Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

50 lat lalkarskiego szaleństwa

Główne zdjęcie
Tomasz Brzeziński

Tomasz Brzeziński, założyciel i reżyser łomżyńskiego Czarnego Teatru Sivina II, napisał pierwszą część książki „Inna twarz Melpomeny”. To nie tylko przypomnienie historii jednej z najbardziej oryginalnych młodzieżowych grup teatralnych w kraju, ale też bogato ilustrowane studium pracy aktora i reżysera, napisane na podstawie 50 lat pracy w zawodzie. – Ta książka jest dla mnie swędzeniem mózgu! – mówi ze śmiechem Tomasz Brzeziński. – Tak silnym, że koniecznie muszę to kontynuować. Nie mogę nic robić, bo nie mogę znaleźć miejsca dla swojego teatru – mam nadzieję, że będzie nim Domek Pastora, a póki co mogę nadal pisać!

Tomasz Brzeziński przyjechał do Łomży w 1987 r. i przez dwa lata pracował w Teatrze Lalki i Aktora, by związać się z Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych, gdzie w 1988 r. założył z Jarosławem Antoniukiem nowatorski w skali kraju Czarny Teatr Sivina II.
– Ten teatr od razu był na pierwszym miejscu! – wspomina Tomasz Brzeziński. – Dawało się zauważyć, że robimy coś niespotykanego – już po pół roku pracy pojechaliśmy na biesiadę teatralną w Horyńcu, gdzie dostaliśmy Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana, bo wtedy nie było czarnych teatrów w Polsce. Później zaczęło się prawdziwe szaleństwo, ciągłe propozycje wyjazdów, kolejne spektakle i nagrody.
Przez teatr w ciągu 21 lat przewinęło się ponad 100 osób. Niektóre z nich związały swe dalsze losy ze sceną, jak np. Jacek Malinowski, obecny dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. Dlatego na blisko 240 stronach wspomnień 78-letniego artysty, zatytułowanych „Inna twarz Melpomeny, czyli moje 50 lat lalkarskiego szaleństwa (co wiedzieć, co i jak robić w teatrze lalek)”, nie mogło zabraknąć historii teatru i przypomnienia jego klasycznych spektakli jak „Sadko”, „Magiczny koncert” czy „Miniatury”.
– Ta książka to recepta dla tych, którzy chcą założyć czarny teatr – mówi Tomasz Brzeziński. – Sygnalizuję jak go prowadzić, piszę też o teatrze kukiełkowym, a w trzeciej części mamy historię teatru Sivina II.
Treść dopełnia bogaty materiał fotograficzny i ilustracyjny, w tym rysunki techniczne i tabele, dlatego książka może zainteresować zarówno miłośników łomżyńskiej historii i kultury, jak i instruktorów teatralnych, poszukujących przydatnych w pracy praktycznych informacji.
Obecnie autor poszukuje sponsorów i wydawcy zainteresowanego opublikowaniem jego pracy, którą recenzenci rekomendują jako dopełnienie literatury fachowej i wzorzec praktyczny, zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Liczy też, że uda mu się reaktywować Czarny Teatr Sivina II, co jest tym bardziej prawdopodobne, że są osoby tym zainteresowane, zarówno wśród dawnych adeptów teatru jak i młodzieży.
– Moja satysfakcja byłaby jeszcze większa, gdyby ten teatr po prostu nadal był, istniał – podkreśla Tomasz Brzeziński. – A on może być, jeszcze może być, zwłaszcza, że ja nie widzę sensu istnienia bez teatru! – podkreśla artysta, z którym w sprawie teatru i wydania książki można kontaktować się pod numerem telefonu 507 225 874.

Wojciech Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę