Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Muzyczne mikołajki z eMDeKiem

Główne zdjęcie
Maja Karwowska, Magda Sinoff - założycielka Studia Wokalnego eMDeK i Mateusz Niksa. fot. Maciej Karwowski

- Taki koncert to odskocznia od codzienności i rutyny dla powszedniego – twierdzi Katarzyna Niksa (lat 37), która z sześcioletnią córeczką wybrała się na koncert mikołajkowy, jaki zorganizowała we współpracy z MDK – DŚT instruktorka śpiewu Magda Sinoff, kierująca od 14 lat Studiem Wokalnym eMDeK w Łomży. - Takie rodzinne spotkania dają chwilę wytchnienia, satysfakcji z osiągnięć i postępów dzieci oraz nadzieję, że nasze pociechy potrafią spełnić swoje marzenia.

Dzień powszedni Katarzyny Niksy to ekonomia i praca w banku, zaś „odskocznia” to występy jej starszego syna, za miesiąc 12-letniego Mateusza Niksy, który wystąpił koleżankami, prezentując „Piosenkę na zły czas” z festiwalu „Wygraj Sukces”, oraz śpiewając chórki w piosenkach dziewcząt. - Nie chcę być tylko biernym odbiorcą kultury – starannie dobiera słowa Mateusz, uczeń kl.5 w SP nr 9 w Łomży i od pięciu lat akordeonista w klasie Wiesławy Staniszewskiej w PSM I stopnia. Zdaniem chłopca, przyciskanie klawiszy w odtwarzaczu CD nie wymaga wysiłku fizycznego, ani tym bardziej – intelektualnego. Klawisze instrumentu wymagaja aktywnej wiedzy.

Pasja z ojca na córkę
W koncercie mikołajkowym, którego wykonawcom i słuchaczom gościny udzieliła Restauracja Na Farnej, dumny z córki był również Maciej Karwowski (lat 37), trębacz w szkolnej orkiestrze dętej „Mechaniaka” z czasów śp. kapelmistrza Karola Marcoli. Maja Karwowska, piątoklasistka w SP nr 4 i od czterech lat grająca w klasie pianina pod okiem Wioletty Korony, uradowała także swego ojca musicalowym wykonaniem piosenki „Wyobraź sobie kiedyś, że świat jest przezroczysty...”. - Kiedy Maja chodziła do przedszkola Sióstr Służek, wystąpiła w konkursie „Mama, tata i ja”, gdzie w jury była Magda Sinoff – wspomina Maciej Karwowski, który jest z wykształcenia geodetą, znajdującym życiową odskocznię w kolarstwie. - Została mi po latach miłość do muzyki, do dziś sięgam po trąbkę, bo na pierwszym miejscu jest rower. Rok temu w Poland Bike Maratonie zdobyłem brązowy medal, a nagrodę w Węgrowie wręczał mi sam Ryszard Szurkowski. 
Maja pamięta, jak rok temu w mikołajki wyśpiewała I miejsce w powiatowym konkursie „Gwiazdkowe Nutki”. - Śpiewanie sprawia mi przyjemność – wyjawia skromnie Maja. - Chociaż trzeba poświęcić na to całkiem dużo czasu: dwa razy w tygodniu przez ponad dwie godziny.

Od płyty do płyty
Wśród dwudziestu  wykonawców wieczoru była Malwina Cholewicka, laureatka Grand Prix XXX Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej, jakiego finał odbywał się w mikołajki. Zadawała w piosence pytanie: „Kiedy nam do siebie bliżej” z płyty, na której gościnnie wystąpiły wokalistki jazzowe: Grażyna Łobaszewska i Anna Serafińska. - Chciałabym wyróżnić też Nalatkę Puławską, drugoklasistkę z „Siódemki”, bo w tym tygodniu miała maraton koncertowy: wystąpiła w Klubie Seniora i „Dwójce” z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, pomagając mi ucieszyć nestorów i dzieci – chwali Magda Sinoff wychowankę i wykonawczynię „Zarozumiałej bombki” z płyty Studia eMDeK „Nadnarwiańskie pastorałki”(2009). - Marzy mi się na mikołajki 2015 nagrać drugą płytę z okazji jubileuszu mojego eMDeKu. Mam na nią pomysły...
W czasie pogodnego, rodzinnego śpiewania zwrócił uwagę swobodą wykonawczą i dojrzałą interpretacją duet nastolatek Justyny Zaręby i Aleksandry Suproń w przeboju „If I Ain't Got You” Alicji Keys. Ponadto Ola zaimponowała solowymi partiami w jazzowej wersji songu Jonasza Kofty: „To najdalsze bywa blisko jak przydrożny kwiat, to najwyższe lata nisko jak przed burzą ptak...”.
Sympatycznym akcentem na koniec spotkania były czekoladowe figurki Mikołajów dla każdego widza, jednak furorę zrobiła płyta DVD „This Is It”, filmowy dokument z ostatnich prób do serii koncertów Michaela Jacksona, którą od chórmistrzyni otrzymali wszyscy wykonawcy.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę