Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Konfrontacje dla Łomży, Łap i Białegostoku

Teatr Kaprys z Łap oraz Grupa Na skraju z Białegostoku zdobyły ex aequo I nagrodę XIX Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży. Drugą nagrodą też podzieliły się dwa zespoły: Teatr Kaprys M z Łap oraz Jednoosobowa Formacja Problematyczna BC Bartosza Cwalińskiego z Łomży. Jury wyróżniło też inny łomżyński zespół A.K.A-47 oraz jego przedstawicielkę Katarzynę Górską. – Nie nastawiałem się na nic – mówi Bartosz Cwaliński, reżyser i jedyny aktor monodramu „Lament paranoika”. – Monodram jest bardzo trudną sztuką, bo trzeba utrzymać publiczność w napięciu, tym bardziej się cieszę, że mi się udało. Dotąd grałem w Teatrze Aktywnym z MDK główne role, ale zawsze w zespole, dlatego postanowiłem przygotować coś samemu, pracowałem nad tym przez kilka ostatnich tygodni i się udało!

W tegorocznych Konfrontacjach wzięło udział 11 teatrów młodzieżowych z Łomży, Łap, Grajewa i Białegostoku, które zaprezentowały 13 spektakli. Dlatego też konkursowe zmagania trwały od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora, a jury w składzie:  menadżer kultury Jolanta Żyjewska, aktorka Paulina Karczewska, przedstawiciel Teatru Aktywnego Karol Boruch oraz instruktor wokalny  MDK-DŚT Bernard Karwowski, miało pełne ręce roboty, przyznając cztery nagrody i aż 13 wyróżnień. Podobnie jak w roku ubiegłym ze zwycięstwa i 500 zł, tym razem za spektakl „Próba nocy letniej” w reżyserii Anety Kaliściak, cieszyła się Grupa Na skraju z I LO w Białymstoku. Kolejnymi zwycięzcami okazali się reprezentanci Domu Kultury w Łapach pod wodzą Adama Karasiewicza, z Teatru Kaprys, którzy przygotowali „Karierę Johna Nobody”. Był to już kolejny sukces na łomżyńskiej imprezie istniejącego od 11 lat zespołu, tym większy, że II nagrodę i 300 zł otrzymała też jego grupa młodzieżowa, Teatr Kaprys M, za spektakl „Balladyna”.
– Teatr Kaprys pojawił się dzisiaj w Łomży w trzech grupach – mówi reżyser Adam Karasiewicz. – I tym razem też udało się nam powalczyć o laury, bo dwie z tych trzech grup zostały nagrodzone! „Balladyna” to spektakl częściowo w oparciu o tekst Jeremiego Przybory, a częściowo jest to nasz autorski tekst. Jeżeli chodzi o tekst Tuwima, to spróbowaliśmy go trochę uwspółcześnić, wprowadzając w show business popularną teraz zmianę płci i pewne kontrowersje, ale z drugiej strony spektakl jest osadzony w realiach czasów, w których powstawał tekst, do czego nawiązują też stroje aktorów.
Drugim zdobywcą II miejsca ex aequo i 300 zł, za monodram „Lament paranoika”, był reprezentant Łomży Bartosz Cwaliński, czyli Jednoosobowa Formacja Problematyczna BC. Jury wyróżniło też nagrodami po 200 zł łomżyńską grupę A.K.A-47 za spektakl „Sukces” i białostocki zespół Igraszka za scenografię do przedstawienia „Za wszystko trzeba płacić”.
– Poziom tegorocznych konfrontacji w porównaniu z rokiem ubiegłym był wyższy – ocenia juror Karol Boruch. – Nasza impreza cieszy się coraz większym powodzeniem, bo zgłasza się coraz więcej zespołów. To bardzo miłe uczucie patrzeć, jak zdolna młodzież się rozwija, przełamuje różne bariery. I chociaż Teatr Aktywny jako całość nie wystąpił, ale jego reprezentanci występowali w poszczególnych łomżyńskich grupach, zdobywając nagrody zespołowe czy indywidualne – tym bardziej jesteśmy zadowoleni z tego faktu.
Jury przyznało też wyróżnienia aktorskie: Katarzynie Górskiej, Kacprowi Czeremczukowi, Pawłowi Sienkiewiczowi, Martynie Musze, Grzegorzowi Kowalewskiemu, Jakubowi Jeneralczukowi, Patrycji Dunaj, Piotrowi Solarskiemu, Katarzynie Dragun, Annie Danilczuk oraz Radosławowi Zarębie.
– Mamy wyjątkowe szczęście osiągać tutaj wielkie sukcesy! – mówi Adam Karasiewicz. – Zliczamy je skrzętnie i bardzo się z nich cieszymy, bo to wyjątkowy festiwal, z miłą i bardzo przyjazną dla młodych ludzi atmosferą. Teatr gospodarzy jest bardzo życzliwy, zawsze można liczyć na pomoc wolontariuszy i to też jest ogromnym atutem tego festiwalu, poza wysokim poziomem przedstawień.
– Za rok czeka nas jubileuszowa 20. edycja konfrontacji – zapowiada organizatorka imprezy Joanna Klama z MDK-DŚT. – Postaramy się, żeby była to impreza 2-3 dniowa, zaczynająca się w piątek i trwająca cały weekend, będąca bardziej przeglądem teatrów amatorskich, a nie tylko młodzieżowych.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marcin Kossakowski


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę