Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Nowy rok akademicki w Łomży

„Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus” - „Radujmy się, póki jesteśmy młodzi”. Tradycyjna pieśń po łacinie będzie zaśpiewana w łomżyńskich uczelniach podczas inauguracji roku akademickiego w październiku. Jak oszacowaliśmy w Redakcji, kształcenie na różnego rodzaju i poziomu studiach w tym roku podejmie w Łomży 3 i pół do 4 tysięcy studentek i studentów. Najliczniejsza brać żaków wypełnia mury Akademii Łomżyńskiej, która przed 21 laty powstała jako PWSIiP. W największej i jedynej uczelni państwowej studia podejmuje ponad 2 tysiące 100 osób, a 660 na pierwszym roku.

W Łomży działa 5 uczelni: AŁ, MANS (d. WSA), WSZOZ TWP, WSD, UJ. Nową inicjatywą jest Instytut Trójcy Świętej w WSD, powołany do działalności przez Ruch Gloriosa Trinita. Przy okazji początku roku akademickiego 2024 / 2025, przyjrzymy się propozycjom środowisk akademickich.

W Akademii Łomżyńskiej studiujący na I roku najchętniej wybrali Wydział Nauk o Zdrowiu - 223 osoby; Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych – 172; Wydział Prawa i Administracji – 147; Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych – 108. - Najpopularniejsze kierunki w Akademii w 2024 roku to: pielęgniarstwo, administracja, zarządzanie, informatyka i filologia angielska – podaje Bartłomiej Leszczyński, od 16. września nowy rzecznik uczelni (po Jolancie Święszkowskiej, która podjęła prace w MDK – DŚT). Tendencja rekrutacyjna jest stabilna, bo rekrutacja w 2024 r. jest na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku. W Akademii Łomżyńskiej zatrudnionych jest 180 osób jako etatowi pracownicy naukowi. Rektorem jest dr hab. Dariusz Surowik.

Prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą nadal jest dr hab. Sylwia Chojnowska (od marca 2017 r.). Po dr. Dariuszu Perło prorektorem ds. dydaktyki i spraw studenckich została doktor Izabela Sekścińska, pełniąca w minionej kadencji funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych. Akademia ma 26 studentów z zagranicy, w ramach Erasmusa, najwięcej z Turcji, Hiszpanii i Gruzji. Najbardziej popularnymi kierunkami wpośród studentów zagranicznych są: informatyka i filologia angielska. 

 

Prywatnie

Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych (WSA) na pierwszy rok przyjęła ok. 500 osób, dla których najpopularniejszym kierunkiem stało się pielęgniarstwo, podobnie jak w uczelni, gdzie ma wykształcić się w sumie ponad 1 100 studentów (króluje pielęgniarstwo licencjackie, magisterskie). W kręgu zainteresowań są też, np., licencjaty z bezpieczeństwa wewnętrznego i studia inżynierskie: rolnictwo, budownictwo, logistyka i towaroznawstwo. Tegoroczna rekrutacja jest o ok. 10 % lepsza niż sprzed roku, z czego zadowolony jest rektor MANS dr Ireneusz Żuchowski, stojący również na czele ok. 150 wykładowców. Około 20 osób z Ukrainy będzie studiować logistykę i pielęgniarstwo.

Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP przyjęła na 1. rok licencjatu około 30 studentów ratownictwa medycznego, przez co w sumie ze studiującymi na 2. i 3. roku będzie kształcić ponad 100 osób. Zajęcia z nimi prowadzi ok. 30 wykładowców WSZOZ. Prezydent uczelni prof. Witold Wincenciak wyraża nadzieję, że za rok, dwa licencjaci kierunku ratownictwo medyczne będą mogli kontynuować tutaj studia magisterskie, o co zamierza zabiegać rektor (i syn) dr Marek Wincenciak.

Pięciu młodzieńców rozpocznie studia na 1. roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, zaś w sumie na 6-u latach może być 26 studentów, mających ok. 35 wykładowców. Na 1. i 2. roku młodzież poznaje głównie przedmioty filozoficzne, a w kolejnych latach - Pismo Święte i teologię, gdyż klerycy WSD są jednocześnie studentami UKSW w Warszawie i studia kończą magisterium z teologii. Spadek liczby powołań do stanu kapłańskiego to tendencja ogólnopolska. Rektorem WSD nadal jest ks. Robert Bączek, a prefektem po ks. Michale Cherubin został ks. Łukasz Gołaszewski.

Instytut  

Instytut Trójcy Świętej to całkiem nowa inicjatywa edukacyjno-formacyjna Ruchu Gloriosa Trinita, adresowana do dorosłych. Około 200 osób w wieku 20 – 60 lat otrzyma indeksy. Będą uczestniczyć w comiesięcznych zjazdach w WSD. Studentki i studenci pochodzą z: Archidiecezji Białostockiej i trzech diecezji: łomżyńskiej, ełckiej i warszawsko-praskiej. Program obejmuje wykłady na tematy, m.in., teologiczne, filozoficzne i psychologiczne. Dyrektorem ITŚ został ks. Andrzej Święciński, a wicedyrektorem – ks. Jacek Czaplicki. W piątek, 27. października, odbędzie się msza inauguracyjna o godz. 17. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego; o godz. 19. w sali Szkół Katolickich profesor ks. Witold Kawecki z UKSW wygłosi wykład na temat, czy dzisiaj warto studiować teologię...? Sobota to czas słuchaczek i słuchaczy Instytutu: zajęcia w WSD poprowadzi prof. ks. Dariusz Kowalczyk z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Wykłady online mają mieć Litwini i Włosi.   

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę