Uroczystości upamiętniające walki Ułanów w Gminie Grabowo
67-mą rocznicę walk toczonych przez Podlaską Brygadę Kawalerii we wrześniu 1939 roku uczczono w Grabowie. Uroczystości rozpoczeła Msza Święta, w której udział wzięły władze z regionu, władze parlamentarne oraz poczty sztandarowe, wojsko, wierni parafii Grabowo. Po mszy członkowie Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz zaproszeni goście oddali hołd żołnierzom poległym podczas Kampanii Wrześniowej na parafialnym cmentarzu.
Nowy rok szkolny rozpoczęły Szkoły Katolickie w Łomży.
Placówka jako pierwsza w mieście powitała uczniów i nauczycieli w swoich progach. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w łomżyńskiej katedrze, której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski. Po Mszy młodzież, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się w auli Szkół Katolickich przy ul. Sadowej.
Nowe nominacje w instytucjach centralnych Diecezji Łomżyńskiej
Ordynariusz łomżyński biskup Stanisław Stefanek wprowadził kilka zmian w instytucjach centralnych Diecezji Łomżyńskiej. Od ubiegłego piątku biskup powołał nowego dyrektora Domu Biskupiego. Został nim ks. mgr Jacek Kotowski. Kolejne zmiany wejdą w życie od jutra - 1 września.
Rodzice mogą starać się o pieniądze na wyprawkę szkolną dla dziecka.
Rodziny w trudnej sytuacji materialnej z Diecezji Łomżyńskiej mają szansę na otrzymanie takiej pomocy dzięki Caritas. Na początku roku szkolnego rusza tam program "Skrzydła".
Pijani kierowcy surowo karani.
11 zabezpieczonych samochodów, ponad 50 wniosków o zakaz prowadzenia pojazdów powyżej 5 lat a także wnioski o upublicznienie wyroków i danych drogowych przestępców – to tylko niektóre działania prokuratur w okręgu łomżyńskim wobec nietrzeźwych kierowców. Od lipca obowiązują obostrzenia w traktowaniu pijanych za kółkiem, które wprowadził minister sprawiedliwości.
Rowerzyści z Kolna jadą na Jasną Górę.
Pielgrzymkę kierowców jednośladów zorganizowała parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie w diec. łomżyńskiej. Przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej od soboty zdąża 40 osób. Przyświeca im hasło: „Maryjo umacniaj naszą wiarę”.
Brakuje chętnych na bezpłatne badania profilaktyczne
W regionie można za darmo wykonać m.in. mammografię, cytologię czy spirometrię, chętnych jednak ja na lekarstwo. Powodem jest brak świadomości społeczeństwa, że profilaktyka może przedłużyć życie – oceniają specjaliści. Niespełna 200-stu pacjentów zgłosiło się w tym roku na badania układu krążenia do Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży.
Łomżyńska prokuratura "negocjuje" z pijanymi kierowcami
Wszystkie wnioski o ukaranie pijanych kierowców przygotowujemy poprawnie i sądy ich nie odrzucają – mówi szef Prokuratury Rejonowej w Łomzy Jacek Cholewicki. Wszystko w świetle kontroli ministerstwa sprawiedliwości, które w całej Polsce kontroluje skuteczność prokuratur w tym zakresie. Juz trzech prokuratorów rejonowych straciło swoje funkcje z powodu niewłaściwego sposobu postępowania z pijanymi kierowcami.
XXII Pielgrzymka Łomżyńska doszła na Jasną Górę
Kilkuset pątników z diecezji łomżyńskiej doszło do Częstochowy. Tym samym kończy się XXII łomżyńska piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Ostatni etap liczył ok 28 km. Był jednym z najkrótszych i bez problemu zaprawienie w marszu pielgrzymi pokonali tę trasę. Dzisiaj oficjalne zakończenie pielgrzymki.
Żegnamy Annę Dąbrowską
Dzisiaj pożegnamy Annę Dąbrowską – zmarłą w sobotę działaczkę społeczną, wieloletnią prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dzisiaj w kaplicy pw. Św Józefa w domu pogrzebowym „Marczyk” o godzinie 14.00. Później kondukt żałobny uda się na najstarszą nekropolię w mieście. Ciało Anny Dąbrowskiej spocznie w rodzinnym grobowców na cmentarzu przy ulicy Kopernika w Łomży. Anna Dąbrowska zmarła w sobotę po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 46 lat.
Łomża wspomina milenium Chrztu Polski.
„Obchody Milenium Chrztu Polski (1966r.) – kraj i region” - to tytuł wystawy, którą otwarto w Łomży. Prezentowane na niej dokumenty i zdjęcia pochodzą z 1966 roku – gdy Kościół uroczyście obchodził Tysiąclecie Chrztu Polski. Dziś mija 40 lat od tego wydarzenia.
Łomża: Prezydent wspomoże ŁKS.
Taką deklarację usłyszały dziś rano władze klubu podczas spotkania z prezydentem Łomży Jerzym Brzeźińskim.To bardzo dobra wiadomości mówił po tym spotkaniu na antenie Radia Nadzieja prezes klubu Stanisław Kaseja. Pieniądze te pozwolą na dalszą gre w II lidzie. Jak zadeklarował prezydent Jerzy Brzeźiński klub otrzyma pieniądze w ciągu najbliższych trzech miesięcy w ramach promocji miasta
Rolnicy szacują straty powstałe w wyniku suszy.
Kilkadziesiąt osób dziennie przychodzi do Urzędu Gminy w Kolnie, aby złożyć wniosek o oszacowanie strat w uprawach. Do tej pory gmina przyjęła 400 takich wniosków. Specjalna komisja odwiedziła około setki gospodarstw, pozostałe czekają w kolejce. Wstępne wyniki kontroli pokazują, że zbiory w wielu gospodarstwach mogą być niższe średnio o 50 proc.
Pracowity lipiec dla strażaków
90 pożarów i niemal 60 innych zdarzeń – tzw. miejscowych zagrożeń odnotowali łomżyńscy strażacy w lipcu. Miniony miesiąc był jednym z trzech, najbardziej pracowitych w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.
„Moja Szansa” i „Światełko w tunelu” dają pracę
Ponad 300 osób – bezrobotnych z Łomży i najbliższej okolicy zostało wspartych w poszukiwaniu pracy dzięki dwóm programom realizowany przez łomżyński PUP, a współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.
86. rocznica obrony Nowogrodu
Mieszkańcy Nowogrodu pod Łomżą wspominają dziś obrońców swojego miasta w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku. Ich waleczną postawę upamiętnia pomnik obrońców Nowogrodu, na którym znajduje się krzyż z orłem w koronie i tablicą z nazwiskami 43 podanych imiennie i 34 bezimiennych młodych ludzi, głównie studentów, którzy 31 lipca 1920 roku brawurowym atakiem zdobyli Nowogród wcześniej zajęty przez kawalerię sowiecką.
Trwają zapisy na XXII Łomżyńską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
„Rekolekcje w drodze” rozpoczną się wieczorną mszą świętą i apelem jasnogórskim w najbliższy poniedziałek. A następnego dnia pielgrzymka wyruszy spod katedry po porannej mszy świętej. W pielgrzymce weźmie udział 24 kapłanów i 23 kleryków.
Biskup łomżyński zaprasza na imieniny Anny i Joachima.
Jak co roku 26 lipca bp Stanisław Stefanek urządza spotkanie dla dzieci i ich opiekunów w ogrodzie biskupim. W ten sposób chce uczcić pamięć św. Anny i Joachima – dziadków Pana Jezusa. Do ogrodu przy Domu Biskupim pasterz łomżyński zaprasza szczególnie wnuczęta z babciami i dziadkami, ale nie pomija także pozostałych członków rodziny. - Zapraszam mamy, tatusiów, ciocie, wujków ale oczywiście z dziećmi, bo to spotkanie dla najmłodszych – mówi bp Stefanek.
Uwaga na kleszcze!
24 przypadki chorób odkleszczowych odnotował od początku roku łomżyński sanepid. W roku ubiegłym tych przypadków było zaledwie 9. Sanepid alarmuje - liczba zachorowań na boleriozę i kleszczowe zapalenie mózgu z roku na rok jest coraz większa.
Ruszyła akcja poboru krwi w ambulansie.
Specjalny pojazd, w którym można oddawać krew, kursuje po miastach byłego województwa łomżyńskiego. Dziś był w Czyżewie. Czekał na mieszkańców na rynku tego miasta do południa. - Szczególnie zależy nam na tym, żeby dotrzeć do miejscowości, w których nie ma punktów krwiodawstwa, bo ludziom trudno dojechać jest do Łomży - mówi kierownik oddziału w Łomży Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Anna Ogrodnik-Wycik.