Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

eMDeK pamięta o Niemenie

Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff ponownie złożyło hołd Czesławowi Niemenowi. Program „Czy mnie jeszcze pamiętasz…?” wypełniły największe przeboje artysty. Do piosenek Niemena zatańczyli też mistrzowie Europy z Crazy Twisting Group Marka Kisiela, zaprezentowano również film dokumentalny o początkach kariery artysty „Coś co kocham najwięcej” Eugeniusza Szpakowskiego. – Czesław Niemen to bardzo ważna postać polskiej muzyki rozrywkowej, dlatego wielu współczesnych artystów wciąż sięga po jego repertuar – mówi Magda Sinoff. – Stanisław Soyka nagrał płytę „W hołdzie mistrzowi”, a Grażyna Łobaszewska „Dziwny jest…”. Janusz Radek, który będzie u nas za tydzień, też wydał płytę „Dziwny ten świat”. A my chcemy pokazać, że Niemen jest dla wszystkich, również i dla tych najmłodszych!

Młodzi wokaliści z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych już wcześniej z powodzeniem zmierzyli się z repertuarem jednego z najwybitniejszych polskich wokalistów i kompozytorów. Jednak od kwietnia 2012 r. skład eMDeKu bardzo się zmienił, stąd pomysł na kolejny niemenowski program. Tym razem został on jednak oparty na piosenkach z lat 60., wybranych przede wszystkim z trzech pierwszych płyt Niemena, ale też z jego wcześniejszych dokonań, jak piosenka „Mamo, nasza mamo”, którą w roku 1963 wylansował z Niebiesko-Czarnymi, a w niedzielny wieczór zaśpiewała Natalka Puławska.
– Czesław Niemen wykonywał wiele bardzo trudnych i zaawansowanych technicznie piosenek oraz utworów instrumentalnych – mówi Magda Sinoff. – Miał bardzo bogaty zestaw instrumentów klawiszowych, syntezatorów i modułów brzmieniowych i wykorzystywał je wiele razy – był bardzo progresywny w działaniu, ale miał też słodkie piosenki w stylu lat 60.
Jednym z takich ponadczasowych przebojów jest „Wspomnienie” (duet Malwiny Cholewickiej i Przemysława Piotrowskiego), równie popularne są: ballada „Jeszcze sen” (Nikola Lipska), „Klęcząc przed tobą” (Aleksandra Suproń), „Pod papugami” (Barbara Tarczewska), „Płonąca stodoła” (Malwina Cholewicka) czy „Stoję w oknie” (Magda Sinoff). Równie efektownie zabrzmiały piosenki śpiewane przez większe składy, w tym: „Sen o Warszawie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, „Ach jakie oczy”, jazzujące „Sprzedaj mnie wiatrowi” czy wykonany przez Mały eMDeK „Domek bez adresu”.
– Te piosenki do nas docierają, a Niemen był kimś niezwykle ważnym dla polskiej muzyki i jest dla nas wzorcem, który staramy się naśladować! – mówi Przemysław Piotrowski.
– Niemen jest dla nas kimś wyjątkowym!– potwierdza Malwina Cholewicka. – Kiedy zaczynał nie miał się na kim wzorować, nie było stacji muzycznych, a jednak tworzył ponadczasowe piosenki, które my teraz możemy śpiewać.
– Śpiewanie ich to dla nas zaszczyt – dodaje Natalia Wysocka. – Bo w czasach, kiedy królują technika i komputer Niemen wciąż pokazuje, że muzyka to coś więcej, dlatego dla nas jest wciąż kimś, kto coś potrafił i coś ludziom przekazywał!
– Cały czas idziemy do przodu! – ocenia Magda Sinoff. – Mamy w składzie wielu młodych wokalistów, więc postawiliśmy na wcześniejsze piosenki Niemena, taniec i big beat. Myślę, że sobie poradziliśmy, a słuchając tych piosenek, ponownie utwierdziłam się w przekonaniu, że Niemen był kimś niewyobrażalnym dla naszej sceny muzycznej, bo wiedział jak pisać takie fenomenalne utwory i jak je śpiewać!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marcin Kossakowski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę