymi przez ponad 70. młodych wokalistów kolędami, pastorałkami i piosenkami świątecznymi. Podczas imprezy wręczono też  nagrody zwycięzcom powiatowego konkursu plastycznego „Łomżyńskie tradycje Bożonarodzeniowe”. Jury spośród 145 prac nagrodziło i wyróżniło 15, zaś najlepsi okazali się: w kategorii szkół podstawowych klas I-III Szymon Zawalich ( Kupiski), klas IV – VI Kinga Wiśniewska (Podgórze) oraz gimnazjalnej Anna Janicka (PG 8 Łomża).
– Chcąc wzbogacić imprezę, cztery lata temu, wprowadziliśmy konkurs na kartkę świąteczną, gdzie nagrodzone prace są drukowane w postaci kart pocztowych oraz festiwal piosenki świątecznej – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Jeśli chodzi o targi twórczości artystycznej to już od trzech tygodni nie przyjmowaliśmy kolejnych zgłoszeń, bo nasz budynek okazał się za mały by pomieścić wszystkich chętnych. W organizacji imprezy bardzo pomogła nam pani Katarzyna Modzelewska z Fundacji Sztuk i Dialogu, serdecznie dziękuję również Starostwu Powiatowemu w Łomży, Urzędowi Miasta Łomża, Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku oraz pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę