Most w Morgownikach do zamknięcia
Od piątku Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku całkowicie zamyka most na rzecze Pisie w Morgownikach. Przyczyną zamknięcia most jest jego fatalny stan. Potwierdziły to ostatnie badania - mówią pracownicy Podlaskiego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.
Zambrów Show!
Pokazy ekstremalnej jazdy motocyklowej, wystawy aut wiodących marek na świecie oraz udział zespołów z pierwszych miejsc list przebojów w kraju – to atrakcje niedzielnego festynu Zambrów Show. Festyn z udziałem jednego z najlepszych freestyle-owców na świecie, Czecha Petera Kuchty odbędzie się w Zambrowie.
Wojewoda prosi wicepremiera Leppera
Przydzielenia dodatkowych środków z rezerwy budżetowej na pomoc socjalną najbardziej poszkodowanym, zwiększenia dopłaty do paliwa rolniczego, anulowanie kar finansowych z tytułu przekroczenia limitów kwot mlecznych i zastosowanie odroczeń lub umorzeń w płaceniu rat składek KRUS – m.in. o takie wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy poprosił wicepremiera, ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Leppera wojewoda podlaski Jan Dobrzyński.
Dochody podlaskich gmin
Wysokie Mazowieckie, Kolno, Augustów i Grajewo to najbogatsze gminy miejskie w regionie. Ministerstwo Finansów opublikowało raport na temat budżetu samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zgodnie z wynikami raportu, najwyższe dochody po pierwszym kwartale tego roku, wśród gmin miejskich uzyskało Wysokie Mazowieckie. Samorząd jest w stanie wydać po ponad 615zł na inwestycje i wydatki bieżące w przeliczeniu na jednego obywatela miejscowości.
Pod Łomżą powstanie Katolicki Dom Pomocy Samotnym Matkom.
Z inicjatywą powołania domu wyszły 2 mieszkanki Łomży, które w kwietniu tego roku założyły Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie im. św. Franciszka i Klary z Asyżu. O pomoc w znalezieniu siedziby domu zwróciły się do biskupa łomżyńskiego, który użyczył stowarzyszeniu budynek w Olszynach gm. Piątnica. Tam powstanie Katolicki Dom Pomocy Samotnym Matkom pw. Matki Bożej Dobrej Rady.
Bezrobocie spada bo.... brakuje pracowników
Zatrudnię, dam pracę, poszukuję mechanika, budowlańca, elektryka... takich ogłoszeń o pracę jest coraz więcej. Dziś coraz częściej to pracodawcy aktywnie poszukują pracowników. W regionie podobnie jak w całym kraju zaczyna brakować specjalistów... ale coraz częściej brakuje także pracowników fizycznych – podkreśla Antoni Chojnowski wiceprezes Prefbet Śniadowo.
Kiepskie wyniki matury w podlaskiem
Prawie 20 procent maturzystów w podlaskim nie zdało matury. Oznacza to, że przynajmniej jednego przedmiotu nie zdał co piąty absolwent szkół ponagimnazjalnych w województwie. Maturę w tym roku „oblało” prawie dwukrotnie więcej osób niż w ubiegłym. - Jest to spowodowane przystąpieniem do nowej matury absolwentów liceów uzupełniających – twierdzi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Helena Sutyniec. To właśnie absolwenci liceów uzupełniających, najczęściej dla dorosłych, najsłabiej wypadli na maturze.
Będzie strajk ostrzegawczy w łomżyńskim szpitalu.
Przez 2 godziny zamknięte będą przychodnie specjalistyczne, pielęgniarki odejdą od łóżek pacjentów. Strajk odbędzie się w najbliższy czwartek w godz. 8.00 – 10.00.
Dużo pożarów w regionie
Aż w 707 zdarzeniach brała udział łomżyńska straż pożarna w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku.To o 135 razy więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku poinformował rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Łomży kapitan Sławomir Mieczkowski.
Grajewo zakorkowane!
Praktycznie przez całe miasto w godzinach szczytu, ciągnie się tam sznur samochodów, które nie mogą płynne przejechać przez główne skrzyżowanie. Władze miasta twierdzą, że ma to związek z wpuszczeniem TIR-ów na drogę nr 61
Pracownicy łomżyńskiego szpitala za strajkiem.
Prawie 94 proc. głosujących w referendum strajkowym poparło zaostrzenie protestu. W referendum wzięły udział 883 osoby – tj. ponad 72 procent uprawnionych do głosowania. Wzięły w nim udział 883 osoby – tj. ponad 72 procent uprawnionych do głosowania. Teraz w szpitalu powołany zostanie komitet strajkowy, który zdecyduje o formie akcji.
Licea bardziej popularne niz technika
Przepełnione licea ogólnokształcące, wolne miejsca w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Szkoły ponadgimnazjalne wywiesiły wstępne listy osób przyjętych. Wszystkie miejsca zajęte są m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Dostali się tu absolwenci gimnazjów, którzy z egzaminu gimnazjalnego i za świadectwo otrzymali od 200 do minimalnie 131 punktów. W tych kryteriach zmieściło się 180 osób.
Sukces pocztowych negocjacji
Pracownicy łomżyńskiego Urzędu Poczty odetchnęli z ulgą. W Łomży pozostanie Urząd Pocztowy Wiodący, który nadal będzie obsługiwał 6 powiatów byłego województwa łomżyńskiego. To efekt negocjacji związkowców, przedstawicieli miejscowego samorządu i parlamentarzystów z dyrekcją generalną Poczty Polskiej. Pozytywny wynik rozmów, korzystny dla łomżyńskiej poczty, potwierdził przewodniczący łomżyńskiego oddziału NSZZ Solidarność, Henryk Piekarski.
Czekając na prawo jazdy
Tylko dwa dni zostały na wymianę praw jazdy wydanych przed końcem czerwca 1999 r. Po 1 lipca stracą ważność, a bez nowego prawa jazdy jeździć nie można. Naczelnik wydziału komunikacji Urzędu Miejskiego w Łomży Wiesław Doda podkreśla, że kolejek po nowe prawo jazdy co prawda już nie ma, ale na wydanie dokumentu czekają jeszcze ci, którzy zgłosili się tu na początku czerwca.
Wakacje z Panem Bogiem rozpoczęły się w łomżyńskiej parafii Krzyża św.
Półkolonie dla dzieci z Łomży odbywają sie w Centrum Katolickim przy parafii. Od poniedziałku do piątku na dzieci, które nie maja możliwości wyjazdu czekają zabawy, konkursy sportowe, plastyczne i muzyczne oraz wspólna modlitwa. Dziś uczestnicy wakacji spotkali się po raz pierwszy. Organizatorzy zaplanowali więc zajęcia integracyjne.
Jeszcze dłuższe wakacje
Dziś pierwszy dzień wakacji. I od razu dobra informacja dla uczniów. Wakacje będą dłuższe. W tym roku maj one trwać równe 70 dni. Tak zdecydował Minister edukacji Roman Giertych Minister edukacji Roman Giertych zdecydował, że rok szkolny zacznie się dopiero 4, a nie tradycyjnie 1 września.
Rozmowy ostatniej szansy
Kilkuosobowa delegacja związkowców z łomżyńskiej poczty wspartych łomżyńskimi samorządowcami w poniedziałek wyruszy do Warszawy na „rozmowy ostatniej szansy”. Jak podkreśla Henryk Piekarski jeśli kierownictwo Poczty Polskiej nie wycofa się z zamiarów likwidacji łomżyńskiego rejonu pocztowego po powrocie delegacji w we wszystkich urzędach pocztowych na terenie byłego województwa łomżyńskiego rozpocznie się protest, a dwa trzy dni później strajk.
Bp Bronakowski: Pamiętajcie o świętowaniu niedzieli!
- Szkoła powinna być warsztatem człowieczeństwa – powiedział w łomżyńskiej katedrze bp Tadeusz Bronakowski. Bp pomocniczy diecezji łomżyńskiej przewodniczył Mszy św. kończącej rok szkolny Szkół Katolickich w Łomży.
Rośnie liczba zagranicznych wyjazdów do pracy.
Jak co roku przed wakacjami zainteresowanych podjęciem pracy za granicą przybywa. Wśród oficjalnych podróży przeważają te do Niemiec. W tym roku do łomżyńskiego oddziału terenowego WUP wpłynęło 2 tys 400 umów na sezonowe zatrudnienie w Niemczech.
Bp Stefanek: Naszej Ojczyźnie należy się szkoła komunii
- Naszej Ojczyźnie należy się szkoła komunii – powiedział bp Stanisław Stefanek. Ordynariusz łomżyński przewodniczył w katedrze uroczystościom Bożego Ciała. W homilii mówił, że Eucharystia tworzy komunię i wychowuje do komunii. Bp Stefanek podkreślił, że Eucharystia jest urzeczywistnieniem osoby Jezusa Chrystusa, my zaś jesteśmy Jego ciałem. Dlatego – jak stwierdził pasterz łomżyński - należymy do istot najwyższego szacunku. - Do dobrego myślenia o człowieku zachęca nas św. Paweł, który w Liście do Koryntian zwraca uwagę na szacunek do osoby ludzkiej, podkreślając, że tworzymy z Bogiem niezwykłą wspólnotę – mówił bp Stefanek.