Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wieża (jeszcze) stoi i czeka...

„Nie ma sygnałów o istotnym procesie niszczenia obiektu, jest on zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, nie stwarza zagrożenia budowlanego” - podaje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży, pytana o stan wieży ciśnień. Równo cztery lata temu jeden z łomżyńskich przedsiębiorców chciał przebudować ją na hotel. Był pomysł, projekt i wniosek do władz miasta. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Teraz Sobocińska podaje, że wieża ciśnień zostanie wystawiona do ponownego przetargu, ale termin nie został jeszcze ustalony.

Łomżyńska wieża ciśnień została wybudowana na początku lat 50-tych ubiegłego już wieku. Przez kilkadziesiąt lat spełniała swoje zadanie, czyli zapewniała odpowiednie ciśnienie wody kranach domów mieszkańców Łomży. Później gdy utworzono województwo łomżyńskie, a miasto dynamicznie zaczęło się rozrastać konieczne były zmiany systemu zaopatrywania w wodę, a efektem tego było także wyłącznie wieży ciśnień z użytku.
Przed czterema laty pojawił się pierwszy wniosek jednego z łomżyńskich przedsiębiorców dotyczący odkupienia wieży i po modernizacji wykorzystania jej na kawiarnię, a nawet mini hotelik. Jeszcze w tym samym roku miasto ogłosiło przetarg na oddanie jej wraz z działką pod nią i działką sąsiednią (łącznie ok. 1000m2) w użytkowanie wieczyste na 99 lat. Nabywca miał zrealizować tu hotel z restauracją, na które chciał uzyskać dofinansowanie unijne. Szybko okazało się jednak, że teren jaki miasto wystawiło na przetarg jest za mały na tego typu inwestycje. Wobec niemożności porozumienia się odnośnie powiększenia go ostatecznie inwestor nieruchomość zwrócił miastu, a miasto oddało mu pieniądze.
Wieża wróciła do miasta dwa lata temu i od tamtej pory czeka na... decyzje urzędników.
- Miastu zależy na aktywizacji tego miejsca, stworzeniu nowego punktu na mapie turystycznej Łomży – podaje Sobocińska. - Najpierw jednak Urząd Miejski musi zwiększyć przestrzeń do obsługi wieży ciśnień. (…) Określenia wymaga jeszcze działka do obsługi budynku zamieszkałego przez najemców ZGM – pisze Sobocińska.
Kiedy to nastąpi tego nie wiadomo. Tak samo ni wiadomo kiedy miasto wieżę ponownie wystawi na przetarg i czy ktoś będzie jeszcze nią zainteresowany.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę