Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Lotnisko w Łomży z Toi Toi

Miasto Łomża wystąpiło do Prezydenta Miasta Łomża o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę lądowiska przy ulicy Grobla Jednaczewska. Jest to niezbędne, bo lądowisko miałoby powstać na obszarze ochronnym Natura 2000. Z wniosku jakie "Miasto" wysłało do "Prezydenta" dowiadujemy się że nie trzeba będzie budować kosztownych – szacowanych na kilkaset tysięcy każda - sieci energetycznej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. - Okresowe zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie pochodziło z agregatu prądotwórczego, a ścieki komunalne będą gromadzone w ustępie typu „Toi Toi” ze zbiornikiem wody i cyklicznie wywożone wozem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków w Łomży – podaje Łukasz Czech z ratusza.

- Planowane lądowisko przy ulicy Grobla Jednaczewska będzie działało okresowo, w zależności od pogody.  W okresie śnieżnej zimy i podczas wylewów rzeki Narwi i Łomżyczki będzie ono zamknięte – zapowiada Łukasz Czech  i dodaje, że „będą mogły z niego korzystać paralotnie, spadochrony, motolotnie, balony i samoloty lekkie”.
Ma to być typowe zielone lądowisko. Pas startowy o wymiarach 1670 m długości i 50 m szerokości będzie posiadał nawierzchnię trawiastą, a przyjęte rozwiązania obejmują budowę jedynie żelbetowej płyty fundamentowej na której stanie stalowy hangar i 100 metrów dróg manewrowych o nawierzchni żwirowej. Taka sama ma być również droga dojazdowa oraz parking „dla kilku pojazdów”.

Zaczną budować w tym roku
Władze miasta planują, ze w tym roku uda im się zbudować tu hangar oraz drogi dojazdowej i konieczny do wykonania przepustu wodny. Hangar już zamówiliśmy. Ma zostać dostarczmy do miasta do 29 marca. Jego koszt to niemal równe 110 tys zł. Na dalsze prace w tegorocznym budżecie miasta (prezydent zapisał, a radni to zatwierdzili) jest kwota kolejnych 80 tys zł.

Lotnisko potrzebne, bo... mamy imprezę
Władze Łomży przekonują, że lądowisko z hangarem jest nam potrzebne „aby w godziwych warunkach w Łomży mogły odbywać się Mikrolotowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego”.
- To wydarzenie, które promuje Łomżę, pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, stąd decyzja o wspieraniu przedsięwzięcia podczas samej organizacji, jak też przy tworzeniu odpowiednich warunków do rozwoju motolotniarstwa – tak kilka tygodni temu decyzję  prezydenta Mieczysława Czerniawskiego o budowie lądowiska uzasadniała Anna Sobocińska jego rzecznik prasowy.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę