Suwalscy listonosze protestują.
Suwalscy listonosze nie chcą sprawdzać czy mieszkańcy regulują abonament radiowo-telewizyjny. Pracownicy Rejonowego Urzędu Poczty w Suwałkach oraz z przedstawiciele związków zawodowych suwalskiego rejonu wysłali protest w tej sprawie do ministra infrastruktury. Odpowiedzi na protest jeszcze nie ma, ale jak twierdzą związkowcy i pracownicy suwalskiego oddziału Poczty Polskiej kontrolą opłacania abonamentów powinni zająć się pracownicy poczty nieznani mieszkańcom. - Listonosz, który wchodzi do domu nie może stracić zaufania społecznego i być postrzegany jako donosiciel, a poza tym nie jesteśmy w stanie zapewnić tym ludziom bezpieczeństwa twierdzi Zdzisław Przełomiec przewodniczący związku zawodowego pracowników Rejonowego Urzędu Poczty w Suwałkach
Fiaskiem zakończyły się rozmowy związkowców podlaskiej służby zdrowia z prezesem NFZ
Związkowcy protestowali przeciwko niesprawiedliwemu, ich zdaniem, podziałowi nadwyżek pochodzących ze składek zdrowotnych. Z 390 milionów złotych, przekazanych przez centralę NFZ do oddziałów wojewódzkich, Podlaskie otrzymało zaledwie 11 milionów. Dzisiejsze rozmowy w centrali funduszu nie zmienią decyzji dotyczącej podziału nadwyżek pochodzących ze składek zdrowotnych. Bezskuteczna była też dwugodzinna manifestacja przed warszawska siedzibą NFZ związkowców podlaskiej służby zdrowia i pracowników szpitali. Opuścili oni Warszawę, ale zapowiadają, że będą jeszcze interweniować u ministra zdrowia Marka Balickiego. Prezes Funduszu Lesław Abramowicz powiedział, że województwo podlaskie otrzymało tyle pieniędzy, ile powinno, zgodnie z planem opracowanym przez ekspertów.
Łomżyńscy harcerze przypominają właścicielom o sprzątaniu po swoich czworonogach.
Prawie 50 tabliczek z napisem "Tu narobił pies państwa X" pojawiło się na trawnikach osiedla Konstytucji 3 Maja w Łomży. Tabliczki zrobili i poustawiali harcerze. Druh Krzysztof Pyczot powiedział, że celem akcji jest przypomnienie społeczństwu o obowiązku sprzątania po swoim ulubieńcu, a napis umieszczony na tabliczce ma, nie obrażając nikogo, o tym przypomnieć.
Nowy wicestarosta zambrowski.
Stanisław OŻLAŃSKI - z wykształcenia geodeta - pełni od dziś obowiązki wice starosty zambrowskiego. Zastąpił on na tym stanowisku Wojciecha Borzuchowskiego - od ponad miesiąca posła na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości. Stanisław Ożlański wybrany został przez radę powiatu na wakujące stanowisko podczas sesji 20 lipca, jednak starosta dał mu czas do końca miesiąca na zakończenie spraw zawodowych, ponieważ obecny wicestarosta prowadził własną działalność gospodarczą, co uniemożliwiało zajęcie stanowiska w zarządzie powiatu. Nowy wicestarosta zajmować się będzie sprawami związanymi z geodezją oraz komunikacją i drogami.
Mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej mogą oddać krew.
Od dziś przez cały tydzień mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej będą mogli oddawać krew w specjalnym ambulansie. W tamtejszej stacji krwiodawstwa kończą się właśnie zapasy krwi, pobranej w czerwcu. Sytuacja w łomżyńskiej stacji nie jest wprawdzie tak dramatyczna jak w innych regionach kraju, ale jej kierownictwo dąży do tego, by zapobiec drastycznemu zmniejszeniu się zapasów najcenniejszego z leków. Przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, Maciej Narzewski liczy przede wszystkim na ofiarność łomżan, którzy zechcą ofiarować nieodpłatnie swoją krew.
Dodatkowe pieniądze dla łomżyńskiego teatru.
10 tys. złotych poza planem dotacji otrzymał Teatr Lalki i Aktora w Łomży z ministerstwa kultury. Dzięki temu weźmie udział w międzyanrodowym Festiwalu teatralnym Biala Vieza na Białorusi. Wyjazd kosztowac będzie około 30 tys. złotych. Resztę pokryje kasa miejska i teatr ze środków własnych. Festiwalowa publiczność , na przełomie września i października, obejrzy czterokrotnie (także w konkursie) zrealizowany w Łomży spektakl "Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu" w reż. Jarosława Antoniuka.
Podlascy nauczyciele mają szansę wyjechać do pracy za granicą.
Podlascy nauczyciele mają szansę wyjechać do pracy za granicą. Czasu na podjęcie decyzji jest jednak niewiele. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu poszukuje nauczycieli nauczania początkowego oraz języka polskiego, a także matematyki, fizyki , chemii i biologii. Etaty w Brukseli lub Luksemburgu czekają od 1 września. Zgłosić się jednak trzeba do 9 sierpnia.
Centrala NFZ znowu dyskryminuje Podlasie.
Pismo do ministra zdrowia z wnioskiem o odwołanie szefa NFZ wyślą dziś przedstawiciele Podlaskiej Federacji Pracowników Ochrony Zdrowia. Środowiska medyczne protestują w ten sposób przeciwko dyskryminowaniu województwa podlaskiego przy podziale pieniędzy z nadwyżek. Z 220 milionów złotych centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przyznała naszemu regionowi 6 milionów 600 tysięcy. To jedna z najmniejszych kwot przyznana na poszczególne województwa. Dla porównania warmińsko - mazurskie dostało 7 milionów 700 tysięcy , a lubelskie ponad 12 i pół miliona złotych.
2 osoby trafiły do szpitala po zbiorowym zatruciu w Wysokiem Mazowieckiem.
Po imieninowej imprezie pomocy lekarza potrzebowało w sumie 9. uczestników spotkania. To już 6. zbiorowe zatrucie w tym roku w naszym województwie. Pierwsze przydażyło się w maju, kolejne zatrucia były w lipcu. Według Joanny Kryńskiej z Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Białymstoku od kilku lat coraz rzadziej do zbiorowych zatruć dochodzi w restauracjach, stołówkach czy barach.
Grajewianin, który chciał wręczyć łapówkę lekarzowi został zatrzymany przez policję.
Policja zatrzymała 41-letniego mieszkańca Grajewa, który próbował wręczyć łapówkę ordynatorowi jednego z oddziałów w tamtejszym szpitalu - poinformował rzecznik podlaskiej policji Jacek Dobrzyński. Policję powiadomił ordynator. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna prawdopodobnie chciał go przekupić, bo lekarz został powołany na biegłego w jego sprawie sądowej. Zostawiając na stole kopertę z zawartością 500 zł, mężczyzna liczył, że lekarz wyda korzystną dla niego opinię. 41-latek chciał dzięki temu uniknąć kary za jazdę pod wpływem alkoholu i jednocześnie odzyskać utracone prawo jazdy.
Oszczędności dzięki dyskietkom.
Kierownictwo łomzyńskiego Ratusza chce ograniczyć wydatki na materiały biurowe i dlatego np. radni wszystkie materiały na sesje otrzymywać będą w zapisie elektronicznym. Jak powiedział Radiu Białystok wiceprezydent Marcin Sroczyński dochodziło do absurdów, gdy 150-stronicowy dokument na temat transportu w mieście trzeba było powielić w 50 egzemplarzach. Pochłaniało to duże ilości papieru, materiałów eksploatacyjnych do drukarki i generalnie - pieniędzy, a ponadto angażowało wielu ludzi. Płyty CD kupić można w hurcie już nawet po 50 groszy i tyle dokładnie będzie kosztować komplet materiałów dla jednego radnego na sesję.
Dzieci z dziadkami w ogrodach biskupa.
W ogrodach biskupa łomżyńskiego świętowane będą dziś imieniny rodziców św. Maryi a dziadków Pana Jezusa, świętych: Anny i Jakuba. Biskup Stanisław Stefanek jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców z całej diecezji wraz z ich babciami i dziadkami. Pryzgotowano wiele atrakcji, bedzie możliwość wspólnego śpiewania dziecięcych przebojów, wystąpią uczestnicy tegeorocznego festiwalu "Muzyczne Dni Drozodowo - Łomża".
11-letnia Jola Ostrowska zwyciężyła w konkursie gry na darach natury w Waniewie.
Setki mieszkańców regionu ściągnęły dzisiaj do Waniewa - wsi w pow. wysokomazowieckim z 600-letnią historią, pretendującą dziś do miana centrum turystycznego gminy Sokoły. Powodem był doroczny festyn "Waniewo - odpust - natura". Uroczystości rozpoczęły się w kościele odpustową Mszą świętą. Na scenie na Narwi występowały zespoły folklorystyczne m.in. Uhowianki, Szałajdzianki"., Płonkowianki" i Łupinianki. Kilkudziesięciu kolarzy rywalizowało w I wyścigu na trasie Sokoły - Waniewo, a jedenastu młodych artystów rywalizowało o rzeźbę św. Franciszka - główne trofeum w trzecich już Podlaskich Muzycznych Spotkaniach z Naturą "Franciszkiada", czyli w konkursie gry na byle czym, lub - jak kto woli - na darach natury.
Wypadek Tomasza Nałęcza w drodze do Białegostoku.
Służbowy samochód wicemarszałka Sejmu Tomasza Nałęcza zderzył się w okolicach Zambrowa z sarną. Nikomu nic sięnie stało, samochód został jednak zniszczony. Tomasz Nałęcz jechał z Warszawy do Białegostoku na spotkanie z członkami Socjaldemokracji Polskiej na Podlasiu. "Na szczęście jedyną ofiarą tego wypadku jest sarna, która nagle wyskoczyła z łanów zboża prosto pod koła samochodu" - powiedział wicemarszałek Nałęcz.
Największy na świecie rejbak będą dziś piekli mieszkańcy Łomży.
Co najmniej 10 godzin potrwają dzisiejsze zabawy łomżan związane z biciem rekordu w pieczeniu największego rejbaka, czyli popularnej babki ziemniaczanej w kurpiowskim wydaniu. Rejbak ma mieć 6 metrów kwadratowych i piętnaście cm grubości. Ważyć będzie ponad tonę. Jego smak - oprócz jurorów - będzie miało szansę poznać co najmniej kilka tysięcy także naszych słuchaczy, którzy przyjdą dziś do łomżyńskiego amfietatru . Patronat medialny, jak nad każdym niezwykłym wydarzeniem sprawuje bowiem Polskie Radio Białystok, a pieczenia największego rejbaka osobiście doglądać będzie największy polski kucharz, Maciej Kuroń. Impreza rozpoczyna się w samo południe koncertem zespołu "Kurpsianecki".
Mniej ludzi - mniej pieniędzy.
Ministerstwo Gospodarki nie widzi możliwości nowego podziału funduszy ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Nie będzie więcej pieniędzy dla samorządów ani nowego ich podziału na województwa. To usłyszeli marszałkowie województw od urzędników rządowych. Konwent marszałków dwa dni dyskutował w Białowieży o pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ZPORR Polska może uzyskać w trzech najbliższych latach 16 miliardów euro . "Negocjacje zostały zakończone a pieniądze podzielone według zasad określonych dawno" - powiedział stanowczo wiceminister gospodarki Marek Szczepański. "Nie będziemy teraz zabierać jednym a dodawać drugim" - dodał.
ISO 9001 dla Łomży
Łomżyński Ratusz otrzymał certfikat ISO 9001, oznaczający najwyższą jakoś pracy, a przyznawany przez międzyanrodową firmę certyfikującą Europejskie Centrum Doradztwa EUROPRIMUS CONSULTING. Prace nad wdrożeniem ISO trwały dwa lata i dotyczyły wszystkich wydziałów Urzędu Miejskiego. Przeszedł on w tym czasie głęboką restrukturyzację i zmiany organizacyjne. Liczbę pracowników zmniejszono o 12 osób. Utworzony został specjalny wydział obsługi interesantów.
Jerzy Łuba ma największe szanse na objęcie stanowiska dyrektora najstarszego w Łomży ogólniaka
Jerzy Łuba - obecny naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu Urzędu Miejskiego został wytypowany dziś przez komisję konkursową na stanowisko najstarszej łomżyńskiej szkoły średniej - I Liceum Ogólnokształcącego oraz Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Decyzja w sprawie obsady tego stanowiska należy jednak do prezydenta Łomży, który dzisiejsze ustalenia komisji konkursowej wykorzysta jako opinię doradczą. Wiele jednak wskazuje, że Jerzy Łuba ma największe szanse na objęcie tego stanowiska. Ubiegało się o nie m.in. dwoje obecnych nauczycieli z I ogólniaka.
Gotowy jest już projekt połączenia stacji pogotowia ratunkowego.
Zarząd województwa przygotował już projekt połączenia w jedną, działających w regionie wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego. Jeżeli sejmik Podlasia wyrazi na to zgodę od nowego roku zamiast trzech - białostockiej, suwalskiej i łomżyńskiej - będziemy mieli jedną stację obejmującą zasięgiem całe województwo. Zdaniem wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego projekt jest racjonalny, a połączenie stacji będzie z korzyścią dla pacjentów i obniży koszt funkcjonowania pogotowia. "Przede wszystkim" - twierdzi Tołwiński - "na wezwanie pacjenta przyjedzie karetka, która jest najbliżej. Efektem połączenia stacji będzie też lepsze zarządzanie i poprawa kompetencji pracowników".
Nie będzie odrębnego śledztwa w sprawie doniesień medialnych o nieprawidłowościach w podlaskim NFZ
Nie będzie odrębnego śledztwa prokuratury w sprawie doniesień medialnych o nieprawidłowościach w podlaskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował PAP zastępca prokuratora okręgowego w Białymstoku Bazyli Telentejuk. Sprawa zostanie włączona do prowadzonego już przez prokuraturę śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy przeprowadzaniu przez podlaski oddział NFZ konkursu na świadczenia stomatologiczne. "Nie ma podstaw do wszczynania nowego postępowania" -powiedział Telentejuk. Dodał, że jednym ze źródeł informacji dziennikarskich jest ta sama osoba, która składała w prokuraturze doniesienie w sprawie nieprawidłowości przy kontraktowaniu stomatologii. "Dlatego połączyliśmy te sprawy" - dodał.