Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Straty spowodowane suszą oszacowane

Straty spowodowane suszą w województwie podlaskim wyniosły łącznie 141 mln zł. Specjalne komisje ds. szacowania strat pracowały w 39 tys gospodarstw na łącznej powierzchni ponad 500 tys hektarów. Właśnie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku podsumowano tegoroczną suszę. Józef Staniaszek dyrektor Wydział Środowiska i Rolnictwa podkreśla, że straty nią powodowane są znacznie mniejsze niż się początkowo spodziewano.

Najbardziej tegoroczną suszę odczuli rolnicy w powiecie kolneńskim, najmniej w powiecie wysokomazowieckim.
Rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku suszy należy się pomoc. Każde gospodarstwo otrzyma bezzwrotny zasiłek w wysokości 500 lub 1000 zł w zależności od wielkości gospodarstwa plus dodatkowe 392 złote jeśli hoduje bydło.
Rolnicy mogą także starać się o kredyty klęskowe. Okazuje się jednak, że zainteresowanie nimi jest mniejsze niż podczas suszy z 2000 roku. W tym roku kredyty chce dostać 24 tys 600 gospodarzy na łączną kwotę 95 mln zł. Największe zaintersowania taką pomocą jest w powiatach zambrowski i wysokomazowieckim.

Wczoraj wojewoda Podlaski podpisał wniosek do ministra rolnictwa o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na kredyty suszowe. Po wyrażeniu zgody przez ministra Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma podpisać umowy z bankami na terenie poszczególnych gmin, tak aby rolnicy po kredyty mieli jak najbliżej – podkreśla Staniszek.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę