Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 25 września 2020 napisz DONOS@

Je my, albo one nas...

Foto: Je my, albo one nas...
cz śr, 13 grudnia 2006 12:42

Wszystkie środki komunikacji na świecie razem wzięte nie emitują do atmosfery takiej ilości gazów cieplarnianych, jak 1,5 mld krów hodowanych przez człowieka. Takie zaskakujące wnioski przynosi raportu ONZ na temat ekologicznych skutków hodowli. Dodajmy, że w województwie podlaskim żyje ponad 700 tys krów, a w powiecie łomżyńskim ponad 60 tys.

Nakaz internowania nr 13

Foto: Nakaz internowania nr 13
cz wt, 12 grudnia 2006 22:59

„13 grudnia w moim życiu” - taki tytuł nosił wieczór wspomnień jaki w przeddzień 25 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego odbył się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. O swoich przeżyciach sprzed ćwierć wieku opowiadała Teresa Steckiewicz, działaczka NSZZ „Solidarność” zatrzymana tuż po wprowadzeniu Stanu Wojennego. Nakaz internowania „numer 13” dostała ona dopiero po dwóch tygodniach siedzenia w więzieniu na Kopernika w Białymstoku.

Bezpieczny Gaspol 2006

Foto: Bezpieczny Gaspol 2006
mm wt, 12 grudnia 2006 14:11

Około stu strażaków, policjanci i ekipa pogotowia ratunkowego uczestniczyli akcji na terenie łomżyńskiego Gaspolu. Przeprowadzone w samo południe ćwiczenia obejmowały akcję ratunkową po ataku terrorystycznym. Scenariusz zakładał, że nieznany sprawca podpalił cysternę przewożącą propan butan, mimo podjęcia natychmiastowej akcji gaśniczej doszło do jej wybuchu, a następnie eksplodowały jeszcze znajdujące się na terenie zakładu zbiorniki gazu.

Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego organizacją uwiarygodniającą Stan Wojenny.

cz wt, 12 grudnia 2006 10:07

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. dało początek likwidacji opozycji antykomunistycznej, skupionej wokół NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie kładło też kres nadziejom dużej części społeczeństwa na przeprowadzenie demokratycznych zmian oraz możliwość zreformowania systemu komunistycznego. Zamach stanu jakim faktycznie było to wydarzenie, dokonany został przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego i kierowana przez niego Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Dzięki wyprowadzeniu na ulice wojska i milicji udało się im stłumić organizowany na terenie kraju opór oraz zastraszyć pozostałą część społeczeństwa.

Zarząd województwa znów bez Łomży?

Foto: Zarząd województwa znów bez Łomży?
cz wt, 12 grudnia 2006 09:33

Do wyboru nowego zarządu województwa podlaskiego zabrakło matematycznej większości i „szerszego pomyślenia decydentów na temat ziem byłego województwa łomżyńskiego” - mówi Marek Olbryś radny Sejmiku województwa podlaskiego. Zgodnie z tym co mówi Olbryś w nowo planowanym zarządzie województwa podlaskiego znowu zabrakło miejsca dla przedstawiciela z Łomży.

Tutaj mieszkańcy są bardzo religijni

cz pon, 11 grudnia 2006 19:33

Diecezja łomżyńska jest jedną z najbardziej religijnych w kraju. Potwierdzają to badania socjologiczne prowadzone aż przez osiem ostatnich lat. W sumie ankieterzy przepytali ponad 10 tysięcy osób o ich wyznanie i praktykę religijną.

Z łomżyńskiej Katedry do rodzin w całym kraju

cz pon, 11 grudnia 2006 17:01

„Tylko sakramentalne przymierze z Bogiem gwarantem miłości małżeńskiej” - to temat głoszonych nauk i świadectw małżeńskich, a jakie przez najbliższe trzy dni będą rozbrzmiewać z Katedry w Łomży na cały kraj. Ogólnopolskie Rekolekcje dla Rodzi właśnie stąd poprowadzi biskup łomżyński Stanisław Stefanek, a transmitować je będzie diecezjalne Radio Nadzieje i ogólnopolskie Radio Maryja.

Marszałek z PiS, wicemarszałek z Samoobrony

Foto: Marszałek z PiS, wicemarszałek z Samoobrony
cz pon, 11 grudnia 2006 11:30

Bogusław Dębski zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość został nowym marszałkiem województwa podlaskiego. W głosowaniu tajnym otrzymał on 16 głosów, a jego kontrkandydat Jarosław Dworzański (PO) - 13 głosów, ponadto 1 głos był nieważny. Wicemarszałkiem województwa podlaskiego wybrano Andrzeja Chmielewskiego z Samoobrony (15 za 14 przeciw, 1 nieważny). Wystarczającej liczy głosów do objęcia fotela drugiego wicemarszałka, mimo dwukrotnego głosowania, nie zdołał zebrać natomiast Krzysztof Tołwiński ("uciekinier" z PSL).

Stan wojenny w woj. łomżyńskim

cz pt, 08 grudnia 2006 13:51

O wprowadzeniu stanu wojennego większość społeczeństwa dowiedziała się 13 grudnia 1981 roku rano z radia i telewizji, a konkretnie z wystąpienia gen. Jaruzelskiego, powtarzanego tego dnia wielokrotnie. W tym czasie pierwsza fala internowań dobiegała już końca. Akcja „Jodła”, której celem było internowanie najaktywniejszych działaczy „S” rozpoczęła się w całym kraju 13 grudnia pół godziny po północy. Wcześniej wyłączono telefony. W miastach województwa łomżyńskiego wyłączono połączenia międzymiastowe, jedynie w samej Łomży również miejscowe. W Łomżyńskiem internowano tej nocy 26 osób, choć zamierzano przynajmniej o 10 więcej. O godzinie 6 rano, gdy w mediach nadawano po raz pierwszy przemówienie gen. Jaruzelskiego, do aresztu śledczego w Białymstoku na ulicę Kopernika dotarł pierwszy transport internowanych z województwa łomżyńskiego. Znaleźli się w nim między innymi: Lech Feszler, Lech Gizelbach, Henryk Kapuściak, Henryk Tomaszewski i Marek Rutkowski.(...)

Paradoksy wprost ze Stanu Wojennego

cz pt, 08 grudnia 2006 13:49

Wśród paradoksów stanu wojennego wymienić można wprowadzenie w połowie marca 1982 r. przez naczelnika gminy Klukowo (łomżyńskie) na jej terenie reglamentacyjnej sprzedaży pieczywa. Ludność rolnicza nabywała bez ograniczeń pieczywo po wywiązaniu się z zaplanowanej kontraktacją sprzedaży zboża. Natomiast ludność pozarolnicza otrzymywała jeden bochenek chleba dziennie na rodzinę, niezależnie od jej wielkości. Rolnicy nie wywiązujący się z dostaw zboża nie dostawali chleba w ogóle.

Pijany recydywista w Mercedesie

cz pt, 08 grudnia 2006 12:41

Niemal kompletnie pijany był kierowca mercedesa, który w czwartek wieczorem doprowadził do kolizji w Zambrowie. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policji udało się go jednak zatrzymać. Miał 3,5 promila alkoholu, ale nie miał prawo jazdy bo zabrano mu je wcześniej za jazdę po pijanemu.

Nowy Starosta Zambrowski

cz cz, 07 grudnia 2006 23:10

Stanisław Rykaczewski został Starostą Zambrowskim, a dotychczasowy Starosta - Stanisław Krajewski został Wicestarostą. Tak postanowili radni powiatu zambrowskiego podczas czwartkowej sesji.

Sprawa „zmowy drogowców” nie będzie wyjaśniana

Foto: Sprawa „zmowy drogowców” ni...
cz cz, 07 grudnia 2006 17:20

Prezydent Łomży nie będzie kierował do żadnych innych instytucji interpelacji radnego Zbigniewa Lipskiego w sprawie rzekomej „zmowy” firm drogowych z regionu - podało biuro prasowe ratusza. Radny Lipski chciał, aby prezydent skierował sprawę do NIK, UOKiK oraz CBA. Brzeziński interpelację wysłał tylko do NIK, ale Izba odesłała sprawę z powrotem do Łomży uzasadniając, że ma ograniczone kompetencje do kontroli w firmach prywatnych. NIK podkreślał, że od rozwiązania zagadki „zmowy” drogowców są inne organy państwa, ale prezydent Jerzy Brzeziński – jak twierdzi biuro prasowe – nie będzie z tą sprawa już nic więcej robił.

Autor wystawy antyaborcyjnej uniewinniony

Foto: Autor wystawy antyaborcyjnej uniewinniony
cz cz, 07 grudnia 2006 15:26

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił Łukasza Wróbla, autora kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej pt. "Wybierz życie". Wyrok jest prawomocny. Wystawa "Wybierz życie" to seria drastycznych, kolorowych fotogramów prezentujących ludzkie płody po aktach aborcji, zestawione ze zdjęciami ofiar ataków terrorystycznych, wojen czy czystek etnicznych. Wystawa była prezentowana także w Łomży.

Niczym Eliot Ness...

Foto: Niczym Eliot Ness...
cz cz, 07 grudnia 2006 14:25

Już trzecią „aferę paliwową” rozpracowuje łomżyński prokurator Janusz Sobieski. Współpracując z Centralnym Biurem Śledczym w Białymstoku i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów łomżyński prokurator tropi przestępców paliwowych po całym kraju. Teraz na jego polecenie policjanci z białostockiego CBŚ zatrzymali 10 osób podejrzanych o wirtualny handel paliwem, na którym skarb państwa stracił ok. 20 mln zł. Wcześniej zarzuty popełnienia przestępstw w tej sprawie usłyszało 19 osób – mieszkańców zachodnich województw Polski. Prokurator podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i można się spodziewać kolejnych zatrzymań.

Wycieczki na zakupy

Foto: Wycieczki na zakupy
cz cz, 07 grudnia 2006 12:23

Nietypową przedświąteczną ofertę turystyczną przygotowała jedna z łomżyńskich firm. Organizuje ona jednodniowe wycieczki do... białostockiego Auchan. Celem wycieczek, nie jest oczywiście zwiedzanie, lecz zakupy.

Łomżyński sąd będzie sądził sędzię z Suwałk

cz śr, 06 grudnia 2006 16:16

Za tydzień przed Sądem Okręgowym w Łomży powinien się rozpocząć proces dotyczący korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości, gdzie wśród oskarżonych jest sędzia z Suwałk Grażyna Zielińska. Po trwających kilka miesięcy procedurach, udało się wreszcie ustalić termin pierwszej rozprawy. Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy łomżyńskiego sądu Janusz Wyszyński, zostały wyznaczone trzy pierwsze terminy rozpraw: 14, 18 i 19 grudnia.

Władza w mieście podzielona

Foto: Władza w mieście podzielona
cz śr, 06 grudnia 2006 12:36

Ślubowanie prezydenta i podział funkcji w Radzie Miasta to główne punkty dzisiejszego posiedzenia rajców Łomży. Niespodzianek nie było. Prezydent ślubowanie złożył, a opozycyjna wobec niego większościowa koalicja podzieliła się funkcjami w radzie. Dziś wybierano przewodniczących i wiceprzewodniczących siedmiu stałych komisji rady. Przed głosowaniem radni z będącego w mniejszości Samorządowego Porozumienia Łomży podnosili, że nie ma sensu głosować, bo w internecie (czytaj na forum 4lomza.pl) już kilka dni temu napisali kto kim będzie.

Woda i ścieki bez zmian

cz śr, 06 grudnia 2006 09:57

Nie zmieniają się ceny jakie za dostarczane do mieszkań wodę i odprowadzane ścieki będą płacić w przyszłym roku mieszkańcy Łomży. Dziś przyszłorocznym cennikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mieli zająć się radni Łomży. Mieli się nie zajęli bo i tak nic to nie zmieniło. Prawomocny i obowiązujący w przyszłym roku stał się już cennik przygotowany przez władze komunalnej spółki.

« · «« · 965 · 966 · 967 · 968 · 969 · 970 · 971 · 972 · 973 · 974 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę